PZC telt 600 waardevolle objecten Georgische kinderen genieten van vakantie Pleidooi voor aanpak Julianastraat Heikant KTr heemkundigen hebben erfgoed Terneuzen in kaart gebracht iimay Kinderboerderij vanaf nu toch weer open in weekend Compleet slapen in Zeeland morgana j goes Drie wijzen 0113-315649 maihredactie® pzc.nl jstbus 31,4460 AA Goes dvertentie-exploitatie: hord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ■auws-Vlaanderen: 0113-315570; «ionaal: 020-4562500. Jersservice: 0800-0231231 londerdag 21 december 2006 .raniïcaféMaandmenu 23,50 tefano s December Tweetal gegratineerde gamba's j met bieslook en shii-take 0 '.swacs e - Gegrilde meervalfïlet met een saus van witte wijn en gerookte paling Creatie van rabarbermoes, yoghurt-ijs en caramelfudge Arrangementen en Kerstdiners! Spectaculaire kerstbijlage www.amadore.nl tel. (01 18) 41 8 OI9www.stefanos.nl editie Zeeuws-Vlaanderen Bareman - De Ileemkundi- je Vereniging Terneuzen (HVT) beeldbepalende en his- lorisch belangwekkende objec- lin en locaties in de stadskern jeïnventariseerd. De resultaten man zijn op het stadhuis afgele- terd. Ook heemkundigen in Sas van Gent, Philippine en Biervliet jrengen het erfgoed in kaart. Al- een in Axel en de overige ker- ten moet de inventarisatie nog lorden uitgevoerd. Daarvoor 'lorden nog vrijwilligers ge tocht- Echte monumenten telt Terneu- sn nauwelijks. Ze zijn op de ringers van één hand te tellen: jet voormalige postkantoor, de Kde Amro-bank en het Arse nal in de Nieuwstraat. Maar de ïjst met beeldbepalende, waar dvolle panden en locaties telt jonzeshonderd objecten. Voorzitter E. Hamelink van de EVT, die samen met zijn echtge note het leeuwendeel van de in- irntarisatie voor z'n rekening „We hebben bewust niet enkel naar beeldbepalende pan en interessante bouwele- nenten gekeken, maar ook naar te historisch bepaalde loop van straten, de herkomst van water partijen, hoogteverschillen en zelfs bomenrijen, zoals in de Leeuwenlaan en de Van Steen- «rgenlaan. Aan de hand van lit onderzoek kun je heel goed vaststellen welke historische ge- tau'tenissen hun stempel heb ben gedrukt op de ontwikkeling van Terneuzen van klein stadje tol wat het nu is. Denk bijvoor beeld maar aan de ingebruikna me van het Kanaal Gent-Terneu ien, in de jaren twintig van de negentiende eeuw." (Advertentie) deDRVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met paddestoelen- of airrysoep," kabeljauw of ns-broccoliburger en Australian ice €12,50 of €10,00 (vegetarisch) ïeserveren: 0118 - 886 866 vinavond 19.00-20.30 uur Madrigaalkoor Zeeuwse Muziekschool vrijdag 22 december geopend tot 21.00 uur 12.23-12,15.00-16.30 uur Mattieu Meijs, piano zondag 24 december gesloten prettige kerstdagen informatie over kinderboeken op internet: een nieuwe activiteit van De Drvkkery lijkopwww.kjoek.nl Markt 511 Middelburg T0118 886 886 Hamelink rekent erop dat de ge meente zorgvuldiger met de on derzoeksgegevens zal omsprin gen dan met de lijst van 'jonge monumenten', die in 1980 werd opgesteld. Veel van de gebouwen, die toen op die lijst stonden, zijn daarna desondanks gesloopt. Als voor beelden noemt hij het statige ho tel Des Pays Bas en de voormali ge marechausseekazerne in de Nieuwstraat, het bejaardenhuis Scheldeoord, het Julianazieken- huis en de watertoren. „Die lijst is destijds in de een of andere bureaula opgeborgen en is nooit meer geraadpleegd. Ho pelijk gaat het deze keer an ders." De nieuwe inventarisatie moet als leidraad dienen bij nieuw- bouwplannen en andere aanpas singen van het stadsbeeld, De HVT heeft niet de illusie dat de lijst met beeldbepalende objec ten en waardevolle locaties 'hei lig' wordt verklaard. „Maar we gaan er wel vanuit dat die objec ten zullen worden ontzien. Dat het zelfs bij een erkend monu ment fout kan gaan, zie je mo menteel bij het oude postkan toor op de kop van de Nieuw straat. De bouwactiviteiten, die daar worden ontplooid, ontne men een belangrijk deel van het zicht op dat karakteristieke ge bouw." Hamelink en de zijnen maken zich overigens zorgen over de in ventarisatie van het buitenge bied en kernen als Axel, Koe wacht, Zuiddorpe, Zaamslag, Hoek en Sluiskil. „Het is welis waar niet direct ons probleem, maar het is te hopen dat de ge meente in die kernen voldoende vrijwilligers kan vinden om ook daar het erfgoed in kaart te brengen. Ons advies is de inven tarisatie daar uit te laten voeren door lokale mensen, die alle hoe ken en gaatjes van die kernen kennen." Georgische kinderen zijn klaar voor de boottocht op het Kanaal Gent-Terneuzen. door René van Stee TERNEUZEN - Een boottochtje op het Kanaal Gent-Terneuzen is voor schipper Alexander de Vries van de Stad Terneuzen niet meer dan een routineklus. Maar gisteren had hij een zeer opmerkelijk gezelschap aan boord: dertig Georgische kinde ren in de leeftijd van 8 tot en met 11 jaar die op uitnodiging van Pax Christi Kinderhulp hun kerstvakantie in Zeeuws-Vlaan deren doorbrengen. Cees en Addie van Tatenhove uit Terneuzen zijn de gastou ders van Nana en Mariam, twee meisjes van elf jaar uit de regio Racha, een geïsoleerd bergge bied ten oosten van Zuid-Osse- tië. Hoewel zij al jarenlang uit de kleine kinderen zijn, genie ten Cees en Addie met volle teu gen van hun gastouderschap. „Want het zijn echt twee schat ten. Eerst waren ze een beetje verlegen, maar nu spat de vro lijkheid en levendigheid er van af. Het kan echt niet beter", ver telt Cees van Tatenhove, tevens coördinator van de vakantie-ac tiviteiten. En daarmee zegt hij niets teveel, want gisteren was het ook aan boord een uitgela ten boel. De kinderen worden per tweetal in een gastgezin geplaatst. Door dat zij dezelfde taal spreken, hebben zij dan veel steun aan el kaar. Maar ook de communica tie met de gastouders verloopt volgens Cees van Tatenhove na enkele dagen al redelijk soepel. „Ze weten tenminste goed wat ik bedoel als ik iets zeg of uit leg. En anders doen we het ge woon met gebaren." De Georgische kinderen zijn op voorspraak van de uit Terneu zen afkomstige Sandra Roelofs door Sheila van Doorsselaer HEIKANT - Voor de vierde keer in drie jaar tijd is afgelopen weekend een voertuig uit de bocht gevlogen in de Julia nastraat in Heikant. De laatste keer was het een ambulance. Voor omwonende Gerben Jas pers is de maat vol; de gemeente Hulst moet ingrijpen en de weg aanpakken. Jaspers woont nu drie jaar aan de bewuste bocht en vier keer zag hij een voertuig de sloot in schieten. „Maar voordat ik hier woonde is het al heel wat vaker gebeurd. Toen mijn huis nog van de vorige eigenaar was, is er zelfs een keer een auto tegen de gevel gereden." Jaspers wijst de gemeente aan als verantwoordelijke. Volgens Jaspers zit het wegdek vol put ten en zijn de klinkers zo oud, dat ze helemaal zijn afgesleten. Bij het ongeval met de ambulan ce, afgelopen zondag, liepen de verpleegkundigen wat blauwe Een ambulance kwam zondag in de sloot terecht na een slippartij in de Julianastraat in Heikant. foto Gerben Jaspers plekken op en kneusde de chauf feur een paar ribben. Omdat de ambulance nog maar op de heen weg was, lag er geen patiënt in de wagen. Onverwachte plaatse lijke gladheid was volgens A. van Broekhoven, teamleider van de ambulancedienst, de reden voor de slippartij. „Het was nog jgor Raymond de Frel lEKNEUZEN - De kinderboer- ®rij in Terneuzen is vanaf dit s«kend toch weer open voor fbliek. en zondag gesloten. „Een heel vervelend misverstand, zo mag je dit wel noemen", zegt secreta ris J. van Hooijdonk van de Stichting Kinderboerderij. „Door de berichtgeving in de media is dit interne misverstand aan het licht gekomen. Het is na melijk niet de bedoeling om de complete kinderboerderij in het weekend te sluiten. Het gaat al- (het horecagedeelte). Vanaf ko mend weekend is de boerderij gewoon weer open van half twee tot half vijf", aldus Van Hooijdonk. Hij spreekt van een spraakverwarring onder de me dewerkers. „Zo is de indruk ont staan dat de gehele boerderij tij dens de winter in het weekend gesloten zou blijven." De sluiting in december was op- morlroliik- nmHat de Pemeente Terneuzen, met 41.000 euro sub sidie per jaar een grote geld schieter, openstelling in het weekend als absolute voorwaar de stelt. De gemeente was dan ook allesbehalve blij met de slui ting. De Stichting Kinderboerderij kampt met een exploitatietekort van dertigduizend euro. Van Hooijdonk: „We zijn daarom ge noodzaakt oir. nog meer de te ring naar de nering te zetten. Daarom sluiten we op een dal moment de ontmoetingsruim te." De stichting heeft overigens ver trouwen in een financieel betere toekomst. „De onderhandelin gen met de gemeente Terneuzen hebben lang geduurd, maar het resultaat mag er zijn. We heb ben afspraken gemaakt waar de wethouder, de stichting en direc- LCF heeft kritiek op Peijs TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid C. Freeke (LCF) verwijt aankomend commissaris van de koningin K. Peijs 'verhullend taalgebruik' als ze zegt dat 'de ontpol- dering Zeeland niet door de strot is geduwd'. Peijs zei dat in een interview met de PZC. Freeke stelt dat de ontpolde- ring weliswaar niet door de strot van 'bestuurlijk' Zee land is geduwd, 'maar wel respectloos door de strot van de Zeeuwse bevolking'. Ook Peijs' mening dat handteke ningen onder het internationaal verdrag zwaar wegen, baart het raadslid zorgen. „Peijs voert natuurlijk het door haar zelf ondertekende verdrag uit." Freeke wijst erop dat in de begroting 2007 van de gemeente Terneuzen be dragen zijn uitgetrokken voor de milieueffectenrappor tages voor twee voorlopig aangewezen polders in het ka der van de ontpoldering. Het gaat om de Hellegats- en Eendragtspolder. Volgens Freeke blijkt daaruit dat alles al in bestuurlijk Zeeland is beklonken. Beste Zeeuwse oliebollen in Steen SINT-JANSTEEN - Bakkerij Smalheer uit Sint-Jansteen is met rapportcijfer 7,1 als beste Zeeuwse oliebollenbak ker uit de bus gekomen in de oliebollentest van het AD. In het landelijke klassement behaalde de Steense bakker de zestiende plaats. Vorig jaar wilden Cees en Addy ook al meedoen aan de test, maar toen meldden ze zich te laat aan. Volgend jaar zullen ze hun eer zeker verdedigen. In het juryrapport staat: „Jammer dat in het dunbevolkte Zeeuws-Vlaanderen relatief weinig mensen de bollen van Smalheer zullen proeven." Daar hebben Addy en Cees een oplossing voor: „We zijn op oudjaar speciaal geopend van 10 tot 14 uur. Tijd genoeg voor iedereen om langs te komen!De twee andere bezochte Zeeuwse oliebollenbak kers deden het ook goed. Een kraam in Middelburg haal de de achttiende plaats en Bol Zo in Goes de 29e plek. Toonbeeld haalt ervaring binnen TERNEUZEN - Het jeugd- en jongei'entoneel bij het insti tuut voor kunstzinnige vorming Toonbeeld in Terneuzen heeft een impuls gekregen door het aantrekken van Yvon ne Lemm als nieuwe dramadocente. De bedoeling is twee maal per cursusjaar een uitvoering te geven. Deze week was de eerste uitvoering, Zoom,-In, onder haar leiding. Tij dens de presentatie kwamen alle leerlingen tussen 7 en 19 jaar aan bod. Lemme heeft een rijke ervaring in het geven van theaterworkshops en workshops op het het gebied van komedie, acteren en slapstick. Zelf heeft ze ook regel matig op de planken gestaan. Tevens schrijft ze avondvul lende toneelstukken. (Advertentie) foto Camile Schelstraete op vakantie in Zeeuws-Vlaande- ren. Roelofs is de vrouw van de Georgische president. De kinderen krijgen bewust geen overvol activiteitenpro gramma aangeboden. Want de ervaring leert dat zij in het gast gezin ook rust en regelmaat no dig hebben. Bovendien zijn spe len, televisie kijken en de super markt al bijzondere ervaringen. De komende tweeënhalve week staat een aantal gezamenlijke ac tiviteiten op de rol. De kinderen gaan naar de winter-Efteling en Het Arsenaal, en doen onder meer een workshop bij jeugdcir- cus Reinardi in Hulst en hebben een kookmiddag. Wij geven u de helft cadeau! fit Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie, U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. (Advertentie) MEER DAN SLAPEN I WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 DE SCHIPPER I 0113 - 230181 redelijk vroeg en er was nog niet gestrooid. De ambulance slipte en corrigeren was niet meer mo gelijk. Het is heel vervelend dat dit is gebeurd, maar gelukkig viel de persoonlijke schade mee." De ambulance raakte ech ter volledig vernield. Een nieu we ambulance kost volgens Van Broekhoven al gauw 170.000 eu ro. Hij heeft niet de intentie de gemeente aansprakelijk te stel len. „Of de slippartij aan de on- derhoudstoestand van de weg heeft gelegen, weet ik namelijk niet. En een ongeval kan natuur lijk altijd een keer gebeuren." De Hulster wethouder C. de Kra ker (verkeer) zegt niet op de hoogte te zijn van een mogelijk slechte staat van het wegdek van de Julianastraat. Hij vindt het erg jammer dat Jaspers hem al niet veel eerder zelf heeft be naderd met zijn grieven. „Het zou niet zo hoogdrempelig moe ten zijn om de gemeente op de hoogte te brengen. Het opkrop pen van dergelijke klachten is niet goed." SEAT Leon Sport■S-fcyLs airco radio/CD/mp3 met stuurbediening cruise 1 control mistlampen voor donker getinte ramen achter. Er is al een SEAT Leon Sport style vanaf 21.790,- Mouw voordeel 1.100,-1 Dit aanbod is beperkt geldig. Vraag naar de actievoorwaarden. Er is al een SEAT Leon vanaf 18.995,- induslef BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Gemiddeld brandstofver bruik SEAT: 5,5-9.1L/100km (118,2 -1:11.0), CO, emissie g/km 149-218. Genoemde prijzen zijn adviesprijzen 'af importeur" Importeur Pon Car. Leusden. Internet: www.seat.nl tie van de Stichting Tragel (Van Hooijdonk is ook directielid van Tragel, de stichting die de kin derboerderij op weekdagen ge bruikt voor dagbesteding van mensen met een functiebeper king) vierkant achter staan. Het is nu aan de wethouder om de gemeenteraad mee te krijgen." Om structureel uit de financiële zorgen te raken, worden in ja nuari tweeduizend bedrijven aangeschreven met het verzoek de boerderij te steunen. Die ac tie wordt jaarlijks herhaald. zeeuwse almanak Het ondernemerspaar uit Noordgouwe had het leuk be dacht. De zaterdag voor kerst een kerstmarkt organiseren met een levende kerststal. De markt gaat wel lukken, maar de kerststal is een ander ver haal. „We komen nog wat per sonages tekort", schrijven de organisatoren in een nieuws brief. „We hebben geen baby, geen os en probeer in deze tijd nog maar eens aan drie wijzen te komen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43