Champagne voor Van den Herik Het verwerken gebeurt vooral op het water Brazilië in race Parson komt net tekort vol d'Isère Canizares (37) gaat nog even door Colombia hindert om WK van 2014 floge Raad spreekt Feyenoord-voorman vrij 19 Wielerploeg Astana krijgt licentie voor ProTour Plan voor topvoetbal Vaticaan slechts een grap fnnrTheo Ruizenaar ROTTERDAM - De in de Vere ngde Staten verblijvende voor malige Feyenoord-voorzitter Jo- van den Herik begon giste- de dag met het ontkurken een heuse fles bubbels. Dat deed hij direct nadat hij door lijn advocaat, Hans Hertoghs, telefonisch op de hoogte was ge bracht van het arrest van de Ho- re Raad, vrijspraak. Ik heb Jorien van den Herik te lefonisch op de hoogte gebracht van hel arrest en ga er een beet je vanuit dat hij, gezien de loka le tijd van zes uur 's ochtends, bet goede nieuws horizontaal beeft aangehoord", zei Her toghs. „Ik had een tevreden mens aan de lijn die alvast voor- dat zijn ontbijt er een met champagne zou worden." Daarmee komt er voor de voor malig 'Grote Kale Leider' toch ig positief nieuws aan het eind .an zijn vijftienjarige bewinds periode in Rotterdam-Zuid. Elf dagen geleden legde hij de voor zittershamer definitief neer na een meer dan rumoerige perio- rde. Het stak Feyenoord en Van den Herik dat het openbaar ministe rie na vrijspraak voor de Recht bank in Rotterdam en eenzelfde vonnis in hoger beroep bij het Gerechtshof in Den Haag, toch ioog in cassatie ging bij de Hoge in een uiterste poging [tiaar gelijk te halen. Transfers Het hoogste rechtsorgaan in Ne derland oordeelde na bestude- van het dossier dat het ge rechtshof tot een terechte uit- s was gekomen. Dit bete kende de afsluiting van een meer clan acht jaar durende soap, waarin Feyenoord en Van den Herik er door de Fiod van werden verdacht belasting te hebben ontdoken bij de trans iers van Aurelio Vidmar, Pa- tnck Allotay en Cristian Gyan midden jaren negentig. .Ik heb wel de indruk gekregen dat het door de jaren heen een «nzijdige prestigestrijd van de woensdag 20 december 2006 kant van het OM is geworden", vult Hertoghs aan. „Feyenoord en Van den Herik werden tegen de muur gezet en zo gedwongen zich te verdedigen. Na de vrij spraak voor het Rechtbank ver wachtten we dat we klaar wa ren, maar toen het OM in hoger beroep ging heeft dat bij betrok kenen kwaad bloed gezet." Hoewel Van den Herik meerde re malen te kennen heeft gege ven dat hij na afloop van de hele affaire met een pittige schade claim zou komen, verwacht zijn raadsman nu niet dat dit alsnog gaat gebeuren. „Ik heb het ge voel dat Van den Herik nu ge neigd is om een streep onder de hele zaak te zetten. De aange richte schade is toch niet in geld uit te drukken en bij een even tuele claim moet het hele boek weer open en het kan zijn dat hij dat niet meer wil. Van den Herik is psychisch en fysiek een sterk mens en ik denk dat hij zich hier overheen kan zetten." Voor Feyenoord is de zaak overi gens nog niet helemaal ten ein de. Het geschil moet nog door de belastingrechter getoetst wor den. Het is niet uitgesloten dat er voor de zwalkende Kuipbewo- ners nog een naheffing kan ko men. Daar hoeft Van den Herik zich geen zorgen meer om te ma ken. Voor hem is het boek Feye noord na vandaag definitief dicht. GPD Knol na dit seizoen weg bij Vitesse ARNHEM - Ruud Knol (25) vertrekt na dit seizoen bij Vit esse. De verdediger kon het met de Arnhemse voetbalclub niet eens worden over de verlenging van zijn contract. Vitesse heeft op de website laten weten dat de onderhan delingen zijn gestaakt omdat er een onoverbrugbaar ver schil is tussen vraag en aanbod. Knol staat sinds het sei zoen 2000-2001 onder contract bij Vitesse. ANP Bosschaart tijdje aan de kant DEN HAAG - Pascal Bosschaart moet vier tot zes weken aan de kant blijven. Onderzoek in het ziekenhuis heeft uit gewezen dat de voetballer van ADO Den Haag zaterdag in het duel met Willem II een beschadiging aan de media le band van de linkerknie heeft opgelopen. ANP Ajax contracteert Leonardo AMSTERDAM - Ajax heeft gisteren Leonardo Vitor San tiago (23) van NAC Breda gecontracteerd. Eerder al werd bekend dat hij de overstap zou gaan maken. De overeen komst gaat in op 1 januari 2007 en loopt tot 30 juni 2009. De Braziliaanse aanvaller debuteerde in 2000 op zijn ze ventiende bij Feyenoord. Sinds januari 2006 speelde hij voor NAC Breda. Trainer Henk ten Cate verheugt zich op de versterking. „Leonardo kan op alle posities in de voor hoede uit de voeten." GPD Dijkhuizen terug bij Cambuur LEEUWARDEN - Marinus Dijkhuizen (34) keert vanaf begin januari voor anderhalf seizoen terug bij Cambuur. Hij wordt eerst door Excelsior voor een half jaar ver- huurd, waarna hij een contract tot 2008 bij de club uit Leeuwarden heeft. Een eerdere poging van Cambuur om hem aan het begin van het seizoen al in te lijven mislukte. „Ik wil graag weer aan voetballen toekomen", aldus Dijk huizen, die eind jaren negentig drie seizoen in Leeuwar den speelde. „Ik voel me bevoorrecht dat ik bij Cambuur kan spelen en dat ze me daar terug willen hebben." GPD Röber volgt Van Marwijk op DORTMUND - Jürgen Röber volgt Bert van Marwijk op als coach van Borussia Dortmund.. De oud-voetballer te kende gisteren bij de Duitse club een contract tot eind juni 2007. De 52-jarige Röber was tot mei van dit jaar trainer bij Partizan Belgrado. Na het missen van de Servische lands titel moest hij daar weg. Hij werkte in Duitsland eerder bij VfB Stuttgart, Hertha BSC en VfL Wolfsburg. ANP/SID VAL D'ISERE - De Zweedse Anja Parson springt spectaculair tijdens de afdaling in Val d'Isere, maar is net niet snel genoeg beneden om tijdens de wereldbekerwedstrijd op het podium te komen. De olympisch kampioene op de slalom moet de Amerikaanse skisters Julia Mancuso en Lisa Kildow en de Oostenrijkse Renate Götschl enkele tienden voor laten gaan. foto Robert Pratta/RTR MADRID - Doelman Santiago Canizares stelt zijn pen sioen nog even uit. Valencia heeft het contract met de net 37 jaar geworden sluitpost met twee seizoenen verlengd. Het contract van Canizares loopt nu tot de zomer van 2009. Canizares heeft 46 interlands achter zijn naam staan. Hij stond eerst bij Real Madrid onder de lat, maar speelt sinds 1998 voor Valencia. ANP/DPA Roeiers Holland Acht staan nog vaak stil bij de dood van hun stuurman Chun Wei Cheung Op 14 oktober overleed stuur- K^man Chun Wei Cheung, 34 jaar, aan de gevolgen van kanker. De Merlandse roeiers, onderweg j na ar de Olympische Spelen van Peking (2008), kunnen zich niet moorloven lang stil te staan bij kt verlies van hun ploeggenoot. Ie willen het ook niet. „Het ver kerken gebeurt vooral op het uier. doorRobert-Jan Friele AMSTERDAM - Hij was nog niet begraven of in zijn naam - 'i [en op zijn uitdrukkelijke ver- ai [zoek - waren door de tap van 'rijn roeivereniging Nereus meer ii dan tweeduizend liters bier ge- ii slroomd. Ook had menig roeier al de nodige kilometers ge lakt. Niet vóór Chun Wei icung, hun overleden stuur man, wel mét hem voortdurend ^opborrelend in hun gedachten, En omdat ze niet anders kon- den. „Hoe heftig ook, het ritme van de sport geeft houvast", «gt Christof Coenders (26), die de laatste twee jaar met Cheung de boot zat. Nee, het leven in de roei wereld .bam niet tot stilstand toen Cheung - 34 jaar oud en vijftig dagen nadat hij op de WK in Elon nog tussen de beste roeiers van de wereld had gevaren - «egviel uit de groep roeiers die zteh Team Emke noemt. Dat had ook niet gekund: de hoge snelheidstrein van de topsport houdt geen rekening met de dood. Er moest een WK geëvalu eerd worden, waar de Neder landse acht op een teleurstellen- Stuurman Chun Wei Cheung (rechts) overleed dit jaar op 34-jarige leeftijd. Zijn ploeggenoten zijn nog lang niet over het verlies heen. foto Roland de Bruin/GPD de veertiende plek was geëin digd. Coach Mark Emke en zijn roeiers praatten over de 29 se conden en 96 honderdsten die ze in Eton tekort waren gekomen voor een medaille, terwijl hun stuurman nog maar enkele we ken te leven had. Verraders voelden ze zich even wel niet, want Cheung evalueer de mee. Emke: „Ik stuurde een mail rond en die kwam per onge luk ook bij Chun terecht. Ik was vgn onze sportredactie RIJSWIJK - De Kazachstaanse vvielerformatie Astana heeft van internationale wielerunie UCI alsnog een ProTour-licen- üe gekregen. Dat heeft de UCI gisteren bekendgemaakt. De li- ttntie, waarmee Astana startge- ffchtigd is voor de belangrijkste wielerwedstrijden, geldt tot en met 2010. De bond stelde twee keer een be sluit over deze kwestie uit. De "Cl had zijn bedenking bij de formatie, omdat Astana groten deels bestaat uit wielrenners die eerder bij de ploeg van Manoio Saiz onder contract stonden. De Spaanse ploegleider kwam in op spraak, omdat hij nauwe ban den met dopingarts Fuentes zou hebben onderhouden. Bij Astana rijden onder meer Aleksandr Vinokoerov, Andreas Klöden en Paolo Savoldelli. De formatie uit Kazachstan wordt geleid door de Duitse Mario Kummer (ploegleider) en de Bel gische sportdirecteur Walter Go- defroot. ANP bang dat hij dat vervelend zou vinden, maar hij vond het juist leuk. Daarna heb ik met hem nog meerdere keren gemaild over de WK." De doorgaans kleine verschillen die bepalend zijn voor winst of verlies - seconden of fracties van seconden - werden voor de roeiers niet ineens volstrekt onbelangrijk omdat er een leven ten einde kwam. Emke: „Eerder andersom. We gaan door omdat het Chun is. Geen flauwekul, jullie moeten verder, zei hij zelf." Doorslaggevend Gerritjan Eggenkamp won op de Olympische Spelen zilver in de door Cheung gestuurde acht, nadat in een magisch halfjaar al les op zijn plek was gevallen. De 31-jarige roeier stortte zich daarna op zijn maatschappe lijke carrière, maar met in zijn achterhoofd de wens om nog eens naar de Spelen te gaan. „Dat Chun is overleden, is voor mij geen doorslaggevende factor geweest om weer te gaan roeien. Het was wel één van de redenen. Hij vroeg voortdurend: Je traint nog wel een beetje hè, want we moeten straks goud winnen." De pas aangeschafte boot waar in de mannen van Emke dat wil len doen, kreeg een dag na zijn overlijden de naam van Cheung. De letters werden voor de veran dering niet op de boeg geplakt, maar onder het stoeltje van de stuurman. Op een verder verla ten Bosbaan stonden zondag 15 oktober achttien grote kerels te huilen om het verlies van 'die kleine Chinees', van 1.60 meter en 55 kilo, en doopte Emke de 'Chun Wei Cheung' met een flin ke plens Bosbaan-water. Assis tent-coach Nike Hanneman: „Toen we eenmaal hadden beslo ten die boot naar hem te vernoe men, dacht ik: het kon ook niet anders. Hij wilde naar Peking, deze boot gaat naar Peking." De ironie van het lot wil dat Cheung wegviel uit een groep sporters van wie een handvol ge neeskunde studeert. Het maakt de verwerking niet gemakkelij ker, de acceptatie wel. Daniël Mensch (28), arts in opleiding: „Alle patiënten die zoiets over komt, wagen 'waarom'. Ik weet dat er geen antwoord is. Het ge beurt gewoon." Hanneman, zelf arts: „Wij zijn een groep vol nuchtere ménsen." De minst nuchteren worden bij de les ge houden met 'slechte grappen' over Cheung. Tegenslagen werden door boord- roeiers, hij voorop, altijd al op die manier verwerkt. Daaraan is niets veranderd. Mensch: „Er zijn nog nooit zoveel slechte grappen gemaakt." Aan de ande re kant beseffen de roeiers dat een deel van het verdriet op de plank blijft liggen tot februari. Ze zitten nu in de fase van het seizoen dat een ieder voor zich traint. Tot de acht in het water komt, maakt iedereen zijn halen en wordt daarin troost gevonden. Eggenkamp: „De verwerking ge beurt voor een groot deel op het water." Een geluid, een woord, en Cheung duikt plotseüng op. Zoals dat ook zal gebeuren bij wedstrijden, meent Eggenkamp. „Mocht ik aan de start liggen in Peking, dan zal ik zeker aan hem denken. En bij 1500 meter maak ik twintig heel harde ha len voor Chun." Coenders: „En wat er in Peking ook gebeurt, het zal wrang smaken. Chun had erbij moeten zijn." Opvolger Pas sinds een week kan Emke se rieus nadenken over een opvol ger van Cheung. „Daar had ik eerst helemaal geen zin in. Wat nou doorrennen, dacht ik. Weg!" Die nieuwe stuur pas seert straks, als de voorjaars wedstrijden worden gehouden op de Amstel, met zijn roeiers begraafplaats Zorgvlied. Daar, aan het water van een zijkanaal tje van de Amstel, ligt zijn voor ganger begraven. De gedachten in de boot zullen afdwalen naar Cheung, terwijl zijn opvolger de boot aanjaagt en vraagt om twintig harde halen. Emke: „Dat is de orde van de dag. Al leen moet je het wel naar je zin hebben en niet alleen toeleven naar dat ultieme doel. De weg er naartoe is bepalend. Dat gevoel is versterkt," GPD van onze sportredactie VATICAANSTAD - Het Vati caan blijkt minder serieuze plan nen voor topvoetbal te hebben dan kardinaal Tarcisio Bertone zich eerder deze week liet ont vallen. Bertone, minister van Buiten landse Zaken van de ministaat, maakte gisteren een einde aan zijn eigen grap. „Na de grap be gon iedereen te fantaseren over een fantastisch voetbalelftal van het Vaticaan. Ik denk niet dat dat mogelijk is. Stop dus maar met fantaseren", verklaar de Bertone tegenover Vati- caan-volgers. Bertone geldt als voetballiefheb ber. Als bisschop van Genua gaf hij geregeld op televisie com mentaar bij duels van de top- teams uit de stad. Italiaanse media hadden de laatste dagen al contact gezocht met de Europese voetbalbond Uefa of de plannen werkelijk heid konden worden, Die gaf aan dat het Vaticaan niets in de weg stond zich aan te melden. ANP van onze sportredactie BOGOTA - Colombia is officieel in de race voor de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal in 2014. Voorzitter Luis Bedoya van de Colombiaanse bond zei gisteren dat het land zich schriftelijk kandidaat heeft gesteld bij de wereldbond Fifa. „We weten dat het een lange en moeilijke weg wordt." Die woorden zei Bedoya niet zo maar. Colombia zal zich met de kandidaatstelling niet geliefd maken bij de buurlanden. De voetbalfederaties van Zuid- Amerika spraken drie jaar gele den af dat ze unaniem Brazilië zouden steunen als gastheer voor een volgende eindronde. De Colombiaanse federatie ver anderde van gedachten na een toespraak van president Alvaro Uribe in juli van dit jaar, waar in hij opriep Colombia klaar te stomen voor de organisatie van het WK. Een woordvoerder van de bond zei dat er veel werk te doen is. Colombia heeft de stadions noch de infrastructuur voor een dergelijk groot toernooi. „We moeten nu al gaan nadenken over de benodigde investerin gen. Landen hebben hun dro men nodig, evenals grote presta ties." Colombia kreeg al eens het WK van 1986 toegewezen, maar gaf Falko Zandstra coach tijdens NK RIJSWIJK - Falko Zandstra keert als coach terug op het ijs. De voormalig Europees en we reldkampioen gaat op 23 en 24 december schaatsster Helen van Goozen en haar trainster Klasi- na Seinstra assisteren bij de Ne derlandse kampioenschappen al lround in Heerenveen. Van Goozen is de rijdster van het team Asics/Right to Play. Zandstra heeft zijn naam aan de ploeg verbonden. Bij Van Goozen ligt de nadruk dit sei zoen op het rijden van mara thons, maar ze heeft het lange baanschaatsen nog niet hele maal uit haar hoofd gezet. ANP de organisatie twee jaar voor aanvang van het toernooi terug wegens financiële problemen. Mexico nam het toen over. ANP/RTR India geeft medaille terug na seksetest Santhi Soundarajan NEW DELHI - India heeft de zil veren medaille ingeleverd, die atlete Santhi Soundarajan be haalde op de 800 meter tijdens de Aziëspelen in Doha. Er is gro te twijfel ontstaan over de vraag of de 25-jarige atlete een vrouw is of een man. Een seksetest bracht daarover geen uitsluit sel. En dus vindt de Olympic Council of Asia dat de medaille onterecht is uitgereikt. Soundarajan werd tweede tij dens de 800-meterfinale, die op 9 december werd gelopen. Uit de dopingtest na de race ont stond twijfel, die nu alleen nog maar is toegenomen door de aan vullende 'gendertest'. De straatarme familie van Soundarajan, die de race van dochter/zoon moest bekijken op de televisie van de buren heeft wel geprofiteerd van de tijdelij ke medaille. Want de staat Ta mil Nadu gaf de familie een be drag van ruim 26.000 euro. Die som wordt niet teruggeëist. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19