Blair bezoekt Bagdad persoon van het jaar PZC Ook rechter in Italië Hervormingsgezinde!! staan op aan euthanasie drama winst bij verkiezingen in Iran Op de been voor eenheid Time: 'jij' bent de SP: Kamp trekt ons land dieper in vuile oorlog Afghanistan Sektarisch geweld blijft Irak verscheuren maakt geen einde r maandag 18 december 2006 jnnr Thomas Verfuss BAGDAD - De Britse premier Tony Blair heeft gisteren onder meer de Iraakse hoofdstad Bag dad bezocht. Het geweld in Irak «ing ondertussen afgelopen weekeinde onverminderd door. Gewapende mannen in poli- tie-umformen hebben gisteren in Bagdad tientallen medewer kers van de Rode Halve Maan - Zwaargewonden bij rellen in Kopenhagen door Robert Bloemen en Thomas Verfuss KOFENHAGEN - In de Deense hoofdstad Kopenhagen zijn in de nacht van zaterdag op zon- dng vier extreem linkse demon stranten en twee agenten ge wondgeraakt bij rellen. Eén van de betogers tegen de ge plande ontruiming van een jon gerencentrum verloor vier van gers toen een donderbus in zijn band ontplofte. Ooggetuigen meldden dat betogers werden overreden door politieauto's. Een agent kreeg een straatsteen tegen zijn hoofd. De politie arresteerde bijna drie honderd mensen, onder wie tien tallen buitenlanders. Volgens de Deense betogers waren onder meer uit Nederland, Duitsland en Zweden sympathisanten ge komen. De Deense betogers kwa men op vrije voeten omdat een rechter verdere detentie niet no dig vond. Ruim tachtig buiten landers zaten gisteravond nog vast. De ongeregeldheden ontstonden toen linkse jongeren van een au tonome groepering de straat op gingen. De vermomde demon stranten bekogelden de politie met stenen, flessen, blikken verf en andere voorwerpen. Zij wier pen barricades op en gooiden winkelruiten aan diggelen. ANPiDPA/AFP/R TR Killer-olifant dood NEW DELHI - Een scherpschut ter heeft gisteren in het noord oosten van India de killer-oli fant Osama doodgeschoten. Het dier had vorige week in de deel staat Assam naar verluidt twaalf mensen vertrapt. De agressieve olifant was genoemd naar de internationale terroris tenleider Osama bin Laden. ANP het Rode Kruis in islamitische landen - en bezoekers van het kantoor van de Rode Halve Maan ontvoerd. Volgens een me dewerker van de organisatie stormden rond de vijftig man het kantoor binnen, waarna ze de ongeveer twintig aanwezige mannen van de wouwen scheid den. De mannen werden meege nomen in vrachtauto's. Zes medewerkers werden in de loop van de dag weer vrijgela ten, volgens de secretaris-gene raal van de hulporganisatie. Het gaat vooral om oudere mannen die er werkten als bewakers of chauffeurs. De ontvoerders heb ben nu nog 24 mensen in han den, 21 Rode Halve Maanmede- werkers en drie bezoekers van het kantoor. Onder de gijzelaai-s waren ook drie Iraakse bewa kers van de Nederlandse ambas sade. Twee van hen werden la ter vrijgelaten, aldus een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De Rode Halve Maan in Irak, met ongeveer duizend men sen in dienst en een netwerk van 200.000 vrijwilligers, is één van de weinige organisaties die nog in staat zijn in Irak efficiënt hu manitair werk te verrichten. De Britse premier Blair, die een rondreis maakt door het Mid den-Oosten, kwam met zijn be zoek de getergde Iraakse rege ring een hart onder de riem ste ken. Blair had een ontmoeting met de Iraakse premier Nuri al-Maliki. Verzoening Ze spraken over de noodzaak tot verzoening tussen de ver schillende Iraakse bevolkings groepen en de opbouw van een Iraakse legermacht. Blair beloofde de regering van zijn ambtgenoot alle steun. Hij riep de buurlanden op de Iraak se overheid te helpen en het be leid niet te ondermijnen. De Iraakse regering probeerde op haar beurt met een nationale vredesconferentie een eind te maken aan het sektarische ge weld dat het land verscheurt. Honderden afgevaardigden kwa men zaterdag in de zwaarbevei ligde Groene Zone in Bagdad bijeen. Maliki kondigde aan dat militai ren onder het bewind van de ver dreven dictator Saddam Hoes sein weer welkom zijn in het Iraakse leger. Oud-leden van Saddams Baath-partij namen ook deel aan de conferentie. De uitnodiging was een gebaar naar de soennitische minder heid in Irak, waartoe Saddam behoort. ANP/AFP/DPA/RTR door Henderiekes Wiltjer NEW YORK - 'Jij' bent tot per soon van het jaar 2006 gekozen door het Amerikaanse weekblad Time dat vandaag in de schap pen ligt. Met de keuze wil het magazine alle internetgebrui kers onderscheiden omdat zij het 'informatietijdperk her scheppen'. Volgens het blad 'is een gemeen schap en samenwerking ont staan op een schaal die de mens heid nog nooit eerder heeft ge kend' door zaken zoals de onli ne encyclopedie Wikipedia en online sociale netwerken zoals YouTube en MySpace. Er is sprake van een 'enorm sociaal experiment', aldus Time. „Voor het grijpen van de teugels van de mondiale media, voor het oprichten en vorm geven aan de nieuwe digitale democra tie, voor al het gratis werk en het verslaan van de professio nals op hun eigen terrein ben jij Time persoon van het jaar", schrijft het weekblad. Met de benoeming van een col lectief in plaats van een indivi du wordt ook uitdrukking gege ven aan de wijze waarop inter net door onder meer blogs, vi deo's en foto's de machtsbalans binnen de media wijzigt. Geen eer Time wil met de 'persoon van het jaar' niet noodzakelijk ie mand eren, maar de persoon of personen benoemen die het nieuws en het leven het afgelo pen jaar het meest hebben beïn vloed. Andere kandidaten om de titel dit jaar te winnen waren de Chinese president Hu Jintao, de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il en de Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad. ANP De Britse premier Blair bezocht gisteren tijdens zijn rondreis door het Midden-Oosten de Britse troepen in Basra, in he doorEelco van der Linden ROME - Bijna honderd dagen na zijn publieke verzoek te mo gen sterven, heeft de 61-jarige Piergiorgio Welby van een rech ter le horen gekregen dat zijn wens legitiem is, maar dat de Ita liaanse wet niet voorziet in wat een variant zou zijn op passieve euthanasie. Enkele artsen en po litieke activisten hebben zich in middels bereid verklaard 'de moord' te plegen. Welby lijdt al veertig jaar aan een ernstige spierziekte, kan al leen nog zijn ogen bewegen en wordt in leven gehouden met een beademingsapparaat, dat hem echter steeds meer pijn be zorgt. Hij verzocht president Giorgio Napolitano hem te hel pen. die op zijn beurt een lans brak voor Welby en de politiek opriep actie te ondernemen. Maar de 'Zaak-Welby', die de ge moederen in Italië (en het Vati can) nu al maanden bezig houdt, splijt de politiek. Hoewel volgens alle onderzoeken een meerderheid van de Italianen voorstander is van het uit zijn lijden verlossen van Welby, blij ven politici huiverig voor initia tieven waarmij zij de toorn van de rooms-katholieke kerk over zich af kunen roepen. De kerk zegt ook tegen het op leggen te zijn van therapieën die het leven nodeloos verlengen, maar een tweede is praktische uitvoer geven aan dit idee. Bij Welby is het niet een kwestie van 'de stekker eruit trekken'. Wil hij niet een vreselijke ver stikkingsdood sterven, moet hij eerst verdoofd worden en daar mee komt men in de buurt van actieve euthanasie, wat in Italië n°g steeds gelijk staat aan moord. Die 'moord' op Welby wil diens eigen arts niet plegen, maar in middels hebben wel andere art sen uit het land zich gemeld. Ook leden van de Radicale Par tij, van wie velen in hongersta king zijn gegaan, hebben zich bereid verklaard de wet te over treden. Het verleidde de rechtse krant II Tempo gisteren tot de kop op de voorpagina 'de beulen staan te dringen'. Welby had gehoopt dat de Ro meinse rechter een einde kon maken aan de patstelling, maar die heeft de bal teruggegeven aan de politiek. „Er bestaat geen wetgeving voor de uitvoer van de legitieme wens van Wel by; het parlement moet deze la cune dichten", zei Angela Sal- vio. Medestanders van Welby, die zelf ook lid is van de Radicale Partij, noemen de uitspraak dub belzinnig. Sommigen vinden het ronduit laf dat een recht wordt onderkend op basis van de grondwet, maar dat er geen con sequentie aan mag worden ver bonden omdat er geen wet be staat. Dat de politiek snel met een op lossing komt, lijkt uitgesloten. In het parlement circuleren acht wetsontwerpen rond het onder werp, ethische commissies ko men en gaan, maar tot concrete actie lijkt het nooit te kunnen komen. De advocaten van Wel by overwegen nog in beroep te gaan. GPD van onze redactie buitenland TEHERAN - De gematigde con servatief en voormalige Iraanse president Akbar Hashemi Raf- sanjani lijkt de verkiezingen voor de zogenoemde Assemblee van Experts te winnen. De Assemblee bestaat uit geeste lijken en kiest de Opperste Lei der van Iran, momenteel ayatol lah Ali Khamenei. Gematigde en hervormingsgezin de politici zijn ook aan de win nende hand in een aantal ge meenteraadsverkiezingen. Dit bleek zondag uit de voorlopige uitslagen van de verkiezingen van vrijdag. De uitslagen zijn een tegenslag voor de ultraconservatieve pi*esi- dent Mahmoud Ahmadinejad. De verkiezingen worden gezien als een populariteitstest voor Ahmadinejad die vorig jaar de presidentsverkiezingen won. Agressief De opkomst was vrijdag met 60 procent van de 46 miljoen stem gerechtigden veel hoger dan ver wacht. Ahmadinejad ligt met het Westen overhoop wegens zijn nucleaire programma en zijn agressieve houding jegens Israël. In de gemeenteraad van de hoofdstad Teheran lijken de gematigd conservatieven en her vormingsgezinden een aantal ze tels in de wacht te slepen, waar door een er een einde komt aan de dominante positie van de con servatieven. Rafsanjani, die het vorig jaar moest afleggen tegen Ahmadi nejad, heeft zijn hernieuwde po pulariteit vooral te danken aan de vorming van een alliantie tus sen gematigden en hei-vormers. De definitieve uitslagen van de verkiezingen voor de Assemblee van Experts worden uiterlijk vandaag verwacht. De Assem blee is in theorie machtiger dan president en parlement omdat zij de Opperste Leider, de mach tigste persoon in het land, kiest en kan afzetten. Van die laatste mogelijkheid heeft de Assem blee echter nog nooit gebruik ge maakt. De Assemblee komt slechts twee keer per jaar bijeen; over haar werkzaamheden is niet veel be kend. Veelal volgt zij gewoon de Opperste Leider. ANP/AFP/RTR Massa Spaanse passagiers in de kou BARCELONA - Ruim 140.000 passagiers zijn gedupeerd door het stopzetten van de vluchten door Air Madrid. De Spaanse prijsvechter die vooral vliegt op Zuid-Amerika, houdt haar toestellen aan de grond omdat de regering de ver gunning heeft ingetrokken. Wan hopige reizigers, veelal immi granten uit Zuid-Amerika die de kerst bij familie wilden door brengen, wachten tevergeefs op een oplossing op de luchthavens van Madrid en Barcelona. GPD BRUSSEL - Ruim driehonderd Belgen gingen gisteren bij het Koninklijk Paleis in Brussel de straat op om op te roepen tot nationale eenheid. De - spontane - betoging in de Belgische hoofd stad was een uitvloeisel van het fictieve televisiejournaal waarin vorige week door de Waalse om roep RTBF werd verkondigd dat Vlaanderen zich had afgescheiden van het Koninkrijk der Bel gen. Bij de betoging van gisteren waren opvallend veel Belgische vlaggen te zien. foto Mark Renders/EPA Vliegverkeer Gibraltar-Spanje GIBRALTAR - Voor het eerst na ruim vijftig jaar is in Gi braltar weer een commercieel passagiersvliegtuig uit Spanje geland. Tegelijk landde in Madrid een toestel uit Gibraltar, dat bij Groot-Brittannië hoort. Het Verenigd Koninkrijk, Gibraltar en Spanje bereikten in september een akkoord waarin onder meer werd besloten de samen werking en het weg- en luchtverkeer te verbeteren. Gibraltar kwam in 1713 in Britse handen. In 1954 ver brak de regering van de Spaanse dictator Francisco Fran co de vliegverbindingen. Hij deed dit na een bezoek van de Britse koningin Elizabeth H aan Gibraltar, dat hij als een provocatie opvatte. In 1969 sloot Madrid ook de land- route naar het schiereilandje. Pas in 1985, een jaar voor dat Spanje toetrad tot de Europese Unie. werd deze ver binding weer geopend. ANP/AFP Doden bij bruiloften foto Eddie Keogh/RTR ISLAMABAD - Door een brand tijdens een bruiloft bij de Pakistaanse stad Dera Ghazi Khan zijn afgelopen week einde 27 personen omgekomen. Eén van de slachtoffers is de bruid. Tientallen mensen raakten gewond, onder wie de bruidegom. Bij een bruiloft in het Colombiaanse Medellin is zaterdag de bruidegom doodgeschoten vlak voor het einde van de kerkelijke plechtigheid. Een onbekende stormde de kerk binnen en schoot op de bruidegom. De man overleed even later in het ziekenhuis. Over het motief van de moord is niets bekend. ANP/DPA/RTR/EFE Theatermaker Z-Afrika vermoord JOHANNESBURG - De beroemde Zuid-Afrikaanse thea termaker Taliep Pietersen, producer van succesvolle musi cals, is tijdens een roofoverval in zijn woning in Kaapstad doodgeschoten. Gewapende mannen schoten Pietersen za terdag tegen middernacht dood, nadat ze eerst zes van zijn familieleden hadden beroofd van onder meer hun mo bieltjes. Pietersen heeft sinds begin jaren tachtig een groot aantal producties op zijn naam staan die vooral bekend werden in Zuid-Afrika. Zijn musical Kat and the Kings was ook in New York, Las Vegas en Londen te zien. ANP/RTR Tsjechië laat kerstbomen stinken PRAAG - Om het kappen van kerstbomen in bossen te voorkomen, laten de Tsjechische autoriteiten de bomen met een vies middeltje besmeren. Op kamertemperatuur gaat het onzichtbare goedje ongelooflijk stinken. Het middel bestaat uit schapentalg, insecticiden en wa ter. Volgens het Tjechische ministerie van Landbouw be wees het middel de afgelopen jaren al goede diensten in de strijd tegen de illegale kerstbomenkap. ANP/DPA Gekloonde kat wordt moeder WASPIINGTON - De eerste gekloonde kat ter wereld, Co py Cat, is moeder geworden. De drie jongen zijn verwekt door natuurlijk seksueel contact met kater Smokey. Dit meldde de Britse krant The Guardian afgelopen weekein de. Copy Cat werd in 2001 geboren in de VS na toepas sing van dezelfde kloonmethode als waarmee Schotse we tenschappers in 1997 schaap Dolly 'maakten'. ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - De SP en Groen- Links willen opheldering van minister Henk Kamp van Defen sie over de grootscheepse Navo-operatie die is begonnen in de Zuid-Afghaanse provincie Kandahar. Nederland zal daaraan niet al leen luchtsteun verlenen maar dit keer ook grondtroepen leve ren, zo is aangekondigd. De SP is ronduit tegen, GroenLinks vindt dat dit duidt op een verde re wijziging in de opbouwstrate- gie van Nederland. Beide oppositiepartijen zullen Kamp morgen daarvoor naar de Tweede Kamer roepen. CDA en WD zijn wel voor de Nederland se steun en vinden ook dat dit binnen het mandaat valt zoals dat met de Tweede Kamer is af gesproken. Volgens de twee coa litiepartijen moet Nederland haar bondgenoten te hulp schie ten als dat nodig is. Omgekeerd gebeurt dat ook. Bovendien vinden ze dat Uruz- gan, de naastgelegen provincie waar de Nederlandse militairen zijn gelegerd, veiliger wordt als Kandahar veiliger wordt. Tegenstander De SP-Kamerlid Harry van Bommel meent dat Kamp Neder land steeds verder de vuile oor log in Afghanistan intrekt. GroenLinks, net als de SP van meet af aan tegenstander van de Nederlandse deelname aan de Isaf-missie, is ook bezorgd en wil snel opheldering. De PvdA, een kritische voorstan der van de Nederlandse missie, was zondag niet bereikbaar voor commentaar. Aan de operatie Baaz Tsuka doen met name Britse, Deense en Estse militairen mee. De ac tie is volgens de Nederlandse ge- neraal-majoor Ton van Loon, de commandant van de Isaf-missie in zuidelijk Afghanistan, be doeld om de bevolking in twee districten te helpen bij haar ont wikkeling. Om die reden wil De fensie in Den Haag niet spreken van een offensief, omdat het er dan op lijkt dat het enige doel is de Taliban uit te schakelen. Van Bommel verwijt Kamp dat hij de Tweede Kamer hierover vooraf niet heeft ingelicht. Hij wijst erop dat Nederlandse mili tairen in Uruzgan zijn om bij te dragen aan de wederopbouw. CDA-Kamerlid Henk Jan Ormel vindt dat inderdaad hun primaire taak, maar volgens hem kan de opbouw in Uruzgan alleen maar slagen als ook Hel mond en Kandahar zich ontwik kelen. Bovendien houden veel Taliban zich daar schuil, waar na ze naar Uruzgan doorstro men. WD-Kamerlid Hans van Baaien vindt het verstandig dat Nederland via de snelle interven tiemacht meedoet in een andere provincie. Het maakt hem niet uit of daarvoor de extra troepen worden ingeschakeld die tijde lijk in Kandahar zijn gestatio neerd of troepen uit Uruzgan. Plet is juist onverstandig, meent de liberaal, om daar problemen van te maken. „Anders schieten de Britten en Canadezen ons ook niet meer te hulp als het no dig is." CDA en WD wijzen er op dat Nederlandse troepen al eerder meededen bij de operatie Medusa, ook in Kandahar. Daarbij werden naar schatting vijfhonderd Taliban-strijders ge dood. De Kamer heeft die ruim te toen ook gegeven. ANP België overweegt toch nieuwe kerncentrales BRUSSEL - De Belgische pre mier Guy Verhofstadt denkt aan nieuwe kerncentrales, zodra de centrales minder afval opleve ren dan de huidige modellen. De premier zei dat zaterdag in Brugge bij een bijeenkomst van zijn linksliberale partij VLD. Verhofstadt denkt dat onder zoek al over enkele jaren een nieuwe generatie kerncentrales oplevert. België heeft nu zeven kerncen trales, waarvan vier in Doel. De meeste waren voorbestemd voor sluiting. Steeds meer EU-landen denken aan kernenergie om niet afhan kelijk te zijn van energieleveran ciers als Rusland en Iran. Eer der toonde Nederland interesse in een nieuw model kerncentra le, dat nu in aanbouw is in Fin land. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5