Dansen als therapie werkt helend Etiket is last voor patiënt PZC PZC Hoe is kwaliteit in zorg te herkennen? Psychiater Charlotte Querido laat de eigen positieve krachten boven komen Vrouwen blijven de pil trouw Mug komt af op kooldioxide gas Voet kan veel schade aanrichten Eiwit leidt tot nieuwe pijnstiller Besneden minder vatbaar voor hiv Di woensdag 27 december 2006 door Karei van Delft APELDOORN - In de jaren vijf tig en nog jaren daarna stond psychiater Charlotte Querido be kend als 'die gekke dansende dokter'. Zelf was ze van meet af aan overtuigd van de heilzame werking van dans en muziek voor mensen. „Of ze nu ziek ge noemd worden of niet. Wie is normaal?" Psychiater Charlotte Querido (79) gaf deze week haar laatste danstherapie in Apeldoorn. De grondlegster van de dansthera pie in Nederland vindt het na veertig jaar welletjes. „Je moet op tijd het stokje overdragen." Inmiddels heeft Querido school gemaakt: aan de opleiding die ze heeft ontwikkeld aan het Saxion Conservatorium in En schede zijn al tientallen studen ten afgestudeerd. Als kind in Amsterdam genoot ze enorm van balletlessen. Ze was twaalf toen de oorlog uit brak, en halfjoods. Het gezin werd niet opgepakt, omdat het een gemengd huwelijk betrof, maar een tante werd in Ausch witz vennoord. „Ik vergat mijn verdriet en angsten door dans en muziek. Tot het laatste oor logsjaar, toen de honger begon op te spelen." Wat voor haar zelf goed was, zou dat voor an dere mensen ook kunnen zijn, bedacht ze. Ideeën Na de oorlog studeerde ze medi cijnen en werd GGD-arts in Apeldoorn. Het was de aan de psychiatrische inlichting St. Jo seph verbonden psychiater Oud die wel wat zag in de ideeën van Querido over de helende werking van dansen. „Hij gaf me een aantal patiënten waar mee ik mijn ideeën kon uitvoe ren. Dat was in 1967. Het bleek dat het werkte." Ook de Nij meegse professor Prick zag na een publicatie van haar, brood in de ideeën van Querido. „Je moet psychiater worden, hield hij me voor. Anders nemen ze je nooit serieus." Querido liet zich overtuigen en Psychiater Charlotte Querido (79) gaf deze week haar laatste danstherapie in Apeldoorn. toog eind jaren zestig naar het Radboudziekenhuis in Nijme gen om de opleiding tot psychia ter te volgen, die ze in 1974 af rondde. „We liepen daar nog in witte jassen rond. Veel mensen en vooral artsen vonden mijn ideeën over danstherapie maar belachelijk en lichtzinnig. Maar ik zag dat het werkte. Bij tal van ziekten, maar ook bij pro blemen waarin mensen ver strikt raken. Men kreeg meer zelfbewustzijn, levensvreugde en... vooral hoop!" Charlotte Querido wist zich een pionier, die zelf haar ideeën moest ontwikkelen en hooguit op het voordeel van de twijfel mocht rekenen. „Opmerkelijk is dat praktisch tegelijkertijd in Amerika Trude Schoop soortge lijke ideeën ontwikkelde." Aan vankelijk gaf ze danstherapie aan groepen van haar patiën ten, maar dat breidde zich uit tot workshops ver over de grens en tien jaar geleden richtte ze het Danstherapeutisch Cen trum in Apeldoorn op. Allengs nam de erkenning toe. In 1993 werd Charlotte Querido be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau voor haar baanbrekend werk op het ge bied van danstherapie. Een sessie bestaat uit twee uur dansen op muziek en een uur na praten over een thema. „Dans therapie is een nonverbale groepspsychotherapie", legt Charlotte Querido uit. „Gericht op het bewust worden van positieve krachten in jezelf. Hieraan voorafgaand worden deelnemers bewust gemaakt van negatieve tendensen die zijn ontstaan door teleurstellin- foto Maarten Sprangh/GPD gen, woede en verdriet. Via ver langens komen wij dieper in ons gevoel. Dat bereiken we door middel van muziek, dans en gebaar. Dan kunnen we via basisgevoelens als liefde, ver trouwen en zuiverheid iets erva ren van ons wezenlijke unieke zelf." Querido: „Ik ga er van uit dat de mens niets kan verlangen dat al niet in de schepping aan wezig is. Dit geldt natuurlijk voornamelijk voor geestelijke verlangens. Materiële verlan gens bedoel ik hier niet mee, al mogen die er wel zijn natuur lijk." Door verdringing van on ze verlangens, omdat we daarin teleurgesteld zijn, ontstaan spanningen en dus allerlei moge lijke ziekten. „De realiteit van de onstoffelijke wereld is vol gens mij een must voor ieder mens. Het is universeel en dus vervulbaar. Daar is niets zweve rigs aan." Natuurlijk zijn er ook biologi sche oorzaken voor ziektes. „Maar veel aandoeningen zijn het gevolg van door teleurstel lingen verdrongen positieve ge voelens, is mijn vaste overtui ging." Inmiddels heeft ze twee boeken over danstherapie ge schreven: Genezen door dans en gebaar en Leven in dans. Au teur Jaane Krook heeft Charlot te Querido over haar psychiatri sche praktijk geïnterviewd en daar verslag over gedaan in het boek Verdriet is nooit een eind station. Leerboek De komende tijd gaat Charlotte Querido zich wijden aan een leerboek danstherapie. „Daar mee wil ik al mijn ervaringen delen." Verder wil zij nog een aantal lezingen en workshops geven. „Dat danstherapie he lend werkt, kan ik met overtui ging zeggen. Al werkt het na tuurlijk niet voor iedereen. We zijn in de psychiatrie voorname lijk mentaal bezig en daar is op zich niets mis mee, maar de ge voelskant is zo vaak onderge sneeuwd. Het is pas goed als ge voel en verstand op één lijn lig gen." „Als je in het nu leeft, ken je geen angst", citeert Querido Chinese wijsgeren. „Probeer maar eens een paar minuten niet aan het verleden of aan de toekomst te denken. Dat is enorm moeilijk. We projecteren onze angsten op de toekomst en daar word je ziek van. In de danstherapie probeer ik men sen het nu te laten beleven en daarin zichzelf en hun eigen kracht te hervinden. Dat werkt heel bevrijdend. Daarbij ga ik er van uit dat de kern van de mens goed en zuiver is." GPD RIJSWIJK - De pil blijft het populairste anticonceptie middel voor de Nederlandse vrouw. Dat is gebleken tj een onderzoek van TNS NIPO onder 566 Nederland vrouwen tussen de 16 en 35 jaar. Ruim de helft van ij vrouwen in die leeftijdsgroep verkiest de pil boven eens;, der voorbehoedsmiddel. De onderzoekers noemen het opvallend dat 23 proce van de vrouwen in die groep geen anticonceptiemiddels bruikt. ANP LOS ANGELES - Insecten als malariamuggen spore hun menselijke prooi onder andere op aan de hand vg het uitgeademde kooldioxide gas. Om dit gas te kunnj waarnemen is de aanwezigheid van twee eiwitten, Gr6! en Gr21a, op het oppervlak van bepaalde zenuwcel]; noodzakelijk, schrijft W. Jones van de University of Cal. fornia, Los Angeles, in het wetenschappelijk tijdschrij Nature op grond van laboratoriumproeven. Deze kennis kan mogelijk worden gebruikt om middels te ontwikkelen die het de muggen onmogelijk maakt kool dioxide waar te nemen. Deze middelen zouden dan ingo zet kunnen in de strijd tegen malaria. GPD CARDIFF - Voeten zijn de gevaarlijkste (niet-dodelijkj wapens. Een welgemikte trap met de voeten kan rag schade aan het lichaam aanrichten dan een klap met eg zwaar voorwerp, een vuistslag of een scherp voorweij meldt I. Brennan van de Cardiff University, in het vai blad Injury Prevention op grond van een onderzoek ondi ruim 24.000 mensen die gewond op de spoedeisende h werden binnengebracht, met verwondingen als gevrf: van geweld. GPD CAMBRIDGE - Zes Pakistaanse kinderen die door e merkwaardige genetische afwijking geen pijn kunnen vot len, hebben onderzoekers op het spoor gezet van een ec der onbekend gen dat betrokken is bij het ontstaan vat de pijnsensatie. Het gen in kwestie, SCN9A gehete» maakt op het oppervlak van de zenuwcellen een eiwit aa dat noodzakelijk is bij het ontstaan van de pijnsensafe schrijft J. Cox van de University of Cambridge, in het we tenschappelijk tijdschrift Nature. Bij de zes kinderen werkt het betreffende eiwit niet goé Mogelijk kunnen nieuwe pijnstillers worden ontwikkel die specifiek de werking van dit eiwit tijdelijk blokkers verklaart Cox het belang van deze waarneming. GPD DEN HAAG - Mannen die besneden zijn lopen de hef minder kans besmet te raken met hiv, het virus dat aiè veroorzaakt. Echter, besneden zijn alleen is geen afdoet de preventie tegen hiv-besmettingen en kan andere mas:- regelen, zoals het gebruik van condooms dan ook niet va- vangen. Dit maakte het Amerikaanse National Instituï of Allergy and Infectious Diseases vorige week bekendoj grond van twee onderzoeken onder zo'n 7000 mannen is Uganda en Kenia. GPD door Jan Rombout Uwilt natuurlijk de beste dokter. Er kan er maar één de beste zijn. Om erach ter te komen wie dat is kunt u in een ranglijst kijken, bij voorbeeld in het Algemeen Dagblad of Elsevier. Binnen kort kunt u zelf de ziekenhui zen een rapportcijfer geven. Maar beoordeelt u daarmee de kwaliteit van de behande ling, of gewoon hoe aardig de dokter en het personeel zijn? Maar ook de beste dokter kan niet iedereen beter ma ken. En als je alle dokters, maatschappen en ziekenhui zen een rangnummer geeft is er ook automatisch één de slechtste. En toch geneest ook de slechtste dokter na tuurlijk patiënten. Is het ei genlijk wel mogelijk om voor af te beoordelen wie in uw specifieke geval de beste dok ter is? Onze overheid heeft met de inspectie voor de gezond heidszorg een systeem be dacht om de kwaliteit van zie kenhuizen in beeld te bren gen. Dit systeem van indicatoren geeft aan hoe goed een zieken huis presteert. Een nadeel is dat er nog geen onafhanke lijk onderzoek gedaan wordt naar deze indicatoren. Het Al gemeen Dagblad bijvoor beeld publiceert gewoon wat de ziekenhuizen zelf op hun website zetten. Maar het is wel een begin van beter in zicht in de kwaliteit van zie kenhuizen. Oppoetsen Het gevaar van het rapporte ren van al deze droge gege vens is dat iedereen zich in spant om zijn puntjes te ha len, de gegevens wat oppoetst en de rest laat liggen. Veel be langrijker is dat er een inte graal kwaliteitsbeleid is. Daarom is bij de indicator complicatieregistratie niet de inhoud de parameter (dus niet het complicatiepercenta ge), maar of er verbeteringen doorgevoerd worden op basis van deze registratie. Dit is omdat de gegevens door de dokter zelf vastgelegd wor den. Het maakt dus uit hoe secuur deze complicaties worden ge noteerd. Het complicatieper centage van de individuele dokter weerspiegelt dus meer het karakter van de dokter dan zijn kwaliteit. Maar of de dokter ook kwaliteitsver betering bereikt op basis van de eigen gegevens geeft aan hoe serieus deze met kwali teit omgaat. Al deze inspanningen kosten tijd. Tijd om gegevens te re gistreren, te rapporteren en te interpreteren. Maar het is natuurlijk beter om complica ties te voorkomen met wat bu reauwerk dan ze te behande len met ziekenhuiswerk. Dit proces kan natuurlijk al leen door andere dokters uit hetzelfde vakgebied beoor deeld worden. Hiervoor is een systeem van visitaties ont wikkeld. Dit houdt in dat eens in de vijf jaar op één dag agnose een aantal vakgenoten in de keuken komt kijken. Hierbij wordt met name naai de organisatie en de patiën tenaantallen gekeken. De aanbevelingen tot verbete ring van deze visitatiecom missie zijn niet bindend, maar worden bijna altijd door de maatschap en het zie- kenhuismanagement overge nomen. In de toekomst zullen tijdens deze visitaties ook de verbe tertrajecten op basis van de complicatieregistratie bespro ken worden. Rapporteren uit databases is echter een vak apart. Omdat dit in de medi sche wereld nog in de kinder schoenen staat, zal het nog wel even duren voordat dit kwaliteitsinstrument de zorg ook daadwerkelijk beter maakt. Tot die tijd zal de pa tiënt af moeten gaan op waar zijn huisarts hem naartoe ver wijst, en natuurlijk op zijn ei gen oordeel. Dr. Jan Rombout is KNO-arts bij de Oosterschel- deziekenhuizen 27 december 1956 door Corine van Zuthem ENSCHEDE - Veel (ex-)psychia- trische patiënten worden door hun sociale omgeving gestigma tiseerd. Daardoor hebben ze moeite met het aangaan van vriendschappen en relaties en het vinden van een baan. Dit blijkt uit onderzoek waarop ge dragswetenschapper Job van 't Veer van de Universiteit Twente promoveerde. De vrouw was ontzettend actief in haar sportvereniging. Ze ver vulde een belangrijke sociale rol en bekleedde diverse func ties in het bestuur. Een depres sie zorgde er echter voor dat ze enkele maanden uit de roulatie was. Toen ze weer terugkwam, merkte ze dat sommige mensen haai- uit de weg gingen. Job van 't Veer noemt het voorval om te illustreren hoe de omgeving kan reageren op iemand met geeste lijke gezondheidsproblemen. De gedragwetenschapper is ge promoveerd op een onderzoek naar het psychiatrisch stigma. Daaruit blijkt dat veel (ex-)psy- chiatrische patiënten door hun sociale omgeving negatief of wantrouwend worden bena derd. Genuanceerder Bij meer specifieke ziektebeel den zoals depressie, dementie en ook schizofrenie, blijkt het publiek een genuanceerder beeld te hebben. Niettemin staat de samenleving nog steeds intoleranter tegenover personen met psychische problemen dan tegenover lichamelijk zieken, concludeert Van 't Veer. Voor het onderzoek werden 800 mensen uit het hele land onder vraagd. De helft daarvan woont in de nabijheid van een GGZ-in- stelling. Ook werden 200 (ex-)patiënten en hun familiele den bij het onderzoek betrok ken, die wij wel allemaal aanga ven in meer of mindere mate met stigmatisering te maken te hebben. Dat de samenleving intolerant staat tegenover mensen met psy chische klachten heeft meerde re oorzaken. Vooroordelen spe len in elk geval een belangrijke rol, stelt de promovendus. „We zijn heel erg goed in het plak ken van etiketten. Als mensen denken aan 'de psychiatrische patiënt', denken ze al gauw aan de meer extreme gevallen. Ver volgens scheren ze iedereen Veel (ex-)psychiatrische patiënten worden door him sociale omge ving gestigmatiseerd. Dit brengt soms meer schade toe, dan de aan doening op zich. foto GPD over één kam. Psychiatrische pa tiënten worden geassocieerd met agressie en onberekenbaar gedrag. Daar kun je maar beter niet naast wonen, laat staan dat je wilt dat je dochter er mee thuiskomt." Media Aan clie vooroordelen, stereotie pen en negatieve denkbeelden zijn de media ook debet, zegt de onderzoekei-. „Die zoomen vaak in op de meest heftige varianten van een psychiatrische aandoe ning, zoals een tbs'er die ont snapt." Terwijl een psychische ziekte eigenlijk een alledaagse ziekte is. „Het kan iedereen overkomen. Veel mensen heb ben in hun leven te maken met geestelijke gezondheidsproble men. Ruim 40 procent van de WAO'ers zit met een psychische klachten thuis. Een depressie bijvoorbeeld, is de normaalste zaak van de wereld. En toch doen we daar heel moeilijk over. Aan de term psychiatrie zit kennelijk een luchtje. We kunnen het maar moeilijk be grijpen. En angst speelt daarbij een grote rol." Hij geeft toe dat het voorbeeld van het meisje in de Vrolijkstraat in Amsterdam, dat door een psychisch gestoor de buurman werd vennoord, er bij het publiek natuurlijk diep inhakt. „Maar dat is wél een in cidenteel geval." Als mensen ie mand kennen met psychische problemen, bijvoorbeeld in fa milieverband, dan zijn ze een stuk milder in hun oordeel, blijkt uit het onderzoek. „He laas werkt zo'n voorbeeld niet destigmatiserend voor alle pa tiënten met psychische proble men." Voor de patiënten geeft het psychiatrisch stigma grote problemen. Het bemoeilijkt het aangaan van vriendschappen en relaties en het vinden van een baan. Schade Van 't Veer: „Bij sommige pa tiënten is de emotionele impact zo groot dat het stigma meer schade aanricht dan de aandoe ning op zich." In de afgelopen decennia werd een begin gemaakt met het inte greren van patiënten in de sa menleving, onder meer met be- schermdwonenproj ecten. Maar deze 'vermaatschappelij king' in de geestelijke gezond heidszorg heeft vooralsnog niet het verwachte begrip opgele verd, stelt Van 't Veer. Mensen denken niet altijd milder over psychische aandoeningen te denken. Zowel voor de sociale integratie van de patiënten als voor de de- stigmatisering onder het pu bhek blijft vermaatschappelij king echter een geldige strate gie, zegt hij. „Maar die vermaat schappelijking zet zich pas door als er geïnvesteerd wordt in daadwerkelijk contact tussen de cliënt en zijn directe omge ving." Zijn onderzoek laat zien dat per soonlijke ervaringen bij het pu bhek bijdragen aan een minder negatieve houding ten opzichte van psychiatrische patiënten. Als instellingen iets willen doen tegen die stigmatisering, dan moeten ze vooral investeren in persoonlijk contact tussen pu bhek en patiënt, adviseert Van 't Veer. „Je wilt niet alleen dat mensen iets leren over een psychiatri sche stoornis, maar ook dat ze hun gedrag veranderen. Met een Postbus 51-spotje alleen lukt je dat niet. Je moet een aan grijpingspunt vinden waar zo wel de gestigmatiseerde als de stigmatiserende iets aan heeft. Laat mensen bijvoorbeeld sa men in een wijkcomité partici peren. Dan doet de achtergrond van iemand er niet toe, maar gaat het gewoon om het organi seren van sociale activiteiten." Vooilichting is ook een optie, bijvoorbeeld op het moment dat iemand met een psychiatrische achtergrond in een wijk komt wonen. Maar het kan, geeft Van 't Veer toe, soms juist ook beter zijn om een psychiatrisch verle den te verzwijgen. „Je moet als patiënt heel goed afwegen aan wie je het wel ver telt en aan wie niet." GPD INDONESIË - Het Indone sische kabinet heeft besloten niet af te treden, hoewel daar op van diverse kanten wordt aangedrongen. Het volk zou oud-vice-president Hatta als premier willen, maar Soekar- no verzet zich daartegen. KONINGIN - De strijd tussen licht en duisternis, tussen goed en kwaad, is de strijd van deze wereld en alle mensen die daar in leven, zei koningin Juliana in haar kerstboodschap. Maar uiteindelijk, stelde ze, zal het licht zegevieren. Juliana zei persoonlijk veel 'warm, spon taan gevoel' ervaren te hebben van mensen, „en dat vervuil me met diepe dankbaarheid/.' Maar ook het kwaad heeft ze ervaren: „Waarom vallen men sen iemand aan langs slinkse wegen met onware bewerin gen? Waarom trachten zij een wig te drijven tussen een man en een vrouw? Heb ik ook soms het recht niet te trachten mezelf te zijn?" WITTE KERST - Door een sto ring boven Engeland, was he: gisteren toch een witte kerst In Zeeland sneeuwde het licht, waardoor er 's avonds een cen- timer sneeuw lag. De komende dagen blijft het vriezen. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc,nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail- redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tol. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pze.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar; €236.00 239,00 Voortoezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezerssetvice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, La.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag. 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax: (0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v w.pzc.nl/service/adverteren van de titels en bus 31. 4460 AA se Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De dooru hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ome atie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer- informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, k- Behoorttot rit* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4