Buurtbus moet kansen benutten PZC Geld moet rollen PZC Lintje voor administratief wonder PvdA stelt vragen over aankoop Delta van afvalverwerker b 15 Connexxion denkt dat in Rilland potentiële klanten zitten donderdag 21 december 2006 jnnrRob Paardekam SffAARDE - Connexxion vindt Jat de buurtbus in Waarde de fcansen die er zijn beter moet be nutten. Het vervoersbedrijf had jaartoe zelf een nieuwe dienstre geling opgesteld, maar die is joor de vrijwilligers naar de prullenbak verwezen. De reden om met een nieuwe re geling te komen, ligt volgens R. Ousting van Connexxion in het fat dat de huidige tijden niet r,eer goed aansluiten op die van de treinen op de stations Krui- ningen-Yerseke en Krabbendij- ke. Bovendien meent hij dat de buurtbus alle kansen die er zijn moet benutten. Om die reden werd ook het dorp Rilland opge nomen in de nieuwe dienstrege ling, terwijl de bus naast Waar de nu alleen Krabbendijke en Kruiningen bediend. Volgens Oosting is het overige openbaar vervoer in Rilland niet bepaald uitgebreid te noemen en dus zou den er potentiële klanten voor de buurtbus zitten. Daar is J. Jansen - sinds jaar en dag coördinator van de buurt bus - het op zich niet mee on eens, maar vooral de manier waarop de nieuwe dienstrege ling werd gepresenteerd, stoort hem. Vorige week donderdag werd ze toegezonden met het verzoek om hem de maandag er op in te voeren. Dat was volgens Jansen onmogelijk. Verder was de nieuwe dienstregeling zo strak gepland dat er geen enkele ruimte meer was om iemand met bijvoorbeeld een rollator op het gemak de bus in te helpen. Mensen thuis ophalen en voor de deur van het bejaardenhuis afzetten kon al helemaal niet meer. „En juist aan die service hechten wij zo'n waarde", aldus de coördinator. Volgens hem za gen de meesten van zijn zeven tien vrijwilligers de nieuwe rege ling helemaal niet zitten. Niet in de laatste plaats, omdat het uit delen van de maaltijden van Ta fel tje-dek-je, iets dat ze tussen de middag ook nog doen, in het gedrang dreigde te komen. Gisteren heeft een verhelderend gesprek tussen Connexxion en de vrijwilligers van de buurtbus plaatsgevonden. Uitkomst is dat het vervoersbedrijf de nieuwe dienstregeling terugtrekt en toe geeft dat ze wat beter had moe ten communiceren. De vrijwilli gers mogen nu naar eigen in zicht een alternatieve regeling maken. Zelfs de eis dat Rilland daarin moet worden opgeno men, is van tafel gehaald. Dat neemt niet weg dat Oosting van de mensen eist dat ze uitkijken naar nieuwe kansen, omdat de buurtbus nu niet bepaald veel mensen vervoerd. Dat laatste moet Jansen beamen al spreekt hij van een opleving in de laatste weken, nadat hij in diverse media de mensen uit de dorpen had opgeroepen eens wat vaker gebruik te maken van de buurtbus. „Dat is aangeko men", aldus de coördinator. „Chauffeurs roepen me enthou siast toe dat ze wel 17 passa giers hadden. Maar ja, het kan een tijdelijke opleving zijn." De vrijwilligers beldjken de komen de maanden hoe een nieuwe dienstregeling er uit zou moeten zien. De huidige tijden blijven voorlopig van kracht. Zeeuws ensemble treedt op bij ambachtslui i - Zeeuws ensemble Sono re zorgt zaterdagmiddag in het jmbaehtscentrum in Goes voor kerstsfeer. De veertien zangers en zangeres sen van Sonore zingen a capella onder leiding van Teuny Beg- thel. Het optreden is vanaf drie uur 's middags. Het Ambachtscentrum in stadsrecreatiepark De Hol- landsche Hoeve aan de Katten- dijksedijk is geopend van 13.00 lol 16.30 uur. Euterpe houdt volkskerstzang in Haestinge SINT-MAARTENSDIJK - Mu ziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk houdt zater dag voor de vijfentwintigste keer een volkskerstzang in sport hal Haestinge. bspelkoor Clarity zal voor het eerst meedoen en vervangt daarmee het Smalstads Mannen koor dat voorgaande jaren mede werking verleende aan het con cert. Publiek is vanaf 19.30 uur wel- iom in de feestelijk versierde sporthal Haestinge. agenda STREEKACTIVITEITEN LLEWOUTSDIJK - Het Fort, 10.00-17,00 uur: Open voor bezichti- ES - Basisschool De Tweern, 18.00 Kerstmarkt voor Tanzania door de teerlingen ouders en docenten; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel S-plussers; 9.15-10.00 uur en '100-13.45 uur: Zwemmen; DeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRUINIIMGEIM Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio- RILLAWD - Bijgebouw De Levensbron, jM.OOuur: Kerstmiddag voor ouderen: 'SINT-ANNALAND - Kerkgebouw Her vormde Gemeente, 19.00 uur: Kersta- lwnd school met de Bijbel; IVEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, |l3,00uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Bur: Biljarten. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag I gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur 1 REDACTIE bevelanden/tholeim I Stationspark 28 Postbus31 I 4460 AA goes Tel: 0113-315670 j Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt 1 Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet vrww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Zilver en gouel doen het goed met kerst, merken ze bij Lucardi Juwelier in Goes, door Astrid van den Hoek GOES - De tijd van kerstcadeautjes van een paar euro is al lang voorbij. Mp3-spelers, parfums en sieraden gaan tegenwoordig volop over de toonbank rond de feestdagen. Ook in de winkel straten van Goes blijkt dat een kerstca deautje best wat mag kosten. In de Goese binnenstad is het beeld van winkelende mensen die bijna bezwijken onder de zware tassen met kerstinko pen nog niet te zien. De echte kerstdruk te wordt door de winkeliers pas vrijdag en zatei'dag verwacht. Bij parfumerie lei Paris is het al wel druk bij de inpakafdeling. Vooral de ca deausets, die al snel een euro of vijftig kosten, gaan goed, zegt een medewerk ster. Marianne Salet (46) staat in de rij bij de parfumeriezaak. „Eigenlijk krijg ik dit van mijn man voor kerst, maar ik heb zelf uitgezocht wat ik wilde hebben." Salet geeft in totaal ongeveer vierhon derd euro uit aan kerstcadeautjes. Daar mee zit ze rond het gemiddelde bedrag dat Nederlanders volgens het december- aankopenonderzoek van Deloitte tij dens de feestdagen uitgeven. Volgens het onderzoek geeft de consument in 2006 naar verwachting gemiddeld 426 euro uit, een half procent meer dan in 2005. Daarmee is Nederland een van de zuinigste landen en blijft het flink ach ter bij bijvoorbeeld de Belgische buren, die 641 euro aan kerstinkopen spende ren. Sinterklaas In de winkelstraten in Goes blijkt dat de mensen die ook Sinterklaas vieren, minder uitgeven aan kerst. Wie de goed heilig man negeert, laat het geld rollen met kerst. Esther de Baar (36) koopt bij Lucardi Juwelier een ketting en een armband als kerstcadeau voor haar dochter. „Wij vieren thuis ook sinterklaas, dus ik geef met kerst niet zo gek veel uit. Ongeveer tweehonderd euro, denk ik." De meeste mensen kopen bij Lucardi voor ongeveer twintig euro aan kerstca deaus, vertelt een medewerkster. „Vooral edelmetaal, echt zilver en echt goud doen het goed. Met de feestdagen mag het best een beetje bling-bling zijn, maar dat kan ook voor een euro of tien." In speelgoedwinkel Intertoys is de ge middelde klant wel duurder uit voor een kerstcadeau. De gezelschaps- en computerspelletjes zijn favoriet, laat een medewerkster weten. „Dan ben je toch al snel tussen de twintig en vijftig euro kwijt." De traditionele kerstfrutsels zoals kerst foto Willem Mieras man-outfits of een Rudolph met een lichtgevende rode neus gaan in de mees te winkels niet zo hard. Hanny Traas (62): „Ik zoek gewoon wat speelgoed voor de kleinkinderen, maar kerstmut sen en dingen met lampjes hoeven van mij niet." Dat meestal de vrouw des huizes over de kerstinkopen gaat. blijkt geen fabel tje. „Nee, ik ben hier niet voor kerstin kopen, dat regelt mijn vrouw allemaal", zegt een klant in een computer- en soft- warewinkel. Volgens een medewerker in de compu terwinkel verkopen vooral de geheugen sticks goed met kerst. Ook worden er veel kleine benodigdheden voor de com puter verkocht die tussen de tien en der- tig euro kosten. De totale bestedingen aan kerstcadeaus kunnen nogal variëren, maar cadeau tjes onder de tien euro zijn er meestal niet meer bij. En dan gaat het nog niet eens over het kerstdiner. Kerst anno 2006; 't mag wat kosten! Celstraffen tot vier jaar voor brand pizzeria MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21-jarige inwoner van Re- nesse voor brandstichting in een pizzex'ia-shoai'mazaak in Zierik- zee vier jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaarde lijk, opgelegd. Een 19-jarige Rotterdaiximer, die de aan drugsverslaafde Ren- essenaar had aangezet tot de brandstichting, werd veroor deeld tot vier jaar gevangenis straf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Zijn vader, een 41-jarige man uit Rottei'dam, kreeg wegens medeplichtigheid twee jaar cel plus acht maanden voorwaardelijk. De zaak tegen de vierde verdachte, een 27-jari- ge inwoner van Zierikzee, werd voor onderzoek door gedragsdes kundigen terugverwezen naar de rechtex'commissaris. De 21-jarige dader gooide in de nacht van 30 maart een molotov -cocktail in de pizzeria, die vol ledig in de as werd gelegd, Va der en zoon, die een pizzeria run nen, wilden volgens de recht bank doelbewust een concur rent (twee ex-wei'knemers zou den een pizzeria beginnen) in de zelfde straat uitschakelen. door Frank Balkenende GOES - Een volslagen verras sing was het. Ze dacht één van de vele vrijwilligers te zijn die gezellig samen kerst vierden in het Goese zorgcentrum Ter Weel. Totdat burgemeester D. van der Zaag binnenkwam en haar een koninklijke onderschei ding opspeldde. „Ik sta per plex." „Hé, mijn dochter uit Frankrijk is er ook. Ze zou pas morgen ko men." Toen de net ondei'schei- den E. de Witte-van As (82) de zaal rondkeek, ontwaarde ze nog meer familieleden. Het ge heim van de koninklijke eer was dus tot het laatste moment be waard. „Mijn schoonzoon, zoon, dochter, zelfs mijn zuster. En, oh ja.... mijn man." De Unie van Vrijwilligers (UVV) in Goes, die gisteren samen kwam in Ter Weel, heeft veel te danken aan mevrouw De Wit te-van As. Ze zette vanaf 1991 de financiële en personele admi nistratie van de UW op de com puter. Ze is dus niet iemand die in het tijdpex'k van pen en pa pier is blijven hangen. Per maand besteedt ze twintig tot dertig uur aan de administratie. Op diezelfde computer verzorg de ze ook jarenlang de aclnxini- stx'atie en de bezorgroosters voor de warme maaltijdvoorzie ning Tafeltje-Dekje. Daarmee was ze zo'n vier tot acht uur per week kwijt. En natuurlijk, voor andere werkzaamheden op de pc was ze ook te pqiTen. Daar bleef het niet bij. Vijftien jaar lang was ze gastvrouw en vrijwilliger in de winkeltjes van de Goese zorgcentra Ter Weel en Ter Valcke. Door nieuwbouw en een andere opzet van vooi'zie- ningen heeft de UW die winkel tjes afgestoten. Niettemin helpt ze regelmatig bij klusjes in Ter Weel. Ook in het Oosterscheldezieken- huis is ze te vinden als vrijwilli ger bij de krantendienst. Boven dien doet ze er de administi'atie van de rijdende winkel. foto Willem Mieras Geen bezwaar zendmast Bruinisse BRUINISSE - KPN mag een nieuwe zendmast bouwen op een terrein aan de Industrieweg in Bruinisse. De provin- cie heeft een verklaring van geen bezwaar afgegeven. KPN wil aan de Industx-ieweg een hogex-e mast bouwen omdat er ook antennes van andei'e providers in komen te hangen. De nieuwe mast vervangt een bestaande mast die daar in middels twaalf jaar staat. Een omwonende had bezwaar gemaakt tegen de plannen, omdat in een eerdere fase spi'a- ke zou zijn van het verplaatsen van de mast in de richting van zijn tuin. De mast zou daardoor dicht bij het huis ko men en dat zou gevaaxdijk kunnen zijn als er ijspegels val len of bouten en moeren losraken. Dat bezwaar is inmid dels weggenomen omdat de mast op dezelfde locatie komt. Bestuurster gewond bij aanrijding ZIERIKZEE - Op de N215 tussen Nieuwe Tonge en Oude Tonge vond gistexmox-gen om 7.00 uur een ongeval plaats, waarbij één persoon lichtgewond is geraakt. Een vracht wagen geladen met betonnen vloei'platen kwam op de rij baan richting Nieuwe Tonge in de berm terecht, waarna hij na het terugsturen de weg overschoot en in de sloot tot stilstand kwam. Een tegemoetkomende auto wex'd ge schampt. De bestuui'ster raakte gewond aan haar hoofd. De N215 werd enige tijd afgesloten. Werkstraf voor pedofiel gedrag MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnnik heeft gisteren een 34-jaiïge Vlissinger voor pedo fiel gedrag veroordeeld tot tweehonderd uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met re- classeringstoezicht. Aan een slachtoffer moet hij vijfhon- dei'd euro smai'tengeld betalen. De Vlissinger toonde op 10 mei in zijn woning zijn geslachtsdeel aan een tienjari ge jongen. Een week daaxwoor, op 3 mei, had hij aan de zelfde jongen en een leeftijdsgenootje seksboekjes en een vibrator gegeven. Taakstraf voor oplichtster MIDDELBURG - De Middelburgse i'echtbank heeft giste ren een vrouw (36) uit Zierikzee veroordeeld tot 240 uur onvoorwaardelijke dienstverlening en een vooxwaardelij- ke celsti-af van zes maanden. De straf is confoi'm de eis van de officier van justitie. Die stelde twee weken gele den dat de vrouw de kwade genius is achter de oplichting van onder andere een ondernemer uit Rerxesse. Ze had in 2004 op papier zijn pension in Renesse gekocht maar hem nimmer betaald. Daarnaast had ze zich, aldus de officier, ook uitgegeven voor advocate en daarbij enkele mensen geld afhandig gemaakt. Verdachte steekpartij langer vast MIDDELBURG - De man die vastzit vanwege het neerste ken van een 50-jarige Veerenaar blijft tot 20 maart vol gend jaar in voorarrest. De steekpartij vond op 3 decem ber op de Kraaienestweg in Veere. Het Openbaar Ministe rie doet zolang het onderzoek nog gaande is geen medede lingen over de toedx'acht van de steekpartij of het motief van de verdachte. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De PvdA wil van minister Wijn (CDA, Economi sche Zaken) weten of de inwo ners van Zeeland mogelijk moe ten opdraaien voor de financiële risico's die Delta neemt met de overname van het Belgische af valverwerkingsbedrijf Indaver. Kamerlid Crone heeft daarover schriftelijke vragen gesteld. De grote investering van Delta baai't Crone zoi'gen. Hij vraagt zich ook af of de overname niet in strijd is met de Splitsingswet die onlangs door de Eerste Ka mer is aangenomen. Asielzoeker krijgt werkstraf voor winkeldiefstallen MIDDELBURG - Een 19-jarige asielzoeker uit Dongen is giste ren in Middelburg voor winkel diefstal veroordeeld tot 200 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. In de strafmaat werd ook het bezit van een vals (Israë lisch) rijbewijs en een 'gevon den' OV-jaarkaart meegeno men. Bij het stelen van een broek, 29 september in een wiixkel in Goes, had hij geweld gebnxikt te gen de eigenaar. Tijdens de wor steling had hij volgens het perso neel een kopstoot uitgedeeld aan de winkelier. Op dezelfde dag had hij ook spullen naar zijn gading uit dxie andere win kels in Goes weggenomen. De verdachte verbleef tijdens die periode in het asielzoekerscen trum in Middelburg. De verdachte was op jonge leef tijd vanuit Tjetsjeixië in zijn een tje naar Nederland gekomen. Hij kon niet naar school en heeft nog steeds geen verblijfsta tus. De jongeman bleek gisteren wel de Nedex'landse taal goed machtig te zijn. Officier van justitie R. Jeuken eiste drie maanden cel. Daarte gen verzette zich raadsman E. Smit, die nadi-ukkelijk voor een werkstraf pleitte. De politierechter voelde wel iets voor het voorstel van de straf pleiter. Delta is bei'eid nxim 495 miljoen euro te betalen voor Indaver. Ge zien het balanstotaal van 1,48 miljard euro van Delta vindt Crone dat een overname van gro te omvang. „Klopt het dat de fi nanciële risico's die Delta neemt, kunnen terugslaan op het net of op de publieke aan deelhouders en dus op de bur gei's van Zeeland?" Hij wil van Wijn weten of zijn mening over of instemming met de overname is gevraagd. Het PvdA-Kamei'lid twijfelt of de overname wel is toegestaan. „Waarom brengt Delta geld uit het nutsbedrijf naar het buiten land? Is hier sprake van buiten landse activiteiten van een sub stantiële omvang in een risi covolle concurrerende omge ving, die ook nog eens in een an dere branche plaatsvindt?" Als dat zo is, dan voldoet Delta niet aan de voorwaarden waar mee in de Splitsingswet is gere geld dat energiebedrijven zich niet hoeven op te knippen in een netwex-kbeheerder en een ener gieleverancier. „Kunt u de ga rantie geven dat deze overname op geen enkele manier is gefi- nanciei'd op basis van het net- wex'k?", vraagt Crone. En: „Kan de overname leiden tot splitsing van Delta, zodat de netwerken niet belast worden met de finan ciële risico's van de voorgeno- men buitenlandse activiteiten?" Volkskerstzang in 's-Heerenhoek 's-HEERENHOEK - In de katho lieke kerk van 's-Heerenhoek is morgenavond een volkskerst zang. Het Bevelands Kerstkoor treedt op met medewex'king van Sint- Caecilia onder leiding van Anja Sinke. Het koor wordt gediri geerd door Johan Ruijsink. De volkskerstzang met samenzang is vanaf 20.00 uur. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 01Ï3-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31