Gesteggel over boerenschuur PZC PZC Justitie brengt meer jongeren voor rechter Atelier De Bakkerij biedt kunstmix Extra oefenruimte voor beginnende popgroepen Thuiszorg is op z'n Zeeuws geregeld Schouwen maakt zich op voor kerstboombranden i 15 Gemeente vindt gebouw in Kerkwerve onveilig Vlissinger mishandeld rinor Piet Kleemans ZIERIKZEE - Op Schou- vven-Duiveland staan verschil lende feestvuren op stapel. Er zijn kerstboomverbrandingen in Zierikzee, Scharendijke, Burgh- Haamstede, Bruinisse en Sir- jansland. Een paar jaar geleden leek het er nog op dat steeds strenger door Piet Kleemans KERKWERVE - Een schuur aan de Heuvelsweg bij Kerkwerve is de inzet geworden van gesteggel lussen de gemeente Schou- wen-Duiveland en de eigenaar van de schuur, J. Bevelander. De gemeente sommeert Bevelan der de schuur op te knappen. Die stelt op zijn beurt dat als de gemeente zich eerder soepeler had opgesteld de verbouwing van de schuur al achter de rug had kunnen zijn. Maart dit jaar stelde een toe zichthoudend ambtenaar van de gemeente tijdens een controle vast dat de schuur van de fami lie Bevelander aan de Heuvels- weg hard toe was aan groot on derhoud. Volgens de ambtenaar .in kwestie zou zelfs sprake zijn van een onveilige situatie. „De kans dat de schuur snel instort is gering, maar er zullen nu toch op korte termijn maatregelen ge nomen dienen te worden", aldus een ambtelijk advies aan het col lege van burgemeester en wet houders. Bevelander kreeg te ho ren dat hij op korte termijn de schuur op moest knappen. Maar op die brief werd, stelt de ge meente, niet voldoende gerea- agenda STREEKACTIVITEITEN OUDDORP - Remise De Punt, 11.30 uur, 13.00 uur, 14.30 uur en 16.00 uur vertrek stoomverwarmde kersttram en optredens koor de Vuliejaegers; RENESSE - Ecoscope, 11.00 - 17.00 uur Schelpenschilderijtjes maken; Kampeerder zit in de winter liever in huis SLUIS - De animo om in de win ter op een camping te staan met een tentje of caravan is gering. Aan winterkamperen valt in Zeeland niet veel te verdienen. Het is dan ook onjuist het win terkamperen af te schilderen als lucratieve inkomstenbron van campings in Zeeland. Voorzitter F. Vriends van de vereniging van recreatieondernemers Re- cron reageert hiermee op de ver onderstelling van de Vereniging van Kampeerboeren dat de meeste campings het hele jaar geopend zijn. Dat is volgens Friends niet waar. „Als wij goed zouden kunnen verdienen met winterkamperen zouden we daar zeker op inspelen. Er blijkt geen animo voor te zijn." Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wordende milieuregels een ein de zouden maken aan de tradi tionele vreugdevuren. In de praktijk werd de soep niet zo heet gegeten als zij werd opge diend en de laatste jaren groeit het aantal kerstboomverbran dingen weer in aantal. Het ritue le vuur, bedoeld om boze gees geerd. Met het opleggen van een last onder dwangsom als stok achter de deur doet de gemeente daar nu een schepje bovenop. Volstrekt onnodig en onterecht volgens Bevelander. „Een half jaar geleden had ik de tekenin gen al klaar liggen, alleen ging de gemeente toen niet akkoord met wat ik voor ogen had. Ik wil- door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - De roep om meer, betere en betaalbare oe fenruimtes voor popbandjes is gehoord: vanaf januari komen er repetitielokalen bij in Middel burg, Goes, Terneuzen en Zierik zee. Het initiatief voor meer repeti tieruimte komt van Poppunt Zeeland en Stichting Lost Key in Vlissingen. Deze laatste stich ting pleit al jaren voor meer en beter geoutilleerde oefenloca ties in Zeeland. Door te overleg gen met provincie en gemeenten ten te verjagen in het nieuwe jaar, is uitgegroeid tot een bij jong en oud populaire nieuw jaarsfik. In Zierikzee wordt het spits af gebeten op woensdag 3 januari. Tussen 14.00 en 16.00 uur kun nen bomen ingeleverd worden bij het MFC in Malta, achter de de met een damwand werken, maar dat mocht niet van cle ge meente." Inmiddels zegt Bevel ander wel alle benodigde ver gunningen binnen te hebben. „We zijn ook al begonnen met het gedeeltelijk slopen van de schuur." De gemeente Schouwen-Dui- veland krijgt volgens W. van is het gelukt onderdak te vin den. Onder meer drie Zeeuwse instellingen voor werkvoorzie ning - Lété in Middelburg, Dethon in Terneuzen en De Betho in Goes - stellen elk een lokaal beschikbaar. De locatie van de oefenruimte in Zierikzee is nog niet bekend. In totaal gaat het om zeven dag delen waarop jonge bands de nieuwe repetitieruimtes kunnen benutten. Het aantal dagdelen wordt verdeeld over de provin cie. De Betho in Goes is verant woordelijk voor het beheer van de werkvoorzieningsgebouwen in Goes, Zierikzee en Middel brandweerkazerne en op het stookterrein achter het Business Ilse. De kerstboomverbranding begint om 19.00 uur met een la waai- en lampionoptocht van de Lidl naar de stookplaats. Donderdag 4 januari is het gras veld aan de Kuijerdamseweg te genover camping De Strandlo- Brouwershaven, coördinator van de cluster handhaving van de gemeentelijke afdeling Recreatie Economie en Bijzonde re wetten (REB) jaarlijks gemid deld tien keer te maken met on veilige bouwwerken. „Vorige week hebben we nog te maken gehad met een bouwvallige leeg staande woning en een ander burg. Poppunt Zeeland regelt de verhuur. Jos Rijk, waarnemend algemeen directeur Lété: „Ik vind het leuk dit te kunnen doen voor begin nende popbands. De ruimte die wij als test- en trainingscen trum gebruiken is op avonden en in het weekend leeg. Die mo gen ze best gebruiken. Dat kan op vrijdagavond, zaterdagmor gen en zaterdagmiddag." Geluidsmeting Rijk zegt dat het voorlopig gaat om een proefproject, voor één jaar. Lété wil geen last met om wonenden. Een geluidsmeting is per bij Scharendijke het toneel van een kerstboomverbranding. Ook hier een lampionoptocht en wel vanaf het verenigingsge bouw om 19.00 uur. Aanslui tend gaan de kerstbomen in de hens. In Bruinisse is vrijdag 5 ja nuari het havenplateau de plek voor de kerstboomverbranding, voorbeeld is de strandkerk in Re- nesse. Daar is een dwangsom aan te pas gekomen om de eige naar te dwingen het gebouw te beveiligen." De gemeente hanteert voor wat betreft het bouw- en woning toezicht een tweesporenbeleid. Controleurs gaan zelf actief de boer op, maar ze reageren ook al uitgevoerd, maar zal nog eens worden herhaald op het mo ment dat de popbandjes daad werkelijk aan het oefenen zijn. Willem Huijbreghs van so ciaal-cultureel instituut Scoop gaat ervan uit dat de nieuwe oe fenruimtes blijvend zijn. „Er is altijd geroepen dat er te weinig goed ingerichte ruimtes zijn. De voorzieningen zijn er nu. De middelen en de spreiding ook. Nu komt het aan op het enthou siasme van de bandjes." Twee fpndsen, waaronder het VSB-fonds, hebben subsidie ver leend voor de aanschaf van ap paratuur. Verder hebben de pro- op poten gezet door de Bruse jeugdbrandweer. Aanvang 19.00 uur. In Burgh-Haamstede wordt de kerstboomverbranding zater dag 6 januari gehouden op het grasveld aan de Vlasakker. Aan vang 19.00 uur. Ook in Sirjans- land wordt een kerstboomver branding gehouden en wel vrij dag 12 januari op de hoek van Sportweg en Zandweg, vanaf 19.00 uur. vooral op signalen uit de omge ving. „Als wij het signaal krijgen dat er ergens sprake is van een on veilige situatie proberen we er altijd nog diezelfde dag op af te gaan. En dan maakt het wel ver schil of het een schuur op een ei gen erf of een leegstaand huisje in een straat is." vincie en de gemeenten Goes, Zierikzee, Vlissingen en Veere een bijdrage geleverd aan de to tale begroting van 51.500 euro. In januari beslist de gemeente Middelburg over subsidieverle ning, Musici zelf gaan dertig eu ro huur per dagdeel betalen. Huijbreghs: „Als de gemeente Middelburg volgende maand ja zegt, is het écht zeker en kunnen we gaan kijken wie waar, wan neer gaat repeteren." Popbandjes die oefenruimte wil len huren, kunnen zich aanmel den via www.poppuntzeeland.nl. door Emile Calon MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie heeft het afgelopen jaar ruim vijftig procent meel zaken voorgelegd aan de Middel burgse kinderrechter. Volgens hoofdofficier I). Greive heeft die stijging niets te maken met een toename van de criminali teit onder jongeren. Wel met de veel grotere aandacht van poli tie en justitie voor jeugdcrimina liteit. Daarbij ligt de nadruk op het zo vroeg mogelijk ingrijpen om te voorkomen dat jongeren verder afglijden. Vorig jaar legde het Zeeuwse Openbaar Ministerie 197 zaken voor aan cle kinderrechter. Dit jaar worden dat er in totaal 305. Het gaat om allerlei zaken als ge weld, inbraken en drugshandel, uitgevoerd door jongeren onder de achttien jaar. „Wij als politie en justitie letten meer op wat de jeugd doet. Maken er ook meer werk van als we te weten komen dat jongeren afglijden. Door nu stevig te reageren willen we er ger voorkomen." Die extra aandacht vindt zijn vertaling ook in het casusover- leg met onder meer kinderbe scherming en andere diensten die iets van doen hebben met jongeren. In dat beraad wordt volgens de hoofdofficier niet VLISSINGEN - Een 41-jarige Vlissinger is gewondgeraakt aan zijn hoofd toen hij in zijn woonplaats werd mishandeld door een groep onbekenden. Hij is in het ziekenhuis behandeld maar mocht snel naar huis. De mishandeling vond plaats in de nacht van dinsdag op woens dag, rond drie uur, voor een café aan de Walstraat in Vlissingen. Een groep van ongeveer vijftien mensen was vanaf de Zeilmarkt de Walstraat ingelopen. Eén van door Harmen van der Werf GOES - Het is rustig onder huis houdelijke hulpen in Zeeland. Ze demonstreren niet, zoals el ders in het land. Oude, vertrouw de thuiszorganisaties blijven in Zeeland na 1 januari de markt bepalen, als de inmiddels roem ruchte wet maatschappelijke on dersteuning (WMO) in werking treedt. Een beetje trots zijn ze er wel op, de Zeeuwse gemeenten, dat de WMO in Zeeland vrij geruis loos ingevoerd lijkt te worden. Ze zijn erin geslaagd zowel huis houdelijke hulpen als klanten - veelal oudere mensen - niet de stuipen op het lijf te jagen. De vraag 'wie krijg ik straks thuis om te poetsen én een praatje te maken?' hoeven de klanten niet te stellen. Hun vertrouwde hulp blijft komen, als ze dat willen. Aanbesteding Het had zomaar anders kunnen lopen, als de dertien Zeeuwse ge meenten hadden besloten alle huishoudelijke hulp na een open bare aanbesteding aan de goed koopste partij te gunnen. Een thuiszorgorganisatie of schoon maakbedrijf van buiten had dan de hele buit binnen kunnen ha len. Dat is niet gebeurd. In Zee land is een andere weg gekozen: wel aanbesteden, zoals de wmo eist, maar tegen een vast tarief per uur. Alle organisaties die dat tarief accepteren en aan de kwaliteits eisen voldoen, mogen meedoen. „Zo is het gelukt", geeft de Goe- se WMO-ambtenaar R. Boone aan, „dat alle vertrouwde zor gaanbieders na 1 januari in Zee land actief blijven. We dachten vooraf dat schoonmaakbedrij ven en Belgische bedrijven ook wel zouden inschrijven, maar die zitten er nergens tussen in de provincie." Kiezen Mensen die voor huishoudelijke hulp in aanmerking komen, heb ben straks wat te kiezen. In de Oosterschei deregio (Schouwen- Duiveland, Tholen en de Beve- landen) dienen zich maar liefst veertien zorgaanbieders aan, op Walcheren twaalf en in Zeeuws- Vlaanderen negen. De verwach ting is dat weinig klanten zullen overstappen naar een andere zorgaanbieder. Waarom zouden ze ook, als ze tevreden zijn? En over abstract beleid gesproken maar over de individuele jonge ren zelf. „We proberen zoveel mogelijk koppelingen te leggen. Als bijvoorbeeld de leerplicht ambtenaar signaleert dat ie mand veel spijbelt, kijken we of we meer weten over zo'n jongen of meisje. Dan leggen we linken en bespreken we wie wat doet." Justitie probeert ook samen met de politie zoveel mogelijk veel plegers aan te pakken. Dat ge beurt onder meer via de zoge noemde ISD-maatregel waarbij zulke criminelen, na een veroor deling, geplaatst worden in een Inrichting voor Stelselmatige Daders. Door hen daar lang op te sluiten wordt het hen feitelijk onmoge lijk gemaakt weer delicten te plegen zoals winkeldiefstal en inbraken. Via zo'n maatregel wordt tevens geprobeerd het ge drag van zo'n veelpleger te ver anderen zodat hij na zijn vrijla ting niet weer op dievenpad gaat. Justitie Zeeland mocht dit jaar zeven draaideurcriminelen be straffen met een ISD-maatregel. Het zijn er uiteindelijk, na ho ger beroep, elf geworden. Zee land kreeg volgens de hoofdof fi cier meer dan die zeven toegewé zen, omdat andere regio's niét toekwamen aan het opsouperen van hun eigen quota. hen ging op het terras tegen een fiets en tegen een raam plassen. De 41-jarige Vlissinger, die met een even oude stadgenoot net naar buiten was gekomen, zei daar iets van. De man werd door één van de mannen uit de groep zo hard tegen zijn hoofd geschopt, dat hij bewusteloos raakte. Vier anderen schopten hem toen nog een paar keer té gen zijn hoofd. Ook de eigenaar van het café, die naar buiten kwam, werd geslagen. de eigen bijdrage blijft op het zelfde peil. „Het komt er voor ons nu op aan de toegankelijkheid van de huishoudelijke hulp goed te or ganiseren", geeft de Goese wet houder J. Adriaanse (SGP/Chris- tenUnie) aan. In elke gemeente komt een zorgloket waar de in woners terecht kunnen met hun hulpvragen. Adriaanse: „En dat wordt een breed loket waar men sen kunnen aankloppen voor de huishoudelijke hulp, maar ook voor hulpmiddelen, als een rolla- tor of een scootmobiel. Hebben mensen meer hulp nodig, medi sche of persoonlijke zorg, dan zijn er korte lijnen met de orga nisatie die zulke wagen beoor deelt, het ciz." Ciz is de afkor ting van: centrum indicatiestel ling zorg. Een verandering waar aan zelfs Zeeuwen niet ontko men, is dat met de wmo een nieu we bijdrageregeling voor hulp middelen van kracht wordt. Dat is een landelijke regeling. WMO-ambtenaar Boone: „Het uitgangspunt is dat mensen voortaan op basis van hun inko men een eigen bijdrage moeten betalen, terwijl die tot op heden voor iedereen gelijk is. Voor een scootmobiel bijvoorbeeld is dat 246 euro. Heeft iemand een jaar inkomen van zeg 100.000 euro, dan zal die straks een scootmo biel (naar schatting 6.000 euro) helemaal zelf moeten betalen." Wethouder Adriaanse voegt toe: „In de Oosterschei deregio heb ben we in elk geval afgesproken dat de minima geen last mogen hebben van deze nieuwe bijdra geregeling." Staartje De invoering van de WMO kan nog een vervelend financieel staartje krijgen voor Zeeuwse gemeenten. De meeste dreigen op termijn minder geld te krij gen. Adriaanse wil zich daar nog niet al te druk over maken- Hij benoemt liever de voordelen van het overhevelen van zorgta ken van het Rijk naar gemeen ten en denkt daarbij vooral aan het bestrijden van eenzaamheid en stille armoede onder oude ren. „Huishoudelijke hulpen ko men bij mensen thuis en zien hoe zij leven. Wij willen het zo organiseren dat signalen wor den doorgegeven als sprake is van vereenzaming of stille ar moede, zodat we iets extra's kunnen doen. Vanuit Den Haag kun je dat niet organiseren." donderdag 28 december 2006 Ellen Bentlage samen met haar dochtertjes Wieneke (8) en Jard (3) in atelier De Bakkerij. door Ali Pankow DREISCHOR - Als kind maakte ze al op allerlei plekjes in de natuur kunst werkjes van verschillende materialen zoals plastic zakjes en takken. „Ik had altijd behoefte op bepaalde locaties iets neer te zetten en achter te laten", ver telt Ellen Bentlage-Hoffmann uit Dreischor. Zij vermoedt dat toen al de basis is gelegd voor haar latere keus een kunstopleiding te gaan volgen. Hoewel ze nog steeds intensief creatief bezig is, wil ze zichzelf niet in de eerste plaats beeldend kunstenaar noemen. Naast het zelf creëren van keramische objecten, legt ze zich vooral toe op de overdracht aan anderen. Haar sfeervol le atelier 'De Bakkerij' in de Zuidstraat in Dreischor biedt daar alle mogelijkhe den toe. Ze beperkt zich in dat aanbod niet tot beeldhouwen. Onder de noemer 'Ruim te voor inspiratie' heeft ze voor het nieu we jaar iets nieuws opgezet: een boeien de mix van meerdere kunstuitingen, waarin ook zang en dans een ruime plek krijgen toebedeeld. Daarnaast be horen ook schoonheidsbehandeling en lichaamsmassage tot de mogelijkheden. Wie wil, kan zelfs zijn aura laten lezen, alles samengevat in een weekendje 'Op laden in Zeeland'. „Dat aurareading klinkt misschien wat zweverig, maar dat is het niet hoor. Dit onderdeel wordt verzorgd door Elly In- genbleek uit Kerkwerve en dat is een zeer nuchtere vrouw", haast Bentlage zich te zeggen. Zij legt uit dat de deelne mer die het aangaat als het ware een spiegeltje krijgt voorgehouden om zijn of haar huidige levensfase rationeel te kunnen analyseren. „Op sommige mo menten in je leven bijvoorbeeld kun je je eens afvragen of je toe bent aan een verandering in de vorm van een oplei ding of ander werk." Het programma in atelier 'De Bakkerij' blijkt in de eerste plaats persoonsge richt in plaats van gericht op het kunst zinnige eindresultaat. „Ik ga er vanuit dat het leuk is met kunst bezig te zijn, maar vooral ook om de eigen fantasie van de mensen te prikkelen en binnen een groep iets te creëren. Daarom geven we ook workshops voor grootouders sa men met hun kleinkinderen of voor ouders met een zoon of dochtertje vanaf zes jaar", vertelt Bentlage. Zij ziet vaak dat ouders hun kinderen bijvoorbeeld naar een cursus boetseren brengen, maar eigenlijk geen idee hebben wat ze daar nou leren. „Het moet toch aardig zijn dat een keer samen te kunnen bele ven." Zelfportret Met het onderdeel 'combi kunst beel dend en zang' heeft Bentlage voor ogen dat de deelnemers gaan werken aan een zelfportret in de breedste zin van het woord. Het houdt in dat de mensen zo wel met klei als klank een beeld van zichzelf maken. Dat kan zowel abstract als figuratief zijn. Vanuit eigen klanken kan dan ook een lied ontstaan. Voor die zangworkshops heeft ze de zan geres Sara Di Marco uit Nijmegen aan getrokken. Verder werkt Bentlage voor foto Mechteld Jansen de danslessen samen met choreografe Anneke Postma uit Den Haag. De na druk bij deze lessen ligt op expressio nistische dans. Ellen Bentlage is zes jaar geleden, sa men met haar man Clemens, heel be wust in Dreischor neergestreken. Bei den wilden graag op het platteland en dicht bij de kust wonen. Voor hen geldt Dreischor als het mooiste dorp van Schouwen-Duiveland. Het voormalige buurtsupermarktje aan de Zuidstraat voldoet uitstekend als atelierruimte. De Bentlages hebben het oude interieur zo veel mogelijk intact gelaten. Ellen was tot aan de komst van de kinderen, evenals als haar man, werkzaam binnen het onderwijs. Het moederschap motiveerde haar een baan aan huis te realiseren. Zelf ver zorgt ze ter plekke de beeldende kunstlessen. Voor de zang- en dans- workshops binnen 'Ruimte voor inspira tie' maakt ze gebruik van het plaat selijke dorpshuis en van de winterkerk middenin het dorp. Meer informatie is te vinden op www.atelierdebakkenj.nl ofte verkrij gen via telefoonnummer: 0111-401901.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39