pzc Toekomst visser Voordelta onzeker tmt 50% PZC Drie dagen geen mens gezien 15 W. van den Berg waarschuwt niet te focussen op korte termijn Gimbrère Kaarsen kunnen kilte niet verdrijven Aemstie Alive tot tweedaags is gegroeid festival VANAF VANDAAG KORTING woensdag 27 december 2006 rinor Melita Lanting BRUINISSE - Het zeereservaat en de beheersmaatregelen voor de Voordelta kunnen wel eens veel slechter uitpakken voor de Vissers dan nu wordt veronder steld. Die waarschuwing komt van mosselvisser W. van den Berg uit Bruinisse. „De hele filo sofie is gebaseerd op drijfzand." ;yö.or de kust van de Zuid-Hol- jandse eilanden en Schouwen- Duiveland is een zeereservaat gepland ter compensatie van de Tweede Maasvlakte bij Rotter dam. Daarnaast is de hele Voor delta (inclusief zeereservaat) Aangewezen als natuurgebied. 'Niet alleen voor het toerisme, taaar zeker ook voor de visserij zijn de gevolgen ingrijpend. Bin nen het zeereservaat is geen mimte meer voor de boomkor- sisserij en in de Voordelta is de ze vorm van visserij alleen moge lijk onder beperkende voorwaar den. Ook de garnalen- en schelp- jliervisserij krijgt met beperkin gen te maken. Hiermee wordt bereikt dat de zeebodem binnen het zeereser- yaat zich kan herstellen en dat er voldoende voedsel is voor de met name de zwarte i-eend, en dat is het doel van iet instellen van een zeereser- jaat: een rust-, broed- en voed- ed creëren zodat er geen ledfes aan natuurwaarden is. Te groot Van den Berg is echter bang dat nazes jaar - als het zeereservaat geëvalueerd gaat worden - zal blijken dat de natuurcompensa tie onvoldoende is geweest. Hij baseert zich daarbij op ervarin gen die zijn opgedaan na stop zetting van de mechanische kok kelvisserij in de Waddenzee. „De ervaring op de Waddenzee leert dat de kokkel (die als voed- Van den Dongen PARKETVLOEREN Geluidsisolerencl in appartementen Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113-235365 www.vandendongenparket.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Aii Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CEIMTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl sel dient voor de eidereend en scholekster) nu de kans krijgen te groot te groeien. Het gevolg is dat die beesten zo veel energie moeten stoppen in het kraken van de schelpen dat ze uiteinde lijk nog te weinig voedsel bin nen krijgen." Het gevolg laat zich volgens Van den Berg ra den: de maatregelen zullen ver der aangescherpt worden. „De Tweede Maasvlakte zullen ze in elk geval niet verwijderen." Kokkel-arrest Een tweede gevaar waar vol gens Van den Berg binnen de vis serijsector te weinig rekening mee gehouden wordt, is het ef fect van het zogenoemde kok kel-arrest van de Raad van Sta te. Hierin is bepaald dat elk gebruik (ook het bestaande gebruik) van de zee binnen na tuurgebieden moet worden getoetst aan de natuurbe schermingswet. „En daarmee is de kans voor de visserman klein geworden dat hij vergunning krijgt om te vissen in de Voordel ta, omdat alles getoetst moet worden aan het voorzorg principe. Ik constateer dus dat er bitter weinig zekerheid is voor de toekomst van de visser man." Van den Berg is bang dat de be langenbehartigers van de vis sers zich te veel focussen op de kortetermijneffecten. „Ik denk dat de mensen met het pakket zoals het nu voorligt best kunnen leven, maar ik vrees dat de kater pas later komt." Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Groot deel WINTERCOLLECTIE ^WALSTRAAT 199 VLISS In het kerkcentrum in Zierikzee leest iemand voor uit werk van Simon Carmiggelt. De Anbo organiseerde hier een bijeenkomst om te voorkomen dat ouderen eenzaam thuis zouden zitten. foto Mechteld Jansen door Melita Lanting ZIERIKZEE - Tweede kerstdag. Over de Schouwen-Duivelandse akkers hangt een grauwe sluier. Vaag zijn in de verte een paar vogelverschrikkers te herkennen. Een fazant vliegt geschrok ken op en een eenzame fietser is op weg naar Scharendijke. Verder is het stil. Geen mens te zien op de polderwegge tjes. Ook in de dorpen lijkt het alsof ieder een de warme kachel heeft opgezocht. Achter de ramen van de huizen flikke ren vrolijke kerstlampjes, maar verder bieden de kernen vooral een uitgestor ven aanblik. In het centrum van Zierik zee is het al net zo. Gesloten winkels, rolluiken naar beneden. Groepjes toeris ten wandelen door de stad, op zoek naar vertier wat ze niet zullen vinden. Op het Havenplein staan een paar Bel gen de parkeermeter te bestuderen. „Moeten we hier nu betalen?", vraagt een van hen. Op het antwoord dat het niet hoeft omdat het 'zondag' is, kijken ze niet-begrijpend. „Zondag? Bij ons is vandaag geen zondag. Ze hebben dat hier maar onduidelijk aangegeven. In Vlissingen was dat beter geregeld." Ze vertellen dat ze de hele dag al op pad zijn. „Maar het is overal zo doods. Er is helemaal niets te doen. Alleen in Domburg, cjaar was nog wat gezellig heid. Maar verder? Is hier wat te doen? Nee? Dan gaan we maar terug naar Yerseke. Daar logeren we en ik durf te wedden dat ook daar niets te doen is." Het komt er mismoedig uit en dat straalt het gezelschap ook uit. En pu maar hopen dat de oesters bij het kerstdiner weer veel goed kunnen maken.. De zoektocht van de Belgen naar gezel ligheid staat niet op zich. Ook veel inwo ners van het eiland zitten met kerst da gen alleen thuis en dat is exact de reden waarom de Anbo jaarlijks een kerstin- stuif houdt. In het iewat verscholen lig gend kerkcentrum aan het Havenplein is het warm en gezellig. Aan de tafels zitten rond de dertig ouderen druk met elkaar te kletsen. Het doel is de een zaamheid wat te doorbreken. „Want drie zondagen achter elkaar is wel heel lang. De kinderen hebben hun eigen din gen, he?" De middag van de Anbo is dan ook voor veel bezoekers een schot in de roos. Ik wilde mensen zien", zegt T. Ruissen uit Ouwerkerk. „Ik heb wel een computer en zo, maar dit is toch leuker. Hier hoor je echte stemmen." Dat blijkt voor veel bezoekers toch de drijfveer te zijn om naar de kerstinstuif te gaan. Zoals een van de bezoekers heel treffend ver woordde: „Ik heb drie dagen al geen mens gezien. Het is nu de vierde dag en ik dacht bij mezelf: nu moet ik daar maar eens heen." Muziek De gezelligheid is er volop. Iedereen kletst wat af. Koffie, koekjes chocolade en drankjes: aan alles is gedacht, of...? „We missen wel een beetje de kerstmu- ziek" zeggen de dames De Vlieger, Rem mers en Toetenel in koor. „Dat was wel gezellig geweest. Zomaar wat kerstlied jes op de achtergrond. Maar misschien moeten we dat gewoon maar voorstel len voor de volgende keer." De dames zijn in gezelschap van één man. „Ik ben Stoutjesdijk en ik doe mijn naam eer aan. Ik ben heel braaf." Het blijkt een hecht gezelschap te zijn wat bij elkaar in de straat woont. „We zijn eigenlijk de club van vijf, maar een van ons was verhinderd. We doen van alles samen. We gymmen, we koersbal- len, we doen spelletjes met elkaar en gaan hier naar toe. We hebben het heel gezellig." BROUWERSHAVEN - Buiten is het vier gra den, binnen is het niet veel warmer. De Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven ont beert verwarming en dat is op kerstavond goed te merken. Kou en tocht maken dat iedere be zoeker nog maar eens diep wegkruipt in de jas. Misschien dat het ook wel past bij de protes tantse traditie van soberheid. Net zoals het ont breken van reguliere elektrische verlichting. Kaarslicht en een paar hippe lichtbakken zijn de enige bron van licht in de verder zeer sfeer volle kerk. Het brengt de bezoekers als vanzelf dichter bij de oorsprong van het kerstfeest: de geboorte van Christus in een eenvoudige stal in Bethlehem. Het 'kerstzanguur voor iedereen' is dan ook geen vrolijk uurtje meezingen met kerstkiassiekers als De herders lagen bij nachte of Komt allen tezamen, maar veel meer een tra ditionele protestantse dienst. foto Marijke Folkertsma door Melita Lanting BURG-HAAMSTEDE - Zange res Do, artiest Herman (bekend van Idols en Jensen) en Grad Da- men zijn enkele grote trekkers op Aemstie Alive. De tweede edi tie van het festival is groter en gevarieerder dan vorig jaar. Het festival in sportcentrum Westerschouwen - bedoeld om de eilanders in de stille winter- maanden ook vertier te bieden - is uitgegroeid tot een tweedaags festijn. „We hebben de zaal al helemaal opgebouwd op vrijdagmiddag en eigenlijk is het dan zonde om daar niets mee te doen", zegt me de-organisator H. Verduyn. „Dus toen is het idee geboren om op vrijdagavond een nieuw jaarsbal te organiseren." De Bra bantse formatie So What zorgt voor de dansmuziek en dans- (Advertentie) Agenten ontzet door honden GOES - De Goese politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag honden moeten inzetten toen agenten in het centrum werden belaagd door een groep van ongeveer vijf tien personen. Een zestienjarige man uit Kapelle wilde zijn naam niet geven, nadat hij rond twee uur was betrapt op wildplassen. Toen de politie hem daarop wilde aanhou den, gingen de anderen zich ermee bemoeien. Pas nadat de hond enkele mensen had vastgepakt, ging de groep uit een. Een twintigjarige man uit Reimerswaal werd aange houden vanwege uitdagend gedrag. Later in de nacht vond op de Grote Markt nog een vechtpartij plaats. Daar voor werden drie mannen uit Bergen op Zoom aangehou den. Vernielingen aangericht in Goes GOES - Afgelopen weekend zijn bij een auto die gepar keerd stond aan het Stationspark in Goes, alle ruiten inge gooid. Ook de ramen van een nabij gelegen bouwkeet gin gen aan diggelen. Verder is er gelopen over het dak van een fietsenstalling, dat daardoor verzakte. Er werden ook enkele fietsen op het dak gelegd. De politie heeft nog geen daders aangehouden. Brandje in portiekwoning MIDDELBURG - De brandweer heeft in de nacht van za terdag op zondag een brandje geblust in een woning aan de Westerscheldestraat in Middelburg. In een berging on der de woning had een stajjel kranten vlam gevat. Vol gens de brandweer viel de schade mee. De brandweer was extra alert omdat het om een portiekwoning ging. Mensen die daar wonen hebben maar één uitgang. Zaterdag over dag werd de brandweer bij brandende strobalen aan de Pronkenburgseweg bij Sint-Laurens geroepen. De balen brandden al een tijdje. Rijbewijs kwijt na duikeling ARNEMUIDEN - De politie heeft het rijbewijs van een 42-jarige man uit Goes in beslag genomen. De man be landde in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto op zijn kop op de vangrail langs de A58 bij Arnemuiden. De man verklaarde tegenover de politie dat het ongeluk gebeurde omdat hij moest uitwijken voor een vrachtwa gen. De man is naar het ziekenhuis gebracht. Daar bleek hij niet gewond, maar wel dronken. Omdat hij volgens de po litie de afgelopen jaren vaker is betrapt op dronken rij den, is zijn rijbewijs ingenomen. Vechtpartij bij buurtfeest GRAAUW - Een buurtfeest in Graauw is zondagochtend vroeg uitgelopen op een vechtpartij. Daarbij raakten een twee mannen van 29 en 37 jaar gewond. De 37-jarige moest zich laten behandelen in de huisartsenpost Net als de andere vechtersbaas werd hij aangehouden. Buurtbewoners waren bij elkaar op bezoek om kersta vond te vieren. Naarmate de avond vorderde, werd de sfeer grimmiger. De vlam sloeg omstreeks vijf uur in de pan. Dat leidde tot een vechtpartij. De echtgenotes van de twee mannen probeerden nog tevergeefs de boel te sus sen. Brandstichting dorpshuis Hoek HOEK - Drie jongens in de leef tijd van zestien en zeventien jaar uit Terneuzen zijn zater dagavond in Hoek aangehouden wegens poging tot brandstich ting. Zij hadden onder het af dak van het dorpshuis aan het Molenplein een stapel papier in brand gestoken. De jongens werden betrapt door de inmiddels gealarmeerde politie. De agenten droegen de jongens op het vuur uit te maken, maar doordat de papier stapel erg groot was, lukte dit het drietal niet. Met behulp van de brandblusser uit de poli tieauto werd het vuurtje ge doofd. De jongens kregen een pro ces-verbaal. Er was geen noe menswaardige schade aan het gebouw. agenda Advertentie Den Dekker ^Muziek STREEKACTIVITEITEN OUDDORP - Remise De Punt, 11.30 uur, 13.00 uur, 14.30 uur en 16.00 uur vertrek stoomverwarmde kersttram en optredens koor de Vullejaegers; RENESSE - Ecoscope. 11.00 - 17.00 uur: Schelpenschilderijtjes maken. school Kramer geeft tussendoor demonstraties. Speciale gasten vrijdagavond zijn Ed 'the voice' Verhage en Grad Damen. Ed Verhage is afkomstig uit Burgh- Haamstede en is bekend om zijn vertolkingen van Sinatra-songs. Grad Damen is een nationaal be kende zanger van het Nederland se lied. Op zaterdagmiddag om 12.30 uur begint het kinderprogram ma met Topstars, Elize en Djum- bo. Zaterdagavond is een feest avond met de Boston Tea Party, Do met haar band, Herman en de Engelse look-alike Robbie W. Aemstie Alive niet niet alleen maar een feest. Het is ook een festival wat het goede doel wil steunen als er geld overblijft. Dit jaar is gekozen voor Thure- drith (vakantiewoningen voor gezinnen met een ernstig ziek kind) en de stichting Doe een wens. Middelburg 0p (je gehele wintercollectie zouteunde dames-, heren- kinderkleding (Advertentie) het alfabet van Zeeland Noordweg 125, Serooskerlce Walcheren, 0118-593030, www keesdenherdernl Openingslijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43