PZC Een kerk is nooit standaard ■■K am De aronskelk blijft nog steeds bloeien Appartementen in Nieuwdorp Hedactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 23 december 2006 Wit is in maar kwetsbaar W3 DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. k de keuken bestaat een deel van het raam uit melkglas om ongewenste inkijk te voorkomen. foto's Mechteld Jansen Van het interieur van de gereformeerde kerk in Nieuwdorp is niet meer veel over. Binnen de muren zijn vijf gloednieu we appartementen gebouwd. Maar de grote kerkramen in de dikke muren, de ingekerf- de namen van organisten in het dakbeschot en het weidse uitzicht herinneren de bewo ners nog aan de oude functie. Acht jaar hebben Middelbur gers Sebastiaan en Melanie Bom in Rotterdam gewoond, om te studeren en carrière te ma ken. De wens om weer terug te gaan naar Zeeland begon steeds meer te leven. Op het moment dat Sebastiaan bij architectenbureau Rothui zen van Doorn 't Hooft in Mid delburg kon gaan werken, kwam de zaak in een stroomver snelling en ging het stel opzoek naar een huis in de provincie. Sebastiaan: „We wilden geen standaardrijtjeswoning uit de jaren tachtig of negentig. Dat is echt niets voor mij." Melanie vult aan: „En het was belang rijk dat het huis van binnen af was. We hebben de laatste jaren in Rotterdam telkens in verbou wingen gezeten. Met een klein kind erbij is dat een stuk lasti ger." De keuze viel uiteindelijk op een tussenwoning in de kerk van Nieuwdorp. Bepaald geen standaard woning dus. De vrij heid om de indeling zelf te bepa len, gaf voor het jonge gezin.de doorslag. Op het moment dat ze het appar tement mochten uitkiezen, was de kerk nog een lege bouwval. Wel waren er tekeningen ge maakt van de nieuwe situtatie, waarbij de ruimte als het ware in vijf plakken werd gesneden. Elk appartement heeft nu een raam waarin op de begane grond een voordeur en op de eer ste etage een balkonnetje is ge maakt. Sebastiaan en Melanie kozen voor het middelste 'raam'. „Daar stond niet direct een boom voor, bovendien vonden we het juist leuk om de middel ste te hebben." Elk appartement is een beetje anders. De twee huizen op de kop zijn het ruimst en beschik ken over een karakteristiek rond raam. De bewoners aan de voorgevel hebben als extraatje het torentje en een glas-in-lood- raam. Suzan Murre (46) woont op num mer 38, aan de achterkant van de kerk.-„Dit is het mooiste en het ruimste appartement, dit was dan ook als eerste ver kocht." Toch is Suzan als laat ste in de kerk komen wonen. „De eerste eigenaren zijn vlak voor de oplevering gescheiden en konden nog net de keuken en het sanitair afbestellen." Verandering Voor Suzan kwam de kerkwo- ning als geroepen. Haar hele le ven woonde ze bij haar moeder in. Op het moment dat zij over leed, was Suzan toe aan verande ring. Na veel wikken en wegen besloot ze in Nieuwdorp te blij ven wonen. Net als de familie Bom, zocht ze een huis dat eigen lijk al 'af' was. Van de aankoop heeft ze nog geen moment spijt gehad. „Ik heb hier zoveel mooie plekjes om te zitten. Het uitzicht vanaf de eerste verdieping over de kerktuin met monumentale bo men is haar favoriet, maar ook de zolder is een mooie plaats. „In het oude dakbeschot zijn de namen van de organisten ge kerfd. Maar ook de schilders die in de loop van de jaren aan het werk zijn geweest, hebben hun naam achtergelaten. Grappig is dat ook de naam van de cv-mon- teur met een datum in 2005 er bij staat." Het kophuis van Suzan is door extra ramen in de achtergevel lichter dan de middelste wonin gen. Maar behalve extra licht, bieden de ramen ook indrukwek kende vergezichten. Suzan: „De vensters zijn zo breed dat je er in kan zitten. Vanuit het boven ste raam kijk ik over de A58 en naar 's-Heerenhoek. Maar ook in het modern inge richte huis van Sebastiaan en Melanie is in vrijwel elke ruimte te zien dat het gebouw vroeger een kerk was. Op de eerste ver dieping met aan weerszijden de gebogen ramen komt de 'kerk- sfeer' het beste tot z'n recht. Aan de kant van de keuken, waar de gevel van het oude gods huis dicht tegen de bebouwing van de Ring staat, is het raam gedeeltelijk voorzien van mat glas. Sebastiaan: „In de brochure stond dat dit raam 'deels van melkglas' zou worden voorzien. Heel vaag dus. In de koopoyer— eenkomst heb ik wel laten vast leggen dat het tot de borstwe ring mat glas mag zijn. Daarbo ven wilde ik per se helder glas, omdat ik geen opgesloten gevoel wil hebben in mijn eigen huis." Sebastiaan heeft weinig overge laten van de originele indeling. „Ik heb het hele appartement ge spiegeld, de trap loopt bij mij dus aan de andere kant." De in grijpendste verandering betreft de tweede en derde etage. „Wij hadden de pech dat een gebogen steunbalk dwars door de slaap kamers zou lopen. Die is nodig om de muren overeind te hou den." Staalkabel De jonge architect is aan het re kenen en tekenen geslagen en kwam tot de conclusie dat de steunbalk zou kunnen worden vervangen door een dikke staal kabel. Alleen de plaats waar de steun balk aftakte is nog zichtbaar. De staalkabels zijn weggewerkt in het plafond van de slaapka mers en de badkamer op de tweede verdieping. De zolder, in gebruik als knutsel- en kluska- mer, is daardoor ruimer dan bij de buren. Het stel had graag nog een origi neel kerkbankje willen bemach tigen. Melanie: „Ik heb het aan een oude Nieuwdorper ge vraagd en hij wist te vertellen dat die nu in Roemenië staan." De benedenverdiepingen van de woningen zijn vpor een belang rijk deel ingericht als berging. Sebastiaan: „Buiten is er geen plaats voor een berging. Dat zou ook geen gezicht zijn, vijf ver schillende schuurtjes tegen de kerkmuur." Dat de bewoners van de kerk geen echte schuur hebben, is nu Elk kerkraam is voorzien van een balkon. foto's Willem Mieras nog goed te zien. Bij elke voor deur staan drie grote kliko's ge parkeerd, voor het oud papier, het rest- en het gft-afval. „Daar komen ondergrondse containers voor in de plaats, net als in de binnenstad van Middelburg", weet Sebastiaan. Met de renovatie van de dorps kerk is ook de Ring opgeknapt. Die bood jarenlang een trooste loze aanblik. De kerkruiten wa ren ingegooid en het onkruid in de omliggende tuin tierde welig. De kerktuin is nu omringd met een nieuw smeedijzeren hek, ook staan er enkele bankjes die uitzicht bieden op het plein. „Vooral in de zomer wordt daar goed gebruik van gemaakt. Hier komen veel toeristen langs op de fiets. We hebben zelfs al Ja panners gezien die foto's maak ten van het gebouw", lacht Mela nie. Nieuwdorper Adrie Weststrate woont sinds twee jaar aan de noordkant van de Ring, tegen over de kerk. Hij is blij dat de bestrating is opgeknapt, maar de kerk had wat hem betreft niet hoeven te worden gerestau reerd. „Die hadden ze veel beter kunnen afbreken. Dan hadden ze hier een mooi plein of park kunnen aanleggen. Vroeger was hier ook geen kerk en zo bijzon der mooi is het gebouw nou ook weer niet. Maar ik ben niet onte vreden over hoe het nu is, hoor." Joeri Wisse In een oogopslag tellen we twee levensgrote arenden, twee golden retrievers, een liggende ezel tussen een kerstman en een sneeuwpop in en nog een vrachtwa gen. En dat alles op slechts een paar vierkante meter. In de voortuin van Krijn Martinus Lere (63) en zijn vrouw Astrid (62) staat deze opvallende uitstalling aan beelden en kerstspul. Met als blikvanger een nog steeds bloeiende aronskelk. „Elke dag loopt hier een man met een poedeltje langs en vraagt wat ik toch met die aronskelk doe dat 'ie nog steeds bloeit. Tja, ik doe er dus niets bijzonders mee. Toen die achter stond, bloeide die nooit zo goed, maar op deze plek...", vertelt Astrid trots. Ze laat zien dat er zelfs nog een bloem op uitlopen staat. Het echtpaar woont sinds augustus aan de Kerkhof laan in Terneuzen. Beelden hebben een belangrijke plaats in het leven van het stel. Althans, in het leven van Astrid. Haar Krijn 'geeft er niet zo veel om, maar vindt het allemaal wel best, ik heb er toch niks in te zeggen'. Alhoewel: 'van mij hoeft het niet zo hoor, geef mij maar m'n oude auto's'. Die oldtimers in de garage achter het huis springen echter niet zo in het oog. Maar een argeloze voorbijgan ger kan niet anders dan een blik werpen in de voortuin van de Lere's. „Ja", glimt Astrid, „en als het donker is, wordt het nog mooier want dan gaat de kerstverlich ting aan." Zowel buiten als binnen, waar ondermeer een stel rendieren gevat in lampjes de wacht houdt voor het raam. Kerst is binnen eveneens prominent aanwezig. Een echte kerstboom pronkt bij het raam voor. „We hebben al jaren een kunstboom, maar toen we die hadden neergezet, heb ik gezegd 'nee, die wil ik niet'. We zijn snel een echte gaan kopen", vertelt As trid. Verder hangt en ligt er nogal wat kerstachtigs. Op vallend is een opblaasbare knalgroene kerstboom aan de wand. „Die is voor kaarten, er kunnen er 42 in." Het geval heeft iets van een luchtbedje voor in het zwembad, „maar", grinnikt Krijn, „je blijft er echt niet mee drijven hoor." De kamer ademt ook de liefhebberij van Astrid. Beeld jes van porselein staan er te kust en te keur. „Ik ben gek op porselein. Als ik niet oppas, blijf ik kopen." Even verderop in de kamer staat een vitrinekast bar stensvol kristal. Glazen, karaffen te veel om op te noe men. „Dat komt allemaal uit Polen. Daar hebben ze het mooiste kristal", vertelt Krijn. Hij importeerde ja renlang beelden uit Polen en verkocht die aan diverse zaken in de provincie. Op de achtergrond is de valkpar kiet Poppetje te horen. Astrid: „Hij praat. Eigenlijk heet hij Peppie, maar op een gegeven moment zei hij 'poppetje' en toen zijn we hem zo maar gaan noemen. Hij is al ruim twintig jaar. Best oud hoor." Het gesprek komt op de passie van Krijn, zijn oude au to's. Het opknappen ervan heeft zijn hart. En dan heb ben we het over oldtimers, niet van die nieuwerwetse karretjes. Op dit moment heeft hij een Toyota MR2 on der handen. Hij komt aanlopen met een officieel docu ment waarop een record uit het Guinness book of re cords vermeld staat. „We hebben meegedaan aan het wereldrecord om de langste rij van MR2's te laten rij den." En inderdaad op het document is sprake van 'the largest parade of Toyota MR2 cars', gehaald op 7 sep tember 2003 te Naaldwijk. Astrid: „Een prachtig ge zicht, hoor. Er reden 162 wagens mee. Het duurde wel zeven minuten voor die hele rij voorbij was." Annemarie Zevenbergen In de voormalige gereformeerde kerk van Nieuwdorp zijn rijf appartementen ondergebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33