Bos op vreemd terrein mm Vader en dochter Martens vormen combinatie PZC Mare Lotz wil na schorsing terug op de fiets MidwinterZOO' Achttien ploegen strijden om winst in kerstfutsaltoernooi fi Bekerduels biljartteams vastgesteld Rotterdamse zesdaagse wil met sprinters jonger publiek trekken agenda donderdag 21 december 2006 GOES - Het heeft de nodige voe ten in aarde gehad, maar de be kerwedstrijden tussen de Gocse teams van Delta/Frans Bevers en Delta/Ockenburgh zijn dan toch definitief vastgesteld. De heenmatch, met Delta/Ockenburgh als thuis ploeg, wordt gespeeld op zon dag 7 januari, aansluitend op het eredivisieduel van Delta/Frans Bevers tegen Rütt- chen Advies. Vermoedelijk wordt omstreeks zes uur begon nen. De return wordt gespeeld op 3 februari om één uur. Aanvankelijk waren beide par tijen aansluitend aan elkaar op laatstgenoemde datum gepland, maar omdat Peter de Backer dan in Spanje verblijft voelde teamleider Jan Kikken van Delta/Frans Bevers niets voor die optie. Dus volgde opnieuw langdurig overleg. De maand januari is voor de bil jartwereld spitsuur met de natio nale kampioenschappen in di verse landen, de World Cup in Sluiskil, de reguliere competitie driebanden in Nederland en de verplichtingen die de meeste spe lers ook nog hebben in verschei dene buitenlandse competities. Geen straf voor Inigo Landaluze MADRID - De Spaanse wielren ner Inigo Landaluze krijgt geen sanctie opgelegd, ondanks de po sitieve plas die hij tijdens de Franse rittenkoers Dauphiné Libéré(2005) inleverde. Het sporttribunaal CAS sprak Landaluze gisteren vanwege een procedurefout bij het labora torium vrij en bevestigde daar mee een besluit van de Spaanse wielerbond. Landaluze was al door zijn ei gen formatie ontslagen van ver volging, omdat een laborant zo wel bij het onderzoek van de A als van de B-staal was betrok ken. Dat is tegen de regels. De i nternationale wielerfederatie UCI ging tegen die uitspraak in beroep, maar het CAS kwam tot eenzelfde oordeel. ANP/RTR door Ad Pertijs ROTTERDAM - Zesdaagse-di- recteur Patrick Sercu klonk gis teren tijdens de presentatie van de Rotterdamerse Six een beetje jaloers: „In Nederland doet de baansport het weer goed. Geluk kig maar." Maar liefst tien Ne derlanders staan er 4 januari aan het vertrek in Ahoy. Onder wie het favoriete koppel Danny Stam-Peter Schep. De toevoeging 'gelukkig maar' had alles te maken met de vele gaten die er deze winter geval len zijn in de zesdaagsepopula tie. Drie ervaren renners stop ten. Matthew Gilmore en Robert Slippens raakten zwaar gebles seerd en de dood van Isaac Gal- vez (tijdens de zesdaagse van Gent) dreunt nog altijd na. Ser cu en zijn rechterhand Michael Zijlaard konden met de inzet van de Nederlanders alsnog een topveld samenstellen. De absolute topvedette van de zesdaagse bevindt zich echter niet onder één van de dertien ge contracteerde koppels. Theo Bos is de koning van de sprint. „Sprinters kunnen geen zesdaag sen rijden", zegt de man die af gelopen weekeinde in Moskou het tien jaar oude wereldsnel heidsrecord (over 200 meter) te rugbracht naar 9.772 seconden, Geen nood. Ahoy brengt deze winter een aparte sprinterszes- daagse. Met een gala op zater dag en een sprinttoernooi iedere avond. Het evenement rond Neerlands meest succesvolle wielrenner van het afgelopen jaar heeft een ronkende titel en ondertitel: 'Theo Bos versus The Rest' of 'The Masters of the Sprint'. Flitsende bewoordingen die passen bij de ambitie van or ganisator Frank Boelé. „We wil len de zesdaagse verjongen", zegt de Amsterdammer. „Ook de tweede ring moet vol." Boelé wil een jonger publiek trekken en daarbij hoort niet al leen eigentijdse Tiësto-achtige muziek, maar ook flitsender on derdelen. Jachten van een uur zijn niet aan Boelé en het pu bliek dat hij zoekt besteed. „Af Nederlandse baanwielrenners in actie tijdens de training. Vooraan Danny Stam, die met Peter Schep (voorlaatste in de bovenste rij) op de zesdaagse van Rotterdam een koppel vormt. Tweede in de onderste rij Theo Bos, die in Rotterdam deelneemt aan de eerste editie van de sprintzesdaagse. foto Peter Schols/GPD en toe mag er eentje 45 minuten duren, maar een half uur is lang genoeg." Exponent Theo Bos is de exponent van wat de organisatie wil: explosivi teit, snelheid, kracht en spekta kel. Hij bindt de strijd aan met acht sprinters, onder wie Van Eijden, Tournant, Mclean (zijn tegenstander van de WK-finale) en de Nederlanders Veldt en Mulder. In de eigenlijke zesdaagse was Robert Slippens de man van de explosies. De man die in augus tus bijna al zijn ribben brak in een wegwedstrijd is dinsdag bij de dokter op bezoek geweest en die stelde vast dat hij conditio neel nog niet fit genoeg is om de zesdaagse te rijden. Tot grote spijt van zijn maatje Stam. „Met alle respect voor Peter Schep, maar Robert en ik zijn sa men groot geworden. Na de dood van Isaac Galvez kunnen we alleen maar blij zijn dat Ro bert er nog steeds is." De meeste baanrenners zijn in dienst bij de wegploeg van John den Braber. Theo Bos niet. „Ik kan niet op de weg rijden", zegt de sprinter. Den Braber zou niet willen dat Bos zich laat omscholen tot zes daagse- en/of wegrenner. „Dan gebeurt er hetzelfde als wat er destijds met Jeroen Blijlevens is gebeurd. Als sprinter wilde hij meer. Hij kwam inderdaad een keer in de eerste groep over de meet in de Amstel Gold Race, maar sprints heeft hij daarna nooit meer kunnen winnen. Theo kan beter blijven doen waar hij goed in is: sprinten, Deelnemende koppels zesdaagse: Schep-Stam, Beikirch-Muller, Ri- si-Marvulli, Lianeras-Villa, Bart- ko-Keisse, De Ketele-Schets, Pronk-Pronlt, Mouris-Hester, Vier- houten-Aeschbach, De Neef-De Fauw, Van Hummel-Zabka, Stoet- inga-Terpstra, Traksel-Dörich GPD door Guy van den Langenbergh MAASTRICHT - Wielrenner Mare Lotz ziet de toekomst met optimisme tegemoet. Op 31 mei 2007 behoort de schor sing van Lotz (33), ex-Quick-Step, definitief tot het verleden. Bijna twee jaar nadat de politie van Tongeren bij hem thuis in Smeermaas EPO aantrof, wil en kan de Nederlander opnieuw profes sioneel de fiets op. „Ik wil zelf mijn carrière beëindigen, niet die mannekes van de poli tie van Tongeren." Het Belgische Jartazi-team heeft alvast te kennen gege ven Lotz een nieuwe kans te willen bieden. „Ergens1 in au gustus heb ik contact opgeno men met manager Paul De Geyter", begint Lotz zijn ver haal. „Of het Jartazi wordt? Goh, daar weet ik verder niks van, ik wil er ook niet mee be zig zijn. Fietsen en lesgeven, dat is het momenteel zowat. Plet maakt me ook niks uit: Quick-Step of Jartazi, goed of slecht materiaal. Als ik maar een rugnummer op heb." De fiets heeft hem tijdens zijn schorsing niet losgelaten, be kent de vanuit Smeermaas naar Maastricht verhuisde Ne derlander. „Zonet heb ik nog een uur of drie gefietst met jongens als Erwin Thijs, Kar- sten Kroon en Matthé Pronk. Ik moet het niet ontkennen: diep in mijn hart ben ik een wielrenner gebleven. En dooi er verplicht afstand van te ne men, besef ik nu ook meer wat ik mis. In je eerste Ronde van Vlaanderen ploegmaat zijn van winnaar Tom Boo- nen, uitblinken in wedstrij den als de Brabantse Pijl: dat heerlijke gevoel wil ik op nieuw beleven." Vandaar zijn besluit om terug te keren. Lotz: „Het eerste jaar van mijn schorsing heb ik de fiets weinig aangeraakt maar het voorbije half jaar fiets ik weer als vanouds. De zes kilo overgewicht die er was-, zijn er nog maar twee. Ik besef heel goed dat ik hard zal moeten werken om hel noodzakelijke niveau te berei ken, maar een goede subtop- per ben ik altijd geweest en kan ik nog altijd worden," Zijn tweejarige schorsing heeft uiteindelijk weinig kras sen achtergelaten op de ziel van de Nederlander. „Aanvan kelijk had ik een hekel aan ie dereen, gaf ik anderen ook de schuld. Maar door mijn stu dies af te maken en in het on derwijs te stappen, heb ik al les verwerkt. Langzaam ben ik opnieuw in dat wielrennen gerold. Het einde van mijn schorsing kwam in zicht, ik voelde me goed, mijn suppor ters lieten horen dat ze me op nieuw op de fiets wilden. Ik-1 zelf wil mijn carrière met een goed gevoel afsluiten." Dankbaar Intussen probeert Lotz in een school in Sittard zijn leerlin- gen wiskundige inzichten bij te brengen. Hij is zijn werkge ver dankbaar. „Ik heb dan ook met de schooldirectie af gesproken dat ik het school jaar afmaak. Maar op het Ne derlands kampioenschap, eind juni, wil ik met een ster ke prestatie uitpakken." Negatieve reacties vreest hij niet. „Ik heb een fout ge maakt, ben twee jaar niet wel kom geweest, maar eens mijn schorsing voorbij hoop ik dal iedereen er een streep onder zet. Ik vond heel die zaak trouwens opgeblazen. Ik reed met een hematocriet van 38 en wilde dat optrekken. Waar om? Omdat ik gezond wilde blijven, ik had in die periode gewoon te veel gereden. Ik denk dat iedere renner weel hoe het dan is." GPD Vader Stef is drijvende motor achter jeugdtitel van dochter Stephanie door Fred Rabout WESTDORPE - Op 4 november stonden in de Bentleyzaal van het Autotron in het Brabantse Rosmalen éven geen Bentley's of andere automobielen. Wel was er de huldiging van de nationale jeugdkampioenen in de dui vensport. Op dat podium stond een vijftienjarige Westdorpse: Stephanie Martens Ze mocht zelfs twee keer op het podium plaatsnemen. De eerste keer als de nummer vier van het onderdeel vitesse hok. En een tweede maal omdat ze in het sei zoen 2006 de nationale jeugdti tel op de midfond hok had bin nengehaald. Ze krijgt veel steun van vader Staf, Daar winden beiden geen doekjes om. „Maar", vertelt Staf, „het is niet zo dat ze, zoals bij jeugdleden wel eens het ge val is, geen duif kan vasthou den. Ze doet veel aan de verzor ging van de duiven. Niet alleen het schoonmaken, maar ook bij de kweek en het inkorven is ze betrokken. Ze kent de duiven be ter dan ik en juist daarom vond ik het leuk en was ik als vader trots dat ze op dat podium stond." Om te bewijzen dat ze goed om gaat met de duiven, komen er fo to's tevoorschijn. Die laten zien hoe Kleintje, haar lievelings duif, een maïskorrel tussen de tanden van Stephanie vandaan haalt. Ze is dus meer dan een 'papieren' jeugdlid van PV De Volharding uit Westdorpe. Het begon voor de leerlinge van het Terneuzense Zeldenrustcol- lege ('nee, op school schreeuw ik niet van de daken dat ik aan dui vensport doe') in 2001, net na dat vader Staf (die door zijn va der Oscar ooit met het virus was besmet)op zijn 48e de actieve draad van de duivensport weer had opgepakt. Stephanie: „Ik moet bekennen dat ik in eerste instantie bang was voor de dui ven. Ik durfde door al hun ge fladder het hok niet op. Toen ik die fobie had overwonnen, was ik er niet meer af te slaan." Ze voorzag de duiven van na men als Kleintje, Frederik en Lucky: ontleed aan hun bouw, kleur, prestaties of gedragingen. „Kleintje, een blauw duivinnet- je, is mijn favoriet. Die mag zelfs nooit mee op een concours. Ik ben bang dat ik haar kwijt raak. Haar vader, Frederik, Vader Staf en dochter Stephanie Martens in hun duivenhok. Een paar jaar geleden durfde Stephanie dat niet eens bang voor hun gefladder." reden. „Ik was foto Camile Schelstraete kwam een paar jaar geleden niet terug. Toen kon ik het niet droog houden. Iedere morgen keek ik weer of hij niet op de plank zat. Hij is er nog steeds niet." Huilen Moeilijk is ook altijd de periode rond de selectieprocedure aan het eind van het seizoen. Welke duif mag blijven en welke gaat de mand in richting poelier? Va der Staf: „Plet was zelfs een keer zo sterk dat ik er drie terug moest halen. We deden er zeven weg. Die zaten al in de mand. Stephanie ging naar haar kamer en zat daar te huilen." Staf liet zijn vaderhart spreken. „Ze heb ben het jaar daarop geen "platte prijs" meer gevlogen, maar hun leven was op dat moment ge red." Afgelopen seizoen zette Staf al le duiven op naam van zijn doch ter. Toch doet hij het meeste werk. Zo komt Stephanie nooit in het inkorflokaal. „Ik hou niet van al de sigaren en sigaretten rook", verklaart ze. „Laat me thuis maar lekker Kleintje ver wennen." Ze helpt thuis wel met alles mee. Staf: „Ik werk als sporthal beheerder en zweminstructeur met wisselende werktijden. De duivensport is een sport die re gelmaat vereist en daar zorgt Stephanie voor. Dat ze dus in Rosmalen op het podium stond was ook een beetje mijn verdien ste. Daar ben ik heel eerlijk in." Staf melkte vroeger met zijn va der duiven,„Die is trouwens nog duif kampioen van Zeeland ge weest (bij de zondagvliegers F.R.) en hokkampioen van de toenmalige Kring (te vergelij ken met de huidige Rayons F.R.). Hij was een goed melker. In die tijd was ik twintig jaar de rekenaar van PV De Vrede uit Sas van Gent, waar we toen woonden. Ik bracht de uitslagen rond en andere zaken die in die dagen bij de duivensport behoor den." Zijn vrouw Ingrid leerde hij ken nen- dankzij dat wereldje. „Bij haar thuis werden de uitslagen gestencild." Staf koos echter voor voetballen en later zijn ge zin. „Ik had de intentie om een maal in de vut weer'iets met dui ven te gaan doen. Totdat ik men sen in mijn naaste omgeving vroegtijdig zag wegvallen en dacht: de vut zou wel eens te laat kunnen komen. Dus ben ik in 2000 gestart: Met vijftien jon ge duiven, allemaal van bevrien de melkers." „In het begin pakte ik geen plat te prijs, tot ik een keer een duif je van Lex Thijs uit Sint Jan steen opving. Ik meldde hem dit, maar mocht het houden. Ik kreeg het eigendomsbewijs en concourste er mee. Toen had ik er dus een keer geen vijftien maar zestien ingekorfd en laat die duif van Lex nu ook nog een prijs vliegen. Ik was zo trots als een pauw. Plet waren ook de tij den dat ik jonge duifjes die ik op een coucours verspeeld was, ging ophalen. Van Spijkenisse tot Calais. Dat doe ik dus niet meer. Het jaar 2006 was voor de fami lie Martens met de duiven erg succesvol. „Vooral de oude. Met de jonge ging het minder." Ko mend seizoen doen ze als combi natie Martens mee aan concour sen. „Naast Stephanie zal ook mijn vrouw Ingrid (ook zij heeft al veel aan de duiven gedaan) deel uitmaken van de combina tie. We krijgen goed 'vers materi aal'." „We zijn overigens ook gehol pen door veel mensen. Tijdens de jongste provinciale kampioe nendag voor de jeugd in Lewe- dorp. waar de Zeeuwse jeugd een prachtig programma kreeg voorgeschoteld met ondermeer lezingen van Peter van de Mer- we, Piet Verbree en de Belgische topper Erik Berckmoes, won Stephanie ook nog de quiz met daaraan als prijs vastgekoppeld een bon voor een duif van onze nationale Bloiswinnaar Cor Her mes uit Lewedorp. Dat zijn toch mooie dingen." Grillig 01: dit jaar een succes wordt, durft Staf niet te zeggen. „Sport en duivensport in het bijzonder is grillig. We hebben de ambitie om in 2007 in het rayon te staan. Steeds een trapje hoger." Dat moet dan gebeuren met de achttien weduwnaars (ze spelen het weduwschap met de dof fers), die gereed gemaakt wor den om het op de vitesse en mid fond waar te maken. Daarnaast zijn er 25 ringetjes op het bestel formulier ingevuld. Uitslagen: Verenigingsklassementen. PV De Scheldesviiegers, Vlissingen. Oude duiven. Vitesse: OA: H. Daane, A: K. Marteyn, Duif: K. Marteyn. Midfond: OA: H. Daane, A: P. Geijs, Duif: P. Dool- aar. Dagfond: OA: K. Marteyn, A: H. Daane, Duif: K. Marteyn. Overnacht- Fond: H. Siereveld, A: S. Jasperse, Duif: H. Siereveld, Jonge duiven: OA: P. Ge- ijs, A: P. Geijs, Duif: P. Geijs. Natoer: OA: G. van Boven, A: G. van Boven, Duif: IC. Marteyn. Kampioen (A-klasse); OA: H. Daane, A: K. Marteyn. Kampioen (B-klasse): OA: H. Maarsman, A: H. Maarsman. Keizer: 1. K. Marteyn, 2. H. Daane, 3. P. Geijs. Generaal duif (oud): 1 en 2. K. Marteyn, 3. P. Doolaar. Gene raal duif (totaal): 1 en 2. K. Marteyn, 3. P. Doolaar. PV De Zwaluw, Westkapelle: Oude duiven. Vitesse: Hok: W. Segboer, Duif: W. Segboer. Midfond: Hok: H. Melis, Duif: L. Dingemanse. Dagfond: Hok: L. Dingemanse, Duif: L. Dingemanse. Overnachtfond: Hok: G. v.d. Weijer, Duif: H. Melis. Jonge duiven. Hok: JP. Hengst, Duif: JP, Hengst. Natoer: Hok: W. Verstraate, Duff: W, Verstraate. Ge neraal: OA: A. Stroo, A: A. Stroo. Keizer eerste klasse: 1. A. Stroo, 2. W. Minder- houd, 3. JP. Hengst. Keizer tweede klas se: 1. J. Brasser. Generaal duif: 1. L. Din gemanse, 2. H. Melis, 3. W. Verstraate. Degradatie: P. Slabber, J. de Wolf en comb. Verstraate/Verhagen; Promotie: J. Brasser, D. de Pagter en R. Melis. Viertallenshow PV De Posthoorn, Vlissingen: 1 en 2: C. van Gemert, 3. M. Meerman, 4 en 5. gebr. Theune. doorTom van Gurp GOES - Voetbalvereniging 's-Heer Arendskerke organi seert voor de 36e keer het jaar lijkse kerstfutsaltoernooi. Op tweede kerstdag strijden acht tien teams om de eer, een wissel beker en een geldprijs. De deelnemende teams bestaan uit veldvoetballers en zijn alle achttien afkomstig van de Beve- landen of Walcheren, De organi satie wilde wel twintig teams, maar dat is niet gelukt. „We heb ben geprobeerd om Kloetinge te halen, maar ons toernooi past niet in hun schema. En Arnemui- den is enkele jaren geleden afge haakt. Het toernooi werd toen op zondag gespeeld, en om ker kelijke redenen wilde ze niet meedoen", legt mede-organisa tor Adri Schrijver uit. Vorig jaar dooi'brak Dauwen- daele de hegemonie van Goes, dat het toernooi in 2003 en 2004 won. In de finale had Goes geen kans tegen de Middelburgers en verloor met 1-4. Jorrit Schuur man scoorde driemaal. Schrijver verwacht dat de fina listen van vorig jaar ook weer mee zullen doen om de prijzen. „Als ik favorieten moet kiezen, dan noem ik Goes, RCS en wendaele. Maar je weet tal nooit." Titelverdediger Dauwendaek opent om 9.00 uur in Sportpiml Zeeland in Goes het futsaltoer- nooi tegen Colijnsplaatse Bob, De teams spelen wedstrijdea van achttien minuten. De finals staat gepland voor 16.40 uur. Poule-indeling. Poule A: Hein- kenszand, SSV'65, Bevelandere, Nieuwdorp. Poule B: Goes, Luc- tor, Patiijzen, 's Heer Arendsker ke. Poule C: Dauwendaek Serooskerke, Colijnplaalse Boys, Leweciorpse Boys, Robur. Poule D: RCS, Oostkapelle, Ka- pelle, Hansweerste Boys, Wemel- dinge. McGregor in F1 AMSTERDAM - Kledingfabn- kant McGregor sponsort de ko mende drie jaar het Formu le-1-team van Spyker. De naam van het bedrijf komt prominent op de achtervleugels van de au to's, de overall'en de helm van het Nederlandse team. In het voorjaar van 2007 brengi McGregor ook een exclusieve collectie, genaamd Spyker F1 by McGregor, op de markt. MP in Diergaarde BHjdorp Rotterdam Zaterdag Duivensport Tentoonstelling PV De Zwaluw, Westkapelle. Aanvang: 15.00 uur. Bon nenverkoop: 17.45 uur. Locatie: Kasteel van Batavia, Westkapelle. Dinsdag Duivensport Tentoonstelling PV Verwachting Axel. Bonnenverkoop 15.00 uur. Loca tie: Verenigingsgebouw in de Walstraat in Axel. Mis het niet: deze kerstvakantie MidwinterZOO in de Diergaarde. Ontmoet onze dierverzorgers en doe mee met de speciale familie activiteiten in warme winterstijl. Dagelijks vanaf 23 december t/m 7 januari van 09.00 tot 18.00 uur geopend! Kijk voor de exacte programmering op www.diergaardeblijdorp.nl Diergaarde BLUD0RP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20