Roep om ondertitels op televisie H 50% PZC PZC Voel het licht op je gezicht Eten en cadeautjes voor weeskinderen -15 doven en slechthorenden doen beroep om Maximaal en Omroep Zeeland I VANAF VANDAAG KORTING (Advertentie) Den Dekker Muziek \\i JAPELLE 0113-330330 rivv/.dendekkerm uziek.com woensdag 27 december 2006 tnorRob Paardekam GOES - Doven en slechthoren- Jen in Zeeland willen dat Om- mep Zeeland en Maximaal hun lelcvisieprogramma's via tele- lekst gaan ondertitelen. De zen- Jers staan daar niet onwelwil lend tegenover, maar stuiten op ioge kosten. i Zeeuwse Stichting Welzijn iven (ZSWD) heeft de twee iroepen onlangs een brief ge- iurd waarin het verzoek om iidertiteling werd gedaan. „Er ïordl weieens gedacht dat al leen een handjevol doven op on- fertiteling zit te wachten. Maar zijn in Zeeland duizenden slechthorenden die de program- la's niet of nauwelijks kunnen plgen. Voor hen zou het een uit- omst zijn.", zegt secretaris S. van den Boomgaard. Voorstander Directeur R. de Kerf van Maxi- saal TV - de kabelkrant, die jnds ruim een jaar ook de nodi gs 'echte' programma's uitzendt •Ms een groot voorstander van (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Celuidsisolerend in appartementen Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het ondertitelen van program ma's, maar wijst erop dat hij een commerciële zender drijft en de kosten op één of andere manier wel moeten worden te rugverdiend. Maximaal heeft momenteel offertes uitstaan voor de benodigde apparatuur en wil ook inzichtelijk krijgen wat de structurele kosten van ondertitelen zijn. Als dat duide lijk is, wordt pas een definitief besluit genomen. „Ik wil dat zo'n besluit echt goed wordt ge wogen", aldus De Kerf. „Want als je eenmaal met ondertitelen bent begonnen, kun je het eigen lijk niet terugdraaien." Ook directeur en hoofdredac teur F. Feij van Omroep Zee land zegt open te staan voor het ondertitelen van programma's. „Maar we hebben er geen midde len voor." In het verleden heeft de omroep het weekoverzicht op zaterdag korte tijd van onderti tels voorzien, maar dat stopte toen het Rijk de subsidiekraan dichtdraaide. „Het was destijds een proef en op zich was die erg aldus Feij. „Maar zonder financiële tegemoetko ming kunnen we het niet." Het ondertitelen van program ma's is ook landelijk een item. De overheid voerde onlangs een wet in die bepaalt dat alle zen ders - dus ook de commerciële - op termijn een groot deel van hun programma's van onderti tels moeten voorzien. Overigens kan RTL daar vooralsnog aan ontsnappen, omdat ze officieel in Luxemburg gevestigd is. De nieuwe wet geldt niet voor regio nale omroepen als Maximaal en Omroep Zeeland. Doven en slechthorende televisiekijkers blijven dus afhankelijk van be reidwilligheid. MIDDELBURG - Ontmoetingskerk, '.00-19.00 uur: kinderkookcafé, ITTHEM - Fort Rammekens, 14.00 ir. rondleiding; ROUWEN POLDER Duingebied ranjezon, Koningin Emmaweg 24a, '00uur: natuurwandeling. Kinderen uit de Vlissingse binnenstad oefenen voor Het meisje met de zwavelstokjes. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - „Meneer en mevrouw De Bont", roept Nienke Rol. „Jullie moeten het podium af!Stress, stress, heel veel stress, vlak voordat het spreek woordelijke doek op gaat. Twintig kin deren rennen door elkaar heen. En dit is nog maar de generale repetitie. Er zijn niet zo heel veel speeltuinen met een eigen musicalschool. En dat is mis schien ook wel een beetje een groot woord voor de lessen die Nienke Rol geeft in de zaal van speeltuinvereniging De Oude Stad. Ongeveer twintig kinde ren uit de binnenstad van Vlissingen stampen er in een sessie of twaalf een heel stuk in. Tekst, liedjes en danspas jes. Alles moet kloppen. Rol houdt de kinderen bij de les. 'Luiste ren, allemaal netjes op een rijtje zitten, het kostuum moet nu in orde zijn, waar zijn je bretels? Vraag aan je ouders of ze bij Scapino balletschoentjes kopen!' „Misschien kom ik wel streng over", zegt ze na de repetitie. „Het is natuur lijk allemaal voor de lol, maar als we het dan toch doen, dan wil ik er ook het beste uit halen." In de hectische minuten voor de genera le meldt Thijs zich in de kleedkamer. Hij houdt zijn plaksnor omhoog. „Ik wil de mijn neus snuiten", verontschuldigt hij zich. Exit plaksnor. Nienke - die niet alleen regisseert en kostuums ver zorgt, maar ook schminkt - tekent een nieuw exemplaar op zijn bovenlip. Een tje met een mooie krul. „Kijk eens boos", vraagt ze. Thijs trekt een ge zicht, Nienke veegt met de gepoederde borstel over de frons. En hup, Thijs is een oud mannetje. Nienke Rol is lerares Engels op scholen gemeenschap'Scheldemond. Eén dag in de week besteedt ze aan musical. Deze keer wordt Hét meisje met de zwavel stokjes opgevoerd. „Ik heb in Schotland de toneelschool gedaan. Daar leerden we om alles zelf te doen: kostuums, de cor, de kaartverkoop. Dat idee heb ik hier naar toe getransporteerd. Woens dag zitten de kinderen zelf aan de kas sa." „Ga je proberen hard te praten Thijs?", vraagt ze aan het oude mannetje. „Of is je keel van slag?" Thijs gaat het probe ren. Terwijl ze nog een hoed zoekt, ver telt ze. „Ik begin met speltechniek, dan introduceer ik de karakters en dan doen ze auditie, De kinderen kijken tijdens de auditie met me mee. Dan zien ze zelf wie het leuk doet. Het voordeel daarvan is dat ze het met me eens zijn, maar ik heb natuurlijk wel de beslissende stem. En dat snappen ze ook." Voor de musical is een budget van twee honderd euro beschikbaar. „Het kost 110 euro om het stuk te kopen. Licht krijgen we voor een habbekrats, hout heb ik gekregen van een houthandel, de verf van een verfhandel. Zodra je zegt dat het voor een productie voor kinde ren is, krijg je alles gratis." De kinderen maken de attributen zelf, dan wordt de musicalles ineens een knutselmiddag. Zware rol „Het is leuk om mee te doen", vindt Estelle Schipper. „Maar ik vergeet mijn tekst steeds. Ik sta ook de hele tijd op het podium. Het is een hele zwai'e rol." Kiki Breukers - dochter van de regisseu se - had stiekem ook gehoopt op de hoofdrol. „Maar ik heb nu ook een leu ke rol hoor, ik ben muzikant." Die Estel le, fluistert Nienke, dat is een talentje. Ze kon echt niet anders dan haar de hoofdrol geven. foto Ruben Oreel Het is bijna zover. Alle kinderen zitten op de rand van het podium. „Je krijgt nog iets te drinken, dan wil ik dat je voelt of je nog moet plassen." Nienke loopt alle acteurs langs. Joost krijgt te horen dat hij niet op sportschoenen kan spelen, ook Natascha moet nog voor an dere schoenen zorgen. „Het is belang rijk met toneel dat je het licht voelt. Let op waar je staat, voel het licht op je ge zicht." De kinderen knikken. Als meneer en mevrouw De Bont het po dium af zijn, begint het. Estelle - het meisje met de zwavelstokjes - wordt ge pest door een groepje kinderen. De sce ne gaat goed. „En nu?", vraagt een jon getje. Rol geeft aanwijzingen. „Estelle, kom op! Niet lachen! Op je wang bijten als je moet lachen." Even later: „Iets vrolijker kijken jongens!" Het einde van het sprookje is een verrassing. „Ik vond het zó zielig", zegt Rol „Dat heb ik herschreven." Als het na drie kwar tier klaar is, oefenen de kinderen alvast voor de staande ovatie. Een buiging, een stapje naar voren en nog maar een buiging. Bravo! Het meisje met de zwavelstokjes, van daag om 16.00 en 19.00 uur bij De Oude Stad in de Paardenstraat in Vlissingen. Kaarten: 2,50 euro, inclusief oliebol en drankje. door Nadia Berkelder SEROOSKERKE - Al een jaar of vier steimen inwoners van Serooskerke een kindertehuis in Indonesië. Adri Abrahamse en Jan Vogel gaan er elk jaar heen. „Het eerste jaar hadden we mis schien 1700 euro", zegt Abra hamse. Nu hebben we tussen de zeven- en achtduizend euro per jaar te besteden." De helft van het geld maken ze gewoon over naar Jakarta; het tehuis betaalt er de rekeningen van. De rest van het geld geven ze zelf ter plaatse uit; aan eten, maar ook aan leuke dingen als uitstapjes en cadeautjes. In het kindertehuis, met katho lieke achtergrond, wonen meer dan honderd straatkinderen. Abrahamse: „In Jakarta alleen al zwerven dertigduizend kinde ren rond. Als ze jong zijn kun nen ze overleven, met bedelen bijvoorbeeld. Maar ze hebben geen enkele structuur, ze gaan niet naar school, een deel van de kinderen raakt verslaafd, of be landt in de prostitutie." In het tehuis - Kampus Diakon- eia Modem - wordt ze die struc tuur bijgebracht: op tijd naar bed, opstaan en naar school. Jan Vogel (1) en Adri Abrahamse bij de foto-expositie van 'hun' kindertehuis in Indonesië. foto Ruben Oreel „Als ze het kunnen, mogen ze naar de universiteit, maar dat is maar een kleine groep. Onge veer tachtig procent van de kin deren die er terecht komen, kun nen ze een stabiele situatie aan bieden. De rest loopt weer weg." Het tehuis wordt ge steund door de Duitse organisa tie Kinder Not Hilfe. Die steun is voldoende voor de helft van de kosten. Voor de rest is het af- Brandje in portiekwoning MIDDELBURG - De brandweer heeft in de nacht van za terdag op zondag een brandje geblust in een woning aan de Westerscheldestraat in Middelburg. In een berging on der de woning had een stapel kranten vlam gevat. Vol gens de brandweer viel de schade mee. De brandweer was extra alert omdat het om een portiek woning ging. Mensen die daar wonen hebben maar één uitgang. Zaterdag overdag werd de brandweer bij bran dende strobalen aan de Pronkenburgseweg bij Sint-Lau- rens geroepen. De balen brandden al een tijdje. Politie zoekt dader met helikopter GOES - De politie heeft zaterdag met een helikopter en speurhonden gezocht naar een man die in de vroege och tend een woning aan de Blokjesplaat in de wijk Goese Meer was binnengedrongen. Het ging om het huis van een grote horeca-ondernemer. De dader viel in het huis de 40-jarige bewoonster lastig. Ze raakte daarbij lichtge wond. De man ging er vandoor toen de dochter van de vrouw zich vertoonde. Hij is volgens de politie weggelo pen richting het doodlopende deel van de straat, maar is niet in de kraag gevat. De politie kon gisteren niet zeggen of de dader het speciaal op het de betreffende woning had gemunt. Naar verluidt is er ook bij andere huizen aan deu ren gerommeld. De dader is een man van rond de twintig met een smal postuur en een lengte van ongeveer 1,75 me ter. Hij heeft kort donkerblond haar en droeg legerach- tige kleding. Mensen die iets weten, kunnen bellen met de politie op nummer 0900-8844. Inbraak in Vlissingen VLISSINGEN - In een horecapand aan het Beursplein in Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag inge broken. Er werden een paar honderd euro, een beeld scherm en flessen drank gestolen. Vechtpartij bij buurtfeest GRAAUW - Een buurtfeest in Graauw is zondagochtend vroeg uitgelopen op een vechtpartij. Daarbij raakten een twee mannen van 29 en 37 jaar gewond. De 37-jarige moest zich laten behandelen in de huisartsenpost. Net als de andere vechtersbaas werd hij aangehouden. Buurtbe woners waren bij elkaar op bezoek om kerstavond te vie ren. Naarmate de avond vorderde, werd de sfeer grimmi ger. De vlam sloeg omstreeks vijf uur in de pan. Dat leid de tot een vechtpai-tij. De echtgenotes van de twee man nen probeerden nog tevergeefs de boel te sussen. Poging tot doodslag na vechtpartij IJZENDIJKE - De politie is op zoek naar een man die in cle nacht van zaterdag op zondag in IJzendijke met zijn auto bewust is ingereden op een 20-jarige man uit de ge meente Sluis. De man kwam tot zijn daad na een vecht partij. Dat gebeurde op straat voor een café in IJzendijke. Het slachtoffer belandde via de motorkap van de auto op straat. Hij raakte lichtgewond. De bestuurder reed door. De politie onderzoekt deze poging tot doodslag. Een aan tal getuigen is inmiddels gehoord. Brandweer bevrijdt inzittenden NIEUWVLIET - De brandweer heeft zondagochtend twee inzittend van een invalidenkarretje bevrijd na een onge val op de Zeeweg' in Nieuwvliet. Het karretje was in een onoverzichtelijke bocht over de kop geslagen. De bijrijder kon door ambulancepersoneel uit de auto worden ge haald, maar dit gold niet voor de bestuurster. Zij klaagde over pijn in haar rug en nek. De brandweer bevrijdde de vrouw uiteindelijk uit haar benarde positie. Beide inzit tenden werden overgebracht naar het ziekenhuis. Zij zijn inmiddels weer thuis. Over de oorzaak van het ongeval was gisteravond nog niets bekend. (Advertentie) het alfabet van Zeeland (Advertentie) hankelijk van giften, zoals uit Serooskerke. Vogel: „De school uit Sint- Laurens heeft dit jaar ook meegedaan, net als die in Ar- nemuiden. De vrouwenbond Serooskerke heeft geld opge haald en de kindernevendienst in Serooskerke betaalt ook mee."Echt gebrek aan eten is er niet, vertellen ze. Toch is het niet zoals wij het gewend zijn. Abrahamse: „Ik denk dat ze nor maal een half ons vlees of vis in de week krijgen. Als wij er zijn, worden ze verwend." Vogel: „Met onze euro's kunnen we daar ongeveer vijftien keer zo veel kopen als hier." Abraham se: „Verder doen we leuke din gen, naar het zwembad bijvoor beeld, of de dierentuin." De twee mannen zijn in de kerst nacht vertrokken. Deze keer blij ven ze met de kinderen in Ja karta. „We gaan voorraden aan vullen", zegt Vogel. „Misschien gaan we nog een dagje weg. En we willen de kinderen graag een cadeautje geven." Wie nieuws gierig is naar het tehuis: in Gas- terij Ströskerke in de Toren straat is een foto-expositie inge richt. Die is te zien tijdens ope ningstijden van het restaurant. Onder nieuwe donateurs wordt een quilt verloot. j d d e i b u r g 0p de gehele wintercollectie o u t e i a n d e dames-, heren- kinderkleding (Advertentie) Noordweg 125, Serooskerke Walcheren, 0118-593030, Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15