Wennemars ook allrounder PZC Kustmarathon moet Kustmarathon blijven Bob de Jong is weer schaatsprof Schaatser hoopt zich op NK te plaatsen voor wereldkampioenschap Aanhangers Feyenoord licht gestraft voor rellen Huelva wil niet spelen, maar wint wel van Madrid gEERENVEEN - Schaatser gdb de Jong heeft een nieuwe iMnsor. Eerder in het seizoen nflo hij ai bet ambassadeur- ifbap voor de BOB-campagne jjn Veilig Verkeer Nederland jyVN) aan, maar nu is er ook «li financiële partner gevon- j(n. Verzekeraar Univé gaat an partnerschap met VVN aan, jaardoor De Jong de komende uee seizoenen zorgeloos kan schaatsen. De afgelopen maanden was ik ®ateur, nu ben ik weer profes- jonal". zei de olympisch kam pioen 10 kilometer gisteren in Heerenveen. De Jong was blij en igelucht dat hij nu weer wat fi nanciële armslag heeft. Na de Olympische Spelen werd hij door Telfort plotseling op straat gezet. Lang leek het erop dat er ttn sponsor was gevonden, naar die haakte half oktober jdrt voor het NK afstanden als- iogaf. gij internationale wedstrijden jal Univé overigens niet op het pak staan. Dat staan de regie renten van de KNSB niet toe, «sdat verzekeraar Aegon hoofd sponsor is van de schaatsbond, je respecteren die regels", zei De Jongs zaakwaarnemer Ron Mulder. „Maar ik sluit niet uit fat ik dit weekeinde nog eens met een glaasje appelsap aan schuif bij Jan Dilessen (direc teur communicatie van Aegon, ltd.) om het er nog eens over te hebben." Vooralsnog wordt het tweede logo naast BOB ingevuld goor een ander partner van ÏÏN De BOB-campagne tegen alco hol in het verkeer zal de komen- óemaanden nadrukkelijk opdui- iea in de schaatswereld. Het ;gt in de planning om bij de World Cup sprint en het WK all round in Thialf na afloop van de wedstrijden vrijwillige blaastes- ten te houden. VVN richt zich momenteel vooral op sportkantines, waar nog altijd flink wordt ge dronken. In de strijd tegen alco hol en verkeer denkt de organi satie in Bob de Jong een ideaal rolmodel te hebben gevonden. GPD donderdag 21 december 2006 19 Dammers naar halve finale WK DAKAR - De Nederlandse damploeg heeft de halve finale van het wereldkampioenschap voor landenteams bereikt. Erno Prosman, Kees Thijssen en Gerard Jansen bleken na een barrage te sterk voor Kameroen. Na de reguliere wed strijden was de stand 3-3. In de barrage zorgde Thijssen voor het verschil. Hij versloeg Leopold Kouogueu en gaf daarmee Nederland een plek in de halve finale. Daarin is Rusland de opponent. ANP Van Barneveld simpel verder PURFLEET - Raymond van Barneveld heeft zonder pro blemen de eerste ronde van het PDC-wereldkampioen- schap darts overleefd. De Plagenaar zette de 16-jarige Au straliër Mitchell Clegg met 3-0 opzij. Eerder bereikte de jonge Limburger Rico Vonck ook de tweede schifting. In Purfleet versloeg hij Mark Walsh met 3-0. Josephus Schenk verloor kansloos van de Engelsman Dennis Priest ley. ANP Winst voor Kildow op afdaling VAL D'ISERE - De Amerikaanse skister Lindsey Kildow heeft gisteren de wereldbekerwedstrijd afdaling in Val d'Isere gewonnen. Ze had meer dan een seconde voor sprong op haar landgenote Julia Mancuso. De Zweedse Anja Parson finishte als derde. Met de overwinning verste vigde Kildow haar leidende positie in de tussenstand van de wereldbeker afdaling. De Amerikaan Bode Miller zegevierde in de wereldbeker wedstrijd op de super G in Hinterstocler. Hij bleef de Itali aan Peter Fill en de Oostenrijker Hermann Maier duide lijk voor. Met zijn derde zege van het seizoen nam Miller de leiding in de algemene wereldbeker. ANP/RTR PSV-Arsenal mogelijk verplaatst EINDHOVEN - Burgemeester Alexander Sakkers van Eindhoven heeft de Europese voetbalbond Uefa in een brief verzocht het duel in de Champions League tussen PSV en het Engelse Arsenal een dag te verplaatsen van 20 naar 21 februari. Sakkers vreest dat hij op cle nu ge plande datum wegens carnaval de openbare orde in de stad niet kan handhaven. ANP Vechtende spelers jaar geschorst QUITO - De voetbalbond van Ecuador heeft drie spelers voor een jaar geschorst wegens betrokkenheid bij een mas sale vechtpartij tijdens het duel tussen Quito en Barcelo na Sporting Club de Guayaquil van afgelopen zondag. Agustin Delgado, Roberto Palacios en Carlos Espindola werden als grootste boosdoeners gezien. Naast cle straffen van een jaar deelde de bond aan acht andere spelers straf fen uit van een half jaar en drie maanden. ANP Anderlecht wint Super Cup BRUSSEL - Landskampioen Anderlecht heeft de Bel gische Super Cup gewonnen. In het eigen Constant Van den Stockstadion won de ploeg met 3-1 van bekerwin naar Zulte-Waregem. Anderlecht won voor de zevende keer in de clubgeschiedenis de Super Cup. ANP Sprinter Erbcn Wennemars denkt ook op een allroundkampioenschap te kunnen juichen. De schaatser rijdt komend weekeinde het NK en mikt op een hoge klassering. foto Vincent Jannink/EPA van onze sportredactie HEERENVEEN - Erben Wenne mars doet komend weekeinde in Heerenveen mee aan de Neder landse kampioenschappen all round. De schaatsbond KNSB heeft dit gisteren bekendge maakt. De sprinter van TVM ziet voor zichzelf goede kansen zich te kwalificeren voor de we reldtitelstrijd allround die be gin februari eveneens in Heeren veen op het programma staat. Zijn wens om aan de NK mee te doen wordt ingegeven door zijn sterke optreden in het voorsei zoen. Wennemars en zijn coach Gerard Kemkers zijn van me ning dat hij is gegroeid op de lange afstanden. De niet-ge- plaatste Wennemars heeft daar om een verzoek gedaan op de NK te mogen starten. De sectie van de langebaan van de KNSB heeft dit gehonoreerd en maakte gebruik van haar recht Wenne mars aan te wijzen voor de natio nale titelstrijd. De stap van de Zwollenaar komt niet geheel- onverwacht. Begin dit seizoen al gaf hij aan dat zijn ambities op dit vlak nog steeds aanwezig waren. „Het ligt in de planning dat ik ga allrounden, maar het precieze tijdstip weet ik nog niet", sprak hij destijds. Bovendien is de tweevoudig wereldkampioen sprint nog steeds wereldrecord houder op de kleine vierkamp, een onderdeel met de 5000 me ter. Het persoonlijk record van Wen nemars op de 5000 meter is 6.28,42, gereden in Calgary. Hij reed tot nu toe één keer een offi ciële tien kilometer. Daarin kwam hij uit op 14.04,52. Vorig seizoen, toen Nederland moeite had bij de wereldkampi oenschappen allround een vol waardige equipe op de been te brengen, waren kenners van me ning dat Wennemars in Calgary zou zijn uitgegroeid tot de beste Nederlander. Mits hij natuurlijk aan de start was gekomen in Ca nada. Wennemars zelf gaf aan dat dit ook wel eens door zijn hoofd had gespookt. „Maar ik zat er gens in Zuid-Afrika en was vol ledig kapot na een slopend olym pisch seizoen. Vooraf was na tuurlijk ook niet bekend dat Ne derland door allerlei zaken in de personele problemen zou ko men. Ja, het had gekund, al denk ik niet dat ik de beste Ne derlander was geweest. Daar voor was het optreden van Sven Krather net iets te sterk." Bij het NK allround kan Wenne mars zich niet rechtstreeks plaatsen voor de WK, hooguit kan hij een skate-off afdwingen. Dit komt omdat in Thialf in eer ste instantie plaatsen zijn te ver dienen voor de Europese titel strijd allround. Daaraan doet Wennemars, die zich toch voor namelijk richt op de sprint, in elk geval niet mee. De EK in Col- lalbo is een week voor de WK sprint in Hamar. Wennemars dicht zich komend weekeinde kansen toe, omdat hij dit seizoen de wereldtop al versloeg op de 1500 meter. Op de 500 meter zal hij door all- rounders in elk geval amper zijn bij te houden. Wennemars' ploeggenoot Sven Kramer geldt als favoriet voor de NK, de ge doodverfde nummer twee is ook een TVM'er. Carl Verhei jen. Mark Tuitert is een outsider. ANP door Wilko Voordouw NANCY - Drie aanhangers van Feyenoord zijn door de recht bank in het Oost-Franse Nancy tot clemente celstraffen veroor deeld voor hun aandeel in de rel len rond de wedstrijd Nan- cy-Feyenoord van 30 november. De 28-jarige Ronald van der H. kreeg een maand onvoorwaarde lijk en een boete van 300 euro. De twee andere hooligans, de 22-jarige Michel van 't H. en de 31-jarige Jurgen V. kwamen er van af met 15 dagen onvoor waardelijk. Het tweetal werd di rect vrijgelaten. Hun voorarrest duurde langer dan de uiteindelij ke straf. Van 't H. kreeg even eens een boete van 300 euro. De drie werden opgepakt vooraf gaand aan de Uefa-Cupwed- strijd AS Nancy-Feyenoord van 30 november. Zo'n 500 relschop pers hadden het in het centrum van Nancy gemunt op winkelrui ten, een tram en het straatmeu- bilair. Van der H. had als enige toegege ven dat hij 'na het drinken van vijf liter bier' een dranghek naar de politie had gegooid. De openbare aanklager had voor al ledrie de relschoppers een maand celstraf geëist, een boete van 1000 euro en een verbod van vijf jaar van het bijwonen van welke sportieve manifes tatie dan ook in Frankrijk. Hij wilde, zoals hij ook in de rechts zaal betoogde, een voorbeeld stellen dat dit soort gedrag in Nancy niet wordt getolereerd. Van het drietal stond alleen de 22-jarige Van 't H. bekend als een hooligan uit de categorie C met een stadionverbod. V. is een hooligan uit de categorie B. GPD RBC Roosendaal winterkampioen ROOSENDAAL - Met een over winning op FC Den Bosch (2-0) luidde RBC gisteravond als kop loper van de eerste divisie de winterstop in. De club uit Roosendaal dankte de zege voor eigen publiek aan treffers van Meivin Fleur (63e minuut) en Benjamin Martha (75e minuut). RBC revancheerde zich met de overwinning voor de nederlaag die de club afgelopen vrijdag te gen Cambuur Leeuwarden leed. De formatie voorkwam dat naas te concurrent De Graafschap in de laatste wedstrijd voor de win- terpauze nog dichtbij kan ko men. De club uit Doetinchem ontvangt vrijdag Omniworld. Bij een zege heeft De Graaf schap twee punten minder dan koploper RBC. ANP van onze sportredactie MADRID - De Spaanse voetbal club Recreativo Huelva heeft te vergeefs om uitstel van de com petitiewedstrijd van gisteren te gen Real Madrid gevraagd. Huel va wilde niet voetballen na de dood van vier fans, die gister morgen om het leven kwamen bij een ongeluk met een suppor tersbus. De bus was op weg naar Madrid om de wedstrijd bij te wonen. De Spaanse bond wees het ver zoek af. „Ik heb gevraagd de wedstrijd uit te stellen, dat is het meest lo gische en menselijke om te doen", zei voorzitter Francisco Mendoza gistermiddag op de Spaanse radio. „Wat een feest had moeten worden, is veran derd in een tragedie. Ik heb be grepen dat het wegens de druk ke kalender niet mogelijk is de wedstrijd te verplaatsen, maar ik ga er zeker niet heen. Mijn plek is nu in Huelva." De voorzitter was daardoor geen getuige van de enorme stunt waar zijn ploeg voor zorg de. De nummer zeven van de ranglijst versloeg Real in eigen huis met 0-3. Pongolle opende voor rust de score. Vlak na de pauze verdub belde Uche de marge, waarna Vi- queira Moure er in de laatste mi nuut zelfs 0-3 van maakte. Door de nederlaag heeft Real nu vijf punten achterstand op kop loper Sevilla, dat thuis met 4-0 won van La Coruna. Barcelona heeft één punt voorsprong op de Madrilenen, maar twee wedstrij den minder gespeeld. De Catala nen spelen vanavond thuis te gen Atletico Madrid. ANP/RTR Lein en Lenie Lievense spinnen in web van prachtig sportevenement Begin dit jaar kregen Lein en Le nie Lievense een brief van de provincie. Die wilde de Zeeuwse Mmarathon best weer subsi- iieren, maar dan zou er wel pro- fssionele hulp ingeroepen moe- :en worden. Een echtpaar dat mi groot sportevenement orga- mert, is een te wankele basis toor een goed resultaat. Het is zn wijdverbreid misverstand. De Zeeuwse Kustmarathon, die opfioktober 2007 aan zijn vijfde tJitie toe is, wordt niet alleen faor Lein en Lenie Lievense ge- iiganiseerd. Zij zijn slechts de ipinnen in het web waaromheen io'n vierhonderd vrijwilligers órkelen. Met zijn allen zetten ze if geheel eigen wijze een evene- mt neer dat boven professio- 'Jsl georganiseerde wedstrijden stijgt. foor Koen de Vries ZOUTELANDE - Vanuit hun hntoortje kijken Lein en Lenie Lievense uit op een standbeeld ran een hardloper. De atleet slaat boven op het duin en stelt sen deelnemer aan de Zeeuwse Kustmarathon voor, die de fi nish in de Langstraat van Zoute nde in het zicht heeft. Dage lijks knipoogt het echtpaar even par de loper. Lein en Lenie zijn kt hele jaar druk met de organi se van het evenement maar kleven er ook veel plezier aan. kin Lievense wil het niet al te S rondbazuinen, maar de Kustmarathon komt eigenlijk wort uit een mislukking. Kort voor de opening van de Wester- soheldetunnel in 2003 wilde hij k Twintig Mijl onder Zee hou- <fen, een hardloopwedstrijd Mor de tunnel. Bij Borssele er hij Terneuzen een draai van graden en bij Borssele er •oor de andere buis weer uit. '«scherpte veiligheidsmaatre gel! gooiden roet in het eten. Van lieverlee kwam het idee om pn maar een loop over de Stormvloedkering te organise ren. Het werd een ongekend suc- ipi dat de Zeeuwse Kustmara- uion heet. Dit jaar stonden er ™j de vierde editie 650 atleten ®13Q0 wandelaars aan de start langs het parkoers stonden oiuzenden toeschouwers. -e plannen voor de marathon "frden destijds met scepsis ont ogen. „Ik weet nog dat er ge- werd dat ik niet meer dan 13 deelnemers aan de start zou krijgen. Ik beweerde voorzich tig dat het er minstens honderd zouden zijn. Het werden er 350", herinnert Lein Lievense zich. Het was een voorzichtige start van een evenement dat in grootte nu al de zesde marathon van Nederland is. En over een paar jaar moet hij na Rotterdam en Amsterdam zelfs de nummer drie zijn. „Wat voor extra's we daarvoor gaan doen? Helemaal niets", meldt Lievense. „Deze marathon is zo'n succes, die wordt elk jaar automatisch gro ter. Het is net een olievlek." In eerste opzet moest de Kustma rathon een sobere loop worden. Met hier en daar wat bananen voor de deelnemers en een em mer water, waarin de bidons ge vuld konden worden. „Laat ze maar lopen, hebben we tegen el kaar gezegd. We brengen ze naar Burgh en ze zien maar hoe ze in Zoutelande komen." Gestroomlijnd Toen op 4 oktober 2003 de eer ste editie van start ging, zag het evenement er toch redelijk ge stroomlijnd uit. En daarna werd de formule steeds verbeterd. „Mensen melden zich spontaan aan om dingen aan te pakken", weet Lein Lievense. „De start in Burgh bijvoorbeeld is nu gewel dig geregeld. We hoeven er zelf niets aan te doen." De rolverdeling in huize Lie vense is duidelijk. Lein heeft de leiding, Lenie dicht de gaten en is penningmeester. Ze houdt zich angstvallig op de achter grond. Op de foto voor de krant wil ze beslist niet. Aan haar lijf geen polonaise. Maar volgend jaar staat ze wel aan de finish om elke deelnemer de hand te schudden. Dat heeft ze Lein be loofd. Hij wil het eerste lustrum als deelnemer meemaken. Lie vense is sinds zijn 18e een ver stokt hardloper. Ooit liep hij de klassieke afstand binnen de drie uur. Die handdruk aan de finish typeert Lein Lievense. Hij doet alles op zijn manier. Dit jaar stond hij al voor de klok van drieën aan de streep, die bij wij ze van grap achter een hoop zand in de Langstraat in Zoute lande was opgetrokken. Iedere deelnemer verdiende volgens de organisator een hand, als waar dering voor de zware tocht die hij had volbracht. Waar doet de organisator dat ook? Lievense laat de dikke ordner zien waarin de correspondentie Lein Lievense bij het beeld van de hardloper in Zoutelande, dat ter ere van de Kustmarathon werd gemaakt. Lievense is samen met zijn vrouw Lenie de drijvende kracht achter de organisatie van de wedstrijd, die qua grootte is uitgegroeid tot de zesde van het land. foto Lex de Meester van het afgelopen jaar zit. Hij to vert er een aan beide zijden be schreven A4'tje uit waarop uit gaven staan die hij uit eigen zak betaald heeft. „Je kunt wel steeds bedragen gaan overma ken, maar daar maak je mensen niet blij mee. De man van de toi letten, de tijdwaarnemer, de man van het geluid en allerlei anderen heb ik handje contantje betaald. Daar kweek je goodwill mee." Inmiddels is de Kustmarathon ook in de zakenwereld bekend. Al na de eerste editie kwamen de Vlissingse winkeliers met het verzoek voortaan, op Neeltje Jans te starten, zodat de finish op de Vlissingse Boulevard kon zijn. „We zijn er niet op inge gaan. De ongedwongen sfeer bij de start en finish, die willen we niet kwijt." Lievense zei ook nee tegen een sponsor die veel geld wilde afdragen, maai' dan moest wel een concurrent van de sponsorlijst worden wegge streept. „Ik ga geen afscheid ne men van één van mijn eerste sponsors", vindt Lievense. „Al les gebeurt op basis van vriend schap. Iemand die als één van de eersten ons vertrouwen heeft gegeven laat ik niet schieten." Zelfs de ING, de bank die tal van grote marathons sponsort, kreeg nee te horen. Drie keer ging een delegatie naar het kan toor aan de Middelburgse Markt. De Kustmarathon had in een circuit opgenomen kunnen worden waarin ook de mara thon van Amsterdam zit. „Het was dan de ING Kustmarathon geworden. En we hadden van on ze sponsors Rabo en Don af scheid moeten nemen. Ik had er gewoon geen zin in. De Kustma rathon moet de Kustmarathon blijven." Lein en Lenie Lievense zit het organiseren in het bloed. Drieën dertig jaar geleden begonnen ze in Zoutelande een hotel/ restau rant. In het seizoen werkten ze van zeven uur 's morgens tot één uur 's nachts. Dat was geen re den om niet regelmatig een feest je te houden. „We hebben hier heel wat in polonaise door de straat gelopen", vertelt Lenie Lievense. Toen het restaurant verhuurd werd aan de chinees en het hotel werd omgetoverd tot apparte mentencomplex. kregen de Lie- vensens tijd om sportwedstrij den te organiseren. Het begon met een prestatieloop en daar kwamen een triatlon, een duat- lon, een zwemwedstrijd en vele hardloopwedstrijden bij. Een mooi evenement was de Mil lenniumloop. Op 31 december 1999 liepen tweehonderd atle ten tien kilometer om zo de nieu we eeuw in te luiden. Het idee sloeg zo aan dat zelfs de NOS de gebeurtenis met een came raploeg vastlegde. De burge meester onstak bij de start een 2000-klapper. Lievense houclt niet zo van ver gunningen, conventies en forma liteiten. Lenie Lievense: „Lein is eigenlijk anti-bobo. Hij wil al tijd zichzelf blijven." Lein: „Ik heb mijn hele leven nooit een baas gehad. Ik zou er niet onder kunnen werken." Lenie: „Lein heeft een pak met een stropdas en heeft dat zijn leven twee keer aangehad. Toen we trouwden en toen onze dochter afstudeerde. Het is een groot gevecht om hem in een pak te krijgen. Aan de an dere kant, hij is geen doemden ker. Wat er ook gebeurt, hij roept altijd 'komt goed'." Om die reden heeft de Kustma rathon nog steeds de status van trimloop. „Wat mij betreft hoeft hij niet op de agenda van de bond. Want dan moet je aan al lerlei formaliteiten voldoen. Die zijn volgens mij nergens voor no dig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19