Zo mooi hadden wij ze nooit gemaakt In dertig jaar handbal slechts twee seconden de weg kwijt CD O O C\J Fatale rode kaart zaterdag 23 december 2006 Euforisch. Heel erg verliefd en geen hap meer weg krijgen. Ver dwaasd over hoe mooi, hoe leuk, hoe lief. De adoptie van Rasika en Omar is de beste beslissing die Henk Jobse en Jolien Steenhuis ooit hebben genomen. „Het was liefde op het eerste gezicht. Toen ze ons zag, pakte ze ons vast en liet ons niet meer gaan." Laatst vroeg ze: Mama, kom ik uit jouw buik? Uit die van papa dan? Nee, zeiden we, jij bent gegroeid en geboren uit onze hartjes. Ze heeft staan juichen en roepen: hoi hoi, ik ben ge groeid en geboren uit de hartjes van mijn papa en mama!" Henk Jobse en Jolien Steenhuis uit Middelburg - bekend van de La Vaca-woonwinkels - konden zelf geen kinderen krijgen. Nu hebben ze twee adoptiekinderen en vooral ook twee adoptiever- halen. Hoe anders kan het ene nieuwe begin zijn dan het andere. De eerste adoptiereis was bizar, zegt Henk. „Het adoptiebureau, dat contact voor ons had gelegd, stond op het punt failliet te gaan en vlak voor onze komst was Rasika overgeplaatst van een staatskindertehuis naar een privétehuis. De Nederlandse leidster daar heeft haar opge lapt. Ze was veel te klein voor de anderhalf jaar die ze was. Pas daar kreeg ze goed te eten. Rasika kon niet eens kauwen. In dat eerste tehuis heeft ze kei hard moeten vechten om te over leven. In een donkere zaal vol bedjes. Wie het eerst de lepel te pakken had, had te eten. Boven dien zou ze doof zijn. Toen Rasi ka ons zag, pakte ze ons vast en liet ons niet meer gaan." Drie weken kregen ze, om aan elkaar te wennen. „Je voelt je eu forisch", droomt Jolien Steen huis. ,,'s Avonds zaten we volle dig verdwaasd in het guesthou se. Ze was zo mooi, zo leuk, zo lief. We wilden voor iemand zor gen. En dan krijg je een meisje dat zóveel zorg nodig heeft." De rechter sprak uit dat Rasika mocht worden geadopteerd. Ein delijk hoefden Henk en Jolien haar niet meer om vijf uur ach ter te laten. Ze mocht met hen mee naar Nederland. Op eigen kracht. „Lopen had ze ook nooit geleerd. Maar toen wij haar mee namen, liep ze, met haar hand jes om onze pinken. Omdat ze zo klein was, mocht ze in het vlieg tuig in een basket. De hele reis heeft ze staan springen." Thuis begon het gezinsleven pas echt. Rasika barstte van de ener gie; Henk en Jolien waren ka pot. „Je weet van voren niet dat je van achter leeft. Ik moest om alles janken", zegt Jolien. „We zijn met haar naar de KNO-arts gegaan. Na vier weken had ze al buisjes. Ze was helemaal niet doof. Toen het gedoe met verze keringen, die naar elkaar verwe zen. De gemeente, die haar niet een-twee-drie kon inschrijven. Daar zit je niet op te wachten. Maar ja, we hadden al zoveel overwonnen. Dit was peanuts." Stijve brok Volgens de fox-mele regels mo gen ouders een jaar na thuis komst van het adoptiekindje een nieuwe aanvraag doen. Jo lien en Henk zaten al negen maanden nadat Rasika in huis was gekomen in het vliegtuig richting Sri Lanka. De ontmoe ting verliep anders dan bij Rasi ka. Henk: „Dat was liefde op het eerste gezicht. Dit niet. Omar was ziek. Bovendien had hij het eigenlijk wel naar zijn zin in het tehuis. Hij liet ons* niet toe. Eén stijve brok. Apa thisch. Autistisch, leek het wel. Het duurde even tot hij zich overgaf. Rasika bleek een brug genbouwer. Toen viel Omar voor mij. Misschien door mijn donkere oogopslag of door het busje waarmee we naar de dok ter gingen. Prachtig vond hij dat. Je voelde hem verslappen." Thuis ging het nog niet gemak kelijk; de kinderen waren ziek. „Eén groot poep- en kotsfestijn. Bovendien was Omar nog niet helemaal op zijn gemak. Alleen slapen was eng, sneeuw was eng en vooral huisdieren waren eng. Hij klampte zich aan ons vast; bang dat ook wij hem verlieten. Na een tijdje werd hij rustig." Nu is het goed. Precies een jaar is het gezin samen. Ze hebben elkaar goed leren kennen. Jolien noemt dat een ontdekkingsreis. „Ze hadden natuurlijk al een ka rakter. Steeds meer zien we ook dingen van onszelf terug. Soms hoor ik mezelf praten als Rasika bezig is. En dat plagen heeft ze van Henk. Omar is een mama kindje, Rasika een papakindje. Het is heerlijk samen. Zelfs zo, dat ik het ook zalig vind om sa men te knippen en te plakken. Lekker sufmutsen. Henk: „In het begin was ik zó trots dat ik expres tijdens spits uur naar de supermarkt ging. Ie dereen moest ze zien." Maar dat gaat over, zegt Jolien. „Later word je gek van iedereen die naar je staart. Omdat je kin deren zijn geadopteerd, moet ie dereen ineens alles weten. Alsof je constant veantwoording moet afleggen. Vaak zijn mensen bru taal. Duur hè, zo'n adoptie, zeg gen ze dan. Of ze vragen of het broer en zus zijn. Idioot." „Het ergste is dat we nu ook we ten wat discriminatie inhoudt. Op een terras in Antwerpen riep de ober 'ksst ksst' naar Rasika, alsof ze een hond was. Of toen ze niet mocht meedansen op va kantie in Egypte. Ik wist niet dat ik zo'n tijger kon zijn. An dersom maken we door onze kin deren veel sneller contact met buitenlandse mensen." Rasika en Omar hebben hun le ven veranderd. „We hebben veel meer gekregen dan we ooit heb ben durven dromen. Ze zijn ook nog eens allebei gezond. Mensen om ons heen zeggen: ik kan me jullie niet eens voorstellen met blanke kinderen. Zij horen bij jullie. Zo is het. Bovendien, zo mooi hadden wij ze nooit kun nen maken." Wendy van den Hurk Jolien Steenhuis en Henk Jobse met Rasika (voorgrond) en Omar foto's Mechteld Jansen ean Marie Toubiana dacht na 39 levensjaren wel een beetje te weten wie hij was. Op zondag 4 november maakte hij j echter kennis met een volslagen onbekende ka raktertrek. Nadat de scheidsrechter hem in de handbalwedstrijd EMM-White Demons 2 plotseling een rode kaart had gegeven, volgde een eruptie van woede. De inwoner van 's-Gravenpolder liet de arbiter met twee ferme kopstoten tegen diens borst kennismaken met de vloer van de sporthal. Toubiana schaamt er zich nog steeds ver schrikkelijk voor en houdt niet op dat ook kaar om de situatie te bespreken. „Het was een emotionele bijeenkomst", vertelt Toubi ana. „Het bestuur moest maatregelen ne men, maar had het er verschrikkelijk moei lijk mee. Voordat ze het woord konden ne men heb ik gezegd dat ik me terugtrok. We hebben daarna als kleine jongens zitten jan ken." In zijn handbalcarrière die 31 jaar duurde, kreeg hij welgeteld twee rode kaarten. Op 18 december vorig jaar van het koppel Wassink/Klerks en op 4 november van de zelfde heren. En daar zit het probleem van Toubiana. Hij weet eigenlijk wel zeker dat deze mannen hem willens en wetens te gra zen hebben genomen. Het begon eind vorig jaar tijdens een uit- Jean Marie Toubiana te zeggen. Desondanks voelt hij zich meer slachtoffer dan dader. „Als die man die ro de kaart niet gegeven had, zou ik nu nog ge woon kunnen handballen. Die twee secon den bepalen de rest van mijn sportleven." Grapjassen noemen Jean Marie Toubiana wel de Zinedine Zidane van het handbal. Net als de Franse voetballer in de finale van het WK, gaf Jean Marie Toubiana iemand tijdens de slotfase van een wedstrijd een kopstoot. Net als Zidane staat hij bekend als bescheiden, zachtaardig, sociaal en spor tief. Zidana en Toubiana hebben een Frans paspoort en zijn beiden in Marseille gebo ren. „Misschien is het wel ons zuidelijke ka rakter", probeert Toubiana zijn gedrag en dat van Zidane te verklaren. Het komt ex- zonder veel overtuiging uit. Dan nog een laatste, pijnlijke overeen komst. Net als bij Zidane zal zijn laatste daad in het veld allerlei prachtige sportmo- menten ovex-woekeren. Verschil is dat Zida ne zijn vertrek al had aangekondigd, terwijl Toubiana tot in lengte van dagen wilde blij ven handballen. Hij kon ondanks zijn leeftijd nog makkelijk mee met het eerste van het Middelburgse EMM en beleefde nog zo veel plezier aan het spelletje. Toubiana gaat er eclxter vanuit dat hij ook in hoger beroep de maximale schor sing van twee jaar krijgt en dat hij daax-na geroyeex-d wordt door de bond. Plet gaat hem verschrikkelijk aan het hart, en hij is niet de enige. Twee dagen na het voorval kwamen selectie en bestuur bij el wedstrijd in Tilbui-g. Vlak voor tijd kreeg Toubiana in één keer rood omdat hij op een beslissing van de arbiters met cynisch hand geklap reageerde. „Ik heb toen gescholden", ex-kent Toubiana. „Omdat het belachelijk was wat ze deden. De scheidsrechters beschuldigden me er daarna van dat ik hen bedreigd heb. Dat is puur gelogen," Hij kreeg een schorsing van tien duels, die later werd teruggebracht tot vier en vier vooxwaardelijk. „Ik voel me nog steeds zwaar benadeeld door die i-ode kaart", zegt hij. Streng Twee weken voor het duel met White De mons floten dezelfde arbiters de wedstrijd Jupiter-EMM. Tien minuten voor tijd haal de trainer Dierickx Toubiana naar de kant. Hij was bang dat de zaken uit de hand zou den lopen. De arbitex-s wax-en verschx-ikke- lijk streng voor de speler die zich heilig had voorgenomen zijn mond de hele wedstrijd dicht te houden. Op de vierde november trof Toubiana het koppel Wassink/Klerks voor de derde keer dit jaar. „Je vxienden zijn er weer", zei een teamgenoot gekscherend toen de arbiters de zaal betraden. Ook nu zou Toubiana zijn mond dichthouden. Tot dertien seconden voor tijd. Toen kreeg zijn teamgenoot Marcello Tax voor de derde keer geel, dus x-ood. „Ze bleven maar met kaarten smijten, zonder dat het nodig was. Toen Marcello rood kreeg zei ik 'je hebt het weer voor elkaar', waarop die man in één keer lachend rood trok. Hij zat er gewoon op te wachten. Wat er toen gebeurde weet ik niet meer. Ik ben hele stukken kwijt. Ik kwam weer een beetje bij ïnijn positieven toen een speler bovenop me zat," Toubiana heeft de gebeurtenissen vele ke ren als een film voorbij zien komen. „De eni ge vex-klaring die ik heb kunnen verzinnen, is dat ik alle woede heb opgekropt. Dat had ik misschien beter niet kunnen doen. Ik kan nooit goedpraten wat er is gebeurd. Fanatis me en agressie liggen dicht bij elkaar. Ik ben er dertig jaar lang in geslaagd mijn fa natisme in goede banen te leiden. Tot die vierde november. Toen lukte het twee secon den niet. Ik vind dat die man niet alleen slachtoffer mag spelen. Hij trekt rode kaar ten voor overtredingen die geen rood waard zijn. 'Vuile tyfushond' is een belediging. Maar toch niet 'je hebt het weer voor el kaar'?" Zijn vrouw Elvira heeft het vex-haal voor de zoveelste keer aangehoord. Ze is net 12,5 jaar met Jean Marie getx-ouwd, maar kan zich nog steeds niet voorstellen dat dit ge beurd is, „Jean Marie ris altijd een van de sportiefste spelers in het veld. Thuis is hij al tijd rustig. Wat mij betreft soms wat te rus tig. Hij windt zich zelden op." Toubiana is blij om twee dingen. Zijn kinde ren waren in de hal, maar hebben niet ge zien hoe hun vader zich te buiten ging. En hij is niet met de vinger nagewezen door zijn omgeving, ondanks veel aandacht in de pers. „Ik heb een eigen telecombedrijfje en dit is natuurlijk geen reclame. Ik moet aan klanten weieens uitleggen wat er precies ge beurd is. Echt negatief commentaar heb ik niet gehad." Enkele weken geleden ging Toubiana nog eens kijken naar een wedstrijd van zijn voor malige teamgenoten. „Dat had ik beter niet kunnen doen. Het was te emotioneel. Ik zag mijn ploeggenoten tekortkomen, juist om dat ze een speler als ik misten, Ik voelde me machteloos en vex-antwoordelijk. Na afloop heb ik gezegd dat ik vooxiopig" niet meer kom kijken. Ik kan het nog niet aan." Zonder sport kan Toubiana echter niet. Op de avonden dat hij zou spox-ten, stort hij zich nu op zijn werk. Maar dat kan niet blij ven duren. Hij wil blijven bewegen. „Ik stap op het fietsje en ga hier op het dorp voetbal len. Maar dat moet nog even wachten. Eerst moet dit afgehandeld zijn. En dat gaat nog wel even dux-en." Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27