Somalische islamisten moeten terugtrekken 50% KORTING Iran dreigt opnieuw met oliewapen "0 berco op alle Astra voorraadmodellen*! Doodvonnis tegen Saddam bevestigd alles een stuk voordeliger Uw voordeel 1.800,- Ethiopië overtuigd van de overwinning Koper gezocht voor kasteel graaf Dracula Turkmenistan kiest nieuwe president En tijdelijk een Astra Stationwagon voor de prijs van een Astra 5-drs. Ga dus snel naar de Opel dealer want OP=OP. ASTRA loor Robert Bloemen ADDIS ABEBA - Door een Ethi- opisch offensief in het Oost-Afri- rg; fcaanse buurland Somalië, lij- ken de milities van radicale So malische moslims in het defen sief gedrongen. De regering van Ethiopië toonde zich gisteren ejg overtuigd van de overwinning. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties belegde een spoed- ntting over het conflict in de zo de Ethiopische militairen de hoofdstad Mogadishu in het vi zier hebben en spoedig de stad zullen innemen. De ambassa deur van de Somalische inte rim-regering in Addis Abeba had eerder gesteld dat de stad binnen 24 tot 48 uur kon vallen. Strijders van islamitische krijgs heren die het opnemen tegen de zwakke centrale Somalische re gering trokken zich op verschei dene plaatsen terug. Een com mandant sprak over een tacti sche manoeuvre. Ethiopische ge vechtsvliegtuigen zouden de te rugtrekkende militieleden heb ben bestookt met raketten. Eerder al heroverde het Somali sche regeringsleger een plaats in de buurt van Baidoa, waar de door Ethiopië gesteunde Somali sche Federale Overgangsrege ring zetelt. Ook in het midden van het land rukten regeringsmilitairen ge steund door Ethiopische eenhe den steeds verder op. Addis Abeba beschuldigt de ra dicale moslims ervan buiten landse strijders in te zetten. Daarnaast zouden leden van de Ethiopische separatistische be wegingen uit de grensprovincies Oromo en Ogaden meestrijden aan islamitische zijde. ANP door Liesbeth Buitink BOEKAREST - Het Transsyl- vanische kasteel van Vlad Tepes, de vijftiende-eeuwse vorst van Walachije op wie Bram Stoker waarschijnlijk de figuur graaf Dracula ba seerde, staat te koop. Voor zestig miljoen euro kan het kasteel Bran bij de histori sche plaats Brasov van eige naar veranderen. Het kasteel is een van de belangrijkste toeristische trekpleisters, om dat 'Vlad Dracula' er enige tijd verbleef. Het veertiende-eeuwse slot was eigendom van koningin Maria van Roemenië, totdat de communisten het in 1956 onteigenden en ombouwden tot museum. Volgens de Brit se krant The Times kreeg en kele maanden geleden Ma ria's kleinzoon, Dominic von Habsburg, het optrekje terug. Volgens de woordvoerder van de nakomeling uit het Habsburgse vorstengeslacht is de vraagprijs niet buitenis sig. „De waarde zal dramatisch stijgen als het land in januari toetreedt tot de Europese Unie. Er is geen georgani seerde reis in Roemenië die het kasteel Bran zal over slaan." ANP genoemde Hoorn van Afrika. Volgens de Ethiopische premier Meles Zenawi is een groot deel ran de islamisten buiten ge- recht gesteld. „De helft van on- ze taak is al volbracht. De rug- er^1 rengraat van de internationale rgv. terroristische krachten is gebro- Een", aldus de regeringsleider ng [wee dagen na de oorlogsverkla- S nng aan de milities. Hij zei dat duizend islamisten zijn omgeko men bij de strijd. Ethiopië schoot de zwakke So malische interim-regering te udp om te voorkomen dat So- K malië een streng islamitisch f0e. land wordt. De Ethiopische rege ring beschouwt de milities als ren bedreiging voor het eigen and omdat zij de etnisch-Soma- iz iische minderheden in Ethiopië kunnen opstoken. De milities •yoverden sinds juni vanuit de oofdstad Mogadishu grote de en van Somalië. De helft van de inwoners van Ethiopië is isla miet, terwijl ongeveer veertig procent gerekend wordt tot het christendom. Mogadishu De Ethiopische machthebbers inde hoofdstad Addis Abeba ga ven onlangs officieel toe mili tair actief te zijn in het buur land, nadat zij kort daarvoor nog hadden tegengesproken dat er zich tienduizenden Ethiopi sche militairen in Somalië zou den bevinden. Premier Zenawi sprak tegen dat OPEL Oostslraat 2, tel. 0118-584303 t (Advertentie) domburg men's fashion (Advertentie) Olmert belooft Palestijnen geld IEL AVIV - De Israëlische rege- ring heeft een plan ontworpen dat ertoe moet leiden dat de po- silic van president Abbas in de Palestijnse gebieden wordt ver- slcrkt. Volgens premier Olmert zullen de Palestijnen al deze week de positieve gevolgen ervan onder- vinden in hun dagelijks leven. Zo zal Israël op de bezette Wes- l lelijke Jordaanoever onmiddel lijk 27 militaire controleposten ?n wegversperringen opheffen. Olmert ontvouwde het plan za- lerdag tijdens topverleg met Ab- bas in Jeruzalem, het eerste sinds zes maanden. Beide par- tijen omschreven de sfeer als zeer positief. De ongeveer 400 militaire con- troleposten en onbemande weg- I versperringen maken het Pales- I tijnse verkeer op de Westoever J tot een moeizame en tijdrovende I aangelegenheid. In de komende dagen zullen er 27 verdwijnen ffl later nog eens 32. Belastingtegoeden Olmert beloofde Abbas ook dat Israël honderd miljoen dollar ral overmaken van de meer dan «0 miljoen aan Palestijnse Casting tegoeden waarop het sinds de vorming van de Ha- aas-regering beslag heeft ielegd. Het geld zal worden overgemaakt naar het bureau van Abbas en niet naar het Pa- rijnse ministerie van Financi al, dat wordt geleid door Ha- aas. GPD Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot volgens Richtlijn 1999/100/EU of 2004/3/EU. Benzinemotoren kms/liter: van 10,6 tot 15,8 Liters/100 km: von 9,3 tot 6,3. C02 gr/km: van 226 tot 151Dieselmotoren kms/liter: van 16,4 tot 20,8. Liters/100 km: van 6,1 tot 4,8. C02 gr/km: von 164 tot 130. Vraag de dealer naar de voorwaarden. ASJGABAT - Turkmeense afgevaardigden overleggen in de Volksvergadering over de procedure die moet leiden tot een nieuwe president. De autoritaire en exentrieke president Saparmurat Nijazov werd zondag begraven. De datum voor de presidentiële verkiezingen werd gisteren vastgesteld op 11 februa ri. Er zijn zes kandidaten onder wie waarnemend president Kurbanguly Berdymukha- medov. De overleden Nijazov werd zondag met veel ceremonieel bijgezet in een fami liegraf in zijn geboorteplaats Kiptsjak, vijftien kilometer van de hoofdstad Asjgabat. Nijazov overleed donderdag op 66-jarige leeftijd. Hij had al geruime tijd gezondheids problemen. Nijazov - Vader aller Turkmenen - regeerde twintig jaar met ijzeren hand over de aan Afghanistan grenzende, voormalige Sovjet-republiek. Mensenrechtenor ganisaties omschreven zijn bewind als een van de meest repressieve ter wereld. foto Michael Steen/RTR door Bengt van Zwol TEHERAN - Iran heeft gisteren zijn dreigement herhaald dat het indien nodig, de export van olie zal inzetten als wapen om zichzelf te verdedigen in de cri sis rond zijn nucleaire ambities. „Indien nodig zal Iran elk wa pen inzetten om zichzelf te ver dedigen", zei minister van Olie zaken Kazem Vaziri-Hamaneh gisteren. Europese landen tegen 'ongepas te' beslissingen als ze willen dat de Iraanse olie blijft vloeien. „Er is geen reden voor zorg om dat ze een rol spelen in het ne men van beslissingen. Ze kun nen ongepaste beslissingen voor komen", aldus Vaziri-Hamaneh. De bewindsman heeft herhaalde lijk gezegd dat Teheran liever niet de oliekaart speelt. Van Irans inkomsten komt 80 pro cent uit de olieexport. Het land is de vierde olieproducent ter wereld. Vodje President Mahmoud Ahma- dinejad zei zondag dat het wes ten maar moet leren leven met de nucleaire ontwikkeling van Iran. Hij is niet onder de indruk van een resolutie van de VN- Veiligheidsraad waarin Iran sancties krijgt opgelegd omdat het land weigert zijn uranium verrijking te staken. De ultra conservatieve president noemde de resolutie een 'vodje papier' tijdens een toespraak in het gebouw van de voormalige Amerikaanse ambassade in Te- hei'an. Vooral de Verenigde Staten, die Iran ex-van verdenken in het ge heim te werken aan kenxwa- pens, hebben zich hard gemaakt voor de resolutie om het islamiti sche bewind in Tehex-an onder druk te zetten. Volgens Ahmadi- nejad zullen de ondertekenaars spijt kx-ijgen van hun actie. De VN-Veiligheidsraad ging zatex-- dag unaniem akkoord. Onder de ondertekenaars zijn China en Rusland, landen die grote belan gen hebben in de Iraanse ener giesector. ANP/AFP/RTR De bewindsman waarschuwde (Advertentie) (Advertentie) woensdag 27 december 2006 Verdachte vergiftigen Munir vrij JAKARTA - De Indonesische piloot die vex-dacht wex-d van het vex-giftigen van de Indonesische mensenrechtenac tivist Munir Said Thalib is vx-ijgelaten. In oktober vernietigde het hooggex-echtshof in Jakarta het vonnis wegens mooi'd tegen Pollycarpus Px-iyanto. Hij werd alleen schuldig bevonden aan veiwalsing van docu menten en kreeg twee jaar cel. Maandag mocht Pollycar pus de gevangenis verlaten. Hij had drie maanden stx-af- vermindering gekregen in verband met onafhankelijk heidsdag en Kerstmis, maakte de gevangenisdirecteur gis teren bekend. ANP/AFP Chinese oliemagnaat graait in kas PEKING - Een Chinese oliemagnaat is gean-esteerd om dat hij een miljard yuan (97 miljoen euro) achterover zou hebben gedrukt uit private en overheidsfondsen. De Chinese kx-ant Beijing News meldde gisteren dat Gong Jialong, de eigenaar van cle oliemaatschappij Tianfa, vori ge week is aangehouden. Gong is voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de olie-industrie en zou onder meer uit die fondsen hebben gegraaid. ANP/RTR Tonga stelt kroning een jaar uit WELLINGTON - De kroning van de koixing van Tonga is een jaar uitgesteld omdat de regering eerst de hoofdstad wil herstellen. Bij x-ellen in november wex-d een deel van het centrum van de hoofdstad Nuku'alofa in de as gelegd. De kroning van Siaosi Tupou V zou in augustus komend jaar zijn maar dat wox-dt nu augustus 2008, zo berichtte gisteren de over heid van de eilandenstaat in de Stille Zuidzee. De vader van Siaosi Tupou V, koning Taufa'ahau Tupou IV, overleed 11 september op 88-jai-ige leeftijd. Half no vember braken hevige onlusten uit toen demonstranten ageerden tegen het uitblijven van hei-vormingen. AFP Wapenhandel is goed voor Rusland MOSKOU - Moskou moet meer geavanceerde wapens ont wikkelen en verkopen om zijn status als 'supermacht' te behouden. Dat zei de Russische minister van Defensie Ser gei Ivanov maandag. Volgens de bewindsman kan Rusland geen supermacht blijven alleen op basis van zijn grootte en natuurlijke bronnen. Er moeten concuiTerende producten wox-clen ge maakt en internationale max-kten worden veroverd. „Een stabiele defensie-industrie clx-aagt bij aan de ontwikke ling van vex-wante wetenschappelijke industrieën en aan de ontwikkeling naar een economie gebaseerd op onze grondstoffen en innovatie", aldus Ivanov. ANP/AFP Schwarzenegger onder het mes LOS ANGELES - Gouverneur Ax-nold Schwarzenegger van de Amerikaanse staat Californië is gisteren aan zijn gebroken rechterbeen geopereerd. De gewezen filmster was zaterdag gevallen bij het skiën in Sun Valley in de staat Idaho. Chirurgen plaatsten enke le pennen en schx-oeven in het been van de 59-jarige politi cus. Schwarzenegger blijft enkele dagen ter observatie op genomen waarna hij ongeveer acht weken lang met kx-uk- ken moet lopen. ANP/RTR door Harald Doornbos BEIROET - Het einde nadert voor Saddam Hoessein nu het Hof van Beroep in Irak gisteren het doodvonnis tegen hem heeft bekrachtigd. „Gerekend vanaf woensdag zal hij binnen maxi maal dertig dagen worden opge hangen", aldus rechter Arif Sha- heen. Het hoger beroep van Saddams verdediging werd afgewezen. Te gen de uitspraak is geen beroep meer mogelijk. President Jalal Talabani moet nu bepalen wan neer het vonnis woi'dt voltrok ken. Hij is tegenstander van de doodstraf, maar heeft verklaard zich aan de wet te zullen hou den. In de praktijk betekent het dat Saddam vanaf vandaag op ieder moment uit zijn cel kan worden gehaald om opgehangen te wor- den. Volgens het Hof van Be- ï-oep zal de ophanging plaatsvin- Albert verwijst naar affaires prins Laurent BRUSSEL - Koning Albert n van België heeft zondag in zijn kersttoespraak impliciet verwe zen naar de affaires rond zijn zoon prins Laurent. Dat is al thans de interpretatie van Bel gische media. Prins Laurent kwam dit jaar meermalen in opspraak. Eerst verkocht hij foto's van zijn kin deren voor een fors bedrag aan de i'oddelpers. Later bleek dat zijn geldzorgen gx-oot waren. Ook zou hij geprofiteerd hebben van een corruptieschandaal bin nen de marine. Koning Albex-t zei zondag dat 'niemand boven de wet staat' en 'justitie haar taak in volle onaf hankelijkheid moet uitvoeren'. Hij herhaalde daarmee eerdere uitspraken van premier Guy Ver- hofstadt. Vervolgens zei de koning: „Wan neer het gerecht vex-duistex-in- gen vaststelt, lijkt het me billijk dat de schadeloosstelling ieder een zou treffen die er voordeel uit haalde." De opmerkingen worden ook gezien als een ver wijzing naar de schandalen met de socialistische partij in Wallo nië. ANP den op een plek die nog geheim is. De verdediging van de Irakese ex-president zei in een reactie niet vex'baasd te zijn over het oox'deel. „We hadden dit ver wacht aangezien het voor de vol le honderd procent een politiek proces was", zei Khalil al Dulai- mi, een van Saddams advoca ten. Saddam Hoessein werd eei'der dit jaar ter dood veroordeeld om dat het Hoog Strafgerechtshof bewezen achtte dat hij verant woordelijk is voor de moord op ruim 140 sjiitische Irakezen, in 1981, in het dox-pje Dujail. Veel mannelijke bewonei's werden geëxecuteerd omdat er eerder in het dorp een aanslag was ge pleegd op Saddam. Koerden Momenteel loopt er nog een an dere zaak tegen Hoessein, waar in hij verantwoox'delijk wordt gesteld voor de moord op tien duizenden Koerden in het noor den van Irak. Dit pi'oces gaat vooi'lopig gewoon door. Maar het Hof maakte gisteren duide lijk dat Saddam binnen dertig dagen wordt opgehangen, ook als het Koerden-proces nog niet is afgerond. Soennietische groepen in Irak en westerse mensenrechten oi'ga- nisaties stellen dat Saddam geen eerlijk proces heeft gehad. De meeste sjiitische en Koerdi sche Irakezen ontkennen dit en vinden ophanging de juiste straf. Ook de Amerikaanse presi dent Bush is het eens met de doodstraf. De Europese Unie heeft de Iraakse autoriteiten ech ter opgeroepen om Saddam niet te executeren, maar levenslang te geven. GPD (/1UÜCI t-c/tt-tc/ 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5