pzc Convenant biedt Lété perspectief PZC Onder de grond in de stad Vier geestelijken, vier verhalen Alles uit de kast voor Stoomtrein Goes-Borsele -15 Nieuwe kans voor personeel K< Verkeerslichten weg bij nieuw spoorviaduct zaterdag 23 december 2006 rinor Maurits Sep JUDDELBURG - „Wij willen geen geld krijgen, wij willen er voor werken." Interim-direc- leur J. Rijk van Lété is daarom ingenomen met het convenant dat gisteren met Walcherse ge meenten is gesloten om meel mensen uit de sociale werkvoor ziening via de gemeenten aan een baan te helpen. !De gemeenten, zegt Rijk, nemen hun maatschappelijke verant woordelijkheid om mensen uit de gesubsidieerde arbeid van de werkvoorziening te krijgen, naar 'gewone' banen. Dat is in ihet belang van de werknemers, ,van Lété en van de gemeenten Izelf. Toch is een convenant vol- Igens hem noodzakelijk. „Dan feg je ook voor iedereen goed [vast dat je de krachten bundelt om dit samen te bereiken. Je imoet het niet zien als een stok [achter de deur. Het zijn goede af braken waaraan we driekwart [jaar! hebben gewerkt. We bou wen samen aan een goed be leid." [Daarvan gaan de komende jaren vele tientallen werknemers van l'Lété profiteren. Middelburg, Yeere en Vlissingen streven er- Inaar om per jaar gezamenlijk ge middeld vijftig volledige ar beidsplaatsen te creëren. Nogal jwat werknemers van Lété kun nen echter niet meer dan een deeltijdbaan aan. Daarom zul len niet vijftig maar waarschijn lijk 65 mensen per jaar van het. convenant gebruik kunnen ma ften, rekent Rijk voor. Bij Lété staan ruim zevenhonderd men sen op de loonlijst: ruim vijfhon derd werken bij Lété zelf, de rest bij ADZ in Vlissingen. Rijk: „Het convenant geeft onze teensen veel nieuwe kansen. (Advertentie) DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR KAAI 53 VEERE 2e Kerstdag geopend 11.00 - 17.00 uur Onze winkel stoat opnieuw in de verf en vol met antiek en tijdloze trends Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl 1 Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers - Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET i www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Welke werknemers ervan zullen profiteren, moet nog blijken. We voeren nu gesprekken om de ca paciteiten van mensen te inven tariseren en te zoeken naar de juiste mensen voor de juiste ba nen. Het blijft een zaak van goed zoeken naar een passende baan." Lété heeft een sterke voorkeur voor het detacheren van mede werkers bij de gemeenten of bij bedrijven die voor de gemeenten werken. „Liever dan dat de ge meente diensten bij ons in koopt", stelt Rijk. „Wij voeren een beleid om mensen van bin nen naar buiten te begeleiden. Wij willen mensen begeleiden zodat ze van gesubsidieerde ar beid naar regulier werk kunnen overstappen. Als bedrijf maken we de omschakeling van een pro ductiebedrijf naar een mens-ont- wikkelbedrijf. Daarom hebben we het afgelopen jaar ook diver se activiteiten verkocht." Het convenant heeft vooralsnog een looptijd van drie jaar. Door medewerkers een tijdelijke baan te bieden of door extra werk in te kopen, voorkomen de drie gemeenten ook dat Lété met een financieel tekort blijft kampen. Dat zou volgend jaar 200.000 euro bedragen en in 2008 en 2009 jaarlijks 700.000 door Maurits Sep VLISSINGEN - Onder de grond parkeren in hartje Vlissingen. Vanaf vandaag kan het en de eerste weken nog gratis ook. De parkeerkelder De Fonteyne in de Spuistraat is sinds gistermiddag klaar. De garage is nog niet helemaal afgewerkt, maar er kan al wel worden geparkeerd. De lift doet het ook. De afwerking gebeurt in j& nuari. Na negen uur vandaag kan iedereen er zij auto parkeren. Tot en met zaterdag 6 janus ri is dat gratis. Het parkeren in Vlissingen i deze periode trouwens in heel Vlissinge kosteloos. De gemeente maakt daarmee ee. gebaar naar de winkeliers, die veel overlas hebben gehad van de bouw van De Fontey ne. Winkelend publiek kon volgens de win; keiiers moeilijker in de stad komen, bleef weg en dat leidde tot lagere omzetten. Na 6 januari kost het parkeren in de kelder van De Fonteyne één euro per uur. De kelder heeft dezelfde openingstijden als de parkeer garage aan het Scheldeplein: maandag tot en met donderdag van 08.00 tot 20.00 uur, vrijdag van 08.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 08.00 tot 18.00 uur en koopzondagen van 13.00 tot 17.00 uur. foto Ruben Oreel door Astrid van den Hoek GOES - Met zwaailichten en gil lende sirenes denderen vrijdag twee brandweerwagens en twee ambulances het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) in Goes op. Alles wordt uit de kast gehaald om de stoomtrein een miljoen-euro te bezorgen in het programma BankGiro Lote rij Restauratie. Een voorbijganger komt eens kij ken wat dat lawaai en die sire- - nes nou te betekenen hebben. Tot zijn verbazing rijden de au to's net weer achteruit de oprit af, om vervolgens opnieuw met alle toeters en bellen het terrein op te rijden. Voor de finale van het Avroprogramma BankGiro Loterij Restauratie, die vandaag wordt gehouden, schiet Ende- mol nog een laaite filmpje waarin de vrij withers van de SGB laten zien waa&m zij moe ten winnen. In het Imp je redt de brandweer de SG'ers uit de locomotievenloods. Volgens de medewekers zakt het gebouw in als z niet win- door Elian van 't Westeinde I erstmis. lederen viert het anders. Of viert het niet. De één boekt nog snel even een reisje om maar niet met de schoonfa milie aan tafel te moeten. De ander duikt uren de keuka in om er op eerste kerst met een achtgangendiner uit te komenSn alle maal hebben we het druk. Maar hoe bereiden de geestelijen zich voor op kerst? We herdenken de teruggave van onze tempel Luuk Smit, is voorzanger in de 'beth ha-knesset' synagoge in Middelburg. „Joden vieren geen kerstmis, daarom hoef ik geen speciale preken voor te bereiden. Dat hoeft nooit, want wij preken niet. Ik ben voorzanger, ik zing liederen en vertel verhalen. De rabbijn preekt ook niet. Hij gaat in gesprek met ons. Als we met zijn allen aan tafel zitten, kan iedereen zijn vinger opsteken om een vraag te stellen. Dat is interactief. Dat we geen kerst vie ren is omdat omdat wij alleen de thora kennen. Die bestaat uit vijf boeken die ook in het Oude Testament staan. Van Ge nesis tot en met Deuteronomium. Het Nieuwe Testament, waarin Jezus wordt ge boren, gebruiken we niet. Voor ons moet de Messias nog op aarde komen. Vandaag is de laatste dag van chanoeka, het acht daagse lichtfeest. Het is een drukke, feeste lijke periode. De boodschap die we met chanoeka meekrijgen is: 'Doe vandaag wat je denkt te moeten doen en stel niets uit tot morgen'. Dit feest valt in december, rond kerst. We herdenken dat we de tem pel in Jeruzalem terugkregen. Op de slot dag van chanoeka, middenin de donkerste tijd van het jaar, branden alle lichtjes." Mensen raken met mijn preek is het mooist Ralf Grossert, pastor van de RK parochie Zuid-Walcher en. „Een preek is een proces, het groeit. Maar op een gegeven moment is de druk zo groot, dan moet er iets op papier komen. Ik gebruik dingen die op mijn pad komen en me aan het denken zetten. In grote lij nen gaat het kerstpreek over macht en ver wachtingen die we hebben ten aanzien van Jezus. Vorige week oefenden we de kerstnacht. De kreet die we normaal roe pen als we met het kerstkind de kerk inlo pen is: Heden is ons geboren de redder dei- wereld. Ik vroeg mijn collega's: wat heb je toch met dat jongetje? Ik heb medelijden met Jezus. Hij moet het hele zootje op knappen. Waar moet hij beginnen? Alle verwachtingen in de wereld richten we op dat arme kind in de kribbe. Volgens mij is de boodschap van Jezus' geboorte dat je naar jezelf moet luisteren. Als je in con tact treedt met jezelf, bekijk je de wereld anders. De kerstpreek is bijzonder. In de kerstnacht komen er veel mensen naar de kerk die je normaal niet ziet. Als mijn preek mensen raakt en ze kunnen er een jaar mee doen.... Iets mooiers is er niet." Met kerstmis gaan echt alle registers open Jan Nauta, predikant in de Morgnster, Protestantse Kerk Nederland. „Mijn stokpaardje is dat het pas échkerst feest is als het kerstfeest is. In novmbei- gaan de tuincentra al van start met an al les en nog wat. Al dat kerstgedoe is erge- lijkbaar met beschuit met muisje nog voordat het kind geboren is. Nu, in e ad ventstijd staan we erbij stil dat het iet zo licht is in de wereld. Advent heeft en an dere 'kleur'. Met kerst gaan alle rejsters open. Zondag hebben we al een «eetje voorpret! dan gaat het over het loflid van Johannes de Doper, een lied dat gae over bevrijding. Het verwijst naar de omst van Jezus. Ik zit veel uurtjes achte mijn bureau voor de meditaties, of prekn. Ik noem het ook wel overwegingen. W zijn niet zo dogmatisch. Omdat we metkerst een dienst met orgel, gitaar en saxfoon hebben, moeten we iets meer overiggen dan normaal. Maar de voorbereidinjvoor de preek kost me niet meer dan voor nde- re diensten. Soms, als het over een nbe- kende bijbeltekst gaat, worstel ik ret de uitleg. Maar het kerstverhaal is z be kend." Wat in de Koran staat over Jezus lees ik altijd in december voor Imam Halil Arslan, is veertig dagen in Nederland om de gees telijk leider van de Yildirim Beyazit Camii Moskee in Mid delburg te vervangen, die op pelgrimstocht is naar Mekka. „Moslims vieren geen kerst mis. Wel leg ik in de preek in de derde week van december uit wat kerstmis betekent. Wat in de Koran staat geschreven over Jezus, lees ik voor. Wij ge loven dat Jezus meteen vanaf zijn geboorte een profeet was en in de wieg al kon praten. Je zus is een belangrijke profeet, hij kon ook wonderen verrich ten. Maar voor moslims is Mo hammed de belangrijkste pro feet. In de preek ga ik altijd in op de actualiteiten van dat mo ment. De voorbereiding kost. me ongeveer vijftien uur. Bij het offerfeest dat dit jaar op 31 december en 1 januari valt, heb ik wel een langere voorbe reiding nodig voor de preek. Die duurt dan twee uur, vanaf de schemering tot het dn kei- is. Bij het feest offeren nos- lims een dier. We danke Al lah voor het gezonde en pede leven dat we hebben, tie ge slachte dier brengen weiaar de armen. Tussen 1993 enü998 was ik ook in Nederlan. Ik merkte toen dat Kerstmi: een belangrijke feestdag voor oris- tenen is. Opvallend vind i)dat buren elkaar op oliebollen -ak- teren. Dat bevordert de orler- linge contacten." Aanhouding wegens mishandeling VLISSINGEN - In de Schelclestraat in Vlissingen in gis terochtend rond kwart over drie een 27-jarige man uit Zoetermeer aangehouden wegens mishandeling. De politie zag hem, tijdens surveillance op het Bel- lamypark, een onbekende man die op cle grond lag schop pen. Bij het zien van de politie ging de 27-jarige er op de fiets vandoor. Rond kwart over drie werd hij, na het inzet ten van een diensthond, aangehouden in cle Schelde- straat. Bij de zijn aanhouding gaf cle man een valse naam op. De Zoetermeerder, die na verhoor weer in vrijheid was ge steld, werd gelijk weer aangehouden vanwege een nog uit te zitten straf. Hij is overgebracht naar Torentijd. Belgische hardrijders de bon TERNEUZEN - Drie Belgische automobilisten moesten gisteren hun rijbewijs inleveren omdat ze in cle Guido Ge- zellestraat in Terneuzen meer dan vijftig kilometer per uur te hard reden. In de Guido Gezellestraat geldt een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur. De hardrijders zijn een 28-jarige man uit Lochristi, een 24-jarige man uit Vilvoorde en een evenoude man uit Oos- terzele. Bonus voor alle Goese minima GOES - In navolging van andere gemeenten geeft ook Goes minima een eindejaarsuitkering. Het college van burgemeester en wethouders had 65-plus- sers al een bonus van 50 (alleenstaand) en 75 euro (stel) in het vooruitzicht gesteld. Op initiatief van de PvdA komen nu alle minima in aanmerking voor een eindejaarsuitke ring van 50 of 75 euro. Dat kost de gemeente 55.000 euro extra. Vergunning café Goes weer in orde GOES - Eigenaar M. Dogan van het Goese café Backsta ge beschikt sinds vrijdag over een horecavergunning. De gemeente hielp Dogan in een mum van tijd aan een ver- gunning, nadat bij controles was gebleken dat het café nog draaide op een horecavergunning van de vorige eige naar L. Rijk-Kempe. Omdat feitelijk sprake was van een illegale situatie, over woog de gemeente die vergunning in te ti-ekken. Dogan kocht het café begin december en was in afwachting van zijn horecapapieren. Gisteren ontving hij ze, evenals een vei'klaring van goed gedrag. Daarmee verkreeg hij de be nodigde horecavex-gunning en was voor cle gemeente de kous af. Dogan wacht mogelijk nog wel een geldboete van wege het niet naleven van sluitingstijden. (Advertentie) nen. want dan is er geen geld om de loods op te knappen. De uitzending is vanavond om 20.10 uur op Nederland 2. Stem men op de stoomtx-ein kan door tijdens de uitzending TREIN te sms'en naar 7227 of 0909-0374 te bellen. Insectendag in Vlindertuin Kwadendamme KWADENDAMME - Onder de naam Prikkebeen on tour vindt in de vlindertuin in Kwaden damme woensdag 27 december een tentoonstelling over insec ten plaats. Prikkebeen wordt jaarlijks geor ganiseerd in dierentuin Artis in Amsterdam en komt nu voor het eerst naar Zeeland. Zo'n twintig deskundigen doen Kwadendamme aan om te vexiel- len over hun passie voor vele soorten insecten. Ook gaan ze mensen die bang zijn van spin nen proberen van hun fobie af te helpen. De insectendag begint om 10.00 uur en wordt om 17.00 uur afge sloten. Oudejaarsavond sfeervol dineren met live entertainment van Lou Prince en een feestelijke DJ! A^iOfl door Frank Balkenende 's-HEER ARENDSKERKE - Het nieuwe spoorviaduct bij 's-Hcer Arendskerke is goed deels klaar. De tijdelijke ver keerslichten zijn gisteren opge ruimd, zodat de hinder voor het autoverkeer voorbij is. Het viaduct in de Nieuwe Rijks weg (N254) bij 's-Heer Arends kerke is het afgelopen halfjaar vernieuwd. Enkele maanden was er op het viaduct maar één rijbaan beschikbaar en zoigden tijdelijk verkeerslichten voor oponthoud. Om te voorkomen clat inwoners uit Borsele massaal door de Poel naar Goes zouden lijden, pre cies de route die dagelijks vele scholiei'en nemen, sloot het wa terschap Zeeuwse Eilanden en kele wegen (op werkdagen) af. Alleen Borselenaren met een gel dige reden konden ontheffing voor de Sinoutskerkseweg krij gen. Inmiddels heeft het water schap de wegen weer vrijgege ven voor alle weggebruikers. De nieuwe brug is cliie meter breder dan de oude. Daardoor is aan weerszijden plaats voor een ruimer fietspad. Voor de vervan- ging trok cle provincie tweeën half miljoen eux-o uit. (Advertentie) Den Dekker yJi, Muziek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15