Bezuiniging taxiritten bevestigd Bos en Lommerplein viert Kerstmis voor eigen haard Bloed van Jesse op jas verdachte Brugman gehandicapten verliezen rechtszaak over reislimiet Naar de sneeuw zaterdag 23 december 2006 ACCESSOIRES T.W.V. 700,- CADEAU BU AANKOOP VAN EEN COMPLETE BADKAMER" APPARATUUR T.W.V. 1.500,- CADEAU BIJ AANKOOP VAN EEN COMPLETE KEUKEN" KEUKENS BADKAMERS ALLES KAN MET BRUGMAN Samir A. begint hongerstaking DEN HAAG - De wegens beraming van terroristische aan slagen veroordeelde Samir A. is sinds woensdag in de ge vangenis van Vught in hongerstaking. Iiij protesteert daarmee tegen de aanwezigheid van vrou wen in de terroristenafdeling van het gevangeniscomplex. Het gemengde verblijf van mannen en vrouwen in één vleugel is in strijd met zijn geloofsopvatting, zeggen zijn vrouw en zijn advocaat. A., die tot acht jaar cel is veroordeeld, weigert niet alleen te eten, maar slikt ook zijn medicijnen niet meer. „Vooral daardoor gaat het slecht met hem", zegt zijn vrouw. GPD Burgemeester Arnhem beveiligd ARNHEM - Burgemeester P. Krikke van Arnhem heeft al enkele maanden persoonlijke beveiliging. Politie en justi tie achtten die maatregel noodzakelijk nadat zij bedrei gingen had ontvangen. Het besluit om haar te beveiligen is buiten haar om op landelijk niveau genomen, aldus de gemeente gisteren. De bedreigingen zijn deze week actueel geworden, nadat burgemeester G. ter Horst van Nijmegen had gemeld dat burgemeesters steeds vaker te maken krijgen met bedrei gingen en beledigingen. Volgens Ter Horst moet een nieuw kabinet maati'egelen nemen om het gezag van en respect voor openbaar bestuurders te herstellen. ANP Bijenkorf haalt foie gras uit schap AMSTERDAM - De Bijenkorf heeft de verkoop van foie gras (ganzen- of eendenleverpaté) deze week gestaakt na een brief van de Stichting Wakker Dier. Dat hebben Wak ker Dier en het warenhuis gisteren meegedeeld. In de brief deed de stichting uit de doeken hoe de eenden en ganzen voor de pi'oductie van foie gras onder dwang worden gevoederd. Een woordvoerder van De Bijenkorf zegt Wakker Dier erkentelijk te zijn voor de waarschu wing: „Wij zijn het met hen eens dat de productiemetho den van foie gras beslist dieronvriendelijk zijn." ANP Mannen geven brandstichting toe JOURE - De politie heeft zeven mannen aangehouden we gens brandstichtingen in Joure. Plet Friese dorp werd tus sen april en november opgeschrikt door tientallen bran den, vooral in conifei-enhagen. Na de aanhouding van drie jongemannen begin deze maand, meldde de politie gisteren nog vier verdachten te hebben opgepakt. Het zevental heeft bekend 33 branden te hebben gesticht. Bij een daarvan raakte een 76-jarige vrouw ernstig ge wond. De politie denkt met het zevental alle betrokkenen gepakt te hebben. ANP Serieverkrachter in Amsterdam AMSTERDAM - In Amsterdam Zuidoost is volgens de po litie een serieverkrachter actief. De politie maakte gisteren het signalement bekend van een man die vrouwen in liften overmeestert en zich daar na in de hal of het trappenhuis aan hen vergrijpt. De man zou in november en december volgens de politie meerdere verkrachtingen hebben gepleegd en dat steeds op vrijwel identieke manier hebben gedaan. Dondei'daga- vond sloeg hij voor het laatst toe. ANP door Sander Kuypers HOOGERHEIDE - Het Neder lands Forensisch Instituut (NFI) heeft op de jas van de 22-jarige Julien C. bloed gevonden van de vermoorde 8-jarige Jesse Dinge- mans. Dat heeft DNA-onder- zoek aangetoond, liet het Open baar Ministerie (OM) in Breda gisteren weten. Volgens bron nen rond het onderzoek zat de jas in een plastic zak samen met het mes waarmee Jesse waar schijnlijk is vermoord. De jas met het bloed van Jesse is kort na de fatale gebeui-tenis op aanwijzing van getuigen gevon den in de buurt van de woning van de moeder en stiefvader van C. in Hoogei'heide. Getuigen hebben verklaard dat zij de 22-jarige man kort voor de moord in die jas in de buurt van de school hebben zien lopen. Een woordvoerster van het OM kon de vondst van het mes niet bevestigen. Op een aantal plaatsen in Hoo- gerheide zijn goederen in beslag genomen en sporen veiligge steld. Het NFI onderzoekt die, aldus het OM. Het horen van de verdachte en getuigen is nog niet afgerond. Toch vordert het onderzoek gestaag, aldus de woordvoerster. De raadkamer van de rechtbank in Bi'eda heeft het voorarrest van C. onlangs met negentig da gen verlengd. C. ontkent nog steeds dat hij het kind op 1 de cember in de basisschool Klim- Op in Hoogerheide heeft ge dood. De advocaat van C., Henk van Asselt, bevestigt dat het bloed spoor op de jas van zijn cliënt is gevonden. „Toch blijft hij bij zijn bizaiTe verhaal en blijft C. ontkennen dat hij iets met de moord te maken heeft", vertelt de raadsman. Van Asselt heeft inmiddels aan gegeven dat hij de verdediging van zijn cliënt op 28 december neerlegt. Vanaf 29 december neemt een ander de zaak van hem over. ANP (Advertentie) foorJoeri Wisse aiFrouke Tamsma pEN HAAG - Gehandicapten uogen buiten hun regio niet bel liet jaar door tegen goed- loop tarief reizen. Dat heeft de goge Raad, het hoogste rechts wege, gisteren bepaald. [e Chronisch Zieken- en Gehan- Scaptenraad (CG-raad) had prechtszaak aangespannen te gen de Staat omdat die lichame lijk gehandicapten zou benade- jm ten opzichte van gezonde mensen. 130.000 gehandicapten zijn sinds april 2004 voor hun vervoer afhankelijk van het taxi systeem Valys. In hun dii'ecte woonomgeving mogen zij hier van onbeperkt gebruikmaken te gen goedkoop openbaarvervoer- tai'ief (16 cent per kilometer). Daarbuiten zijn per jaar echter alleen de eerste 750 afgelegde ki lometers goedkoop. Gehandicap ten die meer reizen, moeten 1,25 euro per kilometer betalen. De CG-raad vindt dit onrecht vaardig. Wie zijn ouders in Gro ningen een paar keer per jaar be zoekt, heeft die 750 kilometer zo opgebruikt. Voor alle xitten daarna moeten ze te veel beta len, meent de raad. „En alleen maar omdat deze mensen in een rolstoel zitten en daarom niet de bus of trein in kunnen", zegt Ad Poppelaars, directeur van de CG-raad. Deze regels gelden ook als de ge handicapte naar een ziekenhuis buiten de regio moet. Zorgverze keraars vergoeden meestal maar een deel van die kosten en al leen via de aanvullende verzeke ring. De Hoge Raad is echter van me ning dat de keuze voor het Valys- systeem een politieke is. Poppelaars is ei'g teleurgesteld, liet hij gisteren weten. „Jammer dat de raad dit puur als een poli tieke zaak beschouwt. Wij blij ven volhouden dat we juridisch gezien gelijk hebben." De CG-raad overweegt nu om naar het Eui'opese Hof te stappen. Het Nederlandse beleid is vol gens de organisatie in strijd met de rechten van de mens. De juridische strijd van de CG-raad tegen de Staat duurt al jaren. De gehandicaptenraad heeft de Staat al eerder voor de voorzieningenrechter en het Hof gesleept. Ritjes Van Gelder „750 kilometer stelt echt niks voor, zeker als ik in de krant lees dat de commissaris van de koninigin Van Gelder zegt dat je met één ritje buiten de provin cie al 500 kilometer onderweg bent. Nu kan hij er voor kiezen om nog op een andere manier te reizen, maar veel gehandicapten hebben die mogelijkheid niet", zegt Marleen Vermeer van Pa tiëntenplatform Het Klaver blad. Volgens Vermeer laat het Kla verblad het niet zitten bij deze uitspraak. „Met .onze partners gaan we kijken hoe we hiermee verder gaan. Onlangs hebben de Verenigde Naties een vei-drag aangenomen waarin staat dat mensen met een handicap dezelf de rechten hebben als anderen. Doordat deze gi'oep al met veel extra kosten wordt geconfron teerd, is daar nu absoluut geen sprake van." Groot aantal ambtenaren vangt vliegen RIJSWIJK - Heel wat ge zonde ambtenaren doen de hele dag weinig anders dan uil het raam kijken, in plaats van dat ze aan het werk zijn. Zij krijgen hun salaris gewoon betaald. Deze zogenoemde 'raarn- 1 ambtenaar' blijkt een be kend verschijnsel onder ambtenaren. Dat staat in een onderzoek van Binnenlands Bestuur naar de productiviteit van overheids werk nemers, dat het weekblad voor politici en ambtenaren gisteren pu bliceerde. Bijna vijftienhon derd beleids- en leidingge vende ambtenaren werkten hieraan mee. De helft van de ambtena ren zegt het verschijnsel te kennen. Bijna 40 procent van hen zegt zo'n 'raam- ambtenaar' daadwerkelijk in zijn directe werkomge ving te hebben. ANP Bewoners van het Bos en Lommerplein keren terug in hun huizen. foto Klaas Fopma/GPD UTRECHT - Mensen gaan vanaf station Utrecht op weg naar de sneeuw met de Alpenexpres. Ongeveer 650.000 Nederlanders trekken er deze kerstvakantie op uit. De helft gaat volgens de ANWB naar de wintersport en dan vooral naar de Ardennen, zuid-Duitsland en Oostenrijk. foto Marc van der Kort/GPD w/4cht JsA/E-AJ HET" mooiste komt woef, Spreekverbod voor De Hond AMSTERDAM - Maurice de Hond mag klusjesman Michael Je J. niet langer in het openbaar amvijzen als dader in de Deven- :;rmoordzaak van 1999. Wel staat het De Hond vrij bij daarvoor geëigende instan- zijn overtuiging op dit punt jit te dragen. Il|)|et dit gisteren in kort geding ilgesproken vonnis heeft de iler in Amsterdam De Plond >t helemaal de mond ge- >rd. De rechter heeft in haar Ironnis bovendien opgenomen cat de uitspraak opnieuw moet bezien als de omstandig- wijzigen en De J. alsnog justitie als verdachte |rordt aangemerkt. zolang dit niet het geval mag De Hond op geen enkele ,|j(ijze en onder welke benaming idan ook De J. openlijk als ver lachte van de moord op de De- iter weduwe Jacqueline Wit- ïberg aanwijzen. Doet hij dat rel, dan moet hij hem bij elke rrertreding vijfduizend euro be- ilen De opiniepeiler heeft het afge lopen jaar onderzoek gedaan naar de Deventer moord. Hij ervan overtuigd te zijn dat Imest Louwes, de fiscaal jurist ;an de weduwe, al zeseneenhalf ir onschuldig gevangen zit. 5D Verdachte moorden krijgt zeven jaar cel MAASTRICHT - De rechtbank in Maastricht heeft de vermeen de seriemoordenaar P.C. giste ren veroordeeld tot zeven jaar cel. Hij krijgt deze straf voor één poging tot moord op een he- roïneprostituee in 1992. De rechters spraken de man vrij van het verkrachten van deze vrouw. Daar was te weinig be wijs voor. Justitie heeft C. ook in het vizier voor vijf onopgelos te moorden op verslaafde prosti tuees in Zuid-Limburg tussen 1992 en 2003. De politie kon C. met de zaak waarvoor hij nu is veroordeeld in verband bren gen, nadat DNA was afgenomen vanwege een ander delict. Zijn DNA-profiel paste bij het sper- maspoor dat in 1992 bij het slachtoffer werd aangetroffen. Het slachtoffer heeft verklaard dat C. dreigde haar te vermoor den. De twee hadden seks waar na de verdachte volgens justitie de vrouw probeerde te wurgen. De verdachte bleef tijdens de be handeling van de zaak bij de ver klaring die hij eerder bij de poli tie aflegde. Volgens hem was er geen sprake van seks onder dwang en heeft de prostituee hem bedreigd met een gebruikte injectienaald om hem van zijn geld te beroven. ANP (Advertentie) Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst*", Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 delijke woning te verlaten. Ze kunnen gebruikmaken van een verhuisservice van de gemeente om hun spullen over te brengen. Cohen zei dat hij er zeker van is dat de woningen veilig zijn. „Er is geen gebouw in Amsterdam waar het zo veilig is. Ik ga er niet over, maar ik durf mijn hand er wel voor in het vuur te steken." Aannemer Hillen Roosen heeft voor elke woning een kerst boompje met ballen neergezet om de bewoners te verwelko men. Elk huishouden kreeg 5000 euro schadevei-goeding van de aannemer voor de gele den schade. Tot nu toe hebben vier bewoners gebruikgemaakt van de terugkoopregeling, waar bij Hillen Roosen de wonin gen koopt voor de waarde als er niets was gebeurd. Op 11 juli besloot de gemeente tot ontruiming van het complex wegens instortingsgevaar. De evacuatie behelsde 96 wonin gen, 27 winkels, de bibliotheek, de markt, het stadsdeelkantoor en een parkeergarage. Afgelo pen week bleek dat er genoeg is hersteld aan het complex, waar door de appartementen weer be woonbaar werden verklaard. Rechter De kosten die de gemeente Am- sterdam heeft gemaakt na de ontruiming bedragen tegen de 10 miljoen euro. Er lopen nog on derhandelingen met de aanne mer over de afwikkeling van de schade. De gemeente sluit niet uit dat begin volgend jaar tus senkomst van de rechter nodig is. „Het zijn pittige onderhande lingen", aldus een zegsman van Hillen Roosen. „We zijn alle bei grote jongens." ANP door Eric Wendel AMSTERDAM - De eerste eva cués keerden gisterochtend te rug naar hun woningen op het Bos en Lommerplein in Amster dam. Burgemeester Job Cohen heeft de noodverordening inge trokken, waardoor de apparte menten weer toegankelijk zijn. De eerste bewoners kwamen na achten al langs om hun spullen over te brengen. Bepakt en be zakt, met dozen, koffers, tassen en kamerplanten, namen sommi gen direct him intrek in de wo ning. Anderen hadden schoon maakmiddelen bij zich om eerst hun appartement op te poetsen of de ramen te lappen. De bewo ners reageerden zichtbaar opge lucht dat ze na vijf maanden te rugkonden. Ze vonden het voor- al zwaar dat ze afgelopen tijd al leen op afspraak en onder poli tiebegeleiding hun huis in moch ten om wat spullen op te halen. „Vooral het telkens legitimeren was vervelend", zei een bewo ner. De meeste evacués vonden him appartementen er netjes uit zien. Verhuisservice Ongeveer de helft van de twee honderd gedupeerden is weer in het eigen appartement. De ge meente heeft de bewoners tot 12 januari de tijd gegeven hun tij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3