Logische titels Wüst en Kramer Al verbaast wereld van veldrijden PZC Wennemars heeft lol voor tien PZC Tafeltennissers op laatste benen tijdens Masters Meer topsporters in sportbesturen fVM grote winnaar 29 Sterk debuut Jessica Nijpjes woensdag 27 december 2006 Met het schuim rond zijn mond viert Erben Wennemars zijn persoonlijk record op de tien kilometer én zijn derde plaats in het eindklasse ment van het NK allround. foto Vincent Jannink/ANP Landis renner van het jaar DEN HAAG - Wielrenner Floyd Landis is door het Ameri kaanse blad Velonews uitgei'oepen tot renner van het jaar 2006. De man die in Europa onder vuur ligt vanwege zijn positieve plas in de Tour de France - hij had een te hoog testosterengehalte na de door hem gewonnen rit in de Al pen - blijft in eigen land een held, aldus de redactie. Lan dis werd in de topdrie gevolgd door George Hincapie en Levi Leipheimer. Volgens de redactie van Velonews is de keuze prima ver dedigbaar omdat Landis diverse belangrijke wedstrijden won - niet alleen de Tom- de France dus. Men noemt on der meer zijn eerste plaatsen in Parijs-Nice en de rondes van Californië en Georgia. GPD Oud-turnkampioene overleden MOSKOU - Voormalig wereldkampioene turnen Jelena Moetsjina is kort voor Kerst overleden. Dat is gisteren in Moskou bekendgemaakt. Moetsjina was in 1978 de beste van de wereld op de meerkamp, ook veroverde ze vier Eu ropese titels. Ze werd 46 jaar. Aan de loopbaan van Moets jina kwam kort voor de Olympische Spelen van 1980 plots een einde. Bij een vloeroefening brak ze een halswer vel, sindsdien zat ze in een rolstoel. ANP/DPA Warne doorbreekt barrière MELBOURNE - Cricketlegende Shane Warne, bezig aan zijn afscheidstoemee, heeft gisteren tijdens de vierde test match tussen Australië en Engeland opnieuw een barriè re geslecht. Hij werd de eerste cricketer die meer dan 700 wickets veroverde in Testwedstrijden. Warne (37) sloot de derde en beslissende testmatch met de Engelsen af met een totaal van 699 wickets. Australië heroverde dankzij drie zeges de Ashes en Warne kondigde daarop zijn af scheid aan. Wel liet hij weten de laatste twee wedstrijden te benutten om zijn 700e wicket te veroveren. Dat lukte al op de openingsdag van de vierde confrontatie. Hij staat nu op 704 maar Warne denkt niet dat hij nog jaren record houder is. De Srilankaan Muttiah Muralitharan staat al op 674 scalps. „Ik heb altijd gezegd dat hij de 1000 gaat halen", wist Warne zeker. Schumacher gaat opvolger zoeken MILAAN - Michael Schumacher gaat zelf op zoek naar de nieuwe Michael Schumacher. De Duitse formule 1-cou- reur, die onlangs zijn racecarrière beëindigde, blijft daar voor in dienst van Ferrari. „Hij gaat voor ons werken als talentscout in de kartsport", zei Luca dl Montezemolo, de directeur van de Italiaanse bedrijf, in de Gazzetta dello Sport. De zevenvoudig wereldkampioen zal niet alleen van huis uit actief zijn. „Michael krijgt bij ons zijn eigen bureau en komt langs wanneer hij wil", aldus Montezemo lo. ANP/SID Mouris vervangt Schep ZÜRICH - Danny Stam vormt in de zesdaagse van Zu rich, die morgen begint, een koppel met Jens Mouris. Peter Schep, die de afgelopen maanden aan de zijde van Stam reed, is herstellende van een virusinfectie en zegde af. In Rotterdam wil de wereldkampioen puntenkoers wel weer van de partij zijn. ANP jo viorJohan Stobbe a a HEERENVEEN - Nederland is klein geworden voor Sven k Kramer en Ireen Wüst. „Ze ste- ten er met kop en schouders bo- (enuit", zei Renate Groenewold ,a het door Kramer en Wüst ge- Joniineerde NK allround in Hee- fenveen. En Carl Verheijen con stateerde dat bij de mannen al a de 500 meter duidelijk was 1- jat Kramer zou winnen, te Mgenlijk was alleen de strijd de EK-plekken interessant s aHeerenveen. Uiteindelijk was uk daarin de TVM-ploeg de gro- s- s winnaar. Vijf van de zes po 's üumplekken en zes van de acht jK-tickets waren voor de ^uipë van coach Gerard Kern s' kers. Verrassend was dat niet. .TVM is nu eigenlijk de kern- e ploeg van vroeger, maar met een adere naam erop", zei Rintje l Wüst mag ook j naar WK sprint e' HEERENVEEN - Ireen Wüst loopte tijdens de voorbereiding op bet NK allround op een mooi kerstcadeautje van de KNSB. De schaatsbond bediende haar jp haar wenken. De twintigjarige Nederlands iampioen allround is recht- greeks geplaatst voor het WK grint in het Noorse Hamer. ,,Ik rr til daar heel graag aan mee- P :oen, maar het NK sprint kan ik s gewoon niet rijden, want dan Rrspeel ik mijn EK." Omdat I Sust in de eerste helft van het ,j- seizoen keer op keer liet zien met de besten mee te kunnen op de sprints, hoeft ze zich van de schaatsbond niet te kwalifice- sen. GPD .Lindenbergh ongeslagen naar s hoofdtoernooi GOES - René Lindenbergh heeft zich ten koste van twee an- iere Zeeuwse tennissers als jroepshoofd geplaatst voor het hoofdschema van het Zuid- West Leasetoemooi in Goes. De negentienjarige Linden- bergh versloeg in de 3-categorie awel Gareth Lau als Mart Flik- ij «eert met een minieme uitslag. 1- De als vierde geplaatste Linden- 10 bergh was met 7-5 te sterk voor 2 Lau en won met 5-4 van Flik- j weert. Het onderlinge duel tus- 11 sen Lau en Flikweert, dat ging om plaatsing voor het hoofdtoer- nooi, eindigde in een 3-0-zege 2 foor Lau, nadat Flikweert had f. opgegeven. s Bij het nationaal ranglijsttoer- ;j looi lukte het Mart Flikweert 2 aet om door te dringen tot de ceste zestien. Nadat hij eerder :ogmet 2-6, 6-4 en 7-5 te sterk sas voor Pascal de Jager, moest jj Flikweert in de laatste kwalifi- 1 catieronde buigen voor diens j! :roer Remi de Jager: 3-6 en 3-6. is Vandaag komt de als eerste ge- plaatste Frank Clausing uit in j het hoofdtoernooi in Goes. Ritsma, de opgeleefde nummer zes van het NK. De TVM-ploeg was oppermach tig zoals de kernploeg dat vroe ger was. Vooral de kloof die Wüst sloeg met de concurrentie was imponerend. Groenewold, die wel de twee lange afstanden won, moest toegeven dat allroun- den in Nederland niet meer haar domein is. „Ik kan wel roe pen dat ik Nederlands kam pioen ga worden, maar dat is niet meer realistisch." Ook bij de mannen was er berusting. Ti telverdediger Mark Tuitert om schreef het na de eerste dag van het NK zo: „Of ik Kramer pijn kan doen? Nee, dat heb ik uit mijn hoofd gezet." Wüst kon zich zelfs de luxe per mitteren om het bij de afsluiten de 5 kilometer rustig aan te doen. „Een mooie training voor het EK en WK", zei ze vooraf, om op de afsluitende afstand als nog een verbeten strijd aan te gaan met Groenewold. „Dat is de aard van de topsporter." Maar het NK was een mooi leer moment voor Wüst, die nu gaat jagen op Anni Friesinger en Cin dy Klassen. Ook Kramer, die tijdens de 10 ki lometer niet voluit ging, zag in het NK een ideale training voor de grote toernooien later dit sei zoen. „Dat klinkt luxe, maar het is wel zo. De focus ligt al wat verder." Enrico Fabris, Shani Davis en Chad Hedrick zijn de mannen die hij er de komende maanden wil afrijden. Coach Kemkers keek alvast vooruit. „Het is een TVM-week- einde maar er ging ook genoeg niet goed. De 5 van Carl en Sven en de 10 van Sven waren niet goed genoeg. Fabris zal in Col- lalbo op zijn thuisbaan vier goe de afstanden rijden en dat heb ben wij niet gedaan." GPD door Ad Pertijs HOFSTADE - Wielrenner Thijs Al had zojuist met veel zichtba re overtuiging live voor de televi siecamera verteld hoe ongeloof lijk zijn derde plaats in de we- reldbekerveldrit van Hofstade aanvoelde, toen zijn vriendin Monica het interviewtentje kwam binnengestormd. Ze vloog hem om de nek. 'Ik hou van je' was het eerste dat haar uit de grond van het hart te bin nenschoot. Na wat Thijs Al gisteren liet zien op het parkoers op het zan derige parkoers nabij Mechelen, zullen binnenkort heel veel meer mensen van hem gaan hou den. „Het is goed dat hij er bij is gekomen", zegt de oude meester Richard Groenendaal, die zich in Hofstade naar de negende plaats knokte. Ook hij zag vol verbazing hoe Al in de slotronde vanuit een achtervolgend groep je naar de ontsnapte wereldkam pioen Ei-win Verve eken trachtte te springen. „Alle voorgaande ronden had hij moeite met die ene zandstrook, nu vloog hij er doorheen." Al kreeg Vervecken niet meer te pakken en op de meet pakte de Tsjech Peter Dlask hem op de streep nog de tweede plek af, maar de Nederlander maalde daar na afloop geen seconde om. „Ik dacht alleen maar: je 'pakt' hier in het podium. Ongeloof lijk." Na afloop wilde heel Vlaanderen weten wie deze man was die in de finale van de bloedstollend spannende cross Sven Nys en Bart Wellens uit het wiel had gereden. „Ik kom uit het mountainbiken", dreun de de 26-jarige in Arnhem wo nende Noord-Hollander het be gin van zijn doopceel op. Na de Olympische Spelen van Athene (2004) zocht Al bij ge brek aan sponsors zijn heil in het veldrijden. Vorige winter proefde hij eraan, dit seizoen zette hij voor het eerst alles op de cyclocross. In Gieten liet hij al enigszins zien waartoe hij in staat is. De doorbraak volgde gisteren. „Ongelooflijk", zei hij steeds weer. Overtuigd In feite is Thijs Al zelf de laatste die nu overtuigd is van zijn kwa liteiten. „Anderen vertelden me al hoe ongelooflijk hard ik in het veld kan fietsen. Gerben de Erben Wennemars heeft zo'n lol in schaatsen dat hij zaterdag en zondag aan het NK allround meedeed. De sprinter verdiende respect met zijn derde plaats. „Als Shani Davis het kan, kan ik het ook. door Maarten van Helvoirt HEEREN VEEN - In de kleedka mer van Thialf zag Erben Wen nemars afgelopen weekend al leen maar gespannen schaatscol- lega's om zich heen. Op twee na: hij en Rintje Ritsma. De rest was alleen maar bezig met het NK allround - de een met zijn ti- telkansen, de ander met een po diumplaats of plaatsing voor het EK van volgende maand en de mindere goden wilden ge woon goed voor de dag komen. Wennemars, sprinter in al zijn vezels, zag het allroundtoernooi gewoon als een uitstapje. „Om te kijken of ik mijn grenzen kan Knegt zegt al een tijdje: wat ik kan, kun jij ook. Na vandaag ge loof ik hem." Al traint iedere woensdag met Groenendaal en De Knegt. „Hij heeft veel bijge leerd, maar hij moet ook nog al verleggen. Daarom loop ik hier ook niet zo opgefokt rond. Juist die stress van het 'moeten preste ren' is wat topsport zo zwaar maakt elk weekend." In de kleedkamer zei hij tegen Ritsma: „Wij zijn gewoon echte liefhebbers." En de gewezen we reldtopper concludeerde voor zichzelf: „Ik ben 'een bevoor recht mens dat ik ondanks mijn leeftijd nog altijd meekan." Rits ma, die nog altijd niet wilde stel len of dit zijn laatste NK ooit was, werd in het eindklasse ment zelfs keurig zesde. En de onbevangen Wennemars derde. Ard Schenk had het hem na zijn wereldtitel sprint van 2005 al in zijn oor gefluisterd: „Eigenlijk ben jij een allrounder." En dat had hem aan het denken gezet. Hoewel hij zich officieel nog niet teruggetrokken heeft, laat hij het EK allround van volgen de maand echter schieten, want er wacht ook nog een WK sprint. „En sprinten is mijn co- tijd een hoop leren", zegt Groe nendaal. Al beaamt het. „Vooral technisch kan het nog veel be ter." Die achterstand breekt hem vaak op in de beginfase. „Ik kan re-business." Maar hij plaatste zich wel voor de skate-off (klas- sementje van 1500 en 5000 me ter) voor het WK allround. En daar was het hem om te doen. Wennemars spiegelt zich aan Shani Davis, winnaar van de laatste twee WK's en net als hij beter in het kortere werk. „Als hij het kan, kan ik het ook. Maar ik ga echt niet speciaal trainen voor de tien kilometer. Ik weet gewoon dat ik een goed duurvermogen heb." Geheel zo als verwacht won Wennemars in Heerenveen de 500 en 1500 me ter, maar hij baarde vooral op zien op de tien kilometer. In eer ste instantie ging het hem er vooral om om sneller te zijn dan het persoonlijk record van zijn coach Gerard Kemkers. Die schaatste in tijden dat de klap schaats zijn intrede nog niet had gedaan een tijd van 14.03 en Wennemars had in een verle den ooit 14.04 gereden. Twee mi nuten voor de start besloot hij bij de start nog niet goed mee met de besten. Steeds wordt ik ergens opgehouden. Of ik maak zelf een foutje, of ik word opge houden door renners die voor me een foutje maken." Zo ook weg te gaan op een schema van 13.47. Het werd een uitstekende 13.44.58. „En ik heb er niet eens voor geleden", feestte Wenne mars na zijn rit. Terwijl hij een dag eerder op de vijf kilometer nog duizend do den was gestorven. „Toen ik nog tien rondes moest, dacht ik 'dit voelt net zo zwaar als een 1500 meter'. Maar dan hoef je maar drie rondjes vol te houden." Wennemars' rondetijden liepen na een vlakke eerste drie kilome ter tegen het eind op naar 31.5, 32.2, 33.0, 33.7 en zelfs 34.8. „Mijn bovenbenen wilden ge woon niet meer." Explosieve sporters verzuren nou eenmaal eerder dan stayers. Zie het contrast met Sven Kra mer, de overtuigende nieuwe Ne derlands kampioen die ogen schijnlijk soepeitjes de vijf kilo meter won en tweede werd op de tien kilometer. En dan heeft hij ook nog eens zijn korte af standen sterk verbeterd. GPD gisteren. „Het lijkt of ik even op stoom moet komen, maar dat is het dus niet. Het duurt even voor ik al die groepje voor me ge passeerd ben." Bijzondere cross In de tweede helft van de cross sloot Al aan bij de voorste groep. „Ik schoof direct door naar de kop om me niet nog een keer te laten verrassen. Ik ga niet meer terug naar het moun tainbiken. Deze wereld is zoveel mooier en groter. Kijk naar deze massa. Als Sven Nys al zegt dat het erg druk is, moet dit een bij zondere cross zijn. Op het po dium zag ik al die mensen staan. Dan droom je vanzelf weg. In de ze sport ben ik iemand. Zelfs de Belgen roepen mijn naam al. In het mountainbiken heeft nog nooit een buitenlander me met mijn naam aangemoedigd." Eigenlijk moet Thijs Al nu al leen nog het grote geld ontdek ken. Hij is een van de vele ren ners die voor weinig startgeld hun rondjes rijden. „Voor min der dan 500 euro", geeft hij aan. Ook hier maalt hij nog niet om. „Als topper in het mountainbi ke moet je gewoon 12 tot 15 eu ro startgeld betalen. Dan vind je hier alles wat je krijgt mooi mee genomen." GPD GOES - Jessica Nijpjes heeft een goed debuut gemaakt op het hoogste dressuurniveau, de Grand Prix. Bij een wedstrijd in het Gelderse Vragender (bij Lichtenvoorde) eindigde ze met haar paard Maquire als tiende. Nijpjes scoorde 61,87 procent. door Koen de Vries HEEL - De tweede editie van de Masters tafeltennis was er zater dag één van pijnlijke grimassen, wallen onder de ogen en lelijke mislukkingen. Veel van de tafel tennissers die in het Noord-Lim burgse Heel achter de tafel kwa men, liepen op hun laatste be nen. Zo ook de winnaars, Li Jiao en Trinko Keen. Li sloot in Lim burg een periode van rennen en vliegen af. Ze speelde onder meer de Open Duitse, de Open Poolse, de protourfinale in Hongkong, zes competitiewed strijden en ook nog twee wed strijden voor de Europa Cup. Dat de tafeltennisster van Fürst Heerlen zaterdag, na haar 4-0-zege in de finale tegen haar Duitse teamgenote Nadine Boll- meier, klaagde over vermoeid heid stond gelijk aan het intrap pen van een open deur. Dat ze ook klaagde over een pijnlijke el leboog was erger. Een fysio con stateerde bij de Chinese met Ne derlands paspoort de eerste ver schijnselen van een tennisarm. Nog veel minder uit de verf kwam de Russin met Neder lands paspoort Elena Timina. Zij had de dag voor de Masters met haar club NAK Den Helder Li Jiao bevochten in de strijd door Koen de Vries ARNHEM - Er zitten te weinig voormalige topsporters in de be sturen van sportorganisaties. Dat vinden de leden van de atle- tencommissie van NOCNSF. Ze gaan zich samen met de sport koepel inspannen om daar ver andering in te brengen. „De afstand tussen sportbestu- ren en topsport is nu veel te groot", vindt tafeltennisser Trin ko Keen, voorzitter van de atle- tencommissie. „Als je iets wilt verbeteren in de sport, dan ho ren zij er bij. Topsporters weten om de nationale titel. Het was volgens de statistici de 84e ont moeting in negen jaar tussen bei de clubs. Daarvan was de vetera ne - zaterdag ook nog eens 12,5 jaar getrouwd - nog niet beko men. Ze verloor in de eerste ron de van de Limburgse Linda Creemers. Bij de mannen vertoonde Trinko Keen afwijkend gedrag. De Arn hemmer, die altijd en overal een serieuze indruk maakt, leek wat ongeïnteresseerd. Hij at tussen de middag geen gezonde bruine boterhammen maar een wit ka detje warme worst en klaagde over een licht slaaptekort. De voorzitter van de atletencommis- sie van NOCNSF had vrijdag morgen als een van de laatsten de afterparty na het Sportgala in de RAI verlaten. Het moet om een uur of vijf zijn geweest. Keen was in Heel nog wel uitge slapen genoeg om zijn eeuwige rivaal Danny Heister te ver slaan. Maar ook Heister was niet fit. Afgezien van zijn inmid dels wijd en zijd bekende ontsto ken achillespezen, had hij schou derproblemen. De eindstrijd had dan ook niets weg van eerde re finales waarin de twee elkaar bekampten. In de eindstrijd van het NK bevochten Keen en Heis ter elkaar al veertien keer op le ven en dood. Keen won het geza pige potje met 4-2. GPD wat topsporters willen. Boven dien komen topsporters uit de breedtesport. Ze weten dus ook hoe het er daar aan toegaat." Al leen de boodschap overbrengen van de topsport naar het be stuur is niet voldoende, vindt Keen. „Want dan nemen de be sturen de beslissing zonder de topsporters." Hoe het komt dat er zo weinig topsporters na hun carrière in bestuurlijke functies stappen, weet de atletencommis- sie niet. Mede daarom hebben ze bijzonder hoogleraar sport ontwikkeling aan de universi teit van Utrecht Maarten van Bottenberg ingehuurd. sportredactie 3- Stationspark 28 Postbus 31 I 4460 AA goes ie Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Roeland van Vliet Barry van der Hooft Martijn de Koning centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 1 I 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Zo voorspelbaar het veldrijden de afgelopen maanden was geweest, zo verrassend was de podiumbezet ting gisteren na de cross in Hofstade. Topfavoriet Sven Nys bereikte niet eens het ereplatform en de beste Nederlander was de gewezen mountainbiker Thijs Al (foto). foto Toussaint Kluiters/ANP De wedstrijd werd gewonnen door international Marlies van Baaien. Met BMC Kigali scoor de ze 69,72 procent. Er kwamen 21 combinaties aan de start. In de wedstrijd in Vragender voor Young Riders legde Stephanie de Frel uit Koewacht beslag op de achtste en negende plaats. Achtste werd ze met Berken horst Artrax (63,78 procent), ne gende met Narwick (63,41 pro cent). Beter verging het de Zeeuws-Vlaamse in de klasse ZZ. Met Berkenhorst Artrax won ze de wedstrijd, met een score van 64,38 procent. Monica houdt al van Thijsde rest zal snel volgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29