God is terug en makelaar verdwijnt website verboden in Iran Tabloid is tv-talkshow op papier PZC PZC Japan omarmt het nationalisme Trendwatchers voorspellen opkomst van liefde en nieuwe idealen 21 december 1956 donderdag 21 december 2006 door Robert Verkerk Religie en het leven op inter net worden in 2007 belang rijke thema's. Intermediaire functies als de makelaar krijgen het zwaar, want de mens gaat het allemaal lekker zelf doen. Volgens trendwatchers als Adjiedj Bakas en Klaus van den Berg is de wereld groot en boos en daar reageert de mensheid op met liefde, nieuwe idealen en met een tweede leven op in ternet. „Het woord hippie doemt overal op. We gaan onze eigen doelen realiseren omdat we het vertrou wen in de politiek hebben verlo ren en ons houvast met de globa lisering wankelt. Spiritualiteit en milieu met Al Gore als boeg beeld zijn ons voorbeeld", meent Bakas, auteur van onder meer Megatrends Nederland. De trendwatcher die zijn ver wachtingen voor 2007 baseert op denktanks, samenwerking met universiteiten en medewer kers die de 'straat' analyseren, vermoedt dat heimwee het grote thema voor 2007 wordt. „De belangstelling voor God en religie komen in een andere vorm terug", meent Bakas. Hij publiceerde eerder dit jaar het boek De toekomst van God. „De kerken raken niet vol, maar de cyberpriest op internet gaat een rol spelen en thuis gaan we voor de huisaltaartjes bidden." Extra wereld Van den Berg stelt dat de mens volgend jaar in toenemende ma te op internet een tweede leven opbouwt, onder meer op de web site van Second Life. „Mensen daar een nieuwe gedaan te aannemen en in een extra we reld gaan leven." Dat veel men het internetten op deze ma problematiseren, omdat in ternetters niet meer onder de mensen zouden komen, vindt den Berg onterecht. „Het juist deuren naar nieuwe contacten over de hele wereld. De website met filmpjes als You is daar een goed voorbeeld Er zijn ook steeds meer en Fastfood is uit in 2007. betere technieken beschikbaar die het leven op internet makke lijker maken", zegt Van den Berg. Een van de gevolgen van het toenemende gebruik van in ternet is het wegvallen van inter mediaire functies. Daarom denkt Bakas dat de makelaars het zwaar krijgen. Bakas signaleert tegelijkertijd een sterke hang naar de jaren vijftig. „De verkiezingen heb ben de winst vooral gebracht bij heimweepartijen. De SP is een ouderwetse blanke arbeiderspar tij die teruggrijpt op de idealen van de jaren vijftig. Geert Wil- ders doet dat ook. De Partij voor de Dieren wil de koetjes weer in de wei zien en de Chris tenunie streeft ernaar dat vrou wen weer hun plek leren ken nen. En we houden ook weer van poncho's, stamppotten en bakstenen huizen." Stadstaatjes Al deze ontwikkelingen hangen samen met het feit dat de globa lisering hapert. Mensen zoeken elkaar weer op in kleinere ver banden om gezamenlijk op een nieuwe manier de democratie be tekenis te geven. Bakas: „In Son bijvoorbeeld, hebben particulie ren zelf een bejaardentehuis op gericht. In het Gooi zorgt een groep ouders van gymnasiasten ervoor dat hun kroost Chinees leert, buiten de school om. De democratie gaat steeds meer uit stadstaatjes bestaan. We triba- liseren." Toch zullen de uitge breide netwerken wereldwijd blijven bestaan, volgens co pywriter Eugene Roorda. Hij ge looft in de voortstuwende kracht van onderlinge netwer ken, maar Roorda gelooft net als Bakas dat de natiestaat op termijn irrelevant wordt. „We zijn immers wereldwijd met el kaar verbonden." Roorda ge looft dat Nederland intelligen tie en dynamiek genoeg heeft, maar nu is nog de liefde nodig om het allemaal te doen. „Bill Clinton noemt dit Ubuntu, Afri kaans voor 'Ik ben wat ik ben omdat we met zijn allen zijn'." De doorbraak uit de huidige Hollandse impasse dient zich foto Lex van Lieshout/ANP volgens Roorda vanzelf aan. „De markt is aan de bal en daar komt erg veel goeds van naar mijn smaak. Er zijn veel maat schappelijke en zakelijke initia tieven die invloed hebben. De Unilevers van deze wereld, daar gaat het van komen." Optimisme Trendwatcher Hilde Roothart gelooft dat 2007 het jaar wordt waarin optimisme terugkeert. „In economische en technologi sche zin is dit al gebeurd, maar nu gaan we ook verder in poli tiek, sociaal-cultureel en ecolo gisch opzicht." Caroline Krouwels, manager concept en styling van de Bijen korf, ziet 2007 als het jaar waar in we vooral meer bewust wor den van wat er in de wereld gaande is en daaruit onze con clusies zullen trekken. „Populai re boeken van schrijvers als Or- han Parmuk en Joris Luijendijk laten ons zien hoe de wereld echt in elkaar zit. Tv-program- ma's over de fok van varkens maken onze afkeer van vlees gro UIT IN Spiritualiteit Religie Realisme Idealisme Pessimisme Optimisme Bling bling Elegantie Klompmuiltjes Ruige schoenen Strepen Noppen Kniekousen Lange handschoenen De wintersjaal Poncho/cape Plastic tassen Grote tassen Grote porties Kleine porties Rita Verdonk Jan Marijnissen Vlees per kilo Stamppotten Amsterdam (teveel wannabees) Rotterdam (undergound) Groepsfitness Fitness for less Real life Second life (op internet) Kane Guillermo enTropical Danny Jeugd vanTegenwoordig Jan Smit Zoete kleuren rood en grijs Personal trainer Mental coach Massaproductie Customizen (verpersoonlijken Sexy look Volume in kleding Natural gloss Lipstick Barok (te overdadig) Minimalistisch interieur Fastfood Slowfood Robbie Williams Razorlight Microsoft Apple Ronald Giphart Jan Siebelink Lifestyle Mindstyle Joost Zwagerman Joris Luyendijk Midlife crisis Quarterlife crisis Illegaal downloaden Legaal downloaden Youp van 't Hek Jochem Myjer Mango H&M String Boxershort voor vrouwen Beau van Erven Dorens Filémon Wesselink Reinout Oerlemans Pauw &Witteman Egoïsme Goede doelen Muurverf Behang Botox Anti-rimpelcrème Spelling volgens de boekjes Spelling op gevoel Tweede boek Sonja Bakker Derde boek Sonja Bakker Senseo Espresso apparaat VVD SP Fittinglamp Led-verlichting Traditioneel boek Luisterhoek Geranium Pittige vijftiger Doperwtjes en boontjes Vergeten groenten Flatscreen Beamer Thailand Vietnam Shopping mail Winkelen in de stad Hummer Hybride auto After-parties Pre-parties Irak Iran Panty Legging Jeans met wijde pijpen Skinny jeans Volle baard Manicure voor mannen Businesscards Je eigen website ter en dus gaan we bewuster eten. Ook gaan we onze persoon lijkheid inzetten bij goede doe len. Geld storten alleen vinden we niet genoeg meer. Mensen willen steeds meer de persoonlij ke curator van hun eigen leven worden." ANP door Judith Stalpers De radikaalste politieke koerswijziging in Japan na de Tweede Wereldoorlog. Zo bestempelen de Japanse media twee wetten die het ka- binet-Abe door het parle ment heeft geloodsd. De nieu we wettelijke regels moeten zorgen voor meer vaderlands liefde bij de scholieren. Tege lijk krijgt het Japanse leger meer speelruimte. Het zijn de eerste stappen op een sterk nationalistische route. Met de nieuwe onderwijswet, waarbij de pacifistische grondslag van het onderwijs is weggevallen, bepaalt de Ja panse staat welke normen en waarden de scholieren zich ei gen moeten maken. Het feit dat Japanse scholie ren steeds slechter presteren, gekoppeld aan een afnemen de discipline, heeft de rege ring aangezet een nieuwe on derwijswet te formuleren. Door meer aandacht voor tra ditionele Japanse normen en waarden, de Japanse cultuur, taalgebruik maar vooral va derlandsliefde, moet de Ja panse jeugd weer houvast krij gen. In het wetsontwerp werd gesproken over het 'cultive ren van patriottisme'. Na in grijpen van het parlement werd dat: 'liefhebben van na tie en land aktief ondersteu nen'. De nieuwe wet bepaalt verder dat niet alleen scholen verant woordelijkheid dragen voor het opvoeden van de jonge ren. Ook gezinnen, buurtcen tra en instanties voor de jeugdzorg moeten dit, in coör dinatie met de scholen, gaan doen. Overal dient de Japanse jeugd doordrongen te worden van de patriottische waarden: idealen waarvan de inhoud door de overheid wordt be paald. „De opvoeding is zo volledig in de greep van de re gering gekomen. Dit is de ba sis voor fascisme", conclu deert de vooraanstaande poli ticoloog Minoru Morita. Op dezelfde dag werd dei aangenomen die van het reau van defensie' een 'Mii terie' maakt. Deze veratt ring lijkt slechts een kosrai sche ingreep. Japan heeft i melijk officieel geen leger. De Amerikaanse bezettic macht, die de grondwet hf geschreven, wilde Japan na de Tweede Wereldoot militair aan banden leggen Japan heeft echter een 'a verdedigingsmacht' bestai de uit 250.000 man, die inz 50-jarig bestaan is uit] groeid tot één van de best j trainde en modernste leg ter wereld. Vanaf 1 januari heeft Jap nu dus wel een 'officieel' ger, een ministerie van Def sie en een volwaardig min ter in het kabinet. Beperking Echt revolutionair oogt 1 niet. Dat wordt het pas dc een ander project van de re: ring: wijziging van de gron wet waardoor de beroem paragraaf 9 die bepaalt d Japanse militairen nooit bi ten de landsgrenzen actief a len worden, vervalt. Premi Abe beschouwt de paragra als een te grote beperkt voor de zelfverdediging. 1 de Noord-Koreaanse ken proef in oktober zei de et ste-minister: „Japan mij ook preventief kunnen ingii pen." Het wegvallen van par graaf 9 opent ook de mogelij heid terug te keren naari toestand van voor de Twee! Wereldoorlog: een regent die het leger gericht inz voor een agressieve expansi politiek. Geen Japanse polit cus die durft te zeggen data het doel van de regering is. Abe wil een Japan gebasee op respect voor traditione normen en waarden, cultut en eetgewoonten. Een doelt* wust land, volhardend en gi zegend met een Samurai-mei taliteit. Maar denken zijn op volgers ook zo? Is het pacifi: me van Japan dan nog wel z zeker? GPD Harald Doornbos Duizenden websites en boe ken worden er verboden in Iran van president Ahmadi- Maar de paranoia tegen lies wat moreel verderfelijk pordt gevonden, gaat zo ver dat elfs de populaire Nederlandse retecool.com is geblok- eerd door de Iraanse autoritei- je www.retecool.com itikt op een computer in Iran, rijg je een witte pagina in het met daarop in blauwe let- de tekst: 'Niet toegestaan'. Ik heb geen idee waarom", al- us een Iraanse ambtenaar in de Teheran. „Ik spreek Nederlands, dus heb geen lee waar die website over gaat. c snap het woord cool, maar at reet betekent - geen idée. heeft waarschijnlijk iets set seks te maken." Het verbod sites als retecool.com zal niet de doorslaggevende re den zijn geweest voor het verlies van de Iraanse president Ahma- dinejad bij de lokale verkiezin gen. Maar de uitslag van de ver kiezingen lijkt er op te duiden dat steeds meer Iraniërs hun buik vol hebben van het ex- treem-conservatieve en repres sieve beleid van hun president. De uitslag van de verkiezingen mag dan nog niet definitief zijn, maar de gematigde kandidaten lijken het goed te hebben ge daan. Voor de verkiezing van le den van de Kamer van de Ex perts, een soort religieuze Eer ste Kamer, behaalde de gematig de geestelijke ayatollah Rafsan- jani tot nu toe de meeste stem men. Een pro-Ahmadinejad geestelijke staat slechts op de zesde plaats. Onder president Ahmadinejad, die vorig jaar aan de macht kwam, is een groot aantal 'verderfelijke' activitei ten verboden. Zo zijn er Iraanse films verbo den omdat mannen en vrouwen er samen in dansen. Een filmre gisseur, Arzhang Davoodi, werd in 2003 gearresteerd en tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat hij een documentai re maakte die kritiek leverde op de Iraanse autoriteiten. Ook veel boeken zijn verboden. Vori ge maand besloot de Ahmadi nejad-regering om duizenden boeken te verbieden - van Faul kner tot de Da Vinci Code. Vol gens een regeringsrichtlijn is ie der boek verboden dat 'ideeën verspreidt die seculier, liberaal, feministisch, nihilistisch zijn of de oosterse cultuur vernedert.' Aanstootgevend Veel verboden boeken zijn ge schreven door Iraanse schrij vers. Sommige nu verboden boe ken werden in de jaren '30 ge schreven, maar worden door de nieuwe autoriteiten nu aanstoot gevend gevonden. Op het inter net is het al geen haar beter. Kri tische websites in het farsi wor den veelvuldig geblokkeerd, waaronder de site van de BBC. De oude retoriek hangt nog altijd aan de muren in de Iraanse hoofdstad Teheran. Nieuwe bronnen van informatie worden afgeschermd of verboden. foto Harald Doornbos/GPD Ook weblogs zijn veelal geblok keerd, zeker wanneer de auteur in het farsi schrijft. Iraanse blog- gers die in het Engels schrijven, worden veelal met rust gelaten door de autoriteiten - van de 70 miljoen Iraniërs spreken er slechts enkele tienduizenden En gels. Alle resultaten van inter- net-zoekmachines worden hier echter gefilterd. Je kunt geen zoekopdracht uitvoeren met woorden die in de verste verte iets met seks te maken hebben. „Het is bizar aan het worden," vertelt een student in Teheran, „laatst deed ik een zoekop dracht voor het boek 'Les Mis erables'. Maar mijn computerpa gina werd wit en meldde: Verbo den." Wat was het geval? „Het Iraanse internet herkent het Franse woord 'Les' als een ver wijzing naar lesbisch." GPD innenkort gaat een aanzienlijk 3 deel van de kranten die mijn co- mn afdrukken over op het ta- oid-formaat en in die nieuwe incarna- hebben zij geen behoefte aan een iderwetsë, gedegen opiniepagina met columns. Hoewel er ook serieu- kranten op tabloid-formaat verschij- is de overstap naar dit formaat eestal een poging om door middel van andere nieuws-mix een ander en publiek te bereiken, wel alle traditionele kranten verlie- n abonnees en bovendien ontbreekt t aan jongere lezers. Dat laatste is oral een bezwaar voor de adverteer- die om redenen die nooit goed wor- n uitgelegd een diepe afkeer hebben mensen die ouder zijn dan vijfen- hoewel die meestal aanzienlijk te besteden hebben dan mensen der de vijfendertig. De jongere lezers worden geworven met licht ver- nieuws over 'life style', beken- Nederlanders, sport en media, aange- igd met plaatselijk nieuws en prakti- informatie. De doorsnee ta- is in feite een wanhopige om een televisie-talkshow op pa ir te vervaardigen. De televisie is im mers de ware oorzaak van de langzame aftakeling van de ouderwetse krant. Het is maar de vraag of de uitgevers met de tabloidisering van hun eertijds zo solide kranten op de lange termijn op de juiste weg zijn. Er zijn kapers op de kust die met aan zienlijk succes een andere strategie ge bruiken. Dat zijn de uitgevers van kran ten die gratis worden verspreid. In Ne derland zijn dat bijvoorbeelde de Me tro en de Spits, maar ook de huis-aan-huiskranten die louter plaat selijk nieuws en praktische informatie bieden. Het is de waag of de getabloidi- seerde kranten waarvoor moet worden betaald op termijn de concurrentie van televisie en gratis kranten overleven. Naar alle waarschijnlijkheid zal er tus sen de echte kwaliteitskranten en de gratis kranten geen ruimte overblijven. Waarom zou je immers betalen voor iets wat je ook voor niks kunt krijgen. De kwaliteitskranten zullen het mijns inziens wel redden, omdat er altijd een beperkte groep van hoog opgeleide, werkelijk in nieuws en gedegen analyse geïnteresseerden zal blijven bestaan. Gezien hun inherent beperkte lezers kring zullen deze kwaliteitskranten niet lokaal maar nationaal moeten ope reren. Het is zelfs niet uitgesloten dat op de zeer lange termijn alleen bo- ven-nationale, Engelstalige kwaliteits kranten zullen overleven. Bovenstaande observaties gaan nog uit van de veronderstelling dat ook de krant van de toekomst op papier zal worden gedrukt. Tot voor kort was ik er van overtuigd dat de papieren krant nog een aanzienlijke toekomst had. Sinds ruim een jaar ben ik echter tot an dere gedachten gekomen, ten gevolge van een aanzienlijke verandering in mijn eigen leesgewoonten. Bijna twee jaar geleden heb ik een nieuwe compu ter met een omvangrijk lcd-scherm en een snelle internetverbinding aange schaft. Het lezen van de New York Ti mes en de Washington Post, die in Ne derland helemaal niet op papier te ver krijgen zijn, op het lcd-scherm is een groot genoegen. Een krant op het scherm heeft grote voordelen. Je kunt simpel doorklikken naar andere onder werpen, deelonderwerpen of andere kranten. Door heel eenvoudig bepaalde artikelen aan jezelf te mailen kun je snel een handig archiefje opbouwen, dat weer even snel valt op te ruimen. Tegen betaling is het ook mogelijk het archief van de krant te raadplegen. Tot mijn eigen verbazing begon ik na enige tijd ook kranten en tijdschriften waar op ik ben geabonneerd op mijn compu terscherm te lezen. De Economist bij voorbeeld, die bij mij op vrijdag wordt bezorgd - en dat is al vlot - staat op donderdagmiddag al op het internet. Bovendien wordt de elektronische ver sie bij de tijd gehouden. De laatste vijf jaargangen van de Economist zijn moei teloos op het internet te raadplegen, zo dat ik al mijn oude nummers de deur uit kon doen. Ik ben nog niet zover dat ik mijn papieren abonnementen ook ga opzeggen, al was het maar om de krant op de bank of in de trein te kunnen le zen. De productie en distributie van papie ren kranten is kostbaar en gecompli ceerd. Daar komt nog bij dat de meeste mensen van het enorme pak papier dat zij vooral in het weekend in de bus krij gen slechts een fractie lezen. Het over grote deel van de krant verdwijnt recht streeks in de kattenbak. Het zou een ware revolutie zijn wanneer de krant elektronisch gedistribueerd zou kun nen worden. De lezers zouden zich dan ook kunnen abonneren op precies dat gedeelte van de krant dat zij ook daad werkelijk lezen. Wat nodig is, is een computerscherm met de eigenschappen van krantenpa pier: licht, opvouwbaar en dus trans portabel. Dergelijk verbazingwekkend materiaal bestaat al, al bevindt het zich nog in de experimentele fase. De tabloidisering van de kranten, die mij nu de kop kost als columnist, is slechts een droevige overgangsfase naar een nieuwe, paradijselijke toekomst voor de krant: de elektronisch gedistribu eerde krant. Maarten van Rossem BESPREKING - De Ameri kaanse vice-president Richard Nixon brengt op dit moment een bezoek aan Oostenrijk. Nixon laat zich daar uitvoerig op de hoogte brengen van de problemen van de Hongaarse vluchtelingen. Ook heeft hij de mogelijkheden besproken over het vervoer van een deel van vluchtelingen naar de Verenig de Staten. VAST - Egypte houdt een Zweeds schip en elf andere bo ten uit diverse landen vast in het Suezkanaal. Dat heeft de regering in Cairo een Zweedse delegatie meegedeeld De schepen zijn sinds begin a vember in het kanaal opgesl ten en worden weer vrijgel: ten zodra de Brits-Fraii strijdkrachten Egypte hebbi verlaten. OPENING - In Oostburg isgt termiddag de werkplaats va mindervaliden in gebruikgem men. Met een symbolisö draai-aan-de-knop opende ra nister J. Suurhoff de weri plaats officieel. Bij de openic waren ook commissaris vaiid koningin jonkheer A. Casern broot en de Oostburgse burge meester K. Hoekzema aanvt zig. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: 8uitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@p .nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Sleenstraat 37. 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag I'm vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Uitgeverij Pi aan ons versirexie gegi (abonnementen)admini oorbehouden :iale Zeeuwse C i gegevens heb Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl 8eéindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevorrt overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgent de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18,00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel" (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone ai Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goe" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: wvinv.pzc.nl/service/adverteren van het Wegener-concern De doorn i■-i -jat vvordt gebruikt voor onzr. u relevante diensten en pn>" irane en om u te (latent inrormcren over voor u relevante dien e werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig informatie geen pri|s stelt dan k""» dit crhrlfi«,i..i- molden Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4