Tanks Ethiopië rijden Somalië in Berlijn heeft een kerstmarkt voor werklozen 50% KORTING Verdachte moorden Ipswich voorgeleid Treintunnels New York kwetsbaar Duizenden mensen vast op Heathrow Oorlog kan elk moment uitbreken Spaans dorp wint 390 miljoen in kerstlotto Immigranten in veilige haven Ooststraat 2, tel. 0118-584303 door Henk van den Boom BARCELONA - De hoofdprijs in de Spaanse kerstloterij liet dit jaar niet lang op zich wach ten. Gisterochtend om tien voor tien, vijftig minuten na het be- door Patrick Selbach IPSWICH - De man die wordt verdacht van de moord op vijf prostituees in de buurt van de Engelse stad Ipswich is gisteren onder enorme mediabelangstel ling voor de rechter verschenen. De voorgeleiding van de 48-jari- ge Steve Wright duurde zes minuten. Zijn advocaat heeft de Britse media daarna opge roepen zijn cliënt niet bij voor baat te veroordelen en het ko mende proces eerlijk te laten verlopen. De beeltenis van de verdachte on ook talrijke vermeende de tails uit zijn privéleven zijn over al in de serieuze en minder se rieuze Britse pers terug te vin den. Veel journalisten repten al Advertentie Witte Paardstraat 3, Goes Tel/fax: 0113 - 212 729 van de belangrijkste strafzaak in jaren. Wright moet op 2 januari op nieuw voor het Ipswich Crown Court verschijnen. Zijn zaak zal de Britse pers nog maandenlang bezighouden. De aanklagers hebben gesteld dat zij genoeg gegevens hebben om te bewijzen dat Wright de afgelopen weken vijf aan drugs verslaafde pro stituees heeft gewurgd. De Britse politie zette de afgelopen week met 350 agenten een klopjacht op touw om de 'Ips wich Ripper' te vinden. Een eerdere verdachte, een 37-jarige supermarktmedewerker, werd donderdag op borgtocht vrijgela ten. Nieuw onderzoek De Britse politie maakte eerder bekend dat de onopgeloste moor den op twee prostituees in het nabijgelegen Norwich opnieuw worden onderzocht naar aanlei ding van de moorden in Ips wich. Volgens Britse media was Wright een regelmatig bezoeker van een pub in Norwich waar de twee slachtoffers geregeld kwa men. Volgens The Daily Mirror para deerde de verdachte vaak in de hoerenbuurt van Ipswich met hoge hakken, pruiken en strak ke rokken. Tegelijk was hij een onopvallend lid van een gere nommeerde golfclub. ANP gin van de trekking, zongen Nao mi en Bryan het winnende lot nummer: 20297, goed voor 540 miljoen euro. Het grootste deel (390 miljoen) van de Gordo (dikke) ging naai de 6000 inwoners van Almazan, een dorpje ten noordwesten van Madrid. Ook andere plaatsen zo als Benidorm, Sevilla, Vito- ria.Valencia en Madrid profi teerden van de grootste kerstlo terij ter wereld. In totaal is ruim 2,1 miljard euro aan prijzengeld uitgekeerd. Elk jaar op de 22ste december zitten de Spanjaarden aan de buis gekluisterd in de hoop iets te winnen. Het 'democratische' van de Gordo is dat de lotnum mers zijn onderverdeeld in 180 series, die weer in tien delen worden verkocht. Zo profiteren veel mensen van de prijzen. Vaak kopen het personeel van een bedrijf, een voetbalclub of de stamgasten van een café een hele serie. De trekking gebeurt al vanaf 1892 op dezelfde wijze. De hou ten balletjes met de nummers rollen uit de grote korven. De winnende nummers worden door kinderen van het San Ilde- fonso college in Madrid gezon gen. Bij de hoofdprijzen gaan de stemmen omhoog en houden lan ger aan, zodat iedex-een weet dat er een belangrijke prijs is geval len. De trekking duurt de hele ochtend. Zodra de hoofdpxijs valt, racen de media naar de plaats waar de winnende nummers zijn ver kocht op zoek naar dansende mensen die elkaar om de hals vallen waarbij de champagne rij kelijk vloeit. Droom De staatstelevisie TVE zendt het feest van de winnaars recht streeks uit. „Ik wil nooit meer wakker worden uit deze droom", riep een vrouw in Al mazan die 65.000 euro had gewonnen. „Het eerste wat ik ga doen is mijn hypotheek en mijn schulden afbetalen." De burgemeester toonde zich ver- heugd met de financiële injectie want het dorp viert in 2007 een paar grote feesten die geld kos ten. Sinds de mogelijkheid bestaat om de loten ook via internet te kopen is de buitenlandse belang stelling sterk gegroeid. GPD TENERIFE - Als haringen in een ton arriveren 106 illegale immigranten in Los Cristianos bij de stad Arona in Tenerifc. Nadat de kustwacht de boot opmerkte, werden de vluchtelingen veilig naar de ha ven begeleid. foto Manuel Lerida/EPA WASHINGTON - De treintun nels onder de Hudson-rivier in New York zijn kwetsbaarder voor een bomaanslag dan eerder werd gedacht. Dat blijkt uit een analyse die de havenautoritei ten in de Amerikaanse miljoe nenstad lieten uitvoeren, meld de gisteren The New York Ti mes. Het zou na een ontploffing slechts zes minuten duren voor dat een van de tunnels die Man hattan verbinden met New Jer sey vol stroomt. Hiervoor zou niet eens een zeer krachtig ex plosief nodig zijn. Op de bodem van de Hudsonrivier liggen vier tunnels waardoor de zogenoem de Path-treinen passeren. Ze zijn tientallen jaren oud en wor den slechts bedekt met een dun ne laag slik. Een woordvoerder weigei'de in de krant in te gaan op details van het nog geheime rapport. „Als we zouden geloven dat pas sagiers op een of andere manier in gevaar zouden zijn, zouden we het systeem sluiten", aldus de zegsman. „Dat zou onmiddel lijk gebeuren." Begin juli meldde de federale po litie FBI nog dat het geplande aanslagen op treintunnels onder de Hudson had verijdeld. ANP Slachtoffer van ruzie Franse school had hartkwaal PARUS - Een 12-jarige Franse jongen die donderdag na een I vechtpartij met twee 11-jarige medescholieren overleed, bleek een ernstige hartafwijking te I hebben. Dat is vastgesteld tij- dens de autopsie. Het Openbaar Ministerie gaat er dan ook vanuit dat de leerling door een 'emotionele shock' aan een acute hartstilstand be zweek, deelde een aanklager gisteren mee. Justitie wil des ondanks de twee verdachten vérvolgen wegens openlijke ge weldpleging met de dood als ge volg. Het gaat om een jongen en een meisje. Zij zijn onder toezicht geplaatst uit vrees voor repre sailles en om ze bewust te ma liën van hun daad, aldus de aan klager. De dood van de jongen leidde in Frankrijk tot opschudding, om dat het leek alsof hij tijdens de ruzie was doodgetrapt. Minister Gilles de Robien van Onderwijs toonde zich geschokt over het in cident op de school in Meaux bij Parijs. ANP/DPA/AFP Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF ^s£\ BLEIJENBERG Wij wensen u prettige feestdagen en een opgeruimd 2007! I Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98. Postbus 230, 4380 AE Vlissmgen j Tel: 0118-417500. Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 lnfo@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl van onze redactie buitenland LONDEN - Voor de derde dag op rij is het vliegverkeer op de Londense luchthaven Heathrow ernstig ontregeld door mist. Duizenden passa giers zijn gestrand. Hoewel meteorologen voor spellen dat de mist nog twee dagen zal aanhouden, ver wacht luchtvaartmaatschap pij British Airways vandaag weer grotendeels volgens schema te kunnen vliegen. Ruim driehonderd vluchten werden gisteren geannuleerd, waarvan een aanzienlijk deel binnenlandse verbindingen. Donderdag waren 350 vluch ten geschrapt. British Air ways had het meest te kam pen met annuleringen. De maatschappij zet in het weekeinde extra personeel en grotei'e vliegtuigen in om zo veel mogelijk passagiers voor Kei'stmis naar hun bestem ming te kunnen brengen. Door de mist kunnen minder vluchten worden afgewikkeld op de twee banen van de druk ste luchthaven ter wereld. „We hebben slechts twee ba nen", aldus een wooi'dvoer- der over de situatie op Hea throw. „Als je het vergelijkt met onze belangrijkste con- currenten: Frankfurt heeft er drie, Parijs heeft er vier en Amsterdam heeft er vijf. We hebben elementaire capaci teitsproblemen." Britse spoorwegmaatschap pijen hebben extra treinen in gezet om gestrande reizigers binnen Groot-B ï-ittannië te vervoeren. Duizenden men sen maakten daar vrijdag ge bruik van. Op de Euro- star-treinen naar Paiijs en Brussel waren gisteren even wel geen plaatsen meer be schikbaar. Ook voor vanoch tend zijn de treinen door de Kanaaltunnel volgeboekt. ANP Chinese advocaat Gao veroordeeld PEKING - De bekende Chinese advocaat Gao Zhisheng, die veel dissidenten heeft verdedigd, is door een recht bank in Peking wegens subversie tot drie jaar cel veroor deeld. Het zou echter gaan om een vooiwaai'delijke straf met een proeftijd van vijf jaar. Volgens de Chinese advocaat Li Heping kan Gao onmid dellijk vrijkomen, maar moet hij alsnog drie jaar de cel in als hij in de komende vijf jaar een misdaad begaat. Gao Zinsheng werd in augustus opgepakt nadat hij meer dere malen met de Chinese autoriteiten in conflict was ge komen. ANP/RTR/AFP Nepchampagne-bende opgerold LILLE - De Franse politie in Lille heeft een bende opge rold die goedkope wijn verhandelde als dure champagne. De zwendelaars kochten tienduizenden flessen 'chateaiu migraine' in, plakten er etiketten op van luxe champagne- merken en verkochten de drank ver-volgens voor vijf tót tien keer de oorspronkelijke prijs. De verkoop gebeurde onder meer van deur tot deur. Agenten onderzochten de zaak een jaar lang en hebben 21 mensen aangehouden. ANP/AFP Frankrijk bestelt kernonderzeeërs PARIJS - Frankrijk heeft een opdracht geplaatst ter waar de van 7,9 miljard euro voor zes kernonderzeeërs. De aan- valsondei-zeeboten zijn van de Barracuda-klasse en uitge rust met conventionele bewapening. De aankoop stelt Frankiljk in staat zijn status als maritie me grootmacht te versterken. De onderzeeboten moeten tussen 2016 en 2027 in dienst komen. ANP/AFP zaterdag 23 december 2006 door llona Eveleens NAIROBI - Ethiopische tanks zijn gesignaleerd aan het front waar Somalische regeringstroe pen en islamitische strijders el kaar al vier dagen bestoken. Niet alleen strijders van de Unie van Islamitische Rechtbanken (UIC) maken melding van de Ethiopische tanks maar ook vluchtelingen. „Onze troepen zijn de gevechten niet begon nen", zegt een UIC-woordvoer- der. „Zaterdag zetten wij met onze troepen de tegenaanval in." De Ethiopische regering weigert commentaar. De UIC-strijders hebben Baidoa, de regeringszetel van president Abdullahi Yusuf, om singeld. De regeringstroepen zijn geen partij voor de UIC-een- heden en hebben de steun nodig van het Ethiopische leger om de val van Baidoa te voorkomen. Volgens ooggetuigen zijn er 10.000 Ethiopische militairen in en rond de stad. „Alle Somaliërs moeten deelnemen aan de strijd tegen Ethiopië", riep sheik Has san Dahir Aweys, leider van de UIC. Sinds 1991 heerst anarchie in Somalië. Met de val van presi dent Siad Barre ontstond een machtsvacuüm waarin krijgshe ren en clanleiders elkaar bestre den. Sinds deze zomer brengt de UIC rust in de gebieden die het con- troleert. De Unie kreeg eerst de macht in de hoofdstad Mogadis hu. Van daaruit bracht men Zuid-Somalië onder invloed. De regering-Yusuf geniet westerse steun maar heeft nauwelijks in vloed in eigen land. Buurlanden en de internationale gemeen schap zijn huiverig voor de UIC. De VS beschuldigen Aweys van banden met Al Qaeda. De strijd rond Baidoa heeft dui zenden op de vlucht gejaagd. Er zijn ook troepenbewegingen ge signaleerd rond Galkayo in mid- den-Somalië waar president Yu suf vandaan komt. Galkayo is de hoofdstad van de regio Punt- land die pro-Yusuf is. UIC-een- heden zijn opgetrokken naar Galkayo. „Zoals het er nu uit ziet, kunnen de gevechten hier elk moment beginnen", meldde gisteren een zegsman van het na tionale leger. GPD tekst: 'Sociale kerstmarkt, al leen toegang voor werklozen'. Wie het hek passeert, komt op een parkeerplaats waar onge veer twintig zelfgemaakte kerst kraampjes een kring vormen. In het midden biedt een liefdadig heidsinstelling worst en fris- drank aan. Wie wil, mag wat geld in een potje stoppen. „Het was een spontaan idee", zegt Ute JaroB van Goldnetz, een bureau dat werklozen naar een baan begeleidt. „We merken dat steeds meer mensen moeite hebben om rond te komen. Wie voor de kinderen een paar kerst cadeaus koopt, is zo vijftig euro kwijt. Dat kunnen veel inwo ners van Berlijn zich niet permit teren. Toen hebben we bedacht dat er een kerstmarkt voor mini ma moest komen." Kapot Circa honderd werklozen wer den ingezet om kraampjes te bouwen en verkoopbare spullen te verzamelen. Detlef Ninner is ruim twee jaar werkloos. De 51-jarige Berlijner verkoopt in zijn kraampje gezelschapsspel len, puzzels en pluche dieren. „Ik ben zo blij met dit project. Ik ging kapot aan het thuis zit ten en ben nu hier al een paar maanden mee bezig. En het doet me zo'n plezier als ik hier kinde ren zie die tevreden naar buiten lopen met een stuk speelgoed voor 50 cent." Het is lang niet allemaal tweede hands. „We hebben van beken de speelgoedketens gloednieuwe spuÜen gekregen. Lego, Playmo- bil, nog nieuw in de verpak king", zegt Detlef. „Ook hebben' heel veel particulieren zich ge meld met dozen vol gebruikt, maar nog goed speelgoed. "Det lef heeft tien lallen oude fietsen opgeknapt. „Het is ons duurste artikel: twaalf euro voor een fiets. Het is de absolute knaller. Logisch, ieder kind moet een fiets hebben." Robin Wintrich staat bi'aadwors- ten te grillen. Op de vraag of een speciale markt voor werklo zen stigmatiseert, reageert hij verontwaardigd. „Het is net zo discriminerend als mensen geen geld hebben'om naar een gewo ne kerstmarkt te gaan." GPD EU-macht Bosnië gehalveerd SARAJEVO - Eufor, de troepenmacht van de Europese Unie in Bosnië, wordt volgend voorjaar in omvang gehal veerd. Van de zesduizend militairen blijven er ongeveer 2500 over. Dat heeft het hoofd van Eufor in Sarajevo be kendgemaakt. Het officiële besluit over de halvering valt in februari. Eerder werd duidelijk dat de Nedexdandse aanwezigheid teruggaat van driehonderd naar honderd militairen. De internationale troepenmacht heeft elf jaar in Bosnië gezeten. ANP/AFP Overleg Noord-Korea mislukt PEKING - Noord-Korea is bereid het atoomwapen-pro gramma op te geven mits de VS eerst de financiële sanc ties tegen het land opheffen. Dat heeft de Noord-Koreaanse ondei-handelaar Kim Gyo Gwan in Peking gezegd na afloop van een vijfdaags be raad met de VS, Rusland, China, Japan en Zuid-Korea. Het beraad leverde niets op. Volgens Gwan komt dat door toedoen van de VS die hun vijandige houding tegen zijn land niet willen opgeven. De Amerikaanse onderhandelaar Christopher Hill beticht te Noord-Koi'ea ei-van expi-es over de financiële sanctie te zijn begonnen om de aandacht af te leiden van het eigen lijke onderwerp: het atoomprogramma van dat land. „Ons doel is het atoomvrij maken van Noord-Korea. Punt uit", aldus Hill. GPD Prijswinnaars vieren feest in Berlanga de Duero in de provincie Soria. De Spaanse kerstlotto keert ruim twee miljard euro uit. Gisterochtend was de trekking. foto Felix Ordonez/RTR Voor de mooiste kerstmarkten in Duitsland - zeggen de Duit sers zelf - moet je in Aken, Düs- seldorf of Dresden zijn. Maar wie een keer wat anders wil, kan naar Berlijn. 'Alleen toe gang voor werklozen'. door Achille Prick BERLIJN - Kurt Thorn kan het bijna niet meer dragen. De jon ge vader heeft net inkopen ge daan voor de kerst. Cadeautjes voor de kinderen. Drie puzzels, een cd-rek, knuffelberen, een houten auto, een doosje lego en nog wat kerstfrutsels om het thuis een beetje gezellig te ma ken. Totale kosten: zes euro. In het centrum van Berlijn ïïj- gen de bonte kerstmarkten met glühwein, ijsbaantjes en draai molens zich aaneen, maar daar mee onderscheidt de stad zich niet. Wel met een aantal unieke kerstmarkten. Er is er bijvoorbeeld een waar al leen biologische producten wor den verkocht, er is een tweejaar lijkse kerstmarkt voor homo's en lesbiennes (dit jaar niet), een Joodse kerstmarkt en sinds dit jaar een kerstmarkt voor werklo zen. Bij de ingang van een bedrij venterrein aan de rand van de stad hangt een doek met de Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5