Fout cadeau zoekt nieuwe koper 2Much laat niets aan het toeval over Kunstkring verborgen in Vleeshal lunst zaterdag 23 december 2006 Nieuwe ontpoldermotie raad Sluis SLUIS - De Sluise gemeenteraad laat andermaal weten niets te zien in ontpoldering in het kader van natuurcom pensatie. Na het advies van de commissie Maljers (ontpol dering van het zuidelijke deel van De Braakman bij Hoek) riepen de oppositiepartijen CDA, WD en Gemeen tebelangen het college van B en W op opnieuw hun onge noegen te uiten bij de provincie Zeeland, het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit en de com missie Maljers. De PvdA en D&T-i-aadslid M. Carels stem den tegen de motie. Kerstmarkt voor goede doel succes GOES - Met zelfgemaakte spullen hebben de leerlingen van basisschool De Tweern in Goes donderdag tijdens een kerstmarkt 3250 euro ingezameld. De leerlingen van de school voor speciaal onderwijs haal den met de markt geld op voor een weeshuis in Tanzania. Kinderburgemeester Fabian Middelham overhandigde de cheque met het bedrag dat de 1500 bezoekers van de markt bijeenbrachten aan Olga en Piet de Haas. Zij wer ken sinds 2005 in het weeshuis en gaan het geld daar be steden aan de inrichting van klaslokalen in een school bij het weeshuis. Sluis Veere draait op afroep VEERE - Schepen die door de sluizen van Veere willen, moeten tijdens de feestdagen vooraf bellen dat ze erdoor willen. Zij moeten zich twee uur voor aankomst telefo nisch melden bij de sluiswacht in Vlissingen (0118-412372). Die stuurt dan iemand naar Veere om de sluizen te bedienen. De bediening vindt dus plaats op af roep. Dat geldt voor de feestdagen: 25 en 26 december en 1 januari. Op 24 december en van 27 tot en met 30 decem ber is bellen niet nodig. Dan gelden wel beperkte draaitij- den. De sluizen in Veere worden deze dagen bediend van 09.00 tot 17.00 uur. Alleen op zondag 24 december kun nen schepen tot 21.00 uur passeren. De sluizen in Vlissin gen blijven werken volgens de normale dienstregeling. Vooraf bellen is daar helemaal niet nodig. Gewonde bij eenzijdig ongeval ELLEMEET - Een 26-jarige automobilist is vrijdagnacht rond 1.30 uur gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval. De man uit de gemeente Schouwen-Duiveland raakte in de berm en kwam in de sloot terecht. Hulpverleners trof fen de man gewond in de wagen aan. Hij is met hoofd- en beenletsel naar het ziekenhuis vervoerd. Daar is een bloedproef afgenomen. De auto is totaal vernield. Slapen op strand van de baan ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duive land heeft zich definitief uitgesproken tegen slapen op het strand. Met uitzondering van de fracties van Leefbaar Schouwen-Duiveland en ChristenUnie zijn alle fracties te gen nachtrecreatie aan de zee. T. de Gelder (GroenLinks) noemde de (inmiddels teruggetrokken) plannen van onder nemer Kristelijn voor een hotel op het strand zelfs 'weer zinwekkend'. Met deze uitspraak hoopt de raad soortgelij ke initiatieven van dezelfde ondernemer of anderen te voorkomen. HnorRené Schrier ie voor een prikje aan nieuwe spulletjes wil komen, doet er goed aan na kerstdag eens de veilingsi tes op internet te bekijken. Grote kans dat daar overtollige kerstcadeaus te koop worden aangeboden. Marktplaats.nl heeft het laten onder zoeken. Eén op de drie Nederlanders houdt er rekening mee dat hij of zij dit jaar met Kerst ongewenste cadeaus ontvangt. Van deze groep overweegt 14 procent de pakjes via internet te verkopen. Uit datzelfde onderzoek blijkt dat een kwart miljoen Nederlan ders wel eens een ongewenst cadeau online te koop heeft aangeboden of dat van plan is geweest. Niet alleen het internet is een populai re dumpplaats voor foute kerstca deaus. Ook de winkels voor tweede handsspullen in Zeeland kennen het fenomeen. Daar worden na Sinter klaas en Kerst eveneens spullen aange boden of geruild. De ruilmarkt van het Walcherse Mi lieu Informatie Centrum en Milieu Educatie Centrum (Micmec) in Vlissin gen heeft deze week de deuren geslo ten. De Kerstdagen wachten de vrijwil ligers van de ruilmarkt niet af. Ze kre gen, evenals vorig jaar, weer heel wat spullen aangeboden die rechtstreeks uit de kerstpakketten kwamen. Soms met de verpakking er nog om, geeft I vrijwilligster Els van den Kerkhof aan. „Je ziet ook mensen die sommige dingen in drievoud hebben, overduide- lijk afkomstig uit kerstpakketten." De spullen blijven niet lang in de kra men van de ruilmarkt liggen. De mees- j te vinden wel weer een nieuwe bestem- ming. En als er wat overblijft, gaat het naar een rommelmarkt ten bate van Sri Lanka. Volgend jaar is er weer een ruilmarkt I van het Micmec, want het voldoet dui- De kerstman doet er goed aan even op internet te kijken of er nog ergens 'foute' kerstcadeaus voor een prikje worden aangeboden. delijk aan een behoefte, aldus Van den Kerkhof. In Goes is er sinds kort een ruilwinkel in de Goese Polder. Ook daar kunnen mensen terecht met spullen waar ze vanaf willen. Overigens is het fenomeen van de fou te kerstcadeaus ook bij winkels be kend. Niet zelden melden zich in de warenhuizen na Sinterklaas en Kerst mensen die nieuwe artikelen willen ruilen, die ze kennelijk kort tevoren hebben ontvangen. Opbrengen Het onderzoek van Marktplaats.nl geeft aan dat de meeste mensen (48 procent) die foute cadeaus op internet aanbieden, dat doen omdat die ge schenken dan tenminste nog wat op brengen. Andere redenen: een ander is er nog blij mee (41 procent); ruimt lek ker op (29 procent) en: zo kan ik een gewenst cadeau kopen (22 procent). Ook is onderzocht waar die foute ca deaus vandaan komen. Dat blijken vooral de schoonouders te zijn. Dus wie schoonmoeder met een doos onder de arm aan ziet komen, is gewaar schuwd. Vérder is een top 3 samengesteld van cadeaus die het eerst in aanmerking komen om op internet te zetten. Op de derde plaats staan verzorgingsproduc ten, op de tweede plek lekkernijen en op de eerste plaats interieurartikelen. Natuurlijk is ook geïnformeerd wat mensen dan het liefst als geschenk ont vangen. Op de derde plaats eindigt de cadeau- of tegoedbon, op de tweede plaats een cd of dvd en het liefst wil len mensen boeken, volgens het markt- plaatsonderzoek. Lego Ook een andere populaire veilingsite, EBay, merkt na de feestdagen een op vallende groei in het aanbod van de 'standaard' spullen. EBay constateer de het dubbele aan speelgoedproduc ten en een verdrievoudiging van het aantal horloges. Met name Lego en Playmobil worden massaal aangeboden, maar ook gezel foto Marco Hofste/ANP schapsspelen en baby- en peuterspeel goed. Gemiddeld geven mensen 143,12 euro uit aan Sint- en/of Kerstcadeaus. Het bedrag dat besteed wordt, loopt op naarmate de leeftijd toeneemt. In de 'grote' steden wordt het meest uitgege ven; in het noorden van Nederland het minst. Vanharte.nl, een internetsite met ad viezen over de meest uiteenlopende feesten, heeft nog wel een tip om foute kerstcadeaus te voorkomen. Als het feestgezelschap bekend is, laat ieder een dan verlanglijstjes maken en loot jes trekken. Het kan ook geen kwaad om je te verdiepen in de ontvanger, luidt het advies. 2Much, deelnemer aan het COC Songfestival, met linksachter Mirko Buljan en rechtsachter Peter Reinders. door Rolf Bosboom KATS - Vier keer eerder deden ze mee. Tweemaal waren ze heel dicht bij de titel. Dit jaar zou het dan echt moeten gebeuren voor 2Much, dat vanavond Zee land vertegenwoordigt tijdens het Nationaal COC Songfestival in Theater de Veste in Delft. „We weten dat er ruimte is, dat we nóg verder kunnen komen", zegt Mirko Buljan. Buljan uit Duitsland vormt met Peter Reinders uit Kats al zeven jaar het duo 2Much. Sinds 2001 zijn ze bijna vaste deelnemers aan hét homomuziekevenement van het jaar. Dat is in 1995 ont staan als knipoog naar het grote Eurovisie Songfestival en sinds dien uitgegroeid tot een jaar lijks festijn. Elke COC-afdeling kan een deel nemer afvaardigen. 2Much ver tegenwoordigde al twee keer eer der (in 2001 en 2002) COC Mid den-Zeeland. Toen daar in 2003 interne problemen ontstonden, bleek dat ze ook namens een an dere afdeling naar het festival konden, met als gevolg dat Rein ders en Buljan in 2003 namens Zuid-Limburg en een jaar later namens Tholen en West-Bra bant deelnamen. Vorig jaar he ten ze verstek gaan, omdat de or ganisatie volgens hen toen te wensen overliet. Ze hebben zich de afgelopen ja ren hoorbaar verder ontwik keld. „Ik ben zelf meer de klas sieke kant opgegaan, terwijl Mir ko zich vooral met musical heeft beziggehouden", zegt Reinders. „In de popmuziek komen onze wegen weer samen." Na de tweede plaatsen in 2003 en 2004 hebben ze dit jaar alles uit de kast gehaald om het hoog ste te bereiken. Er is vooi-al meer aandacht voor het showele ment. Er wordt nu gedanst door Dominik Blan en Lars Wett- mann van de dansacademie in Rotterdam. Robin Waterreus, af komstig uit Zierikzee, is aange trokken als achtergrondzange res. Reinders en Buljan gaan vanavond gehuld in fraaie witte rokkostuums met roze shirts er onder. „Het gaat niet alleen meer om de zang. Het moet ook een visu eel spektakel zijn, een echte per formance", zegt Reinders. „Luis teren doe je ook met je ogen", vult Buljan aan. Ze zingen het nummer Come back, dat is geschreven door Thomas Hant en gearrangeerd door Studio 66 in Middelburg. Het is een pakkend nummer. Reinders: „Het kan zo de top-40 in. Het staat als een huis." Er is niets aan het toeval overge laten. Dat 2Much vanavond als laatste van de vijftien kandida ten mag optreden - wat als een voordeel wordt beschouwd - ver sterkt het vertrouwen in een ho ge klassering. Onder de concur rentie zijn opmerkelijke titels zo als Als ik in mijn eentje sta te stralen van Wilde Rozen, Het vlees is zwak van Theodoor en Wat een homo! van Ali Gay. De deelnemers worden beoor deeld door een publieksjury en door een vakjury, onder aanvoe ring van Jacques d'Ancona. Zij moeten rekening houden met di verse aspecten, waaronder de 'roze inhoud'. Die is bij 2Much niet heel expliciet. Come back gaat over een stel dat uit elkaar gaat, maar dat elkaar toch niet kan missen. Dat zouden twee mannen of wouwen kunnen zijn, maar ook een man en een wouw." Buljan is ervan overtuigd dat 2Much vanavond hoog gaat sco ren. Reinders is wat voorzichti ger in zijn verwachtingen. Hoe dan ook is de kans niet groot dat het duo nog een zesde po ging waagt. „Het is waarschijn lijk de laatste keer. Anders gaan mensen zeggen: daar heb je hen ook weer." toor Rolf Bosboom - Bij binnen- is de bezoeker even in ver- Er is in eerste instantie leen kunstwerk te zien in De ileeshal in Middelburg, wel een omplexe constructie van bui len en houten platen. Wie door- ropt merkt pas dat zich daar- nssen vele werken van leden an de Zeeuwse Kunstkring chuilhouden. Dat.vind ik prachtig", zegt Lia over de opstelling. „Het ispannend dat je niet weet wat allemaal tegenkomt. Boven- ien blijft op deze manier de leer van De Vleeshal helemaal ewaard." De constructie is ont- orpen door Jules Bogaerts, van Kunstkring-voorzitter illy Bogaerts. „Het is eigenlijk installatie op zich." is het een traditie dat Zeeuwse Kunstkring het jaar met een tentoonstelling i De Vleeshal. Dat gebeurde de 'gelopen jaren steevast aan de ind van een thema. Dit jaar is gekozen voor een andere opzet. Lia Hector van Galerie T in Mid delburg werd gevraagd een se lectie te maken uit het aanbod van de deelnemende kunste naars. De expositie is vanaf van daag te bezoeken. Hector heeft niet geselecteerd in de kunstenaars zelf. „De Kunst kring heeft zelf een ballotage commissie. De meeste van hen zijn ook aangesloten bij CBK Zeeland, dat eveneens een bal lotagecommissie heeft. Dat is dus verder niet meer aan mij." Het ging haar er niet alleen om een mooie expositie neer te zet ten. „Ik vind de communicatie met kunstenaars heel belang rijk. Dat is ook intensief ge beurd, toen ze woensdagavond allemaal hun werk kwamen brengen. Dat is vooral voor me zelf een meerwaarde." Hector hecht aan diversiteit. „Ik ervaar telkens weer dat kunst emotie is, een gevoelsreactie op roept. Bij toegankelijk werk ge beurt dat vaak direct, bij min der toegankelijk werk moet je daar wat meer moeite voor doen. Maar het kan allebei kwa liteit hebben. Een toeschouwer moet in zijn beleving ook gren zen kunnen verleggen, om steeds weer opnieuw te worden verrast." Depot Aanvankelijk was het idee dat Hector een aantal werken zou kiezen en dat de rest in een soort depot wordt geplaatst. Bij de inrichting is het depot uitge groeid tot een verzameling mi ni-tentoonstellingen, waarbij el ke kunstenaar een eigen ruimte heeft. Achter in De Vleeshal is Hectors finale keuze te zien. Aan de wan den hangen schilderijen van vier kunstenaars: Marian Siere- veld, drie werken van Rijnhard Schregardus, een zelfportret van Miems van Citters en een bijzondere serie van Jorien Brug- mans. Er lijkt plaats voor meer werk, maar Hector heeft haar keuze ('puur gevoelsmatig') bewust be perkt gehouden, ook al moest ze daardoor een aantal mensen te leurstellen. „Ik hou nu eenmaal erg van leegte. Daardoor wordt het ene schilderij niet beïnvloed door het andere." Bezoekers kunnen schriftelijk aangeven wat ze het mooiste kunstwerk op de tentoonstelling vinden. Daaruit rolt steeds een ander Werk van de Dag, dat ver volgens een dag later afzonder lijk wordt gepresenteerd. „Het is een leuke manier om mensen bewust te maken van waar ze naar kijken." Aan de expositie doen veertien kunstenaars mee. Naast Marian Siereveld, Rijnhard Schregar dus, Miems van Citters en Jo rien Brugmans zijn dat: Cobi Boone, Tessa Braat, Leen van Duivendijk, Saskia Eggink, Ha- jo Hoffmann, André Kappert, Jan Kettelerij, Elsje van Ree, Bea Verheul en Ben Game. Expositie: 'MX-8. De keuze van Lia Hector', werk van de Zeemose Kunstkring, t/m 4 januari in De Vleeshal aan de Markt in Middel burg. Geopend: dagelijks 11-17 uur, eerste en tweede kerstdag 12-17 uur. 3 Hector over de expositie in De Vleeshal: „Het is spannend dat je niet weet wat je allemaal tegenkomt." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19