Vrienden maken kun je leren uk Vader van Sara en Ammar is verdrietig en opgelucht tegelijk PZC Van weerbaar tot geïsoleerd Begrip 'schrijnend' bron van verwarring Training geeft mensen zetje die moeilijk contact leggen Prof: moord spion luidt kernterreur in 23 december 1956 Het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn ver deelt de Nederlanders grofweg in vier categorieën: 1. sociaal geïsoleerden (zoals Emmy): zesijprocent van de Ne derlanders heeft een klein net werk en voelt zich bovendien eenzaam; 2. eenzamen: deze mensen heb ben weliswaar een groot net werk, maar voelen zich deson danks eenzaam: 22 procent van de Nederlandse bevolking behoort tot deze groep; 3. contactarmen: kennen wei nig mensen en vinden dat ook prima. Zij zijn dus niet een zaam. Een op de twaalf Neder landers (acht procent) is con- tactarm; 4. sociaal weerbaren: verreweg de grootste groep (64 procent). Deze Nederlanders hebben veel vrienden en zijn niet een zaam. Onder ouderen gelden overi gens andere cijfers. Een op de drie 55-plussers is eenzaam. Dat percentage ligt nog hoger voor mensen ouder dan 75. Zij zijn vaker eenzaam door een chronische ziekte, doordat ze minder mobiel zijn of door het verhes van hun partner. GPD zaterdag 23 december 2006 De minister van Vreemdelin genzaken moet van de Raad van State uitleggen welke 'uit geprocedeerde asielzoekers hier alsnog op grond van hun 'schrijnende situatie' mogen blijven. De minister kan daar toe beslissen op grond van zijn speciale, discretionaire bevoegdheid. door Sandra Donker De minister van Vreemde lingenzaken heeft het recht om in uitzonderingsge vallen uitgeprocedeerde asiel zoekers toch een verblijfsver gunning te geven. Dat kan hij bijvoorbeeld doen bij een 'schrijnende situatie'. Te den ken valt aan gezinnen die al jarenlang in Nederland wo nen, goed ingeburgerd zijn, hier kinderen hebben gekre gen en een medische behande ling nodig hebben. De minister doet dit op basis van zijn zogenoemde discre tionaire bevoegdheid. Deze houdt in dat ministers in uit zonderingsgevallen van de wettelijk vastgelegde regels kunnen afwijken, omdat die in een bepaald geval onrede lijk uitpakken of iemand one venredig schaden. De bewindsman kan zo'n be slissing op eigen houtje ne men en hoeft er geen verant woording over af te leggen. Het is wel de bedoeling dat een minister zuinig omgaat met die bevoegdheid. De dis cretionaire bevoegdheid raak te in 2003 in zwang door toen malig LPF-minister Nawijn van Vreemdelingenzaken. Hij wilde, in navolging van Pim Fortuyn, een generaal par don invoeren voor een groep uitgeprocedeerde asielzoe kers, die al jarenlang in Ne derland woonde. Omdat het CDA en de WD dit tijdens de besprekingen voor het ka binet-Balkenende I blokkeer den, haalde Nawijn de discre tionaire bevoegdheid van stal om desondanks aan honder den mensen een verblijfsver gunning te geven. Hij riep asielzoekers die vonden dat zij in schrijnende omstandig heden verkeerden op zich Jé melden bij het departement, Dat zorgde sinds die tijd voor circa negentienduizend ver zoeken. Nawijns opvolgster Verdonk ging door met dé re geling. Zij beoordeelde zelf al le dossiers en gaf 990 maal een verblijfsvergunning aan 'schrijnende gevallen'. Met name SP en GroenLinks vroegen zich af of de minister niet bezig was de speciale be voegdheid te misbruiken als middel om een persoonlijk be leid te voeren. Ook veel advo caten vonden dat de schrij- nende-gevallenregeling juri disch onhoudbaar was. Som mige mensen kregen een ver gunning, anderen niet, ter wijl onduidelijk bleef op wel ke gronden. Bovendien wa ren de beslissingen oncontro leerbaar doordat Verdook haar motivatie geheim hield vanwege mogelijk misbruik door 'precedentwerking'. Willekeur De Raad van State heeft nu een einde gemaakt aan deze lus in de wet. De rechters vin den dat er sprake is van wille keur. Hirsch Ballin, Ver- donks opvolger, moet criteria maken, waaraan 'schrijnende gevallen' moeten voldoen. De vraag is of dat mogelijk is. Op het moment dat op papier vastligt wat schrijnend is, be tekent clat in feite dat alle uit geprocedeerde asielzoekers aanspraak op een uitzonde ringspositie kunnen maken. De kans is groot dat nog eens duizenden asielzoekers naar de rechter stappen om zich tot 'schrijnend geval' te laten bestempelen. Wat het geheel nog lastiger maakt, is dat een flink deel van de mensen die op basis van hun schrijnende situatie een vergunning heb ben aangevraagd, ook voor het generaal pardon in aan merking kan komen indien 'het nieuwe kabinet dat afkon digt. GPD Voor wie nooit meer eenzaam toil zijn met de kerst, is er een vriendschapscursus. Vriend schappen sluiten én onderhou den, kun je namelijk leren. door Laurens Kok Ze heeft zeker even geaar zeld, maar de 46-jarige Em my besloot het er toch maar op te wagen: 'Leuke Limburgse vrouw zoekt vriend of vrien din', zette ze monter boven haar oproep op Marktplaats.nl, de in ternetsite waar werkelijk alles wordt aangeboden. Dus ook vriendschap. Ze kreeg tien reacties, maar haar aanvankelijke enthousias me over die respons maakte al snel plaats voor teleurstelling. „Ach, laat ook maar, dacht ik. Op die flauwekul zit ik niet te wachten." Want ze had toch ze ker niet haar diensten als escort- girl aangeboden, zoals een man haar had voorgesteld. En die jon gen van krap twintig 'op zoek naar een rijpe vrouw' had ook al niet begrepen wat haar bedoe ling was, net zomin als de ge trouwde mannen die wel oren hadden naar een bijzit. Emmy zit naar eigen zeggen in een sociaal isolement. Ze werkt met behoud van uitkering met verstandelijk gehandicapten, maar met haar collega's van be gin twintig heeft ze geen 'klik'. Ze is zeventien jaar geleden ge scheiden en woont met haar 21-jarige dochter in een huis in Hoensbroek, onder de rook van Heerlen. De band met haar doch ter is heel goed, maar ze mist ie mand van haar eigen leeftijd met wie ze de hond kan uitlaten of om gewoon koffie mee te drin ken. Emmy: „Ik zit alleen maar thuis, heb geen geld om op stap te gaan. Mijn enige contact met de buitenwereld is cle compu ter." Mensen zoals Emmy zijn er veel, weet Nan Stevens, bijzon der hoogleraar toegepaste socia le gerontologie. Zij ontwikkelde voor de Radboud Universiteit een vriendschapscursus. Die cur sus was oorspronkelijk bedoeld voor oudere vrouwen, maar Voor wie nooit meer eenzaam wil zijn met de kerst, is er nu een vriendschapscursus. Vriendschappen sluiten en onderhouden kun je name lijk leren. foto Harmen de Jong/GPD bleek zo succesvol te zijn dat in diverse plaatsen nu ook mannen en jongeren 'vriendschapsles- sen' kunnen volgen. Volgens Ste vens loopt het storm. Op de vriendschapscursus leren de deelnemers praktische din gen: hoe maak je bijvoorbeeld contact op een receptie? Door rollenspellen en stappenplan nen worden de cursisten klaarge stoomd voor de praktijk. Ze krij gen ook huiswerk mee: zo moe ten de vriendschapzoekers een gesprek aanknopen met een vol slagen onbekende bij de bakker of in het park. „Mensen weten ei genlijk heel goed hoe ze contact moeten leggen", verklaart Ste vens. „Ze hebben vaak alleen wat ondersteuning nodig. Tij dens de cursus leren ze de klas sieke technieken om van een kennis een vriend te maken." De behoefte aan vriendschap is universeel, zegt Stevens. „Of je nu twintig bent of tachtig, die oerdrang blijft bestaan." En niet iedereen blijkt evengoed in staat om relaties aan te knopen. „Sommige mensen zijn nu een maal verlegen of sociaal ang stig", legt de bijzonder hoogle raar uit. „Niet per se eenzaam dus, want veel mensen zonder vrienden hebben familie die naar hen omkijkt." De 26-jarige Naomi beaamt dit. Ook zij heeft 'heel veel aan haar moeder en broer', maar de vrachtwa- genchauffeusse mist een echte vriendin: „Iemand met wie je kunt lachen en huilen en leuke vrouwendingetjes doen." Eerste plaats Ze heeft in het verleden haar werk en toenmalige vriend al tijd op de eerste plaats laten ko men. Van de 'oude' vriendschap pen is zodoende niet veel meer overgebleven, en dat vreet aan haar. „Dit is de eerste keer dat ik puur op mezelf aangewezen ben, terwijl ik best moeilijk al leen kan zijn. En ik denk dat ik veel te geven heb aan iemand: ik ben een vrolijk en positief mens." Naomi en Emmy kunnen overigens beiden geen vriend schapscursus volgen. Naomi om dat ze vaak van huis is, Emmy omdat de busreis naar de stad te duur is. Zij zijn noodgedwongen aangewezen op internet. Nan .Stevens snapt dat wel, want volgens haar wordt het vooral voor werkende mensen steeds moeilijker vriendschap pen te sluiten én te onderhou den. „De eisen aan werk worden steeds hoger, mensen worden overvraagd." Internet kan dan even uitkomst bieden, maar een echte vriendschap ervaar je meestal niet per e-mail, zegt ze. „Op een gegeven moment moet zo'n internetcontact een keer overgaan in een echt gesprek." GPDEmmy wil om privacyrede- nen niet met haar echte naam in de krant doorCarel Goseling Professor Alexander Boro- voi, werkzaam bij het nu cleaire onderzoeksinstituut Kurchatov in Moskou, is stel lig. „Dit moet een waarschu wing zijn voor ons allen." De moord op Alexander Litvi- nenko met radioactief polo- nium-210, was een oefening van mensen die werken aan een 'vuile bom', een bom ge vuld met nucleair materiaal. Borovoi: „Het geval Litvinen- ko laat zien dat er iets gevaar lijks aan het koken is in de keuken van terroristen. Litvi- nenko, of één van zijn vrien den, is aan polonium geko men. Van hen kunnen wjj een link leggen naar degenen die ervan dromen een vuile bom te krijgen, terroristen dus." De professor erkent dat er in het geval-Litvinenko 'kenne lijk' iets mis is gegaan. Aan de andere kant claimt hij clat polonium niet zo maar is ge kozen. „Het is gebeurd op ad vies van een topspecialist." Polonium-210 wordt niet al leen in kerncentrales ge bruikt, maar ook op grote schaal in de industrie. Het is makkelijk via internet te krij gen. De gebruiker kan zich simpel beschermen tegen de straling van het materiaal. Zodra polonium in het lichaam komt, omdat het wordt opgegeten, gedronken of ingeademd, is de stof wél schadelijk. De eerste twee op ties liggen niet direct voor de hand. Inademen is veel een voudiger, omdat straling on zichtbaar is. Polonium ver spreidt alfastraling: deeltjes die in een hoog tempo hun energie afgeven. In het lichaam doen ze dat aan een betrekkelijk 'klein aantal cel len. Die gaan dood, of vervor men zich, waardoor kanker ontstaat. Litvinenko overleed binnen enkele weken. De art sen stonden machteloos. Pro fessor Peter Zimmerman werkt aan King's College in Londen. Plij adviseert de Se naatscommissie voor Buiten landse Zaken in de VS en is het met Borovoi eens. De zaak-Litvinenko toont aan dat 'vuile bommen' geba seerd op alfastraling een i'eëel gevaar zijn. Terroristen moeten er alleen voor zorgen clat anderen de straling inade men. Dat kan door polonium met een bomexplosie in de lucht te brengen. Het kan ook door het spul te verbran den of het zodanig te verma len clat de deeltjes als een stofwolk door de lucht zwe ven. Degenen die het inade men worden op zijn minst ernstig ziek. Bij een explosie vallen tientallen tot honder den doden. Warren Stem, actief bij het Internationaal Atoomagent schap (IAEA), zit op dezelfde lijn. Hij wijst erop dat er hon derden radioactieve stoffen zijn, maar dat de criminelen in de zaak Litvinenko, gezien het dodelijke effect, bewust polonium kozen. Toch waren ze kennelijk niet bezig met een grootschalige actie.' Waar schijnlijk was het een proef. Borovoi stelt dat een geheim agent of lid van een veilig heidsdienst nooit polonium zou gebruiken om iemand te vermoorden. Zij doen dat een voudiger en goedkoper. Twee theorieën Daarmee ontkracht hij twee theorieën voor Litvinenko's dood. 1. de ex-KGB-agent is vermoord door Russische ge heim agenten, omdat hij het beleid van president Poetin hekelt; 2. zijn mentor, de ge vluchte Russische miljardair Boris Berezovski, had genoeg van Litvinenko omdat hij te veel van zijn zaken wist en een te grote mond kreeg. Rest de vraag of er verband is tussen Litvinenko en poten tiële terroristen. Litvinenko had via Berezovski sinds me dio jaren negentig contact met moslimstrijders in Tsjets jenië. Die hebben contacten met radicale moedjahidien in het Midden-Oosten, inclusief aanhangers van Al Qaida. „Litvinenko was onbereken baar. Hij had geld nodig. Het is mogelijk dat hij polonium smokkelde zei de Russische zakenman Dmitri Kovtun de ze week. Kovtun ontmoette Litvinenko in oktober in Lon den voor een zakelijke over eenkomst. Na terugkeer in Moskou bleek ook hij radioac tief besmet. GPD i Terugkeer Sara en Ammar Ammar(13) Sara (11) 24-08-2004 Moeder doet aangifte ontvoering 2006 Kinderen nemen toevlucht in ambassade in Damascus Minister Bot begint onder- -] handelingen met Syrië 3 L Sara en Ammar sturen open brief naar o.a. koningin Beatrix en premier Balkenende èr Arabische tussenpersoon be- H middelt tussen vader en moeder U L Vader zegt in interview dat kinderen in Syrië willen blijven en beschuldigt Nederlandse ambas sadepersoneel van ontvoering •Speciale gezant van ministerie onderhandelt in Syrië Moeder hoort van kinderen en ambassadepersoneel over snelle thuiskomst - Minister Bot spreekt verwachting i uit over snelle terugkeer - Sara en Ammar arriveren op Schiphol door Harald Doornbos Hishain Hafez, de vader van Sara en Am mar, is opgelucht maar treurig. „Ik ben blij en opgelucht dat mijn kinderen goed in Nederland zijn aangekomen. Dit is een heel moeilijke dag voor mij, want ik houd van mijn kinderen. Ik voel me alleen." Hafez (51) gaf toestemming aan cle Syrische en Nederlandse autoriteiten voor het ver trek van Sara en Ammar naar hun moeder in Nederland. Letterlijk een salomonsoor- deel, want het feit dat hij na een half jaar overstag ging, had alles te maken met het Bijbel- en Koranverhaal. Hierin wordt koning Salomo gevraagd om recht te spreken in de zaak van twee vrou wen die beiden zeggen de moeder te zijn van een baby. Salomo besluit het kind te la ten doden, in cle wetenschap dat de echte moeder clan naar voren zal komen en het kind zal geven aan de onechte moeder in een poging het kind te redden. „Ik las het verhaal en besprak het met mijn ouders. Dat is een belangrijk verhaal omdat ik van mijn kinderen houd", vertelt Hisham Hafez. Omdat zijn ex-vrouw in Nederland liever wilde dat de kinderen in de ambassade za ten dan dat ze terug zouden gaan naar de va der, besloot Hafez om zelf de verstandigste te zijn. „De moeder geeft gewoon niet op. Dus toen dacht ik: 'de ouder die echt van zijn kinderen houdt, zal inbinden zodat cle kinderen niet meer in het ambassadege bouw hoeven te zitten'." Emotioneel Nadat hij toestemming had gegeven voor vertrek van de kinderen naar Nederland, kreeg Hafez donderdag de mogelijkheid om op de ambassade een uur lang met Sara en Ammar, die hij maanden niet zag, samen te zijn. „Dat was heel emotioneel", blikt hij te rug. „Sara kwam binnen en begon te huilen. Ze zei 'Papa, ik heb je gemist'. Vervolgens liep ook Ammar binnen. We hebben alle maal gehuild. Afscheid genomen." WATERSNOOD - Er is een plan gemaakt om de hulpverle ning in Zeeland te coördineren in geval van een watersnood ramp. Bij een dreigende ramp krijgt de commissaris van de koningin dë algemene leiding. De hulp wordt gecoördineerd vanuit dé commandopost van de B.B. (Bescherming Bevol king) in Middelburg. KERSTBOOM - Bij een brancl in een ziekenhuis in Minneapo lis (V.S.) zijn zes mensen omge komen. Negen anderen raak ten ernstig gewond. De brand ontstond door kortsluiting in de kerstboomverlichting. BURGEMEESTER - In Seroos- kerke (W) is P. Dregmans be graven. Dreg'mans was 34 jaar secretaris van de plaats, en 28 jaar tevens burgemeester. Hij overleed op 57-jarige leeftijd, SUMATRA - De legeropstad op het Indonesische eiland Su matra breidt zich uit naar hot noorden. De militaire comman dant van dit gebied heeft de banden met premier Sostroa- midjojo verbroken. Eerder al maakte midden-Sumatra zich los van de regering in Dja karta. De kans is groot dat de opstand overslaat op zuid-Su- matra en delen van Java. Hisham Hafez, de Syrische vader van de gisteren in Nederland teruggekeerde kinderen Sa ra en Ammar: „Ik dacht: de ouder die echt van zijn kinderen houdt, zal inbinden." foto Youssef Badawi/EPA Volgens Hafez is er een aantal afspraken ge maakt tussen hem en de Nederlandse autori teiten. Hafez heeft het recht om, in overleg met de moeder, de kinderen in Nederland te zien. Ook mogen Sara en Ammar, opnieuw na overleg met cle moeder, met cle vacler op vakantie. „Geen enkel land is uitgesloten. Ook Syrië niet." Het internationale opspo ringsbevel tegen Hafez is ingetrokken. Het Openbaar Ministerie liet gisteren echter weten de vervolging wegens kinderontvoe ring voort te zetten en Hafez te laten arreste ren op het moment dat hij voet op Neder landse bodem zet. Dat zei gisteren officier van justitie R. van Leest. De vader kan ne gen jaar gevangenisstraf krijgen. Volgens Hafez is met hem afgesproken dat hij bij aankomst in Nederland weliswaar zal worden voorgeleid aan de rechter-com- missaris, maar dat de term 'kinderontvoe ring' achterwegeoe de aanklacht clan wel zou luiden wil hij niet zeggen. „Dit is een ge heim tussen mij, de Nederlandse justitie en de Syrische autoriteiten." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzG,nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTerneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-m. .hl. Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór-12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 21,50 per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: C 236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend-schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel:-(076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tpl: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/advertercn Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is con onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een b (abonnemenlen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante amMP!*£T ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecte de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. i^- "bus31,4460 AA Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4