PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Explosie Nigeria eist zware tol Oudjaar: Belg in de kroeg, Nederlander voor de buis IWM mS? PZC Brand legt oude school Goes in de as WINTERSALE WL Honderden mensen omgekomen door ontploffen oliepijpleiding r0wk. 6 knallende ^'!v aanbiedingen 19 16 Ruzie rond stille tocht Westerbork ff? ft ff j. lezen we zeeuws middag ^^midd 'Grijs en nevelig met plaatselijk mist. Wel meest droog. Zwakke tot matige zuidwestenwind. Maxima 3 graden. 248e jaargang no. 304 woensdag 27 december 2006 los nummer 1,30 t/m a.s. zaterdag heel veel OPELVOORDEEL! internet: www.pzc.nl joor Patrick Selbach mRobert Bloemen van het land, waar pijpleidin gen vaak dwars door woonwij ken lopen. Gewonden melden zich vaak niet bij officiële in stanties of ziekenhuizen uit angst voor vervolging wegens diefstal. Het komt in Nigeria zeer gere geld voor dat er doden vallen omdat mensen brandstoffen als [AGOS - Een enorme explo re van een gesaboteerde pijpleiding voor olie giste- tn in de Nigeriaanse miljoe- lenstad Lagos heeft honder en mensen het leven ge- ost. Veruit de meeste lachtoffers zijn levend ver- j Irand. U Rode Kruis meldde gister- rond dat er 269 lichamen wa- geborgen, nadat eerder een tal van vijfhonderd of meer achtoffers niet was uitgeslo- a De meeste doden zijn onher- aibaar verminkt. Reddingswerkers moesten zich jar eigen zeggen soms een weg men door lichamen en afgeruk- iledematen. Zeker zestig perso- S zouden ernstig verbrand aar ziekenhuizen zijn ge- racht. Door de klap werden ok zestig woningen vernield en meer dan vijftig auto's in tomen op. uurzee )e ontploffing ging gepaard iet een enorme vuurbal. De ma- ig' uitgeruste brandweer had es uur nodig om de vuurzee te edwingen. De explosie deed ch voor in een drukke volks- lijk waar honderden mensen ïjeen waren om brandstof te telen uit de pijpleiding, die eer erdoor een bende was gesabo- eerd. Iet illegaal aftappen gebeurt op rote schaal in de grootste stad )oden bij brand ip de Filipijnen AXILLA - Het dodental door ii ontploffing in een Filipijnse Een man veegt roet van zijn gezicht op het terrein waar de pijpleiding ontplofte, is gisteren opgelopen tot benzine proberen te stelen uit pijpleidingen. De afgelopen jaren zouden ze ker 2000 mensen het leven heb ben gelaten door dergelijke praktijken. In mei dit jaar vie len er nog ongeveer tweehon derd doden nabij Lagos.- Ondanks de grootschalige ex port van ruwe olie, kampt Nige ria geregeld met tekorten aan brandstoffen als diesel en ben zine. Die brandstoffen moeten soms zelfs worden ingevoerd. ANP/DPA/AFP/EFE Onder de slachtoffers zijn n zwangere vrouw en twee ba ll nde winkel explodeerde maan- agmiddag drie uur lang vuur werk, volgens de politie doordat klant een lichtspoorkogel af- ihoot tegen een stapel voetzoe- ers. De politie vond maandag leteen na het blussen van de rand 23 verkoolde lichamen in e winkel. Gisteren werden nog slachtoffers gevonden, let incident deed zich voor in estad Ormoc op het eiland Ley- 'p de Filipijnen worden Kerst- sis en de jaarwisseling met murwerk gevierd. Daardoor instaan elk jaar tientallen bran- tn en vallen er veel doden en Wonden. ANP/RTR door Rens Ulijn DEN HAAG - Een Nederlander beleeft oud en nieuw heel an ders dan een Belg. De laatste duikt de kroeg of een restaurant in, terwijl de 'Hollander' graag thuis voor de buis zit. De Duit ser giet het liefst loden vorm pjes, en Spanjaarden eten 'ge- luksdruiven'. Dat blijkt uit de resultaten van Advertentie feestelijke sfyimg Etos glitter een enquête die onderzoeks bureau Motivaction deze week bekend maakt. Het bureau on dervroeg vorige maand in op dracht van de Staatsloterij Ne derlanders, Belgen, Fransen, Duitsers, Britten en Spanjaar den over hun beleving van oud en nieuw. Uit de enquête blijkt dat één op de drie Belgen oudejaarsavond in een café of een restaurant doorbrengt. Slechts zes procent van de Nederlanders houdt er deze gewoonte op na. De Bel gen zijn hiermee op oudejaars avond het meest uithuizig van Europa. Loodgieten De meeste Europeanen blijven thuis, of gaan op bezoek bij vrienden. Nederlanders blijven het vaakst thuis. 60 procent brengt oudjaar door in de eigen woonkamer en 31 procent gaat bij vrienden op bezoek. Tv-kij- ken is onder Nederlanders ver uit de populairste bezigheid: 56 procent zit met familie of vrien den voor de buis. In Duitsland kijken ze op oudejaarsavond liever naar ge smolten lood dan naar de televi sie. Veertig procent van onze oosterburen doet op oudejaars avond aan het traditionele lood gieten. Aan de hand van de vorm van het gegoten lood voor spellen de Duitsers eikaars toe komst. Spanjaarden stoppen met oud en nieuw om twaalf uur bij elke klokslag een druif in hun mond om zo het geluk in het nieuwe jaar een handje te helpen. Het maken van goede voorne mens is onder Belgen drie keer zo populair als in Nederland. Bijna twee derde maakt ze, te genover nog geen kwart in Ne derland. De voornemens die ge maakt worden, zijn in heel Eu ropa ongeveer hetzelfde. Meer sporten staat op nummer één, ge zonder eten of het beginnen van een dieet op nummer twee. Wat het afsteken van vuurwerk be treft is Nederland Europees kampioen: 45 procent van de Ne derlanders doet er aan mee, het hoogste percentage van de on derzochte landen. Oliebollen Nederlanders en Duitsers zien oud en nieuw vooral als een af sluiting van het jaar: een mo ment om terug te kijken. De opti mistische Engelsen en Spanjaar den ervaren het vooral als een nieuw begin en kijken het lief ste vooruit. De helft van de Nederlanders eet oliebollen, een exclusief va derlandse traditie. Engelsen drinken met oud en nieuw met zes glazen gemiddeld het meeste alcohol, Spanjaarden met vier het minste. Nederlanders drin ken gemiddeld vijf glazen. GPD oöe zomergloed *oüe wimpers OdSt wrtte tanóen £tos wenst je een stralend 2007 door Rob Paardekam GOES - Een uitslaande brand heeft in de nacht van zondag op maandag het oude ROC-school- gebouw aan de Nieuwstraat in Goes in de as gelegd. Het gaat om een gebouw dat niet pal aan de straat staat, maar iets verder naar achter. Vroeger werd het gebruikt door deBeatrixschool, maar in een re center verleden werden er door het ROC verpleegkundigen opge leid. Sinds de school alle activi teiten naar de Bessestraat heeft verplaatst, woonden er - tot het gebouw gesloopt zou worden - enkele anti-krakers. Die ontdek ten de brand zondagavond even voor twaalf uur. De brandweer rukte met groot materieel uit en schaalde de brand na aankomst meteen op van middelbrand tot grote brand. Er kon worden voorko men dat het vuur oversloeg naar een tweede schoolgebouw. De korpsen van 's-Heer Arendsker- mBB> ke en Wolphaartsdijk verleen den bijstand. Dat laatste rukte uit als zogeheten waarschu- wings- en verkenningsdienst en verrichtte de nodige metingen. Brand Overeem kiest voor korrel Binnenvaart wijst naar zeeschepen De binnenvaartschippers voelen er weinig voor zelf maatregelen te treffen om de kans op ongelukken met zeeschepen op de Wester- schelde te verkleinen. De Terneuzense afdeling van hun belangenorganisatie Schuttevaer speelt de zwar tepiet toe aan de zeescheep vaart. Gelijkspel in leuke topper Feyenoord heeft gistermid dag een punt overgehouden aan de topper tegen PSV. De Rotterdammers hielden de koploper in de eredivi sie in een vermakelijk duel op 1-1. De doelpunten vie len voor de pauze en waren van Cocu (PSV) en Charisteas (Feyenoord). &L* e Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5 en 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15 en 17; Kunst: 19, 21 en 23; Uit: 24 en 25; Sport: 27, 28, 29, 30 en 31 (Advertentie) foto Akintunde Akinleye/RTR WESTERBORK - De jaarlijkse stille tocht bij Herinneringscen trum Kamp Westerbork, die gis teren werd gehouden, heeft tot weerstand geleid bij het Herin neringscentrum zelf en bij Jood se organisaties en overlevenden. Aanleiding was een toespraak van voorzitter Max Wieselmann van de actiegroep Een Ander Joods Geluid. Hij hekelde de Is raëlische houding in het conflict met de Palestijnen. Wieselmann zei onder meer: „Als dat kanker gezwel van bezetting, annexatie en achterstelling niet verdwijnt, zal het Midden-Oosten een brandhaard blijven." Dirk Mulder van het Herinne ringscentrum distantieert zich van deze uitspraak. Hij noemt Westerbork politiek neutraal ge bied, zeker als het om Joodse za ken gaat. Hij vindt het evenals de Joodse organisaties en overle venden ongepast het kamp bij zulke omstreden thema's te be trekken. De 54e editie van de tocht trok 150 mensen. ANP Woensdag 3 januari a.s. verschijnt de Ondernemer (Advertentie) DOMBURG GOES ALLE KERSTARTIKELEN WINTERKLEDING "50% (Advertentie) Er bleken geen schadelijke stof fen te zijn vrijgekomen. Om half vier werd het sein brand meester gegeven, waarna nog tot ongeveer vijf uur is ge blust. De volgende ochtend is de brandweer nog even terugge gaan om wat smeulvuurtjes te doven. Bij de brand hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De brandweer red de wel een slang uit het branden de gebouw. Over de oorzaak is nog niets bekend. De gemeente Goes heeft maan dag brieven verspreid in de om geving van de Nieuwstraat. Daarin werd nog eens bena drukt dat er geen schadelijke stoffen zijn vrijgekomen. Bij branden in Maarsbergen, Amsterdam en Den Haag vielen in het afgelopen kerstweekeinde twee doden en raakten acht men sen gewond. foto Willem Mieras i 'V plaats: telefoon: (postlbankiekemngnummer Kijk op VMW.pic.nl/abanneten. bel gratis 0800 Om 231 ol stuur rieie bon naar PZC. afdeling leiersservice Antwoordnummer 713, *160 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 II geef daarbij éénmalig toestemming voer autwnatixhe incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen - proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (£21.50)'. O per kwartaal met automatische incasso 61,501" Cl per jaar met automatische incasso 236.00)'. met gratis PZC-paraplu sHrmssnssssso1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1