De kracht van de zelfhulpgroep Hoe stout is de vrouw? PZC Zorg is een publieke en geen private zaak Verslavingen worden herkend en erkend door te luisteren en te praten maandag 18 december 2006 Cadeau voor geliefde is moeilijker TILBURG - Het is vaak veel moeilijker voor een gelief of naaste een cadeau uit te kiezen dat in de smaak W? dan voor iemand waar je een minder hechte band t- hebt. Dat komt, schrijft D. Lerouge van de Universiteit IJ. burg, doordat we ons bij het kiezen van een cadeau een geliefde of naaste niet zozeer laten leiden door dei*, jectieve informatie - bijvoorbeeld wat de geliefde heeft zegd dat hij of zij leuk vindt om te krijgen - maar door wat we zelf denken dat de persoon in kwestie lea zou vinden. GPD Vetarm zorgt voor meer calorieën ITHACA - Wie op zijn lijn wil letten, kan beter traditione le dan 'vetarme' snacks eten. Die laatste bevatten name. lijk amper minder calorieën dan hun 'vette' broertjes,ter- wijl mensen wel geneigd zijn een behoorlijk grotere pot. tie (tot 45 procent meer) van de vetarme variant naar bic- nen te werken. Met als uiteindelijk resultaat dat eronge- veer 30 procent meer calorieën worden gegeten dan bijc- keuze voor de 'vette' variant. Dit schrijft B. Wansink van de Cornell University, Ithacj in het vakblad Journal of Marketing Research. GPD Overgewicht is wel goed bij dialyse LOS ANGELES - Mensen die aangewezen zijn op nierdia lyse kunnen beter wat te dik zijn, meldt K. Kalantar-Zj. deh van de University of California in Los Angeles, in'k vakblad Hemodialysis International. Anders dan bij met sen met goed werkende nieren vergroot overgewicht na melijk de overlevingskansen bij mensen die vanwege ni» problemen regelmatig gedialyseerd worden, blijkt uitte onderzoek van Kalantar-Zadeh. GPD Hond voorkomt allergie en astma CINCINNATY - Kinderen met een verhoogde kans op as- ma en allergie - omdat één of beide ouders allergisch g astmatisch zijn - lopen minder kans in het eerste leve» jaar zelf ook astmatische of allergische klachten te kh gen, als zij opgroeien in een huis waarin twee of meer hor den aanwezig zijn. Dat concludeert P. Campo van de University of Cincinn- ty, in het vakblad Journal of Allergy and Clinical Imrcr- nology, op grond van een onderzoek onder 532 kindera De aanwezigheid van de honden levert alleen besehe ming op als dit gepaard gaat met een relatief grote hos- veelheid endotoxine (een afvalproduct van bacteriën): huis. GPD Effect statines is weg bij 'slikstop' UTRECHT - Ruim de helft (53 procent) van de mens die statines (cholesterolverlagende medicijnen) krijgs voorgeschreven, stoppen binnen twee jaar met het slik ken van deze pillen. Met als gevolg dat het beschermen# effect tegen een hartaanval uitblijft. De pillen zijn dus voor niets geslikt. Dit constateert i Penning - Van Beest van het PHARMO Instituut s Utrecht), in het vakblad European Heart Journal oj grond van een onderzoek onder ruim 59.000 mensen dj statines kregen voorgeschreven. GPD door Patricia van der Zalm UTRECHT - Zelfhulpgroepen als de Anonieme Alcoholisten (AA) en Narcotics Anonymous (NA) zijn wel bekend. Maar er zijn er veel meer, en gericht op allerlei soorten verslavingen en verslaafd gedrag. Hoe gaat het er bij zulke groepen aan toe? Wat is de grote kracht van zelf hulp? Bij de lancering van een nieuwe zelfhulpwebsite traden zij deze week voor het eerst en eenmalig uit de schaduw. 'Ik ben Wim, alcoholist'. 'Hoi Wim'. Nederland is vergeleken met de Verenigde Staten en andere West-Europese landen lange tijd achtergebleven op het ge bied van zelfhulp bij welke soort verslaving dan ook. Door meer bekendheid en mogelijkhe den begint deze vorm van hulp verlening nu ook in Nederland aan een opmars. Ruim zevenduizend mensen doen mee aan zelfhulpgroepen bij verslaving aan alcohol, drugs, medicijnen, gokken, seks, computeren. Iedereen is op elk moment welkom. Zowel ver slaafden zelf als hun familiele den en partners kunnen er te recht. Als het aan het Trimbos-insti tuut ligt, dan breidt dat aantal zich uit. Dit instituut voor gees telijke gezondheidszorg en ver slavingszorg heeft een nieuwe website gelanceerd (wwio.zelf- hulpverslaving.nlmet actuele gegevens over het landelijk aan bod van zelfhulpgroepen. Ook informeert de site over samen werkingsverbanden tussen zelf hulpgroepen en verslavingszorg. „Zelfhulp is van wezenlijk be lang voor de patiënt en zijn fami lie Dat wordt nog onvoldoende onderkend", zegt Sonja van Rooijen van het Informatie- en ontwikkelingscentrum Zelfhulp en Verslavingen van het Trim bos-instituut- Hoe belangrijk die hulp is, blijkt uit de eerlijkheid en het zelfvertrouwen waarmee een 'panel' van deelnemers aan di verse zelfhulpgroepen in het openbaar praat. Voor één keer, ter gelegenheid van de lancering van de zelfhulpwebsite. Ge- spreksonderwerp is: 'hoe komen we deze feestmaand door?' Als Wim, bezoeker van de Buitenvel- dertgroep (voor mensen ver slaafd aan drugs, alcohol of an der verslavend gedrag), zijn ver haal vertelt, wordt het doodstil. „Ik ben Wim, alcoholist." „Hoi Wim." Vijf jaar geleden zeiden zijn acht werknemers; als jij straks terugkomt, zijn wij weg. Wim worstelde met drank. „Daar verlies je het van. Mijn vrouw vertrok, mijn drie kinde ren lieten me links liggen. Ik ver loor geld, aanzien, status." Pas na vier maanden ziek thuis zitten ging hij terug naar zijn werk. „Mijn werknemers ver trokken, ik zat alleen. Vier jaar geleden was ik met Kerstmis op genomen in een instelling voor verslavingszorg. Ik heb er zes maanden gezeten en een fantas tische tijd gehad. Ik heb geleerd mijn gevoel te ontwikkelen. Ie mand zei: 'jij hebt een leefpro bleem'. Onzin. Ik vloog als direc teur toch de hele wereld over, had bezittingen, was maatschap pelijk geslaagd. Maar hij had ge lijk. Alcohol en librium waren de rode draad in mijn leven. Voor iedere verslaafde hoop je dat-ie zo hard valt dat de knop omgaat. Na mijn opname ben ik regelmatig naar de Buïtenvel- dertgroep geweest. Want het échte werk begint pas na de op name. Daarom zijn zelfhulpgroe pen zo belangrijk. Mijn kerstda gen zijn nu heerlijk Ik drink een tonic en geniet. Mijn kinde ren en aanhang zijn welkom." Clean Voor Linda, deelnemer van een NA-groep, wordt het haar vier de cleane kerst en oud nieuw. „Ik vond de feestdagen lastig. Door cokegebruik had ik geen honger meer, terwijl ik toch aan het kerstdiner moest zitten. Ik snapte niets van de gezelligheid, was alleen met mezelf bezig; hoe kan ik zo veel mogelijk snui ven en drinken? Nu is het verlan gen om te gebruiken zo goed als weg. De feestdagen zijn nu ook prettig. Ik verheug me op het NA-kerstfeest. Het is soms een zweverig halleluja-gedoe, maar het voelt ook als familie. In feite heb ik twee families achter me staan." Het grote voordeel van de mees te zelfhulpgroepen is dat er niet wordt gediscussieerd, alleen naar elkaar wordt geluisterd, vindt Linda, lid van Anonieme Seksverslaafden, een zelfhulp groep in Arnhem. „Door te dis cussiëren blijf je op een intellec tueel en rationeel niveau. Ter wijl je door het vertellen van je eigen verhaal en het luisteren naar anderen steeds dichter bij je gevoel komt. Daar word je sterker van. Dat is de grote kracht van zelfhulpgroepen. Combinatie Uit diverse onderzoeken blijkt dat de combinatie van zelfhulp en professionele zorg de effecti viteit van beide vergroot, zegt Van Rooijen van het Trimbos-in stituut. „Zelfhulpgroepen zijn niet alleen na, maar ook tijdens en voorafgaand aan de behande ling van belang. Deelname aan zelfhulpgroepen stijgt boven dien als de verslavingszorg goed voorücht. Maar veel hulpverle ners, onder wie huisartsen, zijn nog niet goed op de hoogte van welke zelfhulp er mogelijk is." Als positieve effecten van zelf hulp noemt Van Rooijen'het her kennen en erkennen van het pro bleem ('ik ben verslaafd') en het leren praten over problemen en gevoelens. „Bovendien door breek je het sociaal isolement en kun je je spiegelen aan positieve voorbeelden van lotgenoten die hun verslaving hebben overwon nen. Door de 24-uurs bereik baarheid van contactpersonen is de kans op terugval ook klei ner. Dat alles versterkt het ge voel van eigenwaarde." GPD Info: www.zelfhulpverslaving.nl, www.zelfhulp.nl, www.agog.nl (gokken), ioww.aa-nederland.nl (alcohol), www.na-holland.nl (drugs), www.lsovd.nl (ouders van drugs gebruikers), www.al-anon.nl (partners van alcoholisten). De zelfhulpgroep Anonieme Alcoholisten is wel bekend, maar er zijn er veel meer. Op dit moment doen ruim zevenduizend mensen mee aan zelfhulpgroepen voor allerlei verslavingen. foto Marco Borggreve/GPD 18 december 1956 door Hans Simons De grote partijen - PvdA, CDA en WD - lijken al een aantal jaren meer te ver hezen en aan de flanken wordt gewonnen. De kiezer maakt meer zijn eigen keu zes, wisselt vaker en sneller, de voorkeuren voor 'rechts' of 'links' zijn niet meer van zelfsprekend. Als je bijna twintig jaar ac tief in de politiek ben ge weest, is het interessant te zien of en hoe men er in slaagt een nieuw kabinet te maken. Zal er voldoende lei derschap zijn om tegenstellin gen te overleggen en persoon lijke weerstanden te overwin nen? Nederland in Europa; hoe gaan we daarmee verder na het referendum? Velen stem den tegen een grondwet voor Europa. 'Brussel' moet wel, maar met minder bureaucra tie en bemoeizucht. Nederland en missies? In Af ghanistan en andere plekken in de wereld waar de 'orde' hersteld moet worden. De be tekenis van milieubeleid, in komensverhoudingen en ar beidsmarktbeleid? Tal van onderwerpen waar met visie en deskundigheid nieuwe oplossingen moeten worden gevonden om ons land een stapje verder te brengen. Voor mij ligt het accent voor al op alle discussies over de gezondheidszorg. Voor veel burgers is het op vallend dat de Socialistische Partij (SP) veel heeft gewon nen. Al sinds jaar en dag is de partij een fervent tegen stander van zogenaamde marktwerking in de gezond heidszorg. Sturende rol Men is tegen commercialise ring in de zorg, tegen markt werking in de thuiszorg, vóór een meer sturende rol van de overheid. Zorg is een publieke en geen private zaak. Het standpunt om marktwer king in de zorg tegen te gaan, zal een hoofdpunt zijn in de gesprekken met deze partij, in de onderhandelingen over een nieuw kabinet. En of het nu wel of niet lukt met de SP, het staat vast dat elke nieuwe regering niet voorbij kan gaan aan kritiek op de zorg. Elk programma dat straks uit de bus zal komen zal mijns inziens moeten aange ven hoe we op dit belangrijke terrein verder gaan. Marktwerking Als ik het als directeur van een ziekenhuis mag zeggen, zou ik buitengewoon kritisch staan tegenover verdere marktwerking in de zorg. In Zeeland, maar ook elders is het goed om juist de handen ineen te slaan in plaats van met elkaar te concurreren. In de thuiszorg bijvoorbeeld, zal door marktwerking al leen nog maar tijd zijn voor huishoudelijk werk en tijd voor aandacht of een praatje; het bieden van steun en hulp, blijft er niet meer over. De zorg moet geen 'stop- watch-bedrijf' worden waar in efficiency en doelmatig heid het winnen van de echte zorg voor mensen. Voor die goede zorg hebben mensen best meer euro's over, als ze echt zelf mogen kiezen. Bovenaan Ik hoop dat een nieuw rege ringsprogramma de zorg bo venaan zet en de commercie daaraan ondergeschikt maakt. De winst van de Socialis tische Partij heeft dan in elk geval een zeer positief effect gehad en als de regering straks bestaat uit CDA, Pv dA, de Christenunie en Groen Links, dan is er een programma voor de zorg met grote dank aan de Socialis tische Partij. Hans Simons is voorzitter van de Raad van Bestuur van de Oosterscheldeziekenhui- door Corine van Zuthem AMSTERDAM - Eén op de vijf vrouwen flirt wel eens, terwijl ze een relatie heeft. Nagenoeg acht op de tien vrouwen (7 8 pro cent) snoepen stiekem te veel. En bijna de helft van de Neder landse vrouwen geeft geld uit aan producten die ze eigenlijk niet nodig hebben. Dit blijkt uit een enquête van TNS NIPO on der een representatieve groep van 400 Nederlandse vrouwen. Eenderde van de Nederlandse vrouwen snoept wel eens zonder dat iemand het ziet. Bijna de helft van de vrouwen vindt het zelfs heerlijk om zichzelf af en toe stiekem met allerlei lekkers te verwennen. Onder de jongere vrouwen is dit zelfs 63 procent. Nagenoeg acht op de tien vrou wen snoepen op die manier re gelmatig te veel. Chocolade blijkt hierbij de meest populaire verwenner. Ook chips en koek zijn geliefd, vooral onder jonge ren. Het onderzoek werd door TNS NIPO uitgevoerd in opdracht van de Huishoudbeurs die van 10 tot en met 18 februari 2007 wordt gehouden in de Amster damse RAI. De beurs staat volgend jaar in het teken van het thema 'Stout'. „Het is een prikkelend thema waar elke vrouw wel iets van weet of iets meer van zou willen weten", verklaart beursmana- ger Marjo Wolters van Amster dam RAI. „Elke vrouw is im mers wel eens stout, en mis schien wel vaker dan mannen denken." Mannen keuren Uit het onderzoek blijkt verder dat ruim zestig procent van de vrouwen het heerlijk vindt om samen met vriendinnen mannen te keuren. Onder de jongere vrouwen is dit zelfs 82 procent. Meestal vindt het keuren plaats in cafés of andere openbare gele genheden, maar ook voor de tele visie wordt de andere sekse flink becommentarieerd. Jonge re vrouwen keuren ook vaak op feestjes of in de discotheek. Drie kwart van de vrouwen keurt eveneens personen van dezelfde sekse. Flirten doen ze ook, blijkt uit de enquête, al kun je je natuurlijk afvragen in hoeverre dat stout is. Volgens TNS NIPO geeft bijna één op de vijf vrouwen aan wel eens te flirten terwijl ze Is flirten stout? Eén op de vijf vrouwen met een relatie doet het wel eens. een relatie heeft of weet dat de ander een relatie heeft. In de leeftijdscategorie 25-34 jaar is dit zelfs bijna eenderde. Verder blijkt de helft van de Ne derlandse vrouwen wel eens te veel geld uit te geven aan pro ducten 'die ze eigenlijk niet no dig hebben. In de meeste geval len gaat het om kleding (48 pro cent), gevolgd door cadeautjes voor iemand anders. Bij jongere vrouwen komen make-up en snoepgoed op een gedeelde twee de plaats. Nieuwe dingen Drie van de vier vrouwen krij gen een goed gevoel wanneer zij nieuwe dingen kopen. Hoewel 39 procent van de wouwen het niet normaal vindt dat vrouwen bepaalde zaken geheim houden voor hun man of vriend, houdt ruim één op de vijf vrouwen die een partner hebben onnodige uitgaven soms verborgen voor haar partner. Maar er is naar meer ondeugden gevraagd in de enquête. Zoals roddelen. Hoewel slechts vijf tien procent van de wouwen van mening is dat roddelen de gezelligheid vergroot en twee derde van de wouwen van me ning is dat echte vriendinnen niet roddelen over elkaar, rod delt 61 procent van de wouwen regelmatig of af en toe met vrien den of collega's. In 53 procent van de gevallen gaat het dan zelfs om iemand uit dezelfde groep. Bijna driekwart denkt af en toe of regelmatig zelf het onder werp van een roddel onder vrien- den of collega's te zijn. Eender de geeft aan zelf altijd nieuws gierig te zijn naar de laatste rod del. In de jongste leeftijdscatego rie geldt dit voor 48 procent- In de leeftijdscategorie 25-34 jaar roddelt zelfs 77 procent van de vrouwen, en in 60 procent van de gevallen over iemand uit dezelfde groep. Vrouwen van de ze leeftijd denken dan ook in 85 procent van de gevallen (soms of regelmatig) zelf het onder werp van een roddel te zijn. Gesmoesd wordt er ook volop. Ruim vier op de tien wouwen be denken wel eens een leugentje om bestwil om onder een af spraak uit te komen (onder jon gere vrouwen is dit zelfs 53 pro cent). In 95 procent van de geval len gebeurt dit bij privé-afspra- ken en in 26 procent van de ge vallen wordt dit gedaan om on der werkafspraken uit te ko men. GPD BENZINE - Groot-Brittannië is overgegaan tot de rantsoene ring van benzine. De Engelsen krijgen niet meer dan 30 liter per maand totdat het Suezka- naal weer bevaarbaar is en de pijpleidingen van het Mid den-Oosten weer zijn hersteld. PUSKAS - De bekende Hon gaars voetballer Ferenc Pus kas keert niet meer terug naar zijn vaderland. Dit zegt hij in een reactie op de Russische in val in zijn land. „Ik hoop er gens een rustig plekje te vin den waar geen gevaar bestaat voor tanks en kanonnen en waar mijn dochtertje in alle rust groot- kan worden", zo heeft hij laten optekenen in het Italiaanse weekblad Oggi, ORGEL IN BRAND - In Oos- terland werd in de Nederland se hervormde kerk de gods dienstoefening verstoord toen door kortsluiting brand uil brak in het orgel. Met enkele emmers water werd het vuur gedoofd, maar het orgel was daarna niet meer te gebruiken. Nadat eerst een vers zonder or gelbegeleiding was gezongen, werd het orgel uit de consisto rie gehaald. In beide diensten werd de samenzang door dit oi- Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Bultenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@p; Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag l/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 nvt per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mi ic.nl ,nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454647 Fax: (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t'm vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging PZC, t a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgent de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax: (0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v ic.nl/service/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is oen onderdeel van het Wegener-conccrn. Do doffJ aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en p* ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseletW"' de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Plu. Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4