BC Volkstuinen Ritthem verdwijnen Schaatsen is net als skaten Stoomtrein loopt kans op een miljoen euro mis Tuinierende duivenmelkers kunnen nergens anders terecht Snuffelen tussen de prentbriefkaarten op beurs in Zierikzee Dakar Redactie: 0113-315649 [Sfedactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. lezersservice: 0800-0231231 maandag 18 december 2006 editie Walcheren dnnrWendy van den Hurk RITTHEM - De grond aan de Rilthemse Zandweg, waarop ze ventien volkstuinen zijn aange legd, wordt verkocht. Dat kan, beseffen de tuinders. Maar waar peten ze met hun bloemkolen in die honderden duiven heen? .De buren zien me aankomen." Het 'oude baasje' zit er al zeker dertig jaar, Boone twintig en Van Herk toch ook al tien. Nog niet zo heel lang geleden legden ze water en elektra aan. De groenten doen het goed en de duiven weten de weg naar Rit them altijd terug te vinden. Die zullen straks wel schrikken. R'ant in oktober 2007 moeten de tuinen leeg zijn, staat in een hnef die de tuinhouders hebben rekregen. Verhuurder A. Gide- jnse wil de grond verkopen en bedankt de tuinders voor de prettige samenwerking. „Het zal wel mogen, maar wij zijn er mooi klaar mee", klaagt F. van Herk. „De meesten van his houden duiven. Honderden, in grote hokken. Moet ik die iaar op mijn balkon in de Bad huisstraat zetten? Mijn buren tien me aankomen. Het is ook tonde van de centen. Er gaat ten hoop geld in die beesten zit- ïn. De jonkies kan ik misschien ïog wel kwijt, maar de ouwetjes liet. Die gaan naar de poelier. Jonde. Om niet te spreken van iet water en elektra. Dat heb ik liet voor even aangelegd." let probleem is dat de meeste ei- jenaren van volkstuinen liever |een duiven zien. Anders had- len de melkers wel een ander ilekje op Walcheren willen zoe ten. „Maar dat is er niet voor ms. Of de boeren willen op zon- Snelle formatie beste voor PvdA in de provincies loorHarmen van der Werf iOES - Snel een nieuw kabinet ormen. Dat is het beste wat de VdA in de aanloop naar de Pro- inciale Statenverkiezingen kan verkomen, aldus W. van Zand- irink (tweede op de provinciale 'vdA-iijst) en Zeeuws Tweede tamerlid L. Blom. fan Zandbrink en Blom zeiden lil zaterdag in de wandelgan- |en van de vergadering van het VdA-gewest Zeeland in Goes. VdA-leider Bos wist afgelopen reek dan wel zijn eerste verkie- ingsbelofte (het stoppen van de «zetting van uitgeprocedeerde sielzoekers) binnen te halen. In Ie opiniepeilingen heeft dat de ociaaldemocraten niets opgele efd. Grote concurrent SP lijkt eblijven groeien. Het laatste wat wij nu kunnen ebben, is een eindeloze kabi netsformatie", stelden Blom en an Zandbrink. „Het beste is zo nel mogelijk een regering vor ken en laten zien dat het wel de- eüjk uitmaakt dat de PvdA in et kabinet zit of in de opposi te." Blom voegde toe: „Het is artstikke leuk om oppositie te °eren, maar je bereikt er niks Jee. Ik ben daarom ook teleur gesteld dat de SP is afgehaakt, je vraag is of de SP wel wilde." len combinatie van CDA, PvdA n ChristenUnie is volgens Hom nu het meest voor de hand iggend. „De CU is een christelij- e partij, zoals ook het CDA, aar een progressieve christelij- epartij. Het kon slechter." t le Roy, de kopvrouw van de WA bij de provinciale verkie zen in Zeeland, volgde Blom o Van Zandbrink niet. „Wezul- in vooral moeten uitgaan van nze eigen kracht en de kiezers Hen zien waar de PvdA in Zee- ïnd voor staat." Enkele punten !lt het zaterdag goedgekeurde erkiezingsprogramma maken duidelijk, zoals een Zeeuws Mgerenpaspoort om deelname 20 cultuur, kunst en sport te be rderen, de instelling van een °nds voor projecten tegen ar- loede en de invoering van spe- la'c kortingsregelingen voor ret openbaar vervoer. De PvdA •eeland lijkt in de eigen gelede en vooral op zoek naar rust. Te lend daarvoor was dat de ont- 'erp-kandidatenlijst voor de wvinciale verkiezingen zonder Z of stoot werd goedgekeurd. "et cén tegenkandidaat werd esteld. dag geen bedrijvigheid op hun land. En ook dan vliegen de dui ven. Soms zitten we hier van 's morgens vier tot 's avonds elf te wachten tot ze terugkomen van een verre vlucht." Komt er eentje aanvliegen, dan is het altijd spannend van wie die is, schetst B. Schroote de spanning. „Die onderlinge com petitie verbindt ons. Sommigen van ons zijn hier elke dag. Zoals ik, met mijn WAO. De tuin is mijn uitlaatklep. Mijn lust en mijn leven, zeg maar. Er zit hier zelfs iemand met een zwembad. Onze hele cultuur valt weg." Als Gideonse de tuinen óns nou te koop had aangeboden, stelt L. Boone, dan hadden wij die grond wel gekocht. „Onderling valt altijd een klapje te doen. Gi deonse weet dat we redelijk zijn. We ruimen altijd alles net jes op. Zelfs de tuinen van ande ren, als die bijvoorbeeld overlij den. De coniferen hebben we zelf maar geplant en de ratten bij de overbuurman komen niet van ons, maar van zijn eigen ap pelstapel. Ons valt niets te ver wijten. Sterker nog: we ruimen zelf asbest op. Elke week halen we weer een zakje tussen de groenten uit." Voor A. Gideonse is het gewoon tijd om te stoppen. „Inmiddels woon ik in Amstelveen. Dat is te ver van Ritthem om de tuinen behoorlijk te beheren. Mijn broer en ik hebben het zestien jaar na het overlijden van onze vader gedaan. Wij zijn niet ver plicht tot onze dood volkstuinen te verhuren. Sterker: het huur contract loopt elk jaar af. Het is logisch dat je investeert, dat je wel eens een paaltje slaat, maar als huurder heb je elk jaar het ri sico dat er een aangetekende brief op je deurmat valt." De grond is verkocht aan een buurman die er nog niet woont. Wat die ermee gaat doen, weet Gideonse niet. „Maar ik sluit niet uit dat hij de situatie hand haaft. Dat kan altijd. Een buur man is de meest voor de hand liggende koper van grond. Ook de meest handige, omdat je dan alles in één keer kunt verkopen. Ik begrijp de teleurstelling van de tuinders, maar dat zat er na tuurlijk ooit aan te komen." De volkstuinders L. Boone, F. van Herk, B. Schroote en F. Alberts (vlnr). Op de Markt in Middelburg kunnen liefhebbers de komende weken schaatsen. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Haal die schaatsen uit het vet, zet die muts op, doe die das om, trek die handschoenen aan. Op de ijs baan op de Markt in Middel burg kun je de komende weken net doen of het echt winter is. Winter, mompelt opa Murre. „Vroeger, toen had je echte win ters. Als je zei dat het vroor dat het kraakte, dan vroor het ook dat het kraakte. Ijskoud kon het zijn. En schaatsen deed je niet omdat je het leuk vond, maar omdat het moest." De man schermt zijn kleinzoon Jochem af, die wild bij de rand van de ijsbaan staat te springen. Het jo chie is nog te klein om het ijs op te kunnen. „Als jouw voetjes groter zijn gegroeid, mag jij ook", belooft opa stellig. „Mis schien dat we tegen die tijd ook wel eentje in Vlissingen hebben. Dat zal toch onderhand wel. Op natuurijs hoeven we in elk geval niet meer te rekenen." Aan de jongste generatie te zien is dat niet erg. Gaaf toch, midden op de Markt, met die kartonnen sneeuwmannen en Jan Smit die op de achtergrond zingt van zijn liefdesvuren. Nathan, Sifra, Naomi en Cathy hangen over de rand. De kinde ren uit Middelburg hopen dat ze nog vandaag de schaats op mo gen. „Maar het is al laat en ma ma is aan het winkelen. Wij heb ben geen geld bij ons om schaat sen te huren. Woensdag is ook goed. Dan komt Maud zingen." Bovendien kunnen ze dan hun eigen schaatsen onderbinden. „Ik heb ze wel", zegt Sifra. „Er gens op zolder. Ik heb ze nooit gebruikt. Maar ik denk dat het me wel lukt. Ik heb ook skeelers en ik denk dat het hetzelfde is. Alleen krijg je op ijs koude bil len als je valt." Naomi kijkt ach terom en begint te rennen. „Daar heb je mama! Mogen we nu of woensdag pas?" Woens dag, zegt Ditie Marena. „Leuk hoor, die baan. Een tijdje terug lag er ook een. Toen ben ik al leen niet gegaan. De laatste keer dat er natuurijs lag, was ik zwanger van de oudste. Ook al weer tien jaar geleden." Marena komt uit Middelburg en kan dus meedoen aan de melan- Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 het alfabet van Zeeland door Harmen van der Werf GOES - De Stoomtrein Goes Borsele (SGB) is met de monu mentale werkplaats en stalling in Goes de finale van het Avro- programma Bankgiroloterij Res tauratie misgelopen en daarmee ook de kans één miljoen euro te winnen. De SGB deed vorige week mee in de voorronde van het tv-pro- gramma. Drie monumenten din gen in elke aflevering mee naar een plaatsje in de finale die za terdagavond 23 december is. De SGB moest het opnemen tegen de Kilsdonkse molens (herstel twee watermolens) in het Bra bantse Heeswijk Dinther en de Mariakapel in Sittard (een oud pelgrimsgebouw dat aan het ver zakken is). Kijkers mogen door te stemmen laten weten welk monument door mag naar de fi nale. Dat werd de Mariakerk in Sittard. R. Zondervan van de SGB was teleurgesteld. „We hebben flink campagne gevoerd. Niet alleen in ons werkgebied, maar ook on der treinliefhebbers." Zonder van wist nog niet hoeveel stem men de SGB heeft vergaard. „Ik weet alleen dat wij niet door zijn. We moeten op zoek naar an dere geldbronnen." Een subsi dieaanvraag is overigens al de deur uit. Kunst door een kijker foto Lex de Meester Achttal opgepakt na geweldpleging MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag rond half drie acht mannen, in de leeftijd van 22 tot 27 jaar en allen afkomstig uit Moergestel, aan gehouden. Zij worden ervan verdacht een vechtpartij te zijn begon nen met een groepje jongeren op de Markt in Middelburg. Een achttienjarige Middelburger is in elkaar geslagen door leden van de groep. Hij kreeg een vuistslag tegen zijn hoofd waardoor hij op de grond viel. Eenmaal op de grond werd hij geschopt tegen zijn gezicht en ribben. De acht Brabanders werden aangehouden en het slachtoffer heeft aangifte gedaan. De Brabanders zijn in verzekering gesteld en gisteren ver hoord. Allemaal bekenden zij hun aandeel in de openlijke geweldpleging. Zij zijn op vrije voeten gesteld en er zal proces-verbaal tegen hen worden opgemaakt. De politie onderzoekt de zaak nog, er zullen nog getuigen worden ge hoord. Tijdens de aanhouding van de acht werd een diensthond ingezet om de openbare orde te bewaken. Jonge Kapelse componist wint UTRECHT - Hans Blok uit Kapelle heeft als jonge compo nist een mijlpaal bereikt. Een compositie van zijn hand wordt tijdens het Nieuwjaarsconcert in het Concertge bouw in Amsterdam uitgevoerd. Hans Blok (16) was met Annemiek de Bruin (13), ook lid van de Kapelse muziekvereniging Ons Genoegen, doorge drongen tot de landelijke finale voor jonge componisten. Die finale met vijftien deelnemers was gisteren in muziek centrum Vredenburg in Utrecht. Het Nederlands Blazers Ensemble voerde de stukken uit. Vier jonge componisten konden winnen. Hans Blok hoor de daar dus bij. „Hij is afgedraaid en in de wolken", vertelde zijn vader na afloop. Annemiek was volgens hem niet teleurgesteld. „Ze kan nog jaren meedoen en haar stuk is schitterend uit gevoerd. Dat is al mooi." Het Nieuwsjaarsconcert is 1 januari 2007 's middags van af drie uur en wordt voor het eerst 's avonds uitgezonden, om 20.20 uur op Nederland 2 en ook via radio 4. Sieraden buit bij woninginbraak MIDDELBURG - Uit een woning aan het Oud Arnemuids- voetpad in Middelburg zijn tussen vrijdag 23.00 en zater dag 11.00 uur sieraden gestolen. In die periode waren de bewoners niet thuis. Bij thuiskomst troffen zij hun woning rommelig aan en er waren diverse sieraden weggenomen. De waarde ervan is niet bekend. Vermoedelijk hebben de daders een deur ge forceerd om het pand binnen te komen. De politie stelt een onderzoek in. foto Lex de Meester cholie rond de Bolwerken. „Erg gezellig, vooral 's avonds. Ieder een kwam naar de bolwerken. Ik weet nog dat mijn broer van uit Meliskerke op de schaats naar Middelburg kwam rijden. Zonde dat het niet meer kan." De ijsbaan ligt tot en met 7 ja nuari op de Markt en is elke dag open van 10.00 tot 22.00 uur. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Er zijn afbeel dingen van dieren, treinen, filmsterren en van allerlei be roepen te vinden op een an- sichtkaartenbeurs, zo ook op de beurs die afgelopen zater dag werd gehouden in het MFC in Zierikzee. Toch wordt er door veel bezoekers, voornamelijk mannen, maar naar één ding gezocht: Zeeuw se dorpen en alles wat daar mee te maken heeft. Je kunt lid worden van de Ne derlandse Vereniging van Prentbriefkaartenverzame laars, de club die dit jaar vijf tien jaar bestaat. Dan mag je op beurzen zoals afgelopen za terdag ook een half uur eer der naar binnen. En dat doen er nogal wat. Zo ook P. Cijvat en C. Groenleer uit Westka- pelle. „Wij gaan elke twee maanden naar zo'n beurs. Op den duur weten de standhouders wat je zoekt en houden ze dat apart voor je", aldus Groenleer. Dorpsgezichten zoeken ze, van Westkapelle en Arnemui- den, maar ook mensen in kle derdracht zijn gewilde plaat jes. Het moeten wel ansichten zijn van voor 1960, in zwart-wit, want dat zijn vol gens hen de mooiste. Het verzamelen is voor Groen leer een hobby, geboren uit nostalgie naar de oude tijd. „Dan zie ik een foto in bij voorbeeld 'Zeeland in oude ansichten' en wil ik die heb ben. Het leuke is juist het zoe ken, soms twee jaar lang en soms vind je er twee in de week." Behalve snuffelen tus sen prentbriefkaarten kon men zaterdag ook oude exem plaren laten taxeren. Beurscoördinator G. van Duyn voerde die taxatie uit en zag heel wat bijzondere dingen langskomen. „Iemand had een stuk of twaalf foto kaarten van de stoomtram en een Zierikzeese havenmees ter. Daar had ik graag drie honderd euro voor gegeven, maar omdat het familiebezit was wilde hij ze niet van de hand doen." Fanatiek Fanatiek als ze zijn, ruzie om een kaart hebben de Walcher- se bezoekers nooit. Maar dat gaat volgens de Drentse stand houder die het tweetal onder tussen een nieuw pakketje kaarten laat zien wel eens an ders. „Sommigen zijn echt fa natiek. In Arnhem hadden twee vrienden daarom afge sproken elk een ander pad te Iriezen. Eentje had per onge luk het verkeerde pad geno men en dus kwamen ze elkaar tegen. Sindsdien hebben de twee nooit meer naar elkaar omgekeken." Helemaal verbaasd over de uit slag was Zondervan niet. „Het bleek al bij de eerste drie afleve ringen dat mensen vrij traditio neel stemmen. Kerken krijgen de voorkeur." Finalisten Bij de vier finalisten die tot nu toe bekend zijn, zitten drie ker ken (een kerk in Vierhuizen, de Sint Jan-kathedraal in Den Bosch en de Mariakapel) én de oude scheepswerf Wolthuis aan het Winschoterdiep in Hooge- zand-Sappemeer. Zondervan verwachtte dat van de deelne mers afgelopen zaterdag het fort Pampus bij Amsterdam wel zal winnen. „Dat is zo bekend." zeeuwse almanak Na een dikke kus aan hun ach terblijvende vrouwen kon het avontuur voor de twee Bressi- aanders beginnen. Op naar Amsterdam, op naar de start plaats van de woestijnrally Amsterdam-Dakar. Oftewel, eerst nog een paar uur warm- draaien op de Nederlandse snelwegen, waarna het zand happen kon beginnen. Het tweetal, toepasselijk om gedoopt in The Sandbusters, had zich werkelijk op alles voorbereid. Behalve op de trip naar de hoofdstad. Anderhalf uur na het laatste kusje nam één van de thuisblijvers de telefoon op. „Wat? Waar? Bij Rotterdam? Geen benzine meer?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9