Geen interesse voor De Hoop PZC Vier geestelijken, vier verhalen Waterschap tegen fusie Bezwaar tegen Sluise speeltuin ongegerond 'Polderventje' roept geuren van toen op Voor een échte kerst mag je dit niet missen op tv! M 1 1 z k belangstelling bovenregionale bedrijven valt tegen KJ zaterdag 23 december 2006 SLUIS - De gemeenteraad van Sluis is akkoord met het onge grond verklaren van een be zwaarschrift tegen een vrijstel- lingsprocedure voor het legalise ren van de speeltuin bij restau rant de Lindenhoeve in Sluis. Omwonenden hadden bezwaar aangetekend tegen die procedu re. De commissie bezwaarschrif- De Stationstraat in Axel uit het boek Het Polderventje i l Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com ten had aangegeven dat het in dit geval gaat om een restaurant waarbij het niet ongebruikelijk is dat daar een speeltuin bij is. Het raadslid R. Evers vroeg zich af hoe het college omgaat met een de uitspraak van de recht bank uit 2004, die bepaalde dat de gemeente handhavend had moeten optreden bij overlast,. Wethouder H. Luyendijk stelde dat de situatie veranderd is. „Nu handelen we naar een be stemmingsplan en daarom is het niet nodig handhavend op te tre den." Volgens de wethouder is de speeltuin aangepast. De hoge toestellen en ook toestellen die te veel geluidsoverlast veroor zaakten zijn weggehaald. door Peter Ogqel AXEL - Eigenlijk heeft Pieter van Langevelde, geboren en ge togen in Axel, maar sedert 1972 Goesenaar, voor zijn kleinkinde ren geschreven. Rijk geïllustreer de verhalen over zijn jongensja ren. Het Polderventje, heet zijn boek, met als ondertitel: herinne ringen aan een jeugd in Axel. 'Zeven roeden in de wind', stonk het aan de Nieuwendijk als de vader van Pieter van Lan gevelde de beerput naast het pleehuisje weer eens had ge leegd en de inhoud over de moes tuin had verspreid. Het is de geur van vroeger, de ar moede van de jaren dertig, met aansluitend vier lange oorlogsja ren. De tijd dat de burgemees ter, de dokter en de notaris nog de notabelen zijn, maatschappe lijk ver verheven boven de land en fabrieksarbeiders. Maar toch ook: de tijd dat geluk nog zo gewoon was, die 'behaag lijke, intieme sfeer' van de ouderlijke huiskamer, de snor rende kolenkachel, de sinaasap pel op de Christelijke Nationale School aan de Nieuwstraat. De oorlogsjaren, voor het 'jonge tje van de Nieuwendijk' span nend en angstig tegelijk, en de vreugde van de bevrijding in september 1944. Voor Pieter markeert het eind van de oorlog het begin van een nieuw leven. Niet dat Pieter van Langevelde in zijn jongensjaren nou echt veel van de armoede heeft ge merkt. Armoede, dat was toch: geen eten en in het huisgezin waar Pieter opgroeide verdien de de vader zijn brood in het vlas, op de fabriek, op het land. Het tweede deel van Poldervent je werd deze week gepresen teerd. Dat deel heeft even op zich laten wachten, onder meer als gevolg van de geruchtmaken de sluiting van uitgeverij Van Geyt in 2005. Daarbij verdwe nen ook, vertelt de huidige uit geefster Gré Dieleman, vrijwel alle foto's van het boek. Ze zegt dat het veel tijd en moeite heeft gekost met name die oude foto's van Axel weer op te sporen. In deel 2 staan er ruim zestig. Van Langevelde ïs 73 nu. Zijn jeugdherinneringen heeft hij vooral opgeschreven voor zijn negen kleinkinderen. Om in de beleving van het kind het ver schil aan te geven tussen toen en nu, vertelt hij. Zijn herinneringen heeft hij op eigen wijze aan papier toever trouwd, ongekunsteld, maar dat maakt de verhalen wel zo au thentiek, sociale geschiedenis ook zoals met meer van dit soort uitgaven. Voor de (oud-)Axelaar zijn de verhalen dan ook zeer herkenbaar. Het Polderventje deel 2 is ver krijgbaar bij Gré Dieleman, 0115 - 564245 of via mail: grepa@zeelandnet.nl. Het boek je kost 15,95 euro. TERNEUZEN - Er komt geen wettelijke verplichte in dexering van pensioenen. Het ministerie van Sociale Za ken heeft dat de gemeente Terneuzen laten weten, naar aanleiding van een brief die de gemeente daarover heeft geschreven. Burgemeester en wethouders zeiden daarin zich ernstige zorgen te maken over de financiële situatie van een grote groep Zeeuws-Vlamingen. Het gaat om ge pensioneerde werknemers vanDow Benelux. Dat bedrijf heeft een pesnsioenregeling zonder indexering. Dat bete kent dat ze als gevolg van de inflatie steeds minder te be steden hebben. De regering vindt het wel van belang dat sociale partners afspraken maken over indexering. Verzet tegen verplaatsen speelneus TERNEUZEN - De tijdelijke verplaatsing van de speel neus van de Oucle Vaart naar het Zonneplein in de Temeu- zense wijk Triniteit stuit op verzet bij omwonenden. De gemeente heeft de container met uitleenmateriaal voor sport en spel nu precies voor het huis van bewoner A. de Ritter gezet. Die is zijn uitzicht op de rest van de straat kwijt. „Als de speelneus tien meter verplaatst wordt heeft niemand er meer last van", zegt De Ritter. ,,Het Bewoners- platform zet alles op een rij", zegt wethouder C. Liefting. „Als iedereen vindt dat de speelneus een eindje verzet moet worden, gaan we daar coulant mee omgaan." Onderzoek havengebied Breskens BRESKENS - Ontwikkelcombinatie Vroon/Lisman en de gemeente Sluis onderzoeken komend jaar hoe het haven gebied in Breskens een toeristisch-recreatieve invulling kan krijgen. De partijen hebben deze week een ovei-een- komst voor de ontwikkeling van cle Middenhavendam, die grotendeels in handen is van rederij Vroon. Directeur F. Vroon liet al eerder weten dat verandering noodzake lijk is, omdat Bi'eskens niet kan concurreren met de ha vens van Zeebi'ugge, Terneuzen en Sloegebied. In de eer ste plaats wordt bekeken of er voor het havengebied een stedenbouwkundig plan kan worden ontwikkeld, dat bin nen een aanvaardbare periode kan worden uitgevoerd. Wethouder H. Luyendijk ziet de intentie-overeenkomst als de basis voor de verdere opwaardering van Bi'eskens. Volgens Luyendijk wordt ook de vismijn bij het plan be trokken. De raad stelde 75.000 euro beschikbaar aan de Zeeuwse Visveiling in Breskens. Daarmee kan het verlies in het jaar 2005 worden opgevangen. Studie ouderenwoningen Hulst HULST - De gemeenteraad van Hulst is donderdagavond akkooi'd gegaan met het initiatief van het CDA om actief te gaan zoeken naar oplossingen voor de bouw van nieu we woonvoorzieningen voor ouderen. Aanleiding voor die actie is het vastgelopen plan oin groepswoningen voor de- mentei-ende ouderen te bouwen in Sint-Jansteen. Volgens CDA'er Jos van Eek staat de financiële kant van de stich- tingskosten de realisatie van deze en andere voorzienin gen in de weg. Daarom stelden de christen-democraten voor het college van burgemeester en wethouders op dracht te geven voor nader onderzoek naar de rol die de woningcorporaties spelen bij de totstandkoming van wo ningcomplexen voor ouderen. Gi'oot Hontenisse en de PvdA zagen niets in het onderzoek. Ze willen de woning corporatie niet onder druk zetten met het onderzoek. Geen indexering pensioen bij wet rinor Eugène Verstraeten IERNEUZEN - Bedrijven die een bovenregionale aantrek kingskracht hebben zijn niet geïnteresseerd in het terrein van De Hoop aan de Kennedylaan West in Terneuzen. Daarom moet de gemeente bekij ken of nog wel aan de uitgangs punten moet worden vastgehou den. zoals die in het Mastex-plan voor die omgeving zijn ver woord. Wethouder Adhemar van Waes zei dat in de commissie Bestuur en Middelen, naar aanleiding van de discussie over de vesti ging van detailhandel bij de toe komstige skihal. Zowel vanuit de ondernemers als de politiek kwam forse kri tiek op het plan om daar detail handel toe te staan. Het zou in strijd zijn met het Masterplan dat daarmee 'om zeep' wordt ge holpen, zoals Henk Siersema (CDA) het noemde. Immers, er is altijd vanuit gegaan dat juist het terrein van De Hoop zou worden ingevuld met grootscha lige detailhandel. „In het Masterplan is de lijn uit gezet voor de komende jaren. Een dergeüjke ommezwaai is niet logisch." Volgens Van Waes heeft de Ken nedylaan West niet die aantrek kingskracht die er altijd aan toe gedicht is. De geringe interesse van grote trekkers heeft volgens Van Waes te maken met de verkeers afwikkeling op de Kenne dylaan. B en W vinden dat het onderdeel Kennedylaan uit het Masterplan opnieuw bekeken moet worden. „Als de detailhandel bij de ski hal kan doorgaan moeten we ons bezinnen op een andere in vulling van het De Hoop ter rein", aldus Van Waes. „Boven dien, na vier jaar mag het Mas terplan best eens geëvalueerd worden." De wethouder vindt dat de gemeente zeker het be leid niet omver gooit door detail handel toe te staan bij de skihal. „We kunnen ook zeggen, we wil len dat allemaal niet hier. Laat de mensen maar naar Middel- burg en Gent gaan. We doen de gordijnen dicht en laten alle kansen aan ons voorbij gaan." (Advertentie) DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR KAAI 53 VEERE 2e Kerstdag geopend 11.00 -17.00 uur Onze winkel staat opnieuw in de verf en vol met antiek en tijdloze trends j Bezorgklachten: I 0800-0231231 I op maandag t/m vrijdag ge- I durende de openingstijden; I zaterdags tot 12.00 uur redactie ZEEUWS-VLAANDEREN I Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 I 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 j Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl I René Hoonhorst (chef) 1 Wout Bareman I Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 i Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl I Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 I 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Elian van 't Westeinde erstmis. lederen viert het anders. Of viert het niet. De één boekt nog snel even een reisje om maar niet met de schoonfa milie aan tafel te moeten. De ander duikt uren de keuken in om er op eerste kerst met een achtgangendiner uit te komen. En alle maal hebben we het druk. Maar hoe bereiden de geestelijken zich voor op kerst? We herdenken de teruggave van onze tempel Luuk Smit, is voorzanger in de 'beth ha-knesset' synagoge in Middelburg. „Joden vieren geen kerstmis, daarom hoef ik geen speciale preken voor te bereiden. Dat hoeft nooit, want wij preken niet. Ik ben voorzanger, ik zing liederen en vertel verhalen. De rabbijn preekt ook niet. Hij gaat in gesprek met ons. Als we met zijn allen aan tafel zitten, kan iedereen zijn vinger opsteken om een vraag te stellen. Dat is interactief. Dat we geen kerst vie ren is omdat omdat wij alleen de thora kennen. Die bestaat uit vijf boeken die ook in het Oude Testament staan. Van Ge nesis tot en met Deuteronomium. Het Nieuwe Testament, waarin Jezus wordt ge boren, gebruiken we niet. Voor ons moet de Messias nog op aarde komen. Vandaag is de laatste dag van chanoeka, het acht daagse lichtfeest. Het is een drukke, feeste lijke periode. De boodschap die we met chanoeka meekrijgen is: 'Doe vandaag wat je denkt te moeten doen en stel niets uit tot morgen'. Dit feest valt in december, rond kerst. We herdenken dat we de tem pel in Jeruzalem terugkregen. Op de slot dag van chanoeka, middenin de donkerste tijd van het jaar, branden alle lichtjes." Mensen raken met mijn preek is het mooist Ralf Grossert, pastor van de RK parochie Zuid-W'alcheren. „Een preek is een proces, het groeit. Maar op een gegeven moment is de druk zo groot, dan moet er iets op papier komen. Ik gebruik dingen die op mijn pad komen en me aan het denken zetten. In grote lij nen gaat het kerstpreek over macht en ver wachtingen die we hebben ten aanzien van Jezus. Vorige week oefenden we de kerstnacht. De kreet die we normaal roe pen als we met het kerstkind de kerk inlo pen is: Heden is ons geboren de redder der wereld. Ik vroeg mijn collega's: wat heb je toch met dat jongetje? Ik heb medelijden met Jezus. Hij moet het hele zootje op knappen. Waar moet hij beginnen? Alle verwachtingen in de wereld richten we op dat arme kind in de kribbe. Volgens mij is de boodschap van Jezus' gehooide dat je naar jezelf moet luisteren. Als je in con tact treedt met jezelf, bekijk je de wereld anders. De kerstpreek is bijzonder. In de kerstnacht komen er veel mensen naar de kerk die je normaal niet ziet. Als mijn preek mensen raakt en ze kunnen er een jaar mee doen.... Iets mooiers is er niet." Met Kerstmis gaan echt alle registers open Jan Nauta, predikant in de Morgenster, Protestantse Kerk Nederland. „Mijn stokpaardje is dat het pas écht kerst feest is als het kerstfeest is. In november gaan de tuincentra al van start met van al les en nog wat. Al dat kerstgedoe is vei'ge- lijkbaar met beschuit met muisjes nog voordat het kind geboren is. Nu, in de ad ventstijd staan we erbij stil dat het niet zo licht is in de wereld. Advent heeft een an dere 'kleur'. Met kerst gaan alle registers open. Zondag hebben we al een beetje voorpret, dan gaat het over het loflied van Johannes de Doper, een lied dat gaat over bevrijding. Het verwijst naar de komst van Jezus. Ik zit veel uurtjes achter mijn bureau voor de meditaties, of preken. Ik noem het ook wel overwegingen. We zijn niet zo dogmatisch. Omdat we met kerst een dienst met orgel, gitaar en saxofoon hebben, moeten we iets meer overleggen dan normaal. Maar de voorbereiding voor de preek kost me niet meer dan voor ande re diensten. Soms, als het over een onbe kende bijbeltekst gaat, worstel ik met de uitleg. Maar het kerstverhaal is zo be kend." Wat in de Koran staat over Jezus lees ik altijd in december voor Imam Halil Arslan, is veertig dagen in Nederland om de gees telijk leider van de Yildirim Beyazit Camii Moskee in Mid delburg te vervangen, die op pelgrimstocht is naar Mekka. „Moslims vieren geen kerst mis. Wel leg ik in de preek in de derde week van december uit wat kerstmis betekent. Wat in de Koran staat geschreven over Jezus, lees ik voor. Wij ge loven dat Jezus meteen vanaf zijn gebooi'te een profeet was en in de wieg al kon praten. Je zus is een belangrijke profeet, hij kon ook wonderen verrich ten. Maar voor moslims is Mo hammed de belangrijkste pro feet. In de preek ga ik altijd in op de actualiteiten van dat mo ment. De voorbereiding kost me ongeveer vijftien uur. Bij het offerfeest dat dit jaar op 31 december en 1 januari valt, heb ik wel een langei'e voorbe reiding nodig voor de preek. Die duurt dan twee uur, vanaf de schemering tot het donker is. Bij het feest offeren mos lims een dier. We danken Al lah voor het gezonde en goede leven dat we hebben. Het ge slachte dier brengen we naar de armen. Tussen 1993 en 1998 was ik ook in Nederland. Ik merkte toen dat Kerstmis een belangrijke feestdag voor chris tenen is. Opvallend vind ik dat buren elkaar op oliebollen trak teren. Dat bevordert de onder linge contacten." TERNEUZEN - Sluit de ogen niet voor een fusie. Maar stel het belang van Zeeuws- Vlaan deren voorop. Deze boodschap had de algemene vergadering van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen voor het dagelijks bestuur. „Want anders kun je er op wachten dat de politiek over je beslist." De algemene vergadering be sprak het voorstel van het dage lijks bestuur om niet over te gaan tot fusiebesprekingen met het Waterschap Zeeuwse Eilan den. Uit een i-ecent onderzoek dat het waterschap heeft laten uitvoeren bleek juist dat fusie wenselijk is. Ondanks de kritische kantteke ningen die velschillende hoofd ingelanden zetten bij het stand punt van de dagelijks bestuur, wees stemming uit dat een grote meerderheid zich uiteindelijk wel kan vinden in de opvatting van dijkgraaf Wybe de Graaf en de gezworenen. Van de 28 aan wezige hoofdingelanden stem den uiteindelijk alleen Patricia van Veen-de Rechter en Frank de Dobbelaere tegen. Gedeputeerde Staten (GS) heb ben het waterschap gevraagd een standpunt in te nemen over een mogelijke fusie. GS zien het liefst op termijn één Zeeuws wa terschap ontstaan. Het dagelijks bestuur van het waterschap is niet onder de indruk van de con clusies in het onderzoeksrap port. De kostenvoordelen zijn te glo baal berekend en missen elke realiteitswaarde. Alle hoofdingelanden stelden dat ze het liefst tot in lengte van dagen door zouden willen gaan met het waterschap ZeeuwsT Vlaanderen. (Advertentie) Oudejaarsavond sfeervol "^"Aa'nn dineren met live AnlOll entertainment van Lou Prince en een feestelijke DJ! Kijk op www.amadore.nl (Advertentie) Zaterdag 23 december The Making of the Nativity Story 8.50 uur, Ned 2 Nederland Zingt 18.30 uur, Ned 2 Blauw Bloed 19.30 uur, Ned 2 Zondag 24 december Nederland Zingt met Kerst 09.00 uur, Ned. 1 Kerstanimatiefilm Lenny en Sid 12.30 uur, z@pp Omega Code 16.25 uur,z@pp Goud, Wierook en Mirre 18.00 uur, Ned. 2 Henny's Kerstflat 20.20 uur, Ned. 2 Ik Mis Je, Kerstspecial 21.15 uur, Ned. 2 Volkskerstzang 22.10 uur, Ned. 2 Maandag 25 december Nederland Zingt met Kerst 09.00 uur, Ned. 1 Goud, Wierook en Mirre 17.37uur-Ned-2 Het Familiediner, Kerstspecial 22.15 uur, Ned. 1 Dinsdag 26 december Nederland Zingt met Kerst 09.00 uur, Ned. 1 Goud, Wierook en Mirre 17.37uur.NeiJ.2 Doelenconcert 22.10 uur, Ned. 2 Woensdag 27 december Elly en de Wiebelwagen 14.45uur.Z@PP My Friend Joe 15.08 uur, z@pp Goud, Wierook en Mirre 17.37 uur, Ned. 2 Het échte kerstverhaal voor iedere tv-kijker www.eo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 79