Kramer wil zijn titel heroveren Robben worstelt met zijn imago Is Theo de beste of niet? PZC Van Gaal wil het vredig houden topfavoriet op NK afstanden 21 Wüst gaat onder de 39 seconden Alsnog schorsing voor Gonzalez FC Groningen boekt een moeizame zege in Almelo jwrJohan Stobbe zaterdag 23 december 2006 HEERENVEEN - Of het niet be ur was geweest om hem recht reeks aan te wijzen voor het Europees kampioenschap all round, zodat hij het zware NK ton laten lopen? Sven Kramer intwoordt beslist. „Ik heb niet vrijstelling gevraagd, want leze wedstrijd heb ik nodig om Kier te worden. Dit is een mooi nament voor competitie." Kramer (20) was dit weekeinde dan ook gestart op het NK illround. Natuurlijk was een ze- grheidje met het oog op het EK euk geweest. Maar in de vorm te hij in de eerste helft van het seizoen etaleerde, mag plaatsing de Europese titelstrijd in Collalbo geen probleem opleve ren Zo ziet hij het zelf ook. „Er sn natuurlijk altijd wat gebeu rd maar met mijn basis haal ik jewoonweg het EK en WK rel," üe laatste weken laat hij vooral ;p de sprint van zich horen. In ïainingswedstrijden sneuvel len zijn persoonlijk records op ie 500 (twee keer) en 1000 me- „Je zou het misschien niet leggen als je die tijden ziet, naar ik voel me nu minder dan eerder in het seizoen. Ik ben niet ilgerust. De korte afstanden :eb ik technisch gewoon goed mderde knie." Dat stemt hem tevreden. Afgelo- zomer deed Kramer net als rijn ploeggenote Ireen Wüst tot lervelens toe dezelfde oefenin gen om sneller te worden op de sprint. In de eerste 500 meters het seizoen zag hij daar nog reinig van terug. Kramer baal de van de 37,1 in Erfurt en 37,0 ia Heerenveen. Hij dacht er in iel begin van het schaatsjaar ge- ijk met 36'ers in te kletsen. „Ik uil heel snel. Het liefst zie ik randaag nog rendement van een training. Waarvoor heb ik an ders zo hard getraind?" De Graafschap ft RBC in vizier houden DOETINCHEM - De Graaf schap houdt in de eerste divisie dc titelrace met RBC knap vol. DcDoetinchemmers wonnen gis- leravond voor eigen publiek uer overtuigend van FC Omni- rerld: 6-1. Berry Powel scoorde driemaal en staat voor de win- Icrstop alweer op negentien tref- (trs. het verschil met de koploper, die eerder deze week Den Bosch net 2-0 versloeg, bleef derhalve nvee punten. Saillant detail: bij de hervatting van de competitie p 12 januari staat onder meer Roosendaal-De Graaf schap op het programma. De'Superboeren' uit de Achter doek rekenden gisteren al voor ist af met de opponent uit Al- nere. De doelpunten waren van Powel en Volmer. In de tweede delft voerden Van Beukering, De Visscher en Powel (2x) de productie verder op. h de vierde periode deed Go Ihead Eagles goede zaken door 3 Deventer Cambuur te ver- taan. Daarvoor volstond een en- iele goal van Ars. Hij benutte blverwege de eerste helft een Srafschop. "eendam nam met een neder- ag bij Haarlem (2-0) afscheid 'in schutter Marnix Kolder, die jjn kunsten gaat vertonen in flenst van FC Groningen. Aha- tooui en El Gaaouiri bezorgden dem een vervelende avond. ïWVenlo, de nummer drie van '•a ranglijst, kwam thuis niet •oorbij AGOW. Het duel eindig- ja zonder doelpunten: 0-0. Helmond Sport boekte een mini male zege bij Fortuna Sittard: •T De ploeg van Middelburger ■oy Hendriksen bleef deson- ianks wel hekkensluiter in de srste divisie. ANP Het is de gedrevenheid in Kra mer die maakt dat hij soms snel ler wil dan de uitgestippelde route. Gelukkig was coach Ger ard Kemkers er om hem te zeg gen dat het vanzelf wel zou ko men als hij maar geduld zou heb ben. Het trainingskamp op zon nig Lanzarote deed Kramer goed. Bij terugkomst schaatste hij 36,74, afgelopen weekeinde 36,58. „Nog niet snel genoeg, maar ik denk straks bij het WK leuk mee te kunnen doen met mannen als Davis, Fabris en Hedrick." Op weg naar de grote internatio nale allroundtoernooien is er eerst nog de tussenstop die NK heet. Een toernooi dat ook in het rijtje staat met wedstrijden die hij graag wil winnen. Vorig jaar liet Kramer de nationale ti telstrijd schieten met het oog op de Olympische Spelen. Mark Tuitert nam de kroon die de TVM'er een jaar eerder had veroverd over. „Ik moet die titel terughalen", zegt Sven Kramer stellig. „Als ik naar behoren presteer, moet ik gewoon voor de winst kunnen gaan." GPD door Maarten van Helvoirt HEERENVEEN - De kat heeft Ireen Wüst na meer dan een vol jaar inmiddels wel uit de boom gekeken bij TVM en dat is een van de redenen dat de Goirlese schaatsster dit seizoen sprongen voorwaarts maakt. „Omdat ik nu weet hoe het alle maal reilt en zeilt binnen onze ploeg, kan ik meer de nadruk leggen op punten waar ik aan wil werken. Vooral de 500 me ter. Ook in mijn hoofd ben ik er al veel mee bezig geweest." Omdat een allroundtoernooi de laatste jaren vooral op de kort ste afstand al beslist wordt en Wüst haar zinnen heeft gezet op goud bij het NK, EK én WK all round, móest ze daar wel op ver beteren. Zij is immers meer een specialist op de middenlange af standen. In de zomer heeft ze met specifieke sprinttrainingen al een goede basis gelegd. „Ten opzichte van vorig jaar ben ik gemiddeld één seconde sneller op de 500 meter. Afgelo pen weekend reed ik tijdens een trainingswedstrijd in Heeren- veen nog 39,15, elf honderdsten boven mijn pr. En dat heb ik in Calgary gereden. Ik voel dat het een kwestie van tijd is dat ik on der de 39 duik." Podiumplaatsen Dat moet ook wel om internatio nale topallrounders als Friesin- ger en Klassen straks af te troe ven. Maar ze focust zich eerst op het Nederlands kampioenschap, dat vandaag en morgen in Hee renveen wordt verreden. Wüst is daar met haar vier podiumplaat sen in de eerste twee worldcups op de 1500 en 3000 meter én haar nationale titel van een maand geleden op de 1500 de to renhoge favoriete. Zeker gezien haar verbeterde 500 meter. De terugkeer van sprintcoach Geert Kuiper bij TVM heeft daar ook aan bijgedragen, meent Wüst. „Vorig seizoen wa ren we alleen maar bezig met het allrounden. Maar Geert heeft toch een aparte kijk op het starten en dat is belangrijk voor een 500 meter. Ik doe het nog steeds niet goed, het is een kwes tie van veel oefenen. Dit is ook geen afstand waar je een lekker gevoel bij kunt krijgen. Het is voorbij voor je het weet. Geert zegt altijd: een 500-meterrace is een kwestie van ervoor gaan, maar wel beheerst." Er is nog een reden waarom er een dikke kans is dat de twintig jarige Goirlese komend weekein de met haar eerste nationale all- roundtitel bij de senioren aan de haal gaat: ze kan veel meer trainingsarbeid aan dan vorig jaar. „En daardoor verbeter ik me nog steeds. Ik vind trainen ook leuk. Ik kan bijvoorbeeld voldoening halen uit een trai ning waar ik helemaal tot het gaatje ben gegaan." GPD Arjen Robben in actie tijdens het duel met West Ham United. De aanvaller is niet langer onaantastbaar bij Chelsea. Arjen Robben is gedaald in de pikorde bij Chelsea. De aanval ler speelde dit seizoen nog maar drie volledige competitiewed strijden en scoorde op 25 februa ri zijn laatste doelpunt voor de voetbalclub uit Londen. „Ik wil hier helemaal niet weg." door Jan Mennega LONDEN - Op de perfecte gras mat van Chelsea Training Ground wordt hard getraind. Van een winterstop hebben ze in Groot-Brittannië nog nooit gehoord. Rond de feestdagen wordt driftig gevoetbald. Ai-jen Robben, bezig aan zijn derde seizoen bij Chelsea, weet ook al niet beter meer. „Mijn fa milie en die van Bernadien (zijn vriendin) komen over met de feestdagen. We maken het zo ge zellig mogelijk met elkaar. Je weet nu eenmaal dat je in Enge land moet voetballen met de kerst. Het zou wel lekker zijn als je dan vrij was. Maar aan de andere kant, ik mag natuurlijk óók graag voetballen." Robben gaat vandaag met Chel sea op bezoek bij Wigan Athle tic. De kampioen van Engeland krijgt op tweede kerstdag Rea ding op visite, treedt zaterdag opnieuw thuis aan, dan tegen Fulham, en speelt op 2 januari een uitwedstrijd tegen Aston Vil la. De 22-jarige Bedumer, in zijn eerste jaar bij Chelsea door trainer José Mourinho nog aan geduid als de beste speler van zijn selectie, is dit seizoen niet langer onaantastbaar. Robben speelde nog maar drie volledige wedstrijden, viel zeven keer in, twaalf keer uit, was er door een blessure vier keer niet bij en kreeg ook een wedstrijd rust. „In het begin van het seizoen ging het nog heel goed, maar in de warming-up voor de derde competitiewedstrijd schoot het in het laatste sprintje voordat we naar binnen zouden gaan, vanuit het niets ineens in mijn kuit. Ik ben er een week of drie, vier uitgeweest en daarna heb ik me toch een tijdje wat minder gevoeld." In het 4-4-2-systeem waarvoor Mourinho gewoonlijk opteert, vormt Drogba meestal een aan- valskoppel met Sjevtsjenko, de voor heel veel geld aangetrok ken spits. „Dat je minder lekker in je ritme komt als je geen volle dige wedstrijden speelt, is waar", beaamt Robben. „Als je een serie wedstrijden speelt, merk je dat je sterker wordt. Je wilt natuurlijk ook altijd spe len, maai- ik ben niet iemand die dan naar de trainer loopt. Ik wil het op het veld laten zien. Daar wil ik mijn kwaliteiten tonen. Ik moet gewoon mijn best doen op de trainingen en in de wedstrij den om weer vast in het elftal te komen." Gefrustreerd Een paar weken geleden kwam het bericht naar buiten dat Rob ben gefrustreerd zou zijn vanwe ge de weinig speelminuten bij Chelsea. Robben: „Ik was stom verbaasd dat er in de krant stond dat ik weg wilde bij Chel sea. Ik had met geen enkele jour nalist gesproken. Heel apart. Maar goed, die dingen gebeuren in Engeland. Niet alleen bij mij, ook bij andere spelers. Je kunt het toch niet tegenhouden en je er het beste maar zo weinig mo gelijk van aantrekken. Ik wil he lemaal niet weg bij Chelsea. We hebben een fantastische groep spelers, waarmee we prijzen kunnen winnen. We wonen prachtig. Bernadien en ik heb ben het hier super naar onze zin." Robben is niet gelukkig met het imago dat hem achtervolgt. Het beeld van de duikelaar, de man van de schwalbes waarmee hij tegenstanders en scheidsrech ters probeert te foppen, het ver ongelijkte gezicht na een discu tabele arbitrale beslissing. Hij proeft een groeiende weerstand en probeert ook iets met die we tenschap te doen. „Ik let erop als er een tackle op me wordt gemaakt- Als het maar enigszins mogelijk is pro beer ik dan overeind te blijven. In mijn eerste seizoen bij Chel sea heb ik twee keer een dood schop gehad waardoor ik lang geblesseerd ben geweest. Toen zeiden de mensen tegen me dat ik tackles moest ontwijken, moest opspringen. En nu ben ik een duikelaar. Het is allemaal re latief, maar natuurlijk wil ook ik graag dat mensen positief over me praten. De naam van foto Geoff Caddick/EPA duikelaar wil je natuurlijk niet en die naam hoef ik ook hele maal niet te hebben. En wat dat verongelijkte gezicht betreft? Dat is mijn fanatisme. Ik wil winnen en heb altijd het gevoel dat ik meteen moet reageren als ik onrecht bespeur." Het ergert hem ook dat hij voort durend wordt herinnerd aan in cidenten. „De laatste keer dat ik echt verkeerd heb gereageerd was met Liverpool-keeper Rei- na en dat is toch al een maand of tien geleden. Hij greep me wat bij de keel en ik liet me over dreven vallen. Dat was fout van mij. Maar ik vind het niet eer lijk ten opzichte van mij dat die dingen elke keer weer worden opgerakeld." „Op het WK tegen Ivoorkust bij voorbeeld werd ik in het straf schopgebied onderuit gehaald. Het was een zuivere strafschop, maar we kregen hem niet en in de commentaren naderhand hoorde en las ik dat het 'wel weer een Schwalbe van Robben' zou zijn geweest. Sommige men sen roepen maar wat en kunnen niet eens beargumenteren wat ze gezegd hebben." GPD Theo Bos is niet de beste wielrenner die in Nederland rondrijdt, maar 'el de beste sportman van ons land. Hoewel het misschien een beetje raar ■Hinkt, is het echt zo. De kenners heb- *n immers gesproken en zij hebben al- "jd gelijk. herder deze maand gaf de Club van 48 ton dat Michael Boogerd Neerlands tate wielrenner van het jaar is. Het ge- toghebbende orgaan met Peter Post als toorzitter beloonde daarmee een Weg ener die dit jaar weer koerste als een kip zonder kop en geen enkele belang rijke wedstrijd won. Ze liet een baan renner die twee wereldtitels pakte le lijk in de kou staan. Donderdagavond werd dat door de col lega-sporters van Theo Bos helemaal goed gemaakt. Terwijl zij wisten dat in Nederland nog een véééél betere wiel renner is dan Theo Bos, vonden ze hem toch de beste sporter. Die collega's ver dienen - hoewel gehuld in afzichtelijke apenpakjes en tranentrekkende soep jurken - een compliment voor hun arro gantie. Maar ze dienen ook streng te worden toegesproken. Want de keus voor schaatster Ireen Wüst is hoogst merkwaardig. De winnares van de olympische 3000 meter versloeg wiel- renster Marianne Vos, wereldkampioe ne op de weg en wereldkampioene veldrijden. Een beoefenaar van Neder landse folklore wint het van een spor ter met concurrentie uit de hele wereld. Hetzelfde geldt in mindere mate voor de keuze van sportploeg. De hockey- sters, die op het WK vooraf misschien vier, vijf echte concurrenten hadden, werden hoger ingeschat dan de paard- springers. Ze verrichtten in Aken een wonder door uit het niets wereldkampi oen te worden. Wedden dat donderdagavond vele Ne derlanders tandenknarsend, naar de treurbuis hebben gekeken? Vele voet ballers zullen verschrikkelijk gebaald hebben dat Jong Oranje - Europees kampioen - niet tot sportploeg is geko zen. Maar voetballers kunnen beter wegblijven in de Amsterdamse RAI. LAUSANNE - De Spaanse wielrenner Aitor Gonzalez is alsnog voor twee jaar geschorst wegens doping. De straf gaat met terugwerkende kracht in per 28 september 2005. Dat heeft het sportsgerechtshof CAS in Lausanne giste ren bepaald. Gonzalez werd positief bevonden op anabole steroïden in de Ronde van Spanje in 2005. Gonzalez voer de destijds met succes protest tegen de dopingtest. Hij zou energietabletten hebben geslikt zonder te weten dat deze waren vervuild. De Spaanse wielerbond sprak de oud-renner van Kelme vrij. De internationale unie UCI ging tegen deze beslissing in beroep bij het CAS. Het hof in Lausanne maakte de vrijspraak ongedaan. Gonzalez staat onder contract bij Euskaltel. ANP Kiplagat loopt marathon Londen GROET - Lornah Kiplagat is gecontracteerd voor de Lon den Marathon op 22 april 2007. Het is de eerste keer dat de 32-jarige atlete, die een persoonlijk record heeft van 2.22.22 uur in de Britse hoofdstad start. Het wordt voor Kiplagat de eerste marathon sinds november van dit jaar, toen ze in New York als tiende eindigde. Een maand eer der veroverde Kiplagat bij het WK op de weg de titel op de 20 kilometer. Kiplagat zal in Londen pittige tegen stand krijgen van onder anderen de Japanse Mizuki Noguchi, de Chinese Chunxiu Zhou en de Ethiopische vrouwen Berhane Adere en Geta Wami. GPD Wijsman stopt schaatscarrière HEERENVEEN - Schaatsster Marieke Wijsman beëin digt per direct haar carrière. De 31-jarige Heerenveense gaat zich volledig idchten op haar opleiding bij de politie. Het feit dat ze in haar eentje moest trainen noemt Wijs man een motivatie voor haar besluit. „Voor dit jaar had ik geen ploeg en zou ik samen met Frouke Oonk gaan trai nen. Maar omdat Frouke geblesseerd was, moest ik alles alleen doen. En dan merk je dat het in je eentje, zonder trainer, onmogelijk is om tegen de schaatsploegen op te boksen." GPD Geen medaille voor damploeg DAKAR - De Nederlandse damploeg vei*trekt zonder WK-medaille naar huis. Het drietal Kees Thijssen, Erno Prosman en Gerard Jansen verloor gisteren in Dakar de strijd om het brons tegen Wit-Rusland: 2-4. Rusland werd wereldkampioen ten koste van Letland. ANP Schreuder terug bij Feyenoord ROTTERDAM - Voor het eerst sinds zestien maanden maakt Alfred Schreuder vanavond weer deel uit van de se lectie van Feyenoord. De middenvelder was door slepen de blessures bijna anderhalf jaar niet beschikbaar en be gint het thuisduel met Sparta op de bank. Schreuder speelde zijn laatste wedstrijd op de eerste speeldag van het vorig seizoen, thuis tegen NAC. Daarna begonnen de problemen met zijn achillespees en kreeg hij het ook pri vé zwaar te verduren. In maart van dit jaar overleed zijn zesjai-ige dochtertje Anouk aan de gevolgen van een her sentumor. Na een lange lijdensweg leek de routinier pas na de winterstop weer inzetbaar te zijn, maar hij is nu al enkele weken in fraining en pijnvrij. door Theo Brinkman ALKMAAR - AZ-trainer Louis van Gaal heeft geen zin om te reageren op de uitlatingen van Marco van Basten, Ronald Koe man en Frank Rijkaard. „Het is bijna kerst. Laten we het vredig houden", zei hij gisteren. De trainer was afgelopen week onderwerp van discussie, nadat bondscoach Marco van Basten op de kerstbijeenkomst van de KNVB met de vaderlandse voet balpers had laten weten dat hij de kritiek van Van Gaal beu was. Van Basten werd daarin ge steund door PSV-trainer Ro nald Koeman en Barcelona-trai ner Frank Rijkaard. Van Gaal zou er best iets over willen zeggen, maar niet tijdens een perspraatje voorafgaand aan AZ-NEC. „Als ik reageer, wil ik dat in een breder verband doen. Niet zo even in een paar zinnen, en ook niet op dit mo ment, zo vlak voor kerst", zei Van Gaal, en hij nam nog maar een kerstkransje van de schaal. Over zijn optreden in de media wilde Van Gaal wel iets zeggen. „Ik ben altijd eerlijk. Misschien wel té eerlijk. Daardoor heb ik veel tikken op mijn neus gekre gen. Vandaar dat ik zo'n neus heb. Maar ik verander mezelf niet. Ik ben tevreden met me- Voetballers zijn niet geliefd bij hun col lega's. Ze trainen te weinig, leven te on gezond en verdienen te veel. Ach ja, geen koe is zo bont of er zit wel een vlekje aan. Word niet boos, verwon der u slechts. De beste stuurlui staan overal. Nederland heeft niet alleen 16 miljoen voetbaltrainers en 16 miljoen minister-presidenten, er zijn ook zes tien miljoen juryleden. En de schrijver van dit stukje is er slechts één van. Koen de Vries Louis van Gaal zelf." En, op een andere vraag: „Ik heb veel humor, vind ik zelf. Behalve als ik verloren heb, dan niet. Dan heb ik ook geen be leefdheid, nee." Spijt had hij van zijn uitlatin gen na Ajax-AZ, twee weken ge leden. Van Gaal zei toen dat niet alleen AZ, maar ook Ajax slecht had gespeeld in de eerste helft. „Dat had ik niet moeten doen, daar heb ik spijt van. Ik vind altijd dat trainers in hun analyse na een wedstrijd zich moeten richten op hun eigen team. Ze zitten daar niet om de tegenstander te beoordelen. Dat deed ik in dit geval wel. Het was een slip of the tongue." GPD van onze sportredactie ALMELO - FC Groningen heeft gisteravond eindelijk weer eens drie punten gepakt. De ploeg van trainer Ron Jans won in Al melo met veel moeite van Hera cles: 1-0. Net als tegen AZ (2-0-neder- laag) speelde Groningen in Al melo met Koen van de Laak, te rug van een blessure, als opko mende rechtermiddenvelder. Maar goed was het voetbal ze ker in de eerste helft niet te noe men. De ploeg van Jans zette met drie forse tackles in de eer ste twee minuten de toon voor een af en toe harde wedstrijd. Heracles-coach Ruud Brood moest al na 26 minuten Diego Bi- seswar wisselen, nadat de mid denvelder in de tweede minuut flink was aangepakt door Ma- thias Floren. De aanvallende be doelingen, Heracles speelde met drie verdedigers, leverden daar naast te weinig kansen op. Heracles toonde na rust meteen veel strijd en aanvalsdrang. De beste kans was voor E'verton, hij kopte na tien minuten de bal op de lat. Kort daarna kwam toch FC Groningen op voorsprong. Lovre tikte een schot van Nev- land van dichtbij langs doelman Martin Pieckenhagen. Beide ploegen kregen vervol gens kansen. Invaller Glen Sal mon schoot nog op de paal, waarna Pieckenhagen voor kwam dat Suarez de rebound in tikte. Bas Roorda tikte in de slot fase een kopbal van Everton maar net over de lat. ANP L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 83