?zc Wirwar vergoedingen minima Zeeuwse monumenten vallen in de prijzen Idol Maud danst op het ijs Te land, ter zee en in de lucht komt naar Wemeldinge like gemeente vaart eigen koers Compleet slapen in Zeeland 5 morgana Drie wijzen idaclie: 0113-315649 V4V.pzc.nl mail:redactie@ pzc.nl jsibus 314460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0113-315570; jlionaal: 020-4562500. rersservice: 0800-0231231 onderdag 21 december 2006 mrRob Paardekam editie Bevelanden-Tholen [EJIELDINGE - Komt het tele- sieprogramma Te land, ter zee de lucht nou wel of niet ar Wemeldinge? Dat was gis- en de grote vraag. De Rabobank deed een persbe de deur uit waarin de jomst van het programma trots werd aangekondigd, maar een woordvoerster van de Tros zei dat nog helemaal niets zeker is. De Rabobank Kapelle-Wemel- dinge bestaat in 2007 honderd jaar en dat wordt het hele jaar lang gevierd. Te land, ter zee en in de lucht moet het hoogtepunt van de viering van het eeuw feest worden. De bank heeft de producent van het programma zelf benaderd. Met succes, zo is hun overtui ging, en dus werd een persbe richt rondgestuurd. Navraag bij de Tros leverde ech ter een afwachtende reactie op. „Er is nog helemaal niets ze ker", aldus een voorlichtster. „De producent is met een aantal plaatsen in onderhandeling." De schrik sloeg Rabobank-direc- teur F. Otte om het hart. „Zegt die mevrouw dat? Nou, we heb ben echt een contract getekend, hoor. Als het niet doorgaat heeft de producent een groot pro bleem." Medewerker R. van der Wurf van Stokvis Producties had het verlossende woord. „We komen echt naar Wemeldinge", liet hij norHarmen van der Werf 1EINKENSZAND - Je moet elmaar weten, als je een mini- mminkomen hebt. Bij de éne smeente (Reimerswaal) kan ie- ireen met een kleine beurs een iDdejaarsuitkering krijgen. Bij andere gemeente (Borsele) i je óók een vergoeding tege- oetzien, maar je moet dan wel Ionisch ziek, gehandicapt of iderdan 65 jaar zijn. Het beste zou zijn", zegt de Rei- lerewaalse PvdA-fractievoor- itier D. Louwrink, „als alle ge- eenten dezelfde lijn zouden olgen. Maar dat is helaas verle ien tijd sinds de invoering van nieuwe bijstandswet enkele iren geleden." ouwrink zorgde zelf voor extra erwarring' door eind vorige éaand een motie in te dienen mensen met een minimumin- omen voor de dure december- aand een tegemoetkoming te ïven. Vijftig euro voor een al- enstaande, honderd euro voor en gezin. De motie haalde het. orsels CD A-raadslid M. van de 'lasse-Nagelkerke vroeg later ide gemeenteraad of in Borse- hetzelfde gebaar richting alle anima zou kunnen worden ge- naakt. nkomenspolitiek fethouder J. Zandee (SGP/- SiristenUnie, sociale zaken) rea- erde afwijzend. De december- ergoeding van de gemeente Rei- terswaal zou 'dubieus' zijn, stel- ihij, omdat het riekt naar 'in- omenspolitiek'. En gemeenten logen daar niet aan doen van 'rijksoverheid. 'ethouder C. Knuit (PvdA, so- iale zaken) is zich evenwel van Eten kwaad bewust. „Wat wij toen mag", stelt hij zelfverze- erd. „Vorig jaar hadden wij in éimerswaal zo'n zelfde rege- Het ministerie van Sociale ken heeft bij ons inlichtingen vraagd. Het is daarna stil ge- even. En wie zwijgt, stemt toe. r (Advertentie) ©RVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu vnet paddestoelen- of vanysoep, kabeljauw of uas-broccoliburger en Australian ice €12,50 of€io,oo (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 wavond 19.00-20.30 uur Madrigaalkoor Zeeuwse Muziekschool vrijdag 22 december geopend lot 21.00 uur a 23-12,15.00-16.30 uur Mattieu Meijs,piano londag 24 december jesloten rrettige terstdagen formatie over kinderboeken P internet: een nieuwe ctiviteit van De Drvkkery ijkopwww.kjoek.nl Markt 511 Middelburg 886 886 Elke aanvraag wordt ook indivi dueel getoetst." De gemeenten Goes en Noord— Beveland - die samen optrekken - hebben ook een eindejaarsuit kering, van 51 en 75 euro, maar dan uitsluitend voor 65-plus- sers. De verschillen tussen gemeen ten, alleen al in de regio Beve- landen/Tholen, zijn groot. Zo hebben Reimerswaal en Kapelle geen aparte tegemoetkomingsre geling voor chronisch zieken, ge handicapten en ouderen met een laag inkomen. Goes, Noord-Be veland, Tholen en Borsele heb ben die wel, maar met uiteenlo pende bedragen. De eerste drie zitten op 250 euro. Borsele zat op 200 euro, maar onlangs heeft het college van B en W de bijdra ge verdubbeld tot 400 euro. Dat kon, omdat minder van de rege ling gebruik gemaakt wordt dan geraamd. Waardoor per aanvra ger een hogere tegemoetkoming mogelijk is. Er lijkt één uitzon dering op de regel: de Beveland- se gemeenten en Tholen hebben allemaal voor hun minima een collectieve ziektekostenverzeke- Voor de restauratie van de kerktoren in Nisse is wel extra geld vrijgekomen, voor de kerk zelf niet. foto Willem Mieras Molen De Verwachting in Tholen, nu nog zonder wieken, wordt helemaal in ere her steld. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf NISSE - Bij de verdeling van extra restauratiegelden zijn drie Zeeuwse monumenten in de prij zen gevallen: de kerktoren van Nisse, de kerk van Kloetinge en molen De Verwachting in Tho len. De kerk van Nisse en drie molens op Tholen die ook waren aangemeld, zijn buiten de boot gevallen. De Rijksdienst voor Archeolo gie, Cultuurlandschap en Monu menten had 32,9 miljoen euro te verdelen. Van dat geld gaat zo'n 1,9 miljoen euro naar Zeeland. Voor zowel de kerktoren in Nis se als de kerk in Kloetinge komt ongeveer 800.000 euro beschik baar. De eigenaar van molen De Verwachting in de Thoolse bin nenstad kan bijna 300.000 euro euro tegemoet zien. De subsidie bedraagt 70 procent van de tota le kosten. De kerktoren van Nisse staat er slecht bij. Veel stenen zijn weggerot en voegwerk laat los. In de kerk in Kloetinge zit het grootste probleem in de kap. Balken verzakken en metsel- en pleisterwerk zijn aan vervan ging toe. Molen De Verwachting, waar van alleen de romp over is, wordt helemaal in ere hersteld. In een eerste reactie laat restau ra tiedeskundige E. Brans van bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft weten tevreden te zijn over de subsidie voor de kerk in Kloetinge en de kerktoren in Nisse. „Maar het is heel zuur", zegt hij, „dat het subsidieverzoek voor de kerk in Nisse is afgewe zen, terwijl de restauratie van door Elian van 't Westeinde MIDDELBURG - Twee kleine schaatsers moesten gister enavond geduldig wachten tot ze het ijs op mochten. Eerst gaf Maud, bekend van Idols en Sterren dansen op het IJs, een demonstratie ijsdansen. De jongens konden makkelijk een plekje vinden langs de ijsvloer om de kunst af te kij ken. Ze zagen hoe Nederlands kampioen Ruben Reus Maud moeiteloos op zijn schouders liftte. Na een korte kür op muziek uit de film Dirty Dancing en een dans op een kerstlied was het alweer tijd om handteke ningen uit te delen. De wach tende schaatsertjes konden het ijs op. Wie zich ook 'ster op het ijs' wil voelen, kan nog tot 7 janua ri oefenen op de kunstbaan op de Middelburgse Markt. foto Ruben Oreel de kerk de hoogste proriteit heeft." Brans had overigens al wel ver wacht dat de Rijksdienst deze beslissing zou nemen. Om voor de regeling in aanmerking te ko men, moesten de opknapkosten hoger zijn dan één miljoen euro. Zoveel hoeft er echter niet aan de kerk verspijkerd te worden, aan de toren wel. Vandaar dat kerk en toren zijn gecombineerd in één aanvraag. De Rijksdienst heeft dat niet aanvaard, omdat kerk en toren verschillende eige naren hebben. De kerk is van de protestantse gemeente Nisse en de kerktoren van de gemeente Borsele. Penningmeester P. van Westen van de protestantse gemeente in Nisse is minstens zo teleurge steld als architect Brans. „Door het werk te combineren, zou er ook veel bespaard kunnen wor den. Bijvoorbeeld als het gaat om de bouw van steigers." Van Westen wil nu eerst overleg met de gemeente Borsele om te be spreken wat de mogelijkheden zijn. Wethouder M. de Bruijne (VVD, monumenten) staat daar voor open. „We zullen dat ge sprek ingaan met een positieve insteek." Ambtenaar W. Faasse van de ge meente Tholen wanhoopt niet over de afwijzing van subsidie verzoeken voor de molens in Scherpenisse, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer. Ook voor 2007 staat een extra restauratieronde op stapel. De Rijksdienst heeft een behoor lijke schifting moeten maken uit alle aanvragen. Van de 223 zijn er landelijk uiteindelijk 56 goed gekeurd. hranScaféMaandmenu 23,50 Stefano s December Tweetal gegratineerde gamba's met bieslook en shii-take Gegrilde meervalfïlet met een saus van witte wijn en gerookte paling Creatie van rabarbermoes, yoghurt-ijs en caramelfudge Arrangementen en Kerstdiners! Spectaculaire kerstbijlage www.amadore.nl weten. „Bij de Tros zijn ze altijd voorzichtig met hun voorlich ting, maar het is nu helemaal ze ker." Of het in juni Hoog en droog, Fiets 'm d'r in, Snel naar de bel of wellicht een ander onderdeel wordt, bepaalt de producent vol gende maand. Zeker is wel dat de haven van Wemeldinge als de cor dient. tel.(01 18) 418 OI9www.stefanos.nl Stoomtrein via achterdeur in finale ring. De eensgezindheid houdt daar mee op. Zo vergoedt Kapel- Ie de aanvullende ziektekosten verzekering volledig, de andere doen dat deels. Elke gemeente vaart een eigen koers binnen het door Den Haag afgezette speel veld. GOES - De Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) is via de ach terdeur toch in de finale van het Avro-programma Bank giro Loterij Restauratie beland. De vrijwilligersclub dingt zo nog mee naar de hoofdprijs van één miljoen euro. De SGB, die de één miljoen euro wil besteden aan restau ratie van de monumentale tractieloods in Goes, sneuvelde afgelopen week in de voorronde. Er hadden meer mensen gebeld en ge-sms't voor het Mariapark in Sittard, een res- tauratiebehoeftig onderdeel van de basiliek. Gisteren stelde het Rijk echter voldoende subsidie be schikbaar om het Mariapark in zijn oude luister te herstel len. Op die manier drong de stoomtrein tot de finale door, want die kreeg weer meer bijval dan de Kilsclonkse Molen in I-Ieeswijk Dinther. Woordvoerder R. Zóndervan van de SGB is blij:. „Nu moeten we wel weer iedereen mobilise ren stemmen te vergaren, want we gaan natuurlijk weer flyers uitdelen. Daarnaast moeten we een bus charteren. We hadden er al één besteld, maar na de uitzending van afgelopen zaterdag natuurlijk afgezegd." De SGB'ers zijn zaterdag in Hilversum met 75 man/vrouw sterk bij de li ve-uitzending aanwezig. De stoomtrein neemt het clan op tegen vier andere finalisten: een kerk in Vierhuizen, een scheepswerf in Hoogezand/Sappemeer, de Sint Jan-kathe draal in Den Bosch en Fort Pampus bij Amsterdam. D66-fractievoorzitter Goes stapt op GOES - De Goese D66-fractievoorzitter R. de Koster stapt uit de gemeenteraad. De 47-jarige Koster neemt dat besluit vanwege persoonlijke omstandigheden. Volgens De Koster houdt zijn vertrek geen verband met de verkie zingsuitslag in maart dit jaar, waarbij D66 een zetel ver loor en De Koster de enige democraat in de Goese gemeen teraad bleef. Hij wil zijn besluit echter niet verder toelich ten, omdat hij vandaag in de raad een verklaring aflegt. De Koster is vijf jaar raadslid, waarvan de laatste vier jaar fractievoorzitter. S. Huissoon uit Wolphaartsdijk neemt zijn plaats in. Zij was van 2002 tot 2006 al raadslid voor D66, maar viel in maart buiten de boot. Illegale dvd's in beslag genomen ZIERIKZEE - De Economische Controledienst (ECD) van de Fiod heeft maandag in een woning in Zierikzee zo'n twaalfhonderd illegaal gekopieerde dvd's in beslag geno men. Tevens werden de administratie en een computer, met informatie over bestellingen en betalingen, meegeno men. De inval werd gisteren bekendgemaakt. Tegen de be woner wordt proces-verbaal opgemaakt. Hij wordt ver dacht van handel in illegale dvd's. (Advertentie) MEER DAN SLAPEN GOES DE SCHIPPER 1 WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 0113 - 230181 (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! $1 Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231, Jt, hel alfabet van Zeeland (Advertentie) zeeuwse almanak Het ondememerspaar uit Noordgouwe had het leuk be dacht. De zaterdag voor kerst een kerstmarkt organiseren met een levende kerststal. De markt gaat ivel lukken, maar de kerststal is een ander ver haal. „We komen nog wat per sonages tekort", schrijven de organisatoren in een nieuws brief. „We hebben geen baby, geen os en probeer in deze tijd nog maar eens aan drie j wijzen te komen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak. Postbus 31. 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29