BI40 Deze helden waren zo dapper, onvoorstelbaar «mts Met Hammy ben je snel klaar PZC tLBUM De digitale Jaws laat alles zien, bloed, bloed, bloed W15 elly komt naar toe in 2007 GEBOEKT 3 Knutselaar gaat verder Eminem is niet terug Oubollig, maar lekker Als de kerst zwart is zaterdag 23 december 2006 w l Jan Smit-Cupido (1) 2.Christina Aguilera - Hurt (2) j Beyonce - Irreplaceable (3) I Nelly Furtado - All Good Things (come To An End) (16) J Xyp Body To Body (15) j Kus met Rene Froger, Chris en Vivienne - Kon Het Elke Dag Maar I Kerstmis Zijn (--) 7 Red Hot Chili Peppers - Snow I (hey Oh) (9) S.Chipz - Christmas Time Is Here j The Pussycat Dolls -1 Don't Need AMan (10) Scissor Sisters -1 Don't Feel Like Dancing (7) I.Booty Luv - Boogie 2 Tonite (35) Robbie Williams - Lovelight (8) j Gwen Stefani - Wind It Up 1 James Morrison - Wonderful World (22) j.Simon Webbe - Coming Around Again (32) j Shakira Ft Carlos Santana - Ille gal (12) Marco Borsato Lucie Silvas - Everytime I Think Of You (5) t.Razorlight - America (18) jeckyll Hyde - Frozen Flame (31) Take That - Patience (24) I.Katie Melua - Shy Boy/have Your self A Merry Little Christmas (-) iErick E - The Beat Is Rockin' (20) Tiesto Ft Maxi Jazz - Dance4life I23) j Blof - Een Manier Om Thuis Te Komen/regen (6) S.Supermode - Tell Me Why (25 5 Madonna - Jump (14) Ï.Keane - Nothing In My Way (27) tGuillermo Tropical Danny - Kerstvakantie(-) 3 Cascada - Everytime We Touch (28) i) Ilse Delange - The Lonely One (29) 1.Racoon - Brother (30) 2.Bo Monica - Please Please San- lal--) 3 John Legend - Save Room (26) I P.Diddy ft. Christina Aguilera - Tell Me (--) «James Morrison - You Give Me Something (19) IAkon Ft Eminem - Smack That (36) I Bianca Ryan - Why Couldn't It Be Christmas Ever (-) Dicecream M.m.v. Brainpower - Vlinders (39) And Greenday - The Saints Are Coming (13) Timberlake Ft T.i. - My Lo ve (17) Trijntje Oosterhuis Mpo - The Look Of Love (B. Bacharach Song- book) (2) IIDivo-Siempre(3) Marco Borsato - Symphonica In Rosso (1) Christmas Collection (8) Jan Smit - Op Weg Naar Geluk (4) U2-U218 Singles (6) The Beatles - Love (5) John Legend - Once Again (9) J.J. Cale Eric Clapton - The Road To Escondido (7) James Morrison - Undiscovered 114) Robbie Williams - Rudebox (11) Paul De Leeuw - Mooi! Weer Een Cd! (16) Blof - Umoja (12) Ilse Delange - The G reat Escape 110) Frans Bauer - Voor Altijd (13) Laccorda - Laccorda (19) George Michael - Twenty Five 117) Lucie Silvas - The Same Side (18) Justin Timberlake - Futuresex/lovesounds (21 Stevie Ann - Away From Here 120) Nick Simon - Nick Simon (24) Katie Melua - Piece By Piece (28) Rammstein - Volkerball (29) Andre Hazes - Hazes 100 (30) Christina Aguilera - Back To Ba sics (27) Oleta Adams - Christmas Time With Oleta (-) Josh Groban - Awake (25) Enya-Amarantine Frans Bauer - Bauer Top 100 (22) Maria Mena - Apparently Unaffec ted (31) Kus-Kus Gaat Los (15) Red Hot Chili Peppers - Stadium Arcadium (35) Take That - Beaufiful World (36) Andrea Bocelli - Amore (23) Helmut Lotti - The Crooners (33) John Mayer - Continuum (--) Damien Rice - 9 (38) Faithless - To All New Arrivals (-) Janine Jansen - Concertos Ro mance (32) Lucie Silvas - Breathe In (--) Telly Furtado komt naar Ne- 1 derland. Op dinsdag 13 art 2007 geeft ze een concert leHeineken Music Hall in sterdam. der dit jaar trad de Canade- angeres op tijdens Pinkpop. verscheen Furtado's de- Whoa, Nelly! Ze k toen door met I'm Like a d Van haar eerste album wereldwijd meer dan 6 mil- i exemplaren verkocht. In 1 volgde haar tweede album More, met hits als Poioerless Haar nieuwste album lse 's meer hiphopachtig. De fverkoop is al bezig. ANP Over legendarische hel den uit oeroude tij den: Achilles, de dapper ste van allemaal die mee vochten in de Trojaanse Oorlog; Jason die met zijn vrienden een onmogelijke opdracht tot een goed ein de bracht; Theseus, over winnaar van de Minotau- rus maar ook een trouweloze vrouwenjager. En over nog anderen, tot in lengte van dagen be roemd: Klein Duimpje, de Gelaarsde Kat, Sneeuw witje, Roodkapje, de Prin ses op de Erwt... Over de hele wereld en in al le tijden hebben mensen el kaar verhalen verteld over het begin en het einde van alle din gen. Overal en altijd waren er vertellers om luisteraars het hoe en het waarom van alles door te geven, en allemaal deden ze dat in hun eigen woorden. Een rijke bron van zulke verhalen zijn in de westerse literatuur de Griek se mythen over de goden op de Olympos en over stervelingen haast net zo dapper en machtig. Uit die beroemde vertellingen koos Els Pelgrom voor haar bun del Helden drie omvangrijke ver halen: over Achilles, een van de populairste helden uit de Griek se cultuur; over Theseus, een an dere grootheid; en over de roem ruchte Jason en zijn tocht met het vermaarde schip de Argo. Ze zijn bedoeld voor lezers die nog iets te jong zijn voor de veel geprezen bewerkingen van Griekse mythen door Irame Dros. De mythe van Jason begint met de liefdesgeschiedenis van zijn- grootmoeder Turo. Belangrijk voor het verhaal, maar (zoals va ker als er goden bij betrokken waren) ook zo ingewikkeld dat er in weinig woorden samenge vat, geen touw. aan vast te kno pen zou zijn. En dus moet het hier voldoende zijn om te weten dat Jason pas koning van Iolcos kon worden nadat hij zijn land van een vloek zou hebben be vrijd. Daartoe moest hij het Gul den Vlies veroveren. Een onmo gelijke taak, omdat de gouden vacht van een gevleugelde ram in het onbereikbaar verre Col chis aan een boom vastgespij kerd hing, bewaakt door een Tekening bij het hoofdstuk De Argonauten uit Helden. draak die nooit sliep. Het moet jeugdige overmoed geweest zijn waardoor Jason, blind voor de boosaardige bedoelingen van zijn oom Pelias, een schip liet bouwen met plaats voor vijftig roeiers. Met negenenveertig mannen en één vrouw (Atalante, 'in het jagen was ze alle mannen te vlug af en ze was onbevreesd; van de liefde wilde ze niets we ten') begon hij aan zijn tocht ^ÜL - i naar de zuid-oost kust van de Zwarte Zee. De gevaren onderweg naar Col chis, de ontmoetingen van de Ar gonauten met allerlei merkwaar dige wezens, de verovering van het Gulden Vlies, de terugreis en het tragische einde van Jason nadat hij zijn vrouw Medea (ze schonk hem veertien kinderen) voor een jonge meid geruild had, worden door Els Pelgrom verteld in spontaan klinkende zinnen. Soms is het alsof ze die in het vuur van haar verhaal op dat moment bedenkt. Zo lezen we in het openingsverhaal over Bellerophon - met figuren die ook in de andere verhalen een rol spelen - iets tamelijk gruwe lijks: 'Dat is allemaal een te lang verhaal om hier te vertel len. Maar het zal duidelijk zijn dat Pegasus geen gewoon paard was'. De verhalen over deze en al die andere helden 'zo dapper dat het bijna niet voor te stellen is' en 'zelfs zo knap dat ze wel go den leken' staan royaal in het wit gezet met in de brede mar ges nog allerlei wetenswaardigs. En dan zijn er in het fraai vorm gegeven boek (de streepjesco de!) nog de tientallen kleurenil lustraties van Thé Tjong-Khing. Het bekijken van zelfs het klein ste tekeningetje is een welhaast hemels genoegen. Grote oren Over liefde en jaloezie, helden moed en lafhartigheid, onbaat zuchtigheid en eigenbelang en over alle andere emoties die illustratie Thé Tjong-Khing Griekse mythen tot zulke mee slepende verhalen maken gaan ook de dertig klassieke sprook jes door Jacques Vriens op nieuw verteld voor jonge kinde ren in Grootmoeders grote oren... De forse bundel is de her uitgave in één band van Groot moeder, wat heb je grote oren... uit 1996 en O, mijn lieve Augus tijn... van vier jaar geleden. Jacques Vriens koos uit de sprookjes van Hans Christian Andersen (10), de Gebroeders Grimm (16) en Charles Perrault (4) verhalen die iedereen zou moeten kennen. Hij blies het stof eraf en geeft ze in taal van deze tijd een nieuw leven. Zalig om naar te luisteren, een genot om voor te lezen. Jan Smeekens Els Pelgrom: Helden. Lannoo; 190 pag.; vanaf 11 jaar; €19,95. Jacques Vriens: Grootmoeders grote oren... Met tekeningen van Philip Hopman, Thé Tjong-Khing, Klaas Verplancke en Alex de Wolf. Van Holkema Warendorf; 272 pag.; vanaf 4 jaar; €24,95. Gewoon laten spelen en riiet teveel vra gen tijdens de eerste speeluurtjes, is het ad vies als er een nieuw spel op de Gameboy Advance getest moet worden. Dan komt het oordeel daarna vanzelf. Zoals ook over de GBA-uitvoering van Hammy draait door, de spelversie van de Dis- ney-kaskraker Over The Hedge/Beesten bij de Bu- Een dolkomische film over een roedel dieren die plotseling het bos ziet veranderen in een woonwijk. Eerst zijn de hamster Hammy, was beer RJ, schildpad Freek en het stinkdier Stella bang voor enge dingen als auto's, tuinsproeiers en insectenvangers, maar later blijkt die woonwijk toch een pri ma oord om te keten en voedsel te verzamelen. In het spel stopt de televi sie van Hammy ermee en samen met Freek en R J besluit hij naar de oor zaak te gaan zoeken. Ze bevrijden al zoekend een bever, Boris, die ze vervolgens gaan helpen om de grootste dam ooit te bouwen. Niet bijzonder Al golfend, verzamelend en etend proberen ze dit doel te bereiken. Als het spel eenmaal is uitge speeld, valt er weinig meer te beleven.Weinig variatie, grafisch is het niet bijzonder, kortom, geen kaskraker zoals de film. Misschien leuker op de andere gameconso les, maar middelmatig op de Gameboy Advan ce. Jan van den Oord Hammy draait door/Beesten bij de Bu ren (Over The Hedge): Ac- tivision. Ook op DS, GC, PC, PS2 en XBOX. Prijs ongeveer 30 euro. Info: www.overthehedgega- me.com Het spel Hammy draait door is geen toppertje. foto GPD lk e»EN benieuwd WAT ER GEBEURT ALS DE MIST is OPGETRokKEN! anders ik wel Er had een speciale versie op moeten staan van James Blunts megahit You're Beauti ful. Maar Blunts platenmaat schappij stak er een stokje voor. Dus geen You're Pitiful op Straight Outta Lynwood, het twaalfde album van 'Weird Al' Yankovic, de ongekroonde ko ning van de popparodie, die eer der sleutelde aan hits van onder anderen Michael Jackson, Nirva na en Don McClean. Geen 'Blunt', maar gelukkig valt er op deze vlekkeloos gepro duceerde cd nog genoeg te la chen om gepimpte versies van American Idiot (Green Day), Confessions Part II (Usher) en Trapped In The Closet (R. Kel ly). Houd bij het beluisteren het cd-boekje bij de hand, want de teksten zijn fenomenaal. Zo is de Earl Grey-thee drinkende Yankovic 'te wit en te nerdy' om een echte 'gangsta' te worden. Elders klinkt hij als Brian Wilson wanneer hij een ode brengt aan zijn alvleesklier en klaagt hij Panasonic aan, omdat het bedrijf hem niet heeft ver teld dat hij niet zijn kat in de magnetron mocht drogen. Peter Kuijt 'Weird Al' Yankovic: Straight Outta Lynwood - Volcano, 47.50 Fans van Eminem let op! No Apologies is beslist geen nieuwe cd van de blanke rap per. Het is wel een handige ma nier van Eminem om dit jaar op de valreep nog van zich te laten horen. Oorspronkelijk was deze verza meling van 22 tracks bedoeld als underground-mixtape. Zo introduceert Eminem nieuwe rappers als Ca$his, Stat Quo en Bobby Creekwater, terwijl de pistolen voortdurend doorgela den worden om toch vooral street credibility te vergaren. Verder staan er op de plaat bij dragen van 50 Cent, Obie Trice, Lloyd Banks, G-Unit, D12 en Akon. Leuk voor de mannen die laten horen hoe down ze zijn met de meester, maar deze crew-cd le vert zoals gebruikelijk geen evenwichtige plaat op. Peter van der Heide Eminem: Eminem Presents The Re-Up - Shady /Interscope/Universal. Julian Sas is een actief manne tje. Met Resurrection levert hij zijn tiende album af sinds het debuut Where Will It End!? uit 1996. Voorlopig eindigt Sas waar hij begon: in de (sub)top van de Europese bluesroek. De gitarist uit Beneden-Leeu wen is op zijn best voor een muur van Marshall-versterkers. Van enige subtiliteit is nauwe lijks sprake. Zijn liefde voor zweterige caférock toont hij in het openingsnummer Moving To Survive, meteen het sterkste nummer. De cd ademt verder de sfeer van Sas' optredens: rauw, broeierig en onbe perkt energiek. Alsof Jirni Hendrix, Walter Trout en Rory j Gallagher met elkaar zijn verenigd. Oubol lig? Absoluut. Maar toch een beetje lekker. Martin Groenewold Julian Sas: Resurrection - Mascot/Provogue In de aanloop naar kerst zijn de mooiste engelen in de pop muziek zwart. Voor The Black Angels zit schoonheid aan de donkere kant van het leven: in de bezwerende werking van dreunende galmgitaren, de op winding van uitzichtloosheid en het gevoel dat er niets te verlie zen is. The Black Angels zoekt zijn in spiratie in de psychedelica van de jaren zestig, dweept met The Velvet Underground en heeft een duidelijke hang naar de die pe, zwartgallige zijde van de new wave. Groot voordeel: The Black An gels verruilt de daarbij gebruike lijke zweverigheid en het zelfme delijden voor een stevige dosis gruizige rock. Passover doet genieten van de donkerste dagen zonder een mo ment te verlangen naar de vro lijkheid van lichtjes en belletjes. Maaike Borst The Black Angels: Passover - Light in the attic/Lowlands. Natuurlijk, het is best aar dig om een haai te zijn, zo'n grote witte waar iedereen bang voor is, en dan in de rond te te happen naar andere vissen, duikers in een ijzeren kooi of an ders wel naar hun collega's op een bootje, of het bootje zelf. Maar hoeveel benen kun je afbij ten, hoeveel vissen aan stukken rijten en hoeveel bootjes laten zinken? Dat moet uiteindelijk ook een haai gaan vervelen. Met de Steven Spielberg-klassieker uit 1975 heeft het spel Jaws Un leashed niets te maken. De Jaws van Spielberg blonk uit in sub tiele suggestie - dumdumdum - en met subtiliteiten heeft de Jaws van gamesfabrikant THQ weinig. Het spel heeft eigenlijk geen enkel verhaal. Het is: aan gevallen worden en ondertussen proberen toch genoeg voedsel te vergaren om in leven te blijven. Hap, hap, hap, bloed, bloed, bloed. Of het moet als een ver haal worden gezien dat de haai een bewaker - met codesleutel - in zijn bek moet nemen en naar Jaws gaat van hap, hap, hap. foto GPD een deur moet zwemmen, zodat die open gaat en de haai kan ont snappen uit een laboratorium. In een prachtig digitaal aqua rium, dat wel. Hans van der Beek Jaws Unleashed 50: leeftijd 18+ .Winlend»,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47