Variatie in Razzmatazz Baartmans zingt Nederlands met een zachte g Hij speelt met iedereen, van Arno Adams tot Iain Mat thews, met Jan Klaasse, Jan Hendriks en de ritmesectie van JJ Cale. Vrijdag staat BJ Baart mans met Mike Roelofs (toetsen) en Gerco Aerts (contrabas) in Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. BJ Baartmans Baartmans keerde vorig jaar met de cd Verpand terug naar Nederlandstalige liedjes met een zachte g. „In de eerste plaats ben ik gita rist, als tweede liedjesschrijver en uit nood zanger. Het vak van technicus heb ik geleerd omdat ik platen wilde maken en het de makkelijkste en goedkoopste manier was het zelf te doen. Het arrangeren en produceren stamt vooral uit de tijd dat ik door een blessure minder gitaar kon spe len. Toen ging ik experimente ren met meersporen recorders. Ik was toen ook journalist en schrijver." Aanvankelijk schreef hij in het Nederlands, koos toen voor het Engels als een soort afkickthera- pie, draaide tijdens een reünie met De Bengels, viel terug naar het Engels en schrijft nu weer Nederlandstalige liedjes met een zachte g. „Het heeft niets met de inhoud te maken, al dienen zich andere bedjes aan vanwege de verwoor ding. In het Engels staat het er, in het Nederlands is het meer poëzie. Je speelt met woorden en je kunt veel beter nuancerin gen in je eigen taal aanbrengen. Ik confronteer met mijn liedjes. Dat kan ongemakkelijk zijn. Er zit humor in, maar die wordt niet altijd opgepikt. Dat ligt ook aan mezelf. In de diepte is het grappig, onderhoudend en enter tainend. Dat is wat ik vaak mis in dat singer-songwriter wereld je. Het is zo bloedserieus en ern stig. Als het je lukt om ontspan ning te krijgen kan je wat losma ken bij je publiek. Bij de keuze tussen poëzie en lyriek of betrok kenheid en engagement kies ik voor dat laatste. Maar voor mij staat het in muziek niet los van elkaar. Ik houd niet van dat pamfletterige." In een periode dat de meesten het wat rustiger aan doen, treedt BJ Baartmans dus op. „Ik ben een workaholic. Het is bij mij hollen of stilstaan. Ik word onrustig als ik twee weken niet ben opgetreden. Het werkt ver slavend. Ik creëer vrijheid en heb geen vastgelegd program ma. Ik doe nooit twee keer het zelfde. Ik ben gaan houden van solo optredens. Het directe con tact met het publiek en de vrij heid. Ik beheers nu ook de trucks om me wat meer uitstap jes te veroorloven." Marius Roeting BJ Baartmans staat vrijdag in Thea ter de Wegwijzer in Nieuw en St Joos land. De aanvang is om 20.30 uur. De Belgische formatie Rawhide sluit het festival af metbluegrass. woensdag 27 december 2006 swb 27 december t/m 2 januari] WOENSDAG Duinart Theatergroep Duinart speelt Het land hiernaast. De productie is een bewerking van de tovenaar van Oz, on der regie van Peter Adriaanse. Doortje (Maja van Ballegooi-1 jen) voelt zich ongelukkig en denkt dat niemand werkelijk om haar geeft. In haar droom komt ze terecht in het magi- 1 sche land van Oz. Daar ontmoet ze een vogelverschrikker (Peter Boot), een blikken man (Ruben Lebon) en een leeuw (Willem van der Ent). Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG Ballades Jan Gunter zingt zijn Zeeuwse ballades. Engel Reinhoudt brengt ook Zeeuwse liedjes. Het familie Stouten Orkest uit Kerkwerve treedt twee keer op met een licht klassiek repertoire. 't Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 13.30 uur Liedjes Dirk Scheele De Liedjesband zingen Warme handen kou de voeten. Decemberliedjes over Kerstmis, de winter, verkouden wor den, warme handen en koude voeten, oliebollen, sterretjes en de kerstman die een avondje vrij neemt. Ledeltheater, Oostburg, 15.00 uur Duinart Theatergroep Duinart speelt Het land hiernaast. Zie woensdag. Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Projectkoor Het projectkoor van Hortus Musicus Religiosus verzorgt een kerstconcert. Het koor zingt liederen van W. A. Mozart en twee graduales voor koor en uitgebreide orkestbezetting van J. L. Ey bier en' J. N. Hummel die zijn leerlingen waren. Solisten zijn Nienke: Oostenrijk en Maja Roodveldt (sopraan), Ruud Fiselier (te- nor) en Frank Plermans (bariton). Achter het orgel zit Janno1 den Engelsman. Gertrudiskerk, Bergen op Zoom, 20.15 uur Minifestival Drie optredens staan op het programma van het minifesti val. Khomus Experience is een Zeeuwse combinatie van wereld muzikanten onder leiding van mondharpspeler Andre Hou wing, bijgestaan door andere mondharpspelers, een saxofo nist, djebeesten, didgeridooblazer(s), een dwarsfluitiste en een bassist. Bij het Vlaamse kwartet Le Velo Vert (BE) gaat het overvlie gende velos, geboorte, creveren van de goesting en het eeuwi-' ge gedoe tussen mannekes en maskes. Een mengeling van folk, chanson, pop en musette, begeleid door een veelvoud aan instrumenten. Sonja Markowski, winnares van de Grote Prijs van Zuid Hol land 2006, maakt music tres chic met een zacht ruig timbre Ze wordt geassisteerd door multi-instrumentalist Jan van Bijnen en percussionist Rudi Sanders. Razzmatazz, Oost-Souburg, 20.30 uur VRIJDAG De Narrennacht et programma van het driedaagse Razzmatazz Mini- festival biedt de komende da gen weer volop variatie. „Ik ben altijd op zoek naar wat anders", zegt organisator Ad Lijnse. „De afwisseling is daardoor groot. Er zit deze keer bijvoorbeeld niet iets specifieks Iers bij. Dat hoeft ook niet, want er is zoveel meer op folkgebied." Het is de vierde keer dat de folkclub, gevestigd op een bescheiden muziekzolder in Oost-Souburg, het festival houdt. Het wordt alleen in de even jaren georganiseerd. „Dat is een mooi ritme zo", zegt Lijn se. „Ik wil niet overvoeren." De kracht van Razzmatazz en het festival zit in de kleinscha ligheid (zestig zitplaatsen) en de sfeer. „We zijn wereldberoemd in de straat, zeg ik altijd. Bij mu zikanten zijn we in elk geval dusdanig bekend,dat ze erg graag hier komen spelen. Ik zorg er ook voor dat alles hele maal in orde is." „De ambiance is altijd goed. Het publiek zit er bovenop en komt ook echt om te luisteren. Daar doen muzikanten het toch voor. Dit soort plekken zijn er nauwelijks meer in Nederland. Er wordt tegenwoordig altijd ge ouwehoerd op de achtergrond." Het festival biedt elke avond drie optredens. De openingsact is morgenavond Khomus Expe rience, een Zeeuwse combinatie van wereldmuzikanten onder lei ding van mondharpspeler André Houwing. Daarna komt het Vlaamse kwartet Le Vélo Vert op het podium, dat met een veelheid aan instrumenten een mengeling van folk, chansons, pop en musette brengt. Lijnse is zelf vooral benieuwd naar de afsluiter van morgen avond: Sonja Markowski, een van oorsprong Duitse die zich in Vier cabaretiers staan op de planken tijdens Java's Comedy Night. Begijn le Bleu winnaar van de jury- en publieksprijs bij het Cameretten 2005 neemt zijn gehoor mee in een absurdisti sche wereld. Martijn Oosterhuis is het brein achter diverse tv-programma's van de Vara (Laughing Matters). Anne Jan Toonstra won vorig jaar de jury- en publieksprijs op het Gro ninger Cabaret Festival en getuigt van kritische blik op actu ele thema's. Paul Smit maakt veel contact met het publiek en maakt grappen, waarbij met name zijn bizarre tijd bij de Luchtmobiele Brigade een bron van inspiratie is. Hij heeft een prijs gewonnen voor grootst aanstormend talent 2005! Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Nederland heeft gevestigd. Zij speelt 'rootsy pop' met country- invloeden. „Ze is behoorlijk be zig", aldus Lijnse. „Ze reist hier na door naar Berlijn en vervol gens gaat ze een enorme toer in Amerika doen. Die gaat het nog ver schoppen." Het vrijdag-programma begint met Lirio, een drietal dat een ei gentijdse en vooral dansbare mix van pop- en wereldmuziek brengt. Opvallend is ook het op treden van Femke Japing, be kend van het americana-trio Remmelt, Muus Femke. Deze keer komt ze met haar zussen. Lijnse: „Ik heb ze nog niet sa men gehoord, maar ik vertrouw erop dat het goed is. Het zou best wel eens een grote verras sing kunnen worden." De vrijdag wordt afgerond met Quilombo: vijf musici uit Ant werpen die een passie delen voor de traditionele tango en mi- longa uit Argentinië. De slotavond, zaterdag, wordt ingeluid door een van oorsprong Zeeuws talent: Yentl Schieman, studente aan de kleinkunstaca demie in Amsterdam. Zij zingt zelfgeschreven Nederlandstali ge liedjes waarbij ze zichzelf be geleidt op de piano. Richard Sto ne verzorgt de gitaarpartijen. De Vlaamse band Clochard is een veelzijdige folkgroep, die Nederlandstalige nummers, Ier se jigs, meerstemmige Franse lie deren en Engelse folksongs af wisselt. Het festival wordt afgesloten door Rawhide, eveneens afkom stig uit België. „Ze bestaan al heel lang en zijn dus behoorlijk door de wol ge verfd", weet Lijnse. „Ze spelen bluegrass, maar op zo'n manier dat je weer vergeet dat het blue grass is. Dat is een compliment. Het entertainmentgehalte is ook hoog: vindingrijk en met veel hu mor erin. Ze willen niet leuk zijn; ze zijn leuk. Dat vind ik het mooie." Rolf Bosboom Razzmatazz Minifestival, morgen, vrijdag en zaterdag in Razzmatazz in Oost-Souburg. Dagelijks vanaf 20.30 uur. Reserveren via 0113-230168. Zie ook: www.razzmatazzpodium.nl. Sonja Markowski speelt rootsy pop met invloeden van country op de eerste dag van het Razzmatazz Minifesti val. ROTTERDAM Kerstcircus Ahoy'. Dertien internationale topacts betreden de piste, van een Russische trapezeact in de nok tot duizelingwekkende Chinese acts. Uiter aard zullen clowns niet ontbreken! Ahoy' Rotter dam wo, do, vrij, za, zo, ma 12.00, 14.00, 16.15, 19.30 uur. Dogville. ro theater. Pieter Kramer regisseert de theaterbewerking naar Lars Von Triers film. Tom, de dorpsfilosoof uit het conservatieve gehucht Hondsdorp, stuit tijdens zijn avondwandeling op Grace. Zij is op de vlucht. Hij stelt voor haar in het dorp op te nemen. Rotterdamse Schouwburg, wo, do, vrij, za, di 20.15 uur. Thunderdays: Happy Birthday Baby Jesus. Met The Hipshakes (Hip and Shakey garage, U.K.) en dj's Gary X Bart Y. Waterfront, Café wo 21 uur. Rembrandt - De Musical. Musical over het spannen de en turbulente leven van Nederlands grootste schilder, één der hoogtepunten van dit Rembrandt- jaar, waarin men het vierhonderdste geboortejaar van deze meester viert. Met o.a. Henk Poort. Nieu we Luxor Theater do, vrij, ma en di 20; za. en zo 15 en 20 uur. Rockabilly Dazzle. Met Ronny Hayward (CAN) with The Barnstompers The Hometown Gamblers (BE). DJ's Rudy, Joe Sixpack en Sietse. Waterfront vrij 21.00 uur. Storm. Met: Dissolvement vs Strytox (Duracell), Noisefreaks 141 Shisha van de Cenobytes, DJ No- men en DJ Argantonis. Noise, darkcore, industrial, tekno, cyber en industr. hardcore. Waterfront za 23.00 uur. X-ray Blues Band. SRV-coverband. Bluessocieteit L'Esprit za 20.30 uur. New Years Eve Dancefloor Distortion. Alternatieve rock en elektronica vloeien samen tot the new rave. Met Goose (B), South Central (dj set, UK), St. Paul en Okkie. Rotown zo 22 uur. ANTWERPEN Taxi Taxi. Blijspel van Ray Cooney over een taxi- chauffeur met een dubbelleven, die in het zieken huis belandt, door Het Nieuwe Boulevardtheater met Dirk Van Vooren en Patrick Onzia. za. Elcker- lyc 20.00 uur. De portretten van de koning. Sprookje over een ver zamelaar, die versteld staat van zijn vondst, van Bob Selderslaghs en Mark De Coninck. Familievoor stelling. wo. en do. 't Waaigat 15.00 uur. Concerten in de Bourla: Bourlaconcert en Bourlagala, met werk van Offen bach door DeFilharmonie o.l.v. dirigent Mare Sous trot m.m.v Patricia Fernandez, mezzosopraan en Henk Neven, bariton, zo. 15 en 20 uur; A (dieu) Mo zart, traditioneel oud- en nieuwjaarsconcert met operamuziek van Mozart door het Symfonisch Or kest van de Vlaamse Opera m.m.v. sopraan Hend- rickje Van Kerckhove, bariton Lionel Lhote en bas Tijl Faveijts o.l.v. dirigent Ivan Törzs, ma. 15 uur- Concerten in het Sportpaleis: In 't Dubbel: Concert van Clouseau met twee twee bands en meer dan 50 muzikanten, vr. 20.30 uur; Fe-: ver New Year's Eve, dance-event met Maxim Lany, TLP, Phil Steve en Roma, zo. 22.00-7.00 uur Samson en Gert Kerstshow. Familievoorstelling met orkest en showballet, wo. do. vr. za. en di. Ko ningin Elisabethzaal 11.15, 14 en 17 uur, zo. 11.15 en 14 uur. Peter Pan, de musical. Familievoorstelling me! sprookjesachtige taferelen, wo. Stadsschouwburg 17.30 uur, do. 13.30 en 17.30 uur, vr. 15 uur, za. 11 en 15 uur. ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam t/m 4 maart 2007 Dinosaurussen!. Betre den op eigen risico; t/m 14 januari Henry Moore: Sculptuur, architectuur, natuur, t/m 21 januari Peter van Straaten: Lust. t/m 14 januari KK Outlet, overzichtsten toonstelling van het Amsterdamse com municatiebureau KesselsKramer. t/m 28 januari Koningen van Congo. Fototen toonstelling van Sven Torfinn. t/m 11 fe bruari Sieradiën... een noodzakelijke zot heid, werk van twaalf sieradenontwer- pers uit Rotterdam en omstreken. Maritiem Museum Rotterdam t/m 9 september De schat van Corpus Christi - VOC-kaarten boven water; t/m 31 december Holland-Amerika Lijn; t/m 31 december, Schatten van Nedlloyd. t/m 4 maart Varen naar Mekka - de reis van je leven. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 1 januari Jan van der Ploeg. Wall Pain ting No. 155. Muurschildering, t/m 21 ja nuari Rembrandts Passie. Het Nieuwe Tes tament in de Nederlandse prentkunst van de 16de en 17de eeuw. t/m 7 januari Ted Noten: sieraden te zien die Ted Noten maakte naar aanleiding van een treinreis van Tokio naar Amsterdam, t/m 4 februari Erik van Lieshout, een staalkaart van zijn werk: video-installaties, schilderijen en te keningen. t/m 18 februari Willem Kalf, misschien wel de belangrijkste schilder van stillevens in de Gouden Eeuw. Museum Het Schielandshuis t/m 7 januari Beschuit met spruitjes, de wereld van een opgroeiend kind; t/m 27 mei Achter gesloten deuren - Van keurslijf tot string. Lingerie en deuren in een spel van verhulling en nieuwsgierigheid, t/m 31 december Een aanwinst zo oud als Opoe Herfst, zondagse goed van de hoogbe jaarde. t/m 31 december Stad van Rotter dammers! Museaal theater: objecten, blow-ups van foto's, film- en geluidsfrag menten. Natuurhistorisch Museum Rotterdam t/m 31 december Ramon. Het skelet van een Rotterdamse olifant, t/m 31 december Het Kabinet van dr A.B. van Deinse. Wal vissen en zoölogische rariteiten, t/m 31 de cember WereldNatuur. Biodiversiteit op land, in zee en in de lucht, t/m 13 mei De Grote Huismus Tentoonstelling. Wereldmuseum Rotterdam t/m 7 januari Wilde haren: kleding van ve ren, huid en bont. t/m 28 januari: Urban Arts: Rotterdam in Kleur, graffitiwall van 60 m2; t/m 28 januari Focus Marokko, met voorwerpen uit Marokko, concerten en theater. Witte de With, center for contemporary art t/m 11 februari Brian Jungen. De Cana dees baart opzien met zijn sculpturen en installaties van de consumentenmaat schappij, zoals zijn grote walvisskeletten van tuinstoelen. ANTWERPEN K.M.S.K.: tot 31 december Rijksmuseum aan de Schelde: Schatten uit de schatka mer van Nederland. Diamantmuseum: tot 31 december Babur's Erfenis: De invloed van het Mogoljuweel; permanent BriljAntwerps Verhaal: een blik achter de schermen van de Antwerpse diamantwereld. AMVC Letterenhuis: tot 31 december Ver re Horizonten - Schrijven zonder grenzen. Zilvermuseum Sterckshof: tot 7 januari Zilver uit Antwerpen. Fotomuseum: tot 7 januari retrospectieve van de Belgische Magnumfotograaf Carl De Keyzer; Tunnel Vision: multimediale- reis door de tijd; Dansant: Populaire dans in Antwerpen in beeld tot 1960. MUHKA: tot 7 januari Collectiepresenta tie XVIII; tot 11 februari Jasper Van den Brink Tunnel Vision Museum Vleeshuis: tot maart Dansant: 600 jaar muziek en dans in Antwerpen- Permanent: Klank van de stad MOMU: tot 17 juni De Momu-collectie - se lectie II.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24