PZC Veiligheid dijken nationaal belang Groen licht voor umts-masten 2e kerstdag Provincie, gemeente en waterschap tegen afwentelen kosten op Zeeuwen Sobere start kerstmarkt Zierikzee Gratis waterpark en kinderclub www.gobest.nl Lutherse kerk weer in gebruik Kerstvertelling Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl Email:redactie@ pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 zaterdag 23 december 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 De Pagter Antiek Interieur Wenst u gezellige kerstdagen en een fantastisch nieuwjaar Herenstraat 9 Kaai 53 Segeersstraat 8 Veere Middelburg www.depagterantiekeninterieur.nl |dnor Maurits Sep OOMBURG - Bescherming te- »en overstromingen is geen uit buitend Zeeuws maar een natio- caal belang. Daarom moeten al le Nederlanders meebetalen aan ie dijkverhoging, vinden de bur gmeester van Veere, de gedepu teerde van Zeeland én de dijk graaf van het waterschap. Burgemeester R. van der Zwaag en gedeputeerde W. van Zand- tdnk zijn eensgezind in hun af wijzing van het advies van de commissie Vellinga. Die vindt de waterschappen verant woordelijk moeten worden voor ie dijkverhoging en dat de men sen in risicogebieden meer moe ten gaan betalen voor de be scherming tegen overstromin gen onzalig idee", reage ren zij. Van Zandbrink omschrijft de veiligheid van de dijken als een nationaal belang. „Misschien zelfs wel van internationaal be- De verantwoordelijkheid iaarvoor moet je dus niet op knippen en verdelen over afzon derlijke waterschappen." Van der Zwaag wijst in dit ver- op de solidariteit die Ne derlanders met elkaar moeten hebben. „Je kunt dit niet afwen- leien op een deel van de bevol king." Als de dijken hier bre ken,.heeft een groter gebied dan ieen Zeeland een probleem, waarschuwt hij. Bovendien merken beiden op dat de Zeeuwen onevenredig zwaar getroffen zouden worden. Van Zandbrink: „Wij zijn met weinig mensen maar hebben veel en lange dijken. Wij Zeeuw en zijn dus twee keer de dupe." Net als Van Zandbrink trekt hij Geluidsoverlast kost uitbaatster euro boete de parallel met de landelijke eco nomie. Die heeft te lijden onder files in de Randstad. Aan de op lossing daarvan betalen ook alle Nederlanders mee, via de wegen belasting, omdat de landelijke economie iedereen raakt. Beide bestuurders voelen niets voor een beleid waarbij zulke problemen op de betreffende re gio's worden afgewenteld. Zee land betaalt voor de dijken, maar niet voor de files? Van Zandbrink: „Dit zijn geen regio nale zaken." Van der Zwaag: „Als we die kant opgaan, zijn we echt verkeerd bezig." Dat vindt dijkgraaf W. Gosse- laar van Waterschap Zeeuwse Eilanden ook. „Als het ertoe leidt dat wij twee keer zo veel moeten betalen, dan ben ik te gen. Ook ik vind dit van natio naal belang en dat zal ik verde digen." Gosselaar vindt het 'het veiligst' als het Rijk blijft betalen voor de veiligheid van de dijken. „Volgens de wet is het ook de verantwoordelijkheid van het Rijk. De waterschappen zijn slechts de beheerder van de dij ken." Prioriteiten De dijkgraaf is wel blij dat nu eindelijk eens grondig is geke ken naar de verantwoordelijk heid en de financiering. „Want wij moeten als waterschappen in Den Haag voortdurend ach ter het geld aan en dat is er steeds te weinig. Onder meer om dat de Tweede Kamer de priori teiten ergens anders legt. Veilig heid moet concurreren met ande re uitgaven. Dat kan niet. Dat geld moet er komen." Burgemeester Van der Zwaag vindt dat vanuit Zeeland een protest georganiseerd moet wor den om het advies van de com missie Vellinga van tafel te krij gen. De provincie moet daar wat hem betreft het voortouw in nemen. „Het advies is een dag oud en ik heb gistei'en al contac ten gelegd in Den Haag", rea- geei't gedeputeerde Van Zand brink. „Zowel met de Tweede Kamer als met het ministerie van verkeer en Waterstaat." Overigens is dit advies één van vele ideeën die bestaan over de bescherming tegen kust en vei ligheid, merkt Van Zandbrink op. „En er komt een nieuw kabi net aan. Laten we maar eens af wachten wat dat van dit advies vindt." MIDDELBURG - De uitbaat ster van een horecazaak in Tho- len is gisteren door economisch politierechter G. van Unnik ver oordeeld tot tot 1500 euro boete, waarvan 500 voorwaardelijk. Buren hadden 15 juni geklaagd over de (te) harde muziek dat die avond uit de horecagelegen- 'd. „Er trad een live-band op. t was niet onze geluidsinstal latie", was het verweer van ver- dachte. Dat pleitte haar niet vrij. Er werd 62 decibel gemeten en dat was ver boven de nonn van 45 dB. „De buren willen rust hebben", merkte de politie rechter op. De vrouw zei inmid dels veranderingen te hebben angebracht. De postbode heeft ondanks de drukte in deze dagen wel even tijd voor een bakje mosselen van de gebroeders Bram en Pieter Versluis. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Van de sprankelende sfeer die de aankondiging van de tweedaagse kerstmarkt in Zierikzee suggereerde, was gisteren nog weinig sprake. De glüh wein gloeide niet, de mosselkokers zaten werkeloos op het bankje van de Vis markt en van massa's publiek was geen sprake. Ook de aangekondigde middeleeuwse be- wonei's, zoals bedelaars, melaatsen, zak kenroller en ambachtslieden ontbraken. „Maar die komen zaterdag. Dat is steeds de bedoeling geweest", legt Guusje Poot van het organisatiebureau Schaapslab met nadruk uit. De Kerstman laat zich niet uit het veld slaan door de sobere start. Hij maakt tal rijke ritjes met de paardentram en deelt mandarijntjes uit aan het publiek. „Misschien wordt het morgen beter", houden ook de mosselkokers Bram en Pieter Versluis de moed erin. Zij hebben goede hoop dat de optredens van Shanty- koor Neptunus vandaag veel meer be langstellenden naar de Vismarkt zal trek ken. „Het is een mooi plekje, maar het ligt wat uit de loop", moeten de gebroe ders Versluis stellen. Vandaag maakt ook vei'halenvertelster Agaath haar opwachting op de Zierikzee- se kerstmarkt. (Advertentie) Raadscommissies belangrijker ZIERIKZEE - Een overgrote meerderheid van de raadsle- den heeft voor een voorstel gestemd om de werkwijze te veranderen. Alleen de fractie van het CDA en J. Hoeijma- kers van Alert! stemden tegen. In de nieuwe werkwijze komt de nadruk te liggen op de commissievergadei-ingen. Burgers die hun zegje willen doen kunnen straks alleen nog in de commissievergadering het woord voeren en de commissie zal het belangrijkste podium zijn voor politie ke discussie. De raad is vooral bedoeld om besluiten nog formeel te bekrachtigen, met de nieuwe werkwijze hoopt de gemeenteraad efficiënter te vei'gaderen. Vergunning café Goes weer in orde GOES - Eigenaar M. Dogan van het Goese café Backsta ge beschikt sinds vrijdag over een hoi'ecavergunning. De gemeente hielp Dogan in een mum van tijd aan een ver gunning, nadat bij conti'oles was gebleken dat het café nog di'aaide op een hoi'ecavergunning van de vorige eige naar L. Rijk-Kempe. Omdat feitelijk sprake was van een illegale situatie, ovei'woog de gemeente die vergunning in te ti'ekken. Dogan kocht het café begin december en was in afwachting van zijn horecapapieren. Gistei-en ontving hij ze, evenals een verklai'ing van goed gedrag. Daarmee verkreeg hij de benodigde horecavergunning en was voor de gemeente de kous af. Dogan wacht mogelijk nog wel een geldboete vanwege het niet naleven van sluitingstij den. Bonus voor alle Goese minima GOES - In navolging van andere gemeenten geeft ook Goes minima een eindejaarsuitkering. Het college van burgemeester en wethouders had 65-plussers al een bo nus van 50 (alleenstaand) en 75 euro (stel) in het vooruit- zicht gesteld. Op initiatief van de PvdA komen nu alle mi nima in aanmerking voor een eindejaai'suitkei'ing van 50 of 75 eux'o. Dat kost de gemeente 55.000 euro extra. Lidl riskeert boete met zondagactie GOES - De Goese vestiging van supermarkt Lidl in de Goese Polder is morgen open en riskeert daarmee een for- se boete, die kan oplopen tot 25.000 euro. De openstelling van 12 tot 17 um-, die de winkelketen aankondigt op zijn intei-netpagina, is in strijd met de Winkelsluitingstijden- wet. De gemeente Goes staat momenteel vier koopzondagen per jaar toe. Zondag 24 december komt op dat lijstje niet voor. Volgens burgemeester D. van der Zaag heeft Lidl geen ontheffing gevraagd. Hij zal de politie vi'agen pro ces-verbaal op te maken als blijkt dat de supermarkt zon dag open is. (Advertentie) foto Marijke Folkertsma Verder zijn op de Schuithaven tussen 13.00 en 17.00 uur diverse ambachtslie den in touw: een schiïjnwei'ker, een pij lenmaker, een weefster, een kleermaak ster, een aantal visrokers en een edel smid. De paardentram rijdt af en aan om bezoe kers van de stad van de parkeerplaatsen aan de Scheldestraat en de Hoofdpoort straat naar en van het centi'um te bren gen. Elke week in de zaterdagkrant iReizen I Daar moetje naar toe. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Umts-masten mo gen weer neergezet worden op Schouwen-Duiveland. Een meer derheid van de raad is van me ning dat het niet langer zinvol is de bouw van de masten tegen te houden. Schouwen-Duiveland heeft de bouw een tijd opge schort omdat er veel onduidelijk heid was over de gevolgen van straling van umts. De gemeente gaat weer over tot toestemming voor bouw omdat uit een Zwitsers onderzoek blijkt dat de straling geen ge vaar oplevert voor de volksge zondheid. Staatssecretaris Van Geel heeft die conclusies overge nomen en in navolging van hem nu ook de gemeente Schou wen-Duiveland. Tegenstander van de bouw van nieuwe masten is T. de Gelder van GroenLinks. Hij twijfelt aan de kwaliteit van het Zwit sers onderzoek. „Bij twijfel niet inhalen", zegt hij. In het Zwit sers onderzoek is alleen gekeken naar de effecten bij kort bloot stellen aan straling. Er zijn geen (Advertentie) www.woonboulevardbreda.nl Alles voor in en om het huis De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Luthers-Evan- gelische kerk in Zierikzee - in de volksmond bekend als de zwanenkerk - wordt op eerste Kerstdag, na een flinke opknap beurt, weer in gebruik genomen. Vooral de muren waren, veel eer der dan verwacht, aan restaui-a- tie toe. Het zout dat tijdens de watersnoodramp in 1953 in de muren trok, zoi'gt steeds op nieuw voor problemen. Na de vo rige restauratie in 1990 zat de stuclaag weer volledig los. „Maar er viel dit keer nog meer te doen dan het schoonhakken en het opnieuw pleisteren van de muren", zegt T. van der Bijl-Pannekoek van de restaura tiecommissie van de Evange- lisch-Lutherse gemeente. Ook het houtwei'k aan het dak dien de op meerdei'e plaatsen te wor den gerepareerd. Zelfs de twee T. van der Bijl-Pannekoek van de restauratiecommissie maakt de kerk wat gezelliger met bloemen. foto Marijke Folkertsma kenmerkende zwanen - symbool voor Luther - moesten hun hoge plaats op de torentjes tijdelijk verlaten. Het kei'kgebouw is sinds eind augustus buiten gebruik ge weest, maar zet op de ochtend van eerste Kerstdag de deur weer uitnodigend open voor de speciale dienst om 10.00 uur. (Advertentie) gegevens bekend over langduri ge blootstelling aan de straling, simpelweg omdat umts nog niet zo lang bestaat. Volgens De Gel der is de landelijke GGD inmid dels wel een ondei'zoek gestart naar de effecten op de lange duur. Hij vindt dat de gemeente geen medewerking moet verle nen aan uitbi'eiding van het aan tal masten zolang er nog zoveel onduidelijk is. Ook de fractie van de SGP wor stelt met het Zwitsei's onder zoek. „Het stelt ons niet gerust en er is ook onrust onder de be volking daai'om willen wij de huidige situatie handhaven", zegt fractievoorzitter C. van den Berge. Ook de ChristenUnie laat de onduidelijkheid over gezond heidsrisico's zwaar wegen. Deskundigheid De andere fracties geven aan dat het wel of niet plaatsen van nieuwe masten een lastige afwe ging is geweest. Vooral door de tegenstrijdige berichten over ge varen en het gebrek aan deskun digheid binnen de fracties wei'd als een probleem ervaren. Toch blijkt dat de meerderheid de weegschaal laat doorslaan naar het voordeel van de twijfel. Bij de Partij van de Arbeid volgt alleen A. de Vos niet het (positie ve) fractiestandpunt. Hij kiest tegen uitbreiding. „Ik zie het als mijn taak om te luisteren. Ik heb veel sympathie voor de erva ringsdeskundigen en ik wil deze mensen steunen." zeeuwse almanak Die Goesenaar dacht gisteren twee nuttige taken te combi neren. Om de grote kerstdruk te in de supermarkt voor te zijn, besloot hij 's morgens vroeg bij het uitlaten van de hond meteen boodschappen te doen. Hij bond het beest, zo als hond en baas gewend zijn, aan een fietsenstandaard. De man deed zijn inkopen en duwde - eveneens zoals hij ge wend is - het volgeladen bood- schappenwagentje naar zijn nabijgelegen woning. Door al le drukte vergat hij de hond. De afwezigheid van het beest werd pas rond het middaguur opgemerkt. Geschokt en onge rust belde de man het asiel. De medewerkster vertelde hem dat zij zijn hond zojuist had opgehaald bij de super markt. Om de jankende en piepende verschoppeling had zich een kring van veront waardigde dierenliefhebbers verzameld met verre van mil de kerstgedachten jegens de onverlaat die de zielepiet in de steek had gelaten. Beschaamd haalde de Goese naar zijn hond in het asiel op. Het beest blafte blij en verge vingsgezind. De hond weet zich nu verze kerd van de mooiste kerst van zijn leven. Want zijn baas heeft wel iets goed te maken. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 71