PZC ope Veiligheid dijken nationaal belang Twee jaar na de vloedgolf is het nog steeds een puinhoop 2e kerstdag provincie, gemeente en waterschap tegen afwentelen kosten op Zeeuwen Gratis waterpark en kinderclub www.gobest.nl j PZC Jé Horeca Veere krijgt controle kerstversiering Kerstvertelling Lekker eten met weinig middelen De Pagter Antiek Interieur Wenst u gezellige kerstdagen en een fantastisch nieuwjaar I Herenstraat 9 Kaai 53 Scgeersstraat 8 Veere Middelburg www.depagterantiekeninterieur.nl ijterdag 23 december 2006 (Advertentie) www.woonboulevardbreda.nl van 11.00 tot 17.00 i De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West (naast IKEA) Alles voor in en om het huis Gratis parkeren! door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het dorp Ind- rapuri in Atjeh krijgt binnen kort vijf nieuwe huizen. Het zijn de eerste stenen huizen die ge bouwd worden sinds de tsunami het gebied verwoestte. De Mid delburgse stichting Want heeft zich voor de bouw ingezet. En het blijft niet bij vijf huizen, zeggen Wim Wisse en Bambang Sudarmanto. Als het aan hen ligt komen er nog vijf bij. Hulp organisatie Cordaid betaalt vier huizen, zelf hebben ze geld voor één woning. Het geld voor de an dere vijf huizen hopen ze bij el kaar te krijgen door acties. Van particulieren, bedrijven en mis schien van scholen. Verder reke nen ze nog op een bijdrage van de provincie en de gemeente. Shelters Twee jaar na de vloedgolf is het land nog steeds een puinhoop, vertelt Sudarmanto. „Mensen zitten nog in shelters, tijdelijke woningen. Dat zijn blokjes van vier bij vijf en verder niets. Er is geen water en ook geen toilet. Het is al beter dan een tent, maar het heeft al twee jaar ge duurd om zo'n blokhutje te bou wen. Hoelang moet het dan du ren voordat ze een huis krij gen?" De huizen van de Stichting We deropbouw Na Tsunami worden heus geen paleizen: een woonka mer, twee slaapkamers, een keu ken en een badkamer. Maar ze zijn wel van steen. Bovendien worden ze gebouwd op een plaats waar mensen ook willen wonen: dichtbij hun oude wo ning en dichtbij de plaats waar ze werken. „Nu krijgen mensen soms een woning aangeboden die midden in de bush-bush ligt", vertel Sudarmanto. Het werk in Atjeh lijkt einde loos. „Wij werken in een klein dorp, eigenlijk een buitenwijk van de stad Meulaboh", zegt Wisse. „En er zijn nog zoveel dorpen in nood." Sudarmanto: „Er waren hulporganisaties ge noeg die huizen wilden bou wen." Wisse: „Maar die staan er nog niet." Gevolg is dat de stich ting straks vijf of tien gezinnen moet selecteren die in aanmer king komen voor een huis. „Het blijven er altijd te weinig", zegt Sudarmanto. Het afgelopen jaar heeft de stichting 140 gezinnen een steun tje in de rug gegeven. Niet door ze geld te geven, maar door te in vesteren in kleine bedrijfjes. De stichting kocht karretjes voor straatverkopers, naaimachines voor naaisters en een vriezer voor de slager. Daarnaast zijn veertien boten gebouwd voor vis sers en heeft de stichting een computerlokaal ingericht bij een school in Banda Atjeh. „De vissers zijn hartstikke blij met onze boten", vertelt Sudar manto. „De boten van andere projecten waren niet af. Vissers moesten zelf voor vistuig zorgen en ze moesten zelf de motor af stellen. Bij ons kregen ze zelfs de eerste tank benzine mee. Het is leuk om van de mensen zelf te horen dat we het goed gedaan hebben. We willen onszelf niet op de borst kloppen, maar dat is het resultaat van direct hulp bie den. Er zaten geen organisaties tussen." Positief effect De tsunami heeft één positief ef fect gehad, stelt Sudarmanto vast. De politieke situatie is ver beterd, het geweld is verstomd. „Dankzij de invasie van hulpver leners, kunnen ze niet meer ver stoppen wat er in Atjeh ge beurt", zegt hij. „Er zijn meer betrekkingen met mensen uit het westen. Dat is heel goed, vooral voor de ontwikkeling van de mensen." (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. hel alfabel van Zeeland Maand cel voor geweld in relatie MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Vlis- singen voor het plegen van huiselijk geweld tot een maand cel veroordeeld. De Vlissinger bekende de vrouw, met wie hij een knipperlichtrelatie had, 11 mei in haar wo ning in Middelburg met een stoel te hebben geslagen. Uit frustratie had hij ook een raam en een deur vernield. Offi cier van justitie G. Oosterveld vond poging toebrengen zware mishandeling bewezen en eiste twee maanden ge vangenisstraf. De officier refereerde ook aan het straf blad met veroordelingen voor geweldsmisdrijven. Het let sel voor het slachtoffer viel achteraf mee. Ze hield er blau we plekken aan over. Raadsman E. Smit wees op het tur bulente verleden, zowel van zijn cliënt als het slachtoffer. „De relatie is na het incident verbroken." De strafpleiter kwalificeerde het geweld als een mishandeling. Smit zag een werkstraf problemen geven en pleitte daarom voor een maand gevangenisstraf. Daarmee werd de raadsman op zijn wenken bediend, want de politierechter veroor deelde de Vlissinger tot de maand gevangenisstraf. Oud-raadslid Le Due overleden MIDDELBURG - Margriet le Due, oud-raadslid in de ge meente Middelburg is overleden. Le Due was 'de moeder van de PvdA in Middelburg', vindt wethouder Albert cle Vries. Le Due zat van 1986 tot 1990 in de gemeenteraad. Verder vervulde ze een groot aantal bestuursfuncties. Ze was lid van de ledenraad van de woningbouwvereniging, van de Rooie Vrouwen en de Anbo. Toen ze raadslid werd, was Le Due 68. Ze werd meteen de nestor van de raad. Tijdens haar raadsperiode was ze de oudste vrouw in de Nederlandse gemeentepolitiek. „In de PvdA hebben ze een uitzondering gemaakt", zei ze in 1987 in de PZC. „Voor Joop den Uyl. En voor mij." „Het was interessant", zei ze vier jaar geleden. „Ik heb me nooit in een hoek wil len laten duwen en ik heb me nooit laten commanderen en toen mocht ik meebeslissen over wat er in Middelburg gebeurde. Dat heb je dan toch voor elkaar, dacht ik." Mar griet Le Due is 89 jaar geworden. Lidl riskeert boete met zondagactie GOES - De Goese vestiging van supermarkt Lidl in de Goese Polder is morgen open en riskeert daarmee een for se boete, die kan oplopen tot 25.000 euro. De openstelling van 12.00 tot 17.00 uur, die de keten aankondigt op zijn internetpagina, is in strijd met de Winkelsluitingstijden- wet. De gemeente Goes staat momenteel vier koopzonda gen per jaar toe. Zondag 24 december komt op dat lijstje niet voor. Volgens burgemeester D. van der Zaag heeft Lidl geen ontheffing gevraagd. Hij zal de politie vragen proces-verbaal op te maken als blijkt dat de supermarkt zondag open is. Elke week in de zaterdagkrant I Reizen Daar moetje naar toe. zeeuwse almanak Die Goesenaar dacht gisteren twee nuttige taken te combi neren. Om de grote kerstdruk te in de supermarkt voor te zijn, besloot hij 's morgens vroeg bij het uitlaten van de hond meteen boodschappen te doen. Hij bond het beest, zo als hond en baas gewend zijn, aan een fietsenstandaard. De man deed zijn inkopen en duwde - eveneens zoals hij ge wend is - het volgeladen bood- schappenwagentje naar zijn nabijgelegen woning. Door al le drukte vergat hij de hond. De afwezigheid van het beest werd pas rond het middaguur opgemerkt. Geschokt en onge rust belde de man het asiel. De medewerkster vertelde hem dat zij zijn hond zojuist had opgehaald bij de super markt. Om de jankende en piepende verschoppeling had zich een kring van veront waardigde dierenliefhebbers verzameld met verre van mil de kerstgedachten jegens de onverlaat die de zielepiet in de steek had gelaten. Beschaamd haalde de Goese naar zijn hond in het asiel op. Het beest blafte blij en verge vingsgezind. De hond weet zich nu verze kerd van de mooiste kerst van zijn leven. Want zijn baas heeft wel iets goed te maken. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Redactie: 0113-315649 vvw.pzc.nl £-mail:redactie@pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: tóord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; veuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. iersservice: 0800-0231231 (Advertentie) I0MBURG - Horecagelegen- in de gemeente Veere tonnen vandaag een bezoek van If brandweer verwachten. De ;id van de kerst viering wordt steekproefsge- rijs gecontroleerd. terMaurits Sep JOMBURG - Bescherming te- jtn overstromingen is geen uit etend Zeeuws maar een natio nal belang. Daarom moeten al- Nederlanders meebetalen aan jt dijkverhoging, vinden de bur gmeester van Veere, de gedepu- jierde van Zeeland én de dijk- jiaitf van het waterschap. 5'jrgemeester R. van der Zwaag 2 gedeputeerde W. van Zand- :nnk zijn eensgezind in hun af- sijzing van het advies van de jommissie Vellinga. Die vindt dat de waterschappen verant woordelijk moeten worden voor dijkverhoging en dat de men ist in risicogebieden meer moe- )ai gaan betalen voor de be- ïherming tegen overstromin- go. „Een onzalig idee", reage- renzij. fan Zandbrink omschrijft de iïiligheid van de dijken als een [alionaal belang. „Misschien ialfswel van internationaal be jag. De verantwoordelijkheid i-arvoor moet je dus niet op- nappen §11 verdelen over afzon- olijke waterschappen." fan der Zwaag wijst in dit ver- tond op de solidariteit die Ne- ierlanders met elkaar moeten tobben. Je kunt dit niet afwen- alen op een deel van de bevol- kng." Als de dijken hier bre ien, heeft een groter gebied dan deen Zeeland een probleem, taarschuwt hij. Bovendien merken beiden op iat de Zeeuwen onevenredig Mar getroffen zouden worden, fan Zandbrink: „Wij zijn. met reinig mensen maar hebben Reien lange dijken. Wij Zeeuw- •nzijn dus twee keer de dupe." .Vet als Van Zandbrink trekt hij zelfsprekendheid. In het verle den werkte John zestig uur per week en verdiende hij genoeg om van rond te komen. Tot hij arbeidsongeschikt raakte. Hij krijgt nu een uitkering over een 38-urige werkweek, zeventig procent van het minimumloon. „We hebben 645 euro per maand om van te leven." De voedselpakketten zijn niet alleen voor hen een uitkomst, maar ook voor de andere 199 klanten van Voedselbank Wal cheren. Bij het distributiepunt aan Klein Vlaanderen in Mid delburg worden elke vrijdag voedselpakketten uitgedeeld. Vrijwilligster Mattie Gideonse is er altijd bij. „Zo bouw je een band op met de klanten. We drinken samen een bakje koffie de parallel met de landelijke eco nomie. Die heeft te lijden onder files in de Randstad. Aan de op lossing daarvan betalen ook alle Nederlanders mee, via de wegen belasting, omdat de landelijke economie iedereen raakt. Beide bestuurders voelen niets voor een beleid waarbij zulke problemen op de betreffende re gio's worden afgewenteld. Zee land betaalt voor de dijken, maar niet voor de files? Van Zandbrink: „Dit zijn geen regio nale zaken." Van der Zwaag: „Als we die kant opgaan, zijn we echt verkeerd bezig." Dat vindt dijkgraaf W. Gosse- laar van Waterschap Zeeuwse Eilanden ook. „Als het ertoe leidt dat wij twee keer zo veel moeten betalen, dan ben ik te gen. Ook ik vind dit van natio naal belang en dat zal ik verde digen." Gosselaar vindt het 'het veiligst' als het Rijk blijft betalen voor de veiligheid van de dijken. „Volgens de wet is het ook de verantwoordelijkheid van het Rijk. De waterschappen zijn slechts de beheerder van de dij ken." Prioriteiten De dijkgraaf is wel blij dat nu eindelijk eens grondig is geke ken naar de verantwoordelijk heid en de financiering. „Want wij moeten als waterschappen in Den Haag voortdurend ach ter het geld aan en dat is er steeds te weinig. Onder meer om dat de Tweede Kamer de priori teiten ergens anders legt. Veilig heid moet concurreren met ande re uitgaven. Dat kan niet. Dat geld moet er komen." Burgemeester Van der Zwaag vindt dat vanuit Zeeland een protest georganiseerd moet wor den om het advies van de com missie Vellinga van tafel te krij gen. De provincie moet daar wat hem betreft het voortouw in nemen. „Het advies is een dag oud en ik heb gisteren al contac ten gelegd in Den Haag", rea geert gedeputeerde Van Zand brink. „Zowel met de Tweede Kamer als met het ministerie van verkeer en Waterstaat." Overigens is dit advies één van vele ideeën die bestaan over de bescherming tegen kust en vei ligheid, merkt Van Zandbrink op. „En er komt een nieuw kabi net aan. Laten we maar eens af wachten wat dat van dit advies vindt." listeren zijn al verschillende ho- scabedrijven onder de loep ge- Mmen. „We hebben tot nu toe reinig onveilige situaties ge- sen", vertelt preventiemedewer- '3 Ben Koets. „Ten opzichte neen paar jaar geleden is het Éligheidsniveau absoluut ge legen." lorecaondernemers hebben nor het begin van de feest band een lijst met tips ontvan- ïn over het veilig aanbrengen an hun' kerstversiering. Hier en daar hangen takken w de noodverlichting, of ze angen dichtbij een terras- aard", aldus Koets. 'luchtwegen hk wordt gelet op de toe- inkelijkheid van vluchtwegen sde bedrading van de kerstver tóng. tdememers krijgen zonodig si waarschuwing. Wordt daar sts mee gedaan, dan kun- ïnze in het uiterste geval een anctie krijgen. De con soles gaan nog door tot van- fond. Voedselbank-vrijwilligster Mattie Gideonse is er altijd bij als er voedselpakketten worden uitgedeeld, door Anita Janse MIDDELBURG - Een grote wa termeloen, chocoladepudding en een goed gevulde soep. Dat is voor veel klanten van de voedsel bank een luxe die ze zich niet vaak kunnen veroorloven. Giste ren kregen ze een goed gevuld kerstpakket mee naar huis. Voor John en zijn vrouw is het kerstpakket een welkome verras sing. „Het is ons eerste jaar bij de voedselbank, dus wij wisten van niks." Ze bekijken samen de inhoud van de doos. „Dit soort dingen zouden wij nooit kopen. Veel te duur." Niet dat ze er niets van maken met de feestdagen, want ook met weinig middelen kun je een lekkere maaltijd klaarmaken. „We hebben ook geen kerst boom. Dat is niet zo erg. Maar eten heb je echt nodig." Toch is dat voor hen geen van- sies." Ze helpt een echtpaar bij het uit zoeken van een watermeloen. „Neem deze maar, want die an dere zijn allemaal gebarsten." In de doos ligt een plasje water. De voedselbank moet het heb ben van gekregen artikelen. Van de boer die groente overheeft tot de supermarkt die met over- foto Ruben Oreel tollige producten zit. Mattie: „We hebben voor het kerstpak ket gebruik moeten maken van donaties, omdat we niet genoeg vulling hadden. Voor kerst doen de meeste leveranciers niets van de hand, omdat er dan nog veel verkocht wordt. We hadden graag een kerststol gehad, die zit er waarschijnlijk pas na de feestdagen bij." en soms voeren we hele discus- Schouwersweg 7 Heinkenszand Tel.: 0113 561482 www.blnnenuit.nl Wij zijn 2e kerstdag geopend van 13:00 - 17:00 uur en natuurlijk bent u var welkom tijdens onze kerstweek met o.a. een kunstexpositie, Makata pr stoelmassage, diverse interessante aanbiedingen bij De Jonge Hoek var en natuurlijk zullen ook oesters en glühwein niet ontbreken. Genieten van Kerst in Binnenuit. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13