Harde aanpak verkeer op N254 1 tS m m PZC PZC Geen ver-van-m'n-bec-show Gemeente Tholen gaat oude lantaarnpalen vervangen Raad slikt beperkte uitgifte bouwkavels MUMME) passieux li ,11 Inwoners Kapelle profiteren van Deltawiist Provincie overweegt verbod voor doorgaand vrachtverkeer woensdag 20 december 2006 Hnnr Joeri Wisse KAPELLE - Inwoners van Ka- pelle krijgen volgend jaar geen vijfentwintig, maar vijftig euro l korting op de afvalstoffenhef fing. De gemeenteraad steunde gisteren in meerderheid een voorstel van de WD-fractie. jjet de vijfentwintig euro wor- den de burgers van de gemeente deels gecompenseerd voor stij gende energiekosten van vol gend jaar, stelt P. Arkenbout van de WD. „Delta kunnen we niet bewegen om de tarieven te verlagen. Door het dividend dat wij ontvangen terug te geven aan de burger, kunnen we ze met in totaal vijftig euro tege moetkomen in de energiekos ten." Een gemiddeld gezin gaat in 2007 tachtig euro meer beta len voor de energie. Overschot De eenmalige belastingverla ging wordt betaald uit het over schot op de gemeentebegroting van 2006. Die meevaller be draagt twee miljoen euro. De extra korting op de afvalstoffen heffing kost Kapelle 125.000 eu ro. In totaal ontving Kapelle als aandeelhouder van Delta 220.000 euro aan dividend. Ook de minima in Kapelle heb ben profijt van het extraatje. „Mensen digebruikmaken van een kwiicheldingsregeling, krijgen vijf t, euro op hun reke ning bijgesireven", zegt wet houder J. Irselman (VVD, fi nanciën). Wat er met rest van de mee valler gaat jbeuren, is nog on duidelijk. I de gemeenteraad werden onder meer de openbare school in Schore, de tunnel die het centrum van Kapelle met de nieuwbouwwijk Zuidhoek moet verbinden en de brede school in Kapelle als mogelijke doelen ge noemd. Daarover beslist de gemeente waarschijnlijk in de zomer van volgend jaar, wanneer de jaarre kening over 2006 wordt bespro ken. door Harmen van der Werf GOES - Op de provinciale weg 1S!254 tussen Goes en de Sloe weg bij 's-Heer Arendskerke komt mogelijk een verbod voor doorgaand vrachtverkeer. De provincie heeft dit gisteren be kendgemaakt. 'Het verbod kan het sluitstuk [gaan vormen van een reeks [maatregelen om de drukte op de N254 te beperken. De weg - ook •wel de Oude Rijksweg genoemd - heeft sinds de ingebruikname van de Westerscheldetunnel in maart 2003 aan populariteit ge wonnen. Vrij veel vrachtwa genchauffeurs die uit de tunnel of Vlissingen-Oost komen en naar Zierikzee of verder moe ten, nemen niet Rijksweg A58. Ze kachelen vanaf de Sloeweg rechtdoor over de N254, waar mee ze richting Zierikzee een stukje afsnijden. Knip Dit is een aantal omwonenden van de N254, verenigd in de ac tiegroep Knip N254 Nu, al jaren een doorn in het oog. Zij hebben aan de provincie gesleurd en ge trokken om maatregelen te ne men, met name tegen het door gaand vrachtverkeer. De groep wil 't liefst een knip in de N254, maar dat vindt de provincie te ver gaan zolang Heinkenszand geen aansluiting heeft op de A58. De N254 vormt nu voor de inwoners van Heinkenszand de veiligste en meest logische route naar en van Goes. Tot Heinkens zand een aansluiting op de A58 krijgt rond 2012. Zolang willen de provincie en ze- Klachten over busregeling TERNEUZEN - De aansluiting van de buslijnen van vervoerder Veolia op die van Connexxion in Zeeuws-Vlaanderen laat ern stig te wensen over. Het gevolg is dat passagiers bij het over stappen lang moeten wachten. De fractie van de PvdA in Ter- neuzen heeft sinds het ingaan van de nieuwe busregeling, op 10 december, al veel klachten ge kregen, betoogt raadslid G. van den Berg in schriftelijke raads- vragen. Hij wil dat burgemees ter en wethouders de problemen snel aankaarten bij de provin cie. Een van de routes waarop het misgaat, is volgens Van den Berg lijn 1 Hulst-Oostburg. De ■bussen van Veolia sluiten 's mor- ugens niet aan op lijn 50 van Con- nexxion naar Middelburg. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEIM/THOLEIM Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ker de actiegroep Knip N254 Nu niet wachten. Vanaf vorig jaar is al een aantal maatregelen bij Goes beproefd, bij de kruising van de N254 met de Deltaweg (Goes-Zierikzee). Zo is het ver keerslicht voor auto's vanaf de Deltaweg naar Goes afgeplakt om de doorstroming te bevorde ren en zijn rijbanen tijdelijk op geheven om verkeer van de N254 af te krijgen. Dit waren proefmaatregelen. Ze worden nog geëvalueerd, maar de kans is groot dat deze volgend jaar de finitief worden. Nieuwe maatregelen die in 2007 worden doorgevoerd, zijn in elk geval: snelheidsremmende voor zieningen op de N254 tussen de Sloeweg en 's-Heer Arendsker ke (dit gedeelte wordt ook als il legaal motorcircuit gebruikt, al dus de provincie); roodlichtsnel- heidcamera's op de kruispunten bij 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Arendskerke; verkeers lichten gaan op rood, als er geen autoverkeer is; en: dubbele as- strepen op de weg. Stimuleren Om vrachtwagenchauffeurs te stimuleren de A58 te nemen in plaats van de N254, gaat de pro vincie overleggen met haven schap Zeelal Seaports en ver- voersorganiiies. Of dit genoezoden aan de dijk zet, is absolvt niet zeker. Van daar dat de pvincie alvast zin speelt op eer/erbod voor door gaand vrachferkeer. Een onder zoek naar dd>eheer)technische en juridischaaalbaarheid is in gang gezet. H idee is alle passe rende vracht.to's met een auto matisch systm te registreren op basis van kentekens. Chauf feurs die de N254 gebruiken om af te snijden, krijgen een boete. Er wordt voor bestemmingsver keer voor bijvoorbeeld bedrij venterrein Eindewege gedacht aan ontheffingen. Eind 2007 vindt een kentekenon- derzoek plaats om te bezien of alle andere maatregelen dan een verbod al afschrikwekkend ge noeg zijn geweest. De hongersnood in Malawi loopt als een rode draad door het leven van Ronald en Bemardine Boomsma. door Astrid van den Hoek 'S-HEER ARENDSKERKE - Van foto's van kinderen uit Malawi aan de muur tot een Afrikaanse kerststal; het huis van Bernardine en Ronald Boomsma in 's-Heer Arendskerke staat grotendeels in het teken van het Afrikaanse land Malawi. En hun huis is niet het enige. „Bij alles wat we doen zit Malawi in ons achterhoofd, zelfs bij het kerstdiner met onze familie." Terwijl de meeste mensen maar een kor te periode van het jaar met de kerstge dachte bezig zijn, zijn Ronald, Bemardi ne en hun kinderen Nathan (13) en Na- dia (8) het hele jaar door met hun ge dachten bij 'iets doen voor een ander'. Die 'ander' is in dit geval de bevolking in Malawi. Sinds Ronald en Bernardine voor hun studie Jeugd met een Op dracht stage moesten lopen in het Afri kaanse land, blijft Malawi als een rode draad door hun leven lopen. Al bijna tien jaar zetten ze zich in voor de arme bevolking in het door hongers nood geteisterde land. Ronald: „Het geld dat we ophalen investeren we in materiaal waarmee de mensen zelf iets kunnen doen. We stimuleren ze om hun eigen tijd en energie te gebruiken, zodat ze niet van ons afhankelijk worden, maar zelf kunnen overleven." Hun motivatie voor het helpen van de mensen in Malawi heeft twee kanten. Ronald: „Natuurlijk helpen we vanuit onze christelijke overtuiging. We willen de mensen nieuwsgierig maken naar waarom we er zo veel tijd en geld in ste ken om hen te helpen. Als ze dat willen weten, leggen we het uit, maar anders niet." De andere reden om te willen helpen heeft niets met het geloof te maken. Ber nardine: „Wij hebben het hier heel goed, maar de wereld is erg ongelijk ver deeld. De hongersnood in Malawi vin den we geen ver-van-m'n-bed-show, maar we willen er iets aan doen." Daarom hebben Ronald en Bernardine in 2006 de Stichting Partners in Hoop in het leven geroepen. Samen met In- grid Hilleman, Thijs Mennes en eeaan- tal vrijwilligers kunnen ze zo versiil- lende projecten opzetten. De stichng is een groot succes. Bedrijven sch<ken bijvoorbeeld hun restanten aan P«t- ners in Hoop, zodat er weer een ve koopactie voor Malawi kan worde ge houden. „Maar je bent niet alleen een Barter in Hoop als je een gift van vijfduizeneu- ro geeft, maar ook als je die ene olbol tijdens onze actie koopt", benadrvt Bernardine. Je kunt het zo gek niet bedenken ede familie Boomsma haalt er geld meop voor Malawi. Oliebollenacties, inbidel- verkoopacties, kerstmarkten, wor shops mozaïek maken; ze zijn er nar druk mee. Bernardine: „Het is wel druk ja, ainze vrije tijd gaat er aan op. Maar het ?zin blijft altijd prioriteit nummer één Niet alles moet wijken voor Malav, vindt het echtpaar. „Gelukkig heten foto Willem Mieras de kinderen wel een beetje die passie van ons overgenomen. Nathan vindt het bijvoorbeeld heel leuk om te helpen met de verkoop van spullen en Nadia helpt graag bij de mozaïek-workshops", zegt Ronald. Ook de rest van de familie kan er niet onderuit om iets voor Malawi te doen. Ronald: „Een bijdrage van de familie voor de kerstmaaltijd hebben wij niet nodig, maar als ze toch iets willen ge ven, dan geven wij dat weer aan onze contactpersonen in Malawi." „Die contactpersonen hebben op hun beurt weer contact met zestien buurtge meenschappen en zorgen ervoor dat de mensen daar ook een feestelijke maal tijd hebben met kerst", vult Bernardine aan. Momenteel zijn Ronald en Bernar dine druk bezig met de voorbereidingen van hun jaarlijkse oliebollenactie voor Malawi. De actie vindt vrijdag 29 december van 12.00 tot 17.00 uur en zaterdag 30 de cember van 10.00 tot 17.00 uur plaats in de Ridderstraat 7 in 's-Heer Arendsker ke. Informatie over deze en andere acties is te vinden op www.partnersinhoop.nl door Maartje Huijben SINT MAARTENSDIJK - In het centrum van de Thoolse kernen komt decoratieve openbare ver lichting. In de overige gebieden worden verouderde lantaarnpa len vervangen door nieuwe exemplaren. Dit voorstel legt het college van B en W voor aan de gemeente raad. Die beslist op 1 februari. De huidige verlichting voldoet niet aan de normen, De verlich ting staat te ver uit elkaar. Daar naast zijn ruim negenhonderd lantaarnpalen in de gemeente ouder dan dertig jaar en toe aan vervanging. Al in juli 2004 stelde de gemeen teraad het beleidsplan openbare verlichting vast en zette hier voor geld opzij. Tot nog toe zijn de oude lantaarns niet vervan- (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl gen. Hier komt verandering in. Uit kostenoverwegingen heeft het Thoolse college ervoor geko zen om niet overal in de gemeen te decoratieve verlichting te plaatsen. In plaats daarvan ko men enkel in de centra van de woonkernen mooie lantaarnpa len. In de praktijk betekent dat voor Tholen-stad bijvoorbeeld alles binnen de Veste. De huidige lampen in Anna Ja- cobapolder worden niet vervan gen door decoratieve exempla ren. „Het dorp heeft geen echt centrum", meldt woordvoerder F. Visser. „In de praktijk zou je dan in één straat twee verschil lende lampen krijgen. Om kos ten te besparen worden in 2007 en 2008 de lampen ouder dan dertig jaar in fases vervangen. door Rob Paardam WAARDE - Et meerderheid van de Reimerswalse gemeente raad vindt het g-d dat voor de wijk Dorpszichti Waarde niet meer dan acht avels worden uitgegeven', terwi zestien men sen op de wachtbt staan. Het college wil zweinig kavels uitgeven om pijectontwikke- laar P&S tegenet te komen. Die gaat de inteidingslocatie in de Julianastrat bebouwen, maar vreest de h:zen daar niet aan de man te kanen brengen als gelijktijdig ck zestien ka vels in Dorpszichvorden uitge geven. Volgens weiouder J. Sin- ke gaat het om ei compromis. „Eerst wilde deontwikkelaar Geen kerstdiner door virus BURGH-HAAMSTEDE - De bewoners van verzorgings huis Duinoord in Burgh-Haamstede hebben dit jaar geen traditioneel kerstdiner gekregen. Oorzaak: een virus dat de helft van de bewoners en eenvijfde van het personeel heeft geveld. Het diner zou gisteren en eergisteren zijn op gediend. „Als zo weinig mensen deel kunnen nemen is dat toch heel jammer. Daarom is besloten om het niet door te laten gaan", zegt manager D. Deceuninck. De ziekte is volgens hem kort maar hevig: „Mensen hebben twee da gen diarree en daarna is het snel weer beter." Deceuninck is vast van plan om volgende week iets leuks voor de be woners te organiseren als troost. Straf door drankrit op snorfiets MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 39-jarige vrouw uit Vlis- singen voor dronken rijden op een snorfiets veroordeeld tot 370 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijont zegging. Officier van justitie E. Bethlehem had zes maan den onvoorwaardelijke rijontzegging en 370 euro boete geëist. De vrouw had op 2 juli in Vlissingen tijdens een feestje bier, rosé en Baileys gedronken, voordat ze op haar snorfiets stapte. De politie zag haar slingerend rij den. Het rijgedrag was aanleiding haar te doen stoppen. Toen de agenten de verdachte wilden laten blazen, viel ze in slaap. Omdat de blaastest mislukte, werd er overge gaan op de bloedproef. Daaruit bleek dat de Vlissingse vier keer (2,01 milligram) zoveel alcohol had gedronken als is toegestaan. Een 36-jarige Middelburger werd voor dronken rijden conform de eis veroordeeld tot 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De man werd op 7 oktober in zijn woonplaats gecontroleerd, omdat de poli tie hem, overigens ten onrechte, van een aanrijding ver dacht. Toen de verbalisanten een alcohollucht roken, moest de bestuurder blazen. De uitkomst van de blaastest was 605 microgram: bijna drie keer de alcoholgrens. Doorrijden na ongeval bestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 32-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor het doorrijden na een ongeval conform de eis veertig uur werkstraf opgelegd. De ver dachte was op 2 juli in Middelburg doorgereden, nadat hij tegen een auto was gebotst. Er was door omstanders een harde klap gehoord. Een getuige had de Middelburger zien wegrijden, waarna de politie de brokkenmaker snel opspoorde. „U wist dat er schade was", zei officier van justitie E. Bethlehem. De man vertelde dat zijn auto ten tijde van het ongeval niet verzekerd was. De politierechter hekelde het gedrag van de Middelburger, die in 2004 ook al voor het doorrijden na een ongeval is veroordeeld. Ambon vraagt extra Zeeuwse hulp VLISSINGEN - De Molukken hopen dat volgend jaar meer Zeeuwse artsen naar Ambon komen voor operaties van veel voorkomende klachten. Behalve aan oogartsen is er ook behoefte aan onder meer urologen en logopedisten. „Er is gevraagd om uitbreiding van het project", ver klaart oogarts C. Strous, die net terug is van een werkbe zoek aan Ambon. agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Voor het oude Stadhuis op de Grote markt, 15.30 uur: Vertrek winterwandeling; vooraf reser veren bij Toerisme Bergen op Zoom. Grote Markt, telefoon 0164-277 482. BIEZELINGE - De Heyzon, 19.30 uur Voorlichtingsavond voortgang Zuid hoek; Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijf activiteiten Amnesty International; ELLEWOUTSDIJK Het Fort, 10.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; MEC De Bevelanden, 13.30-14.45 uur en 15.15-16.30 uur: Nestkastjes maken voor mezen voor kinderen van 7 tot 12 jaar; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; Kerkgebouw De Hoogte, 14.30 uur: Kerstconcert door het Seniorenorkest mmv het Zuid-Bevelands Dameskoor; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur Hout- snijclub; 9.30-11.30 uur: Koersbal;13.00 uur: Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderen- koor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koers bal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - De Meiboom. 14.00 uur: Bingomiddag voor ouderen van Reimerswaal; Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewegen voor senio ren Gymnastiekvereniging Sparta; Muziektent, 19.30 uur: Volkskerstzanga- vond door muziekvereniging Concor dia; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en vijftigplussers; 14.00 uur: Koersbal voor vijftigplussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; RILLAND - Dorpshuis Luctor et Emer ge, 20.00 uur: Winterconcert door het gemengd koor Lichte Muziek A58; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WAARDE - Dorpshuis, 14.30 uur: Oude- renmiddag; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal. Compu terochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos, biljarten en kaarten 15.00 uur: Interna tionaal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Kerstviering mmv ouderenkoor Vredelust. Tunnel station wellicht dicht MIDDELBURG - Het is hoogst onzeker of voetgangers straks nog via het spoortunneltje van en naar de wijk Dauwendaele in Middelburg kunnen. Dat is het gevolg van de invoe ring van de chipkaart voor open baar vervoer. Om reizen met die kaarten mogelijk te maken, ko men op perrons van alle stations toegangspoortjes. De gemeente raad van Middelburg vreest dat die poortjes bij de toegang van de tunnel komen. Mensen die door de tunnel willen, moeten dan eerst een chipkaart kopen, Die gaat vermoedelijk tussen de vijf en zeven en een halve euro kosten. Nog niet zo heel erg lang gele den gebruikten Middelburgers de tunnel massaal als fietspad. Er was destijds nog een helling- baan. Toen de nieuwe tunnel een stuk je verderop openging, is de hel- lingbaan gesloten. Nog steeds ge bruiken fietsers de tunnel bij het station. Ze nemen aan de kant van de binnenstad de lift om naar boven te komen. Advertentie dat we helemaal niets zouden uitgeven. We zijn toch nog op acht kunnen uitkomen." Leefbaar Reimerswaal, WD en één SGP-raadslid (H. Knuist) vinden dat de gemeente gewoon zestien kavels moet uitgeven, omdat nu veel te veel naar de pij pen van de ontwikkelaar zou worden gedanst. Dienst De andere partijen, die een meerderheid hebben, volgen de koers van het college. Volgens hen bewijst de ontwikkelaar de gemeente een dienst door de in- breidingslocatie te bebouwen. Daar mag volgens hen best te genover staan dat er tijdelijk wat minder kavels worden uitge geven in de nieuwe wijk. Wo. 20, do. 21 en vr. 22 decH doorlopend BAKDEMONSTRATIES van 16.00 tot 21.00 uur. Kom kijken en proeven Oostwal1-Goes-tel.0113-228895-www.passleux.nl KOOKMAGAZIJt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31