PZC Croftybom op het internet Schoenen spiegelen een morsig bestaan Terugblik bruna BS 1 Haagse PZC-verslaggeve laat Balkenende lopen en kiest voor Omtzigt re @ctie 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR IN ÉÉN MEESTERLIJKE SERIE 595 vrijdag 22 december 2006 Liever serieus kerstverhaal dan parodie erop Een aantal lezers kon het 'knotsgekke kerstverhaal volgens de profeet Heimwee Mailt', waarover de PZC zater dag 16 december berichtte, aller minst waarderen. De eenakter die in Terneuzen werd opge voerd, was een parodie op de ge hooide van Jezus Christus, met kwinkslagen, sterk taalgebruik en zelfs een vloek. Lezers vinden het spotternij en het is een zonde tegen een alwe tende god. De PZC zou rekening met de gevoelens van de lezers moeten houden, maar zeker de naam van god eerbiedigen. De PZC besteedt aan dit knots gekke kerstverhaal aandacht,, zoals zij ook over de serieuze kerstverhalen bericht. De schrijver René Hoonhorst heeft geprobeerd de avond te kenschetsen. „Het publiek, tus sen acht en zestig-plus, reageer de niet geschokt op het stuk." Met het artikel heeft hij niet wil len shockeren. „Toen ik het schreef, begreep ik wel dat ik op tenen zou trappen, maar we wo nen in een gemêleerde provin cie." Urbanus Het toeval wil dat hij onlangs nog een oude cd van Urbanus heeft beluisterd. „Twintig jaar geleden zong Urbanus al over het nest met engelen dat uit de lucht kwam vallen en dat Jezus was geboren in een bakske vol met stro. Hij stak de draak met het kerstverhaal en dat leidde niet tot commotie." De PZC is tegenwoordig minder streng als het gaat om verwen singen en vloeken. Jaren terug verfoeide de hoofdredacteur de -sportredactie, die een vloek had opgetekend uit de mond van wielrenner Jan Raas. Verwensin gen of vloeken werden niet let terlijk weergegeven maar slechts aangeduid. De regel is nu dat grover taalgebruik gepu bliceerd kan worden, als het functioneel is, Het letterlijke ci taat is nodig om kraak en smaak van de voorstelling duidelijk te maken (in het geval waar het nu om draait). De krant van nu laat het aan de lezer, zelf een oordeel te vellen: is het een vondst, een flauwe of misplaatste grap of zelfs godslastering? Hij was 48 jaar 'lid van de krant', maar besloot de PZC toch op te zeggen. De bezorging was zo slecht de laatste tijd en te vaak wordt de krant niet nabezorgd. Een verslaggeefster van de Walcherse redactie die net als de trouwe abonnee in de Vlissingse binnenstad woont, kent het probleem en trok aan de bel bij de man in het Groenewoud. Na een kort gesprek zei de Vlissin- ger. „Laat ook maar, verscheur de brief met mijn opzeg ging maar. Mijn vrouw vond het niets en eigenlijk wil ik die krant toch graag houden." Ineke uit Vlissingen belde naar de lezersredactie met de vraag of er ook eens een kleine attentie is voor de trouwe lezers. „Ik ben al 42 jaar abonnee, mijn ouders hadden 62 jaar de krant. Nu ontvang ik weer een brief van de PZC in de bus, waarmee ik vrienden een paar we ken lang een gratis krant kan geven. Leuk voor die vrienden, maar toch mag trouw ook wel eens waarde ring krijgen." Een regelmatige brievenschrijver deelde de lezersre dactie mee dat hij tot half januari op vakantie is. Over betrokkenheid gesproken. De dood van Robert Long ontlokte Harry Boer tot een lezersschrijven. Hij is te vroeg heengegaan: een artiest die zich zeer maatschappij kritisch heeft gemanifes teerd. Hij zong gevoelige en mooie liedjes en hij heeft veel mensen aan het denken gezet. „Bedankt Robert," Edith Ramakers In deze tijd van terrorisme, agressie en vandalisme mag je mensen niet op slechte ideeën brengen. De PZC deed dat deze week wel door een artikel te plaatsen waarin het recept van een Crof tybom staat. Dat vinden enkele lezers. Willem den Engelsman was er zo gepi keerd over dat hij zijn brief besloot 'zon der vriendelijke groeten'. Door de Croftybom raakten enkele men sen en een ezel gewond. De brieven schrijvers stoorden zich vooral aan de passage hoe een Croftybom gemaakt, wordt. „Misschien kan de PZC er vol gende keer nog een bouwtekening bij zetten." De PZC vindt dat de globale uitleg voor de samenstelling van een Croftybom op zijn plaats was in het ANP^artikel. De lezer moet weten wat een Croftybom is. Natuurlijk doen we dat zonder de exac te verhoudingen van de producten te ge ven. Op verzoek van de PZC gaf Kees Kouw, docent exacte vakken van het ROC Zeeland in Vlissingen, zijn mening hierover. „De krant is niet te ver ge gaan. Tik maar eens Croftybom in bij Google. Dan zie je een breed scala aan sites voorbijkomen met het volledige re cept." Kouw zelf is meer afhankelijk van de normale informatiebronnen, zoals krant en tv, dan zijn leerlingen. „Leer lingen plukken alles van het internet. Ik doe daarom heel wat proefjes in het la boratorium en wijs de leerlingen op de gevaren ervan. Ze moeten weten wat ze doen en uitkijken met die troep." Waftt een Croftybom is gevaarlijk. „Ze zouden Crofty en nog enkele andere ont- stoppingsmiddelen uit de handel moe ten nemen. De loog kan gaten branden in de huid. Je begrijpt wat er gebeurt als Crofty in aanraking komt met de ogen." De ezel die deze week gewond raakte door een Croftybom. Een tijd geleden experimenteerden jon geren met mentos en cola light. De twee producten zorgden voor een snelle che mische reactie. „Voordat de dop op de fles gedraaid kan worden, spuit de Cola er al in een forse straal uit. De Croftybom bevat natronloog en als het spul in contact komt met water en aluminium explodeert het. Maar wan neer dat gebeurt is onduideüjk. „De hoe veelheid aluminium en Crofty en de sterkte van de fles zijn daarvoor bepa lende factoren", zegt Kouw. Het kan dus zijn dat een plastic fles pas na twintig minuten uit elkaar springt. „Met alle gevolgen van dien. Misschien dachten de jongens intussen dat er niets meer zou gebeuren en gebruikten ze de fles om mee te voetballen. De gevolgen zijn niet te overzien." De ezel kreeg afgelopen weekeinde een foto ANP Croftybom op zijn snuit en liep een be schadigd hoornvlies op en had brand wonden aan de kop. Vijf jongens van 14 en 15 jaar uit Dordrecht en 's-Graven- deel werden aangehouden in verband met dat voorval. In Nijmegen raakten een moeder en kind gewond door een Croftybom. Zij moesten zich in het zie kenhuis laten behandelen aan brand wonden. Drie Nijmeegse jongens van 12,14 en 15 jaar zijn aangehouden De verslaggevers in Den Haag worden tijdens de (formatie van een nieuwe rege ring op de proef gesteld. Toch (wijkt voor Emst Jan Rozendaal, jHaags verslaggever van de PZC, 'deze formatietijd niet veel af van andere periodes. „De basis voor mijn werk blijft hetzelfde. Ik toets de agenda's ;op belangrijk nieuws voor de JZeeuwse lezers, of het nu forma- jtie- of verkiezingstijd is, of ge- 'woon door het jaar heen. De we lken voor de verkiezingen werk- 'te ik voornamelijk in Zeeland, ]omdat de politici het land in jtrokken. Nu ben ik weer vaak in ;Den Haag. Niet alleen om verga- jderingen in de Tweede Kamer te ivolgen. Het is ook belangrijk, iomdat ik Kamerleden dan ge- makkelijk in hun werkkamer kan opzoeken of kan aanklam- ■pen als ze uit een overleg ko mmen. De meesten zijn erg toegan kelijk. En niet alleen vlak voor •de verkiezingen." Hoofdrolspelers (Voor de PZC zijn niet altijd de (landelijke hoofdrolspelers het 'belangrijkst. Als Jan Peter Bal kenende of Jan Marijnissen alle 'camera's op zich gericht krij- 'gen, bevraagt Rozendaal ietsjes verderop CD A-Kamerlid Pieter Ömtzigt over de begroting van Volksgezondheid, i,Daarin heb ik een taak. Dat jiiet Wijffels en Balkenende twee Zeeuwen aan de formatie tafel zitten, is voor onze krant 'minder relevant dan het wel of niet verdwijnen van de thuisbe vallingen op Walcheren. Overi gens heeft de formatieperiode daar toch weer invloed op.. Om dat er dan nog meer met de agen da's van de politici geschoven wordt dan anders, ging het de bat waarin de thuisbevallingen óp Walcheren aan de orde zou den komen helemaal niet door. Het debat over het generaal par don, dat zonder deze verkie zingsuitslag nooit had plaatsge vonden, kreeg voorrang." Rozendaal voelt zich geen vjreemde eend in de bijt, ook al is hij een van de weinige Hasp verslaggevers die voor een nale krant werkt. „Binnenkort zijn het er misschien nog ma;; twee, die van cle Leeuwarder Courant en van de PZC. Dat vind ik een treurige ontwikM ling. In Den Haag is juist vedi exclusief nieuws voor de regij weg te halen. Ik hoef niet mg tientallen collega's te hengefe naar dezelfde quote." Kerncentrales Hoewel Rozendaal dus afwij kend selecteert, kan hij de formatie ook niet helemaal negeren. Deze week volgde hij als enige de behandeling van een motie tegen nieuwe kernes trales nog voor die was inge diend. „Ik vind het mijn taak om voa af uit te rekenen of die motie van GroenLinks-Kamerlid Duyvendak kans van slagen had. Het leek erop alsof er een zelfde meerderheid voor wast voor de motie rond het genera pardon. Dat is belangwekken! nieuws voor Zeeland, omdata nieuwe centrale in Borsselez; kunnen komen. Anderzijds is dat ook van belang voor de for matie, omdat zo'n motie daar druk op zou leggen. Daarom was vooral het stemgedrag vai de PvdA en de ChristenUnieii teressant." Edith Ramakers, de lezers- j redacteur, is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC. Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:lezersredacteur@pzc.£ Plet forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele 1 zaken is bereikbaar via internet: wivw.pzc.nl. Onder de naam Kopstukken presenteert de PZC een 15-delige serie uitgaven van literaire boeken. Vandaag deel 10: de roman 'Een soort Engeland' van Robert Anker. Robert Anker. foto GPD/Harmen de Jong door Mieske van Eek De hoofdpersonen in de ro mans van Robert Anker zijn op zoek: naar zichzelf, de wa re liefde, het verloren para dijs van hun jeugd, de zin van het bestaan. In Een soort Engeland (2001) verlangt ac teur David Oosterbaan naar 'een landhuis en een gazon waar vrienden croquet spe len, koele wijn, luwte'. Behalve de wijn ligt niets van dat alles binnen het be reik van Oosterbaan. Hij woont op een woonboot, die al snel een passend symbool blijkt voor zijn losgeslagen bestaan en zijn onvermogen om echt te leven, echt lief te hebben, echt vrienden te ma ken, echt rust te vinden en echt toneel te spelen. Hij zit er in een zelf verko zen isolement, schijnbaar slechts levend en werkend voor het toneel. Als echtge noot en vader is hij mislukt. Vrouw en dochter heeft hij lang geleden verlaten. Hij mist ze geenszins in zijn jacht op roem, vrouwen en kortstondig genot. Als toneel speler is hij weliswaar suc cesvol, maar zijn frasen klin ken steeds holler. Zijn schoenen vormen de eni ge vastigheid en zijn een soort spiegels van zijn morsi ge bestaan. „Hoge, zwarte, ongepoetste, gebutste, zilver beoogde en rood beveterde schoenen met zwaar geprofi leerde zolen zijn vrien den, zijn ankers in de we reld", zo beschrijft Anker het met een speelse knipoog naar zijn naam. Robert Anker leende wel meer van zijn eigen leven aan deze overladen, sombere en uitzichtloze roman, zoals zijn liefde voor toneel, de si garenwinkel waarmee hij tij delijk zijn brood verdiende, zijn scheiding, de verslaving van zijn dochter. Het failliet van Davids be staan dient zich al snel aan in de persoon van zijn ver slaafde dochter Laura. Hij wil haar redden, maar is net zozeer drenkeling als zij en kan zelf niet eens op de kade van het leven krabbelen. Met en door Laura maakt hij wa re helletochten door Amster dam. Het is dit vreugdeloze en vruchteloze reddings werk, dat hem uiteindelijk tot het besef van zijn eigen falen brengt. Het boek is vanaf vandaag verkrijgbaar in de boekhan del en bij Free Record Shop. Lezers van de PZC krijgen korting tegen inlevering van de bon uit de krant. GENIET VAN 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR! AU m De boeken redactie van de PZC selecteerde voor u 15 kopstukken uit de Nederlandse literatuur. Meesterlijke boeken van schrijvers die nationaal en internationaal hun sporen meer dan verdiend hebben. Kortom, de Kopstukken Collectie mag niet in uw boekenkast ontbreken! Daarom is er exclusief voor abonnees een éénmalige korting van 3,00 per titel (normale prijs 8,95). Vanaf 21 oktober verschijnt er gedurende 15 weken elke week een nieuw Kopstuk. U kunt de boeken los kopen bij Bruna, Free Record Shop, The Read Shop of één van de deelnemen de boekhandels met de bon in deze advertentie. Kijk voor online bestellingen of een distributiepunt bij u in de buurt op www.15kopstukken.nl. Verkrijgbaar bij: en alle deelnemende boekhandels KOPSTUKKEN TITELS: 1. Hella S. Haasse Heren van de thee 21 oktober 2. Joost Zwagerman Gimmick! 28 oktober 3. J. Bernlef Eclips 4 november 4. Maarten 't Hart Een vlucht regenwulpen 11 november 5. Geerten Meijsing Veranderlijk en wisselvallig 18 november 6. Mensje van Keulen Van lieverlede 25 november 7. Amon Grunberg Fantoompijn 2 december 8. Harry Mulisch De aanslag 9 december 9. Doeschka Meijsing Robinson 16 december 10. Robert Anker Een soort Engeland 23 december 11. Jeroen Brouwers Bezonken rood 30 december 12. Jan Wolkers Brandende liefde 6 januari 13. Cees Nooteboom Rituelen 13 januari 14. Hugo Claus De Metsiers 20 januari Willem Elsschot Lijmen Het Been 27 januari KORTINGSBON Winkelprijs 8,95 Actieprijs voor abonnees slechts PQC per deel PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24