Studie nieuwe getijdennatuur Vlaamse havens boeken records Gemeenten willen OZB meer verhogen Drie keer twee bij kerstviering Bruintje Beer Gedeputeerde: onderzoek voor veiligheid en mogelijke natuurclaims yiuzikale kerstdiensten Vraagtekens rond centrale sluisbediening zaterdag 23 december 2006 swb 17 Provoost (VVD) terug in raad Sluis SLUIS - Oud-wethouder J. Provoost van de Sluise VVD is donderdagavond geïnstalleerd als gemeenteraadslid. Pr- voost was tot voor kort wethouder, maar werd door de vorming van een nieuwe coalitie van PvdA, D&T en Nieuw West buitenspel gezet. Zijn partijgenoot W. Ver- herbrugge gaf tegelijkertijd aan dat hij de energie mist om als raadslid door te gaan. Plij nam daarom na twaalf jaar afscheid van het politieke toneel. Provoost neemt zijn plaats in de gemeenteraad in. Geld voor geluidloos Kalasjnikov TERNEUZEN - Terneuzen krijgt 6,5 ton yan het Rijk om geluidsoverlast van jongerencentrum Kalasjnikov te be strijden. Voor dat bedrag kan de gemeente de muzielc- ruimte perfect isoleren door er een soort geluiddichte doos in te laten zetten. Tevens kan de vleugel van Kalasj nikov, dat onderdeel uitmaakt van welzijnscentrum De Triangel, iets groter worden gemaakt. Terneuzen krijgt het geld uit een speciale pot voor stedelijke vernieuwing. Door een eind te maken aan - al dan niet vermeende - ge luidsoverlast in de Temeuzense binnenstad maakt Terneu zen de weg vrij voor nieuwbouwplannen van de Stichting Clavis. De corporatie verbouwt het voormalige water schapskantoor tot appartementencomplex en bouwt ook woningen rondom het kruipunt Dijkstraat/Korte Kerkstraat/Nieuwe Diepstraat. Ambassadeur met Zeeuwse roots MIDDELBURG - De nieuwe Nederlandse ambassadeur van Oeganda heeft Zeeuwse wortels. De van oorsprong Vlissingse Jeroen Verheul (47) wordt rond de zomer geïn stalleerd in Kampala. Verheul werkt nu in Parijs voor de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO). Op zijn zeventiende jaar vertrok hij uit Vlissingen voor een studie Bestuurskunde aan de Univer siteit van Twente. Sinds zijn afstuderen werkt hij voor het ministerie van Buitenlandse Zaken. Verheul heeft in het verleden op de ambassades van Kameroen, Zambia en Ethiopië gewerkt en is gespecialiseerd in ontwikkelingssa menwerking. De nadruk zal in zijn nieuwe functie vooral liggen op het bevorderen van het landsbestuur. „Oeganda is een land met een gecompliceerd verleden", vertelt de toekomstige ambassadeur. „Economisch gaat het niet slecht, maar op het gebied van democratie heeft dit land nog een flinke weg te gaan." Verheul ziet daarin een be- langi'ijke taak voor zichzelf weggelegd. „Armoedebestrij ding floreert beter in een democratische omgeving." Dat betekent dat hij ook het gesprek aangaat met rebellen in het noorden van Oeganda. In de hoofdstad Kampala, een stad met 1 miljoen inwoners, is het rustig. Liever werkstraf dan boete MIDDELBURG - Een 46-jarige inwoner van Axel kwam gisteren in Middelburg met 750 euro boete, waarvan 250 euro voorwaardelijk, weg. De Axelaar had vorig jaar 24 oktober dronken gereden en was in Zuiddorpe met zijn auto in de sloot beland. Politierechter N. van Spronssen hield rekening met zijn ziekte, die de man beperkte bewe gingsvrijheid geeft. Desondanks reageerde verdachte be hoorlijk ontstemd op de boete. „Geef me een werkstraf. Ik heb daar alle tijd voor", zei hij. Officier van Justitie G. Oosterveld eiste een boete van 750 euro. jnorRinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie op korte termijn onderzoek L gang naar aanleg van getij- rENESSE - Het Kerkkoor Re- nesse onder leiding van Irina Zhvrkina en het Schouws Koper- (Dsemble onder leiding van Henk Blom verlenen zondag me dewerking aan de kerstnacht dienst vanaf 22.00 uur in de Ja- (obuskerk in Renesse. De koperblazers spelen twee ar- langementen: 'Een Kerstreis' en Amodem Christmas'. Ook bege- ïidt dit ensemble de gemeente- ang. Het koor zingt onder meer 'Vre de klinkt helder in de nacht' en Christmas Lullaby'. De dienst wordt geleid door pre- iikant P. Goodijk. Kees Groen er bespeelt het orgel. Onder lei ding van deze orgi nist zingt de Gelegenheidscantorij' in de dienst op eerste ken dag 's och- :mds vanaf 9.30 uui ook in de Jacobuskerk. Turegluren SEROOSKERKE - Staatsbosbe heer houdt op 24 december weer een excursie Turegluren. De ex cursie duurt ongeveer anderhalf uur. De deelnemers krijgen van een gids uitleg over dit natuurge bied waar duizenden ganzen, eenden en steltlopers zitten, ïaar grote concentraties vogels zijn, zitten ook kiekendieven, buizerds, slechtvalken en soms een zeearend. Deelnemers wordt geadviseerd laarzen en «en verrekijker mee te brengen. De tocht begint om 13.30 uur vanaf het parkeerterrein onder zan de dijk van de Inlaagweg/ Hoosjesweg. Dit terrein is alleen le bereiken via de N59, afslag Heerenkeet. Vooraf aanmelden bij de WV Schouwen-Duive- land, TERNEUZEN - Zeeuwse bin nenvaartschippers plaatsen vraagtekens bij de invoering van de centrale bediening van bruggen en sluizen op de belang rijkste Zeeuwse vaarroutes. Rijkswaterstaat bereidt die cen tralisering momenteel voor. De sluizen en bruggen boven de Westerschelde worden straks centraal bediend vanuit het Topshuis op Neeltje Jans en die ia de Kanaalzone vanuit de ver keerspost op de Middenhaven- dam in Terneuzen. Decentrale bediening levert wa- 'n-slaat een flinke kostenbespa ring op, alleen al omdat er veel mnder arbeidsplaatsen mee ge moeid zijn. Maar voorzitter i.van IJlt van de afdeling Ter- aeuzen van schippersvereniging Schuttevaer vroeg zich gister- wond op de jaarvergadering af of de centralisering ook de bin nenvaart voordeel biedt. Van Uk; „Op die centrale bedienings- posten wordt voortaan door een verkeersleider beslist via welke sluis je moet schutten. Of zo ie mand een goed inzicht heeft in net sehutbedrijf is mij nog on duidelijk. De maatregel roept cij mij heel wat wagen op." De vraag bijvoorbeeld of het schutten straks sneller zal verlo pen, of bij het indelen van de sluis de volgorde van aanmel ding wordt gerespecteerd, of de binnenvaart niet zal worden be nadeeld ten opzichte van de zee vaart en of de centralisten een hidelijk overzicht hebben van net sluizencomplex en de sche pen. Ook wilde Van IJk weten of de veiligheid optimaal is gewaar borgd. Schippers wezen vooral n-e gevolgen van bediening op af- siand bij slecht zicht, zoals bij mist. De centrale bediening wordt de comende drie jaar ingevoerd, ban IJk noemde het feit dat slui- «sn zoals die in Kats, Bruinisse ai de Bergschecliepsiuis straks uur bediend zullen worden, ^n pluspunt. boor de Kreekrak- en Kram mersluizen en de sluizen bij Hansweert en Terneuzen zag hij huwelijks voordeel. Ondanks goede afspraken tus sen de zee- en binnenvaart (lood sen en schippers) over het vaar- gedrag op de Westerschelde, is de klaagzang over te hoge vaar- snelheden en daarmee gepaard taande hoge golfslag nog steeds met verstomd. dennatuur in en om de Wester schelde zónder ontpolderen. Het gaat met name om verbrede wa terkeringen, het dempen van de vaargeul bij Hoofdplaat en het maken van eilandjes in de mon ding van de rivier. Gedeputeerde W. van Zand- brink (PvdA, natuur en water) acht dit onderzoek noodzakelijk met het oog op de toekomstige veiligheid (een antwoord op de klimaatverandering en daar door sneller stijgende zeespie gel). Ook speelt mee dat Zee land kan worden opgezadeld met nieuwe eisen voor natuur- herstel van de Westerschelde. Hij beklemtoont dat het onder zoek los staat van de 600 hecta- ZEEBRUGGE - De goederen overslag in de vier Vlaamse ha vens is afgelopen jaar flink ge stegen. Antwerpen en Zeebrug- ge boekten zelfs een recordover slag. Wereldhaven Antwerpen verwerkte 167 miljoen ton, 7 mil joen ton meer dan vorig jaar. Zeebrugge vestigde een record met een groei van 13,6 procent en kwam uit op 39,3 miljoen ton. Havendirecteur J. Coens verwacht volgend jaar de kaap van 40 miljoen ton te ronden. De haven van Gent herstelde zich van de dip van vorig jaar en laat nu een groei zien van 9 procent tot 42,3 miljoen ton. Oostende boekte een winst van 2,8 procent ten opzichte van vo rig jaar en kwam uit op 7,8 mil joen ton. De containeroverslag kende zo wel in Antwerpen (de haven pu bliceert de definitieve cijfers pas volgende week) als in Zee- brugge een spectaculaire groei. Antwerpen verwerkte er een half miljoen meer dan in 2005 en bereikte een totaal van 7 mil joen twintigvoets-containers. Zeebrugge behandelde 1,6 mil joen containers, een stijging van 16,5 procent. Havendirecteur Coens: „De trend in de internationale scheepvaartwereld is dat de NOORDWELLE - De sopraan Liesbeth Boekelo verleent zon dag medewerking aan een zang- dienst in de Hervormde Kerk in Noordwelle. Zij zingt onder meer 'Come Thou long expected Jesus', 'When a child is born' en 'Kom in mijn hart'. De dienst staat ge heel in het teken van het kerst lied, waarbij bezoekers hun voorkeur bekend mogen maken. Predikant P. Goodijk houdt een korte overdenking. Het orgel wordt bespeeld door Kees Groenleer. De zangdienst begint om 9.30 uur. re getijdennatuur die komende jaren moet worden aangelegd Hiervoor zijn naast de Hedwige- polder en het Zwin, drie polders in de Zak van Zuid-Beveland, twee in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren en de Braakman-Zuid gese lecteerd. Dit beschouwt Van Zandbrink als een 'onafwend baar gegeven.' De natuur in de Westerschelde zodanig herstellen dat die zich zelf weer in stand kan houden, is voor de periode tot 2014 ver taald in de 600 hectare getijden- natuur, geeft de gedeputeerde aan. Over een aantal jaren zal blijken of dat voldoende is. De gedeputeerde vindt dat Zeeland niet tot die tijd met de armen over elkaar moet gaan zitten. schepen steeds groter worden. Dat geldt voor zowel container schepen en ro-roschepen, als voor gastankers en cruisesche pen. Het besluit van de Vlaamse regering om de vaargeul naar de haven en de haven zelf versneld met één meter te verdiepen, zal er ongetwijfeld toe leiden dat we volgend jaar opnieuw re cords kunnen boeken. Hoewel je met dergelijke voorspelling voor zichtig moet zijn, passeren we in 2007 zonder twijfel de 40 mil joen ton." De groei van de containerover- Hij onderstreept dat ruim vóór 2014 het langdurige onderzoek naar een veiliger en natuurlijker Westerschelde - met uitsluiting van ontpolderen - aangepakt moet worden. „Als er aanvullen de maatregelen nodig zijn, dan dient Zeeland daar klaar voor te zijn." Van Zandbrink wijst op de com missie Maljers, die zo'n 80 inge diende alternatieven voor ont- poldering onderzocht. Een écht alternatief zat er volgens de commissie niet bij. Enkele idee ën zijn niet zonder meer afge schoten, maar aanbevolen voor nader onderzoek. De gedeputeerde wil met die aanbevelingen graag aan de slag, waarbij hij aantekent dat slag werkt ook door in de bin- nenvaartsector. Per binnenschip werden 40.000 containers door gevoerd, een groei van 30 pro cent. Coens verwacht dat de in zet van estuaire schepen vol gend jaar voor een verdere stij ging van de binnenvaarttrafiek zal zorgen. Die nieuwe schepen varen buitenom over de Noord zee richting Westerschelde. Bo vendien wordt de achterlandver binding de komende jaren sterk verbeterd door de aansluiting op de verbinding Seine-Schel- de. Naast de containeroverslag het om meerjarig onderzoek gaat. Ingrijpen in het dynami sche systeem van de Wester schelde heeft altijd gevolgen en die moeten vooraf goed in kaart worden gebracht, stelt Van Zandbrink. Het gaat dan bijvoorbeeld om de invloed op stromingen, veilig heid en scheepvaart als de vaar geul bij Hoofdplaat dicht gaat. Hetzelfde geldt voor het aanleg gen van eilandjes in het mon- dingsgebied of het ophogen van de Vlakte van de Raan. Voor verbrede waterkeringen is niet overal langs de Westerschel de plaats. Hier moet uitgezocht worden waar het wel kan en in hoeverre de veiligheid gecombi neerd kan worden met andere zaten ook alle overige sectoren in de lift: ro-ro (12,3 miljeon ton; 4 procent meer), stukgoed (1,03 miljoen ton; 1,8 procent meer) en vloeibare en vaste bulk (6,2 miljoen ton; 37,6 procent meer). De haven van Gent herstelde zich van een slecht 2005. Het verlies van ruim 3 miljoen ton dat toen werd genoteerd, is nu met een stijging van 3,5 miljoen ton weer gecompenseerd. De groei naar 42,3 miljoen ton werd gelijkmatig verdeeld over de zeevaart en de binnenvaart. zaken als x-ecreatie, natuur, wo nen. Van Zandbrink zegt dat in elk geval het zogenoemde meergeu- lensysteem in de Westerschelde behouden moet blijven. „Dat is ontzettend belangrijk. Je moet daarin niet gaan modderen van wege veiligheid, scheepvaart en natuur. Het vraagt vanwege de consequenties allemaal een zeer zorgvuldige benadering." De gedeputeerde merkt op dat er overigens al wat gedaan wordt. Met name op het gebied van kustverdediging. Hij noemt als voorbeelden de plannen Perkpolder en Waterdunen (bij Breskens), die een combinatie van veiligheid, economie en na tuur behelzen. Het goederenverkeer per zee schip steeg met 1,8 miljoen ton tot 24 miljoen Ion, terwijl per zeeschip 1,7 miljoen ton extra werd vervoerd met een totaal van 18,3 miljoen ton. Vooral landbouwproducten, metalen en chemische producten deden het goed, maar ook de overslag van ertsen, voertuigen, bouwmate rialen en voedingsproducten viel positief uit. Via de sluizen van Terneuzen koersten dit jaar 3070 zeeschepen naar Gent, waar ook 15.700 binnenschepen werden behandeld. door Ben Jansen GOES - De gemeenten in Zee land willen hun inwoners meer onroerendezaakbelasting (OZB) laten betalen. Daarmee kan een tegenvallende andere inkomsten bron worden gecompenseerd: de uitkering van het Rijk. De gemeenten dreigen finan cieel in de knel te komen door dat de hoogte van de zogeheten uitkering uit het gemeentefonds van het Rijk is gekoppeld aan de waardestijging van woningen en bedrijfspanden. Die toename is in Zeeland hoger dan het lan delijk gemiddelde, maar de ge meenten mogen hun OZB-tarie- ven hooguit met 2,75 procent per jaar opschroeven. De waardestijging van onroe rend goed in Zeeland ligt veel hoger: gemiddeld 12,3 procent voor woningen en 6,1 procent voor bedrijfspanden. Daarbij doen zich uitschieters naar bo ven en beneden voor. In Noord-Beveland zijn de wonin- Ingreep Nauw van Bath vereist natuurherstel MIDDELBURG - Verbreden van het Nauw van Bath kan lei den tot verplichte nieuwe na tuurcompensatie. De kans is groot dat het dan om getijdenna tuur gaat, die alleen via ontpol deren mogelijk is. Dit stelt de Statenfractie van GroenLinks in vragen aan het dagelijks provinciebestuur. Aan leiding: het voornemen van de Permanente Commissie van toe zicht op de Scheldevaart (PC) om de binnenbocht van het Nauw van Bath uit te baggeren. Dat moet de kans op scheepsbot- singen ter plekke verkleinen. Statenlid M. Wiersma vraagt waarom de PC dit wil en of met de provincie hierover overleg is gevoerd. Hij is benieuwd wat de positie en de bevoegdheden van de PC in deze zijn. „En hoe ver houdt zich een en ander tot de voorgenomen derde verdieping van de Westerschelde?" Hij merkt op dat verder ontpol deren dan de voorgenomen 600 hectare getijdennatuur onbe- spi'eekbaar is in Provinciale Sta ten. gen 19,2 procent meer waard ge worden en in Hulst 7,6 procent. Bedrijfspanden in Veere leveren 16,8 procent meer op en in Sluis 3,3 pi'ocent. Deze stijging vormt de norm voor een daling van de rijksuitkering. De Zeeuwse gemeenten gaan ex- volgend jaar samen 2,5 miljoen eui'o op achteruit. De vastgestel de verhoging van de OZB-tarie- ven bedraagt gemiddeld 2,1 pro cent. Het verschil tussen dit per centage en het maximum dat wettelijk is toegestaan, komt voor alle gemeenten samen neer op bijna 400.000 euro. Met dit bedrag zou de de lagere rijksuit kering slechts voor een deel te compenseren zijn geweest. De gemeenten verwachten dat pan den in Zeeland de komende ja ren ook meer in waarde zullen stijgen dan het landelijk gemid delde. Dat betekent dat de uitke ring uit het gemeentefonds blijft dalen. De gemeenten zullen daarom bezuinigingen moeten doox-voeren. De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten kaart de kwestie aan in een brief aan de Tweede Kamer met een pleidooi voor afschaffing van een maxi- mumpex-centage voor de OZB-stijging. Kerstmusical OOSTERLAND - Kinderen en leiding van de kinderneven- dienst van de Hervormde kerk in Oosterland voeren zondag middag de musical 'De Kerst macht' op in het kerkgebouw aan het Torenplein. Het verhaal gaat over de zoon van koning Herodes, die wil we ten waarom zijn vader bang is van een pasgeboren kindje. Aan vang: 15.00 uur. Advertentie Spar "De Veerhoeve" Wolphaartsdijk lste en 2e Kerstdag open van 16.00 - 17.00 uur. Versgebakken stokbrood, broodjes en brood. Bestellen zondag voor 12.00 uur telefoon: 0113-586040 www.supermarktdeveerhoeve.nl TERNEUZEN - Scholen en kinderdagverblijven hebben de afgelopen dagen al kerst Een bijzondere viering daar, want Bruintje Beer herbergt in één groep maar liefst gevierd. Gistermorgen bijvoorbeeld nog in de Terncuzense peuterspeelzaal Bruintje drie tweelingen, allen drie jaar jong: vlnr Eline en Nienke Verburg, Anique en Simo- Beer. ne Cysonw en Robin en Nicky Kind. foto Carnile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 75