Sloper kreeg verkeerde tekening PZC PZC Skeletten en snavels op kubussen Middelburg, Vlissingen en Veere besteden meer werk uit aan Lété ,15 Opknapbeurt voor Britannia Wethouder Walraven: Sagro had het moeten weten PvdA stelt minister Wijn vragen over aankoop Indaver Cel in voor brandstichting Brievenbussen Veere blijven voorlopig staan donderdag 21 december 2006 ffrnrWendv van den Hurk VUSSINGEN - Hotel Britannia aan de Vlissingse boulevard en krijgt mogelijk een opknap beurt. Projectontwikkelaar Loo- stad is bereid daarvoor plannen temaken. Dat heeft de Bond Heemschut bekendgemaakt. Die wil het res taurant met vide in oude staat laten terugbrengen. Om de ver nielingen te compenseren kun nen de mozaïeken van het voor malige hotdgedeelte worden aangebracht op de balustrade van de nieuwe lobby. De feest zaal wordt wel gesloopt. Dat heeft de vereniging tot bescher ming van cultuurmonumenten met de projectontwikkelaar af gesproken. De kosten voor res tauratie en renovatie zijn voor Loostad, maar de Bond Heem schut is bereid mee te zoeken naar fondsen. Voorzitter W. He- ij broek van de Bond: „Het is de bedoeling dat zich horeca ves tigt in het paviljoen. Ik kan me voorstellen dat dat gepaard gaat met het slopen van de vervallen toren en de achterkant van de zaal. Daar kan Loostad dan eventueel de appartementen in bouwen, die ze zo graag wil. Maar daarvoor moet de gemeen teraad eerst wijziging van het bestemmingsplan goedkeuren. Ik hoor overal geluiden dat zij hiertoe bereid zijn, zolang er maar plannen zijn. Die zijn er nu. Ik hoop dat onze samenwer king met Loostad zal leiden tot herstel van het boulevardhotel." De Bond heeft het paviljoen on langs aangemeld voor een plaats op de rijksmonumentenlijst. Daar moet de nieuwe staatsse cretaris van cultuur nog over be slissen. HnorWendy van den Hurk VUSSINGEN - Op de bouwte keningen die sloper Sagro kreeg van de gemeente stond helemaal jcen kerk op het Scheldeterrein. Wethouder M. Walraven van ar cheologie in Vlissingen gaat er van uit dat het wel overlegd is. Zeker weten doet ze het niet. Aan de rand van het Scheldeter rein in Vlissingen ontstond dins dagcommotie. Sloper Sagro ver nielde een eeuwenoude hervorm de kerk. Archeoloog B. Meijlink greep in: het slopen werd stopge zet. In januari gaat het verder. De archeoloog betwijfelt echter of de brokstukken nog bruik baar zijn voor onderzoek. De uitvoerder van Sagro denkt dat dat wel meevalt. „Zo'n dra ma is het volgens mij niet. Er is maar een stukje van de kerk uit gehaald. Een paar vierkante me ter. Ik denk dat van de gewelven weinig kapot is. De archeoloog kan gewoon zijn werk doen." Hij wil niet met zijn naam in de krant. „Ik heb er best de balen van. Iedereen denkt altijd al dat slopers rauwdouwers zijn. Ter- agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wijl we gewoon ons werk doen. Dat hebben niook gedaan." Complete gebouwen en hun fun damenten slopen, kreeg de uit voerder als opdracht van de ge meente. „Alle: wat in de grond zit. Op de tekeningen stond ver der niks bijzonders. Dan kun nen wij toch cok niet weten dat onder er de bcdem nog een kerk verscholen ligt?" Volgens de slo per zou hij anders 'heus wel voorzichtiger' zijn geweest. „Als sloper stuit je wel vaker op oudheden. Dan ga je laagje voor laagje te werk. Je kunt niet al tijd zien of iets oud is of nieuw, maar dat word je vantevoren meestal wel duidelijk gemaakt. Dat is nu nagelaten. Die fout ligt in de communicatie bij de gemeente en dat heeft ze inmid dels ook toegegeven." Wethouder M. Walraven van ar cheologie weet van niets. Of de gemeente de sloper heeft verteld dat die moest uitkijken voor de kerk, weet ze evenmin. „Maar ik ga daar wel vanuit. Anders had den we er ook nooit een archeo logisch bureau op gezet. We wis ten dat er een kerk onder de bo dem lag. Ik betreur het dan ook heel erg dat dit is gebeurd." Alleen, hoe het kon gebeuren? „Dat proberen we nu boven ta fel te krijgen. Ik weet dat er is af geweken van de planning zoals die er lag. Eigenlijk zou dit stuk pas in januari worden gesloopt. Wellicht ging het daar mis." Walraven noemt het overleg met de sloper. „Daar moet de kerk- aan de orde zijn gekomen. Maar ik heb ook niet alles in de hand. Ik zit niet bij elk overleg. En ik wil echt niet de sloper de zwar tepiet toeschuiven, maar als ik logisch nadenk had hij het toch moeten weten." GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam- me,13.00 - 17.00 uur: Christmasfair; MIDDELBURG - De Drukkerij, 19.00 Kerstliederen Madrigaalkoor Zeeuwse Muziekschool; Zeeuwse Bibliotheek, 19.00 uur: Kerst concert klarinetklas Zeeuwse Muziek school: VLISSINGEN - Dunya, 19.30 -21.00 r. theateravond voor mantelzorgers. Aanhoudingen in Vlissingen VLISSINGEN - In woningen in de Bonedijkestraat, de Frans Halslaan en de Beatrixlaan in Vlissingen zijn gisterochtend rond zes uur drie aanhoudingen verricht. Drie Vlissingers, in de leeftijd van 22, 31 en 54 jaar, moesten imee omdat ze in het bezit zou den zijn van een vuurwapen en verdovende middelen. Ze wer den later weer vrijgelaten. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 01Ï3-330330 www.dendekkermuziek.com Annelise de Smit (1) en Ilona Wooninck voor één van de nieuwe informatiepanelen van vogel- en zoogdieropvang De Mikke door Elian van'tWesteinde MIDDELBURG- Hoe ontstaat een ei? Welk voedsel hcort bij welke vogel? Hoe ziet het skeet van een duif er eigen lijk uit? De antwoorden op deze en ande re wagen over vogels en zoogdieren zijn te vinden in De Vlikke. Het dierenop vangcentrum heft er een serie nieuw educatief materaal bij. „Als je een kippenpootje eet, kluif je dit af", leest een mësje van zes jaar die lie ver haar naam net noemt. Ze heeft net een egeltje bij d< Antoniusschool in Axel gevonden cri dat naar vogel- en zoogdieropvangDe Mikke gebracht. Nu staat ze met ien waaier in haar han den. Hierop staai afbeeldingen van alle botjes van een chif. Ze moet op negen kubussen aanwizen waar welk botje zit. Na twaalf phatjes zegt ze 'veel ge leerd te hebben ever vogelbotjes'. Dat is precies wa Annelise de Smet (22) en Ilona Wominck (21) voor ogen hadden toen ze d> leskubussen maak ten. Ze studeren diebei aan de Hogere Agrarische School in Den Bosch. Daar doen ze een vierjarige studie dier- en veehouderij. Om niet alleen theoretisch bezig te zijn, lopen de studenten ver schillende stages. Ilona, die ook als vrij williger bij De Mikke werkt, stroopte de mouwen op en maakte op verzoek van beheerder Coby Louwerse een nieu we voorlichtingspresentatie. Deze digi tale presentatie kan worden gebruikt op beurzen of - in een iets andere vorm - op scholen om te laten zien wat het op vangcentrum zoal doet. Vogelvoedselspel Maar de stagiaire kreeg meer ideeën van Louwerse" toegeschoven. Zo was er bijvoorbeeld behoefte aan onderwijsma teriaal voor stagiaires die op het cen trum worden begeleid. Ilona: „Met het vogelvoedselspel leren studenten vogels herkennen én ontdekken ze welke vogel welk voedsel krijgt. Het zijn allemaal vogels die hier in het asiel hebben geze ten." Ze wijst op een plaat met 72 vogel soorten en de potjes met verschillende comninaties van zaden die ernaast staan. Ilona ontwikkelde naast het vogelvoed selspel een kwartetspel, een lesbox met daarin alles wat je over eieren wilt we ten en een paar speurtochten. De nieuwe informatiepanelen met 'wist je dat vragen' en twee werkstukpakket ten, één over zoogdieren en één over vo gels, zijn gemaakt door Annelise. In de pakketten is onder meer te vinden waar om een zoogdier een zoogdier is en waarom een vogel kan vliegen. De studenten zeggen zelf ook veel ge leerd te hebben de afgelopen zes maan den. „Alles over vogelskeletten, eieren, snavels en poten. Een vogel is een speci fiek dier, daar leer je op school niet veel foto Ruben Oreel over", vindt Annelise. Ilona: „Wat ik ook geleerd heb, is presenteren. Met het lesmateriaal ben ik voor de klas gaan staan om het uit te proberen. De kinde ren reageerden goed. En hier en daar ontdekte ik kleine foutjes. Die heb ik la ter rechtgezet." Annelise dook voor het maken van de werkstukpakketten de bibliotheek in. „Ik kende het niveau van basisschool leerlingen niet, daarom heb ik allerlei kinderboeken gelezen." Op de vraag of de studenten een vol doende krijgen voor hun stage, knikt de stagebegeleider die op afstand meeluis tert, bevestigend. Ilona heeft al een acht. Annelise moet nog even op het re sultaat wachten. Louwerse: „Ze hebben in korte tijd veel gerealiseerd, daar kom ik zelf niet aan toe. Ik ben er erg blij mee." Informatie over het educatief materiaal is vanaf morgen te vinden op de ver nieuwde website: www.dem.ikke.nl of bij het opvangcentrum in het Park Too- renvliedt. door Maurits Sep MIDDELBURG - D: drie Wal- cherse gemeenten gaan veel meer werk uitbestecen aan Lé té. Zij sluiten daaro\er nog deze week een convenant liet het so ciale werkvoorzieninjsbedrijf. Middelburg streeft ernaar om in 2008 en 2009 zoveel verk te la ten uitvoeren door nensen van Lété, dat daar tussende zestien en 25 volledige arbeidsplaatsen mee gevuld zijn. Voir Vlissin gen geldt een vergeli.kbare op dracht. Veere werkt toe naar acht tot elf arbeicsplaatsen. „Dat kunnen dus nog neer men sen zijn als sommigtn niet in hun eentje een volledige arbeids plaats kunnen vullen', zegt de Veerse wethouder W. \an Taten- hove. De gemeenten schakelen Lété vooral in voor groenvoorziening en reinigingswerk. Veere heeft bijvoorbeeld mensen nodig om stranden en strandovergangen schoon te maken, Middelburg en Vlissingen voor stadsreini ging- Het convenant dient meerdere belangen. De gemeenten moeten het werk (groenonderhoud, rei niging) toch laten doen. Boven dien heeft Lété te kampen met fi nanciële tekorten die door de ge meenten moeten worden gedekt. Op deze manier betalen zij geld aan Lété en krijgen er diensten voor terug. Tijdelijke baan Lété zelf heeft er ook belang bij. Als sociale werkvoorziening moet het bedrijf ervoor zorgen dat meer mensen uitstromen naar vaste banen. Het conve nant kan daaraan bijdragen als gemeenten werknemers van Lé té een tijdelijke baan geven op een plaats die hen terugbrengt op de arbeidsmarkt. De gemeen te kan mensen zelf in dienst ne men maar ook andere bedrijven voorrang geven bij het gunnen van een opdracht als zij mensen van Lété in dienst nemen, zegt Van Tatenhove. Prijs en kwaliteit En op die manier wordt ook het derde belang van het convenant gediend: de werknemers van Lé té zelf, mensen die nu via de so ciale werkvoorziening aan het werk zijn maar zoeken naar een vaste baan in het 'gewone' be drijfsleven. Wethouder H. van Klinken van Middelburg wijst erop dat de verhouding tussen prijs en kwa liteit bij Lété goed is. „Tachtig procent van het werk van Lété gebeurt voor het bedrijfsleven, twintig procent voor de gemeen ten en dat kan best wat groeien. Vorig jaar was Lété voor mij een hoofdpijndossier, maar de hoofdpijn is over. Als gemeente spreken we hiermee ook ons ver trouwen in Lété uit." Zijn Vlissingse collega E. Walra- ve onderschrijft dat. „Wij heb ben als gemeente een voorbeeld functie naar het bedrijfsleven en een maatschappelijke doel stelling om mensen uit de socia le werkvoorziening te halen. De verhouding prijs en kwaliteit blijft voor ons een belangrijk punt van aandacht." Bij Lété was gisteren niemand meer bereikbaar voor commen taar. Verdachte steekpartij langer vast MIDDELBURG - De 45-jarige man uit Hulst die vastzit vanwege het neersteken van een 50-jarige Veerenaar blijft tot 20 maart volgend jaar in voorarrest. De steekpar tij voncl op 3 december plaats op de Kraaienestweg in Veere. Het openbaar ministerie doet zolang het onder zoek nog gaande is geen mededelingen over de toedracht van de steekpartij of het motief van de vex-dachte. Ook kon het OM geen mededelingen doen over de toestand van het slachtoffer. Die raakte ernstig gewond. De ver- dachte meldde zich na de steekpai'tij vrijwillig bij de poli tie. Die vond een gi'oot mes in zijn kleding. De man legde een bekentenis af. Een woordvoerder van het OM zei giste l-en te verwachten dat de zaak voor 20 maart vooi'komt bij de rechtbank. Cel in voor relatiegeweld MIDDELBURG - De Middelbui-gse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 59-jarige inwoner van Vlissin gen voor het plegen van vernielingen en een winkeldief stal verooi-deeld tot twee maanden cel. De Vlissinger heeft de gewoonte om regelmatig de ruiten van de woning van zijn vriendin, met wie hij een knippei-- lichtrelatie heeft, in te gooien. Dat gebeurt meestal als hij onder invloed van alcohol verkeert. „Het is onmacht", ver telde hij. Zo liet de verdachte zich een aantal keren in sep tember in Vlissingen niet onbetuigd. De man pleegde op 25 oktober in Vlissingen cle winkel diefstal. Officier van justitie R. Jeuken vond ook het drei gen met een brandstichting en nog een vei'nieling bewe zen. Hij eiste drie maanden cel, waarvan een maand voor waardelijk en 26 uur leerstraf agi'essiebeheersing. „Het moet ophouden", zei de officier. De politiei-echter liet zich in dezelfde teimen uit. De Vlis singer zit sinds oktober in vooi'lopige hechtenis en komt voor de kerstdagen nog vrij. Stoomtrein via achterdeur in finale GOES - De Stoomtrein Goes-Boi-sele (SGB) is via de ach terdeur toch in de finale van het Avro-pi'ogramma Bank giro Lotei-ij Restauratie beland. De vi-ijwilligersclub dingt zo nog mee naar de hoofdprijs van één miljoen euro. De SGB, die de één miljoen euro wil besteden aan x-estau- ratie van cle monumentale tractieloods in Goes, sneuvelde afgelopen week in de voorronde. Er hadden meer mensen gebeld en ge-sms't voor het Mariapark in Sittard, een res- tauratiebehoeftig onderdeel van de basiliek. Gisteren stel de het Rijk echter voldoende subsidie beschikbaar om het Mariapark in zijn oude luister te herstellen. Op die ma nier drong de stoomtrein tot cle finale door, want die kreeg weer meer bijval clan de Kilsclonkse Molen in Hees- wijk Dinther. Woordvoerder R. Zondervan van de SGB is blij met de on verwachte finaleplaats. „Nu moeten we wel weer ieder een mobiliseren stemmen te vergaren, want we gaan na tuurlijk opnieuw flyers uitdelen. Daarnaast moeten we een bus charteren. We hadden er al één besteld, maar na de uitzending van afgelopen zaterdag natuurlijk afge zegd." De SGB'ers zijn zaterdag in Hilversum met 75 man/ vrouw sterk bij de live-uitzending aanwezig. De stoom trein neemt het dan op tegen vier andere finalisten: een kerk in Vierhuizen, een scheepswerf in Hoogezand/Sappemeer, de Sint Jan-kathedraal in Den Bosch en Fort Pampus bij Amsterdam. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21-jarige inwoner van Re- nesse voor brandstichting in een pizzeria-shoarmazaak in Zierik- zee vier jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaarde lijk, opgelegd. Een negentienjarige Rotterdam mer, die de aan drugsverslaafde Renessenaar had aangezet tot de brandstichting, werd veroor deeld tot vier jaar gevangenis straf, waarvan een halfjaar voor waardelijk. Zijn vader, een 41-jarige man uit Rotterdam, kreeg wegens medeplichtigheid twee jaar cel plus acht maanden voorwaardelijk. De zaak tegen de vierde verdach te, een 27-jarige inwoner van Zierikzee, werd voor onderzoek door gedragsdeskundigen terug verwezen naar de rechtercom missaris. De brand werd in de nacht van 30 maart met een molotov-cock- tail gepleegd. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De PvdA wil van minister Wijn (CDA, Economi sche Zaken) weten of de inwo ners van Zeeland mogelijk moe ten opdraaien voor de financiële risico's die Delta neemt met de overname van het Belgische af valverwerkingsbedrijf Indaver. Kamerlid Crone heeft daarover schriftelijke vragen gesteld. De grote investering van Delta baart Crone zorgen. Hij vraagt zich ook af of de overname niet in strijd is met de Splitsingswet die onlangs door de Eerste Ka mer is aangenomen. Delta is bereid ruim 495 miljoen euro te betalen voor Indaver. Ge zien het balanstotaal van 1,48 miljard euro van Delta vindt Crone dat een overname van gro te omvang. „Klopt het dat de fi nanciële risico's die Delta neemt, kunnen terugslaan op het net of op de publieke aan deelhouders en dus op de bur gers van Zeeland?" Hij wil van Wijn weten of zijn mening over of instemming met de overname is gevraagd. Het PvdA-Kamei'lid twijfelt of de overname wel is toegestaan. „Hoe verhoudt deze stap zich tot de Splitsingswet? Waarom brengt Delta geld uit het nutsbe drijf naar het buitenland? Is hier sprake van buitenlandse ac tiviteiten van een substantiële omvang in een risicovolle con currerende omgeving, die ook nog eens in een andere branche plaatsvindt?" Als dat zo is, dan voldoet Delta niet aan de vooiwaarden waar- mee in de nieuwe Splitsingswet is geregeld dat energiebedrijven zich niet daadwei'kelijk hoeven op te knippen in een netwerkbe heerder en een energieleveran cier, „Kunt u de garantie geven dat deze overname op geen enkele manier is gefinanciei'd op basis van het netwerk?", vraagt Crone dan ook aan Wijn. En: „Kan de overname van Inda ver leiden tot de splitsing van Delta, zodat de netwerken niet belast worden met de financiële risico's van de voorgenomen bui tenlandse activiteiten?" door Maurits Sep DOMBURG - De gemeente Veere spreekt in januari met TNT Post over het weghalen van brievenbussen uit de dor pen. Zolang het gesprek niet heeft plaatsgevonden, blijven al le bussen staan. Burgemeester R. van der Zwaag verzet zich, gesteund door alle dorpsraden, tegen het verdwij nen van brievenbussen. Zij vin den dat een verslechtering van het voorzieningenniveau. Boven dien verviervoudigt het inwoner tal van de gemeente in de zomer door de komst van duizenden toeristen. Zij maken veel ge bruik van de biievenbussen voor het versturen van ansicht kaarten. Al meteen nadat eind oktober bekend werd dat negen van de 28 brievenbussen zullen verdwij- nen, liet cle gemeente weten daartegen te zullen protesteren. Na oveiieg met de dorpsraden is besloten een gesprek aan te gaan met TNT Post. Dat zal ver moedelijk in januari plaatsvin den. „Tot die tijd worden geen bussen weggehaald", stelt de ge meente. Andere plaats Het verwijderen van brievenbus sen maakt deel uit van een grote vervangingsoperatie die TNT Post voorbereid. Er worden niet alleen nieuwe oranje bussen ge plaatst, sommige komen ook op een andere plaats te staan. Een derde van het totaal verdwijnt. De meeste bussen gaan weg uit Zoutelande (drie van de vier) en Serooskerke (twee van de drie). De veiwanging, verplaatsing en verwijdering staat volgens het schema van TNT Post gepland voor cle derde week van januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15