Euthanasie schokt Italië Shell evacueert families in Niger-delta na aanslagen PZC Rusland bijt van zich af Turkmenistan zoekt leider na overlijden van dictator Nijazov 7 Griepepidemie tan ruim zestig miljoen levens eisen Leven doodzieke Piergiorgio Welby is toch beëindigd Gullivers teddybeer vrijdag 22 december 2006 »nr Anna Ferschtman PARIJS - Een wereldwijde pieppandemie zou in een jaar j;l zoveel slachtoffers kunnen jen als er in de Tweede Wereld oog zÜn gevallen. Volgens to onderzoek aan de Ameri- panse universiteit van Harvard Kilden in een jaar ongeveer 62 liljocn mensen kunnen dood man. ïjna alle sterfgevallen - 96 pro- Sn! van het geheel - vallen vol os de studie die gepubliceerd lordt in het medische tijd- dirift The Lancet van vandaag, j ontwikkelingsl anden De onderzoekers keken naar de jegevens rond de griepepidemie Lsen 1918 en 1920, de zoge- i oande Spaanse griep, in 27 lan en. Het ging om onder meer et aantal doden, de verdeling en de sterfgevallen onder de «schillende bevolkingslagen a leeftijden in 27 landen - be- alve Europa en de Verenigde S'alen ook in India, Argentinië odeFilipijnen. Deze gegevens projecteerden de aderzoekers naar de wereldbe gin 2004. Daarbij hielden ij rekening met de gestegen wei- nart en de verbeterde toegang lol medische zorg in sommige ANP/AFP Meer Maleisiërs voor water KUALA LUMPUR - Steeds meer Maleisiërs ontvluchten hin woningen voor overstromin- die volgden op overvloe ide regenval in het zuiden van kt land. Volgens de Maleisische autoritei- ■^nzijn bijna 64.000 mensen op drift geraakt. Twee mensen zijn lerdronken. lade staat Johor viel woensdag alleen al meer dan 66 centime- lor regen, waar normaal niet acrdan 20 centimeter valt. De ffitreme regenval is het gevolg an de tyfoon Utor, die zich in te buurt van de Filipijnen be- iindt. ANP/AFP/RTR door Eelco van der Linden ROME - Een Italiaanse genees kundige heeft in de nacht van woensdag op donderdag ge hoor gegeven aan de wens van Piergiorgio Welby, een doodzie ke man die al maanden vroeg te mogen sterven, maar daar geen toestemming voor kreeg. Mario Riccio, een anesthesist uit Cremona, diende Welby een zware verdoving toe en zet te daarna het beademingsappa raat stil waarmee Welby al ne gen jaar in leven werd gehou den. Zijn daad heeft een golf van emotionele reacties teweegge bracht in Italië, waar de Rooms-Katholieke Kerk veel in vloed heeft. Volgens de kerk is hier sprake van euthanasie en euthanasie staat in Italië gelijk aan moord. De arts echter zei gisteren op een persconferentie geen eutha nasie te hebben gepleegd. „Een mens die volledig bij zijn ver stand was, heeft gewaagd een therapie te onderbreken die hem steeds meer pijn veroor zaakte. Dat recht heeft iedereen in Italië." In het rechtse kamp wordt daar heel anders over gedacht. „Ar resteer de man, want hij heeft een moord gepleegd", zei Luca Volonte, fractievoorzitter in de Kamer van Afgevaardigden van de katholieke partij UDC. Igna- zio la Russa, voorman van de post-fascistische Nationale Alli antie, sprak van een 'barbaarse manipulatie', doelend op de Ra dicale Partij, die strijdt voor er kenning van het recht op vrijwil lige levensbeëindiging en waar van ook Welby lid was. Hongerstakingen De 'Radicalen' hebben de afgelo pen maanden met onder meer hongerstakingen campagne ge voerd voor Welby, die al veertig jaar aan spierdystrofie lijdt. Bijna honderd dagen geleden wendde Welby zich wanhopig tot president Napolitano voor hulp. In een brief vertelde hij dat zijn leven een grote marte ling was geworden en de kunst matige beademing hem steeds meer pijn bezorgde. Door zijn ziekte kon Welby alleen nog zijn ogen bewegen en dus zelf niets ondernemen om zijn einde te be spoedigen. Sinds de publieke op roep van Welby heeft iedereen zich met zijn zaak bemoeid, maar is de discussie geen stap verder gekomen. Het Openbaar Ministerie van Rome erkende dat Welby's stervenswens legi tiem was omdat het ging om 'overdreven therapeutische be handeling' die iemand volgens de grondwet mag weigeren. Maar de rechter oordeelde afge lopen zondag dat er geen wet is die het mogelijk maakt om de be handeling te stoppen. Onzin Marco Cappato, Europarlemen tariër voor de Radicale Partij en aanwezig bij het overlijden van Welby, hekelde gisteren nog eens die uitspraak. „Er bestaat een recht, maar dat kan niet worden gegarandeerd omdat er geen goede wet is gemaakt. Dat is dus onzin." Volgens hem is Welby een natuurlijke dood ge storven. Die mening wordt niet onderschreven door een commis sie van wijzen van het ministe rie van Gezondheid. Die oordeel de, op de dag van Welby's over lijden, dat zijn situatie stabiel is en dat hij niet in levensgevaar verkeert. Ook stelde men dat er geen overdreven therapeutische aandacht was. „De een vindt de ze situatie onacceptabel, maar een ander is blij nog zo te kun nen leven", schreef de commis sie, die overigens wel Welby het recht toekende de behandeling te weigeren. Zowel de commis sie van wijzen als de Romeinse rechter riep de politiek op met adequate wetgeving te komen. Of die er komt is echter zeer de vraag. De linkse minister van Gezondheid, Livia Turco, wil graag, en zij kreeg gisteren ver rassend bijval van Chiara Maro- ni, een parlementariër van For- za Italia. De strenge katholieken in beide kampen blijven echter faliekant tegen. Samen met het Vaticaan vormen zij een machtsblok dat moeilijk te passeren is. GPD Mario Riccio, de arts die de beademingsapparatuur van Welby uitschakelde, en Welby's zus Carla tijdens hun persconferentie gisteren in Rome. foto Max Rossi/RTR Doodstraf voor aanvaller toeristen AMMAN - De Jordaniër die in september het vuur open de op westerse toeristen en daarbij een Brit doodde en on der anderen een Nederlander verwondde, heeft de dood straf gekregen. Het gerechtshof in Amman veroordeelde gisteren Nabil Ahmad Jaoura tot de strop. Terwijl het vonnis werd voorgelezen schreeuwde de man 'god is groot' en 'wij zijn de meesters niet de slaven'. De aanslag van september werd ingegeven door wraakgevoe lens over de dood van zijn twee broers bij een Israëlische luchtaanval in 1982 op Libanon. Hij zou 24 jaar hebben gewacht met de aanslag, omdat hij wilde wachten tot zijn kinderen waren opgegroeid. ANP Een op vijf latino's eet slecht WASHINGTON - Een op de vijf latino's in de Verenigde Staten blijft door onder meer ai-moede van voedzame maaltijden verstoken. Dat blijkt uit een onderzoek van cle NCLR, de belangrijkste organisatie voor latino's in de Verenigde Staten. De VS hebben 43 miljoen Spaanstalige inwoners. Zij vormen de belangrijkste minderheidsgroep. „Veel families zijn gedwongen tot het maken van keu zes", zei NCLR-voorzitter J. Murguia. „Het gaat dan om keuzes als een dak boven je hoofd of het in staat zijn om eten op tafel te zetten." De NCLR stelt dat veel legale lati no's geen toegang hebben tot projecten die zijn gericht op het verstrekken van maaltijden aan armen. ANP Geheime documenten VS openbaar WASHINGTON - Vanaf het nieuwe jaar verliezen tiental len miljoenen Amerikaanse overheidsdocumenten hun ge heime status. Alle stukken van 25 jaar en ouder, zoals die van de CIA of de FBI, mogen dan door iedereen worden opgevraagd en ingezien. Tot dusver konden geheime dos siers alleen worden opgevraagd door wetenschappers, die daarvoor een tijdrovende procedure moesten volgen. Er komen onder meer documenten vrij over de periode van de Koude Ooi-log, waarin talrijke Amerikanen wer den bespioneerd wegens vermeende communistische sym pathieën. Amerikaanse historici hebben al gezegd decen nia nodig te hebben om alles te kunnen doorspitten. ANP Terreurdreiging in Indonesië CANBERRA - Australië heeft aangeraden tijdens de feest dagen voorzichtig te zijn in Indonesië. Volgens Canberra, dat overigens geen negatief reisadvies uitgaf, is de drei ging van een terreuraanslag groter geworden. Jakarta en omgeving en het eiland Bali worden genoemd als plaats waar de kans op een aanslag het grootst is. Eer der in de week waarschuwde Washington al voor mogelij ke aanslagen in Indonesië. ANP/RTR Met twee baarmoeders een drieling LONDEN - De 23-jarige Hannah Kersey, die twee baar moeders heeft, heeft het leven geschonken aan een drie ling. De drie dochters zijn op 17 september geboren, zo is gisteren bekendgemaakt. Twee van de drie meisjes heb ben zich in de ene baarmoeder ontwikkeld, het derde in de andere. Volgens medici is van slechts zeventig vrou wen in de wereld bekend dat zij kinderen in twee baar moeders ter wereld hebben gebracht. ANP door Remco Reidinq MOSKOU - Het jaar 2006 ein digt voor Rusland zoals het begon: met een internationaal schandaal. Toch kan presi dent Vladimir Poetin terugkij ken op een succesvol jaar. Het beeld van een 'barbaarse en meedogenloze leider' die dissidenten uit de weg ruimt, buurlanden chanteert, buiten landse oliemaatschappijen af perst en nucleaire brandstof levert aan een schurkenstaat, beklijft gemakkelijk. Dus als een gevluchte medewerker van de geheime dienst op zijn sterfbed Poetin beschuldigt van moord, waarom niet? Er is geen enkel bewijs voor en toch zijn velen in het Westen geneigd Aleksandr Litvinen- ko te geloven. Na een jaar vol internationale crises, inciden ten en schandalen heeft Poe tin de groeiende scepsis over zichzelf afgeroepen. Rusland beet in 2006 vaak hard van zich af. Op de eerste de beste dag haalde het Krem lin al wereldwijd vette kran tenkoppen. Rusland had de gaskraan voor Oekraïne dicht gedraaid na mislukt overleg over prijsverhogingen. De Eu ropese Unie schrok toen de doorvoer naar lidstaten stok te. Zette Rusland energie in als politiek wapen? Kreeg Oekraïne straf voor de pro-westerse koers? Gasoorlog De 'gasoorlog' maakte duide lijk dat Rusland een andere weg is ingeslagen. Buurlan den worden niet langer gesub sidieerd met goedkope ener gie. „Minder romantisch, meer pragmatisch", zegt ana list N. Petrov. „Alleen is dat beleid op zo'n ruwe manier uitgevoerd dat het tot grote imagoschade heeft geleid." Toch schuift Poetin zelfverze kerd over alle internationale podia. Geen topontmoeting of bij was erbij. Op de dag dat de crisis met Oekraïne uit brak, werd Rusland nota be ne voorzitter van de Groep van Acht, hoewel de econo mie van Rusland amper gro ter is dan die van Nederland. Bovendien kreeg Poetin het voorzitterschap van de Raad van Europa, ondanks de du bieuze reputatie van Rusland op gebied van de mensenrech ten. En in oktober mocht hij aanschuiven bij de EU-top. Hoewel de imagoschade Poe tin zorgen baart, kan hij feite lijk terugkijken op een succes vol jaar. De buurlanden beta len meer voor gasleveranties, in Oekraïne werd de pro-Rus sische Janoekovitsj premier en in Centraal-Azië verloren de Amerikanen terrein. Ook internationaal was er suc ces. Met Duitsland werkte Rusland de plannen rond de Noord-Europese Gaspijplei- ding verder uit. De slagroom op de taart was het handelsak koord met de VS over toetre ding tot de Wereldhandelsor ganisatie, zo'n beetje het eni ge internationale podium waar Rusland nog ontbrak. Rusland doet er dus toe en dat is wennen. Sommigen ver zuchten dat het Kremlin al tijd onderdeel is van een pro bleem, nooit van een oplos sing. Dat bleek vooral in de crises rond de nucleaire ambi ties van Iran en Noord-Ko- rea. Rusland hield sancties te gen en bleef vragen om diplo matie en onderhandelingen. In de ruzie met de Georgische president Saakasjvili greep het Kremlin wél direct naar sancties: een economische blokkade en de jacht op en de portatie van Georgiërs. De in ternationale gemeenschap sputterde tegen, maar Poetin kwam ermee weg. Ook de dreigende onteigening van buitenlandse oliemaat schappijen leidde tot kritiek. Shell-topman J. van der Veel sprak van 'een nieuwe reali teit'. Verzet is zinloos, zei hij, aanpassen is het credo. Wie de bal kaatst, kan hem namelijk keihard terug ver wachten. Dat merkte de Brit se premier Blair. Hij bekriti seerde de corruptie die onder Poetin is verzevenvoudigd. Poetin verwees direct naar Lord Levy, een vriend van Blair die de hoofdrol speelde in een schandaal rond fond senwerving voor de La- bour-partij. GPD Israël en EU eens over blokkeren geld voor Harnas JERUZALEM - Europese waar nemers die in de Gazastrook toe zicht houden op de grensover gang Rafah, tussen Egypte en de Palestijnse gebieden, hebben met Israël een akkoord bereikt over het tegenhouden van geld dat door de Hamas-partij uit Egypte wordt meegenomen. De EU en de VS hebben finan ciële sancties ingesteld tegen Ha rnas, maar volgens diplomaten hebben partijleden dit jaar via Rafah omgerekend zeker 60 mil joen euro de Gazastrook binnen- gesluisd. Het is onduidelijk met hoeveel geld reizigers nu de Pa lestijnse gebieden in mogen, maar volgens het nieuwe ak koord moeten bedragen boven de 15.000 euro worden geregis treerd. Geld dat wordt tegenge houden, gaat naar een Palestijn se bankrekening in Egypte. Vorige week sloot Israël de grens bij Rafah om te voorko men dat de Palestijnse premier Ismaïl Haniyah een groot geldbe drag zou invoeren. Volgens Ha rnas is het geld bestemd voor de Palestijnse regering. Israël vreest dat het bedoeld is voor terreuractiviteiten. ANP/RTR SEOUL - Bezoekers bewonderen een acht meter grote teddybeer, die een scène 'naspeelt' uit het boek Gullivers Reizen op de tentoonstelling Teddy Friends in Seoul. In de Zuid-Koreaanse hoofdstad zijn een duizendtal teddyberen uitgestald. foto Kim Kyung-Hoon/RTR van onze redactie buitenland NAIROBI - Shell, het grootste olieconcern in Nigeria, is in de olierijke Niger-delta begonnen met het evacueren van vierhon derd familieleden van werkne mers. De actie volgt op twee aan slagen met een autobom op een woonerf van Shell, afgelopen maandag. Volgens het bedrijf heeft de evacuatie geen invloed op de productie van olie en gas. De evacuatie vindt plaats in Port Harcourt, Warri en Bonny Island. Familieleden van Shell-werknemers in de belang rijkste commerciële stad van het land, Lagos, is aangeraden voor zichtig te zijn en zoveel moge lijk binnen te blijven. „Dit is vooral een voorzorgsmaatre gel", zegt een hoge functionaris van Shell. „Wij weten niet zeker of de situatie verslechtert. Maar zodra dat gebeurt, hoeven wij veel minder mensen snel in vei ligheid te brengen." De explosies van begin deze week, op de woonerven van het Nederlands-Britse concern en het Italiaanse Agip veroorzaak ten alleen materiële schade. De militante groep Beweging voor de Emancipatie van de Niger Delta (Mend) waarschuwde kort voor de aanslagen dat het drie bommen had geplaatst bij strate gische locaties. Het derde projec tiel is niet gevonden. De woonerven zijn ommuurde en zwaar beveiligde gebieden waar voornamelijk de buiten landse werknemers van de con cerns en hun families wonen. De bommen ontploften op de par keerplaatsen en vernielden een dozijn auto's. Mend is de actiefste militante groep in de olierijke delta die bomaanslagen pleegt en werkne mers van oliemaatschappijen gij zelt. Eerder dit jaar bracht Mend autobommen tot ontplof fing bij onder meer een legerba sis in Port Harcourt. De groep ontvoert ook met enige regel maat werknemers van oliecon cerns die vaak die voor een fikse losprijs worden vrijgelaten. Overdracht De militanten houden nog vier ontvoerde buitenlanders vast er gens in een dorp, verborgen in het moerassige labyrint van stroompjes en rivieren van de delta. Mend is bereid hen te la ten gaan als de regering drie ei sen inwilligt. Die zijn de vrijla ting van twee leiders uit de del ta, compensatie aan de bevol king voor de vervuiling van het gebied en de overdracht van de controle over de oliebronnen aan de lokale gemeenschappen. Nigeria is het achtste grootste olieproducerende land ter we reld, maar de bevolking in de oliegebieden leeft in bittere ar moede en in een vervuild milieu. De aanvallen van militanten zorgden ervoor dat Shell zich uit veiligheidsoverwegingen te rug trok uit het westen van het deltagebied, waardoor de olie productie met 20 procent daal de. De toename in ontvoeringen en aanslagen lijkt verband te hou den met de komende verkiezin gen in Nigeria. De militante groeperingen vinden dat de olie regio's niet of nauwelijks zijn vertegenwoordigd in de rege ring. Zij willen meer invloed en zeggenschap over de oliemiljar den die de regering in Abuia op strijkt. GPD door Clemens Ingwersen ASJGABAT - Na de dood giste ren van de vrijwel absoluut heer sende Turkmeense president Sa- parmurat Nijazov buigt de top van het land zich volgende week over de vraag hoe en door wie het land verder wordt gere geerd. Nijazov had geen plaats vervanger of opvolger aange steld. Hij overleed aan een hart stilstand en werd 66 jaar. Vicepremier Berdymukhamme- dov heeft als interim-leider de macht, zo zeiden regeringskrin gen in de hoofdstad Asjgabat. Volgens de grondwet zou parle mentsvoorzitter Atajev de macht hebben tot er nieuwe ver kiezingen zijn gehouden, maar dit scenario stond kennelijk niet op de agenda in Asjgabat. De autoriteiten bezwoeren dat de politiek van Nijazov wordt voortgezet. De straten in het zes honderdduizend inwoners tellen de Asjgabat bleven rustig. De re gering heeft zeven dagen van rouw afgekondigd. Nijazov wordt in het presidentieel paleis opgebaard en zondag in zijn ge boortedorp Kiptchak begraven. Ballingen Een 'nationale veiligheidsraad' stelde gisteren 'de stabiliteit van het land zeker te stellen'. Ballingen in Rusland kondigden onder meer vanuit Moskou hun snelle terugkeer naar Turkme nistan aan. Tegenstanders van Nijazov die naar Rusland zijn uitgeweken claimen dat zij een coalitie sme den die de macht over zou moe ten nemen. De in ballingschap levende leider van de Republi keinse Partij van Turkmenistan, Khanamov, zei gisteren dat drie vooraanstaande oppositiepar tijen in ballingschap bezig zijn één front te vormen om te voor komen dat er conflicten en anar chie komen. Khanamov wilde al binnen enkele dagen van Mos kou naar Asjgabat reizen om een regering te vormen. Vader De president voor het leven en 'Vader aller Turkmenen' regeer de twintig jaar lang met ijzeren hand. Mensenrechtenorganisa ties omschreven zijn bewind als een van de repressiefste ter we reld. Gekozen besturen hadden niets in te brengen en bestuur ders werden geregeld ontslagen en vervangen door Nijazov die zich overal liet eren in onder meer standbeelden en met naam geving van maanden of plaat sen. Nijazov gebruikte de inkom sten uit de export van gas onder meer voor de bouw van talrijke grootse bouwwerken en projec ten. Een van de vele bouwsels die hij door zijn Franse huisaannemer, de firma Bouygues, liet bouwen was een kolossale moskee en een mausoleum in zijn geboorte dorp Kiptchak, vijftien kilome ter van de hoofdstad Asjgabat. In het mausoleum liggen al Nija- zovs ouders en twee broers. Hij verloor hen als klein kind. Turk menistan is tien keer zo groot als Nederland en telt vijf mil joen inwoners. ANP/DPA/AFP Een wandkleed van Nijazov. foto Shamil Zhumatov/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7