PZC Madeira voor meer dan rust p&ople's choice «43 €152 Can. Eilanden ALL INCLUSIVE zm 2QQ Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 23 december 2006 Reizen ADVERTENTIE International Tours Vi3a De Landrover scheurt door een woest oerlandschap, over een smalle, bochtige weg langs bergpieken, eenzame vlakten en peilloze diepten. Chauffeur Christiano onderhoudt een dynamische rijstijl. Even claxoneren en weer een bocht om. Opnieuw geen tegenligger. Welkom op Madeira. Ligging:700 kilometer ten westen van Marokko, bijna v. vier uur vliegen vanaf Schip hol. Het eiland: maximum lengte: 57 km, maximum breedte 22 km; onge veer 250.000 inwoners; hoofdstad Funchal; voertaal Portugees. Klimaat: Mild en aangenaam, tem peratuur meestal tussen 16 en 22 graad C., maar in de bergen 's win ters vaak koud en regenachtig. Accommodaties: breed aanbod van appartementencomplexen en ho tels, waaronuder quintas (oude he renhuizen met veel groen) en uiterst luxueuze accommodaties, gespeciali seerd in spa weiness, De bekend ste op dat gebied is het Choupana Hills Resort. Culinair: Veel en gevarieerde res taurants; vooral het oude centrum van Funchal is populair. Aanraders: nevadawandelingen; er is keuze uit verschillende routes. madeira.paaina.nl. startkabel/k/madeira, madei- ra.booqolinks.nl Bergpieken, eenzame vlakten en peilloze diepten: Madei Foto's PR Madeira door BOB GEVERS I De jeep is een handig ver voermiddel om het eiland - in feite het topje van een onderzees vulkanisch sys teem.- te verkennen. De tocht biedt een letterlijke doorsnede van Madeira. Be ginnend in het zuiden bij Ponta do Sol. Vandaar gaat het omhoog. Opvallend zijn de op terrassen met bananenplan- t tages. En hier en daar staat nog wui vend suikerriet: suiker was in de negen tiende eeuw een belangrijk exportarti kel. Al snel voert de weg omhoog en wordt het stiller. De wegen worden smaller en kronkeliger, de hellingen stijler, het landschap ruiger. De jeep raast een zaam verder, er komen stevige bergen in zicht, waarlangs wolkenpartijen zich voortspoeden. Hier, zo ongeveer in het geografische hart van het eiland, groeien geen bomen meer. Daar is het te hoog voor. De chauffeur stopt af en toe omdat een groepje slome koeien de weg verspert. De beesten, die tot taak hebben de ei landers van vlees te voorzien, laten zich met enige aandrang naar de kant dirigeren. En voort gaat het weer, tot dat Christiano halt houdt bij snaclc- bar-restaurante Encumeada. Dit een voudige drank- en spijslolcaal ziet, op een hoogte van 1007 meter, uit over de gelijknamige pas die de scheiding vormt tussen noord- en zuid-Madeira. Poncha Hier komt het nationale drankje van Madeira op tafel: poncha. Het is een mengsel van inheemse rum, citroen sap en honing, dat met een speciale houten spatel goed moet worden ge mixt. Het resultaat is een aangenaam friszoet smakend drankje. Volgens de lokale bevolking moet je daar tenmin ste drie glazen van drinken: buitenlan ders praten dan ineens héél goed Portu gees, zo is hun ervaring. Gelukkig drinkt de chauffeur niet mee. De jeep ronkt verder door hellingen en valleien. De Atlantische Oceaan weer in zicht aan de noordkust. Geen witte zandstranden, maar steil omhoog rij zende basaltrotsen, waar de golven diep beneden stuivend tegenaan slaan. De kustweg volgt de zeelijn nauwge zet, wie hoogtevrees heeft kan soms be ter even de andere kunt uitkijken. Het is hier een paradijs voor zeevogels én fotografen. Het bekende 'Madeira Bloemeneiland', dat is een wat tamme slogan voor be zoekers die zo'n ruige jeepexpeditie hebben meegemaakt. Het eiland is vooral geliefd onder toeristen van een wat rijpere leeftijd die het liever wat Na een paar poncha's praten buitenlanders ineens Portugees rustiger aan doen. Een interessante groep voor de Madeireense vakantie-in dustrie, maar het Portugese eiland zou ook graag meer jongere toeristen wil len verwelkomen. Geen tieners, maar 'jongeren' vanaf zo'n 35 jaar: daar mo gen er wel meer van landen op luchtha ven Santa Catarina. Het eiland biedt voor deze groep een ge varieerd pakket. Spa Wellness is een van de belangrijke thema's: Madeira wil zich daarmee, met z'n vele vier- en vijfsterren-hotels, stevig op de toeris tische kaart zetten. Daarnaast is er een breed aanbod met sportieve activitei ten, waaronder duiken, golfen, paragli- ding en mountainbiken. Maar verre weg het populairst zijn de levacla-wan- deltochten. Levada's zijn ingenieus aangelegde irri gatiekanalen die van het 'hoge noor den' naar de drogere zuidkant lopen - waar de meeste Madeirenen wonen. Het is een perfect watertoevoersys- teem, dat de landbouw, de woningen en de hotels het hele jaar door van zui ver water voorziet. De totale lengte van de levada's is 2300 kilometer. Daar naast liggen voetpadei}, voor het onder houd en het schoonhouden. Zo zijn tientallen wandelroutes ontstaan. Een van die tochten is de 'Levada das 25 Fontes', die naar een komvormig uit gesleten rotswand voert waar het wa ter naar beneden bruist. Het geldt als een vrij gemakkelijke route, maar vol gens gids Sandra minder geschikt voor mensen met hoogtevrees en/of claus trofobie eerst maar beter kunnen thuis blijven. Dat zegt ze niet voor niets: op sommige stukken is het natte, glibberi ge, met ruwe basaltrotsen geplaveide pad nauwelijks dertig centimeter breed- Met daarnaast niets dan een loodrecht aflopende diepte... Bergmassieven Op die gedeelten vereist de wandeling volledige concentratie en is het niet aan te raden om ontspannen van het in drukwekkende landschap met z'n berg massieven te genieten... En wat die claustrofobie betreft: onderdeel van de tocht is een pikdonkere, vochtige en vrij smalle tunnel met een lengte van 800 meter. De uitgereikte zaklantaarns blijken hier absoluut geen luxe. Een verplicht wandelnummer is de tocht vanaf de Pico do Arieiro, met 1818 meter de tweede hoogste top op Madeira, naar de Pico Ruivo (de hoog ste, 1862 meter) en weer terug. Tien ki lometer in totaal, goed voor zes uur lo pen. Deze tocht vereist toch wel enige conditie en ervaring met bergwande- len. Niet iedereen kiest er dan ook voor: menigeen volstaat met het genie ten van het uitzicht op het ruige, afgele gen berggebied. Een mooie kortere route voert over het schiereiland Ponta de Sao LauenVo, het oostelijk puntje van het eiland, door Madeira wordt wel 'bloemenei land' genoemd. een landschap met hoge kliffen en de zee, die beneden. Het water is daar diep, ruim vier kilometer. Vissers zie je er overdag niet. Die zijn 's nachts actief met de lijn, als de vissen wat hoger zwemmen. Ze vangen daar onder meer de espada, een zwarte degenvis met een weerzinwekkend uiterlijk en een bek vol messcherpe tanden. Maar met zacht, wit vlees. Geserveerd met in heemse bananen is dit hét visgerecht van Madeira. w 4) Vakantiefoto's Het maken van vakantiefoto's is leuk. Maar wat doet u daarna met uw foto's? Print u de mopiste uit, bekijkt u ze alleen op de computer of publiceert u ze online? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze M krant en klik öp de rubriek Reizen. Liefst kerst in chalet Het wordt opnieuw geen witte kerst dit jaar, maar sneeuw met kerst blijft een grote wens. Wij vroegen waar u graag de kerstdagen zou willen doorbrengen. De uitslag: In een chalet in de sneeuw 38% Lekker thuis 33% In een kerk 20% (4) Ligstoel op het strand 6% (J) Drie-sterren restaurant 1% In een café 1% (2) In een kuuroord 1% Vraag antwoord Op 2 december reageerde Milieudefensie op de vraag: hoe slecht is vliegen voor het milieu? Het Platform Nederlandse Luchtvaart is het on eens met enkele beweringen. Woordvoerder Herman van der Werf: 'De bijdrage van lucht vaart aan de totale luchtverontreinigingsni veaus rondom Schiphol is 1 tot 5 procent, zo blijkt uit metingen van TNO rond Schiphol in 2001. Volgens onderzoeksbureau ADECS is het aandeel van de Nederlandse luchtvaart in de menselijke C02-productie ongeveer 4,5 pro cent en dat van wegverkeer ongeveer 14,5 pro cent (2000). Het totale klimaatopwarmende ef fect van luchtvaart wordt echter groter ge schat dan de C02-productie alleen, mede om dat de uitstoot op grote hoogte plaatsvindt. Over dit totale effect bestaan in de wetenschap nog steeds veel twijfels.' Heeft ii ook een vraag? Mail naar redactie@wegenermultimedia.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Reis in 5 clicks Op internet bieden diverse reisorganisators speciale vakanties voor ouderen aan. Deze groeimarkt biedt inmiddels een breed assorti ment aan. Van korte trips tot verre vakanties; allemaal met leeftijdgenoten. Van licht tot zwaar, van eenvoudig tot avontuurlijk. Het sur fen op internet zorgt al voor veel voorpret. www.seniorvakantieplan.nl www.seniorenreizen.nl www.nkbv.nl/reisproqramma/50-plus www.zorqvriivakanties.nl www.50plussers.nl Een groepje senioren bezoekt het strand. Foto GPD OAG€N. G©t?G€N STAD PRAAG KJ DE PR US INBEGREPEN •3/4 nachten in 2-pers. kamer met faciliteiten Ontbijtbuffet (bij 4 dagen: diner) Excursies met bus (excl. entreegeld) Stadswandeling o.l.v. gids Luxe touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet bij Onze nieuwe brochure 2007 is er weer! BU DE PRUS INBEGREPEN 2 nachten in Zuid-Duitsland 7 overnachtingen in Opatija Kamers v.v. faciliteiten Ontbijtbuffet en diner Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar chauffeur/ reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Voor brochure en boekingen: (0318) 58.09 58 www.bolderman.nl BOLDERMAN Hninmim Industrielaan 8 3903 AB VEENENDAAL Telefoon 0318-580958 Rotterdam Zeebrugge Huil Calais Dover Groot-Brittannië: wij doen het 27 keer per dag POferries.nl 020 - 201 33 33 of bij uw reisbureau P&OV Ferries BU DE PRUS INBEGREPEN 2 nachten in de omgeving van Dijon 7 nachten in een comfortabele 2 pers. kamer Dagelijks ontbijt en dinerbuffet Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar+chauffeur/ reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet BU DE PRUS INBEGREPEN 2x nachtboot met T.T. Line 7 nachen in 3-sterren hotels Kamers c.q. hutten v.v. faciliteiten Ontbijtbuffet en diner Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar chauffeur/ reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Rotterdam - Huil autoretour vanaf per enkele reis incl cabin aan boord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49