Top Al Qaeda hekelt •Palestijnse verkiezingen Moordgolf maakt Ipswich hecht berco Vrees voor regionale oorlog in Somalië alles een stuk voordeliger En tijdelijk een Astra Stationwagon voor de prijs van een Astra 5-drs. Uw voordeel 1.800,- Ga dus snel naar de Opel dealer want OP=OP. Vervuiling gaat luchtvaart geld kosten Poolse politici willen Jezus tot koning Polen uitroepen 'Alleen oorlog kan bevolking bevrijden Maleisië zucht onder moesson Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot volgens Richtlijn 1999/100/EU of 2004/3/EU. Benzinemotoren kms/liter: van 10,6 tot 15,8 Liters/100 km. van 9,3 tot 6,3. C03 gr/km: van 226 tot 151. Dieselmotoren kms/liter: van 16,4 tot 20,8. Liters/100 km: van 6,1 tot 4,8. CO., gr/km: van 164 tot 130. Vraag de dealer naar de voorwaarden. donderdag 21 december 2006 Stewardess moet bijbel thuislaten LONDEN - Een stewardess van de Britse vliegmaatschap pij Bmi is van plan om naar de rechter te stappen, omdat ze van haar werkgever geen bijbel mag meenemen op vluchten naar Saoedi-Arabië. De vrouw zei dat ze vanwege haar geloof wordt gediscri mineerd, aldus The Daily Telegraph gisteren. Bmi ontken de te discrimineren. De maatschappij volgt de richtlijnen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. ANP BRUSSEL - Vanaf 2011 moet de internationale luchtvaart in Europa een bijdrage leveren aan klimaatbeheersing. Vanaf dat jaar gaan luchtvaartmaatschap pijen betalen als ze de huidige uitstoot van koolmonoxide over schrijden, zo heeft de Europese Commissie voorgesteld. Als de lidstaten en het Europees parlement akkoord gaan, geldt de bepaling vanaf 2012 ook voor vliegtuigen uit niet-Europese .landen die de EU aandoen. Hier mee wordt de luchtvaart onder gebracht in het al bestaande Eu ropese systeem van emissierech ten. Die rechten zijn verhandel baar: een grote vervuiler kan emissierechten 'kopen' van een bedrijf dat minder vervuilt. Na tionale overheden mogen een deel van de rechten veilen, maar bet overgrote deel wordt gratis weggegeven. Tot nu toe viel het internationale luchtverkeer niet onder dat systeem, terwijl vlieg tuigen aantoonbaar bij de grote vervuilers horen. Volgens Europees Commissaris Dimas (Milieu) is het niet alleen goed voor het milieu, maar ook 'een kwestie van rechtvaardig heid' dat de internationaal ope rerende luchtvaartmaatschappij en een bijdrage leveren. De luchtvaart is verantwoordelijk voor ongeveer 3 procent van de uitstoot van broeikasgassen. De uitstoot dooi- de luchtvaart steeg sinds 1990 met 87 procent. De groei van het luchtverkeer door goedkope vluchten en prijs- stunters is daar voor een groot deel verantwoordelijk voor. Luchtvaartmaatschappijen wor den bovendien ontzien. Voor in ternationale vluchten betalen ze geen belasting op kerosine. Het is de bedoeling dat de toege stane uitstoot van C02 bevroren Wordt op het gemiddelde niveau van de jaren 2004-2006. Als de maatschappijen boven dat pla- rend zitten, moeten ze emissie rechten kopen of zorgen dat ze minder vervuilen. GPD muziekcentrum middelburg tongc delft 80 - 0118 63 52 52 Rituele slacht in autowasstraat ANTWERPEN - Een islamitische slager in Antwerpen heeft voor het offerfeest op 31 december de ideale plek ge vonden voor de rituele slachting van schapen: een car- wash. De gemeente Antwerpen heeft de plek goedge keurd, meldt Het Laatste Nieuws gisteren. „We hebben onze eigen slachters en een dokter die de gezondheid van de schapen controleert. We installeren koelkasten om het vlees in te bewaren, en we zetten containers neer voor het afval", aldus slager Karim Ikken uit Borgerhout. „In principe is er geen enkel bezwaar tegen een carwash. Er zal vast en zeker voldoende riolering aanwezig zijn", stelt de dienst Integratie van de stad Antwerpen. ANP Lagere straf Holocaust-ontkenner WENEN - De Britse historicus David Irving, die in Oos tenrijk tot drie jaar celstraf was veroordeeld voor het ont kennen van de massamoord op zes miljoen joden in cle Tweede Wereldooiiog, wordt vrijgelaten. De rechtbank in Wenen legde hem gisteren in hoger beroep drie jaar op, waarvan twee voorwaardelijk. Omdat hij meer dan een jaar heeft vastgezeten, mag hij volgens zijn advocaat het land direct verlaten. Irving zat vast sinds de Oostenrijkse politie hem in novem ber 2005 arresteerde tijdens een bezoek aan het land. Te gen hem liep sinds 1989 een arrestatiebevel omdat hij in lezingen en interviews de Holocaust in twijfel had getrok ken. Daarop staat in Oostenrijk een maximale celstraf van tien jaar. ANP Marsepein komt niet door controle BRUSSEL - Echte decembercadeaus als foie gras of mar sepein komen op de luchthaven van Brussel dezer dagen niet meer door de controle. Ze worden' beschouwd als kneedbare pasta en vallen daarmee, net als vloeistoffen, onder de strengere regels voor handbagage in vliegtuigen. Dat meldde La Demière Heure gisteren. Ook potten met honing, chocopasta. jam en mayonaise ko men vaak voor op de lijst van in beslag genomen produc ten. ANP Dirigent NNO vrijgesproken GRENOBLE - De Zwitserse chef-dirigent van het Noord Nederlands Orkest, Michel Tabachnik, is door een Franse rechtbank vrijgesproken van betrokkenheid bij de Orde van de Zonnetempel, een sekte waarvan tientallen leden in de jaren '90 collectief zelfmoord pleegden. Dat hebben zijn advocaten gisteren bekendgemaakt. Justitie in Zwitserland had Tabachnik al in 1996 vrijge sproken en in 2001 kwam de rechtbank in Grenoble tot de zelfde conclusie. ANP van onze redactie buitenland BAIDOA - Op twee fronten na bij de Somalische stad Baidoa hebben strijders van de Unie van Islamitische Rechtbanken (UIR) en regeringstroepen giste ren zwaar gevochten. Volgens ooggetuigen waren het vooral Ethiopische soldaten die voor de interimregering de strijd voerden. Baidoa is de enige belangrijke stad in Somalië die de regering nog in handen heeft. Terwijl de slag werd uitgevochten arriveer de de speciale EU-afgezant Louis Michel in Baidoa. Hij wil voorkomen dat de gevechten uit monden in een heuse oorlog, waarbij ook buurlanden Ethio pië en Eritrea betrokken zijn. De vijandige partijen in Soma lië verkeren sinds november in een impasse, toen hun gesprek ken over het delen van de macht werden afgebroken. De UIR heeft sinds juni de hoofdstad Mogadishu in handen, en slaag de er later in ook andere belang rijke steden in te nemen. De vrijwel machteloze interimre gering zetelt in Baidoa en weet zich vooral te handhaven dank zij hulp van militairen uit Ethio pië. Dinsdag liep het ultimatum af van de islamisten voor de Ethio pische troepen om het land te verlaten. De strijd op 70 kilome ter ten zuidwesten van Baidoa begon dinsdag laat, gisteren ge volgd door een offensief op 25 ki lometer ten zuidoosten van de stad, op een strategische plek waar beide partijen een groot aantal troepen hebben samenge bracht. Na zijn gesprekken met rege ring en parlement in Baidoa, vloog Michel naar Mogadishu voor b.eraad met UIR-leider Has san Dahir. Laatstgenoemde wordt er door de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië van be ticht banden te onderhouden met Al Qaeda. GPD/RTR Journalisten aan het werk in Londen Road in Ipswich. In die straat is een van de verdachten aangehouden. foto Stephen Hird/RTR Sinds er vijf prostituees dood werden aangetroffenmoet het Oost-Engelse stadje Ipswich erg wennen aan zijn nieuwe, bedenke lijke imago. „We willen liever niet worden geassocieerd met serie- moorden en hoerenlopers. We zijn een warm en aangenaam volkje. door Esther Gotink IPSWICH - Het is grauw en mis tig in Ipswich. De afzichtelijke skyline van de stad, met zijn oude flats en goedkope kantoor panden, draagt bij aan de som berheid. In de centrale winkel straten, is de kerstverlichting uitgeschakeld. Weinigen lijken zich te verheugen op de feestda gen. Tussen het winkelend publiek loopt de 24-jarige Amanda Smith. Waarschuwingen van de politie dat vrouwen zich beter niet alleen op straat kunnen be geven, lijkt ze in de wind te slaan. „Oh nee, ik ben juist erg alert", werpt ze tegen, en opent: haar hand. Daarin ligt een wit metalen buisje met een blauwe plastic dop. „Het is een alarm", legt ze uit. „Als ik op de knop druk, begint het ding scherp te gillen. Je kunt ze krijgen op het politiebureau." Via sms-berichten laat Amanda haar moeder of'vriendinnen we ten waar ze uithangt. „En als ik 's avonds ergens naartoe wil, laat ik me door mijn vriend ha len en brengen." Er is geen ontkomen aan, weten de vrouwen van Ipswich. Zo lang nog niet bekend is wie ach ter de gruwelijke moorden op vijf prostituees zit, moeten ze extra behoedzaam zijn. De poli tie van Suffolk, door 31 teams van buitenaf bijgestaan in het grootste moordonderzoek van Groot-Brittannië, heeft ze dat op het hart gedrukt. Dat twee verdachten nu zijn opgepakt en worden verhoord, brengt daar voorlopig geen verandering in. Het treurige relaas begon op 2 december, toen het naakte lichaam van de 25-jarige Gem ma Adams werd ontdekt aan de buitenrand van Ipswich. Kort daarop werden twee dode meis jes gevonden en deze week nog eens twee. Verkeerde pad „Het valt niet te ontkennen dat deze meiden drugsverslaafd wa ren, maar moeten wij ze daarom veroordelen?" vraagt Linda Pri ce, terwijl ze kerstinkopen doet. „Dit is geen grote stad en ieder- een kende de slachtoffers wel op de een of andere manier. Voor zover ik weet was geen van deze vijf kinderen afkomstig van ar me of ongelukkige families. Ze raakten op het verkeerde pad. Het had mijn jongens ook kun nen overkomen." Ze noemt het treurig dat deze vrouwen hun lichaam moesten verkopen 'om hun verslaving te voeden', en zo de dood vonden. „Wat ik de afge lopen weken heb geleerd, is dat iedereen in Ipswich er zo over denkt. De vijf wouwen hadden ouders die hen ongelooflijk mis sen en goede vi-ienden die hier kapot van zijn. We worden met onze neus op de feiten gedrukt: er zit ook een andere kant aan prostitutie." Op het centrale plein wordt dui delijk hoe hecht de gemeen schap is geworden door de moor den. De kerstdrukte is overal zichtbaar en de geur van gepof te aardappels vult het plein. Iedereen glimlacht en spreekt el kaar aan. De talloze agenten met hun lichtgele jassen vallen op in de mensenmassa, maar hun aanwezigheid wekt geen wantrouwen. Ipswich voelt zich hier veilig. „Deze stad wordt niet gemaakt door haar architec tuur", zegt Bob Brown (76). „Ze wordt gemaakt door haar mensen. Ipswich is een hele hechte gemeenschap. En die wordt liever niet geassocieerd met seiïemoorden en hoeren lopers. We zijn een warm en aangenaam volkje, en hopen dat dat in alle aandacht door- diïngt. Rond Canham Street en Port man Road, het red light district van de stad is het angstvallig stil. De prostituees lijken het po- litie-advies op te volgen. Regel matige surveillances houden po tentiële klanten weg, wat Ips wich voor even een prostitutie- vrije zone maakt. GPD van onze redactie buitenland WARSCHAU - Een groep van 46 Poolse parlementsleden wil Jezus Christus tot koning van Polen laten uitroepen. Zij hebben daarvoor een wets ontwerp ingediend dat een de zer dagen in de volksvertegen woordiging wordt behandeld. Dat berichtte het dagblad Rzecz- pospolita gisteren. De volksvertegenwoordigers be horen tot de conservatieve rege ringspartij Orde en Rechtvaar- digheid (PiS), de nationalisti sche Liga van Poolse Families (LPR) en de boerenpartij PSL. Zij beroepen zich op de rooms-katholieke traditie van Polen. In de republiek wordt Ma- ria al 350 jaar als 'koningin' ver eerd. De Poolse bisschoppen zijn niet enthousiast over het plan. „De afgevaardigden moeten zich be zighouden met wat de grondwet hun opdraagt en godsdienstige instellingen hun werk laten doen", zei bisschop Tadeusz Pieronek, doelend op de schei ding van kerk en staat. „Het be hoeft geen uitleg dat Christus de koning der harten is" voegde hij eraan toe. ANP/DPA (Advertentie) JOHOR BAHRU - De zuidelijke Maleisische provincie Johor zucht onder de ongewoon zware moesson- regens. Grote gebieden staan onder water en 30.000 mensen moesten hun huizen verlaten. foto RTR terhand van Osama bin Laden. Op zijn hoofd staat een prijs van 25 miljoen dollar. Al Zawahiri haalde fel uit naai de radicale Palestijnse bewe ging Hamas, die zich volgens hem in een democratisch pi-oces heeft laten meesleuren dat uit eindelijk zal leiden tot erken- ning van de staat Israël. „Hoe kan het dat zij geen islamitische grondwet hebben geëist voor Pa lestina voordat zij deelnamen aan vei'kiezingen? Zijn zij dan geen islamitische beweging?", vroeg hij. De 'manager' van Al Qaeda dreigde ook met nieuwe aanslagen op westerse doelen. Er is nog geen onafhankelijke bevestiging dat het om een au thentieke opname gaat. Het is evenmin duidelijk wanneer de video is opgenomen. Al-Zawahi- ri verscheen in september voor het laatst in een videobood schap, waai'in hij fel uithaalde naar de Bush en de paus. De Palestijnse president Abbas riep afgelopen weekeinde op tot nieuwe vei'kiezingen, omdat de onderhandelingen tussen zijn partij Fatah en de radicale Ha rnas over een regeling van natio nale eenheid zijn vastgelopen. De stap heeft geleid tot een golf van geweld tussen aanhangers van beide partijen. Harnas, dat in januari de parlementsverkie zingen won, is tegen een nieuwe stembusgang. Sinds de radicale partij aan het bewind is, hebben Israël en het Westen alle handel en overleg met de Palestijnse Au toriteit op een zeer laag pitje ge zet, omdat Harnas Israël niet er kent en weigert het geweld af te zweren. Daardoor is een diepe fi nanciële crisis ontstaan. Abbas ziet verkiezingen als de enige uitweg, maar Hamas-premier Haniyah wil daar niets van we ten. Afgewezen De rivaliserende Palestijnse fac ties wezen de bemoeienis van al-Zawahiri met het Israë- lisch-Palestijnse conflict overi gens onmiddellijk af. Zij willen niet dat hun strijd wordt afge schilderd als een onderdeel van een breder conflict tussen de is lam en het Westen. Harnas liet weten Israël met haar eigen middelen te willen bestrijden. ANP/RTR/AFP Hoor Giis van Wetten DUBAI - Nieuwe verkiezingen i in de Palestijnse gebieden zijn zinloos en zullen de bevolking K aldaar niet bevrijden van de Is- c' raclische bezetting. Alleen een heilige oorlog (jihad) kan dat be- werkstelligen. Dat heeft de tweede man van het terroristennetwerk Al Qae- ■f da, Ayman al Zawahiri, gezegd k in een videoboodschap die de Arabische nieuwszender Al Ja- zeera gisteren uitzond. „Elke andere weg dan de jihad zal slechts leiden tot verlies. Zij die proberen islamitisch land te bevrijden door middel van ver- 0!! tóezingen die gebaseerd zijn op seculiere beginselen, zullen geen korrel Palestijns zand be- vrijden, maar zullen de jihad verstikken", zei Al Zawahiri. De Egyptenaar geldt als de rech- (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5