Verlagen ecotax geen oplossing edrijf wil af van regels rond stageplaats Kunst voor iedereen in 2006 IC- Klaar voor de kerst Groei TNT neemt hoge vlucht Jobhoppen geeft pensioenperikelen 25 Tuchtraad oordeelt hard over Deloitte in UWV-affaire profijt IERDAIH - Accountants- or Deloitte heeft zich bij Verzoek naar de UWV-af- 'rjei aan de afspraken ge- aast heeft Deloitte de noep om de energiereke- gng te verlagen wordt stoter. Consumenten, be- r'ennu ook ovcrheidsaan- sdersvan energiebedrij- jden dat de energieprijs «moet. Maar degenen die k gelijk invloed op kunnen fmen, roepen wel, maar lij- ii {geen belang bij te hebben [daadwerkelijk iets aan te Mfrev Kutterink 'oor. anenten en bedrijven voe- ige- almaar stijgende energie- e flink in hun portemon- Inergiebedrijf Delta zegt an de rekening te kunnen De onderneming geeft de tsü de 100 miljoen euro aan de aandeelhouders: Linde en de gemeenten, hnnen, redeneert Delta, telissen wat ze met dat joen.De andere 50 miljoen nodig te hebben om donderdag 21 december 2006 toenmalige topman van de uitke ringsinstantie niet voldoende la ten reageren op de conclusie dat de kosten van de inrichting van het UWV-hoofdkantoor erg hoog waren. De affaire kostte UWV-bestuursvoorzitter Tjibbe Joustra destijds de kop. Deloitte kreeg gisteren een schriftelijke waarschuwing van de Raad van Tucht voor de Accountssector. Een schriftelijke waarschuwing is voor accountants een vrij zwa re sanctie. De raad noemt be hoorlijke hoor- en wederhoor cruciaal, omdat de positie van Joustra 'in het geding' was. De tuchtzaak was door Joustra, tegenwoordig nationaal coördi nator terreurbestrijding, aange spannen. Joustra zegt in een reactie dat hij 'onbehoorlijk is behandeld'. Hij ziet de uit spraak van de raad als eerher stel en beraadt zich op een rechtszaak. Deloitte werd destijds ingescha keld door PvdA-prominent Wim Meijer, die door minister De Geus van Sociale Zaken was ge vraagd een rapport over de in richting van het UWV-kantoor te schrijven. De Geus heeft nu Meijer ge vraagd of de uitspraak van de tuchtraad hem aanleiding geeft aanvullend commentaar te leve ren op zijn rapport. ANP analyse cdi- anen investeren en dus ge- te blijven. Een veelge- argument. Nu heeft Del- ikenmet een dunbevolk- wincie, dure kruisingen kdingen met waterwegen bouw van nieuwe centra- l't- torvoor moet geld worden ;ezet Energienota's stijgen arder als in de toekomst ekort aan centrales ont- jvenvijst ook naar de hoge hi engen en de hoge olie- en tasprijs. Want die zijn aan gekoppeld. Allemaal id, stelt Delta vast. Het ïbedrijf vergeet dan wel ïtRijk niet stilzit. Dit jaar hebben alle huishoudens 52 eu ro gekregen ter compensatie van de hoge energierekening. Of dat eenmalig is, moet nog blijken. Niettemin gaat een huishouden volgend jaar gemiddeld 82 euro meer aan Delta betalen voor de energierekening. In de aandeel houdersvergadering van 11 de cember sprongen de provincie en de gemeente Middelburg op de bres en vroegen de Delta-di rectie de energieprijs te verla gen. Directeur Boerma gaf de twee aandeelhouders nul op het re kest. Delta keert de helft van de winst al uit en de hoge belastin gen zijn de schuld van het Rijk, pareerde Boerma. De provincie en Middelburg beten niet dooi en namen genoegen met een een voudig 'nee'. Nu wil de provincie, net als de aandeelhouders van Essent, een beroep doen op de Tweede Ka mer. Die moet de belastingen op energie verlagen, vinden ze. Maar waarom geven de provin cie en de gemeenten zelf niet (een deel van) het geld dat ze van Delta krijgen terug aan con sumenten en bedrijven? De gemeente Kapelle doet dit wel. De inwoners van deze ge meente hoeven 25 euro minder afvalstoffenheffing te betalen dankzij de winstuitkering van Delta aan de gemeente. Delta-dividend De provincie kan niet aandui den waaraan het Delta-divi dend wordt uitgegeven. Het komt op de grote hoop en er wor den voorzieningen van betaald waar iedereen profijt van heeft, aldus de provincie. Door een beroep te doen op de Tweede Kamer, schuiven de pro vincie Zeeland en de aandeel houders van Essent het pro bleem door naar het Rijk. Maar het is de vraag of.de Tweede Ka mer daar in trapt. Want de Ka mer zal hetzelfde argument ge bruiken als de aandeelhouders van Delta en Essent: we beste den dat belastinggeld nuttig en betalen daar allerlei maatschap pelijke voorzieningen van. En, zal de Kamer zeggen, als ge meenten en provincie zo graag lagere lasten voor hun inwon- mers wallen, kunnen ze zelf toch beslissen een deel van het divi dend terug te geven? Met steeds hetzelfde argument wijst iedereen naar elkaar. Dat levert consumenten en bedrij ven niets op. Het zou de energie bedrijven en de overheidsaan deelhouders (provincie en de ge meenten) sieren eerst de hand in eigen boezem te steken. Zij zou den genoegen kunnen nemen met minder winstuitkering en consumenten op die manier een lagere energieprijs in rekening kunnen brengen. En consumenten? Die zouden eens vaker een lampje uit kun nen doen om energie te bespa ren. WASSENAAR - Bij de Brama-poelier in Wassenaar waren de medewerkers gisteren volop bezig met de voorbereidingen voor de kerstdagen. foto Robin Utrecht/ANP nzeredactie economie RAAG - De grote tekorten stageplaatsen voor leerlin- ïhet beroepsonderwijs zijn meeste sectoren zeer snel verdwijnen. De fors aan- ende arbeidsmarkt zorgt rdai ondernemers nu mas- ler-werkplekken aanbie- a deze vraag vanuit de be- a zal nog verder toene- oning van top «rsgenoteerd rijf schimmig HAAG - Het beloningsbe- 'vor de top van beursgeno- ibedrijven is niet transpa- snoeg. fenemingen maken onvol le duidelijk hoe de belo- sch verhoudt tot de presta- fat zei Jean Frijns giste- Hij staat aan het hoofd van iommissie die de uitvoering Node-Tabaksblat voor be- |k bestuur controleert. 5? grote beursgenoteerde aemingen schieten op dit 'ekort. „Ze munten uit in gewoon complexe para- 3 over het beloningsbe- Frijns. Uit het jaarrap- Frijns gisteren presen- blijkt overigens dat 96 a'van de beursgenoteerde ven de code naleeft. ANP Dat bleek gisteren bij de presen tatie van een rapport waarin de werkgeversclubs MKB Neder land en VNO-NCW voorstellen doen om het zogeheten 'praktijk leren' verder te verbeteren. Centraal staat hierbij, zoals zo vaak, het schrappen van regels waaraan ondernemers zijn on derworpen, in dit geval bij het aanbieden van een leer-werk- plek. „De mkb-ondernemer wil graag leerlingen in zijn bedrijf oplei den, want goed gekwalificeerd personeel is in zijn belang. Maai de administratieve lasten waar mee hij te maken krijgt, zijn te groot," aldus werkgeversvoor- man Loek Hermans van MKB Nederland. Hermans kwam met het voorbeeld van een onderne mer uit het midden van het land, die een boekwerk van zes tig pagina's moest invullen om een leerling te beoordelen. „On dernemers moeten nu oplei dingsplannen maken en lange beoordelingsformulieren invul len. Dat zijn taken voor de scho len. Het bedrijfsleven is best in staat om zich dan te richten naar de criteria die de scholen stellen aan het opleiden van de leerlingen," aldus Hermans. De werkgeversorganisaties plei ten er voor dat leerlingen beter begeleid worden door de scho len, ook in hun beroepskeuze. „Nu haken leerlingen nog af om dat ze de verkeerde beroepskeu ze hebben gemaakt. Dat is een grote kapitaalvernietiging." Ook moeten groepen leerlingen maandelijks kunnen instromen in beroepsopleidingen, zodat ze niet meer lang hoeven te wach ten totdat een nieuw schooljaar begint. Dat zou voortijdige uitval uit het onderwijs moeten verminde ren. Bonus Hermans maakte zich ook sterk voor het belastingvrij maken van de bonus die sommige werk gevers aan leerlingen uitkeren die hun diploma halen. „Dat is een goede prikkel, maar dan komt meteen de belastingdienst om er weer een stuk af te halen. Haal die heffing weg." Ruim 175.000 bedrijven bieden momenteel praktijkplaatsen aan op een totaal van ongeveer 480.000 mbo-leerlingen. Met 43 miljoen 'praktijkdagen' die door het bedrijfsleven nu jaarlijks worden verzorgd, is dat bedrijfs leven 'een van de grootste oplei ders van het land geworden', al dus Hermans. Steeds meer leerlingen proberen door wekelijks vier dagen te werken en één dag te leren een diploma te halen. Dat vergt gemiddeld 25 volle werkdagen per jaar in een be drijf. Daarbij komen de kosten voor de ondernemer neer op 8500 tot 11.000 euro per leer ling. Stagiairs vergen jaarlijks circa zestien werkdagen aan begelei ding en een gemiddelde stage van 34 dagen kost 775 euro. GPD/ANP SEATTLE - Een nieuw vrachtvliegtuig van TNT op de luchthaven van de Amerikaanse stad Seattle. De post- en pakketjesbezorger heeft in China en India sneller voet aan de grond gekregen dan verwacht. TNT is er de afgelopen jaren rap in geslaagd overnames te plegen die de groei van het concern in beide landen hebben bevorderd. „We lopen fors voor op onze eigen plannen", zei top man Peter Bakker gisteren in Seattle. De goede- ™ing, keizer, admiraal, kunste- rna- ^aar zijn ze allemaal. En wij ook. oop slot nu onopgemerkt gebleven in »i* ia. Er is wel een politicus van ar aangewezen en het was het ^te jaar sinds de uitvinding van amometer. Maar 2006 is ook het 1211 een culturele revolutie. De gro- '"braak in de kunst. Lawaai heeft ^gemaakt, maar intussen is ie- flhinstschilder geworden. bet opgezet heeft is niet duidelijk. 'Ne hebben het niet aan de rege- Manken, of aan de socialisten, sftwilden de socialisten - ik ben ^geboren, ik weet hoe het was - "«reen boetseren kon, kleien en ^gen. De mensheid zou er beter ^rdenals we allemaal op piano- en het veld in trokken om de grillige horizon in waterverf te vangen op dik papier met putjes. Ontwikkel de creativiteit, die sluimert in ieder mens en er zal vrede zijn en welbehagen. Het heeft niet erg doorgezet. Maar nu. Voor minder dan de prijs van een zak friet koopt ieder talent een bos penselen. Twaalf lange platte voor vier euro. Verf en schildersdoek kosten nog maar een schijntje. Niet in de kantoor boekhandel met een dure hoek vol ma terialen voor de kunstenaar, maar bij Lidl, Praxis en de rare winkel Action. En bij de bouw- en timmersuper Horn- bach die een krantje rondbracht met een hele bladzij: 'Kunst voor iedereen'. Eindelijk. Heb ik daar voor op de kunstacademie in Arnhem gezeten? Dat had dus niet gehoeven. Wat ik al dacht toen ik er op zat en beroemde drukletters leerde na te tekenen, omdat ik de grafische oplei ding deed, omdat ik bij een krant wou zien te komen en dacht dat je dan het beste iets met letters kon studeren. Je had op de kunstacademie opleidin gen waar je later wat mee kon verdie nen, en die van de vrije schilderkunst. Dat waren de ware artiesten. Gedoemd om in armoe hun oren af te snijden, maar mijn helden. Eentje heette er Her man Brood, herinner ik me, hij is er af geschopt. Er waren ook rijke meiden bij, die genoeg geld van huis kregen om voor arme medestudenten wat verf te kopen en koffie. Verf, van Talens in Apeldoorn, was hyperduur. Eerst kwastten de vrije jongens op krantenpapier hun oefeningen, om pas later in de opleiding op schilderslinnen over te gaan, waarop in een jaar tijd wel twintig schilderijen over elkaar werden gezet. Omdat je niet voor elke golf inspiratie een nieuw doek kon aan schaffen. Er was een fonds voor de erg ste gevallen. Daar kon wat materiaal uit worden gefinancierd, en het naakt model. Maar moet je nou kijken. Hornbach, de Duitse concurrent van Gamma, heeft tussen de zaagmachines, compressors, laminaatvloeren en loodgietergereed schap, een anatomische tekenpop in de aanbieding. Nog geen vijf euro. Het is een houten pop met knikkende nek, scharnierend middel en bewegende elle bogen, knieën en voeten. De pop is klas siek. Maar je kon hem voorheen alleen voor dik geld kopen in speciaalzaken voor professionele kunstenaars. Nu kan iedereen die geen warm naaktmo del bij de hand heeft een mensfiguur in elke gewenste houding tekenen en schil- Singapore Airlines bestelt A380's SINGAPORE - Singapore Airlines heeft nog negen A380's bij de Europese vliegtuigmaker Airbus besteld. Dit maakte de luchtvaai'tmaatschappij gisteren bekend. Het bedrijf bestelde eerder al tien dubbeldekstoestellen. Behalve de aankoop van de negentien toestellen, heeft de vervoerder ook een koopoptie genomen op zes extra super jumbo's. De extra order is opvallend, aangezien de leve ring van de eerder bestelde vliegtuigen bijna een jaar moest worden uitgesteld. Dit had onder meer te maken met productievertragingen. ANP/AFP Jan Baan schikt met beleggers AMSTERDAM - Een groep van twintig gedupeerde beleg gers heeft een schikking getroffen met ondernemer Jan Baan. Het Puttense softwarebedrijf ging in 2000 ten on der. De hoogte van de schikking is geheim, zo liet de advo caat van de gedupeerden gisteren weten. Met de schikking is het hoger beroep van deze beleggers tegen een eerder vonnis, waarin niet in een schadevergoe ding werd voorzien, van de baan. Een andere, gi-otere groep beleggers zet de strijd voort via de rechter. ANP Frietdiesel komt uit Amsterdam AMSTERDAM - Afvalverwerker Greenmills wil in de Amsterdamse haven een fabriek bouwen die gebruikt fri tuurvet omzet in biodiesel. Greenmills investeert mini maal 50 miljoen euro in de raffinaderij, die naar verwach ting eind 2008 haar deuren opent. De vergunningenprocedures voor de biodieselfabriek zijn nog niet afgerond. De fabriek levert ten minste honderd banen op, zei projectleider Markus Brans gisteren. Naast de productie van biodiesel vindt er ook vergassing van groenafval plaats. Daarmee kan het bedrijf grotendeels voorzien in de eigen energiebehoefte. ANP Ook NYSE akkoord met fusie NEW YORK - Na het fiat van de aandeelhouders van Eu- ronext zijn ook de aandeelhouders van New York Stock Exchange (NYSE) akkoord gegaan met de voorgenomen fusie tussen beide beursbedrijven. Dat heeft NYSE giste ren bekendgemaakt. Van de NYSE-aandeelhouders stemde 99,7 procent voor de fusie. Doel van de fusie tussen NYSE en Euronext is de vorming van het grootste en sterkste beursbedrijf ter we reld. Daarmee denken de twee grote kostenbesparingen te kunnen genereren. ANP Schiphol beleeft drukste kerst ooit SCHIPHOL - Schiphol verwacht dit jaar het drukste de- cemberweekeinde ooit. Morgen reizen 128.000 passagiers via de luchthaven. Zaterdag rekent Schiphol op 107.000 passagiers, die vlak voor kerst nog op stap gaan of de feestdagen in Nederland vieren. Zondag doen 94.000 reizi gers de luchthaven aan, zei een woordvoerster gisteren. Het is geen topdrukte vergeleken met de weekeinden in de zomer, maar voor de feestdagen is het in vergelijking met voorgaande jaren wel extra druk. Schiphol waar schuwt passagiers dezer dagen dat ze geen kerstcadeaus met vloeistoffen in hun handbagage mee mogen nemen, zoals een sneeuwbol of geurkaarsen met olie erbij. ANP renstroom vanuit China is zelfs zo groot dat TNT twee nieuwe vrachtvliegtuigen heeft gekocht. De eerste daarvan, een Boeing 747 (foto), werd giste ren officieel afgeleverd. Een tweede jumbo volgt begin volgend jaar. Beide toestellen vormen een grote investering, 'maar zijn onmiddellijk renda bel', zei de TNT-bestuursvoorzitter. Eén klant van het concern is al in staat het ruim van een 747 te vullen. foto ANP deren naar het houten voorbeeld op ta fel. Bij Praxis zijn 'professionele' veldezels zelfs afgeprijsd van 15 euro naar 7,50 euro. Goedkoper dan een bosje open haardhout. Lidl had twee maanden ge leden complete schildersuitrustingen te koop. Verf, doek, penselen, tafelschil dersezels, schilderskisten met een dek sel die als ezel dient, en ook ezels voor in het veld. Action heeft prachtige kleu ren acrylverf van het merk Van Eyck in reuzentubes die minder kosten dan een tube mayonaise (1,80 euro). En dan het echte schildersdoek. Gespannen op hou ten frame en in vele maten, ongesubsi dieerd maar bijna gratis. De kunst is onder de mensen gekomen. Nooit meer aardappelstempelen. Wouter Klootwijk door Jasper van de Kerkhof De tijd dat werknemers een werkzaam leven lang bij dezelfde baas in dienst bleven, ligt achter ons. De nieuwe generatie 'hopt' gemakkelijker van de ene werkgever naar de andere, op zoek naar de beste doorgroei mogelijkheden of het aantrek kelijkste salaris. Daar is niks mis mee. Maar omdat de meeste werknemers verplicht deelnemen aan de pensioenregeling van hun be drijf of sector, wisselt de jon ge generatie ook veelvuldig van pensioenverzekeraar. Dat kan leiden tot onaangena me verrassingen als de pen sioenleeftijd eenmaal is be reikt. De ene pensioenregeling is de andere niet. Middelloon of eindloon, beperkte of ruim hartige indexatie, karige of riante voorzieningen voor na bestaanden zijn zo maar een paar onderdelen, waarop pen sioenen flink van elkaar kun nen verschillen. Het maakt dus uit of je spaart bij pen sioenfonds A of fonds B. Wie weggaat bij zijn werkge ver, behoudt recht op het pen sioen dat tot op dat moment is opgebouwd. De verzeke raar stuurt dan een overzicht van het bedrag dat na het be reiken van de pensioenleef tijd jaarlijks zal worden uit gekeerd. Bij een kort dienst verband zal dat geen dik pen sioen opleveren. Met het al opgebouwde pen sioen kun je twee dingen doen: parkeren of overdragen aan de nieuwe pensioenrege ling. In het eerste geval wordt het spaarpotje apart gezet totdat het bij het berei ken van de pensioengerechtig de leeftijd wordt uitgekeerd. Nadeel is dat het pensioen niet meer meegroeit met de stijging van je salaris en soms ook niet met de prijsont wikkeling. Ook kan het zijn dat eventuele regelingen voor nabestaanden vervallen. In het jargon heet dat een pensioenbreuk. Bij overdracht van pensioen aanspraken wordt het be staande spaarpotje omgezet in een aantal dienstjaren in de pensioenregeling van de nieuwe werkgever. Waarde overdracht is een recht, geen plicht. De aanvraag daarvoor moet worden ingediend uiter lijk zes maanden nadat je bij de nieuwe werkgever aan de slag bent gegaan. Salarisver hogingen worden dan wél meegenomen in de bereke ning van de pensioenuitke ring. Aan het einde van de rit komt de uitkering uit één gro te pot, en niet uit verschillen de kleintjes. Grofweg zijn er drie soorten pensioenregelingen: beschik bare premie, middelloon en eindloon. Wie van een beschikbare pre mieregeling (waarbij de pen sioenuitkering afhankelijk is van beleggingresultaten) naar een middelloon of eind loon-regeling gaat, doet er doorgaans goed aan de pen sioenaanspraken over te dra gen. Jonge werknemers die eerder vielen onder een middelloon regeling (pensioen gebaseerd op gemiddeld salaris) kunnen die aanspraken beter overdra gen naar een verzekeraar met eindloonregeling (uitkering op basis van laatstverdiend salaris). Immers, later in je carrière verdien je waar schijnlijk (veel) meer dan in het begin. Vergelijken „Pensioenregelingen zijn erg complex, daar kom je als leek niet zomaar uit", zegt Chris Spekreijse, pensioenspecia list bij Pensioendesk Neder land. Hij raadt dan ook aan een expert in te schakelen die de oude en nieuwe pensioen regeling vergelijkt en kan be palen of waardeoverdracht verstandig is of niet. „In elk geval moet je letten wat er gebeurt met het part nerpensioen. Als het partner pensioen bij uitdiensttreding komt te vervallen, kan een fors pensioengat ontstaan. Dit betekent dat je partner bij jouw overlijden in finan ciële problemen kan komen. Ook moet je de indexatie in de gaten houden, dat wil zeg gen of en in hoeverre pen sioenfondsen hun uitkerin gen aanpassen aan de infla tie." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25