Delta haalt vier zenders van kabel PZC m Zeeuws Museum na 2695 dagen in juni weer open Britannia voorlopig niet gesloopt Ana Popovic blijft zich ontwikkelen Juliana's vochten tegen beperkingen 17 Onderwijs en culturele organisaties niet blij met verschraling donderdag 21 december 2006 .^Mieke van der Jagt GOES - Delta NV haalt per 2 ja nuari vier televisiezenders van Je kabel. Wie een analoog pak ket afneemt bij Delta NV zal het voortaan zonder BBC World, de Duitse verdiepingszender WDR, Jc Frans-Duitse cultuurzender ktte en RTBF La Une, moeten doen. Volgens Delta moeten de zenders eraf om het tarief gelijk Ie houden. Voor een analoog pakket betalen de klanten nu i;,G5 euro en volgend jaar ook. De kabelexploitant gooit de vier zenders eraf op advies van de programmaraad. Delta blijft de zenders wel digitaal doorgeven. 20.000 klanten zijn overge stapt op digitale televisie. Veel Zeeuwen betreuren het schrappen van Arte, RTBF en WDR. Voorzitter H. Goedbloed tan de Alliance Francaise Coeur Je Zélande is niet onder de in duik van de argumenten over ta rieven, „Er waren toch zoveel lijoenen winst? De klappen vallen altijd in de Franse hoek, het lijkt wel of bestuurders den ken dat de kijkers een hekel aan Frans en Frankrijk hebben." Vakantie Goedbloed: „Niets is minder waar. Als je ziet hoeveel mensen ff jaarlijks naar Frankrijk op va kantie gaan, heel vaak ook om zich in de cultuur te verdiepen, dan zou je juist een zender als Arte honderd keer verkiezen bo ven al die commerciële, die alle maal hetzelfde brengen. De RT BF wordt in Zeeland, met name inZeeuws-Vlaanderen, erg goed bekeken. Zakelijke en culturele banden binden veel Zeeuwen met Franstalige Belgen, daar zou toch juist bij een regionale kabelmaatschappij als Delta, oog voor moeten zijn." Ook het ruime WDR-aanbod van kwalitatief goede Duitse programma's zal node worden gemist. C. Gabriëls, hoofd van de sector Duits op het Buys Bal lot College in Goes, zag al eer der de Duitse RTL van de kabel verdwijnen. Om aan te sluiten bij de belevingswereld van de leerlingen, maakte ze niet zel den gebruik van de uitzendin gen. Nu ook WDR, waarop veel documentaires en kunstpro gramma's worden getoond, het veld moet ruimen, ziet ook Ga briëls een verdere verschraling van het aanbod. „Het lijkt wel of we bang zijn voor vreemde ta len, vooral het Duits en het Frans. Er zijn nu alleen nog nieuwszenders in het Duits op de analoge kabel, maar juist cul turele informatie is zo belang rijk. Kijk eens hoeveel Duitsers we jaarlijks ontvangen en we willen er, meen ik, nog meer naar Zeeland halen. Het is zake lijk gezien de belangrijkste taal en televisie is een geweldig me dium om het onderwijs te onder steunen. Een onbegrijpelijke keuze, die waarschijnlijk alleen door de centen geïnspireerd is." Symposium over bevolkingsdaling VLISSINGEN - De maatschappij voor nijverheid en han del departement Zeeland en welzijnsorganisatie Scoop houden volgend jaar een symposium over de daling van het inwonertal van Zeeland. Voorzitter B. Maljaars van nijverheid en handel maakte dat gistermiddag bekend op de kerstbijeenkomst van zijn organisatie. Daling van de bevolking houdt ook daling van de beroepsbevolking in en daar maakt Maljaars zich bezorgd over. Een symposium met lezingen van deskundi gen en discussies met betrokken partijen moeten helder heid verschaffen over de effecten van een bevolkingsda ling voor de verschillende sectoren van de Zeeuwse sa menleving. Dat moet weer leiden, gaf Maljaars aan, tot op lossingen van cle problemen die met een bevolkingsdaling samenhangen. bij nader inzien Inhet verhaal over de verkiezing van de beste leraar in de PZC van gisteren «aal dat Bennie de Jonge les geeft aan hal Buys Ballot College. Dat is onjuist. :snnie de Jonge is leraar Engels aan hetCalvijn College te Goes. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Na 2695 da gen - ofwel zeven jaar en vijf maanden - gesloten te zijn ge weest, heropent het Zeeuws Mu seum op maandag 4 juni 2007 de deuren. Dat er nu een definitieve datum bekend ligt, is vooral van beteke nis voor de uitstraling van het museum, zegt directeur Valen- tijn Byvanck. „Het is nu einde lijk een waarheid dat het mu seum echt opengaat. Voor mij heeft dat altijd als een paal bo ven water gestaan." Voor het museum is van belang dat de heropening nog vóór de zomer is, zodat van het toeristen seizoen kan worden geprofi teerd. Lange tijd is maart 2007 als datum aangehouden, maai de afgelopen maanden werd dui delijk dat die in elk geval niet haalbaar was. Overleg tussen de betrokken par tijen - museum, provincie (eige naar van het complex en op drachtgever van de verbouwing) en aannemer - heeft ertoe geleid dat de opening niet hoefde te worden verschoven tot na de zo mer. „Dat was een gevecht", zegt Byvanck. „Wij hebben er het meeste belang bij dat het mu seum zo snel mogelijk open gaat." Getouwtrek Het museum, toen nog onder een andere directie, ging in ja nuari 2000 voor een periode van een jaar dicht voor een verbou wing van de depots. Drie maan den later kwam onverwacht het plan op tafel om het hele mu seum op te knappen, waarna De toekomstige ingang van het Zeeuws Museum, dat begin juni 2007 weer opengaat. een lange periode van bestuur lijk getouwtrek begon. Uiteinde lijk kon de renovatie pas vorig jaar september beginnen. De datum van 4 juni 2007 is vol gens Byvanck 'keihard'. „We kunnen er niet meer van af." De aannemer rondt zijn werkzaam heden eind maart af, in april vin den technische testen plaats en in mei volgt de inrichting. De planning is uiterst strak. Voor de inrichting was aanvan kelijk enkele maanden inge ruimd, nu slechts vier weken. „Dat moet dus met een zeer strakke discipline, als een soort militaire organisatie, gebeu ren." In het vernieuwde mu seum wordt de collectie op een totaal andere wijze gepresen teerd dan voorheen. Er wordt in gezet op bijzondere vormgeving, verrassende programmering en het mengen van oude collectie met het werk van jonge ontwer pers en kunstenaars. foto Lex de Meester Na de opening zijn er, tot en met 8 juni, dagelijks feestelijke activiteiten. Het streven is zo'n 60.000 bezoekers per jaar trek ken. Dat is aanzienlijk meer dan het vroegere Zeeuws Museum, dat gemiddeld 35.000 belangstellen den per jaar had. VLISSINGEN - Hotel Britannia aan de Vlissingse boule vard wordt voorlopig niet gesloopt. Sterker nog: niet al leen het paviljoen blijft gespaard, maar projectontwikke laar Loostad laat ook gedeelten opknappen. Het restau rant met vide bijvoorbeeld, wordt in oude staat terugge bracht. Om de vernielingen te compenseren komen de mozaïeken van het voormalige hotelgedeelte op de ballustrade van de nieuwe lobby. De feestzaal wordt wel gesloopt. Dat heeft de vereniging tot bescherming van cultuurmonu menten Bond Heemschut met Loostad afgesproken. De bond heeft het paviljoen aangemeld voor een plaats op cle rijksmonumentenlijst. Daar moet de nieuwe staatssecreta ris van cultuur nog over beslissen. Voorzitter W. Heijbroek van de Bond Heemschut ver wacht dat de kansen op een positief advies zijn gestegen, nu Loostad wil meewerken aan herstel van het boulevard hotel. Kandidatenlijst PvZ vastgesteld TERNEUZEN - De ledenvergadering van de Partij voor Zeeland heeft de kandidatenlijst voor cle Statenverkiezin gen van 7 maart volgend jaar definitief vastgesteld. Na lijsttrekker J. Robesin uit Hoek en zittend Statenlid J. Ha- geman uit Vogelwaarde, is landbouwer G. Minderhoud uit Oudelande op de derde plaats beland. Vierde staat cle Terneuzense E. Makkaoui en vijfde het Vlissingse raads lid L. Waterman uit Oost-Souburg". De volgende vijf plaatsen worden ingenomen cloor J. Ver- durmen, Zaamslag; F. Babijn, Oostburg; P. Stoker, Ter- neuzen; L. van Doorn, Sint-Maartensdijk en H. van 't Hof, Sint-Annaland. Zes van de tien kandidaten komen uit Zeeuws-Vlaanderen, waar de PvZ ontstond. Momen teel bezet de partij twee zetels in Provinciale Staten. Gewonde bij aanrijding in Goes GOES - Een zestienjarig meisje uit de gemeente Borsele is gisterochtend om half tien licht gewond geraakt bij een ongeluk op cle Buys Ballotstraat in Goes. Zij reecl over cle 's-Gravenpolclerseweg. Voor haar reed een 54-jarige auto mobiliste, eveneens afkomstig uit de gemeente Borsele. Bij de rotonde remde de vrouw voor verkeer op de roton de. Het meisje kon niet meer stoppen en viel van haar bromscooter tegen de auto. Zij liep daarbij knieletsel op en is naar het ziekenhuis gebracht. kunst door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Toen Ana Popovic in 20(10 op het Bluesfestival in Kwadendamme speelde, gold ze nog als een groot talent. Sindsdien is ze uitgegroeid tot een interna tionale bluesster, die zich allerminst te groot voelt om zaterdag terug te keren naar Kwadendamme voor de achtste editie van het Indoor Bluesfestival, de kleinere binnen- rariant op het festival. Eigenlijk had Popovic (30) in deze periode zichzelf getrakteerd op een vakantie. De uit nodiging van Peter Kempe, organisator en levens drummer van The Juke Joints (die ook optreden), wilde de zangeres en gitaris- ie echter niet weigeren. „Ik vind The Juke Joints een geweldige band en dit is een mooie gelegenheid om ze eindelijk weer eens te ontmoeten." Ze komt oorspronkelijk uit Belgrado, Ser vië, waar ze opgroeide in een gezin waarin muziek - blues en soul vooral - een belang rijke rol speelde. In 1999 zocht ze haai- heil in Nederland, waar ze aan het conservato rium in Utrecht ging studeren. Ze vormde direct een eigen band, die al snel naam maakte in de blueswereld. Nu, twee studioalbums {Hush! uit 2001, Comfort to the Soul uit 2003) en een li- ve-ed/dvd {Ana! Live in Amsterdam, 2005) verder, behoort ze tot de blueselite van Eu ropa en de Verenigde Staten. „Ik ben blij met wat ik al heb bereikt en erg trots op het feit dat ik mag spelen op de belangrijkste festivals en met mensen die ik bewonder. Te gelijkertijd probeer ik altijd mezelf te blij ven ontwikkelen, in de eerste plaats als mu zikant," Album Een bewijs daarvan moet het nieuwe album worden, dat volgend jaar maart uitkomt. Net is, na jarenlang trouwe dienst bij Ruf Records, haar eerste cd voor het Amerikaan se label Delta Groove. Popovic is net klaar met de opnames in Los Angeles. De produ cer is de grote John Porter, bekend van eer dere samenwerkingen met onder anderen Biyan Ferry en Roxy Music, BB King, Bud- dyGuy en Bonny Raitt. Net album beschouwt ze in diverse opzich- !en als een stap voorwaarts. „Ik probeer steeds nieuwe terreinen te verkennen. Het bootste deel van de nummers heb ik nu zelf geschreven en gearrangeerd. Er staan ook akele politieke nummers op over mijn tijd 3b studente in Servië, onder het Milose- vro-regime. Mensen vragen mij daar altijd naar, maar het was nog niet terug te vinden romijn nummers. Kennelijk had het tijd no dig om te laten bezinken wat er allemaal is gebeurd." Muzikaal gezien reikt ze ook steeds verder. ~Er staan allerlei stijlen op het album, zoals jazz, reggae, rock en een aantal bluesstan- dards. Verder probeer ik steeds minder de gitaarheld uit te hangen, maar vooral in dienst van de muziek te spelen." tan het Bluesfestival zes jaar geleden herin- aert ze zich vooral de jamsessie met The Ju- Ana Popovic speelt zaterdag op het Indoor Bluesfestival in Kwadendamme. ke Joints. „Het zou mooi zijn als we clie nu kunnen herhalen." Ze komt met haar nieuwe band naar Kwa dendamme. Bij haar vorige begeleidings groep ontstond het probleem dat cle leden moeite kregen met de steeds intensievere tours door Europa en Amerika, waardoor ze vaak lang van huis waren. „Nu heb ik men sen die geen andere verplichtingen hebben, zoals kinderen, en die voortdurend met me mee kunnen en willen." Ze reist vele malen per jaar naar de Verenig de Staten om daar te spelen. Toch over weegt Popovic niet zich daar te vestigen. „Ik kom er graag, maar niet voor al te lange tijd. Ik ben zonder meer een Europeaan. Ik hou van de Europese architectuur, het Euro pese eten." Ook uit Nederland wil ze niet weg, al tx-eedt ze hier nauwelijks op. „Neder land is voor mij letterlijk thuis. Als ik hier ben, hou ik me nauwelijks met muziek be zig. Ik ga ook nooit naar jamsessies. Hier kan ik me terugtrekken, de telefoon uitzet ten en de dingen doen die ieder normaal mens doet. Het zijn twee parallelle werel den: het muziekbestaan en het privéleven. Veel muzikanten leven alleen voor de mu ziek en hebben nauwelijks tijd voor andere zaken. Ik probeer het allebei te doen." Concert: Indoor Bluesfestival, met Ana Popo vic, Bluesbox en The Juke Joints, zaterdag 23 december in De Burcht in Kwadendamme. Aan vang: 20.00 uur. door Hans Tabbers TERNEUZEN - Drie Juliana's uit totaal verschillende tijdper ken hadden verrassende over eenkomsten. Onze voormalige vorstin Juliana van Oranje Nas sau, Juliana van Stolberg en Juliana van Nicodemia zaten bekneld in de beperkingen van hun afkomst en vochten tegen hun onderwerping. Musica Del Cuore presenteert de kameropera Juliana's, waar in die drie personages verwe ven worden. Maar bovenal pro beren de makers het idee te doorbreken dat de verwarde geestelijke flarden van een oud dementerend mens niet seiïeus te nemen zijn. Musica Del Cuore bestaat uit de sopraan Caroline Erkelens en harpiste Anne Nydam-Koe- ne. Zij vroegen componist René Samson liederen over dit gegeven te componeren. Olaf Mulder scheef bijbehorende teksten. Het programma Julia na's: lofzangen, klaagliederen en troonreden gaat over de ge dachten van Juliana van Oran je Nassau (1909-2004), haar le ven en de vei'bondenheid met Juliana van Stolberg (1506 - 1580) en de heilige Juliana van Nicomedia, die leefde in het Ro meinse Keizerrijk. Het duo gunt Porgy en Bess in Temeu- zen op tweede kerstdag de eer ste uitvoering van dit program ma. Onder de titel Blauw Bloed woi'den verder liederen vertolkt van Cavalli, Montever di en Dowland. Gedood De heilige Juliana van Nicode mia wordt mishandeld door haar vader en bruidegom en uiteindelijk gedood, omdat zij wil dat haar man voor het christelijk geloof kiest.Juliana van Stolberg staat haar kost baarheden af om haar zoon Willem van Oranje te helpen bij diens strijd tegen de Spaan se overheersing. Wilhelmina vernoemt haar dochter naar haar. Die komt regelmatig in botsing met de politiek vanwe ge eigenzinnig optreden. Ook haar slechte huwelijk speelt haar parten en de verbanning naar Canada tijdens de Twee de Wereldoorlog. In haar laat ste jaren zit zij gevangen in de tragische verwarring, die kil dementie wordt genoemd. Het programma bezingt onze vroegere koningin Juliana, die niet meer samenhangend kan denken. In woord en klank wordt een verwarde denkwe reld uitgebeeld. Verstandige en geestige invallen geven aan dat haar waardigheid ondanks al les overeind blijft. Gebeurtenis sen uit haar leven rijgen zich aan die uit het leven van Julia na van Stolberg en Juliana van Nicomedia. Het libretto bevat vijf aria's, waaiin Juliana van Oranje Nas sau over zichzelf spreekt, dan weer zich Juliana van Stolberg waant of Juliana van Nicome dia. De liederen belichten de drie personen, maar ook steeds één gemeenschappelijke karak tertrek. Daarnaast behandelen ze eigenschappen en ervarin gen die helpen aan de beperkin gen van het leven te ontsnap pen. Zo bezingt het eerste lied een jonge vrouw, die door haar ver liefdheid voor het eerst tevre den met zichzelf is. Het tweede lied beschrijft de wanhoop en ellende van een vrouw die door haar naasten mishandeld wordt om haar te ondei*wer- pen. Het derde lied beschrijft een vrouw, gevangen in de zorg voor een groot huishou den, die op haar manier een bij drage levert aan de politiek. In het vierde lied is prinses Julia na in gesprek met haar voorou- ders. Zij voelt overeenkomsten tussen haar verdriet en dat van de anderen. In het vijfde, korte lied berust de oude dame in het onvermijdelijke en kijkt ze met milde wijsheid terug op haar leven. Zo groeit zij nog in menselijke waardigheid. Als ze aan het einde van het program- ma naar een andere wereld ver trekt, doet de harpspeelster haai' uitgeleide met de gespro ken woorden: „Dag, lieve me vrouw." Het is dezelfde groet, die Juliana bij haar uitvaax't meekreeg. Duo Musica Del Cuore presen teert dinsdag 26 december Blamo Bloed, Juliana's: lofzangen, klaagliederen en troonreden in Porgy enBess in Terneuzen. Aan vang 15.00 uur. Het duo Musica Del Cuore voert de kameropera Juliana's uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17