Raad wil toch bedrijven trekken PZC PZC Vier geestelijken, vier verhalen BB Alles uit de kast voor de stoomtrein ,15 Ondernemers blij met deelname aan NV Economische Impuls Zeeland Planschadeclaim gaat 500 euro kosten zaterdag 23 december 2006 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Ondernemers kring Sehouwen-Duiveland (OSD) is zeer content over het besluit van de gemeenteraad om alsnog deel te nemen aan de NV Economische Impuls Zeeland (EIZ) om gezamenlijk te probe ren bedrijven naar Zeeland te trekken. Het college van B en W stelde aanvankelijk voor maar niet in zee te gaan met deze organisa tie. Slechte ervaringen in het verleden met een eerdere club, de Stichting Economische Pro motie en Acquisitie Zeeland (SE- PAZ) lagen ten grondslag aan dat voorstel. „Wij hebben echter de indruk t er achter de EIZ veel betere bestuurders zitten. Die SEPAZ was destijds toch een beetje uit nood geboren", zegt H. Boogert van de OSD. De Schouwen-Dui- velandse ondernemers drongen op hun beurt bij wethouder A. Verseput aan om alsnog te be sluiten wel te kiezen voor centra le acquisitie. „Als we niet zou den meedoen, zou Schou- wen-Duiveland toch een blinde vlek blijven op dit gebied", vindt Boogert. Hij is dan ook blij dat de gemeenteraad nu una niem ;ot toetreding heeft beslo ten. Amendementen Dat gaf tijdens de raadsvergade ring overigens nog wel wat voe ten in cle aarde. Opmerkelijk ge noeg wapperden erplotseling drie fracties met een amende ment. WD en CDA dienden dat ook werkelijk in, terwijl de le den van Alert! zich lieten over- tuigen door wethouder Verseput dal hun voorstel geen kans van slagen had. J. Hoeijmakers van Alert! lan- Inbraken in horecabedrijven (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPËLLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com (Advertentie) DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR KAAI 53 VEERE 2e Kerstdag geopend 11.00 -17.00 uur Onze winkel staat opnieuw in de verf en vol met antiek en tijdloze trends Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- l durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a j Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow J Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 I 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET I www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl SCHARENDIJKE - In de nacht van donderdag op vrijdag is er ingebroken in een horecagelenheid in Scharendijke. Men kwam binnen door het vernielen van een ruit. Uit het bedrijf werden meer dan duizend euro en een dvd-re- corder met onbekende waarde gestolen. Dezelfde nacht werd ook ingebroken in een horecabedrijf aan de Rimmelandstraat in Goes. De toegang werd gefor ceerd en er werden enkele honderden euro's gestolen. Pleidooi proefgebied drugscontrole TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen moet worden aange meld als proefgebied voor het controleren van automobi listen op drugsgebruik. Daarvoor pleit het Terneuzense raadslid Jan Jonkman (PvdA) in schriftelijke raadsvragen. Jonkman wijst er op dat in twaalf Europese landen on langs proeven zijn gehouden, waarbij wordt onderzocht waaraan drugstesten moeten voldoen. Ook in Nederland werden bij controles bestuurders gevraagd vrijwillig mee te doen. Met een speciaal sponsje wordt speeksel van een automobilist afgenomen. Binnen tien minuten kan een po litieagent dan zien of er drugs zijn gebruikt en zoja wel ke. Jonkman wijst er op dat Zeeuws-Vlaanderen wordt gecon fronteerd met ongewenst drugstoerisme uit België en Frankrijk. „Gezien de huidige wetgeving mogen de drugs niet vervoerd worden. Daarom gebruikt men drugs in on ze koffieshops." Dat levert volgens Jonkman zeer gevaar lijke situaties op op de wegen. „Het zou een goed signaal zijn naar onze burgers om in een zo vroeg mogelijk sta dium bij deze proef betrokken te worden." Extra koopzondag in Terneuzen TERNEUZEN - De winkels in de Terneuzense binnen stad zijn deze maand op zondag toch drie keer open. Het bestuur van winkeliersvereniging City Terneuzen had be sloten om alleen op 17 en 31 december open te gaan. Maar later bleek dat een groot aantal winkeliers toch behoefte had aan een extra koopzondag. „De zondagopenstelling in Temeuzen is een succes. Van daar dat door diverse winkeliers het initiatief is genomen om in deze feestmaand vaker open te gaan. En dat kun nen wij als ondernemersvereniging alleen maar steunen", verklaart voorzitter B. Legrand van City Terneuzen. Vorige week was het in Terneuzen al koopzondag. Naar die datum was uitgeweken omdat de reguliere laatste koopzondag van de maand zeer ongelukkig viel op oudjaar. Het bestuur van City Terneuzen hield echter ook aan die dag vast. Daar komt morgen nu bovenop, de dag van kerstavond. (Advertentie) Oudejaarsavond sfeervol dineren met live AnlOll entertainment van Lou Prince en een feestelijke DJ! Kijk op www.amadore.nl Reserveren bel 01 18 410 502 door Melita lanting ZIERIKZEE - Inwoners die een verzoek voor planschade indie nen moeten in het vervolg vijf honderd euro betalen. Dit be drag krijgen de inwoners terug als de planschade wordt toege wezen. Wordt het verzoek afge wezen, dan zijn ze het geld kwijt. Tot nu toe werd driehon derd euro in rekening gebracht. Inwoners kunnen bij de gemeen te een verzoek om planschade in dienen als ze menen dat hun ei gendom (huis, bedrijf) minder waard wordt door een bouw plan in de buurt. Dat kan het geval zijn als er bij voorbeeld een fabriek pal naast een woonhuis wordt gebouwd of een flatgebouw naast laagbouw. In dat soort gevallen kunnen in woners recht hebben op schade vergoeding. Om te voorkomen dat mensen nu bij het minste of geringste een planschadever- zoek gaan indienen is een drem pelbedrag ingebouwd. Dat be drag was altijd driehonderd eu ro, maar het college van burge meester en wethouders vond dat niet meer hoog genoeg. Tussen 1 september 2005 en nu zijn er achttien verzoeken om planschade ingediend en dat zijn er in de ogen van het Zierik- zeese college te veel. Het college denkt dat getal naar beneden te kunnen bijstellen als het drem pelbedrag wordt verhoogd tot vijfhonderd euro. Een meerder heid van de raad is het daar mee eens. Risico-analyse De fractie van Alert! was tegen en wilde zelfs nog een stap ver der gaan. Bij het maken van wat grootschaliger nieuwbouwplan- nen (dus meer dan een woon huis) wordt regelmatig een on derzoek gedaan of het risico be staat dat planschade wordt toe gekend. Projectontwikkelaars la ten vaak zo'n onderzoek doen omdat zij opdraaien voor de kos ten en ook de gemeente laat re gelmatig een risico-analyse ma ken. De analyses van de gemeente zijn openbaar. Burgers kunnen dus vooraf inzien om hun ver zoek tot planschade een redelij ke kans van slagen heeft. Bedrij ven hoeven deze analyse niet openbaar te maken. Alert! wilde nu dat de gemeente ook bedrij ven en particulieren verplichten om de risico-analyse openbaar te maken. De meerderheid van de gemeenteraad ging dat te ver en dit voorstel heeft het niet ge haald. Kerstfeest in Nell's Place Den Osse door Elian van 't Westeinde Kerstmis. lederen viert het anders. Of viert het niet. De één boekt nog snel even een reisje om maar niet met de schoonfa milie aah tafel te moeten. De ander duikt uren de keuken in om er op eerste kerst met een achtgangendiner uit te komen. En alle maal hebben we het druk. Maar hoe bereiden de geestelijken zich voor op kerst? We herdenken de teruggave van onze tempel Luuk Smit, is voorzanger in de 'beth ha-knesset' synagoge in Middelburg. „Joden vieren geen kerstmis, daarom hoef ik geen speciale preken voor te bereiden. Dat hoeft nooit, want wij preken niet. Ik ben voorzanger, ik zing liederen en vertel verhalen. De rabbijn preekt ook niet. Hij gaat in gesprek met ons. Als we met zijn allen aan tafel zitten, kan iedereen zijn vinger opsteken om een vraag te stellen. Dat is interactief. Dat we geen kerst vie ren is omdat omdat wij alleen de thora kennen. Die bestaat uit rijf boeken die ook in het Oude Testament staan. Van Ge nesis tot en met Deuteronomium. Het Nieuwe Testament, waarin Jezus wordt ge boren, gebruiken we niet, Voor ons moet de Messias nog op aarde komen. Vandaag is de laatste dag van chanoeka, het acht daagse lichtfeest. Het is een drukke, feeste lijke periode. De boodschap die we met chanoeka meekrijgen is: 'Doe vandaag wat je denkt te moeten doen en stel niets uit tot morgen'. Dit feest valt in december, rond kerst. We herdenken dat we de tem pel in Jeruzalem terugkregen. Op de slot dag van chanoeka, middenin de donkerste tijd van het jaar, branden alle lichtjes." Mensen raken met mijn preek is het mooist Ralf Grossert, pastor van de RK parochie Zuid-W'alcher en. „Een preek is een proces, het groeit. Maar op een gegeven moment is de druk zo groot, dan moet er iets op papier komen. Ik gebruik dingen die op mijn pad komen en me aan het denken zetten. In grote lij nen gaat het kerstpreek over macht en ver wachtingen die we hebben ten aanzien van Jezus. Vorige week oefenden we de kerstnacht. De kreet die we nornlaal roe pen als we met het kerstkind de kérk inlo pen is: Heden is ons geboren de redder der wereld. Ik vroeg mijn collega's: wat heb je toch met dat jongetje? Ik heb medelijden met Jezus. Hij moet het hele zootje op knappen. Waar moet hij beginnen? Alle verwachtingen in de wereld richten we op dat arme kind in de kribbe. Volgens mij is de boodschap van Jezus' geboorte dat je naar jezelf moet luisteren. Als je in con tact treedt met jezelf, bekijk je de wereld anders. De kerstpreek is bijzonder. In de kerstnacht komen er veel mensen naar de kerk die je normaal niet ziet. Als mijn preek mensen raakt en ze kunnen er een jaar mee doen.... Iets mooiers is er niet." •~rf- Met Kerstmis gaan echt alle registers open Jan Nauta, predikant in de Morgenster, Protestantse Kerk Nederland. „Mijn stokpaardje is dat het pas écht kerst feest is als het kerstfeest is. In november gaan de tuincentra al van start met van al les en nog wat. Al dat kerstgedoe is verge lijkbaar met beschuit met muisjes nog voordat het kind geboren is. Nu, in de ad ventstijd staan we erbij stil dat het niet zo licht is in de wereld. Advent heeft een an dere 'kleur'. Met kerst gaan alle registers open. Zondag hebben we al een beetje voorpret, dan gaat het over het loflied van Johannes de Doper, een lied dat gaat over bevrijding. Het verwijst naar de komst van Jezus. Ik zit veel uurtjes achter mijn bureau voor de meditaties, of preken. Ik noem het ook wel overwegingen. We zijn niet zo dogmatisch. Omdat we met kerst een dienst met orgel, gitaar en saxofoon hebben, moeten we iets meer overleggen dan normaal. Maar de voorbereiding voor de preek kost me niet meer dan voor ande re diensten. Soms, als het over een onbe kende bijbeltekst gaat, worstel ik met de uitleg. Maar het kerstverhaal is zo be kend." Wat in de Koran staat over Jezus lees ik altijd in december voor Imam Halil Arslan, is veertig dagen in Nederland om de gees telijk leider van de Yildirim Beyazit Camii Moskee in Mid delburg te vervangen, die op pelgrimstocht is naar Mekka. „Moslims vieren geen kerst mis. Wel leg ik in de preek in de derde week van december uit wat kerstmis betekent. Wat in de Koran staat geschreven over Jezus, lees ik voor. Wij ge loven dat Jezus meteen vanaf zijn geboorte een profeet was en in de wieg al kon praten. Je zus is een belangrijke profeet, hij kon ook wonderen verrich ten. Maar voor moslims is Mo hammed de belangrijkste pro feet. In de preek ga ik altijd in op de actualiteiten van dat mo ment. De voorbereiding kost me ongeveer vijftien uur. Bij het offerfeest dat dit jaar op 3i december en 1 januari valt, heb ik wel een langere voorbe reiding nodig Voor de preek. Die duurt dan twee uur, vanaf de schemering tot het donker is. Bij het feest offeren mos lims een dier. We danken Al lah voor het gezonde en goede leven dat we hebben. Het ge slachte dier brengen we naai de armen. Tussen 1993 en 1998 was ik ook in Nederland. Ik merkte toen dat Kerstmis een belangrijke feestdag voor chris tenen is. Opvallend vind ik dat buren elkaar op oliebollen trak teren. Dat bevordert de onder linge contacten." ■ïiiliil ceerde het idee de eigen bednj- vencontactfunctionaris van Sehouwen-Duiveland voor een jaar te detacheren bij de EIZ. Het daar opgebouwde netwerk zou hij dan vervolgens kunnen inzetten om bedrijven te interes seren voor vestiging op Sehou wen-Duiveland. „Zo werk het nou eenmaal niet. Het is een kwestie van wel of niet toetreden. We kunnen daar geen eigen voorwaarden aan ver binden", legde de wethouder uit. Die toelichting gold ook het amendement dat A. Schouw na mens het CDA indiende. Hij stel de voor als gemeente als gemeen te wel toe te treden tot de EIZ, maar dan onder het motto no cu re, no pay, oftewel we betalen onze bijdrage pas als de inspan ning ook echt resultaat oplevert voor onze gemeente. „Dat is geen optie", volgens Ver seput, waarop Schouw zich be reid toonde de CDA-motie terug te nemen. „We hebben die voor waarden er vooral in genoemd om ook de andere fracties mee te krijgen", aldus Schouw. Uiteindelijk bleek het tijdens de ze raadsvergadering daarom een peulenschil de raad una niem achter het amendement van de WD te krijgen. Dat gaat uit van toetreding tot de NV EIZ op grond van de daarvoor geldende voorwaarden. De raad volgt hiermee ook het schriftelijk advies van het So ciaal-Economisch Adviesplat form Sehouwen-Duiveland (SEAP) op. Dit adviesorgaan deed een klem mend beroep op de gemeente raad het negatieve advies van het college om te buigen naar groen licht voor medewerking. De SEAP denkt dat dit initiatief enkele belangrijke projecten zo als de invulling van het Busi ness Park Zierikzee en het be drijventerrein de Zuidhoek tot een succes kan maken. DEN OSSE - Nell Evers pakt za terdag tijdens Nell's Kerstfeest uit met een ijzersterke line up. (Advertentie) Naast dj Lacroix is onder meer Miss Monica in Nell's Place in Den Osse present. Neli's Feest jes zijn inmiddels een begrip. Ook deze keer draaien verschil lende dj's de kerststerren van de hemel. Lacroix maakte al een paar keer eerder zijn opwach ting in Den Osse en tijdens het jaarlijkse strandevent Beach- boom aan de Brouwersdam. De Rotterdamse dj Miss Monica maakte snel furore na haar de buut achter de draaitafel. Eén jaar na haqr entree in het we reldje werd ze al residentdj in Nighttown. Nieuw talent dj Flash is de der de dj die naar Nell's Place af reist. Hij opent de avond om 19.00 uur, Er zijn een beperkt aantal kaarten beschikbaar, De voorverkoop is gestart. door Astrid van den Hoek GOES - Met zwaailichten en gillende sire nes denderen vrijdag twee brandweerwa gens en twee ambulances het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) in Goes op. Alles wordt uit de kast gehaald om de stoomtrein een miljoen euro te bezorgen in het programma BankGiro Loterij Restaura tie. Voor de finale van het Avroprogrannna BankGiro Loterij Restauratie, die vandaag wordt gehouden, schiet Endemol nog een laatste filmpje waarin de vrijwilligers van de SGB laten zien waarom zij moeten win nen. In het filmpje redt de brandweer de SGB'ers uit de locomotievenloods. De vrij willigers hopen dat de redding ook zo vlot verloopt als het gebouw ooit echt in elkaar zakt. En dat gaat volgens de medewerkers zeker gebeuren als ze niet winnen, want dan is er geen geld om het gebouw op te knap pen. Vandaag delen ze nog flyers uit in de Goese binnenstad en vertrekken daarna met zo'n zeventig man naar de opnamestudio in Hil versum voor de finale. Die wordt vanavond uitgezonden om 20.10 uur op Nederland 2. Stemmen op de stoomtrein kan door tijdens de uitzending TREIN te sms'en naar 7227 of 0909-0374 te bellen. foto Willem Mieras Zondag 24 december Nederland Zingt met Kerst 09.00 uur, Ned. 1 Kerstanimatiefilm Lenny en Sid 12.30 uur,z@>pp Omega Code 16.25 uur,z@pp Goud, Wierook en Mirre 18.00 uur, Ned. 2 Henny's Kerstflat 20.20 uur, Ned. 2 ll< Mis Je, Kerstspecial 21.15 uur, Ned. 2 Volkskerstzang 22.10 uur, Ned. 2 Maandag 25 december Nederland Zingt met Kerst 09.00 uur, Ned. 1 Goud, Wierook en Mirre 17.37uur.Ned-2 Het Familiediner, Kerstspecial 22.15 uur, Ned. 1 Dinsdag 26 december Nederland Zingt met Kerst 09.00 uur, Ned. 1 Goud, Wierook en Mirre 17.37 uur, Ned. 2 Doélenconcert 22.10 uur, Ned. 2 Woensdag 27 december Elly en de Wiebelwagen 14.45uur>Z@PP My Friend Joe 15.08 uur, Z(5)pp Goud, Wierook en Mirre 17.37 uur>Ned-2 Zaterdag 23 december The Making of the Nativity Story 8.50 uur, Ned 2 Nederland Zingt 18.30 uur, Ned 2 Blauw Bloed 19.30 uur, Ned 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 73