NS hangen camera's in Sprinters sFee^t 70% PZC Jeugdzorg vreest Van Vollenhoven 16.79 Nederland neemt wraak in dictee Extra Royaal genieten Slechts 1.895,- Majesteit belde informateur Wijffels zelf fapen tegen vandalisme en agressie in trein Afscheid van Suzanne VOORDELIG! Noord-Holland aast op eilanden Antillen zondag 24 december geopend UITVERKOOP KORTING Gimbrère m tonrRudi Buis ITRECHT - Alle Sprinters van NS worden de komende ja ren uitgerust met 'slimme' came ra's. die automatisch reageren op agressie of vandalisme in de trein. De conducteurs op deze stoptreinen krijgen bovendien ren persoonlijke alarmknop, warmee ze in geval van nood je camera's ook zelf kunnen ac tiveren. De Nederlandse Spoorwegen Billen hiermee het vandalisme m.stoptreinen een halt toeroe pen. „De schade loopt in de mil joenen euro's per jaar", zegt Jo- ïfoDietz, adviseur sociale veilig- tsidvan de NS. „Ook willen we net de camera's het veiligheids rad van de reizigers vergro- camera's sturen pas beelden door naar de waarnemingspost in Utrecht op het moment dat er iets gebeurt. Ze reageren op agressie, bijvoorbeeld op heftige bewegingen of geschreeuw. In binnenstad van Groningen int. sinds enige tijd met de ielfde soort camera's geëxperi menteerd. Experiment PeNS hebben onlangs een expe- Hment met dergelijke opname apparatuur in de Beneluxtrein tussen Amsterdam en Brus sel-Zuid afgerond. Uit de proef blijkt dat het vandalisme in de trein met 31 procent daalde. Er Waren ook minder zakkenrol lers actief. De spoorwegpolitie vroeg regelmatig beelden op opspori ngsdoeleinden. donderdag 21 december 2006 frfrnrJames McGonigal DEN HAAG - Koningin Beatrix leeft afgelopen week persoon lijk de kabinetsformatie vlot ge- Irokken. Zij belde Herman Wijf fels die gisteren officieel is be- lieffld als informateur, in Was hington of hij beschikbaar was. liens chef bij de Wereldbank paul Wolfowitz gal' hem vervol- »ns alle ruimte: „Als je werkt voor dertien landen, dan kim je geen nee zeggen tegen de konin gin van een veertiende land," luidde zijn reactie. Bronnen rond de kabinetsforma tie in Den Iiaag noemen het op merkelijk dat de majesteit zelf Wijffels belde. Beoogd (in-)for- mateurs worden meestal gebeld door hoge ambtenaren of politie ke voormannen. Pas na dit soms langdurige voorwerk komt er een briefje van het staatshoofd- nooit een telefoontje. Het scheelt, aldus deze bronnen, dat zowel Wijffels als Wolfowitz per soonlijke relaties van de konin gin zijn. Beiden zijn regelmatig te gast geweest op paleis Huis ten Bosch. Beatrix mag graag met hen van gedachten wisselen over de toestand in de wereld. CDA, PvdA en CU twijfelden de afgelopen dagen nog of er één of meerdere informateurs moesten worden aangezocht, Wijffels was een van de - onomstreden kandidaten, maar na de be moeienis van de koningin was de discussie snel afgelopen, al dus ingewijden in Den Plaag. De Zeeuw Wijffels, prominent CDA' er, ex-Rabo-bankier en voorma lig voorzitter van de SER, is pas dit najaar begonnen als bewind voerder bij de Wereldbank, waar Nederland als donor een vinger in de pap heeft. Hij was al van plan de kerst bij zijn fami lie in Nederland door te bren gen. Maar hij heeft na de inter ventie van de koningin nu alle ruimte om de kabinetsformatie af te ronden, ook als dat langer duurt dan de kerstvakantie van de Wereldbank. „I-lij heeft zeker geen haast om eind januari weer in het vliegtuig te zitten," aldus een bron in Den Haag. GPD Zo'n 95 procent van de conduc teurs vindt dat dankzij de came ra's de veiligheid voor de reizi gers toeneemt. De camera's wor den ook gekoppeld aan brand en rookmelders. Zodra de mel ders alarm slaan, springen de ca mera's aan en ziet het personeel van de waarnemingspost op het scherm hoe ernstig de situatie is. Als vandalen een trein vernie len, kan dankzij de camera's de spoorwegpolitie meteen worden gewaarschuwd. Ook hebben de NS met het beeldmateriaal eindelijk bewijs in handen om vernielers aan te pakken. Dietz is niet bang dat de camera's worden vernield, omdat de beelden rechtstreeks via UMTS worden doorgestuurd en elders opgeslagen. Vandalen kunnen dus geen bewijsmateri aal onklaar maken. De beelden worden, zoals de pri vacywetgeving voorschrijft, bin nen zeven dagen vernietigd als er niks met de opnames is ge daan. De treinen met camera's krijgen stickers op de buiten kant, aldus Dietz. In totaal krij gen circa 115 treinstellen van het type Sprinter slimme came ra's. Ze worden het eerst aange bracht in de 45 nieuwe Sprin ters die de NS volgend jaar aan schaffen. Sinds de invoering van de nieu we dienstregeling op 10 decem ber rijden er ook regelmatig Sprinters io de Zeeuwse lijn. Ook ongeveer vijftig oudere stoptreinen krijgen de camera's. In 2010 zal een groot deel van de Sprinters ei-van voorzien zijn, verwacht Dietz. Goedkoop is het toezicht niet: één trein uitrusten met appara tuur kost tussen de 20.000 en 25.000 euro. GPD TWEEDE EXLOËRMOND - De begrafenisstoet van Suzanne Wisman rijdt door Tweede Exloërmond. De inwoners van het Drentse dorp namen gisteren afscheid van het twaalfjarige meisje, dat vorige week vlakbij haar woonplaats dood werd gevonden. Het lichaam werd van huis opgehaald met paard en wagen. In de sporthal van het dorp konden vriendinnen van de manége, waar Suzanne paard heeft gereden, en ande re belangstellenden afscheid van haar nemen. Later gisteren kwam haar familie in be sloten kring bijeen. De precieze doodsoorzaak is nog niet bekend, maar justitie houdt een 45-jarige man vast op verdenking van doodslag en ontvoering. foto Vincent Jannink/ANP Advertentie Witte Paardstraat 3. Goes Tel./fax: 0113 - 212 729 www.hutiensedelsmederii.com door Remco Tanis DEN HAAG - De jeugdzorg is volslagen verrast door het aange kondigde onderzoek van de On derzoeksraad voor Veiligheid. De belangenvereniging is bang dat medewerkers opnieuw aan de schandpaal worden gena geld. Staatssecretaris Ross ziet nog geen reden om 'niet enthou siast te zijn'. Voorzitter Pieter van Vollenho ven vindt dat er voor zijn Onder zoeksraad voor Veiligheid vol doende redenen zijn om de jeugdzorg in kaart te brengen. Directe aanleiding is de zaak-Savannah. Dit driejarige meisje stierf in 2004 nadat de moeder haar had mishandeld. „Mensen die de jeugdzorg zijn toevertrouwd, worden niet één maar meermalen vermoord, dood aangetroffen", zegt Van Vollenhoven. „Als mensen zijn gewaarschuwd, hoe kan het dan zo uitpakken?" Eerder deze maand kondigde het Openbaar Ministerie aan dat het de gezins voogd die verantwoordelijk was voor Savannah vervolgt. Ton Molenaar van de Belangen vereniging Medewerkers Bu reaus Jeugdzorg vindt het 'ge vaarlijk' dat Van Vollenhoven deze kwestie als directe aanlei ding neemt. „Als straks uit zijn rapport naar voren komt dat de gezinsvoogd dingen niet heeft gezien, gaat iedereen haar di rect weer veroordelen. Ze is al genoeg aan de schandpaal gena geld. Het onderzoek moet bre der zijn dan deze ene zaak. Dan kan het suggesties opleveren, waarmee we de jeugdzorg echt kunnen verbeteren." Staatssecretaris Ross is niet van tevoren op de hoogte gebracht door Van Vollenhoven. „Wij heb ben de Inspectie Jeugdzorg, die ook onderzoek doet naar inci denten", zegt een woordvoerster van Ross. „Maar de Onderzoeks raad heeft zijn eigen verant woordelijkheid." De Inspectie Jeugdzorg weet nog niet of Van Vollenhoven met zijn onderzoek erg ver in het vaarwater van de inspectie komt. „Wij kijken met goed ontwikkelde methodes wel ke stappen een zorginstelling zet om de veiligheid van kinde ren te waarborgen", zegt een woordvoerster van de inspectie. „De Onderzoeksraad zal dus Bacardi Carta Blanca Rum lOOcl BACARDI oaf v JEE.T HET NOU E-Ert-S c Nêt is' echt pstg$| Lekk ek. J GALL IB GALL Genieten Genieten van onze redactie binnenland HAARLEM - De provincie Noord-Holland biedt Bonai re, St. Eustatius en Saba de mogelijkheid om Noord-Hol landse gemeenten te worden. Het provinciebestuur schreef dit gisteren in een brief aan het ministerie van Binnen landse Zaken en Koninkrijks relaties. De provincie kwam op het idee naar aanleiding van het akkoord dat de eilan den dit najaar sloten. Daarin staat dat ze een soort gemeen ten van Nederland worden. Maar over een mogelijke rol voor de Nederlandse provin- cies wordt niets vermeld. Harry Borghouts, commissa ris van de Koningin in Noord-Holland, zegt dat zijn provincie als eerste dit aan bod heeft gedaan aan de klei ne Antilliaanse eilanden. Borghouts heeft minister At- zo Nicolaï (Koninkrijksrela ties) erover gesproken. SP-Ka merlid Harry van Bommel vroeg zich af of de provincies wel weten wat ze doen. Als ze de eilanden inlijven, zou dat bijvoorbeeld betekenen dat de provincies toezicht moeten houden op de naleving van mi lieuwetgeving. Schiphol Borghouts vindt dat Noord-Holland een link heeft met de Antillen door de vele inwoners van Antilliaanse af komst die in de provincie wo nen. Bovendien is Noord-Hol land volgens hem een maritie me provincie. Ook wijst hij op de aanwezigheid van Schiphol. „Dagelijks reizen honderden mensen heen en weer tussen de Antillen en Ne derland." Borghouts denkt dat zijn provincie een meer waarde kan hebben op het ter rein van infrastructuur, jeugd zorg, milieuproblematiek en duurzaam waterbeheer. ANP wel contact met ons opnemen." De Onderzoeksraad van Van Vollenhoven is onafhankelijk en mag op eigen initiatief een on derzoek doen. Mandaat Begonnen als club die omstan digheden rond ongevallen bin nen de transportsector in kaart bracht, is het mandaat inmid dels uitgebreid tot alle terreinen waarop de veiligheid van men sen in het geding is. Alleen met de krijgsmacht in oorlogstijd en de openbare orde houdt de raad zich niet bezig. De raad deed dit jaar van zich spreken met het rapport over de brand in het cellencomplex op Schiphol-Oost. Naar aanleiding van de harde conclusies daarin, traden twee ministers af. GPD (Advertentie) Speciaal voor uw last-minute kerstinkopen zijn wij van 9 tot 17 uur* GALL® GALL Politie krijgt modern waterkanon DEN HAAG - De politiekorpsen Haaglanden, Rotter dam-Rijnmond en Amsterdam-Amstelland krijgen volgen de maand ieder twee hypermoderne waterwerpers. De po litie zet waterkanonnen in om bijvoorbeeld groepen hooli gans of krakers uiteen te drijven, Het nadeel van de oude 'rammelbak' was dat hij minstens 500 meter nodig had om op snelheid te komen. De nieuwe 'trekt zo snel op als een auto', zei coördinator E. van den Ham gisteren. De nieuwe waterwerper heeft ook een camerasysteem. De beelden worden opgeslagen, maar zijn ook direct te zien op een beeldscherm bij de passagiersstoel. ANP Elizabeth bezoekt Nederland DEN HAAG - Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en haar man prins Philip komen op 5 februari naar Neder land. Het bezoek staat in het teken van de viering van het 400-jarig jubileum van de Engelse Hervormde Kerk aan het Begijnhof in Amsterdam. Koningin Beatrix ontvangt het koninklijk paar. ANP Blaaspijpje verraadt hartfalen NIJMEGEN - Hartfalen is op eenvoudige wijze te ontdek ken door patiënten te laten blazen op een afgesloten blaas pijpje. Bij gezonde mensen daalt de bloeddruk door het persen, maar bij patiënten met hartfalen gebeurt dat niet of nauwelijks. Dat heeft de Nijmeegse cardioloog J. Remmen ontdekt. Remmen promoveert vandaag op zijn onderzoek naar hartfalen bij oudere mensen. In Nederland lijden twee honderdduizend mensen aan een verminderde pompfunc- tie van het hart, wat de dood tot gevolg kan hebben. Maar zeker de helft van hen ziet nooit een cardioloog. Hartfalen uit zich in klachten als kortademigheid, snel moe zijn en vocht vasthouden. ANP Geen adoptiekind bij overgewicht DEN HAAG - De Chinese overheid laat geen kinderen meer adopteren door buitenlandse ouders die lijden aan ernstig overgewicht. Volgens een van de nieuwe adoptiere- gels die zullen gelden vanaf 1 mei, zijn aspirantouders met een zogeheten BMI-index van meer dan veertig uitge sloten van adoptie. De Body Mass Index geeft een indica tie over mogelijk overgewicht. Bij een score van veertig of meer is sprake van ernstig overgewicht. Volgens de stichting Wereldkinderen, de grootste Neder landse adoptie-organisatie, zijn de regels bedoeld om het aantal adoptieaanvragen terug te brengen. Het aantal ouders dat een Chinees kind wil adopteren is volgens We reldkinderen twee keer zo groot als het aantal beschikba re kinderen. ANP Staal wil bouwstop in Randstad UTRECHT - Nederland moet stoppen met bouwen in de Randstad, omdat de overstromingsrisico's in het gebied toenemen en om er de leefbaarheid te garanderen. Dat zei Boele Staal gisteren in zijn afscheidsrede als commissaris van de koningin in Utrecht. Staal wil ook een betere infrastructuur naar vooral het noorden van het land, om de druk van de Randstad te ha len en om de economie in het nooi'den te stimuleren. ANP door Nico Postma DEN HAAG - De Nederlandse dicteedeelnemers hebben hun Vlaamse concurrenten dit jaar een gevoelige klap toegebracht. De top 3 van de zeventiende edi tie van het Groot Dictee der Ne derlandse Taal wordt eindelijk eens volledig bezet door Neder landers. Jacques Bettelheim uit Koude- kerk aan den Rijn won het dic tee met slechts vijf fouten in de acht zinnen die waren opgesteld door columnist Martin Bril van de Volkskrant. Marian van Agt uit Eindhoven eindigde als tweede met dertien fouten, Marijke Dubach uit Zut- phen werd derde met vijftien fouten. Lars Slofstra uit Amers foort eindigde met zeventien fou ten als vierde. Tegenover het Nederlandse suc ces staat de top 3 van px*ominen- ten, die wox*dt volledig beheerst door bekende Vlamingen. De Vlaamse royaltywatcher en joux*- nalist Jan Van Den Berghe ein digde met zeventien fouten als eerste, gevolgd door verslagge ver Cath Luyten van Vlaande ren Vakantieland met negentien fouten en politica Nahima Lanj- ri (21 fouten). Van de bekende Nederlanders was EO-coryfee Andries Knevel de beste met der tig fouten, gevolgd door Bart Chabot met 32 fouten. Het dictee werd zaterdag opge nomen in het gebouw van de Eerste Kamer en gisteravond uit gezonden door de NPS en de Bel gische zender Canvas. Tot nu toe won negen keer een Vlaming en acht keer een Nederlander. Tegen alle vexwachtingen in be vatte het dictee geen enkel woox*d waar sinds de invoering van de nieuwe spelling in augus tus van dit jaar juist wel of geen tussen-n geschreven dient te worden. Juryvoorzitter Jeltje van Nieu- wenhoven maakte na afloop be kend dat de deelnemers massaal in de fout gingen met koppelte kens. Ook het slotwoord guppy wisten weinigen correct te spel len. Andere instinkers waren beatjuggelen, versjteerde en do bermannpincher. GPD Advertentie TWALSTRAAT 1< T WALSTRAAT 199 VUSSINGEN TOTALE WINTERCOLLECTIE VOOR ELKE KLANT EEN NIEUWJAARSCHEQUE LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Genieten Genieten De 3-zitsbank 'St Paul' van Toploim is een uitgesproken mooif bank met oog voor vormgeving en optimaal comfort, uitgevoerd ir fraai aniline leer. Normaal 2,150,- IMu 1.895,- (als afgebeeld) Zitprogramma 'St Paul' kent vele uitvoeringen, zoals bi|v. 4-zitsbank, pealoradressen: Tol. 0345 B12245 2,5-zitsbank, loveseat etc. Vraag de dealer naar alle mogelijkheden. of Internet; www.topform.nl 7öpform

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3