fZC Beraad over ontvoeringen 'Dag van' lijdt aan inflatie Sale! 25% KORTING Recht om te beledigen bestaat niet volgens koningin Beatrix LuhcL*. Personeel Unilever vecht voor hachje De hele wintercollectie Haagse richtlijn kidnappen kinderen Geclaimde periodes weken Frans Haks (83) overleden Helft is tegen kabinet CDA, PvdA en CU spijkerhard de beste! woensdag 27 december 2006 fjnor Jacqueline Steenwijk OEN HAAG - Het ministerie ran Buitenlandse Zaken be raadt zich de komende dagen op richtlijnen omtrent naar het bui tenland ontvoerde kinderen. Hel departement verwacht dat ie succesvolle terugkeer vorige week van de door hun vader aaar Syrië meegenomen kinde ten Sara en Ammar een prece dentwerking zal hebben. Daarbij waarschuwt het ministe rie ouders te veel hoop te heb- ien. „We kunnen bemiddelen net beide partners en de autori teiten in het land waar het kind rich bevindt, maar we kunnen Sonderen niet een land uit smok kelen", laat een woordvoerder jevraagd weten. Iet afgelopen weekeinde riep Jroórzitter J. Smits van de Stich ting Kinderontvoering alle ouders van ontvoerde kinderen op hun kinderen zo snel moge lijk onder te brengen op ambas- les. Op die manier wordt het isterie van Butienlandse Za ken volgens hem verplicht zich eet zo hard voor hen als voor Sa ra en Ammar in te zetten. Ook zouden de kinderen daar beter afzijn. .Dit is een breuk met het verle- :n. Tot nu toe hielden ambassa- zich altijd afzijdig wanneer liet om een ontvoerd kind ging. jZe konden niets doen, zeiden ze. [Nu weet iedereen dat er wel wat laan kan worden", aldus Smits. Lastige klus Het afgelopen weekeinde heeft hij al ruim honderd ouders gead viseerd met hun kind hun toe vlucht te zoeken in ambassades. Hoeveel ouders dat ook daad werkelijk zullen doen, is onbe- •kend. Smits erkent dat het onderbren gen van een kind op een ambas- Serieverkrachter legt bekentenis af Amsterdam - dc n-jarige jongen die wordt verdacht van Icon serie verkrachtingen in Am sterdam-Zuidoost, heeft een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. li lil De verdachte wordt de komende Ij dagen verder verhoord, meldde jj gisteren het Openbaar Ministe- rie in Amsterdam. Justitie ver- denkt hem van drie verkrachtin gen en één poging tot verkrach ting. De jongen meldde zich zon dag bij het de politie nadat fo- lo's van hem waren verspreid waar hij herkenbaar op stond. Na het tonen van een composi- lietekening van de verdachte eerder in de week, meldde zich een vrouw die het slachtoffer was van een poging tot verkrach- ling door de jongen. Via haar ion de politie beelden van een bewakingscamera achterhalen. De jongen wordt ei~van verdacht de verkrachtingen in november en december in de Bijlmer te hebben gepleegd. De verdachte, zelf ook woonachtig in Amster dam-Zuidoost, wordt vandaag roorgeleid aan de rechter-com- missaris. ANP sade een lastige klus is. „Ik ken moeders die speciaal naar Cairo zijn verhuisd om hun kind in het geheim in de gaten te kun nen houden. Zij kunnen zich niet openlijk in de buurt verto nen van dat kind, anders ver dwijnt het opnieuw. Dus als zij deze stap willen nemen, dan kunnen ze dit niet alleen." Volgens Smits leven sommige kinderen in het buitenland on der erbai-melijke omstandighe den. Een verblijf in een ambassa de, zelfs als dat tot hun 18e jaar zou zijn, zou beter voor hen zijn." Iets dat het ministerie be twist. „Ambassades zijn kan toorpanden, die zijn niet ge schikt als toevluchtoord." GPD door Henk van het Klooster DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft het maandag in haar kerst boodschap opgenomen voor de vrijheid van meningsuiting. Aan de basis van elke democratie ligt die vrijheid, die in de loop der tijden is bevochten, zei de koningin. De vrijheid van me ningsuiting wordt echter niet al leen door de wet beperkt, maar ook door normen van moraal en beschaving. Een recht om te be ledigen bestaat niet. Beatrix zei dat de godsdienst vrijheid niet betekent dat gelovi gen mensen mogen kwetsen of tot haat mogen oproepen. Ze moeten elkaar over en weer in hun waarde laten. Om te kun nen omgaan met de vrijheid van het woord, is respect onmisbaar. „De grondslag ligt in de oude wijsheid: „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook een an der niet!", onderstreepte de ko ningin. Wie anderen beschimpt, verliest zelf geloofwaardigheid. Het onbeheerste woord schiet zijn doel voorbij. Ruimte Beatrix zei dat tolerantie begint met de ex-kenning dat iemands waarheid nooit voor iedereen dé waarheid kan zijn. Democi-atie vergt een cultuur die ruimte biedt aan vrije meningsuiting en redetwisten. Om spanningen te beheersen is inspanning vereist en bereidheid om met eikaars opvattingen rekening te hou den, aldus de koningin. De ko ningin zei dat Nederland er door de eeuwen 'gelukkig' in is geslaagd met tegenstellingen zo om te gaan dat de lieve vi-ede werd bewaard. Wat telkens opnieuw van ons woi*dt gevraagd, is een oprechte zoektocht naar een open en ver draagzame samenleving waarin de vrede en het vrije wooi-d el kaar vinden, zei de koningin. ANP BREDA - Een vrouw is dolgelukkig met haar Nordic walkingset, inclusief stokken. Honderden mensen maakten gisteren in de Ikea-vestiging Breda gebruik van de ge legenheid hun ongewenste kerstcadeau te ruilen voor dat van een ander. In Utrecht was het niet anders. Ook daar was het voor bezoekers een verrassing wat de ruilbeurs hun te bieden heeft. Sjef van Hoof uit Utrecht heeft een mini-koffiezetmachine in zijn handen. „Mijn oma heeft het tijdens zo'n busreis naar een of andere stad gekregen. Ik kreeg het van haar en nu geef het nu weer door aan een ander. Geen idee wat ik er voor terug krijg." En dat kan tegenvallen. Sommigen moesten genoegen nemen met een paar kaarsen of een set wijnglazen. Het was de eerste keer dat Ikea insprong op de frustratie rond ongewenste kerstcadeautjes. foto Harmen de Jong/GPD Het jaar is volgebouwd met mo numentale dagen. Er is al een 'Dag van' voor de Cateringmede werker, de Warme Bakker, de Ligfietser en het ToiletWie nog wil opvallen moet minstens met 'de Week van' komen. door Berry van der Heijden DEN HAAG - In de reclamewe reld kunnen ze er ook wel om la chen. „Het fenomeen 'Dag van' heeft last van inflatie", zegt Nick van Loendersloot, be stuurslid van Reclamearsenaal dat zich bezig houdt met het be heer van het erfgoed van de Ne derlandse reclame. De wildgroei van 'dagen van' leidt ertoe dat inmiddels i-uim tweehonderd dagen in het jaar door een instituut of oi-ganisatie zijn geclaimd. Een eigen dag be tekent aandacht. En daar gaat het om. De kalender is zo vol dat onoplettende organisaties dagen claimen die al bezet zijn. Een deel van 'de dagen van' heeft een vaste datum, andere hebben bijvoorbeeld een vaste maandag of zaterdag in de maand. Zo is Wei-elddierendag elk jaar op 4 oktober (naamdag Sint Franciscus), maar valt de Nationale Gebedsdag altijd op de tweede zaterdag van januari. Koi-tom, dat schuift wel eens over elkaar. Zo werd 20 april 2005 een wel heel bijzondere DEN HAAG - Een kleine se lectie uit reeds geclaimde we ken en maanden. Week van de Px-ocestechniek (januari). Week van de Liefde (februari), Food Week (maart). Week van de Nest kast (maart). Boekenweek (maax-t), Week van de Verple ging (mei), Week van de Psy chiatrie (maart), Week van de Poëzie (april), Week van de Gezondheid (april), Week van de Bollenstreek (april), Week van de Zee (april), Week van het Huisdier (mei), Week van de Geschiedenis (oktober), Week van het Brood (okto ber-), Dutch Design Week (ok tober-), Week van het Oor (no vember), Week van het Sie raad (november), Week van de Smaak (november), Week van de Chronisch Zieken (no vember) en Week van de Jeugdzorg (december). Maanden: Maand van het Ca- bax-et (februari), Maand van de Filosofie (april), Maand van de Vrijheid (april), Long- kankermaand (april), Maand van het Spannende Boek (juni), Maand van het Aanbe steden, (oktober) Maand van de Energiebespax-ing (okto ber), Maand van de Zorg (ok tober), Maand van Internatio nale Solidariteit (oktober). GPD Advertentie GEEA4 OAJTB^T. DOE <v\i) MMAbL BOR.OCJE- S pi |3JN - Met tot 50% korting op bijna f- jndia I alleLundia-producten 27 dec 2006 t/m 4 feb. 2007 Kijk voor de dichtsbijzljnde vestiging op: www.lundia.nl datum als: Nationale Geluid- hxnderdag, Dag van het Leer recht, Dag van de Jonge Jury en Dag van de secretaresse van het jaar. Om de dagendichtheid te omzei len zijn organisaties steeds meer overgestapt op weken. Een klei ne speurtocht op internet brengt de teller al op 38, variërend van de Week van de Borstvoeding tot de Week van de Nestkast. Ook hier is een hoogtepunt te melden. Misschien wel niet toe vallig in de maand april. Zo was april 2006 naast de Maand van de Filosofie ook Maand van de Vrijheid én Longkankermaand. Dat u het weet. Water „Dag, week of maand: het maakt minder uit", zegt reclame man Nick van Loendersloot. „Het gaat om de boodschap. En of die een reactie is op een vraag van het publiek, of dat hij wordt opgedrongen. Wereld Aids Dag slaat daai-om aan en de Dag van het Water niet, of er moet net een grote overstx-oming zijn ge weest", legt hij uit. Jxxles Hooijer van reclamebu reau DDB Amsterdam, meent dat de Dagen Van 'stoffig zijn geworden'. „Maar wanneer je een Dag of Week hebt, moet je zeker op je domein blijven zit ten. Wij kijken vooi'al naar de vraag van de klant. Soms moet je een ander concept bedenken, 'maai- een speciale dag of week kan nog steeds het beste ant woord zijn. Het moet verras sen." Hooijer geeft het voorbeeld ge ven van de (nog) niet bestaande Dag van de Reuk. „Laat de sla ger naar een viswinkel ruiken, toiletten naar brood en nog wat van die dingen. Zei billboards buiten neer en je maakt veel los." Misschien een ideetje voor 2007. Het Rembrandtjaar en het Jaar van het Circus zijn dan al weer voorbij. GPD Winterse Efteling zit vol KAATSHEUVEL - De belangstelling voor de Winter Efte ling in Kaatsheuvel was gistei-en zo groot, dat de dix-ectie het publiek opx-iep een andere keer te komen. „Het is heel gezellig, maar we zitten aan ons maximum," zei directeur Olaf Vugts x-ond kwai't over dx-ie. Op dat mo ment wax-en ongeveer 25.000 mensen in het px-etpax-k dat voor het achtste seizoen een speciaal wintei-evenement had. ANP Pomp beide kerstdagen overvallen DEN BOSCH - Een tankstation in Den Bosch is op eerste én op tweede kex-stdag overvallen. Dat maakte de politie gistex-en bekend. Op beide dagen kx-eeg het station aan de Gi'obbedonck- laan 's ochtends vroeg bezoek van een gewapende overval ler. In beide gevallen is een geldbedx-ag buitgemaakt. De politie denkt dat het om dezelfde dader gaat. ANP Jongetje (8) sterft in vakantiepark EDE - Een 8-jarig jongetje uit Den Haag is maandagmid dag omgekomen in een vakantiepax-k in Ede. Het slachtof fer kwam rond een uur onder een boomstronk terecht toen hij op een stapel boomstammen aan het spelen was. Hulpdiensten konden het jongetje niet meer redden. Hij overleed ter plaatse. Hoe hij onder de boom is terechtge komen, is volgens de politie niet duidelijk. Het slachtoffer verbleef met familie in het vakantiepax-k Waarom er in het pax-k boomstammen opgestapeld lagen, is niet bekend. ANP Extra winkeldag valt in de smaak RIJSWIJK - Na een clx-ukke zaterdag gx-eep consumex-encl Nederland ook de zondag aan om inkopen te doen voor kerst. Volgens een woordvoerster van het Centraal Bu reau Levensmiddelen (CBL) was het in de supermarkten druk tot zeer druk. Veel middenstanders openden zondag de deuren, ook wanneer zij dat noi-maal niet doen. Volgens Equens, dat cle betalingen met bank- of giropas en creditcai'ds verwerkt, bedroeg het aantal elektx-onische betalingen zondag 2,6 miljoen. „Een aanzienlijk aantal voor een zondag omdat niet alle winkels open zijn en ook niet de gehele dag." Zaterdag verwerkte het bedrijf x-uim 8,9 miljoen betalingen, een record. Op de drukste dag vo rig jaar waren dat er minder dan 8 miljoen. ANP Drie arrestaties in zaak-Endstra AMSTERDAM - De politie heeft onlangs drie mannen ge- arresteerd op vex-denking van betrokkenheid bij de liqui datie van vastgoedmagnaat Willem Endstx-a in mei 2004. Dat maakte de politie in Amsterdam zondag bekend. Een van cle verdachten werd op verzoek van politie en jus titie in Amsterdam in Duitsland opgepakt. Hij is vrijdag naar Nederland overgebracht en zondag voorgeleid voor de i-echtei'-commissaiïs. De andei-e twee zijn in Neder- land aangehouden en inmiddels ook al voorgeleid. Alle drie zitten nog vast. „In het belang van het onderzoek" willen politie en justitie niet meer informatie kwijt. Willem Endstra werd op 17 mei 2004 doodgeschoten op straat voor zijn kantoor in de Apollolaan in Amsterdam Oud-Zuid. ANP GRONINGEN - Frans Haks, oud-directeur van hel Gronin ger Museum, is zaterdagavond op 68-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn partner laten we ten. Haks had al geruime tijd hartklachten. Haks trad in 1978 aan als direc- teur van het Gx-oninger Mu seum. Hij vexvulde die functie tot eind 1995. Als directeur voerde Haks een vooruitstrevend aankoopbeleid. Hij mikte op het aankopen van wei'ken van jonge, nog niet ont dekte kunstenaars. Haks vertrok een jaar na zijn 'finest hour'. In oktober 1994 wex-d het nieuwe gebouw van het Groninger Museum ge opend. Het markante bouwwerk kon verrijzen dankzij een miljoe nengift van de Gasunie. ANP AMSTERDAM - Bijna de helft van de Nederlandse kiezers (48 procent) staat niet achter een be oogd kabinet van CDA, PvdA en ChristenUnie. Dat bleek zondag uit een peiling van Maurice de Hond. Onder de drie partijen zijn de PvdA-stemmers het meest scep tisch: 36 procent ziet zo'n kabi net niet zitten. Aanhangers van de ChristenUnie zijn het posi tiefst: 83 procent is voor samen werking met de PvdA en CDA. Uit de peiling blijkt dat de PvdA geen garen spint bij het be oogde kabinet. Van de kiezers die negatief tegenover dit kabi net staan, zegt eenderde SP te stemmen als er nu verkiezingen zouden zijn. Deze partij zou dan met 31 zetels groter worden dan de PvdA (27 zetels). ANP door Eric de Bie DEN HAAG - Het personeel van de zes resterende Unile- ver-fabrieken in Nederland pre senteert binnenkort eigen inves teringsplannen, die er toe moe ten leiden dat de vestigingen in Nederland kunnen blijven. Vakbonden en de ondernemings raden van de fabrieken, waar merken als Ola en Unox worden geproduceerd, hebben geen ver trouwen meer in de plannen die de dix-ectie van Unilever Nedex-- land ontwikkelt. De bonden vrezen dat Unilever steeds meer werk weghaalt uit ons land. Ze hebben tot nu toe tevergeefs gevraagd aan Unile ver om een strategie voor de Ne- dei-landse vestigingen. Unilever heeft de afgelopen jax-en al enke le duizenden banen in ons land geschrapt en productie ver plaatst naar lagelonenlanden. Volgens Lucas Vermaat, be stuurder van FNV Bondgeno ten, is het vertrouwen van het personeel en de bonden in de top van Unilever ver te zoeken. „Wij komen nu met onze eigen plannen, die niet meer rekening houden met de plannen van Uni lever, omdat we dan alleen nog maar het belang van de aandeel houder dienen. Wij willen een toekomst", zegt Vermaat. De achterban van Vermaat is nu aan het radicaliseren, merkt hij. De onderhandelingen over een nieuwe CAO verlopen al maan den uiterst moeizaam. Een woordvoerder van Unilever zegt dat het bedxijf heeft voorge steld samen met het personeel plannen te maken voor de toe komst van de activiteiten in ons land. „Maar de OR en de bon den kiezen er voor om afzonder lijke voorstellen te ontwikkelen. Die wachten we af." De vakbonden houden deze we ken ledenvergadexingen op de fabrieken van Unilever om de actiebereidheid te peilen. GPD Segway is voor wet bromfiets DEN BOSCH - Het ministerie van Verkeer wil het elektrisch aangedreven tweewielige een persoonsvoertuigje Segway aan merken als bromfiets. Het voertuig mag dan geen voet- gangex-sgebied in en moet een kenteken hebben. Segway Ne derland heeft protest aangete kend tegen de maatregel. De Segway, waarop de bestuur der staande met zo'n 6 tot 13 km per uur voortrolt, wordt gezien als een milieuvriendelijk ver lengstuk van auto en trein. GPD ..NATUURLIJK BIJ: 'i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3