PROVINCIAL!: ZEEUWSE COURANT Verzekeraars krijgen megaclaim Politie krijgt meer te zeggen rond kerncentrale Borssele PZC Zandschip gezonken bij natuurgebied Hooge Platen Parlement wil af van vast budget thuiszorg Gedupeerden beleggingshypotheek putten moed uit rapport 24 17 af en toe zon en enigszins nevelig-Vrijwel windstil en maxima rond 248e jaargang no. 301 donderdag 21 december 2006 |0S nummer 1,30 HOTEL GRAND CAFE BOLSJOI wenst u prettige kerstdagen en een voorspoedig 2007! Eaolsioi Grote Markt 28 Goes (0113) 232323 bolsjoi@bolsjoi.nl w.bolsjoi.nl internet: www.pzc.nl Lonze redactie economie - De ver zekeringsbranche wacht mo gelijk claims van kopers m beleggingshypotheken, die tot enorme bedragen op kunnen lopen. Belastingheffing privégebruik provincie-auto's JMDDELBURG - De Belasting dienst legt de provincie een na- heffing op van 50.000 euro voor privégebruik van dienstauto's door gedeputeerden. Het gaat de periode 2001 tot en met 2005. Als de provincie niet instemt met het schikkingsvoorstel, gaat ie Belastingdienst de betrokken dagelijks bestuurders apart aan slaan. Zowel leden van het hui dige als het vorige college van Gedeputeerde Staten zijn hier bij betrokken. Niet alleen het Zeeuwse provin ciebestuur is door de Belasting dienst aangeslagen; het treft al le provincies. Ook voor gebruik ran de dienstauto door de com- cüssarissen van de koningin ioml de Belastingdienst met een navordering. Die belandt bij het ministerie van Binnenlandse Zaken op tafel, pagina 16 actie dienstauto verrast provincie Vissers hoeven minder zeedagen in te leveren BRUSSEL - Nederlandse plat- visschepen mogen in 2007 acht procent minder dagen op zee va- i, tot een totaal van circa 172 dagen. jk mogen ze 15 procent flinder tong vangen en 12,5 pro cent minder schol. Dat is een compromisvoorstel dat huidig EU-voorzitter Finland heeft ïlegd aan de ministers van Visserij van de EU-landen. Veel andere landen mogen echter 12 procent dagen mi nder op zee va ren, De EU gaat verder vrijwel zeker elektrisch vissen toestaan. De Nederlandse proef wordt in de hele EU overgenomen voor maximaal 5 procent van de sche ten. De onderhandelingen over de '.isserij in 2007 duurden afgelo pennacht nog voort. ANP '3/ ik neèm nu een vast abonnement en betaal ieder half jaar automatisch 119,60 en ontvang gratis de DVD Cars. Sta deze bon in een ongefrankeerde envelop naar PZC, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. het alfabet van Zeeland Dat verwacht voorman P. de Vries van de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB), naar aan leiding van de gisteren gepubli ceerde resultaten van de onder zoekscommissie De Ruiter. Deze commissie onderzocht beleg gingsverzekeringen die veelal als hypotheken aan de man zijn gebracht. De commissie conclu deert dat verzekeraars en tussen personen ernstig tekort zijn ge schoten bij het verstrekken van informatie over beleggingsverze keringen. Ook de nieuwe finan ciële bijsluiter, die de financiële sector sinds oktober bij zijn pro ducten moet voegen, voldoet niet. Volgens commissievoorzit ter De Ruiter moet in brochures en offertes voor beleggingsverze keringen voortaan worden aan gegeven hoeveel procent van de inleg opgaat aan kosten (gemid deld 20 procent) en wat er jaar lijks moet worden betaald aan premie. Ook moet er worden aangege ven wat de gevolgen zijn als ko pers tussentijds uitstappen en hun polis premievrij maken of afkopen, aldus De Ruiter. Voorzitter N. Hoek van het Ver bond van Verzekeraars zei in een reactie dat de adviezen van de commissie in grote lijnen wor den opgevolgd; voor nieuwe po lissen vanaf volgend jaar en voor oude klanten uiterlijk in 2008. Dat laatste is veel te traag, me nen onder meer de VEB en de stichting Woekerpolis Claim. De PvdA wil volgende maand met minister Zalm praten over het probleem van de miljoenen Nederlanders met een beleg gingsverzekering. Het is nu dui delijk dat die niet goed zijn voor gelicht en daarvoor gecompen seerd moeten worden, zei Ka merlid Depla. Het rapport be wijst dat de verzekerings branche zich niet aan zijn zorg plicht heeft gehouden, aldus de Stichting Woekerpolis Claim. Depla wil dat een staatscommis sie de kwestie gaat onderzoeken en met voorstellen komt. Dat is ook de wens van de Consumen tenbond, de VEB, de Vereniging Eigen Huis en Independer. Dat De Ruiter geen aanbevelin gen heeft gedaan voor een com pensatieregeling, noemt de Vere niging Consument Geldzaken 'een gemiste kans'. Daarmee hadden rechtszaken kunnen worden voorkomen, zegt woord voerder A. Weenink. Levensverzekeringen met een belegging - bijvoorbeeld voor een lijfrente of aflossing van de hypotheek - werden populair in de jaren negentig. Er zijn zo'n 6,5 miljoen van deze polissen af gesloten. Volgens advocaat J. Wendel- gelst van de Stichting Woekerpo lis Claim biedt het rapport vol doende aanknopingspunten om schade te verhalen. VEB-voor- man De Vries adviseert verzeke raars alvast 'enorme bedragen' opzij te leggen. GPD/ANP Alleen de roef en het stuurhuis van de Jolanda steken nog boven water uit. foto Peter Nicolai door Wout Bareman HOOFDPLAAT - Bergers van sleep- en bergingsbedrijf Mul traship uit Terneuzen hebben gisteravond en vannacht pogin gen ondernomen om het gezon ken beunschip Jolanda op de Westerschelde bij Hoofdplaat te lichten. Het schip zonk gisterochtend in het Vaarwater van Hoofd plaat bij het natuurgebied De Hooge Platen. De schipper en zijn hulp werden tijdig door de reddingboot Christien van boord gehaald. De Jolanda uit Oud-Beijerland werd om streeks kwart over acht aange varen door de zandzuiger Vlie- ree van de firma Van Ouwer- kerk uit Middelburg. In het Vaarwater van Hoofdplaat wordt dagelijks zand overgesla gen in beunschepen. Hoewel de toedracht nog door de waterpolitie wordt onder zocht, is de aanvaring zo goed als zeker veroorzaakt door een verkeerde manoeuvre van één van de schepen. De Jolanda liep een gat op in de romp aan stuurboordzijde. Toegesnelde sleepboten én de reddingboot Christien uit Bres- kens zagen met de hulp van de zandzuiger kans de zinkende Jolanda tegen de zandplaat aan te drukken, maar dat kon niet voorkomen dat het schip grotendeels onder water ver dween. Alleen het achterschip stak nog boven water uit. Rijkswaterstaat dirigeerde uit voorzorg het werkschip Frans Naerebout uit Vlissingen naar de Hooge Platen. Met een veeg- arm en ander oliebestrijdings- materiaal werd de uit het schip lekkende gasolie gelokaliseerd en verwijderd. Later werd die taak overgenomen door Multra ship, dat naast de Multratug 15, de Zephyrus, de Coby M. de Multra Salvor en een klein werkschip inzette. Tegen de avond arriveerde ook het kraanschip Jaap uit Hansweert bij de Hooge Platen. Directeur Leendert Muller van Multraship: „Voor we gaan ber gen moet de lading zand uit het ruim worden gehaald. Daarna hangt het van de inspectie door duikers af hoe we de berging verder aanpakken. Kunnen we het gat provisorisch dichten, dan kan het schip worden leeg gepompt. Lukt dat niet, dan moeten er bokken aan te pas komen", aldus Muller Gistermiddag werd, in overleg met Rijkswaterstaat een glo baal bergingsplan opgesteld. door Jan Salden DEN HAAG - De politie krijgt extra bevoegdheden in de omge ving van de kerncentrale in Borssele en in andere 'terreurge- voelige gebieden', als er aanwij zingen zijn dat er een terroris tische aanslag wordt voorbe reid. Politieagenten mogen daar dan naar eigen inzicht mensen fouilleren en auto's en voorwer pen onderzoeken. Het kabinet heeft ook het Bin nenhof in Den Haag, het Media park in Hilversum, Rotterdam Airport en de treinstations in Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht aangewezen als risicogebieden. Op de luchtha ven Schiphol mogen de politie en marechaussee al langer ieder een fouilleren. De regeling, die op 1 februari in gaat, vloeit voort uit een wets voorstel dat vorige maand door de Eerste Kamer is goedge keurd. Daardoor kunnen bijzon dere opsporingsbevoegdheden makkelijker worden toegepast. Waar voorheen een 'redelijk ver moeden' van een op handen zijn de aanslag nodig was, zijn nu 'aanwijzingen' voldoende. Dat kunnen omstandigheden zijn, zoals personen die zich ver dacht gedragen, maar ook drei gingsanalyses van de ATVD. Vol gens het wetsvoorstel mag de of ficier van justitie in bepaalde ge bieden personen preventief la ten fouilleren of auto's laten doorzoeken. Agenten kunnen op eigen initia tief over gaan tot het fouilleren van mensen of het onderzoeken van auto's. Wel moet de drei ging zo concreet zijn dat het een dergelijk optreden rechtvaar digt. GPD ilOCal Uun jevtmden Spam wordt een plaag Katten geliefd met kerst, honden na oud en nieuw GOES - Met vuurwerkknallen en baasjes die op vakantie gaan, zijn de feestdagen niet altijd de leukste dagen voor dieren. Toch zijn er ook veel dieren die juist nu een nieuw baasje krijgen. Dierenasiel De Tussenhaven in Goes is tevreden over het aantal mensen dat voor de kerst een dier uit het asiel haalt. „Er zijn al veel dieren opgehaald, vooral katten", zegt beheerder Wilma van de Schraaf. „Het komt door dat mensen rond de feestdagen meer tijd hebben, vooral voor katten. Voor een hond niet, want die moet je weer uitlaten." De hond is na de jaarwisseling wel weer een optie. Van de Schraaf: „Mensen maken vaak goede voornemens, vooral om meer te lopen en te bewegen. Dan halen ze een hond." Het dierenasiel let er wel streng op dat het geen impulsaankoop is. „Het moet niet zo zijn dat mensen nu tijd hebben voor hun dier en na de kerst niet meer. Dan gaan ze maar naar de speel goedzaak, daar hebben ze die ren op batterijen." Delta schrapt vier tv-kanalen Op 2 januari verdwijnen vier tv-stations van de (ana loge) kabel. Het gaat om BBC World, WDR, Arte en RTBF La Une. Volgens Del ta worden de zenders ge schrapt om het tarief gelijk te kunnen houden. De kana len blijven wel deel uit maken van het digitale pakket van Delta. Wennemars start op NK allround Schaatser Erben Wennemars doet komend weekeinde mee aan het NK Allround in Heerenveen. De 31-jarige sprinter had zich niet geplaatst, maar vroeg de schaats bond KNSB toch om een startbewijs. Die gaf gisteren goedkeuring. Wennemars hoopt later dit jaar ook het WK allround te rijden. Rotterdam uit WCT-plan Zeeland Seaports werkt niet langer met de Rotterdamse haven samen om de Westerschelde Container Terminal te verwezenlijken. De samenwerking met de Maasstad is op gezegd en de Rotterdamse haven is niet bereid te praten over een nieuwe samenwerking, uit sluitend bedoeld voor de aanleg van de WCT. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21Economie: 23, 24 en 25. Als er instellingen zijn die geen hulp meer kunnen verlenen, dan is er in vrijwel elke regio vol gens haar nog wel een andere waar mensen terecht kunnen voor thuiszorg. Volgens de Tweede Kamer blijft de huidige manier waarop het geld wordt besteed (afkomstig uit de pot van de AWBZ, Alge mene Wet Bijzondere Ziekte kosten) voor problemen zorgen. „Je kunt niet én zeggen dat ie dereen die recht heeft op thuis zorg dat ook krijgt én tegelijker tijd van tevoren vastleggen hoe veel geld er aan mag worden uit gegeven," aldus GroenLinks-ka- merlid Vendrik. Ook PvdA, SP, PW en D66 willen een ander systeem. Elk jaar wordt van te voren berekend hoeveel geld er voor de thuiszorg nodig is. Instellingen kunnen een deel van die zorg contracteren tegen een vast bedrag. Wie over dat budget heen gaat, krijgt dat niet vergoed. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Om wachtlijsten in de thuiszorg in de toekomst te voorkomen, zou niet langer van tevoren moeten worden vast gelegd hoeveel geld een instel ling daar in een jaar aan mag uitgeven. Een krappe meerderheid van de Tweede Kamer wil af van het huidige systeem waarin thuis zorginstellingen een vast budget krijgen. Afgelopen zomer was bij veel thuiszorgorganisaties het geld op en werd een klantenstop afge kondigd. Staatssecretaris Ross (Welzijn) moest halsoverkop 95 miljoen euro extra uittrekken om iedereen die recht had op thuiszorg ook te kunnen helpen. Inmiddels zijn er nog steeds or ganisaties die zeggen dat het geld op is om mensen dit jaar nog te kunnen helpen. Volgens Ross is er echter voldoende geld. (Advertentie) (post)bankiekenïngnummei: Kijk op wnw.pic.nl/abonimien. bt 0800 -0231231 ol stuur deie bor PZC. atdeling lezersservice Antwoordnummer 213, •MfiO WD O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 ik geef daaibij éénmalig toestemmmg voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnemenl gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Cl per maand met automatische incasso (G 21,50)". Cl per kwartaal met automatische incasso (€61,50)*. Cl per jaar mei automatische incasso 236.001*. met gratis PZC-pamplu "711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1