ROVINCIALE ZEEUWSE C0U11I 'Energietax is te hoog' PZC Iguana zet rattenslang in de etalage PROFITEER VAN GIGANTISCHE KORTINGEN! Provincie vraagt Tweede Kamer in te grijpen Kathedraal van staal aan Zandkreekdam cheldemondlerares lieker rulezz! ilocal bedrijven www.fietsplezier.nl GOES Van der Spiegelstraat 54 VLISSINGEN Troelstraweg 364 internet: www.pzc.nl door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De be langrijkste aandeelhouder van energiebedrijf Delta, de provincie Zeeland, roept de Tweede Kamer op de belas ting op energie te verlagen. Daarmee sluit ze zich aan bij de roep van de aandeel houders van Essent. Een derde van de energienota bestaat uit belasting. Den Haag heeft de sleutel in handen om de prijzen te verlagen, stelt gedepu teerde J. Suurmond (WD, ener gie) vast. „De prijs wordt groten deels bepaald door grondstoffen en belastingen. Als Den Haag wil dat er iets wordt gedaan aan de hoge prijzen, moet ze eerst de hand in eigen boezem steken." In soortgelijke bewoordingen liet gedeputeerde O. Hoes van Noord-Brabant zich maandag uit tijdens een aandeelhouders vergadering van Essent. De provincie Zeeland stelt zich vierkant op achter de oproep om de prijzen te verlagen. „Of we dat doen door ons aan te slui ten bij het initiatief van de aan deelhouders van Essent of dat we een eigen brief stureh, weet ik nog niet", zegt' Suurmond. „Daarover moet ik nog overleg gen met de gedeputeerde in Bra bant en uiteraard met de andere aandeelhouders van Delta." Delta maakte vorige week be kend dat Zeeuwse huishoudens volgend jaar 82 euro meer aan Delta voor gas en elektriciteit gaan betalen. De gestegen olie prijs is de oorzaak van de prijs verhoging, zei Delta-directeur P. Boerma. De provincie en de gemeente Middelburg vroegen de directie om de energieprijzen te verla gen. Maar Boerma wees dat ver zoek van de hand en zei dat de helft van de winst aan de aan deelhouders (provincie en ge meenten) wordt uitgekeerd. De rest is nodig om Delta gezond te houden. „Het is niet alleen be langrijk voor huishoudens dat. de energierekening omlaag gaat", onderstreept Suurmond. „Dat geldt ook voor energie-in tensieve bedrijven, zoals Pechi- ney. Dat soort ondernemingen komen door de hoge energieprij zen in de problemen. De Tweede Kamer moet nu ingrijpen." KATS - Een machtig gezicht is het. De oudste brug over de Zandkreeksluis bij Kats is door steigerbouwers veranderd in een kathedraal van staal. Het wegdek wordt vervangen en de brug ge schilderd. Om verontreiniging van het wa ter te voorkomen, worden de steigers nog in een tent verpakt. Het werk moet begin april afgerond zijn. „Het valt mee met de verkeersopstoppingen", meldt de sluismees- ter. „De tweede brug is van zeven tot negen uur 's ochtends en van vier tot zes uur 's middags gesloten voor de scheepvaart. Dat helpt. Dit is vooral een pleziervaart- sluis. Het is nu vrij stil." Het aantal passe rende binnenschepen is beperkt. „Wat zand- en grindschepën en een enkele tan ker. Meer niet. foto Willem Mieras Advertentie O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij eenmalig roestemming voor rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand mot automatische incasso 21.50)* CU per kwartaal met automatische incasso (€61.50)*. Cl per jaar met automatische incasso l€ 236,00)*, mei gmlis PZC-paraplu 11:1111 lllll het alfabet van Zeeland Ie jaargang no. 300 snsdag 20 december 2006 [snummer 1,30 roline Slieker-Battut met de PZC-wisselbeker 'Beste lerares'. foto Ronald den Dekker Ivo de Wijs bewerkt Woutertje Pieterse 21 Beurs Bangkok krijgt opdoffer (Advertentie) Mis het niet: deze kerstvakantie MidwinterZOO in de Diergaarde. Ontmoet onze dierverzorgers en doe mee met de speciale familie activiteiten in warme winterstijl. Dagelijks vanaf 23 december t/m 7 januari van 09.00 tot 18.00 uur geopend! JUU Kijk voor de exacte programmering op www.diergaardeblijdorp.nl middag midd ijxvan wolken, opklaringen en «I vanochtend ook mist. Weinig «iMaxima rond 7 graden. ker in gang gezet door Rosie Pe ters (in T-shirt met opschrift Mevr. Slieker Rulezz!), Jacky Kleeman, Tamara Sinke en Man- dv Hassan, die bij de huldiging gelijk met een powerpoint-pre- sentatie uitpakten. Zo waren er ook op de andere scholen in het voortgezet onder wijs aanjagers, die vaak hele pakketten met handtekeningen of postkaarten inleverden bij het PZC-kantoor. Tot het eind toe bleef de strijd spannend, want het verschil met grootste concurrent Bennie de Jonge van het Goese Lyceum was maar een paar honderd stemmen. Derde was Enrico Giumento (Groen College in Goes), met te gen de vijfduizend stemmen en op de laatste plaats eindigde do cent lichamelijke oefening Car lo van Grimberghe met bijna twaalfhonderd stemmen. Alles bij elkaar kwam het aantal stem men dus ruim boven de 24.000 uit. Aangezien het totale aantal leerlingen in het voortgezet on derwijs hier in Zeeland zo'n 20.000 bedraagt, is het wel dui delijk dat er geen middel onbe proefd bleef om de favoriet te la ten winnen. Dubbel stemmen via mail, post of internet, e-mail- bombardementen...alles zag de redactie voorbijkomen. Eén cling is duidelijk: de volgende keer zullen de regels strenger moeten zijn en zal iets worden bedacht om de whizzkids buiten de deur te houden. Neemt niet weg dat mevrouw Slieker onbetwist de beste lera res van het schooljaar 2006/ 2007 is. Waarom, en meer over de manier waarop de verkiezin gen verliepen, valt te lezen in de onderwijsbijlage die op 10 ja nuari verschijnt. De Thaise regering heeft een maandag genomen omstre den besluit, dat tot een zwarte dag leidde op de beurs in Bangkok, gisteren alweer teruggedraaid. Ze hoopt zo het vertrouwen onder buitenlandse beleggers terug te win nen. Investeerders reageerden dinsdag zeer verrast op de ommezwaai. Beleggers deden gisteren voor 700 miljoen dollar aan Thaise aandelen van cle hand. De in dex van de beurs in Bangkok daalde met 15 pro- cent. Vismijnen klagen niet Ondanks dat er minder vis werd gevangen ldagen de Zeeuwse vismijnen niet over het afgelopen jaar. Vooral de vismijn in Co- lij nsplaat zag de omzet stijgen. Dat was vooral te danken aan de ruime aanvoer van garnalen. Er werd minder tong aan land gebracht, maar de hogere prijzen maak ten dit ruim- H| schoots goed. Vrijspraak voor Van den Herik Feyenoord en aftredend voorzitter Jorien van den Herik zijn eerder terecht vrijgesproken van belastingontduiking en valsheid in geschrifte. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bepaald. Gesjoemel met tekengel- .as ,<j~ den bij drie transfers kan niet bewezen worden. B rit Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst: 21, 22 en 23; Uit: 24 en 25. plrqnr.: indleKéning: 'deze bon in een ongefrankeerde «bp naar: PZC, towidnummer 112,4800 VB Breda. het alfabet van Zeeland door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De rattenslan- gen van reptielenzoo Iguana krij gen uitzicht. Gisteren mochten ze voor het eerst in hun nieuwe verblijf achter het raam op het Vlissingse Bellamypark. I Dat is niet alleen leuk voor de slangen, maar vooral voor de migen laten hun slang met opzet mensen. Want Iguana heeft een vrij. Een rattenslang is niet ge- boodschap. Dit jaar heeft de rep- vaarlijk, zegt Bom.. Toch raken tielenzoo 25 rattenslangen ge- mensen in paniek als ze er één kregen: gevonden in de Zeeuwse tegenkomen. „In Zierikzee zag buitenlucht. Om het publiek be ter voor te lichten, zijn de gevon den exemplaren voortaan voor iedereen te zien. „Vroeger vonden we overal wa terschildpadjes, nu rattenslan gen", zegt Ad Bom van Iguana. De rattenslang is een populair huisdier, ze zijn gewoon te koop in dierenwinkels. Probleem is dat ze er soms vandoor gaan. „Er zit dan een klein kiertje in het terrarium, of de slangen ma ken het schuifruitje open." Som- Rattenslangen zijn niet giftig. Het zijn volgens Ad Bom van van de Vlissingse reptielenzoo Iguana hele lieve dieren. foto Lex de Meester een vrouw er één op de stoep. Ze dig zo te reageren, maar mis- heeft geprobeerd hem te pletten schien wel begrijpelijk." met de deur. Dat is niet goed af- Rattenslangen zijn niet giftig, gelopen. De huid van die slang „Het zijn hele lieve slangen, was beschadigd. Het is niet no- Soms bijten ze, vooral als je een slang oppakt die dat niet ge wend is. Maar het stelt niet zo veel voor. hoor, net een spelden- prikje. Als een kat ontsnapt han gen mensen briefjes in de buurt op. Maar ze durven hun buren niet te vertellen dat ze een slang in huis hebben en al helemaal niet te waarschuwen als hij is ontsnapt. Dat zou wel beter zijn. Als mensen dan een slang zien, denken ze: O, die is van Pie terse, die breng ik even terug." De speciale buitenvitrine is om mensen voor te lichten, zodat ze een rattenslang kunnen herken nen. De dieren zitten veilig ach ter kogelvrijglas. Ze zijn alleen overdag te zien. ,,'s Nachts gaat het licht uit", zegt Bom. „Net als in de natuur." irOndine van der Vleuten ISSINGEN - Er waren toe aken en bloemen, er was een eren beker met héél grote die zo ongeveer tot haar eën kwam en er was een V-cheque ter waarde van derd euro. Gejuich weer- nk gistermorgen door de au- van scholengemeenschap iddcmond in Vlissingen, i Caroline Slieker-Battut szins verdwaasd de PZC- selbeker 'Beste lerares van and' omhoog hief. werden bijna tienduizend (amen op de lerares wiskun- nitgebracht. Op Schelde- idwas de actie Stem op Slie- (Advertentie) nu een vast «nnement en betaal ieder fjaar automatisch 119,60 ontvang gratis de DVD Cars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1