PZC Veiligheid dijken nationaal belang ope Alles uit de kast voor de stoomtrein 2e kerstdag Verkeerslichten weg bij spoorviaduct Brandweer kijkt naar kerstversiering Veerse horecazaken Provinciegemeente en waterschap tegen afwentelen kosten op Zeeuwen Gratis waterpark en kinderclub www.gobest.nl Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc. n I Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 zaterdag 23 december 2006 De Pagter Antiek Interieur Wenst u gezellige kerstdagen en een fantastisch nieuwjaar Herenstraat 9 Kaai 53 Segeersstraat 8 Vecre Middelburg www.depagterantiekeninterieur.nl editie Bevelanden-Tholen doorMaurits Sep DOMBURG - Bescherming te gen overstromingen is geen uit sluitend Zeeuws maar een natio naal belang. Daarom moeten al le Nederlanders meebetalen aan de dijkverhoging, vinden de bur gemeester van Veere, de gedepu teerde van Zeeland én de dijk graaf van het waterschap. Burgemeester R. van der Zwaag en gedeputeerde W. van Zand- brink zijn eensgezind in hun af wijzing van het advies van de commissie Vellinga. Die vindt dat de waterschappen verant woordelijk moeten worden voor de dijkverhoging en dat de men sen in risicogebieden meer moe ten gaan betalen voor de be scherming tegen overstromin gen. „Een onzalig idee", reage ren zij. Van Zandbrink omschrijft de veiligheid van de dijken als een nationaal belang. „Misschien zelfs wel van internationaal be lang. De verantwoordelijkheid daarvoor moet je dus niet op knippen en verdelen over afzon derlijke waterschappen." Van der Zwaag wijst in dit ver band op de solidariteit die Ne derlanders met elkaar moeten hebben. „Je kunt dit niet afwen telen op een deel van de bevol king." Als de dijken hier bre ken, heeft een groter gebied dan alleen Zeeland een probleem, waarschuwt hij. Bovendien merken beiden op dat de Zeeuwen onevenredig zwaar getroffen zouden worden. Van Zandbrink: „Wij zijn met weinig mensen maar hebben en lange dijken. Wij Zeeuw- én zijn dus twee keer de dupe." Net als Van Zandbrink trekt hij Lutherse kerk Zierikzee weer in gebruik ZIERIKZEE - De Luthers-Evan- gelische kerk in Zierikzee - in de volksmond bekend als de zwanenkerk - wordt op eerste Kerstdag, na een flinke opknap beurt, weer in gebruik genomen. Vooral de muren waren, veel eer der dan verwacht, aan restaura tie toe. Het zout dat tijdens de watersnoodramp in 1953 in de muren trok, zorgt steeds op nieuw voor problemen. Na de vo- restauratie in 1990 zat de stuclaag weer volledig los. (Maar er viel dit keer nog meer te doen dan alleen het schoon- hakken en het opnieuw bepleis teren van de muren", zegt T.van der Bijl-Pannekoek van de restauratiecommissie van de Evangelisch-Lutherse gemeen te. Ook het houtwerk aan het dak diende op meerdere plaatsen te worden gerepareerd. Zelfs de twee kenmerkende zwanen - symbool voor Luther - moesten hun hoge plaats op de torentjes tijdelijk verlaten. Het kerkgebouw is sinds eind augustus buiten gebruik ge weest, maar zet op de ochtend eerste Kerstdag de deur weer uitnodigend open voor de speciale dienst om 10.00 uur. de parallel met de landelijke eco nomie. Die heeft te lijden onder files in de Randstad. Aan de op lossing daarvan betalen ook alle Nederlanders mee, via de wegen belasting, omdat de landelijke economie iedereen raakt. Beide bestuurders voelen niets voor een beleid waarbij zulke problemen op de betreffende re gio's worden afgewenteld. Zee land betaalt voor de dijken, maar niet voor de files? Van Zandbrink: „Dit zijn geen regio nale zaken." Van der Zwaag: „Als we die kant opgaan, zijn we echt verkeerd bezig." Dat vindt dijkgraaf W. Gosse- laar van Waterschap Zeeuwse Eilanden ook. „Als het ertoe leidt dat wij twee keer zo veel moeten betalen, dan ben ik te gen. Ook ik vind dit van natio naal belang en dat zal ik verde digen." Gosselaar vindt het 'het veiligst' als het Rijk blijft betalen voor de veiligheid van de dijken. „Volgens de wet is het ook de verantwoordelijkheid van het Rijk. De waterschappen zijn slechts de beheerder van de dij ken." Prioriteiten De dijkgraaf is wel blij dat nu eindelijk eens grondig is geke ken naar de verantwoordelijk heid en de financiering. „Want wij moeten als waterschappen in Den Haag voortdurend ach ter het geld aan en dat is er steeds te weinig. Onder meer om dat de Tweede Kamer de priori teiten ergens anders legt. Veilig heid moet concurreren met ande re uitgaven. Dat kan niet. Dat geld m'oet er komen." Burgemeester Van der Zwaag vindt dat vanuit Zeeland een protest georganiseerd moet wor den om het advies van de com missie Vellinga van tafel te krij gen. De provincie moet daar wat hem betreft het voortouw in nemen. „Het advies is een dag oud en ik heb gisteren al contac ten gelegd in Den Haag", rea geert gedeputeerde Van Zand brink. „Zowel met de Tweede Kamer als met het ministerie van verkeer en Waterstaat." Overigens is dit advies één van vele ideeën die bestaan over de bescherming tegen kust en vei ligheid, merkt Van Zandbrink op. „En er komt een nieuw kabi net aan. Laten we maar eens af wachten wat dat van dit advies vindt." door Astrid van den Hoek GOES - Met zwaailichten en gil lende sirenes denderen vrijdag twee brandweerwagens en twee ambulances het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) in Goes op. Alles wordt uit de kast gehaald om de stoomtrein een miljoen euro te bezorgen in het programma BankGiro Lote rij Restauratie. Een voorbijganger komt eens kij ken wat dat lawaai en die sire nes nou te betekenen hebben. Tot zijn verbazing rijden de au to's net weer achteruit de oprit af, om vervolgens opnieuw met alle toeters en bellen het terrein op te rijden. Voor de finale van het Avropro- gramma BankGiro Loterij Res tauratie, die vandaag wordt ge- (Advertentie) J Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. Elke week in de zaterdagkrant Reizen Daar moetje naar toe. houden, schiet Endemöl nog een laatste filmpje waarin de vrijwil ligers van de SGB laten zien waarom zij moeten winnen. In het filmpje redt de brand weer de SGB'ers uit de locomo- tievenloods. De vrijwilligers hopen dat de redding ook zo vlot verloopt als het gebouw ooit echt'in elkaar zakt. En dat gaat volgens de me dewerkers zeker gebeuren als ze niet winnen, want daii is er geen geld om het gebouw op te knap pen. Volgens P. Steketee, penning meester van de SGB, is een op knapbeurt hard nodig. „Het ge bouw is in slechte staat; er zit ten scheuren in de muren, het ge bouw is verzakt en het dak heeft last van betonrot. Er is zelfs al wel eens wat naar beneden geko men." De Goese brandweer en ambu lance vinden dat een goede re den om mee te helpen aan de lu diek actie. „Dat iedëreen mee werkt geeft wel veel vertrou wen", zegt Steketee. Opnameleider Rutger van Ende möl geeft wat aanwijzingen aan cle jongens die 'gered' moeten worden. Kuchend en schreeu wend als echte slachtoffers wor den ze door de brandweer uit het gebouw gehaald. Ondertussen bespreken mede werkers van de SGB de afvalra ce nog eens. „Het is vast een speling van het lot dat we weer in de race zit ten", denkt K. Wijnnobel. De SGB werd eerst in de voor rondes van het programma uit geschakeld, maar toen een van de concurrenten een subsidie van de overheid kreeg en het mil joen niet meer nodig had, mocht de stoomtrein terug in de race. Nu moeten er in de finale nog wel vier tegenstanders versla gen worden. Concurrent Van hen ziet Steketee de St. Jan in Den Bosch als grootste con current. „Ik weet niet waarom, maar dat gevoel heb ik." Om te voorkomen dat de St. Jan er met de winst vandoor gaat, hebben de medewerkers van de SGB nog een laatste oproep aan de kijker: 'help ons uit de brand; stem de stoomtrein'. Opnameleider Rutger blikt om hoog naar zijn cameramensen, die op grote hoogte in het bakje van de ladderwagen bungelen. 'Ok, dat staat erop.' Vervolgens vertrekt het hele cir cus weer en begint het afwach ten voor de 160 vrijwilligers van de stoomtrein. DOMBURG - Horecagelegen heden in de gemeente Veere kunnen vandaag een bezoek van de brandweer verwachten. De veiligheid van de kerstversie ring wordt steekproefsgewijs ge controleerd. Gisteren zijn al verschillende ho recabedrijven bekeken. „We hebben tot nu toe wéinig onveili ge situaties gezien'", vertelt pre ventiemedewerker Ben Koets. „Ten opzichte van ëen paar jaar geleden is het veiligheidsniveau absoluut gestegen." Horecaondernemers hebben een lijst met tips ontvangen over het veilig aanbrengen van hun kerst versiering. „Hier en daar han gen takken voor de noodverlich ting, of ze hangen te dicht bij een terrashaard", aldus Koets. Ook wordt gelet op de toe gankelijkheid van vluchtwegen en de bedrading van de kerstver lichting. Ondernemers krijgen zonodig een waarschuwing of in het ui terste geval een sanctie. De con troles gaan nog door tot zater dagavond. door Frank Balkenende 's-HEER ARENDSKERKE - Het nieuwe spoorviaduct bij 's-Heer Arendskerke is goed deels klaar. De tijdelijke ver keerslichten zijn gisteren opge ruimd, zodat de hinder voor het autoverkeer voorbij is. Het viaduct in de Nieuwe Rijks weg (N254) bij 's-Heer Arends kerke is het afgelopen halfjaar vernieuwd. Enkele maanden was er op het viaduct maar één rijbaan beschikbaar en zorgden tijdelijk verkeerslichten voor oponthoud. Om te voorkomen dat inwoners uit Borsele massaal door de Poel naar Goes zouden rijden, pre cies de route die dagelijks vele scholieren nemen, sloot het wa- terschap Zeeuwse Eilanden en kele wegen (op werkdagen) af. Alleen Borselenaren met een gel dige reden konden ontheffing voor de Sinoutskerkseweg krij gen. Inmiddels heeft het water schap de wegen weer vrijgege ven voor alle weggebruikers. Het viaduct over het spoor was er slecht aan toe. De brugdelen sloten niet meer op elkaar aan. De mankementen zijn niet van recente datum. In de Tweede Wereldoorlog is het viaduct beschadigd, waar Vergunning café Goes weer in orde GOES - Eigenaar M. Dogan van het Goese café Backsta ge beschikt sinds vrijdag over een horecavergunning. De gemeente hielp Dogan in een mum van tijd aan een vergunning, nadat bij controles was gebleken dat het café nog draaide op een horecavergunning van de vorige eige naar L. Rijk-Kempe. Omdat feitelijk sprake was van een illegale situatie, overwoog de gemeente die vergunning in te trekken. Dogan kocht het café begin december en was in afwach ting van zijn horecapapieren. Gisteren ontving hij deze, evenals een verklaring van goed gedrag. Daarmee ver kreeg hij de benodigde horecavergunning en was voor de gemeente Goes de kous af. Dogan wacht mogelijk nog wel een geldboete vanwege het niet naleven van sluitingstij den. Bonus voor alle Goese minima GOES - In navolging van andere gemeenten geeft ook Goes minima een eindejaarsuitkering. Het college van burgemeester en wethouders had 65-plussers al een bo nus van 50 eurp (voor alleenstaanden) en 75 euro (voor stellen) in het vooruitzicht gesteld. Op initiatief van de PvdA komen nu alle minima in de ge meente Goes aanmerking voor een eindejaarsuitkering van 50 of 75 euro. Dat kost de gemeente 55.000 euro extra. Lidl riskeert boete met zondagactie GOES - De Goese vestiging van supermarkt Lidl in de Goese Polder is morgen open en riskeert daarmee een for se boete, die kan oplopen tot 25.000 euro. De openstelling van 12 tot 17 uur, die de winkelketen aankondigt op zijn internetpagina, is in strijd met de Winkelsluitingstijden- wet. De gemeente Goes staat momenteel vier koopzondagen per jaar toe. Zondag 24 december komt op dat lijstje niet voor. Volgens burgemeester D. van der Zaag heeft Lidl geen ontheffing gevraagd voor de extra koopzaondag. Hij zal de politie vragen proces-verbaal op te maken als blijkt dat de supermarkt zondag inderdaad de deuren opent. Advertentie Vrijwilligers van de Stoomtrein Goes-Borsele worden gefilmd terwijl ze zogenaamd door de brandweer gered worden omdat hun gebouw is ingestort. En dat gaat volgens hen zeker gebeuren als ze de miljoen euro restauratiegeld niet winnen in het programma BankGiro Loterij Restauratie. foto Willem Mieras door het ontzet raakte. Voor de vervanging van het kunstwerk trok de provincie tweeënhalf miljoen euro uit. De nieuwe brug is drie meter breder dan de oude. Daardoor is aan weerszijden plaats voor een ruimer fietspad. Bovendien zit er nu aan beide kanten een bar rier tussen rijbaan en fietspad. Een hele vebetering ten opzich te van de oude situatie. Toen re den de auto's vlak langs fietsers, die op het viaduct zich moesten redden op een smal strookje. „Het is echt een grote verbete ring. Fietsers kunnen nu veilig over het viaduct", zegt gedepu teerde A. Poppelaars. Het viaduct moet de komende maanden worden afgewerkt. In het voorjaar wordt vanwege het mildere weer de definitieve as- faltlaag aangebracht. Nu het obstakel uit de N254 is, bestaat de kans dat het weer drukker wordt op de route tus sen Heinkenszand en Goes. Met name vrachtwagens vormen al jaren een bron van hinder voor aanwonenden, terwijl ze, ko mend vanuit Vlissingen-Oost richting Zierikzee, net zo goed de snelweg kunnen pakken. De provincie overweegt dan ook een verbod voor doorgaand vrachtverkeer in te stellen op de N254. Vandaag delen ze nog flyers uit in de Goese binnenstad en ver trekken daarna met zo'n zeven tig man naar de opnamestudio in Hilversum voor de finale. Die wordt vanavond uitgezon den om 20.10 uur op Nederland 2. Stemmen op de stoomtrein kan door tijdens de uitzending TREIN te sms'en naar 7227 of 0909-0374 te bellen. www.woonboulevardbreda.nl van 11.00 tot 17.00 Alles voor in en om het huis De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! zeeuwse almanak Kerstvertelling Die Goesenaar dacht gisteren twee nuttige taken te combi neren. Om. de grote kerstdruk te in de supermarkt voor te zijn, besloot hij 's morgens vroeg bij het uitlaten van de hond meteen boodschappen te doen. Hij bond het beest, zo als hond en baas gewend zijn, aan een fietsenstandaard. De man deed zijn inkopen en duwde - eveneens zoals hij ge- ivend is - het volgeladen bood- schappenwagentje naar zijn nabijgelegen woning. Door al le drukte vergat hij de hond. De afwezigheid van het beest werd pas rond het middaguur opgemerkt. Geschokt en onge rust belde de man het asiel. De medewerkster vertelde hem dat zij zijn hond zojuist had opgehaald bij de super markt. Om de jankende en piepende verschoppeling had zich een kring van veront waardigde dierenliefhebbers verzameld met verre van mil de kerstgedachten jegens de onverlaat die de zielepiet. in de steek had gelaten. Beschaamd haalde de Goese naar zijn hond in het asiel op. Het beest blafte blij en verge vingsgezind. De hond weet zich nu verze kerd van de mooiste kerst van zijn leven. Want zijn baas heeft wel iets goed te maken. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65