Meer appartementen in plan Hulst Kampeerboeren willen dat Sluis beleid aanpast PZC Een dorpsomroeper is een ouwehoer Grond aan Hogeweg kost 1,7 miljoen euro Woningstichting koopt pand growshop aan Bierkaaistraat Koewacht in kerstsfeer Spraakwaterval uit IJzendijke donderdag 21 december 2006 z 15 Stoomtrein via achterdeur in finale GOES - De Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) is via de ach terdeur toch in de finale van het Avro-programma Bank giro Loterij Restauratie beland. De vrijwilligersclub dingt zo nog mee naar de hoofdprijs van één miljoen euro. De SGB, die de één miljoen euro wil besteden aan restau ratie van de monumentale tractieloods in Goes, sneuvelde afgelopen week in de voorronde. Er hadden meer mensen gebeld en ge-sms't voor het Mariapark in Sittard, een res- tauratiebehoeftig onderdeel van de basiliek. Gisteren stel de het Rijk echter voldoende subsidie beschikbaar om het Mariapark in zijn oude luister te herstellen. Op die ma nier drong de stoomtrein tot de finale door. Verdachte steekpartij langer vast MIDDELBURG - De 45-jarige man uit Hulst die vastzit voor het neersteken van een 50-jarige Veerenaar blijft tot 20 maart volgend jaar in voorarrest. De steekpartij vond op 3 december plaats op de Kraaienestweg' in Veere. Het openbaar ministerie doet zolang het onderzoek nog gaan de is geen mededelingen over de toedracht van de steek partij of het motief van de verdachte. Ook kon het OM geen mededelingen doen over de toestand van het slacht offer. Die raakte ernstig gewond. De verdachte meldde zich na de steekpartij vrijwillig bij de politie en heeft in middels bekend. Een woordvoerder van het OM zei giste ren te verwachten dat de zaak voor 20 maart voorkomt. Sluis staat achter Knokke-Heist SLUIS - Het gemeentebestuur van Sluis steunt het plei dooi van Knokke-Heist te zoeken naar alternatieven voor de uitbreiding van natuurgebied het Zwin. Burgemeester Lippens en het schepencollege maken ernstig bezwaar te gen ontpoldering van de Willem-Leopoldpolder om de te loorgang van het Zwin te voorkomen. Volgens de tegen standers leidt deze ontpoldering ook tot verzilting van de landbouwgrond en verstoort het de eigen Zwinnatuur. Knokke-Heist wil met buurgemeente Sluis hierover pra ten. Burgemeester J. Sala staat open voor dit overleg. „De familie Lippens heeft altijd goed gezorgd voor de natuur in het Zwin. Daar moeten we respect voor hebben. Daar naast hebben we samen een plankaart voor het kustge bied gemaakt." Sluis meet zichzelf echter een bescheiden rol in de discussie aan, liet Sala gisteren weten. „Negen tig procent van het Zwingebied ligt immers op het grond gebied van Knokke-Heist. Stadhuis wordt beter onderhouden SAS VAN GENT - De hal, het toilet en de burgerzaal van het voormalige gemeentehuis aan de Westkade in Sas van Gent worden voortaan beter onderhouden. Burgemeester en wethouders van Terneuzen antwoordden dat op vra gen van PvdA-raadslid W. ten Hoor. Die had aandacht ge vraagd voor het feit dat de entree van het Sasse stadhuis er niet uitziet. Hij wees erop dat het gemeentehuis regel matig wordt gebruikt voor trouwceremonies. B en W laten weten dat hal, toilet en burgerzaal nu eens per maand worden schoongemaakt. „Daarmee is het schoonmaken in relatie tot het huidige gebruik op een re delijk niveau gebracht", aldus het college. Over het onder houd aan de buitenzijde meldt het college dat het buiten portaal wekelijks ontdaan wordt van zwerfvuil en dat het plafond inmiddels gewit is." Ay Harold de Puysseleijr Hl'LST - Het appartementen complex dat de Woningstich ting Hulst volgend jaar laat bou wen op de hoek van het Gods plein en de Bierkaaistraat in Hulst wordt groter dan oor spronkelijk gepland. De woningcorporatie heeft over eenstemming met de eigenaar KOEWACHT - Voor de inwo ners van Koewacht en omstre ken is er de komende dagen vol op gelegenheid om in hun dorp van de kerstsfeer te proeven. Vrijwilligers van de parochie hebben in de kerk de traditione le kerststal een plekje gegeven. Destal is de komende tijd te be- aehtigen tijdens de vieringen en op eerst kerstdag van 14.00 tot 16.00 uur. Morgen is er vanaf 18.30 uur voor de kinderen van de basis school en him ouders en andere familieleden een herderstocht. Tijdens de tocht zijn er verschil lende activiteiten, onder andere met medewerking van de mu- aekvereniging EMM. Tot slot zingt het kinderkoor de Vlasvle- geltjes onder leiding van Mar lies Meuldijk kerstliedjes. Zondag is het om 16.00 uur kind je wiegen in de parochiekerk. Het kerstverhaal wordt verteld en er wordt gespeeld door een kleine trommelaar. Het kinder koor de Vlasvlegeltjes zingt kerstliedjes. Zondag is de kerk geopend van 10.15 tot 11.30 uur. Tevens is er om 21.30 uur een eu charistieviering met medewer king van het St. Ceciliakoor en harmonie EMM. Vanaf 21.15 uur brengen de harmonie en het koor al kerstliederen ten gehore. Buiten de kerk staat een kerst stal met levende dieren en maan dag om 10.30 uur is er een woord- en communieviering. Geziensviering HULST - De kerst-gezinsvie ring in de Hulster Willibrordus- basiliek staat zondag in het te lkenvan het thema 'wensen'. Tijdens de viering wordt gespro kken over wat mensen elkaar en jde wereld met kerst wensen. Ie dere bezoeker van de gezins- tdienst mag een wens meebren gen naar de kerk en tijdens de viering worden deze wensen op- jgehangen in de 'kerst-wens- ;boom'. !De viering begint om 19 uur. Advertentie 11 Den Dekker vty|j J Muziek KAPELLE 0-M3-330330 v/ww.dendekke rmuziek.com van de growshop aan de Bier kaaistraat 18. Met de aankoop van dat pand kan de Woning stichting 39 appartementen rea liseren in plaats van 33. Directeur J. Valckx van de Wo ningstichting onderhandelde in het verleden al eens met de eige naar van de growshop, maar be- reikte toen geen overeenstem ming over de prijs. De bouw van het appartemen tengebouw is de eerste stap op weg naar de realisering van het plan Nieuwe Bierkaai. Eigenlijk door Frank van Cooten SLUIS - West-Zeeuws-Vlaande ren prijst zich volledig uit de markt door de jaarlijkse verho ging van de toeristenbelasting met vijf procent. De regio loopt hierdoor risico zijn positie, me de door de opkomende concur rentie van goedkope zonvakan ties, steeds verder te verliezen. Dat stelt de Vereniging van Kam- peerboeren (VeKaBojn een brief aan de gemeente Sluis.De vereni ging reageert op de nieuwe be leidsnotitie over het platteland. Voorzitter M. Deege vindt voort- moest de bouw al bezig zijn. De start daarvan is echter uitge steld tot begin april volgend jaar. Dan moet het pand van de massagesalon leeg opgeleverd zijn. Ook de eigenaar van de growshop vertrekt volgens Valckx eind maart. De directeur van de Woning stichting is blij met de uitbrei ding van het bouwplan. „Het heeft zeker meerwaarde voor het project", legt hij uit. „Wij denken dat het de verhuurbaar heid en verkoopbaarheid van de appartementen ten goede komt, als het oude pand Bierkaai straat 18 verdwijnt." De architect van het apparte mentengebouw in de buurt van de Dubbele Poort werkt momen teel aan de details van een nieuw ontwerp. Vervolgens kan de Woningstichting daarmee naar de gemeente stappen. Voor de locatie was al een bouwver gunning voor het appartemen tengebouw met 33 woningen af gegeven. Die vergunning moet nu worden gewijzigd. Wethouder F. de Vries (ruimte) bevestigde dat op vragen van commissielid M. Strooband-De Moor (Algemeen Belang). Zij stelde in de rondvraag van de vergadering van de adviescom missie ruimte vragen over de aanpassing van het bouwplan. De 39 appartementen komen naar keuze te koop of te huur, al dus Valckx. De appartementen variëren in grootte van 85 vier kante meter voor het kleinste - tot 145 vierkante meter voor het grootste appartement. Huur- en- Zeeuws-Vlaanderen zichzelf de pas af voor echte vernieuwing. Wat resteert is slechts vernieu wing in de marge, oftewel meer van hetzelfde." Ook P. de Maertelaere en C. de Maertelaere-van Waes van een mini-camping in Groede pleiten in een brief aan de raad voor trek kershutten op de camping. Deze ondernemers missen ook beleid voor de passanten, cüe 's avonds na 19 uur nergens terecht kun nen voor één overnachting. „Wij hebben daar als kleine camping een oplossing voor. Nu worden ze in Sluis ongastvrij ontvangen. Zekunnen nergens terecht." koopprijzen van de nieuwe wo ningen zijn nog niet bekend. Dat komt volgens de directeur van de Woningstichting omdat de totale aanneemsom van het bouwproject nog niet bekend is. Voordat bouwvakkers aan de slag kunnen op het grotendeels braakliggende terrein aan de rand van de binnenstad, moet er ook nog aanvullend archeolo gisch onderzoek plaatsvinden. Mogelijk bevinden zich op het terrein resten van een oude zout ziederij. Nachtdienst Leger des Heils TERNEUZEN - Het Leger des Heils houdt op zondag 24 decem ber in de Grote Kerk aan de Noordstraat in Terneuzen de traditionele kerstnachtdienst. Tiet thema van de kerstdienst is dit jaar 'Wereld'. De voorgan gers zijn Jan Verlinde en René Pronk. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het muziekkorps van het Leger des Heils, jonge ren van Connect 45 en organist Peter Simons. De Grote Kerk gaat om 22.00 uur open; de nachtdienst vangt aan om 23.00 uur. Er is een collecte voor een ont wikkelingsproject van het Leger des heils in Peru en de Ter- neuzense stichting Lumen Ma- ris. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst legt bijna 1,7 miljoen euro op ta fel voor de aankoop van dertien hectare nieuw bedrijfsterrein op de hoek van de Tolweg en de Pol derstraat in Hulst. De gemeenteraad kan zich vin den in het aankoopvoorstel van het college van burgemeester en wethouders. Het formele besluit wordt vanavond genomen tij dens de laatste raadsvergade ring van dit jaar. Het gaat om vier percelen grond, die in eigendom zijn bij drie verschillende eigenaren. Twee van de vier stukken grond worden door de gemeente in het eerste kwartaal van volgend jaar gekocht, de andere twee voor 31 december 2007. Bedoeling is dat het nieuwe ge deelte van het bedrijventerrein in zijn geheel wordt verkocht aan een projectontwikkelaar. Die is het grootste gedeelte van de dertien hectare al kwijt, want zowel de Jan Snelgroep (6,7 hectare) als Garage Kant uit Heikant (1,5 hectare) nemen grond af. De gemeenteraad is positief over het voorgenomen besluit van het college. Enkele fracties vonden het wel jammer dat de gemeente de ontwikkeling van het bedrijventerrein in handen geeft van een projectontwikke laar. Ze hadden liever gezien dat de gemeente de grond zelf agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Handvaardigheid, creativiteit; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 10.00 uur: Schilderen; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; RK kerk, 19.30 uur: Kerstconcert; Hendrikuskerk, 20.00 uur: Korenavond; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.30 uur: Kaarten, volksdansen; 15.00 uur: Bingo, HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex-)hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, Engels; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Bakmid- dag, zangclub; 19.00 uur: Kaarten; Den Dullaert, 13.30 uur: Kaarten; 19.30 uur: Bridge; 20.00 uur: Pilates gym; had verkocht. Volgens wethou der F. de Vries is dit echter voor de gemeente de veiligste manier. „Wij kunnen ons gezien de fi nanciële situatie geen risico's veroorloven. Op deze manier kunnen we toch het bedrijven terrein uitbreiden en nieuwe werkgelegenheid scheppen", al dus de wethouder over de geko zen strategie. Jongeren geven koffieconcert AARDENBURG - Het Jongeren koor Aardenburg houdt zater dag haar jaarlijkse kerstkoffie concert in de r.k.-kerk aan de Weststraat in Aardenburg. Het thema is 'Vrede begint bij je zelf. Het jongerenkoor staat stil bij zaken als agressie, ruzie, pes ten en zinloos geweld. Naast eigentijdse vredes- en kerstliederen ontbreken ook de traditionele kerstliedjes niet. Tussendoor worden kerstgedich ten en -verhalen voorgedragen. Jongerenkoor Aardenburg staat onder leiding van Freddy Moens en wordt begeleid door het ei gen combo dat bestaat uit elf muzikanten. Het Aardenburgse Jongeren koor heeft op dit moment ruim zeventig leden. Plet kerstkoffie concert begint zaterdag om 19.30 uur. LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos; RK Eligiuskerk, 20.00 uur: Kerstconcert: PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SINT-JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten jubileumtoernooi; 14.30 uur: Ouderen soos; 15.30 uur: Kreatïeve Vorming; 19.30 uur: Toneel; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: Kerkdienst; 13.00 uur: Biljarten, ca nasta; 13.30 uur: Handwerken; 14.00 uur: Sjoelen; 16.30 uur: Repetitie Veste koor; 19.00 uur: Bridge; 't Schelpenhoek je, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo; De Blide, 14.00 uur: Kerstmarkt; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - De Baeckermat, 20.00 uur: Lezing MarcGuillet; ZUIDDORPE - t Kaaike, 13.45 uur: Bin go; ZUIDZANDE - RK kerk, 20.00 uur: Kerstconcert Muziekvereniging Veroni ca. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 I Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl j E-mail: web@pzc.nl zetting van het beleid, een jaar- breiding.De VeKaBovindtditbe- lijkse verhoging van de toeristen- drag te hoog. „Demini-campings belasting, onverantwoord .Daar- mogen in tegenstelling tot de gro- bovenop komt nog dat de tradi- te campings slechts 63 procent tioneel grote groep toeristen uit van het jaargeopend zijn, van 15 Oost-Brabanten Limburg straks maart tot en met 31 oktober. De Zeeuws-Vlaanderenbij de invoe- mini-campingkan zodoende ook ring van het snelwegvignet in niet profiteren van nieuwe ont- België, niet meer zonder tol- wikkelingen zoals het opkomen- kosten kunnen bereiken." de en lucratieve winterkampe- Het bestuur van de VeKaBo ren. De VeKaBovindt een tarief maakt zich ook druk over de van 630 euro per plaatsuitbrei- prijs (verevening) die de kam- ding daarom rechtvaardiger, peerboeren moeten betalen aan Het bestuur is ook niet gelukkig de gemeente Sluis voor uitbrei- met de keuze om trekkershutten ding van hun minicamping. De en vormen van kamperen die voorgestelde basis voor vereven- daarvan zijn afgeleid, te verbie- ing is duizend euro per plaatsuit- den. „Hiermee snijdt West- er werd naar hem geluisterd. Ik hoop het net zo te kunnen doen. Eén ding heb ik in elk geval mee: ik ben een spraak waterval. En volgens mij is een goede dorpsomroeper een echte ouwehoer, die nooit kwetsende dingen zegt vertelt Johnny de Maertelaere neemt, in de geest van zijn vader Peet, vanaf nu de rol van dorpsomroeper in IJzendijke op zich. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - Aandacht, aandacht! Vanaf heden heeft IJzendijke weer een dorpsomroeper. José de Boevere van de drogisterij heeft met een aantal onder nemers het plan opgevat om de traditie van de dorpsomroeper nieuw leven in te blazen. Johnny de Maertelaere is het ge worden. „Mijn vader Peet heeft deze taak veertig jaar lang op zich genomen. 0- Het is mij al meerdere malen gevraagd, maai-vanaf nu ga ik het volledig oppak- ken. Zegt het voort, zegt het voort! Zo, da's duidelijk: Johnny de Maertelae- re (60) is er klaar voor. Jarenlang hield hij de boot af. Hij had het veel te druk \- A met zijn werk als pijpfitter en hobby at- Jj letiek. Maar nu het sporten vanwege on- 4 willige heupen niet meer gaat, is er tijd - om de traditie op te pakken. En dus ligt i het 'uitklinkbord' van zijn vader klaar •v-i, /friajg om opnieuw te worden gebruikt. Net 1 als een oude pet, al is die niet van zijn - s', vader. „Die heb ik in bruikleen van de jUJj 0 oudste inwoner van IJzendijke, de O 102-jarige August Groosman. Voor Vfe"- mijn vader was ene meneer De Witte - dorpsomroeper. Tijdens de Tweede We- 0" - "Skisi reldoorlog moest er na een bombarde- j ment een noodslachting worden uitge- ^35 - voerd. Meneer De Witte was inmiddels 'f dfev op leeftijd geraakt. De gemeente IJzen- 1 T dijke vroeg daarom mijn vader of hij de ig 1 bevolking wilde melden dat ze voor een L 4 W lage prijs vlees konden gaan halen. usis Daarna is hij veertig jaar omroeper ge- bleven. En niet alleen van de gemeente, maar ook van de notaris. Waarom ze Peet de Maertelaere was zo'n goede stadsomroeper, dat hij in 1968 Nederlands hem vroegen? Plij kon het overbrengen, kampioen werd. Als een vorst werd hij in een open wagen ingehaald in Heikant. foto Camile Schelstraete De Maertelaere. Zijn vader was zelfs zo goed dat hij in 1968 Nederlands kam pioen werd. Als een ware vorst werd Peet de Maertelaere in een open wagen en onder begeleiding van de plaatselij ke drumband ingehaald. „Toen hij een jaar of 75 was, is ie gestopt. Ik ben daar na ook nog wel eens gebeld met verzoek jes, maar op een enkele neer na heb ik 'nee' gezegd. In 1994 heb ik nog wel eens de traditie van de ossewei bege leid. Een vrijgezel werd op zijn dertig ste verjaardag getrakteerd op een rond rit met de boerenwagen. Daarop zat een pop, zijn zogenaamde vrouw. De jeugd ging hem, gewapend met potten en pan nen, in optocht thuis ophalen. Daarna was de vrijgezel verplicht om te trakte ren. Dat was de laatste keer, daarna is de traditie een stille dood gestorven. Ik had gewoon geen tijd. Die is er nu wel, dus wil ik het serieus oppakken. Een beetje als eerbetoon aan mijn vader, maar vooral om de traditie nieuw leven in te blazen.De Maertelaere werd afge lopen maandag tijdens een door een aan tal ondernemers gehouden mannen- avond voor het eerst ingezet om de in woners van de activiteiten op de hoogte te brengen. Een rondje roepen en uit klinken door het dorp kost de IJzendij- kenaar ruim anderhalf uur. De Maerte laere: „Ik sprak na mijn ronde een vrouw. Haar man lag tijdens mijn om- roepronde te slapen. Werd ie wakker met de mededeling dat ie gedroomd had. Hij had Peet de Maertelaere horen roepen. Dat was ik, mijn vader leeft al vijftien jaar niet meer. Kijk, en dat vind ik nou het mooiste. Dat mensen weer dingen terugzien van weleer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45