PZC 4ctie tegen criminele bedrijven 40% korting Veel liedjes, tamboerijnen en geklap Minder mensen met bijstandsuitkering SPMNTPHOTO uitverkoop Middelburg volgt Amsterdams voorbeeld de allerlaatste Oudejaarsloten miljoen Jackpot 12,2 miljoe Compleet slapen in Zeeland morgana goes op alle kerstartikelen Mist f ZEEMAN Redactie: 0113-315649 jvww.pHC.nl £-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 woensdag 27 december 2006 jLSKAAKIEMuO?3 Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs). editie Walcheren SP stelt kieslijst vast doorNadia Berkelder JIIDDELBURG - Wie in Middel burg een horecabedrijf wil be ginnen, moet voortaan een was lijst aan vragen invullen. De ge meente wil een dam opwerpen tegen criminele activiteiten. Niet| omdat nu al blijkt dat het jaodig is, zegt J. Groenenberg [-.an de gemeente, maar uit voor- 'iorg. „Het lijkt allemaal goed te :aan, maar elders in het land rijn toch een aantal gevallen raar boven gekomen. Nu er in ie Randstad strenger wordt ge controleerd, kan er sprake zijn ran een verplaatsing van de acti viteiten." Gemeenten kunnen vergunnin gen weigeren door een relatief nieuwe wet, Bibob (bevordering mtegriteitsbeoordelingen open baar bestuur). Als een bedrijf wordt gebruikt om zwart geld wit te wassen, of als er crimine le activiteiten plaats vinden, kan de vergunning worden ge weigerd. In Amsterdam leidde die nieuwe wet tot opschudding: de gemeente gebruikte de wet om een groot aantal ramen op de wallen te sluiten. Middelburg wil nu gebruik maken van de zelfde methode als in Amster dam. Rompslomp Mensen die een café, restaurant, gokhal, koffieshop of bordeel willen beginnen, moeten voor aan een formulier van zes kant- jes invullen. De gemeente beoor deelt de aanvraag, bij twijfel kan de gemeente advies inwin- cen van het landelijke bureau Bibob. „Eigenlijk willen we be drijven zo min mogelijk belas ten met administratieve romp- Stoomtrein loopt één miljoen mis SOES - De Stoomtrein Goes Borsele (SGB) moet op zoek laar andere geldschieters, nu ze in de finale van het programma Restauratie het van één miljoen euro neus voorbij zag gaan. SGB kwam alsnog in de fina- van het Avro-programmana- jat finalist het Mariapark in Sit- plots subsidie van het Rijk treeg zodat het geld van de lote- i] niet meer nodig was. )e SGB hoopte één miljoen eu- p te winnen voor het in verval jeraakte tractiegebouw. let vijftien procent van de stem- nen behaalde de SGB uiteinde- ijk de derde plaats. Het kerkje Vierhuizen, in de provincie won het miljoen. SGB heeft bij het Rijk een ubsidieaanvraag lopen. Daar volgende maand mogelijk over. slomp", zegt Groenenberg. „Dat is inderdaad wel een nadeel. We beginnen er in. 2007 mee en kij ken vervolgens hoe het loopt." Ook bestaande bedrijven kun nen worden getoetst aan de wet. Dan moeten er vermoedens zijn dat het bedrijf zich inlaat met criminele activiteiten. „Bijvoor beeld een bedrijf dat nooit klan ten heeft, maar waar wel aller lei dure auto's voor de deur staan. Ook de officier van justi tie kan tips geven. Nee, we ver wachten niet dat we veel bedrij ven moeten aanpakken, maar we hopen dat er een preventieve werking vanuit gaat." In Vlissingen wordt al langer met de wet gewerkt, zegt ambte naar R. Hendrikse. „En het is ook niet zo dat er daarvoor niets was. Als je vroeger een kroeg wilde beginnen en je had een strafblad, dan ging het ook al niet door. Als we in Vlissingen gegronde redenen hebben, dan zetten we Bibob in." In Vlissingen zijn de afgelopen jaren 'zat' vergunningen gewei gerd of ingetrokken omdat er iets niet in de haak was, zegt Hendrikse. Waterbedeffect „Dat had niets met Bibob te ma ken. Dat was of omdat de aan vrager niet deugde, of omdat er gedonder was geweest. Wij he- ben met Bibob mild ingezet. Ie dereen moet een beknopt formu lier invullen, als er vragen zijn volgt alsnog een extra lijst." In Vlissingen signaleert men - net als in Middelburg- dat illega le activiteiten zich verplaatsen. „Dat is het waterbedeffect. Als je in de Randstad harder drukt, komt het misschien omhoog in Zeeland." De bezoekers aan het kerstfeest voor verstandelijk gehandicapten hoefden zich niet in te houden. Er werd vol overgave meegezongen en muziek gemaakt, foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Wie geen mu ziekinstrument heeft, klapt ge woon mee. En je hoeft je niet in te houden als de muziek erg meeslepend wordt. Dan stap je gewoon mét je tam boerijn het podium op. Voor de rest lijkt het kerstfeest voor ver standelijk gehandicapten veel op een gewone kerkdienst. Voorganger Jo Bimmel vertelt het kerstverhaal en er wordt ge zongen en gebeden. „We zingen altijd veel", zegt Bimmel. „En er is een muziek groep. Ik stem mijn woordkeu ze af op de doelgroep." Het jeugdorkest van Onda Middel burg speelt kerstliederen, kin deren dragen gedichtjes voor, de adventskaarsen worden aan gestoken. „Amen!", klinkt het uit de zaal, een beetje te vroeg voor het einde van het gebed. „Goed zo Wim", zegt Bimmel. „Help ons maar een beetje vanmid dag." Bijval Hij is het gewend om bijval te krijgen. En hij kijkt er ook niet meer van op als een bezoeker ineens naar voren loopt om de ezel op een tekening van de stal in Bethlehem aan te wij zen. „Dit is de zevenendertig ste keer dat ik de kerstdienst doe", verklaart hij. De diensten zijn begonnen van uit een kerk in de Stromen- wijk, toen Vijvervreugd nog be stond en mensen in paviljoens op het terrein woonden. De diensten werden daar gehou den. Nu komt iedereen zelf naar de kerk, met familie, of met verzorgers. „Dit is altijd de gevaarlijkste dienst", zegt Jo Bimmel. „Het is net als in de gewone kerk; als mensen veel bezoek hebben, of als ze iets anders te doen heb ben, dan komen ze niet." Geluk kig loopt de Morgenster in Mid delburg op deze eerste kerst dag al snel vol. Elk jaar zijn er tien speciale kerkdiensten op Walcheren: zes vinden er plaats in Middel burg en vier verspreid over Walcheren. oor Nadia Berkelder DDDELBURG - Het aantal met een bijstandsuitke- op Walcheren is het afgelo- en jaar gedaald. De meeste lensen die uit de bijstand gin- en, vonden een baan. blijkt uit cijfers van de So- iale Dienst Walcheren. Aan het egin van het jaar kregen ruim 600 mensen een bijstandsuitke- ng. Eind september waren dat r nog bijna 2450, de verwach- ng is dat het verder daalt, i totaal werd van ruim630 'onsen de uitkering beëindigd. Daar staat tegenover dat ruim 550 nieuwe mensen zich meld den bij de sociale dienst. De da ling wordt deels veroorzaakt doordat mensen een gesubsidi eerde baan kregen. Aan het eind van dit jaar moeten tweehon derd mensen aan de slag zijn in gesubsidieerd werk. Slechts eenderde van de mensen die in 2006 geen bijstandsuitke ring meer kregen, iets meer dan tweehonderd, vond een regulie re baan. Anderen verhuisden, kregen een relatie, gingen stude ren, kregen een ander soort uit- kering.Opvallend is dat het aan tal mensen dat al heel lang een bijstandsuitkering heeft, afnam. Ongeveer de helft van de men sen die uit de bijstand ging, had langer dan een jaar een uitke ring. Mensen die langere tijd werkloos zijn, krijgen over het algemeen moeilijker een baan. Uit de cijfers blijkt niet hoeveel mensen van deze groep daadwer kelijk aan het werk zijn. De So ciale Dienst Walcheren heeft zich tot doel gesteld om in 2010 achthonderd klanten aan weer het werk te hebben: vierhon derd mensen moeten dan een re guliere baan hebben; de andere vierhonderd zijn dan gesubsidi eerd aan de slag. Als die doelstel- (Advertentie) ling wordt gehaald besparen de drie Walcherse gemeenten jaar lijks zeven miljoen. Boete De helft van de mensen met ge subsidieerde banen moet binnen een jaar regulier werk hebben of aan een opleiding zijn begon nen. Het re-integratiebedrijf dat die banen regelt betaalt een boete als dat niet lukt. (Advertentie) i (Advertentie) WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 MEER DAN SLAPEN I DE SCHIPPER I 0113 - 230181 (Geldig vanaf woen'.dag 27 decemhei 2006) Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuin-vestiging: 0900-7707700 of kijk op www.intratuin.nl MIDDELBURG - L. Lievaart-Kist uit Axel is de lijsttrek ker van de SP voor de Statenverkiezingen op 7 maart. De partij heeft afgelopen week de kandidatenlijst vastge steld. Achter Lievaart-Kist staan: 2 G. Bouterse uit Kou- dekerke (hij zit nu al in de Staten), 3 H. Segers uit Hulst, 4 T. Thepass uit Lamswaarde, 5 L. Passieux uit Krabben- dijke, 6 K. de Roos uit Vlissingen, 7 E. Rooijakkers uit El- lewoutsdijk, 8 M. Aarts uit Goes, 9 W. van Antwerpen uit Vlissingen en 10 J. Dees uit Westdorpe. De huidige fractie voorzitter van de SP in de Staten, het pas gekozen Kamer lid F. Luijben, staat op de 25e plaats. De dertigste en laat ste kandidaat is journalist, schrijver en oud-programma- maker K. Slager uit Poortvliet. Rijbewijs kwijt na duikeling ARNEMUIDEN - De politie heeft het rijbewijs van een 42-jarige man uit Goes in beslag genomen. De man be landde in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto op zijn kop op de vangrail langs de A58 bij Arnemuiden. De man verklaarde tegenover de politie dat het ongeluk gebeurde omdat hij moest uitwijken voor een vrachtwa gen. De man is naar het ziekenhuis gebracht. Daar bleek hij niet gewond, maar wel dronken. Omdat hij volgens de politie de afgelopen jaren vaker is betrapt op dronken rij den, is zijn rijbewijs ingenomen. Rustige kerstnacht Middelburg MIDDELBURG - De kerstnacht in Middelburg, traditio neel een drukke uitgaansavond, is volgens de politie rus tig verlopen. In het centrum van de stad werden boetes uitgedeeld voor wildplassen en het over straat lopen met drank. Rond zes uur 's ochtends moest de politie nog even in actie komen. Een 21-jarige Amsterdammer kreeg een bekeuring omdat hij er met een politiepet vandoor ging. Hij bemachtigde de pet door een portier van een surveil lanceauto te openen. De agenten wisten de pet weer af te pakken. Culturele nieuwjaarsreceptie MIDDELBURG - De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Middelburg is dit jaar op 13 januari in de Zeeuwse Biblio theek. Een groot aantal amateurkunstenaars geven van 14.00 tot 16.30 uur demonstraties. Er zijn optredens van onder meer het Middelburgs theater, musicalvereniging Papillon, de koninklijke oratoriumvereniging, de Zeeuw se muziekschool en muziekvereniging Arnemuiden. Ver der wordt de nieuwe stadsdichter Marcel Koopman geïn troduceerd. Van 15.00 tot 16.00 is er een politiek café over kunst en cultuur. Daarna houdt burgemeester K. Schou- wenaar een toespraak. (Advertentie) Daarmee wordt voorkomen dat het met de nieuwe gesubsidieer de banen dezelfde kant opgaat als met de Melkertbanen waar bij doorstroming naar regulier werk nauwelijks plaatsvond. Dalende werkloosheid is trou wens geen Walchers fenomeen. In heel Nederland neemt het aantal mensen zonder baan af. De aantrekkende economie is de belangrijkste oorzaak. zeeuwse almanak De zeventigers uit Temeuzen hadden het de avond tevoren al afgesproken; ze zouden gaan vissen op de Westerschel- de. Een mooi maaltje bovenha- len voor de feestdagen. De weerman kondigde weliswaar opkomende mist aan, maar dat deerde hen niet. Ze waren immers door alle wateren ge wassen, waren opgegroeid aan de waterkant, dus wie hield hen tegen Voor ze de deur achter zich dichttrokken, riepen ze hun vrouw toe dat ze voor het avondeten zeker thuis zouden zijn. Niet dus. Het werd vijf uur, het werd zes uur... taal noch teken van de twee. Omstreeks zeven uur werden de twee in de voormalige Veerhaven in Temeuzen gesig naleerd, binnengeloodst door een sleepboot die hen toeval lig passeerde. Sinds gisteren staat de boot te koop. Er zit namelijk nau welijks nog vis in de Wester- schelde, luidt de twijfelachti ge verklaring van de twee. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. Diverse TV-Games van o.a. Disney, SpongeBob, J StarWars J en Spiderman V.. tortetgupers EZZuJ F11 lli'ilil (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13