Jacob boven water Steun voor nieuwe opzet musea PZC Marin speelt met zijn hart in Bulgarije PvdA stelt vragen over aankoop Delta van afvalverwerker ,15 Daders brand pizzeria Zierikzee moeten cel in Niet normaal, maar noodzaak Resort Land Zee start met bouw van hotel Provincie komt met 100.000 euro over de brug donderdag 21 december 2006 nnnrAector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21-jarige inwoner van Renesse voor brandstichting in (en pizzeria-shoarmazaak in Zierikzee vier jaar gevangenis- ;iraf, waarvan een jaar voor waardelijk, opgelegd. 19-jarige Rotterdammer, die de aan drugsverslaafde Renessenaar had aangezet tot de brandstichting, werd ver oordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. waarvan een half jaar voorwaardelijk. Zijn vader, een 41-jarige Rotterdammer, kreeg wegens medeplichtigheid twee jaar cel plus acht maanden voorwaardelijk. De zaak tegen de vierde verdach te, een 27-jarige inwoner van Zierikzee, werd voor onderzoek door gedragsdeskundigen terug verwezen naar de rechtercom missaris. De 21-jarige dader gooide in de nacht van 30 maart een molotov-cocktail in de pizze ria, die volledig in de as werd ge legd. De rechtbank wees op het levensgevaar voor mensen in de historische binnenstad, waar de pandjes dicht op elkaar staan. Ook hadden er dodelijke slacht offers kunnen vallen in de wo ning boven de pizzeria. „Het is aan louter toeval te dan ken dat de bewoners niet thuis waren", stond in het vonnis ver meld. Vader en zoon, die een pizzeria runnen, wilden volgens de rechtbank doelbewust een concurrent (twee ex-werkne- mers zouden een pizzeria begin nen) in dezelfde straat uitscha kelen. De 21-jarige junk kreeg 400 euro om de brand te stichten. Of ficier van justitie H. den Hartog had tegen alle verdachten vijf jaar cel geëist. Bestuurster gewond bij aanrijding ZIERIKZEE - Op de N215 tussen Nieuwe Tonge en Oude Tonge vond gistermorgen om 7.00 uur een ongeval plaats, waarbij één persoon lichtgewond is geraakt. Een vracht wagen geladen met betonnen vloerplaten kwam op de rij baan richting Nieuwe Tonge in de berm terecht, waarna hij na het terugsturen de weg overschoot en in de sloot tot stilstand kwam. Een tegemoetkomende auto werd ge schampt. De bestuurster raakte gewond aan haar hoofd. De N215 wex-d enige tijd afgesloten. ZIERIKZEE - De ANBO-afde- ling Zierikzee houdt op tweede kerstdag een instuif. Voor bezoe kers staat een kopje koffie of thee klaar en er zijn hapjes en drankjes. Tijdens de instuif wordt een kerstverhaal verteld en worden gedichten en verha len in het Zeeuws voorgedragen. Vooral mensen die alleen zijn, worden uitgenodigd. De instuif begint om 14.00 uur in het Her vormd Kerkcentrum aan het Ha venplein in Zierikzee. agenda STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Vergadering Gemeenteraad; Vieuwe Kerk, 20.00 uur: A Ceremony of Christmas Carols, klassieke Engelse uit gave. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DU1VELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.r Accordeonspeler Marin Vasilev is een vertrouwde verschijning geworden op zijn stoeltje bij de ingang van de AH in Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het is eigenlijk niet nor maal, vindt hij zelf maar hij ziet geen andere mogelijkheid. De 29-jarige Marin Vasilev uit Bulgarije is straatmu zikant in Zierikzee. Hij is inmiddels een vertrouwde verschijning geworden op een stoeltje, spelend op zijn accordeon pal naast de ingang van de AH-super- markt. Hij verdient er gemiddeld vier- a vijf honderd euro per maand mee. De helft daarvan stuurt hij naar zijn vrouw Rosi in Bulgarije. Met de rest van het bedrag kan hij net wat voedsel, de huur van zijn kamer in Rotterdam-noord en de buskaartjes naar Zierikzee betalen. Tijdens dit gesprek met de krant is hij wat gespannen. Eigenlijk zou hij deze dag toch in Bulgarije moeten zijn bij zijn echtgenote. Volgens de dokter daar is Rosi uitgerekend, oftewel zal het tweede kindje van de Vasilev's zich de ze dag aandienen. Marin heeft 's och tends vroeg al gebeld naar Rosi: Er zijn nog geen tekenen dat de bevalling inder daad gaat plaatsvinden. Veel later op de middag stapt hij wat schuchter weer het redactiekantoor bin nen. „Ik heb....dochter geboren", pre velt hij met een verlegen glimlach ter wijl hij rondgaat met een doosje bon bons. Hij is één mengeling van geluk en melancholie. Hij heeft een zoontje, Ste fan, van ruim twee jaar en nu dus een dochter. Sylvia heet ze. Geweldig! Marin zou nu zó graag even bij zijn ge zin willen zijn, maar vanavond zit hij op verre afstand daarvan weer gewoon op zijn kamer in Rotterdam-noord. Pas op 30 januari gaat hij voor korte tijd even terug naar zijn land. Tot die tijd blijft hij hier de kost verdienen met het bespelen van zijn accordeon. Marin maakt gebruik van de mogelijk heid met tussenpozen steeds drie maan den achtereen in Nederland te verblij ven. Na zo'n periode gaat hij steeds even terug naar Bulgarije. „Driedui zend kilometer, met de bus, vliegtuig is veel te duur", zegt hij. Zo leeft hij nu al vijf jaar, pendelend tussen daar en hier, Niet nonnaal, maar de enige manier voor hem om een beetje inkomen bijeen te schrapen. De aanmoediging van een Nederlandse toerist in Bulgax-ije bracht hem er des tijds toe als muzikant zijn geluk in dit land te komen beproeven. Hij maakte voorheen deel uit van een muziekgroep die optrad in horecagelegenheden. Maar daar bleek het zout in de pap niet meer mee te verdienen. Marin zegt niet super politiek bewust te zijn, maar wat hij wel weet, is dat vijf tien jaar zelfstandigheid Bulgarije nog geen wezenlijke welvaart heeft opgele verd. Volgens hem zitten de beste banen bij de vroegere communisten en zijn de beste kansen voor de sympathisanten met Rusland. „Misschien wordt het beter als Bulga- ïïje op 1 januari 2007 bij de Europese Unie komt", zegt hij hoopvol. Natuur lijk zou hij liever in zijn eigen land de kost verdienen, maar een echt snelle ver betering in de situatie zit er volgens hem niet in. „Misschien wordt het beter foto Dirk-Jan Gjeltema als mijn kinderen een jaar of vijftien zijn." Marin heeft er heel bewust voor geko zen steeds maar weer naar Zierikzee te komen om muziek te maken. In Rotter dam zitten er wat hem betreft al te veel straatmuzikanten. Bovendien heeft hij het gevoel hier best welkom te zijn. De gemeente is hem ter wille met een ver gunning, het supermarktpersoneel is hem overwegend goed gezind, hij heeft een adresje in de buurt om zijn accor deon 'te stallen' en hij heeft een goede vriend in Zierikzee. „Daar word ik elite week gevraagd een keer te komen eten. Dat is fijn in een gezin met man, vrouw en vier kinderen." Marin vindt overigens alle mensen die hij ontmoet op zijn vaste stek bij AH best vxdendelijlt. Hij heeft tenminste geen nare ervaringen. Van maandag tot en met woensdag verdient hij welis waar nauwelijks geld genoeg voor het buskaartje, maar in de tweede helft van de week is de opbrengst meestal veel be ter. „Mag ik alle mensen bedanken en goede kerstdagen wensen?", vraagt hij aan het einde van het gesprekje. Ja, Marin, dat mag. door Melita Lanting DORDRECHT - De Jacob is weer boven water. Althans ge deeltelijk, want gisteren is het achterschip gelicht van het zeil- vrachtschip dat in de tweede helft van de negentiende eeuw is vergaan in de Dordtsche Kil. Een klus waarbij het Zierikzee- se duikbedrijf Subcom een hoofdrol speelde. „Het was even spannend, maar het is gelukt", zegt M. Rijn van Subcom. „Je weet maar nooit met een houten schip." De ber ging van de Jacob is bijzonder, omdat het de eerste archeologi sche opgraving onder water is van deze omvang. Archeologen en duikers hebben nauw samen gewerkt. De archeologexx boven water, de duikers beneden in de diepte. De bex-ging van de Jacob heeft ongeveer tien weken ge duurd. Toen de Zieiikzeese duikers de eerste keer op de plek waar het schip lag ari-iveerden, staken er alleen een paar planken uit de bodem. Stukje bij beetje is alle zand en rotzooi weggehaald en toen werd duidelijk dat het ach terschip met de vei'blijven voor de bemanning nog helemaal in tact was. Het was geladen met keien, vermoedelijk voor dijk versterking. „In het achtex'schip hebben we heel veel gevonden en we zullen nog wel meer vinden. We heb ben kastdeurtjes aangetroffen die nog helemaal intact waren, maar ook een trap en een schaal die nog heel waren." Archeolo gen vexwachten nog meer te vin den nu het achterschip eenmaal boven water is. Het voorschip van de Jacob ligt nog onder wa ter en zal ixiet worden bewaard. Het is té kapot om nog in één stuk naar boven te halen. „Dat gaan we met grote grijpers doen", zegt Rijn. Het wrak is gis teren naar een haven op het Ei land van Dordrecht vervoerd. Daar wordt het in een loods op de wal gezet voor onderzoek en conservering. Of het scheeps wrak uiteindelijk ook tentoonge steld gaat worden, is nog niet be kend. foto Rijkswaterstaat Werkstraf voor pedofiel gedrag MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnnik heeft gisteren een 34-jarige Vlissinger voor pedo fiel gedrag veroordeeld tot tweehonderd uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met re- classeringstoezicht. Aan een slachtoffer moet hij vijfhon derd euro smartengeld betalen. De Vlissinger toonde op 10 mei in zijn woning zijn geslachtsdeel aan een tienjari ge jongen. Èen week daarvoor, op 3 mei, had hij aan de zelfde jongen en een leeftijdsgenootje seksboekjes en een vibrator gegeven. Taakstraf voor oplichtster MIDDELBURG - De Middelburgse x-echtbank heeft giste ren een vrouw (36) uit Ziex'ikzee veroordeeld tot 240 uur onvoorwaardelijke dienstverlening en een voorwaardelij ke celstraf van zes maanden. De straf is conform de eis van de officier van justitie. Die stelde twee weken gele den dat de vrouw de kwade genius is achter de oplichting van onder andere een ondernemer uit Renesse. Ze had in 2004 op papier zijn pensioix in Renesse gekocht maar hem nimmer betaald. Daax-naast had ze zich, aldus de officier, ook uitgegeven voor advocate en daarbij enkele mensen geld afhandig gemaakt. Buurtbus moet kansen benutten WAARDE - Connexxion vindt dat de buurtbus in Waarde de kansen die er zijn beter moet benutten. Het vexwoei"sbe- drijf had daartoe zelf een nieuwe dienstregeling opge steld, maar die is door de vrijwilligers naar de prullenbak verwezen. De reden om met een nieuwe x-egeling te ko men, ligt volgens R. Oosting van Connexxion in het feit dat de huidige tijden niet meer goed aansluiten op die van de treinen op de stations Kruiningen-Yerseke en Krabben- dijke. Bovendien meent hij dat de buurtbus alle kansen die er zijn moet benutten. Om die reden wex'd ook het dorp Rilland opgenomen in de nieuwe dienstx-egeling, ter wijl de bus naast Waarde nu alleen Krabbendijke en Krux- ningen bediend. Volgens Oosting is het overige openbaar vei-voer in Rilland niet bepaald uitgebreid te noemen en dus zouden er potentiële klanten voor de buurtbus zitten. Verdachte steekpartij langer vast MIDDELBURG - De man die vastzit vanwege het neerste ken van een 50-jarige Veerenaar blijft tot 20 maart vol gend jaar in voorarrest. De steekpax-tij vond op 3 decem ber op de Kraaienestweg in Veere. Het Openbaar Ministe rie doet zolang het onderzoek nog gaande is geen medede lingen over de toedracht van de steekpartij of het motief van de verdachte. door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Resort Land Zee. Zo gaat het nieuwe hotel met camping aan de Ramp- weg bij Scharendijke heten. De camping is al een paar maanden klaar. De bouw van het hotel is gisteren officieel van start ge gaan. De aaixleg van het vakantiecen- trum aan de Rampweg is een kwestie van lange adem geweest voor de familie Hanson. „Zeg dat wel. Het is een hele lange weg geweest. Maar dat is nu ge weest. Dat moet je op een gege ven moment ook weer los kun nen laten", zegt M. Hanson. In het hotel komen 32 kamers (64 bedden), een restaurant en detailhandel. „Maar wat dat gaat wox-den, weet ik nog niet." Naast het hotel exploiteert de fa milie ook een camping met 55 plaatsen en volgend jaar wordt het outdoorcentrum, dat ook op het terrein van het bedrijf ligt, verder ontwikkeld. De waterpar tijen die daar bij horen zijn al gegraven, maar er moet meer ko men. Een klimtoren bijvoor beeld en een amfitheater. De gasten moeten zich straks op veel verschillende manieren kun nen vermaken. Zover is het ech ter nog niet, vex-telt Hanson. „We doen alles in stappen. Eerst moet het hotel klaar zijn." Als alles volgens plan verloopt, is het hotel in juli klaar en dan gaat het ook open. „We hadden gehoopt in juni klaar te zijn, maar we hadden de vergunning niet op tijd. Daarom wordt het nu juli." Met de bouw van het nieuwe recreatiecentrum maakt de familie Hanson een flinke om mezwaai. Ze hadden van oor sprong een agrarisch bedriji met daarbij een minicamping. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De PvdA wil van minister Wijn (CDA, Economi sche Zaken) weten of de inwo ners van Zeeland mogelijk moe ten opdraaien voor de financiële risico's die Delta neemt met de overname van het Belgische af valverwerkingsbedrijf Indaver. Kamerlid Crone heeft daarover schriftelijke vragen gesteld. De grote investering van Delta baart Crone zorgen. Hij vraagt zich ook af of de overname niet in strijd is met de Splitsingswet die onlangs door de Eerste Ka mer is aangenomen. Delta is bereid xuim 495 miljoen emu te betalen voor Indaver. Ge zien het balanstotaal van 1,48 miljard euro van Delta vindt Crone dat een overname van gro te omvang. „Klopt het dat de fi nanciële x-isico's die Delta neemt, kunnen terugslaan op het net of op de publieke aan- deelhouders en dus op de bur gers van Zeeland?" Hij wil van Wijn weten of zijn mening over of instemming met de overname Het PvdA-Kamerlid twijfelt of de overname wel is toegestaan „Waarom bx-engt Delta geld ui het nutsbedrijf naar het buiten land? Is hier sprake van buiten landse activiteiten van een sub stantiële omvang in een risi co vol le concurrerende omge ving, die ook nog eens in een an dere branche plaatsvindt?" Als dat zo is, dan voldoet Delt; niet aan de vooxwaarden waar mee in de Splitsingswet is gere geld dat energiebedrijven zie) niet hoeven op te knippen in eei netwerkbeheerder en een ener gieleverancier. „Kunt u de ga rantie geven dat deze overnam op geen enkele manier is gefi nancierd op basis van het net werk?", vraagt Crone. En: „Ka de overname leiden tot splitsin van Delta, zodat de netwerke niet belast worden met de finan ciële risico's van de voorgenc men buitenlandse activiteiten?' (Advertentie) Den Dekke 'X.Muzie KAPELLE 0113-33032 www.dendekkermuziek.coi dnnrAli Pankow ZIERIKZEE - De provincie is zeer tc spreken over de nieuwe opzet van het Stadhuismuseum m Zierikzee en stelt clan ook 100.OOO euro beschikbaar voor de uitvoering van de plannen. Vooral het realiseren van een nieuw depot voor de collecties van zowel Stadhuismuseum als het Maritiem Museum spreekt het college van GS aan. Wethouder W. Renden (cultuur) is blij met die toekenning, maar had eigenlijk niet anders ver wacht. „Het zou een grote tegen valler zijn geweest als die subsi die niet zou zijn vexieend. De aanvraag Ügt er al ruim een jaar, maar de provincie wilde van ons eerst nog een duidelij ker omschrijving van de plan- nen. In de begroting hebben we 'al duidelijk rekening gehouden |metdeze bijdrage!" GS koppelen wel een voorwaar de aan de subsidie. Het dage lijks provinciebestuur vindt dat - het depot ook voor voorwerpen van de andere musea op Schou- Iwen-Duiveland beschikbaar dient te zijn. Volgens de provin cie past dat ook binnen het be- sluit van de gemeenteraad om de hele infx-astructuur voor alle musea op Schouwen-Duiveland (te verbeteren. Behoefte »Een;begrijpelijke wens, maar in de praktijk ligt het moeilijker ;om eraan te voldoen, laat Ren- ;den weten. „De andere musea i blijken vooral behoefte te hebben aan opslagruimte voor grotere museumstukken en dat hebben we hier in de voormali- Kerstinstuif ge archiefruimte niet beschik baar", zegt de wethouder. Vol gens hem speelt dit probleem bij veel meer musea in Zeeland en is de provincie zelf ook bezig met het realiseren van een cen- trale opslagloods voor grote stukken uit de museale collec ties. In voorbereiding op de samen voeging van de twee Zierikzeese musea worden de complete col lecties geïnventariseerd, geregis treerd en schoongemaakt. De to tale museumvernieuwing in Zie- xïkzee bestaat uit drie fasen. De eei'ste met onder meer het schoonmaken van de collectie in het Stadhuismuseum is in volle gang. „Alles verloopt nog vol gens schema. We gaan er ook nog steeds vanuit dat straks bij cle bouwkundige aanpassingen het museum gewooix geopend kan blijven voor het publiek. Tenzij ik signalen krijg dat het om bepaalde redenen tijdelijk niet meer kan", zegt de wethou der. De gemeentex'aad steunt de nieu we museumopzet. Over de wijze van financiering zijn de menin gen wel eens verdeeld. Zo be sloot een meerderheid van de raad bij de vaststelling van de begroting dit jaar de toeristenbe lasting met twee cent te verho gen voor de verbetering van de Zierikzeese musea. De fracties van VVD en Leefbaar Schou wen-Duiveland stemden daar te gen. „Het betreft een structurele ver hoging van 80.000 euro. We moe ten de gevolgen daarvan nog na der dooxrekenen. Het zou goed kunnen dat hiermee ook de fi nanciering van de derde fase van dit px*oject veilig wordt ge steld", aldus Renden. In de eis van cle nu mee subsië- rende provincie regelmatig op de hoogte te worden gesteld van de stand van zaken over de uit voering van het museumplan ziet hij geen enkel probleem. „We brengen al met regelmaat een voortgangsrapportage voor de raad uit. Die kan dus in één moeite door naar de provincie,"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39