Wit is in, maar niet praktisch Het begrip resistent is nogal relatief Gebrekkig Vlekken verwijderen ONDER DE PANNEN Bekers voor bubbels - JS% Zilveren bestek zaterdag 23 december 2006 W 3 De combinatie van wit en zwart is een van de trends in het interieur. Wit meubilair mag dan sjiek ogen. het is volgens meubel producenten wel besmette lijk. Die adviseren dan ook om voor de aankoop drie keer na te denken. In wit uitgevoerde banken en fauteuils stralen de consu ment momenteel in talloze meu belzaken tegemoet. Want ook vólgens het Nederlands Perscen trum Wonen is het één van de trends in het interieur. 'Bionic' noemt het perscentrum de stijl die wordt samengevat met de woorden 'back to basic'. „Wit is de belangrijkste basiskleur, maar in tegenstelling tot vroe ger altijd in combinatie met an dere modische, liefst secundaire kleuren."' Dat zijn deze winter zachte grijze, vergrijsde paars- tinten, olijfgroen en steen- blauw. Beurs Coen Verhoef van de Nederland se meubelproducent Artifort moet het bekennen. Een witte bank of fauteuil oogt fantas tisch. Maar praktisch? Nee, dat is het maagdelijk witte meubi lair niet. Artifort ondervond het tijdens de onlangs gehouden beurs Orgatec in Keulen aan den lijve. Voor die gelegenheid was een deel van de ontwerpen uitgevoerd in wit. „Het oogde prachtig, maar na een week beurs zag het meubi lair er niet meer uit", aldus Ver hoef. Mensen met kinderen, hon den of katten kunnen de trend volgens hem dan ook beter aan zich voorbij laten gaan. „Want wit is wel erg besmettelijk", merkt hij ten overvloede op. Wit, geel, blauw of rood, de tand des tijds krijgt onherroepe lijk grip op de stoffering van bank of fauteuil. Zelfs de specia le beschermlaag waarmee stof fen tegenwoordig bewerkt zijn, kan dat niet voorkomen. Na eni ge tijd neemt de vuilafstotende werking ervan af en ontstaat een onvermijdelijke grauw sluier. Levensduur Maar 'wanneer na aanschaf van duurzame materialen aandacht wordt besteed aan adequaat on- In de woonstijl Bionic domineert wit als basiskleur. derhoud, dan zorgt dit voor een langere levensduur', stelt de Stichting Waarborg Tapijt Meubelreiniging (SWTM). „Dat geldt ook voor zachte vloerbe dekking en gestoffeerd meubi lair", aldus de brancheorganisa tie, waarbij verspreid in het land zo'n dertig bedrijven zijn aangesloten. „Meubelstoffen hebben de eigenschap om stof vast te houden, zodat meubelen er altijd stofvrij uitzien", aldus de stichting. „Daardoor kan het voorkomen dat onderhoud wordt vergeten of uitgesteld." Goed onderhoud is volgens de SWTM regelmatig onderhoud. „Wekelijks stofzuigen is nodig om vuildeeltjes te verwijderen die slijtage kunnen veroorza ken." De stoffering om de week afnemen met een klamvochtige theedoek voorkomt volgens de organisatie dat kleverige vuil deeltjes (lichaamszouten, vet ten) zich aan de stof hechten. Niet elke reinigingsmethode is geschikt voor elk type meubel stof. Aanmodderen met produc ten die onder andere bij de bouwmarkt verkrijgbaar zijn, pakt bijvoorbeeld niet altijd even goed uit. Soms wordt de vlek groter of verkleurt de stof. Koolzuur Bij ernstige vervuiling is een ad vies van een professioneel reini- gingsbedrijf volgens de SWTM geen overbodige luxe. „Reinig afneembare hoezen bij voorkeur chemisch. Laat vaste stoffering reinigen door een erkend meu- belreinigingsbedrijf." Hoeveel dat kost, is afhankelijk van zo wel de stoffering als van het meubel. „We doen nooit een prijsopgave als we het meubel niet gezien hebben en de mate van vervuiling hebben be paald", aldus een medewerkster van Chem-Dry. Typerend voor de methode van dit bedrijf is dat bij de reiniging nauwelijks vocht, maar koolzuur wordt ge bruikt. Daardoor is het meubi lair sneller droog dan bij andere rei nigingsmethodes Het reinigen van wit leer is een ander verhaal. Daarvoor zijn volgens Verhoef van Artifort te genwoordig genoeg geschikte reinigingsmiddelen verkrijg baar. Gealux Meubelproducties in Cu- lemborg adviseert om het meu bel bij aanschaf te behandelen met een beschermingserème en het vervolgens twee keer per jaar te reinigen. Paul Geerts Informatie: www.swtm.nl, www.leathercare.nl, www.xhei7i-dry.nl. Verwijder vlekken altijd meteen. Som mige vlekken zijn pas na verloop van tijd zichtbaar. Hoe langer de vlek aanwezig is, hoe moei lijker te verwijderen. Voor verschillende vlekken zijn specia le reinigingsproducten verkrijgbaar. Test ze in verband met de kleurvastheid van de stof altijd eerst op een niet zichtbaar deel van het meubel. Probeer vlekken eerst met een lepel te verwijderen. Dep vervolgens met een vochtige theedoek, tissue of spons, zodat de vlek niet groter wordt. Dep niet te hard, omdat de vervuiling dan in het weefsel wordt gewreven. Werk om kring vorming te voorkomen altijd van de rand van de vlek naar het midden. Verwijder wijn,-frisdrank, alcoholi sche dranken, thee, koffie en andere wa terachtige vloeistoffen met een absorbe rende doek. Dep daarna met lauwwarm water. Herhaal die handeling totdat de theedoek geen vuil meer opneemt. Blijven na behandeling toch vlekken achter, laat deze dan drogen en neem voor een professioneel advies contact op met een specialist. Reinig leer twee tot drie keer per jaar met een speciale cleaner. Voorzie de lede ren bekleding na de behandeling van een beschermlaag. Informeer bij de leveran cier welk middel u het best kunt gebrui ken. Haal maandelijks een schone, synthe tische zeem over het meubel. Neem nooit een gebruikte zeem. Ze kunnen resten be vatten van schoonmaakmiddelen. Tips van de Stichting Waarborg Tapijt Meubelreiniging: Dep chocoladeresten met lauwwarm water of verdunde ammoniak. Voor het verwijderen van cosmetica is shamponeren met water en een neutrale zeep voldoende. o Gebruik bij hardnekkige vlekken ver- dimde ammoniak. Gebruik nooit aceton of nailremover. o Gras vlekken kunnen worden verwij derd met lauwwarm water. Shamponeer vervolgens met neutrale zeep en water. Behandel balpointinkt of kauwgom met perchloorethyleen of trichloorethy- leen. e Jam en vruchtensappen kunnen wor den afgenomen met lauwwarm water. Neem bij vlekken door slasaus, olie en andere olieachtige vloeistoffen zo veel mogelijk vloeistof weg met een absorbe rende doek. Gebruik vervolgens een speciale vlekken- verwijderaar of schakel een vakman in. De mens is van nature lui, daar ben ik van overtuigd. Het liefst zouden wij allemaal op onze rug op 'het strand van een tropisch eiland liggen. Af en toe genieten we van een slokje klappermelk en we komen al leen overeind voor het hoogstno- dige, zoals het vangen van een smakelijk visje voor ons avond maal. U herkent zich hierin niet? Goed, laat ik het dan alleen over mijzelf hebben: ik ben van natu re lui, en toen ik een brochure van de firma Easyplant in de brievenbus kreeg was mijn be langstelling dan ook onmiddel lijk gewekt. Easyplant is een bedrijf dat jon ge planten verstuurt, hiermee de klant het vermoeiende traject van zaaien, verspenen en oppot ten uit handen nemend. Tegen een prijs, dat spreekt. Voor de prijs van een zakje zaad waaruit honderden planten kun nen worden opgekweekt koop je hooguit een stuk of zes jonge planten. Maar het concept sluit naadloos aan bij onze gehaaste tweeverdienerstijd waarin we liever meer betalen voor minder thuiswerk, we laten onze voor tuin van drie bij zes aanleggen en onderhouden door een hove niersbedrijf, we geven de li chaamsbeweging van onze huis dieren in handen van een uitlaat- service en we laten ons eten prakken, fijnsnijden en voorkau wen tot een kant-en-klaar maal tijd die we alleen maar in de magnetron te hoeven opwar men. Zaaien en stekken heb ik altijd boeiend gevonden. Zelfs na jaren van planten kweken vind ik het nog altijd een won der dat een in de grond gestoken takje zomaar wortels vormt e*n dat een zaadje in vochtige grond opensplijt en in een complete plant met bladeren, wortels en bloemen verandert. Ik doe het dan ook graag zelf - dat zaaien en stekken. Tomatenplanten Daar heb ik Easyplant niet voor nodig. En gelukkig ben ik ruim- behuisd zodat mijn zaaisels en steksels niet in de weg staan. Waar ik Easyplant wel ieder jaar voor nodig heb is voor geën te tomatenplanten. Dit zijn to maten die geënt zijn op een on derstam van een wilde tomaat die min of meer resistent is te gen phytophtora, een schimmel ziekte die het kweken van toma ten in een groot deel van ons land onmogelijk maakt. Dat komt doordat de sporen van de schimmelziekte via nat blad de plant binnendringen. Aan de kust, waar het bijna al tijd waait, blijft het blad van de tomatenplant niet lang genoeg nat om de sporen van phytophto ra een kans te geven, maar in het minder winderige gedeelte van Nederland maakt de schim mel het telen van tomaten onmo gelijk. Een droge zomer helpt, maar niet voldoende. Zelfs een augus tusnacht waarin het zwaar dauwt, biedt de ziekte al de kans om toe te slaan. Zonder kas om het tomatenblad droog te houden is het verder dan twin tig kilometer van de kust onmo gelijk om buitentomaten te kwe ken. Natuurlijk, je kunt met bestrij dingsmiddelen spuiten. Maar daar ben ik geen voorstander van. Zeker niet van spuiten op vruchten die ik later weer in mijn mond moet stoppen. De resistente tomaat van Easy plant is dus een uitkomst. En om een lang verhaal niet nog lan ger te maken: besteld en ge plant. De helft in de moestuin en de andere helft in potten, on der een overhangend dak. In de moestuin ging het mis. De on derstam van mijn tomaten bleek niet resistent genoeg en de plan ten gingen in no time aan phy tophtora ten onder. Nu kunt u zeggen dat het ook wel een ab normaal seizoen was. Dat klopt, maar ook in het seizoen ervoor lukte de buitenteelt van toma ten niet. Maar met die onder mijn overhangende dak ging het geweldig. Tot eind-oktober oogstte ik tomaten. De moraal? Het begrip resistent is nogal relatief. Wat telt is het blad van de tomatenplant droog zien te houden. Bij het houwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huïzen.Verslaggever en toekomstige bewoner Jeffrey Kutterink schrijft ivékelijks over zijn ervaringen. Het is te krankzinnig voor woorden, maar kennelijk bestaan ze. Aannemers die hui zen willen opleveren waarin de kachel niet brandt en de toilet potten ontbreken. De buren van twee deuren ver derop waren maandag in alle staten. Zij hebben het huis niet geaccepteerd. En terecht. Vijftig gebreken. Onbewoonbaar, ver klaarde de inspecteur van Eigen Huis zelfs. Het was het begin van een'week waarin een fiks aantal wonin gen moest worden opgeleverd. Maar na flink wat lawaai zag de aannemer in dat het zo niet kon. Niet dat er grote misstanden zijn, maar de huizen zijn simpel weg niet af. Een kind kon deze bui al weken zien aankomen. Want je hoeft niet veel verstand te hebben van bouwen om te zien dat er nog veel werk moet worden verzet. Keer op keer is gevraagd of de woningen op tijd klaar zijn. Steevast klonk het antwoord 'is geen probleem hoor, komt alle maal voor elkaar'. Niet dus. Bouwen is en blijft een samen spel van bedrijven die vlak ach ter elkaar of soms zelfs gelijktij dig hun werk moeten doen. Er hoeft maar iets tegen te zitten en je hebt de poppen aan het dansen. Dat er bij de bouw ver traging ontstaat, is dan ook be grijpelijk. Maar dat de aanne mer tot de dag voor de opleve ring blijft volhouden dat er geen problemen zijn, is ronduit onfat soenlijk. Die boodschap heeft hij dan ook duidelijk mee gekre gen. Het is al weken geleden dat hij de brief rondstuurde met de da tum van oplevering. Vanaf dat moment plan je alles in; vrije da gen, hulp bij het schilderen en behangen, de vloerenlegger, de gordijnenwinkel, de keukenleve rancier en de verhuizer. Telkens als er ook maar iets schuift, pas je de planning aan. Dat hebben we de afgelopen we ken dan ook meermalen moeten doen. Maar allemaal wel met die ene datum in het vizier. Voor ons zou de oplevering afgelopen woensdag zijn. Maar die is niet doorgegaan. Niemand kapittelt de aannemer dat hij nog tijd nodig heeft. Ie dereen is erbij gebaat dat de wo ningen spie en span worden op geleverd. Maar pas een dag van tevoren roepen dat het niet lukt, kan echt niet. Dat had de aannemer gelukkig snel door. De bedrijfsleider heeft met de vuist op tafel gesla gen en de teugels straks in han den genomen. Uitkomst? Toch voor kerst opleveren. Maar dan begint een spel van ge ven en nemén. Je weet als toe komstige bewoner dat het huis voor kerst niet helemaal klaar zal zijn. Daarmee niet akkoord gaan, betekent een uitstel van weken, met alle gevolgen van dien. Dus bekijk je wat er wel kan. De aannemer belooft dat hij de belangrijkste zaken kan rege len. Alleen het spuiten van de muren in de woonkamer moet later. Hij neemt de verantwoor delijkheid voor eventuele scha de aan de vloer die er dan in ligt. Vandaag weten we of ons huis acceptabel is. Zo niet, dan gaan we niet akkoord. Liever uitstel, dan een gebrekkig huis. Waarom zou je champagne uit een flute moeten drin- vn. M Htt ken? Dat hebben ze zich onge twijfeld afgevraagd bij het life style- en interieurmerk Sieger. Het Duitse bedrijf komt daarom met champagnebekers die ge maakt zijn van zogenaamd Fürstenberg porselein en 24-ka- raats goud. De originele cham- pagnebekers zijn verkrijgbaar vanaf 85 euro. De flute wordt volgens het Ne- bruikt. Door de dunne wand derlands Champagne Genoot- neemt het glas snel de tempera- schap overigens niet zomaar ge- tuur aan van de champagne. f Romke van de Kaa Thuistomaat foto Ronike van de Kaa De koning van Jordanië, Poe- tin, maai- ook Madonna en Elton John zouden eten met het zilveren bestek van het merk Robbe Berking. Wie bereid is de portemonnee te trekken, mag zich in dit rijtje scharen. Een bestekcassette van mini maal dertig delen is verkrijg baar vanaf 1500 euro bij onder andere juweliers en serviesspe ciaalzaken. Daarvan kan tot eind januari een deel worden te rugverdiend, omdat kopers bij aankoop een voucher ontvangen voor een diner met wijnarrange ment in een Michelin sterrenres taurant. Wereldwijd doen 31 res taurants aan de actie mee, waar onder Herberg Onder de Linden in het Groningse Aduard en Le Cirque (Robert Kranenborg) in Scheveningén. Informatie: www.robbeber- king.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35