pzc Zeelandhallen, daar zit muziek in Van de zeepkist CZAV boekt winst en laat geld ten goede komen aan boeren ibéma wil grootste speler worden in Zuid-West-Nederland Libéma Polen worden onderbetaald volgens FNV Uitbreiding Zeelandhallen jonderdag 28 december 2006 joor Frank Balkenende gjeffrey Kutterink ;0ES - De Zeelandhallen wor- len na bijna twintig jaar volwas- ui. Nog even en het publiek an in de nieuwe Noordzeehal oeegalmen met Jan Smit, het iuropees kampioenschap drie- nnden bijwonen in het nieuwe [isurecentrum, of er een span end filmpje pakken. Eigenaar jbéma pompt twintig miljoen oro in de uitbreiding van het venementencomples. Een onbe- pjnnen avontuur in het dunbe- olkte Zeeland? „Wis en waar- chtig niet. In een jaar tijd zul- in de bezoekersaantallen bijna rerdubbelen." kunt er tegenwoordig parke- i?n op strak asfalt. Wat een fnxe. Bezocht je tien, vijftien aar terug de snuffelmarkt in de Goese Zeelandhallen, dan nam t steevast kaplaarzen mee. Bij sn hoosbui stond het onverhar de parkeerterrein namelijk met ten blank. let is de charme van een beurs- (omplexje op het platteland, fwee hallen telt het, in 1987 ge douwd op initiatief van A. van Es, destijds eigenaar van het aenmalige Motel Goes. Al snel bopt het spaak. In 1990 gaan de Zeelandhallen failliet. Het echt- jaar Rein en Irm van Vliet roopt de boel en weet het gekap seisde schip weer in de vaart te irengen, al lukt het niet het par- jeerterrein te fatsoeneren. In 2004 dient het grootkapitaal óch aan. Recreatieconcem Libé- sa neemt het verouderde beur scomplex over. Dat is dan be ilist geen kwakkelende tent neer. „De laatste vijf jaar is het «ndement vijftien tot achttien 'procent. Dat zijn percentages waar de RAI in Amsterdam, Ahoy in Rotterdam en sommige Libéma-hallen van dromen", legt directeur Chris den Dekker ran de Zeelandhallen. Libéma besluit een derde hal, vooral bedoeld voor congressen in concerten, en een vrijetijds- tentrum bij te bouwen. Het par keerterrein wordt verplaatst, uitgebreid en geasfalteerd. Er komt tevens een nieuwe ontslui- óngsweg met rotonde. Bij el- taar kost dat alles zo'n twintig ailjoen euro. Waagstuk let lijkt een financieel waag- ituk in een provincie met nog leen vierhonderdduizend inwo- aers. Toch gelooft Libéma heilig de kracht van een regionaal huizencomplex. Den Dekker: De Zeelandhallen in aanbouw. Begin januari wordt er het eerste evenement gehouden; in mei gaat het vrijetijdscentrum (foto) met onder meer een bioscoop open. foto Willem Mieras „Voor ons is er in Zuid-West-Ne derland nauwelijks concurren tie. De enige grote speler is Flan ders Expo in Gent. Wat vooral telt, is dat mensen dichtbij een beurs of concert willen bezoe ken. De lange reistijd, de files, de kosten, een groot deel van de consumenten begint genoeg te krijgen van een dagje uit naar Ahoy, de Rai of het Gelredome." Er staan veel pijlen op de boog. Het aantal beurzen, de kurk waarop de Zeelandhallen tot nu toe drijven, groeit van 24 naar 30. Het nieuwe aanbod ligt in de sfeer van watersport, woning bouw en landbouw. Sport is ook een groeimarkt. In- door Zeeland, van 2 tot 13 janua ri het eerste evenement in de nieuwe hal, moet een klassieker in de paardensport worden. De ambities zijn hoog. Libéma wil Opgericht1982 Hoofdkantoor: Rosmalen Aantal medewerkers: circa 530 oproepkrachten: 120 Omzet: 60 miljoen euro Bezoekers per jaar: 5,1 mil joen Vakantieparken Vakantiepark Vinkeloord Vakantiepark Beekse Bergen Safaricamp Beekse Bergen Groepsaccommodaties De Buitenjan Het Zilveren Schor Attractieparken Dierenrijk Europa Stripmuseum Groningen Sportiom 's-Hertogenbosch Ecodrome Zwolle Safaripark Beekse Bergen Speelland Beekse Bergen Beurzen en evenementen Zeelandhallen Goes omzet: 3,5 miljoen euro aantal medewerkers: 60 IJsselhallen Zwolle Groenoordhallen Leiden Brabanthallen, Den Bosch Autotron expodome Rosma len Organisatiebureaus Libéma exhibitions Libéma events Indoor Brabant Libéma profcycling ook een plaats veroveren in het landelijke volleybal/basketbal, tennis en de wielersport. „De Davis Cup, die willen we naar Goes halen. Ook zijn we in de race voor Ride for the Roses. een wielertocht die Lance Aim- strong opzette voor het goede doel." Een vrijwel braakliggend speel veld zijn concerten. Toparties ten nemen tegenwoordig zelf hun podium mee en dat priemt doorgaans ver de lucht in. Dank zij de hoogte van de nieuwe Noordzeehal - tien meter onder spant - komen grote namen bin nen handbereik. „Voor 2007 heb ben we tot nu toe Jan Smit, Gol den Earring, Dana Winner en Belle Perez gecontracteerd, Ook zijn we bezig met een Neder lands artiestengala." En dan de congressen en be drijfsfeesten. Daar liggen echte kansen, zegt Den Dekker. „In Zuid-West-Nederland, zelfs in Antwerpen, is er nauwelijks iets. Je moet congresruimte wel aanbieden in combinatie met vrijetijdsprogramma's. Bezoe kers Zeeland laten ei-varen. Het water, de kust, Neeltje Jans. Voor die partnerprogramma's willen we gaan samenwerken met Zeeuwse bedrijven." Het gebrek aan hotels in Zee land vormt de achilleshiel. Den Dekker signaleert dat ook. Maar: „Je kunt congresgangers ook onderbrengen op vakantie parken en hotelschepen." Beducht voor hevige competitie van andere plannen voor con gresaccommodaties (bijvoor beeld van de Goese ondernemer G. Gé) is Den Dekker nauwe lijks. „Het is een moeilijk te ver overen markt." Voor het nieuwe vrijetijdspark Zep, dat in 2008 de poort wil openen in Middelburg, is Libé ma evenmin erg beducht. De Zeelandhallen zijn al open en hebben dus een voorsprong. Bo vendien is in mei het vrijetijds centrum klaar. „Juist de combi natie van de hallen met dit lei- surecentrum is onze kracht." Het vrijetijdscentrum verhuurt Libéma aan zelfstandige onder nemers. Het herbergt een wok restaurant met vijfhonderd stoe len, een bowling- en biljartcen trum (Carambowl) dat met een biljartarena voldoet aan EK-ei- sen, een fitnesscentrum (Fit- land) en een servicebioscoop met vier zalen en 720 stoelen. Zo krijgt Goes eindelijk weer een bioscoop. Eén ruimte is nog vrij. Muziekhandel Den Dekker uit Kapelle heeft er wel oren naar, maar de onderhandelin gen lopen nog. Het vrijetijdscen- ec Een columnist bestaat bij de gratie van de lezers en is daarmee niet an- '■«rs dan een standwerker. Hij klimt op njn zeepkist en schreeuwt om aan lacht van het publiek. Als dat lukt, keft hij kennelijk de goede golflengte toonden. Zo lang hij op de kist staat, loet hij steeds beseffen dat het pu bliek zo zijn kistje voorbij kan lopen. Jk wou dat ik zeven hoofden had, dan kocht ik zeven petten. Louter om uit lankbaarheid voor mijn lezers af te zet ten." anders is dat in het onderwijs. Bij keuzevakken kan nog wel wat wer fkracht nodig zijn, maar ook daar kan een docent soms lekker profiteren jan de markt voor zijn vakgebied: als ®formatica gouden bergen belooft, krijgt zelfs de zwakke docent nog wel 'bdenten. In de verplichte vakken ligt lat anders. Studenten willen een diplo- ma, en de docenten beheren de toe gang. Het is gedwongen nering, zoals je naar de notaris moet als je je huis ver koopt, en eerst naar de huisarts als je naar een specialist wil. De onderwijzer en de tandarts, ze praten maar door zonder op een antwoord te rekenen. Zij zijn monopolisten van de zeepkist. Een columnist is ver van de monopolist op de zeepkist. Wie niet wordt gehoord, zal worden ge smoord. Het monopolie van het woord en de relevantie van de boodschap is een oud probleem. In de late middeleeu wen hadden de universiteiten daar wel een oplossing voor: de collectio. De pro fessor stond na afloop van het college aan de uitgang van de zaal, en hield zijn hand op voor de vrijwillige bijdra gen van de studenten. Ik kan makkelijk de nadelen daarvan bedenken, en niet alleen voor mezelf. Een populair ver haal is niet per se het college waar je het meest aan hebt. Studenten kunnen prima beoordelen of je iets helder en boeiend vertelt, maar of je er echt iets aan hebt is niet meteen bij de uitgang duidelijk. Als je dus al wilt dat studenten betalen naar de waarde van het onderwijs, zou je moeten wachten tot die waarde zich gemanifesteerd heeft. Dat is een goed argument voor collectio onder degenen die al lang geleden zijn afgestudeerd en in de praktijk de waarde van hun oplei ding hebben ervaren. Dat is dan ook precies wat Amerikaanse universitei ten doen en ze halen er vaak forse be dragen mee binnen. Het is ook een ster ke prikkel voor de universiteit om een opleiding te bieden waar je echt wat aan hebt. Gedwongen door een overheid die on derwijs en wetenschap stevig heeft af geknepen, zie ik in Nederland een voor zichtige poging van universiteiten om ook zo'n impliciet contract met hun stu denten op te bouwen. Makkelijk zal het niet gaan, zolang iedereen vindt dat hij al genoeg via de belastingen betaalt. Dit is de laatste column die ik in deze krant schrijf. Vandaag vallen Alfred Kleinknecht, Sylvester Eijffinger en ik van ons zeep- kistje. Niet omdat we volgens de redac tie doelloos in de wind stonden te zin gen, maar omdat door herschikking in krantenland ons afzetgebied te klein is geworden. Wij vinden dat jammer. Na mens ons drieën mag ik de lezers bedan ken voor hun aandacht. Wij hadden al le drie nog genoeg stof voor vele zeep kisten. Ik had u nog genoeg willen toe roepen. Inpoldering van de Marker waard! Verkiezingen volgens het dis trictenstelsel. Radicale en drastische Kapitaal voor bus en metro Peking PEKING - Peking, de organisator van de Olympische Spe len in 2008, trekt tot en met 2010 7 miljard euro uit om het stadsvervoer te verbeteren. Dat maakte het bestuur van de Chinese hoofdstad gisteren bekend. De investering is nodig omdat het verkeer in de miljoenen stad almaar drukker wordt. Ook moet het openbaar vervoer in Peking worden klaarge maakt voor de grote aantallen bezoekers van de spelen. Het geld wordt gebruikt voor de modernisering van bus- en metrolijnen. ANP/AFP/RTR Levensloopregeling niet populair AMSTERDAM - Er wordt steeds minder gebruik ge maakt van het verlofsparen via de levensloopregeling. Dat blijkt uit een studie van onderzoeksbureau Intomart GfK. Zowel werknemers als werkgevers verliezen in rap tempo hun geloof in de regeling, die begin dit jaar werd geïntroduceerd. In het onderzoek komt naar voren dat nog maar 18 pro cent van de werknemers positief oordeelt over de levens loopregeling. Twee jaar geleden was dat nog twee keer zo veel. Van de zeven miljoen werknemers doet op dit mo ment 5 procent mee. Onder werkgevers wil 7 procent bij dragen aan de levensloopregeling, tegen 21 procent er voor. ANP Nog miljarden Duitse marken zoek BERLIJN - Vijf jaar na invoering van de euro hebben de Duitsers nog altijd 14,4 miljard mark onder het bed lig gen of in oude sokken zitten. Dat komt neer op gemiddeld 90 euro per Duitser. De helft van het verloren geld bestaat uit muntgeld, aldus de Bundesbank gisteren. Dagelijks brengen in heel Duits land ongeveer 1700 mensen voor een miljoen mark aan oude munten en bankbiljetten naar de Duitse centrale bank. Dit geld wordt kosteloos omgewisseld en vervol gens vernietigd. Volgens de Bundesbank bezitten verza melaars nog zeker voor 2,5 miljard mark aan gedenkmun ten. ANP/DPA Minister Peijs naar China DEN HAAG - Minister van Verkeer en Waterstaat Karla Peijs gaat in januari naar China om een congres over bin nenvaart bij te wonen. Dat maakte het ministerie gisteren bekend. Het congres is in Wuhan, een van de belangrijk ste havens aan de 6300 kilometer lange rivier de Yangtze. In Europa is Nederland het grootste land als het gaat om binnenvaart. De beide landen hebben in 2005 een overeen komst ondertekend over samenwerking op allerlei terrei nen. ANP tram is goed voor dik 200.000 be zoekers per jaar, verwacht Libé ma. Den Dekker voorspelt dat de Zeelandhallen als totaal in 2008 over de 600.000 bezoekers trekken, Vergeleken met 2005 is dat meer dan een verdubbeling. „Ik denk dat we er royaal over heen gaan, wat ook noodzake lijk is om de Zeelandhallen winstgevend te houden. We zijn vol goede moed." uitbreiding van de levensloopregeling. Terug naar een bevolking van tien mil joen. Herstel van uitsluitend landelijke examens in het voortgezet onderwijs. Misschien meer een programma voor een politieke partij dan een titellijstje van ongeboren columns die de inkt niet zullen halen. Zevenhoofdig waren we niet, slechts driehoofdig. Drie petten gaan als groet de lucht in bij dit afscheid. Met dank aan mijn leraar boekhouden, die ons de versjes van John O'Mill voorlas als we debet en credit netjes op zijn plaats hadden gezet. Dat was nog eens onder wijs! Joop Hartog Dit is de laatste rubriek Economiewijzer. pagina 25 schatrijk en nergens tijd voor door Ben Jansen WEMELDINGE - De Coöpera tieve Zuidelijke Aan- en Ver koopvereniging (CZAV) in We- meldinge heeft in het boekjaar 2005/2006 3 miljoen euro winst behaald. Dat is een half miljoen meer dan een jaar eerder. De winst vloeit terug naar de drie duizend boeren in Zuidwest-Ne derland die bij de landbouwcoö peratie zijn aangesloten. De CZAV levert haar leden zaai- en pootgoed, meststoffen, gewasbeschermingsmiddelen, veevoer en brandstoffen en ver koopt graan en andere land bouwproducten. Daarnaast ex ploiteert de onderneming de su permarktketen Agrimarkt, de speciaalzaken voor tuin en dier Agriland en de Agrisneltanksta- tions. Die activiteiten hebben in het vorige boekjaar een omzet van 26,9 miljoen euro opgele verd; 800.000 euro minder dan in 2004/2005. De kosten waren vorig jaar beduidend lager: 23,8 tegen 25,5 miljoen euro. De land bouwcoöperatie laat haar leden van de winst profiteren door bij voorbeeld de prijzen voor gewas beschermingsmiddelen te verla gen en een toeslag op de prijs van tarwe en brouwgerst toe te kennen. De CZAV opereert in een markt waarin schaalvergro ting een belangrijke rol speelt. Dat geldt zowel voor de directe landbouwactiviteiten als voor de winkels en de verkoop van au tobrandstoffen. Groter Vrijwel alle partijen in de keten waarvan de CZAV een onder deel is, worden groter en dat be tekent dat de onderneming zelf ook voldoende schaalgrootte en daarbij behorend kennisniveau nodig heeft om een goede posi tie te verkrijgen. Mede met het oog daarop heeft de CZAV een belang van 25 procent genomen in het Limburgs Landbouwsyn- dicaat (Lansy) in Maastricht. Opzet is daarmee extra omzet groei te bewerkstelligen. Het af gelopen boekjaar heeft de CZAV iets minder kunstmest verkocht en meer organische mest. Dat is een gevolg van de actieve rol die de adviseurs van de landbouwcoöperatie in het kader van de gewijzigde mest wetgeving hebben gespeeld bij de begeleiding van boeren om tot een juiste toepassing minera len op het boerenbedrijf te ko men. De teelt van granen en koolzaad voor de productie van biobrandstoffen kan van groot belang zijn voor de Zeeuwse boe ren. Daarom houdt de CZAV na drukkelijk in de gaten welke rol ze op dit gebied kan spelen. Ge zien de bedragen die ermee zijn gemoeid, ligt het niet voor de hand dat het bedrijf zelf direct gaat investeren in energiepro ductie. Wel ziet de CZAV zich zelf als een belangrijke partner voor de levering van grondstof fen en de afname van restpro- ducten. DEN HAAG - Poolse werkne mers bij metaalbewerkingsbe- drijven, garages en installateurs krijgen in veel gevallen te wei nig betaald. Uit een onderzoek van vakbond FNV Bondgenoten onder haar actieve leden in de sector, blijkt dat bij een kwart van de bedrijven in de zogehe ten kleinmetaal de CAO wordt ontdoken. „Het is dus niet alleen zo dat Poolse werknemers minder be taald krijgen dan hun Neder landse collega's, ze krijgen ook minder dan waar ze conform de CAO recht op hebben", aldus FNV-bestuurder Jan Berghuis. „We hopen dat de werkgevers in de sector nu eindelijk eens bereid zijn om die misstanden aan te pakken. Tot dusver geven ze steeds niet thuis wanneer wij daarover beginnen." Werkge versorganisatie FME was giste ren niet bereikbaar- voor com mentaar. Staatssecretaris Van Hoof (Sociale Zaken) laat via een woordvoerder weten dat het slecht is wanneer bedrijven el kaar gaan beconcurreren op de beloning van hun personeel. „Niet voor niets worden CAO's in een sector algemeen verbin dend verklaard: alle bedrijven moeten zich aan de afspraken houden." GPD 'S-HEER ARENDSKERKE - www.autodelaat.nl OPELVOORPEEL! AUTO DE LA In het voorjaar van 2007 wordt de uitbreiding van Daarmee Parkeerterrein met 1600 plaatsen. Noordzeehal: Door hoogte geschikt voor concerten. Maximaal 6800 bezoekers. Leisurecentrum: - Bioscoop met in totaal 720 stoelen in 4 zalen - Wokrestaurant met 500 zitplaatsen - Bowling- en biljartcentrum; 12 bowlingbanen, biljartarena voldoet aan EK-eisen - Sport- en fitnesscentrum - Mogelijk muziekzaak Westerschelde- en Oosterscheldehal: Bestaande bouw gerenoveerd. Per hal maximaal 4800 bezoekers. E Entree met glazen pui.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23